Oranje in de huiskamer Caravans weg van parkeerterreinen Vrouwen, wacht niet te lang! Gezond eten is kwestie van goede voedingsgewoonten Geen fietsen, brommers op markt meenemen Kamerplanten verpotten Vertrektijd controleren nu de zomertijd er is Greep op landbouwgrond verontrust de O.L.M. Advies Spoorwegen HOLTENS NIEUWSBLAD - 11 APRIL 1980 - PAG. 13 Een uitspraak die in ruim tien jaar dagelijkse praktyk leid raad voor haar werk is geworden: „Voorlichting over ge zond eten moet vooral gericht zijn op het aanleren van goede voedingsgewoonten. Voorlichting als kennisover dracht is minder belangrijk. De meeste mensen weten best wat ze wel of niet moeten eten. Maar ze doen het lang niet altijd. De weg tussen weten en doen kan soms een heel lange weg zijn". Mevrouw J. de Vries. Er zijn bij de politie klachten bin nen gekomen over het parkeren van caravans voor woningen van ierden. Volgens de Rijkspolitie -staan er op parkeerterreinen in De Haar 10 a 16. caravans geparkeerd, waardoor parkeerruimte voor an- iere weggebruikers verloren gaat. Daarom stellen B. en W. voor de algemene politieverordening van ie gemeente Holten te wijzigen. In de toelichting zegt het college, dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in 1968 een rappoort heeft uitgebracht over het vraag stuk van de parkeerexcessen Volgens dit rapport is er sprake van •een parkeerexces als het parkeren op de weg buitensporig is en niet toelaatbaar kan worden geacht, zulks met het oog op de verdeling ran de beschikbare parkeerruimte jegens andere weggebruikers, die gelegenheid behoeven om te par keren. In de gemeente zijn de model-bepalingen van het rapport ran 1968 nagenoeg alle. al dan niet enigszins gewijzigd, opgenomen in de algemene politieverordening Met betrekking tot de caravans is alleen een verbodsbepaling opge nomen met als motief bescherming natuurschoon en uiterlijk aanzien ran de gemeente. Deze bepaling strekt zich verder uit dan de open bare weg De desbetreffende bepa ling biedt echter geen mogelijkheid tegen bovenvermelde wandaden, met als motief „belemmering uitr zicht" en „verdeling beschikbare parkeerruimte", op te treden Ook aantasting van de openbare orde of veiligheid, dan wel de bescherming van het uiterlijk aanzien van de gemeente en belemmering uitzicht, voor zover op de weg geschiedend, kunnen als parkeerexcessen wor den beschouwd. Nu wij voor het probleem van de caravans worden gesteld en het opnemen van een verbodsbepaling in de APV noodzakelijk wordt ge acht, achten wij het wenselijk de bepalingen van de A P V aan te passen aan het rapport van dë V.N.G., van 1977 over parkeerex cessen Hetgeen tevens inhoudt, dat alle bepalingen worden onder gebracht in het hoofdstuk betref fende bestrijding van parkeerex cessen. schrijven B en W Mevrouw J de Vries, diëtiste bij de Stichting Samenwerkende Rot- terdamse Kruisverenigingen, strooit niet met lijstjes waarop staat wat men wel en wat men niet mag eten Ze behoort niet tot de voorstanders van .klant-en-klare oplossingen' in de vorm van een dieet, omdat zij vindt dat ge- zondter) eten in het algemeen een kwestie is van gedragsverandering. „Voeding heeft", vertelt ze, „de af gelopen dertig jaar een andere be tekenis gekregen Vroeger at men uit pure honger, om het gevoel van honger te bevredigen Maar tegen woordig heeft men een eigen reden om te gaan eten Ik zie het als een deel van mijn taak om die voor ie dereen persoonlijke reden te ont dekken Ik probeer mensen het verband te laten zien tussen hun leefpatroon en hun eetpatroon en ik laat hen dan vervolgens zelf kie zen of ze daar wel of geen verande ring in willen aanbrengen" Eigen reden Die .eigen reden' leidt er soms toe dat men méér gaat eten „Op zich is dat niet zo erg"vindt mevrouw De Vries „Maar het betekent wel dat men dan bewuster moet gaan leven en bewuster zijn voedsel moet kie zen Ik krijg wel eens de indruk dat het publiek een auto of een wasma chine met meer overleg koopt dan zijn levensmiddelen" Met andere voedingsdeskundigen is zij het eens dat de mensen sober der moeten gaan eten Dat hoeft overigens niet minder eten te bete kenen De afgelopen dertig tot vijf tig jaar heeft het voedingsmidde lenpakket een verschuiving te zien gegeven Het gebruik van koolhyd- raatrijke middelen - brood, peul vruchten, aardappelen - is minder geworden, het gebruik van vet. sui ker en alcohol is toegenomen Me vrouw De Vries streeft er in haar voorlichting naar. de consumptie van produkten met veel koolhyd raten te stimuleren en het gebruik van vet of suikerryk voedsel en al cohol zo veel mogelijk te beperken. Het voorschrijven van een dieet probeert zij echter te voorkomen, overtuigd als ze er van is dat ieder een zelf wel kan bepalen wat ge zonde voeding is „Daarom moeten de mensen voor zichzelf uitmaken in hoeverre ze in hun eigen leefsi tuatie gezond willen gaan eten" Ruimere keus Op grond van dat uitgangspunt moet het publiek, zo luidt haar ad vies. wel een ruimere keus maken uit gezonde voedingsmiddelen en de minder gezonde laten liggen Die keus is echter niet zo eenvou dig. omdat de eigen wil en de eigen leefomgeving daarbij een rol spe len Bovendien wordt het kiezen bemoeilijkt door het uitgebreide assortiment artikelen in de win kels. de welvaart en de reclame Op bijeenkomsten waar zij voor lichting over voeding geeft, is me vrouw De Vries een propagandiste voor brood. Ze vertelt. „Ik zeg dan altijd: brood is broodnodig, en dat is geen fabel in onze voeding". Waarom meer brood? „Dat is een vraag die steevast wordt gesteld. Welnu, voor de gezondheid, de slanke lijn en voor de darmfunctie Dat vindt men gewoonlijk een nogal vreemd antwoord Meer brood? We moeten toch afslanken, zeggen ze dan" Indien de gemeenteraad akkoord gaat met een voorstel van B. en W. Vandaag de dag hoor je vrouwen vaak zeggen: „Wat is alles toch ingewikkeld" en ook: „De samenleving is vol problemen" Dat is waar, maar dat blijft zo als je er niet eens met anderen over praat en nadenkt. Er zijn meer vrouwen die er zo over denken, omdat ze dag in dag uit bezig zijn met allerlei huishoudelijke zaken of omdat ze er alleen voor staan. Bovendien hebben ongeveer 80 van de 100 vrouwen na de schoolbanken weinig mogelijkheden of kansen ge had zich te verdiepen in het gebeuren van de samenleving. Hier door wordt de kloof tussen de vrouw en de samenleving meestal snel groter. Vrouwen zouden eens met elkaar moeten kunnen praten over on derwerpen, die hen bezig houden Ook in Holten" Dit kan! In Holten is namelijk een werkgroep opgericht, die een zogenaamde VOS-kursus van start wil laten gaan VOS-kursussen worden reeds een aantal jaren over het gehele land georganiseerd VOS betekent Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving Tij dens zo n kursus komt een groep van ongeveer 15 vrouwen weke lijks 2 uur bij elkaar om te praten over onderwerpen die ze zelf gekozen hebben Een gespreksleidster zorgt dat iedereen mee kan praten Er wordt informatie gegeven over het gekozen onderwerp en zo nodig zal een deskundige aanwezig zijn om nog meer infor matie te geven De kursus duurt 12 weken In Holten gaat zo n VOS-kursus in september van start Alvorens te starten wordt eerst nog een informatie ochtend en -avond gehouden op woens dag 16 april a.s. in Hotel Vosman 's Ochtends bent u welkom van 9 30 tot 11 30 uur en 's avonds van 20 00 tot 22 00 uur Hier kunt u terecht met al uw vragen en problemen omtrent de VOS kursus Onder het genot van een kopje koffie is er dan gelegenheid om met de werkgroepleden en andere vrouwen over de VOS kursus te praten Er wordt een film gedraaid, ei is dokumentatie materiaal en er wordt informatie gegeven in de vorm van een spel, zoals ganzebord U kunt zich hier ook opgeven voor de VOS kursus Bent'u verhinderd te komen dan kunt u voor informatie en opgave terecht bij de werkgroepleden Trudy Xoelemaij-Abspoel. Chur- chillstraat 25. tel 2957 Jannie Rietberg Bronsvoort. Larenseweg 104. tel 1634 Mine Reijlink Kers, Dorperdijk 15, tel 1705 Veronica Berkhof de Lange Pastoriestraat 44. tel 2548 Fennie van dei Wijk-Oomkes Rijssenseweg 2 tel 2462 Janneke Metsemakers Rouwt. Nagelhoutstraat 47, tel 3197 Bep Oosterling Schoevaars Canadastraat 89, tel 1716 Graag tot ziens' Misverstand Mevrouw De Vries helpt dat mis verstand snel uit de weg „Brood wordt dikwijls als een dikmaker ge zien en dat is het nu juist niet Het eten van te weinig brood geeft inte gendeel eerder kans op dik worden De hoeveelheid brood die men op een dag eet, is van invloed op de verdere voedselkeuze, die gemak kelijk een verkeerde kan zijn Een hongerig gevoel na het eten van te weinig brood-verleidt tot snoepen of vette snacks". Om de mensen te laten zien of je van brood met beleg wel of niet dik wordt, hanteert mevrouw De Vries een voorbeeld dat als regel veel overtuigende kracht op haar pu bliek heeft Het komt er op neer dat niet het broou. maar het beleg dik maakt Twee sneetjes brood met vet of zoet beleg bevatten evenveel calorieën als vier sneetjes, die min der vet of zoet zijn belegd zal het in het vervolg verboden zijn een fiets of bromfiets mee te voeren op het marktterrein. Be zoekers van de warenmarkt heb ben bij de politie geklaagd over het meevoeren van fietsen en bromfietsen op het marktterrein, zeggen B en W. in een voorstel in zake aanvulling van de algemene politieverordening, door toevoe ging van een verbod fiets of brommer aan de hand mee te voe ren. Het komt herhaaldelijk voor. dat marktbezoekers hun fiets of brom fiets aan de hand meevoeren op het marktterrein Wanneer de markt druk bezocht wordt heeft dit, tot gevolg, dat de wandelende bezoe ker overlast ondervindt Voorts neemt een fiets oi bromfiets veel ruimte in voor de kramen waarte gen de marktkooplieden uiteraard bezwaren hebben, schrijven B en W de raad. Bij besluit van 24 maart 1980 is be sloten de Tuinstraat jaarlijks ie dere vrijdag in de periode van 1 maart tot en met de eerste vrijdag in november van 11 00 tot 20 00 uur in beide richtingen gesloten te ver klaren Voor alle verkeer, behalve voetgangers Op grond van deze verkeersmaatregel is het aan de hand meevoeren van een fiets of bromfiets niet verboden Bij hét begin van het marktterrein zijn ten behoeve van de bezoekers van de markt rijwielstandaards ge plaatst Het is gebleken, dat niet iedere marktbezoeker de fiets of bromfiets daarin plaatst, maar deze aan de hand meevoert, met de gevolgen zoals hiervoren omschre ven De politie kan hier niet tegen optreden, daar het verbod tot het aan de hand meevoeren van een fiets of bromfiets niet is geregeld. Overeenkomstig het advies van de marktcommissie en van de groeps commandant der rijkspolitie, al hier, stollen B en W voor de alge mene politieverordening aan te vullen meteen verbodsbepaling als hiervoren bedoeld In de verzameling van het Nederlands Openluchtmu seum te Arnhem zijn een groot aantal voorwerpen aanwezig, die de herinne ring levend houden aan ons Oranjehuis. In de hal van de museum-aula is een kleine tentoonstelling ingericht van herdenkingsstukken en aandenkens, die ver vaardigd zijn ter gelegen heid van gebeurtenissen in en rond de Oranje dynastie. De titel is: „Oranje in de huiskamer". De expositie is ingericht naar aanleiding van het feit, dat Koningin Juliana opgevolgd wordt door haar dochter prinses Beatrix. Den tentoonstel ling is te bezichtigen vanaf heden tot 22 mei. Stroom van souvenirs Ter gelegenheid van „30 april" komt een stroom van souvenirs op de markt in de vorm van boekjes prentbriefkaarten, foto's, wan dborden. tegels, lepeltjes, bekers, penningen, aangevuld met eige ntijdse objecten als T-shirts. but tons en stickers Dat is niets nieuws Het herdenken van be kende persoonlijkheden of belang rijke gebeurtenissen is een alge meen bekende traditie Ook voor vallen uit het persoonlijk leven van mensen, zoals geboorte, huwelijk en overlijden zijn vaak op allerlei voorwerpen van uiteenlopend ma teriaal vastgelegd, zoals tegels en borden, bokalen en bekers, allerlei soorten dozen en zilveren lepels Voor het Openluchtmuseum, dat zich bezig houdt met de manier van leven van de mensen vroeger, zijn deze voorwerpen interessant, om dat hiervan af te lezen valt wat men belangrijk vond Ook van het Oran jehuis heeft het Openluchtmuseum stukken in zijn verzameling, hoe wel zeker niet compleet De voorwerpen waar het hier om gaat zijn dus over het algemeen geen gebruiksvoorwerpen, maar sierstukken die naast hun decora tieve waarde als voornaamste fun- tie hebben de herinnering aan be paalde dynastieke of nationale ge beurtenissen levend te houden. Ze toonden (binnenshuis) duidelijk een tweetal sentimenten: trouw aan het vorstenhuis en trouw aan het vaderland. Het is dan ook dui delijk dat Oranje-souvenirs in hun tijd van onstaan zeker niet aan de wand gehangen zullen hebben van tegenstanders van het konings huis. De eerste Oranje, van wie in onze verzameling voorwerpen aanwezig zijn. is de stadhouder-koning Wil lem III. die leefde van 1650 tot 1702 Het oudste voorwerp is een plooi- schotel, beschilderd met een ge kroond hoofd en de letters Kiing) W(illiam) en daterend uit het eind van de zeventiende eeuw Verder zijn van hem te zien een prent, te pel. koekplank en tabaksdoos Deze vormen van „souvenirs" blij ken ook voor latere vorsten veel vervaardigd te zijn Van de volgende leden van de Oranje dynastie zijn herinneringen in de expositie to vinden stadhou der Willem rv. Willem V en WUbel- mina van Pruisen, dan van de drie koningen Willem I. n en III en tens lotte van de drie koninginnen. Wil- helrpina. Juliana en Beatrix Het is een bonte mengeling van aardewerk en porceleinen voor werpen als schotels, borden, be kers, theekommen en schotets, versierd met portretten, initialen, tekstregels; prenten, proclamaties en pamfletten; prachtig besneden koekplanken en ander snijwerk; gebruiksvoorwerpen als tabaks dozen met gegraveerde voorstel lingen, mesheften en broekskno- pen. Ook penningen, zilveren le pels, beschuiiolikken en blikken trommels, tot een blikken spon- zendoosje toe uit 1945. Zo'n 142 voorwerpen, die alle getuigen van de sterke band die het Neder landse volk had met zijn vorsten huis. In de nacht van zaterdag op zon dag 6 april is in een aantal Euro pese landen de urenwijzer van de klok één cijfer vooruit gezet: begin van de zomertijd. Een zaak dit keer die niet van een leien dakje ging. En pech betekende voor de diens- tregelingsmakers, die hun spoor boekje in de handen van een half miljoen gebruikers gedurende de periode van 30 maart tot 1 juni niet helemaal betrouwbaar weten. Het is daarom wijs om nog meer dan anders op de (inmiddels ver nieuwde) gele vertrekstaten op de perrons te zien wanneer uw trein gaat of anders de gratis folder „zo mertijd en trein" bij het loket af te halen Variaties Zonder de kans op dik worden biedt broodconsumptie diverse va riaties Een dubbele boterham; brood zonder boter of margarine en mager beleg; brood zonder boter en vetter beleg, en tenslotte brood met heel dun boter en heel mager beleg Op die manier adviseert me vrouw De Vriés zes tot acht. snee tjes bruinbrood per dag als verant- woorde voeding. Zij propageert eveneens de .tussendoor'-broodmaaltijden „Brood moet weer ,in' worden!" Daarom ook haar pleidooi voor een meer eensluidende voorlichting over broodgebruik en soorten brood als stimulans voor een gro tere consumptie De Overijsselsche Landbouw Maatschappij (OLM) is huiverig, dat de overheid haar greep op landbouwgrond wil versterken. Vooral betreft dat landbouwgrond in gebieden met een fraaie natuur. OLM-vice voorzitter G. ten Kate sprak in dit verband van een „le vensgevaarlijke ontwikkeling". Hij signaleerde, dat er op dit mo ment twee wetten op stappel staan, die op dit punt vergaande gevolgen hebben voor de land bouw. Het gaat om de nieuwe landinrich tingswet en om de wet vervreem ding landbouwgronden, die een da ling van de grondprijzen moet be werkstelligen De heer Ten Kate zag een duidelijke samenhang tus sen beide wetten In gebieden, waar landbouw na natuur op de tweede plaats komt, en in landinrichtings- gebieden kan de overheid straks veel eenvoudiger aan grond ko men De wet vervreemding land bouwgronden maakt die aankoop via voorkeursrechten voor de over heid mogelijk De nieuwe landin richtingswet zal er voor zorgen, dat er meer landbouwgrond met een „natuurstempe!" komt De OLM- vice voorzitter constateerde voorts, dat de ene wet heel duide lijk uitgaat van het afsluiten van beheersovereenkomsten door boe ren geheel op vrijwillige basis De andere wet neemt die vrijwilligheid weer voor een heel stuk terug Daarin staat namelijk, dat een boer alleen landbouwgrond in een re ONTBIJT Dit ontbijt of dit? cal cal. 2 snee witbrood U3 '2 snee bruinbrood 120 margarine of boter 75 zonder margarine of boter 1 plak volvette jonge kaas 68 1 plak 40+ jonge kaas 60 1 lepel jam 35 1 tomaat 20 thee met suiker 20 thee zonder suiker 1 beker volvette melk 90 1 beker karnemelk 45 431 246 Deze lunch of deze? cal. cal. 286 4 snee bruinbrood 240 margarine of boter 150 zonder margarine of boter 1 plak jonge volvette kaas 68 1 plak jonge 40+ kaas 60 1 plak wor9t 50 1 plak rookvlees 20 pindakaas 60 magere smeerkaas 20 19 1 ei. gebakken in margarine 155 1 gekookt ei 45 1 beker volvette melk 90 1 beker karnemelk 859 464 servaat kan kopen, als hij direct een beheersovereenkomst afsluit. Min of meer wordt op deze wijze al in het gebied Giethoorn Wanne- perveen gewerkt De heer H Doze uit Giethoorn legde dat uit „De overheid koopt momenteel via- subsidies reservaatsgrond voor na tuurbeschermingsinstanties zy schuiven die landbouwgrond oge nblikkelijk weer door naar de boe ren, omdat de natuurorganisaties die terreinen zelf niet kan onder houden Voor zo'n pacht worden dan wel voorwaarden gesteld, waarbij de boer moet meewerken aan natuurbeheer. Daar krijgt hij geen vergoeding voor Een andere boer. die eigen grond in dat reser vaat heeft, kan wel vergoeding voor dat beheer krijgen Eigenlijk is dat een onbillijke zaak", meende de heer Doze OLM-voorzitter D.J. Jonkhans gaf aan, waarom de pachters toch aan deze gang van zaken meewerken. „Het ligt aan de enorme landhon- ger, die de landbouw nog altijd heeft". Hij vond, dat de overheid hier nu eigenlijk misbruik van maakt. De heer Jonkhans opperde daarom, dat de betrokken pach ters maar eens de koppen bij el kaar moesten steken. Dat mag er naar het oordeel van het PLM- hoofdbestuur niet toe leiden, dat de boeren dan de natuur maar gaan verwaarlozen. „De Land bouw zou het erg vinden, dat de boel dichtgroeit", merkte men op. Het is tijd om de kamerplanten te verpotten. Zij hebben ongeveer alle voedende bestanddelen uit de aarde opgebruikt en moeten, om zich weer gezond te kunnen ont wikkelen. wat nieuwe compost hebben Neem hiervoor een pot met een 2 cm grotere diameter dan die waar de plant nu in staat Leg wat steentjes of potscherven op de bo dem en daar overheen een laagje bladaarde, die in zakjes bij de bloemist te Jsoop zijn Zorg als het enigszins kan dat de kluit van uw plant niet uit elkaar valt. als u hem uit zijn oude pot haalt Met dit schema toont mevrouw De Vries aan dat twee sneetjes brood, vet of zoet belegd, evenveel calorieën bevatten als vier verstandiger beleggen. Als hl] er niet gemakkelijk uitkomt, sneetjes brood, die minder vet en kunt u beter de pot kapot slaan dan zoet zijn belegd Brood is geen aan de plant te rukken en te trek- dihmaker zegt ze Je moet het, ken Zet de kluit in de nieuwe pot (Broodnodig, nieuwsbrief van kent de Ned. Vereniging van Meelfabrie- en vul rondom aan met nieuwe tuinaarde. Druk de aarde niet te vast aan, want dan kan hij niet goed water opnemen. Na deze ope ratie goed begieten, op een lichte plaats zetten en de plant voorlopig I even met rust laten. Tienertoer dit jaar anders De tienertoerkaart, een vakantieabonnement voor jonge ren. heeft jarenlang een grote popu- iairitoit gekend. De laatste jaren valt er echter een zekere reismoe- heid bij de tieners te bespeuren. Een vorig jaar gehouden enquete wees uit. dat er vooral bezwaren bestonden tegen het 8 dagen achte reen „moeten" reizen en trekken. Daarom krijgt de kaart dit jaar een andere geldigheid 8 dagen onbe perkt per trein door Nederland binnen een periode van 16 dagen. Verkrijgbaar in de maanden juni, juli en augustus voor jongeren tot en met 18 jaar De kaart kost dit jaar f48 - Dat is f3 - duurder dan vorig jaar. De kaart is dit jaar in de paasvakantie niet verkrijgbaar. Geen risico Gemiddeld zo'n tien keer 's jaars valt voor korte of langere tijd het verkeer op een spoorlijn stil, door dat de stroomdraden boven de rails door een passerend wegvoer tuig worden stukgetrokken. En dat terwijl er toch een ruime marge bestaat tussen de maximaal vier meter hoogte van vracht- of takelauto zoals het wegenver keersreglement voorschrijft en de minimale hoogte van 4,75 m, waarop de elektrische bovenlei ding bij de NS is aangebracht. Opstaande giek of laadbak van takel- resp vrachtwagen mogen de chauffeurs bij het passeren van de overweg de schrik van hun leven bezorgen, de last voor de treinreizi gers is er niet minder groot door. En voor NS is het een schrale troost te weten, dat de kosten van herstel van de installatie op de eigenaar van de auto of op diens verzekering kunnen worden verhaald Voor komen is nu eenmaal-beter dan ge nezen Het aantal dagtochten van de Spoorwegen mag dan wel hetzelfde zijn gebleven, enkele wat minder succesrijke trips zijn door nieuwe vervangen en een aantal bestaande tochten werd opgefrist. Nieuw zijn de tocht naar Berg en Bos met Apenheul en rit met de Veluwse Stoomtrein (dagtocht 12) en de tocht naar Maastricht met een boottocht op de Maas, bezoek aan grotten en St. Servaaskerk '39). Men vrage verder informatie bij de NS De NS-wandeltochten ondergin gen geen Ingrijpende veiandenn- gen Het aantal fietstochten werd uitgebreid met drie stuks, waarbij gepeddeld kan worden door de West-Betuwe vanuit Culemborgen van 1 juni af vanuit Ommen circa 30 km ver langs Archemerberg en over de Lemelerberg en o a. langs de zandverstuiving

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 13