Herdenking oorlogslachtoffers Ontvangst Canadezen was hartverwarmend Een dag om nooit te vergeten Stijlvolle herdenking op Canadese begraafplaats Verkiezing ambtsdragers MEDEDELING AAN ONZE ADVERTEERDERS ÖNK MU83AXO AMFTllfc n.mmm fi.4.?ML«AN F. REKEN LVMtcmum s.ii.mzw msm Kssóms^Èsp-' «,öftCfflTK£RC5R E,KOOPMAN A.SCWPPCT 4&1 mm ,p| i?H0 PATBIA IN MEMOBIAM Met deze woorden zo zei mevrouw Nekkers-Wolterink, zou ik het artikeltje beginnen dat ik in mijn oranje plakboek zou schrijven over het Kroningsfeest van Koningin Beatrix, dat ik als afgevaardigde van de ge meente Holten op 30 april in Amsterdam met mijn man heb mogen bijwonen. Mevr. Nekkers ontving deze uitnodiging als bewijs van waardering voor het vele en belangrijke werk dat zij 35 jaar deed voor het Nederlandse Roode Kruis, waar voor zij onlangs werd onderscheiden met het zilveren kruis van verdienste. Voor het Holtens Nieuwsblad, dat vrijdag na Hemelvaartsdag (16 mei) verschijnt, kunnen advertenties ingeleverd worden tot uiterlijk dinsdag 13 mei 15.00 uur. De advertentieafdeling I HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 9 mei 1980 32e jaargang - no. 19 Hoofdredacteur J Wlggers Kolweg 14. tel. 05483 1356 Red medewerker D. J Mondeel Verzetstraat 70. tel 05483-2899 Sttchtingsbe stuur W. H Beljers. secretaris Kozakkenstraat 5, tel. 05483-3022 Advertenties Schouwburgplein 7. Almelo, tel. 05490-16666 Abonnementsprijs f 23.- per jaar. Losse nummers 50 cent Gedrukte oplage 3075 Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad De Holtense Boerendangers von den dat de kennismaking zich niet alleen moest uiten in hadndrukken en vriendelijke woorden, doch ook in een dansje. Enkele Canadese gastheren en gastvrouwen werden (na even hebben gevraagd of er geen bezwaar tegen was) op de dansvloer gezet en Canada en Hol ten dansten geanimeerd in het be nedengedeelte van ..De Wielen", Overweldigend was het bezoek in de herdenkingsdienst in de Herv. Kerk en bij het eerste oorlogsmonument in Nederland, opgericht in 1940, ter nagedachtenis van de omgekomen militairen uit de mei dagen. Nadien zijn er plaquettes bijgekomen voor omgekomenen uit het verzet en Indië-strijders. Enige dagen voor deze herdenking is er een plaquette geplaatst ter gedachtenis voor de 38 weggevoerde en omgekomen joodse plaats genoten, alsmede voor anderen welke tijdens de oorlog en bevrij ding het leven hebben moeten geven. Tijdens de sobere maar indrukwekkende plechtigheid, waarbij na ast het gemeentebestuur ook oud-strijders uit Canada, oud strijders uit de plaatselijke gemeente, alsmede ook de joodse ge meenschap, ter plaatse waren vertegenwoordigd. Kransen zijn ge legd namens het gemeentebestuur, oud-strijdersorganisaties en B.S en vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap ter plaatse. Dit jaar voor het eerst werd er gezamenlijk, officieel ook voor de 38 weggevoerde en omgekomen joodse plaatsgenoten, HERDEN KING gehouden. De kranslegging namens de joodse gemeenschap werd verricht door de gebr Gazan. Eén van hen, dhr. L. Gazan, heeft als ENIGE van de vele weggevoerden uit dit gewest, vele kampen mogen overleven. Wij mogen met onze joodse dorpsgenoten meele ven en we begrijpen van hen in 't bijzonder dat ze zich verheugen om 35 jaar na de bevrijding een kranslegging te mogen doen, ter nage dachtenis van 38 joodse plaatsgenoten, waaronder veel familiele den. Hier volgen hun namen: Abraham Berg. Dina Berg-Pagrach, Evan Berg, Herman Gazan. Bertha Gazan-Berg; Bernard Gazan, David Gazan, Dina Gazan, Dora Gazan, Lena Gazan, Kaatje Kater, Benjamin Pagrach, Daniël Pagrach, Marianne Pagrach-Dormits, Bela Pagrach, Louis Pagrach, Jacob Pagrach, Lena Pagrach-Berg, Beqjamin Pagrach, Lena Pagrach, Lion Pagrach, Clara Pagrach- SpeLjer, Bettie Pagrach, Saartje Pagrach,, Sientje Pagrach, Louis Pagrach Lemj Pagrach-Berg, Andries Pagrach, Moos Pagrach, Jo hanna Pagrach-Berg, Saartje Pagrach, Sam Pagrach, Bertha Smeer-Pagrach, Betje Smeer, Benjamin Smeer. Nathan Smeer, Meier Smeer en Eva Smeer-Pagrach. Totdat het ogenblik van vertrek aanbrak en men eindelijk naar „huis" kon rijden. Onder het genot van een kopje koffie maakten de oud-strijders ken nis met hun Holtense gastvrouwen en gastheren. Zaterdagmorgen werden 86 men sen ontvangen; zaterdagmiddag, toen de welkomstprocedure in de zelfde géést werd gehouden, nog 13 Canadezen. Het monument aan de Molenbei terweg. „Daar zijn de Canadezen. Daar komen ze". Het klonk zaterdagmorgen tegen elven enthousiast in en bij restaurant „De Wielen" op de Holterbe- rg, waar gastvrouwen en gastheren alsmede genodigden wachtten op de aankomst van de gasten uit het verre land. Het v.liegtyuig uit Canada had om plm. halfzeven op onze nationale luchthaven moeten landen, maar had een vertraging van anderhalf uur. Diverse leden van het toch al actieve plaatselijke comité „Thank you Canada" waren al \roeg op het gemeentehuis bijeen om te informeren naar de aankomst op Schiphol en die in Holten. En toen de vertraging telefonisch bekend werd gemaakt haastten comité-leden zich om gastadressen te informeren over het later binnen komen. Restaurant „De Wielen" had zich op de ontvangst op pret tige wijze voorbereid. De Holtense Boerendansers wachtten geduldig evenals de anderen - op het histori sche moment van de aankomst. Een schrale wind, die zaterdag morgen, en een fel zonnetje, maar dat deed de kleuren van onze drie kleur en de Canadese vlag des te fleuriger uitkomen. Twee K.L.M.- bussen met vriendelijk zwaaiende Canadese gasten reden uiteindelijk laat in de morgen op het genoemde uur het terrein op en stopten aan de achterzijde van het restaurant. Een zonnig welkom. „Well, how are you. Welcome. Nice to see you. Wonderful". En de reeds genoemde dansers lieten zich niet onbetuigd, want de harmonicaspelers speel den direct populaire liederen. Het bedienend personeel van „De Wielen" serveerde koffie met kren tenbrood en de Boerendansers werkten een dans- en muziekpro gramma af. dat belangstelling ge noeg trok van de Canadese gasten, getuige de camera's die direct voor de dag werden gehaald. In de gezellige sfeer, duidelijk ge kenmerkt door wederzijdse harte lijkheid, werden korte toespraken gehouden. De eerste was die van de heer F.T. Redeker, een der leden van het co mité „Thank you Canada", die uitr eraard de gasten een hartelijk wel kom toeriep en eveneens Mr. W.L.F.C. Ridder van Rappard ver welkomde in zijn kwaliteit van hoofd der gemeente Herinneringen „Ik denk", zei de heer Redeker tot de oud-strijders", dat u comforta beler hebt gereisd van 35 jaar gele den, toen de operaties in volle gang waren". Hij wees op de vele herin neringen, die aan 1945 zijn verbon den en op het feit, dat men nooit vergeten is wat de Canadezen heb- ben gedaan voor het verkrijgen van Nederlands vrijheid. Hij was blij dat er zoveel aanmel dingen waren binnengekomen voor de huisvesting van Canadezen, dat de adressen in volgorde werden af gewerkt en diverse adressen op de reserve-lijst konden worden ge plaatst. Een hartelijk gestemd welkom riep hij ook toe aan het adres van de Holtense Boerendansers, onder leiding van de heer Plekkenpol, aan de heren J. Broere. secretaris van de plaatselijke afdeling van het oorlogsgravencomité, G. v.d. Bos, vertegenwoordiger van de oud- strijdersorganisatie en aan de amb tenaren, tevens lid van het comité, de heren J. Kors en J.A. Wissink. Hij gaf tenslotte nog aanwijzingen aan de gasten. „Nooit uit hot hort geweest". Burgemeester Mr. van Rappard wees er in zijn hartelijk gestemd welkomstwoord op, dat Holten dankbaar is omdat de Canadese strijders ons weer de vrijheid en recht terug gaven. De strijders zijn na jaren weer op Nederlandse bo dem, maar zij zijn eigenlijk nooit uit ons hart geweest, aldus de burge meester. Dat geldt ook voor de jonge genera tie. Holten is nog in feesttooi ter ere van de jonge koningin, maar ook ter ere van onze vrienden. Hij was ervan overtuigd dat de gastgezin nen hun uiterste best zullen doen. opdat de gastheren en -vrouwen zich thuis zullen voelen. Er werd getoast. „Long live the Ca nadians" klonk het krachtig en de De herdenkingsplechtigheid op de Canadese militaire begraafplaats in de Holterberg, die dinsdagmorgen plaats had, heeft een bijzonder karak ter gekregen door de aanwezigheid van tal van veteranen, die in het kader van het bezoek aan Nederland hun gevallen kameraden herdach ten. Ze droegen hun onderscheidingen en sommigen hadden bloemen meegenomen voor hen, die ook meegestreden hebben en die ze voor altijd hebben moeten achterlaten. Terwijl 400 kinderen van de vijfde en zesde klassen der zeven Hol tense basisscholen hun plaatsje opzochten bij de graven op het ho ger gedeelte en de Jan Willem Fri- sokapel uit Assen, onder directo raat van eerste luitenant G. Jansen stemmige muziek speelde - o.a. het Wilt heden nu treden - groepeerden langzamerhand de veteranen en hun dames zich rondom het mo nument. De plechtigheid werd geopend met het spelen van het Canadese volks lied, waarna de gebeden werden gezegd door ds. L. de Vrijer uit Hol ten, emeritus legerpredikant. En evenals vorige jaren klonk ook nu weer het stemmige gezang „O God, our help in ages past" (het bekende Nederlandse lied „O God, die droeg ons voorgeslacht"). De voorzitter van de Royal Cana dian Legion, mr. Ed Coleij, sprak het herdenkingsfórmulier uit en als antwoord klonk het zacht over het kerkhof, gedragen door de wind: „We will remember them" (wij zul len hen gedenken). Een muzikant van de genoemde kapel blies de bekende Last Post, gevolgd door een stilte van twee minuten, die alleen werd verbroken door een paar sjilpende vogel tjes Na de reveille volgde de kranslegging. De eerste die met een krahs naar voren trad was de mi nister voor veteranen-zaken van Canada mr. Mac Donald De krans legging namens de gemeente Hol ten en uit naam van de provinciale militaire commandant geschiedde resp. door mr. W.L.F C. Ridder van Rappard en luitenant kolonel Hol dijk, die overste Spiering verte genwoordigde. De jeugd van Hol tense basisscholen legde als een eerbiedige groet op elk graf de tul pen. Het laatste lied, dat gespeeld en meegezongen werd, was het be kende „Abide with me" (Blijf bij mij, Heer). De herdenkingsplech tigheid werd na het uitspreken van de zegen besloten met het spelen van de volksliederen van Canada en Nederland. Onder de aanwezigen bevonden zich eveneens generaal majoor Vo- kes, voorzitter van het comité „We do remember", generaal Gibson, mr. W H. Enklaar, lid van het Land Comité „Thank you Canada", de burgemeesters van Deventer, Gorssel, Hellendoom en Markelo en enkele leden van het Canadese parlement. Terwijl gasten en gastheren bij de graven en op het middenveld na praatten verscheen als een verras sing de Bugle Band van de "Queens Own Rifles uit Toronto. Deze had maandag deelgenomen aan de plechtigheden in Groesbeek en had niet tijdig uif Nijmegen kun nen vertrekken. Onberispelijk in stijl marcheerde de band tot vlak voor het monument. Vier man schappen, gekleed in de uniformen die tijdens de strijd in Nederland werden gedragen, betrokken de erewacht bij de cenotaaf en direct daarop speelde de gehele band de De herdenking op de Canadese Be graafplaats werd o.a. bijgewoond door de Canadese generaal b.d. T. G. Gibson (rechts naast burgemee ster Van Rappard). Last Post: een massaal indruk wekkend saluut. Onder de kransen was er ook een van de Grensbewaking Ruurlo. Heel wat veteranen tekenden het register; anderen zochten in het boek met de namen der gevallenen naar bekenden. De marechaussee van Schalkhaar en manschappen van de rijkspolitie Holten assis teerden bij het rustige verloop van de unieke gebeurtenis. Omstreeks een uurin de middag reden de laat- ste bussen weg en lag later het kerkhof er weer in een serene rust. Er was een paar uur stil gestaan bij de plm 1300 doden daar, meest jonge mensen. „Maar zij zijn nooit uit ons hart"zei een Canadese ve- teraan tegen ons. Door de kerkeraad der Geref. Kerk zijn voor de verkiezing van 3 ouder lingen candidaat gesteld mevr. FM. Beukenkamp-Offringa en mevr. M van Engbrink-Ramaker, en de heren G H. Aanstoot, J W Beldman en B J van Wilsum. Ter voorziening in drie vacatures zijn voor diaken candidaat ge- td mevr. G J H Meijerink-Stam -1 Hulsman-Landeweerd, en de het en J. Bolink, B.J. Dijkink, W.C.C. Wa- melink en J. Wieldraaijer. Veteraan Edward Cathcart. af komstig uit Vancouver, bean twoordde de speech van de burge meester spontaan met een dank woord „U hebt geen idee hoe ge lukkig we zijn", zei hij. „U bent dankbaar voor wat wij deden, maar als wij bezet zouden zijn geweest, zoudt u ons ook hebben geholpen" In een persoonlijk gesprekje met hem gaf hij nog eens uiting, aan zijn dankbaarheid hier te mogen te rugkeren. En dat in de omgeving van zijn stad Hollandse tulpen bloeien vond hij fijn. Canadese gasten beantwoordden de welkomstd'ronk met een „Long live the.Netherlands". Kennismaking van Tony Pearson met een „schone" van de Holtense Boerendansers.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1