wordt zeer onderschat .s VROLIJK PASEN PROF. DE WOLFF: I\ S Ontdek het nieuwe leven in dit prille voorjaar Gemeente Bathmen Ardanta verzekert én verzorgt de uitvaart Adverteren doet verkopen Fa. J. W. Dollekamp en Zn. MIDDENKADER ONTEVREDENHEID DOODGEZWEGEN VOORVERKOOP ZWEMABONNEMENTEN ZWEMBAD „DE L00ÉRMARK" KWALITEITSTAPUTEN van 40.-, 55.-, 59.-, 69.- en 79.- per meter TAPIJTTEGELS HOLTKNS NIEUWSBLAD - 4 APRIL 1980 - PAG. 8 Professor Ch.J. de Wolff is 49 jaar. Sinds 1976 is hij als gewoon hoogleraar in de arbeids- en organisatieps ychologie verbonden aan de katholieke Universiteit van Nijmegen. Daarvoor was de heer De Wolff enige tijd werkzaam als buitengewoon hoogleraar aan de .universiteit van Leiden. De heer De Wolff is daarvoor 8 jaar werkzaam geweest bij de marine en 16 jaar bij Hoogovens, waar hij als hoofd psychologische dienst o.a. heeft meegewerkt aan het ontwikkelen van het sociaal beleid. Onder zijn leiding is in 1976 aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen een speciale vakgroep samengesteld die zich bezighoudt met on derzoek op het gebied van stress. Bijgaand interview- dat we met professor De Wolff hadden handelt over de resultaten van een onderzoek naar stress bij het mid denkader van enkele middelgrote en grote bedrijven. Stress kan gezien worden als een van de belangrijkste oorzaken van arbeidsonge schiktheid. Het is derhalve op zijn minst verwonderlijk dat er zo weinig onderzoek gedaan is naar de oorzaken van stress. Ook de overheid heeft tot nu toe weinig gedaan op dit terrein. Er worden wel studies ge daan over de WAO-uitkeringen, maar weinig over de oorzaken", aldus professor Ch. J. de Wolff (49) sinds 1976 hoogleraar in de arbeids- en organisatiepsychologie aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. In datzelfde jaar werd binnen de vakgroep arbeids- en organisatie organisatiepsycho logie een zogenaamde stressgroep inge steld Over het doel zegt professor De Wolff: ',.We willen meer inzicht krijgen in de vraag: ..Hoe komt het dat veel mensen in organi saties niet meer kunnen funktioneren, moeilijkheden ervaren, ziek worden, vaak uiteindelijk in de WAO terechtkomen. En hoe komt het dat anderen in ogenschijnlijk dezelfde situatie wel goed funktioneren. zich welbevinden en vaak zelfs tot bijzon dere prestaties komen. Momenteel wordt binnen dit kader een tweetal onderzoeken gedaan Het ene onderzoekt de stress bij personeelsfunktionarissen, het andere richt zich op stress bij hoofdverplegenden". In een eerder stadium werd een onderzoek verricht naar stress bij het middenkader. Over het doel hiervan stelt professor De Wolff: ..We wisten dat het werk van de mid denkaderleden er niet makkelijker op was geworden-. Vooral m de zestiger jaren zijn er allerlei nieuwe produktie-technologieën ingevoerd, die veel hogere eisen stellen aan de vakkennis. Veel bedrijven en afdelingen zijn ingrijpend gereorganiseerd. Bedrijven moesten sluiten, anderen gingen een fusie aan. wat eventueel gepaard ging met veel onzekerheden en overbelasting van de lei ding. Verder heeft zich vooral in de afgelo pen 10 jaar een grote verandering voorge daan in de aanvaarding van gezag. Wat .vroeger een bruikbarë methode van lei dinggeven leek. blijkt vandaag niet meer te voldoen. Er waren allerlei signalen die er op wezen dat middenkaderleden het moeilijk hadden met deze veranderingen, en dat er veel spanningen waren Bij dit onderzoek bleek dat veel middenkaderleden een be paald gevoel van spanning als prettig erva ren „En als de barrière waar men voorstaat dan genomen kan worden, wordt dit als een geweldige bevrediging ervaren. Een ge zonde vorm van stress", aldus de heer De Wolff. „Anders wordt het als die barrière te lang blijft bestaan of te hoog blijkt Je blijft dan steken en raakt in de problemen" Dat deze problematiek zich vaak manifesteert bij middenkaderleden kwam duidelijk naar voren. Uit onderzoeken bij enkele bedrijven (van middelgroot tot groot) bleek dat in sommige gevallen 72% van het middenka der wegens lichamelijke of psychische pro blemen het pensioen niet haalt. Wat zijn nu de problemen van het middenkader en de veroorzakers van stress? Professor Wolff: „Vooropgesteld kunnen we zeggen dat ie dere funktie zijn eigen specifieke stress heeft. Een middenkaderfunktie is niet de meest stressvolle funktie, maar het is wel een moeilijke funktie Het is een buffer/af- stemfunktie tussen belangen van produk- tie en belangen van mensen. In het onder zoek zijn we uitgegaan van een objektieve situatie. Die situatie wordt, zo blijkt, door verschillende individuen verschillend ge zien en ervaren. Dat hangt o.a. samen met de persoonlijkheid en de ervaring. In die situatie hebben we een tweetal belangrijke stressoren ontdekt: o.a. a. je kunt niet meer aan de eisen voldoen, b. er ontstaat onze kerheid ten aanzien van je werk en je carriè re. Wanneer een van deze stressoren (of beide) aanwezig zijn kan zich dat (afhanke lijk van de persoon) uiten in een reeks van klachten". Hij vervolgt: „Ontevredenheid over je v/erk. of een situatie waarin men zich bedreigd voelt kunnen psychische klachten tot ge volg hebben, zoals angst en depressie. Daarnaast kunnen ook psycho-somatische klachten ontstaan Men krijgt bijvoorbeeld hoofdpijn, maagpijn, hartkloppingen en gaat aan slapeloosheid lijden. Tegelijker tijd zie je vaak dat de persoon in kwestie meer gaat roken, eten en drinken en het ziekteverzuim meer toeneemt. Als fysiolo gische reakties werden o.a hogere bloedd ruk. een verhoogd cholesterolgehalte en overgewicht gekonstateerd En als zoiets naar voren komt is de relatie met hart- en vaatziekten zo gelegd" Opvallend in het onderzoek is tevens dat managers in mid delgrote bedrijven het in menig opzicht moeilijker hebben dan managers van grote bedrijven. De Wolff „Managers van mid delgrote bedrijven hebben gemiddeld een ca 10 punten hogere bloeddruk. Ook hun cholesterolgehalte is hoger. Er blijkt een re latie te bestaan tussen de aard van het be drijf en het cholesterolgehalte" Het feit dat managers van middelgrote bedrijven ken nelijk kwetsbaar zijn heeft volgens de heer De Wolff vermoedelijk te maken met het feit dat de economische situatie van de on derzochte middelgrote bedrijven ongunsti- - ger was dan die van de onderzochte grote bedrijven „Daarbij komt ook nog dat de managers van grote bedrijven vaak meer ondersteuning voor het middenkader héb ben dan middelgrote bedrijven". Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat mid denkaderleden vaak mensen zijn die vooral werken op basis van ervaring en feeling. „Het zijn ook vaak mensen die helemaal onderop begonnen zijn en zich hebben op gewerkt. Ze hebben vaak een uitstekende feeling en ervaring maar kunnen mede door faktoren van buitenaf met stress gekon- fronteerd worden. Neem bijvoorbeeld een bedrijf dat begint met een werkoverleg- projekt. Veel middenkaderleden zyn daar niet in groot geworden. Het gevolg kan zijn dat men veel moeite heeft met over te scha kelen. Een ander voorbeeld: er komt een nieuw produktieproces in het bedrijf. De technische kennis ontbreekt. Menziet geen kans dat snel bij te spijkeren. Waar men vroeger meende de situatie te beheersen kan geleidelijk aan het gevoel ontstaan er geen greep meer op te hebben, er er niet meer tegenop te kunnen", aldus.de heer De Wolff. [en W.at de middenkaderleden zelf aangaafe f blijkt stress vaak te worden doodgezwegen!"11 Er heerst een taboe rond dit onderwerp. Zéeei praten er zelf nauwelijks over. Men is vaa* bang Als iemand denkt zijn taak niet a te kunnen heeft men vaak weinig oog v het feit dat ^e .oorzaak ook van buiU kan komen Men is gauw geneigd die c zaak bij zichzelf te zoeken, wat niet alt* reëel is Als men dat zou bésefferi zou t onderiverp stress ook makkelijker spreekbaar worden". Aan de hand van c uitkomsten van het onderzoek prob men ook in die richting iets te bereiken"' Hoogleraar De Wolff „Een rapport van hefser onderzoek is naar de onderzochte bedrijven gegaan Hopenlijk wordt het verwerkt ii?1^ het sociaal beleid. Verder onderzoekt de^ei eerder genoemde vakgroep, wat je kunt. doen aan preventie, opvang en dergelgke We willen ook het verloop van stress verdeiHu uitzoeken" Een onderzoek dat volgensuui hem hoognodig is. De WAO is in 1967 inge-Ho: voerd Nu krijgt al 11% van de beroepsbe-PH volkingeen uitkering. En de verwachting is 1.31 dat het aantal uitkeringen nog aanmerke-Ho lijk zal toenemen. Stress is een belangrijke Ho veroorzaker van arbeidsongeschiktheid. Het is vreemd dat er maar op zo'n beschei- P»1 den schaal aandacht aan dit onderwerp q j wordt besteed. Wat ge beurt er bijvoorbeeld ver tijdens het jaar ziekteverzuim, dat gewoon- jj0 lijk aan het terechtkomen in de WAO voor- afgaat? De mensen zitten ziek thuis, maar Vgr hoe is de relatie met hun werkgever? In G sommige organisaties zijn er soms wel 10 of yei meer mensen die verantwoordelijk zijn voor G die contacten: chefs, personeelmensen, ver artsen, sociaal-werkers, personeelsverte- h0 genwoordigers. Maar vaak komt er van De deze contacten niet zoveel terecht. Lang- vet zaam wordt de afstand groter, en op een Ho bepaald moment is er dan geen weg meer terug, en komt men in de WAO terecht. Zou y men vooral in de eerste maanden niet iets kunnen doen? Als men iets wil doen aan het I indammen van de WAO dan zal men veel meer aandacht moeten geven aan preven tie. En dat zal op zijn beurt pas mogelijk zijn als er op systematische wijze wordt gewerkt 1 aan onderzoek en ontwikkeling van pre ventiemethoden". Het voorjaar is weer ontwaakt en overal steken de lentebloempjes hun kopjes op. Dat gebeurt niet al leen op beschutte plekjes langs de wallekant, maar ook tussen het al weer groeiende gras. Dat zijn heus niet alleen de mooi (bijna overal bloeiende) madeliefjes, die in grasvelden, weilanden en langs wegen en paden staan te „lonken", maar ook de paarse hondsdraf staat te pronken tussen het gele speenkruid en het kale bloempje van de stinkende gouwe. Ook di verse struiken en bomen toonden kun bloesem reeds in deze Paas tijd. Daarbij zijn de dieren in de natuur niet achtergebleven en vele vogels zijn weer een nestje aan het bouwen en de eerste eitjes zijn hier en daar al weer gelegd. Kikkers kwaken weer In onze nieuwsbladen heeft men kunnen lezen hoe de jeugd zich gaat inzetten om kikkers en pad den de gelegenheid te geven voor uitbreiding in wateringen, door de dieren assistentie te verlenen bij het oversteken van verkeerswegen. Gelukkig hebben we kunnen kon stateren dat er hier en daar in vij vers. wateringen en slootjes weer kikkers leven Hopenlijk blijft het ook dit voorjaar niet bij kwakende kikkers, maar komt het zogena amde „kikkerdril" in gezond water terecht, opdat de daaruit komende kikker-dikkopjes volwassen kik kers gaan worden Op hun beurt zorgen deze tandenloze vraatzuch tige msekteneters voor het natuur lijke evenwicht in de mooie natuur, als ze niet voortijdig het slachtoffer worden van een roofvis of steltlo per. Vanzelfsprekend trekken we er op uit om dit nieuwe voorjaarsleven te ontdekken. Daarvoor hoeft men heus geen einden te rijden, want overal valt nu het lenteleven te be speuren Is het niet de boer die zijn land bouwrijp maakt, dan zijn het wel de dartelende lammetjes, die onze aandacht vragen. Stilte-reservaat Voor hen, die eens wat anders wil len en er niet voor terugdeinzen om een uurtje te rijden, adviseren we te gaan naar het Zuid-Veluws Na- Geheimzinnig stil is het nu nog aan de voet van de heuvel bij de Onzalige bossen achter Dieren, maar de geduldige natuurvorser zal rijkelijk beloond worden door het nieuwe lenteleven. tuurreservaat, waar beschermde landschappen en nationale parken in elkaar overlopen. Dit honderden vierkante kilometers grote, zoge naamde „stiltereservaat" is toe gankelijk voor iedereen, die de na tuur lief heeft en hoopt op de sens atie eens te mogen ondergaan om naast het lentegebeuren het edel hert, damhert, moeflons en wilde zwijnen in hun eigen domein - dus in een natuurlijke omgeving - waar te nemen. Vauit het oosten begint dat gebied bij de alom bekende Posbank en de Imbosch met vergezichten soms tot over de Duitse grens. Aanslui tend daarop het Deelerwoud.. dat op zijn beurt de verbinding vormt naar het bekende park „De Hoge Veluwe". En tenslotte, grenzend aan dat nationale park, de uitge strekte natuurgebieden bij Ede. Daar langs oftewel boven de Rijn, op en tegen de bosrijke heuvels, daar liggen ze, de toeristenoorden van de Zuid-Veluwe. Maar het is niet alleen de Rijn, die dat landschap beheerst, maar ook het gebied boven de kronkelende rivier de IJssel, noordelijk van Middachter Allee en de mooie bos sen van dezelfde naam met aan sluitend het zogenaamde Onzalige Bos ten westen van Dieren. Rijd maar eens naar de Posbank, het ho.ogste punt van de Veluwe en kijk dan eens om u heen. U ont waart dan een ruig en bijzonder na tuurgebied - nu in het prille voor jaar bijzonder stil dat dalend van dat hoogste punt van de Veluwe overgaat in met verfijnde smaak aangelegde landgoederen en uit erwaarden aan weerszijden van de IJssel Voor velen doen die hoogte verschillen on-Nederlands aan en het is geen wonder dat daar een snoer van toeristenoorden is ont staan Hoewel we nu dus echt in de lente zijn beland, is het nog best mogelijk dat we door een sneeuwbuitje wor den verrast en dan worden die heu vels daar omgetoverd in een sprookje En het spreekwoordelijk gezegde „Aprilletje zoet heeft nog wel eens een witte hoed" is dan verwezenlijkt. Burgemeester en wethouders van Bathmen maken bekend, dat ingaande 1 april de voorverkoop van seizoen- en gezinsabonnementen van het gemeente lijk zwembad „de Looërmark" zal plaatsvinden. Bestelformulieren zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie en op werkdagen aan het bad. Deze bestelformulieren dienen VOOR zaterdag 12 april as te worden ingele verd ter gemeente-secretarie onder GELIJKTIJDIGE BETALING van de abonnementskosten. Afhalen van de abonnementen in de week van 28 april t/m 2 mei 1980 ter gemeentesecretarie en op aanvraag aan het bad. Openingstijden secretarie: dagelijks van 9.00-12.00 uur en van 13.30-16.30 uur. vrijdag 11 april tevens van 19 00-20 00 uur. Bestelformulieren ingeleverd na 11 april gelden niet meer voor de voorver koop. Na de voorverkoop-periode worden de tarieven per individueel abonnement verhoogd met f 5 - en per gezinsabonneme^it met f 10.-. Opening zwembad zondag 4 mei 1980 (eventuele wijziging i.v.m. weersom standigheden voorbehouden) Ardanta is een landelijk opererende organisatie, die begrafenissen en cre maties in „natura" verzekert. Dat wil zeggen, geen geldbedrag, maar een volledige uitvaart, verzorgd door eigen ondernemingen. Onze aula „Memento Mori" te Holten staat ter beschikking voor iedereen die hiervan gebruik wenst te maken. Voor het melden van sterfgevallen en voor inlichtingen over onze uitvaart verzekeringen kunt u terecht bij HOLTEN: H. Koopman, Deventerweg 4, telefoon 19 20 (Aanspreker en beheerder „Memento Mori" Aula - Reilinksweg, tel. 32 37 J. Aaftink, Burg v.d. Borchstraat 3 H.A.G. Meerman-Wibbelink, Bosch kampsstraat 10, telef. 21 71 H. Stoevenbelt, Pastoriestraat 6, telefoon 23 89 Bathmen: F.J. Oonk, Larenseweg 3d, telefoon 05704-21 47 Wij hebben voor Wat dacht eau ene pracht hollehtie met 5 jaar hrterteit garantie? Verder Nevilon Neva Vinyl «oor gangen, heuhens, etc. Grote collectie overgordijnen en «itrages, heme ait meer dan 100 itnhhen, olies in voorrond. Wij hnippen se eventveel op uw versoeh gratis op patroon. Oranjestraat 69 (hoek Rijssenseweg). Holten tp- In tó: Sta gei (Jet lini lijk ste kri tee ke Di he VE Ve go de de he

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 8