Plechtige herdenking bij het monument de globe interkerkelijke herdenkingsdienst Aankoop grond Hef geluid was totaal onvoldoende Vogelwereld in Holten heeft dringend behoefte aan uitbreiding passende woonruimte Herdenkingsconcert Weekenddienst Keizersweg 28 (tussen Sporthal en Medisch Centrum) AGENDA reisburo Kraakakties niet uitgesloten KERKDIENSTEN BURGERLIJKE STAND S. BAKKER TUINNIACHINES Tijdelijk adres Rabobank Holten: Kas geopend vanaf 9.00 uur HOLTENS NIEUWSBLAD - 9 MEI 1980 - PAG. A De plechtige herdenking van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog, onder auspiciën van het Comité van Oudstrijders bij het monument aan de Molenbelter- weg werd door een zeer groot aantal mensen bijgewoond. Nadat om precies 8.00 uur de doden waren herdacht met een minuut stilte en met begeleiding van de Holtense Mu ziekvereniging het bekende lied „Blijf bij mij Heer" was gezongen werden onder koraalmuziek kransen gelegd door burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard na mens het gemeentebestuur, door de heer W. Jansen na mens de oudstrijders, de oud-Indièstrijders en het voor malig Verzet en door de gebroeders Louis en Harry Gazan namens de kleine Joodse gemeenschap in Holten. De slechte verstaanbaarheid van het gesproken woord tijdens de herdenking van de gevallenen op de avond van de 4e mei, bij het gedenkteken aan de Molenbelterweg, is voor de oud-verzetsman, Cor Bal, aanleiding geweest om zich daarover met een schrijven tot het gemeentebestuur te richten. De heer Bal schrijft daarin, dat hij enige jaren geleden het Gemeentebestuur verzocht heeft bij deze herdenking een behoorlijke geluidsinstallatie aan te brengen, zodat iedereen elk woord kon verstaan. „Het jaar na mijn verzoek was er een prima geluidsinstallatie gemaakt, aldus Bal, zodat alles goed te volgen was. Dit jaar was het weer knudde en het gesproken woord was zeker voor 90% van de aanwezigen niet te verstaan. Het ver wondert mij zeer, dat het Gemeentebestuur zo weinig belangstel ling toont bij zulke plaatselijke herdenkingen", aldus de brief. Bal wijst er nog op, dat men zich niet achter financiële motieven kan verschuilen, omdat hij destijds aangeboden heeft zelf de kosten te dragen. „Vooral in deze tijd, nu de jeugd zelf aan de herdenkingen wil meedoen, zou een voorbeeld van waardering van het Gemeente bestuur, aldus eindigt de brief, zeker op zijn plaats zijn" De heer Bal spreekt de hoop uit dat aan deze zaak de nodige aandacht zal worden besteed. met De Globe beter uit Burg. v. d. Borchstr. 2, Holten. Telefoon 05483-2630. Toespraak burgemeester Mr. van Rappard hield hierna de volgende toespraak die wij i.v.m. met het niet goed functioneren van de geluidsinstallatie in extenso plaatsen „Vandaag herdenken wij al diegenen die in de jaren '40-'45 slachtoffer werden van de oorlog met Duitsland, Italië en Japan Pro Patria in Memoriam. Slachtoffers in een oorlog die geen gewone oor log was, tussen vijandelijke staten, maar één die gericht was op de uit roeiing van mensen en die met alles wat met menselijke waardigheid te maken heeft spotte 50 miljoen slachtoffers over de hele wereld. Onvoorstelbaar groot is dit aantal. Een oorlog die alleen al 250.000 Ne derlanders het leven kostte: hen gedenken wij vandaag! Zij herinne ren ons er aan, dat de prijs voor onze vrijheid hoog geweest is Zij herinneren ons er tevens aan dat de oorlog voor velen nog altijd niet voorbij is, want de tijd moge dan wonden helen, maar lege plaatsen blijven leeg. De eerbied waarmee wij hen her denken die de offers hebben ge bracht en het leed doorstaan heb ben kan niet groot genoeg zijn, maar met stilstaan, terugkijken en zwijgen zijn wij er niet, doen wij geen recht aan hen, die wij herden ken. Wij schieten tekort als wi) de do denherdenking op de 4e mei bele ven als een nachtmerrie, die voorbij is als wij de ogen op de 5e mei weer open doen. In de doden herdenking ligt een opdracht voor ons allen besloten: een opdracht om te blijven vechten voor dat wonder van de vrijheid. Voor de vrijheid die wij nu zo normaal vinden. Voor 60% van de Nederlandse be volking, geboren na 1945, is „vrij heid" een doodgewone zaak Een gegeven, meer niet. Een zaak ech ter die helemaal niet gewoon is omdat 250 000 Nederlanders die met hun dood hebben moeten beta len, nog los van de 50.000 geallieer den die in ons land sneuvelden De eersten die vielen waren de solda ten die in de mei maand van 1940 sneuvelden. Voor hen werd dit mo nument opgericht Het heeft de vorm van een vinger ten hemel op geheven, een teken Mens zie naar boven, naar Uw schepper, door Hem zijn wij meer dan overwinna ars' BU deze slachtoffers bleef het niet. Er kwamen Holtenaren om in NED. HERV. KERK 8.30 u en 10 15 u ds W Vons In 2e dienst Viering Heilig Avondmaal Oppasdienst Bet- sie Westeril en Fenny Lammers Uitgangscoll Kerkvoogdij t Vorming en toerusting) 10 00 uur Jongerendienst in gebouw „Ime" Hemelvaartsdag: 9 30 uur ds. W. Vons. GEREF. KERK 19 30 u en 19 15 u ds G W H Peddemors In beide diensten is de le coll voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing Klnder- nevendienst klas3: H. Paal man Oppasdienst: Mevr Verveda Beldman. mevr Paalman- V erveda. Jeanette Potman (resp mevr Samson, mevr SchupperVHasjes mevr Stam- Compagne res Hemel- vaartsdag 9 30 uur ds G W H Peddemors Collecte voor dia conie. R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur, zondag 9 30 uur. DUKERH0EK 9 30 uur ds A W Berkhof Uitr gangscollecte KerkvoogU 0KKENBR0EK 10 00 uur J van Willigen van der Veen uit Deventer. NIEUW HEETEN: Zaterdag 19 00 uur, zondag 6.00 en 11 00 uur het verzet, in Indië, in concentra tiekampen, onder hen 38 Joodse dorpsgenoten, en er vielen ook slachtoffers in Holten zelf. Daarom hebben aan dit monument, dat aanvankelijk alleen de oudstrijders eerde, in de loop der jaren aanvul lingenen veranderingen plaatsge had en is het geworden tot wat het nu is Maar het blijft een vingerwij zend naar boven, een vinger die aandachtvestiging is voor de hui dige generaties; een waarschu wing! Onze vrijheid is ons dankzij hen ge- Wanneer binnen onze gemeente niet op korte termijn wordt voor zien in een belangrijke uitbreiding van geschikte huisvesting van de broedgrage vogelwereld, dan dat óók ons goede Holten binnenkort te maken krijgt met harde en vaak bijzonder hinderlijke kraakakties van allerhande brievenbussen, postbussen, ontluchtingskanalen, etc. Groei De attente natuurliefhebber zal het ongetwijfeld zijn opgevallen dat zich de laatste jaren belangrijk meer vogels en vogelsoorten in tuin en natuur vertonen dan voorheen het geval is geweest. Door deskun digen wordt deze bevolkingsaan was met name toegeschreven aan een aantal gelukkige ontwikkelin gen in het leefmilieu, waarvan een veel beperkter en selectiever ge bruik van insecten- bestrijdingsmiddelen in land- en tuinbouw en verbetering van het oppervlaktewater de grootste bij drage leveren Maar ook de burgers zelf dragen in steeds belangrijker mate bij in de overlevingskansen van vogels door hen gedurende de barre wintermaanden een handje te helpen in de voedselvoorziening. Hoewel beslist nog geen sprake is van een „bevolkingsexplosie" en nog minder van een „bevolkings overschot" is met name het aantal kool- en pimpelmezen en aller hande soorten vinken gelukkig weer flink in opmars, inclusief de Voor de realisering van hget be stemmingsplan De Beuseberg wil len B en W onderhands drie perce len grond aankopen van de heer L. Bolink Larenseweg 98 Ze zijn ge legen aan de Larenseweg en de Lie- zenweg en de totale grootte is 0 69 35 ha Voor deze aankoop is een krediet nodig van f 106 425.-. De heer Bolink is bereid de grond te verkopen voor een door een des- Overleden: J H. Burger, oud 86 Jaar, Holten Ondertrouwd: G J Volkerink. oud 24 Jaar. Diepenveen en H Krtk- kink. oud 24 Jaar. Holten. W A. Wijnberg oud 28 jaar Diepenveen en B Podt oud 22 jaar Holten. P. Smit. oud 25 Jaar Ooor en B Vuk- kink. oud 25 Jaar. Holten, J H DIJkslag. oud 30 jaar Olst en T O. Blefjenberg oud 21 Jaar. Holten Gehuwd: H J Prins, oud 32 Jaar, Holten en H. Nljkamp, oud 22 Jaar, Holten. geven, teruggeven; dat schept sterke verplichtingen. Wij kunnen onze doden alleen eren als wij de strijd voortzetten waarvan zij het slachtoffer werden; een strijd tegen de aantasting van geestelijke en fy sieke vrijheid, een strijd die ingege ven wordt door het respect voor de ander, wat zijn ras, geloof of werel dovertuiging ook zijn moge. Wij dienen waakzaam te zijn voor iedere aantasting van de mens elijke vrijheden en de menselijke waardigheid, waar die zich ook voordoet. Echte vrijheid is geen statisch gegeven maar een op dracht aan ons allen, een ieder op zijn eigen plaats, om te tonen dat wij de vrijheid waardig zijn. Al leen zo kunnen wij onze doden waardig eren! Echte vrijheid geeft de ander de ruimte, echte vrijheid maakt van de ander een naaste. Daarvoor te leven en te strijden is thans uw taak, oh Nederland" „Zó besloot mr van Rappard. De sobere maar stijlvolle plechtigheid werd beslo ten met het zingen van het Wilhel mus. goudvink. Ook het roodborstje, verschillende soorten roofvogels, het sijsje en zelfs de putter en kneu vertonen zich weer meer in het landschap. Woningnood Deze gelukkige ontwikkeling in bevolkingsaanwas schept echter wel weer het probleem dat met name de broedgrage vogelparen, in hun zorg voor hun nageslacht, ge schikte huisvesting nodig hebben. Wat dat laatste betreft zijn er ver schillende vogelsoorten die daarbij graag een handje door de mens worden geholpen. Vooral in woon wijken ontbreken voor deze voge lsoorten veelal geschikte natuur lijke broedplaatsen Niet zelden nemen ze dan hun intrek in brie venbussen, postbussen, luchtkana- len en andere voor de mens vaak hinderlijke plaatsen In de afgelo pen weken hebben verschillende nieuwsbladen al van dit soort kraakacties melding gemaakt. Bouwvoorschriften Vooral in de woonwijken zou het gewenst zijn wanneer op korte ter mijn een flinke uitbreiding van vooral de mens veel plezier geven de, vogelwoningen zou plaats heb ben Dit kan heel eenvoudig want uitbreidingsplannen behoeven niet te worden gemaakt, bouwvoor schriften zijn er nauwelijks en de bouwkosten zijn te verwaarlozen zeker in verhouding tot het plezier kundige getaxeerde prijs van f96 750.- De bekomende kosten, zoals rentevergoeding, notariskos- ten, worden geraamd op f 9675 de rentevergoeding is 8% Het college is bereid in te gaan op het verzoek van de heer Bolink om zijn schoon zoon. de heer F Voskes, A.J Gold- stelnstraat 11 te Holten, het recht van voorkeur tot koop te verlenen op een perceel bouwterrein, gele gen ten zuiden van de woning La renseweg 98 in genoemd bestem mingsplan Het perceel, waarvan de oppervlakte te zijner tijd nader wordt bepaald, zal de heer Voskes worden aangeboden zodra het kan worden uitgegeven De raad zal de verkoopprijs nader moeten rege len Een antl-speculatie-beding is opgenomen. dat men beleeft wanneer een voge lechtpaar dankbaar gebruik maakt van het nestkastje in uw tuin. Een belangrijk bouwvoorschrift is dat de „voordeur" van uw voge lwoning „van het weer af' moet worden geplaatst. Dus het vlieggat Noord-Oost tot Zuid-Oost ophan gen, zodat het niet inregent Heel belangrijk is vooral ook dat het nestkastje onbereikbaar is voor katten Benodigde binnenruimte omstreeks 12 tot 15 cm in het vier kant, vlieggat omstreeks 3 cm en ongeveer 15 cm boven de bodem aanbrengen Prijs in de winkel om streeks f8,50. In het kader van het herdenken van de bevrijding concerteerde zondagmiddag van 12.00-1.30 uur in de kerkzaal van het Geref. ker kelijk centrum „De Kandelaar", voor plm. 400 bezoekers, waaron der de Canadese oudstrijders met hun Holtense gastvrouwen en gastheren, het Koninklijk Symp- honie Orkest „Caecilia" te Almelo onder directie van Rudolf Heise. Na een woord van welkom door ds. G W H Peddemors in 't bijzonder tot de oudstrijders opende het ens emble met het Canadese volkslied „O, Canada" dat door de oud soldaten, velen zichtbaar ontroerd, werd meegezongen De wijze waarop „Caecilia" het volkslied speelde wekte bij de luisteraars grote verwachtingen die zoals later ERKEND TANDTECHNIXER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel. afspraak Zwaluwstraat 31, Goor Tel 05470-4113 Zondagavond werden in de Hervormde Kerk, die tot de allerlaatste plaats was be zet, de slachtoffers van de tweede wereldoorlog her dacht en de bevrijding in het voorjaar van 1945 in een dienst waarin voorging ds. W. Vons, herv. pred. Ds. Vons herineerde in zijn toe spraak aan het woord van Paulus zegt: „Gij zijt geroepen om vrij te zijn, gebruik die vrijheid echter niet als aanleiding tot zelfzuchtig leven. Wij zijn bevrijd en het is goed dat wij ons zelf er telkens weer toezet- ten om ons dat feit in te denken. Telkens weer moeten wij hen eren die met hun leven onze vrijheid en die van onze kinderen hebben be taald, waarbij wij ons juist in de kerk, terdege hebben te realiseren dat wij niet gaaf de overwinning zijn binnen gegaan. De boeken over Nederland in oorlogstijd - als u de moed hebt gehad om ze te lezen - houden ons in een spiegel het ver bijsterend beeld van ons volk voor en wat daarin gebeurde toen de Jo den via Westerbork werden wegge voerd naar de vernietigingskam pen in Duitsland. Ons volk heeft zo ontzaglijk veel laten liggen. De vrijheid waaronder wij nog mogen leven is een kans, een taak. Wij staan voor een geheel nieuwe pe- zou blijken volkomen terechi wa ren De „Lustspiel ouverture" van Kéler Bela (opus 73 andante maes toso - allegro vivo en piu mosso) werd sprankelend vertolkt evenals de Fantasie op „Wien Neerlands bloed" van Joachim Andersen - in a version of Rudolf Karsemeijer mei een sublieme en fris gespeelde fluitsolo van Berdien Steunenberg. In „Exultate jubilate" van Wolf gang Amadeus Mozart (opus 165) boeide de sopraansoliste Marianne Langenberg door haar helder, licht en beweeglijk stemgeluid „Caeci lia" besloot met de prachtige Symphonie in B (nr 5) van Franz Schubert Ook in dit vrij grote werk toonde het ensemble grote muzi kale klasse en vaardigheid De be langstellenden gaven na elk num mer van hun waardering blijk met een hartelijk applaus Burgemee ster mr W L.F C ridder van Rap pard dankte orkest, solisten en di rigent en de kerkeraad voor het be schikbaar stellen van de kerkzaal waarvan zo zeiden dirigent en mu sici de akoestiek buitengewoon goed is Het herdenkingsconcert werd besloten met zingen van de twee bekende coupletten van het Wilhelmus. riode in de geschiedenis. Onze nieuwe koningin Beatrix wees er op in haar inhuldigingsrede. Onge kend nieuwe en voor de toekomst beslissende vragen komen op ons af en dwingen tot bezinning op wat wij als christenen kunnen en moe ten doen. Nationale en internatio nale vragen, het dichterbij ko mende vraagstuk van rassenver houding. De betekenis en het drei gende gevaar van de voortschrij dende toegepaste wetenschap in techniek van atoom en kernwa pens opdat naar de mens gespro ken de geschiedenis niet tot per manente nacht zal verworden. Maar in de kerk roepen wij daartoe niet op als of wij zouden willen aan sporen tot het najagen van nieuwe idealen alleen. Wij moeten als uit gangspunt hebben bezielende kracht. Daarom is nieuwe concen tratie op Christus broodnodig. Nieuwe gehoorzaamheid aan Hem die leeft, die niet alleen vergever van de zonde is maar ook voortdrij ver en voleindiger van het geloof', zo besloot ds. Vons. aan Aan her denkingsdienst, die werd bijge woond door de Canadese oud- strijders, werd medewerking ver leend door het „Holtens Mannen koor" o.l.v. Bert van Jaarsveld en organist Anton Koopman die de samenzang begeleidde. De dienst werd na het gezamelijk met mond en hart bidden van het „Onze Va der" besloten met het zingen van 'Lied 460: 1,2,3 en 4. Na de dienst nam een zeer groot aantal van hen die de dienst bijwoonden deel aan de stille tocht naar het monument aan de Molenbelterweg. VRUDAG 9 MEI Inzameling van lompen door en voor de Holtense Muziekvereni ging. ZATERDAG 10 MEI 10.00-16.00 uur gelegenheid om dennegroen, afkomstig van de straatversiering, te brengen naar de Aaltinksweg (juiste plaats met borden aangegeven). 21.30 uur verbranding van afval (dennegroen) straatversiering bij de Aaltinskweg. 20.00 uur Ierse avond in Jeugdsoos „De Schure" (zie ber.). ZONDAG 11 MEI 14.00 uur discobal in café „De Wlp- pert" (zie adv.). 19.30 uur dansen in bar-dancing „Boode", Bathmen (zie adv.). MAANDAG 12 MEI Jaarlijks uitstapje Herv. Vrouwen groep Dijkerhoek. Vertrek 8.00 uur vanaf „Bethanië". 19.30 uur openbare raadsvergade ring ten gemeentehuize (zie agenda en ber.). 19.30 uur ruilavond Holtense Post zegelclub in hotel „Vosman". DINSDAG 13 MEI 9.00 uur fietstocht Chr. Platte landsvrouwen. Vertrekpunt „De Kandelaar". Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afd. Dijkerhoek op reis met onbekende bestemming. Puzzelfietstocht Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Holten. Start tussen 19.15 en 19.45 uur bij hotel „Vosman". DONDERDAG 15 MEI 6.00 uur start puzzelfietstocht vanaf J.S. „De Schure" (zie ber.). 10.00 uur Ponyconcours „Bergrui- tertjes" terrein „Borkeld" (zie ber.). ZATERDAG 17 MEI 15.00 uur receptie H.M.V. t.g.v. 35- jarig bestaan in hotel „Vosman". DINSDAG 20 MEI Jaarlijks uitstapje afd. Holten N.B. van Plattelandsvrouwen. Vertrek O AD 7.45 uur, thuis plm. 21.00 uur. VRIJDAG 30 MEI 19.00 uur start „koekverkoopaktie" Z.V.V. „Blauw Wit". Van Kollaan 11, Goor Tel. 05470-3332 Dealer van: HONDA Cirkelmaaiers ALPINA kettingzagen ook voor onderhoud ARTS J.H.A. Bruins, Keizersweg 32, tel. 35 53 Woensdag 14/5,- vrijd. 15/5 JF Sijtsema, tel. 13 53. Spreekuur: 11.00 u en 16.00 u. WIJKVERPLEGING Zr J E. Kroese-Duncan, Ver- zetstr 82, tel. 34 77, b.g.g. 05700-2 27 00 Hemelvaartsdag: Zr T. Kamphuis-Kenkhuis, Groeneweg 20, Gorssel, tel 05759-31 25, b.g.g 05700-2 27 00. Weekenddienst gaat in vrijdag avond om 18.00 uur en eindigt maandagochtend om 8 uur Tij dens de weekenddienst kunt u de wijkverpleegkundige in ieder geval bereiken 's morgens van 7 00-7 30 uur en tussen de mid dag van 13-14 uur Spreekuur en afhalen van verpleegartikelen maandag t.m vrijdag van 13 30-14 00 uur, wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaar- denstraat, tel 14 36. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. OPEN BEJAARDENWERK Tafeltje dekje. Inlichtingen tel. 1201 en 1517. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8 1511 30 uur in wijkgebouw St. Kruis werk, Gaardenstraat. FYSIOTHERAPIE Allo werkdagen wijkgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstraat. ZIEKENFONDS Elke vrijdag van 8.30-10.00 uur. Spreekuur gebouw Kruisver eniging, Gaardenstraat 31. STICHTING VOOR MAATSCHAP PELIJKE DIENSTVERLENING „MIDDEN-OVERUSSEL" bruo: Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 31, Holten. Tel. 05483-27 84. Spreekuren: Algemeen maat schappelijk werk: maandag t/m vrijdag van 8.30-9 30 uur en vol gens afspraak Gezins- en be jaardenverzorging maandag t/m vrijdag van 8.30-9 30 uur. Telefonische hulpdienst tijdens het weekeinde 05486-1 64 65. TANDARTS J Webbink. De Ruyterstr 19, Rijssen tel 05480-41 40 Hemel vaartsdag J P Koppert, Van Amerongenstraat 25, Markelo. Tel 22 00 Spreekuur spoedge vallen 17.00-17 30 u. DIERENARTS W C W Wamelink, Houtweg 18, tel 05483-20 04. GEM. ENERGIEBEDRIJF Storing elektriciteit en gas- voorziemng, tel 18 14. POLITIE Tel 13 52 en 26 55. Na 18 uur bel len 052U0- 7 12 34. BRANDWEER Tel 22 22 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3