VW Golf met kofferbak werd Jetta AUTO VAN 4 TON m SPOOKRIJDERS: 8 DODEN mmML ALLERLEI VOLKSWAGEN JETTA WEGLIGGING DRIE MOTORISCHE VARIANTEN EIGEN GEZICHT AUTO HI-FI C.B. APPARATUUR INBOUW ONTSTORING INRUIL JilZpr^ Zo simpel is bet in werkelijkheid niet. Het is niet alleen de grotere koffer ruimte, die deze auto een geheel andere verschijning doet maken, ook het to- i taal anders gestyleerde voorfront is daar debet aan. In het rijden vertonen beide modellen veel overeenkomst, waarbij de Jetta bij een vol beladen auto - lees kofferbak - een iets minder stabiele wegligging kan hebben. Hét idee van een aangebouwde kofferruimte, dus een verlenging van de carrosserie, paste VW al eerder toe op de Polo, waardoor de Derby ont stond. Minder succesvol, maar dat komt mede doordat de Polo op zich ook niet zo geweldig ver koopt. Heel anders is dat bij de Golf. Dit model moest duidelijk de trendsetter by VW worden, immers tot die tijd werd de dienst uitgemaakt door de kever. En het succes van de Golf werd ongekend groot. Wat is dan logischer dan dat men voor die catego rie automobilisten die meer bergruimte wil heb ben een opening Tot en met 1973 was het VW- produktie- en leveringsprogramma nog volledig op de kever ingesteld. In datzelfde jaar kwam de eerste VW met voorwielaandrijving op de markt en dat was de Passat. Een middenklasse auto die duidelijk in een andere sector lag dan de kever. Ook daarvoor moest wat anders komen en het veelheid brandstof en tijd. Jammer is het dat in zo'n sportief getinte auto een toerenteller ont breekt. De zit-stuurpositie vonden wij gewoon goed, waarbij de verstelbaarheid van de stoel zo is dat een ieder een goede zit t.o.v. het stuur kan vinden. Voor verwarmen en ventileren zijn de mo gelijkheden ruim voorhanden. Wanneer de motor op temperatuur komt kan er een flinke portie warme lucht in het interieur en langs de voorruit geblazen worden. In het dashboard paneel kan de radio zo geplaatst worden dat de berijder deze goed onder handbereik heeft. Als familie-auto is de Jetta een uitstekende com positie, die in z'n totaliteit dezelfde sportieve ei genschappen heeft als de Golf. Door z'n grotere lengte en gewijzigde voor- en ach terkant is het een heel andere auto geworden, die de Golf-enthousiasteling uit oogpunt van rij- facetten een eind verder kan helpen wanneer hij een auto zocht met meer ruimtemogelijkheden, specifiek de koffer. Volkswagen heeft dat heel duidelijk ingezien, waarbij de bagageruimte aan merkelijk groter is uitgevallen dan bij concurre rende merken, waarvan de Audi 80 zelfs uit eigen huis komt. De geteste GLS 4 deurs staat geprijsd voor f21.417,- af importeur. De goedkoopste uit voering is de Jetta zonder verdere aanduiding en die kost bijna 5 duizend gulden minder. Ter ver duidelijking nog even het prijsverschil met de Golf. De Golf met 1.3 liter motor heeft een prijs kaartje met een bedrag van f 14.473.-. Daaruit blijkt dat de Jetta 2 duizend gulden duurder is. Het wordt dan wel overwegen of die meerruimte en het andere aanzien rechtvaardigen om meer geld uit te geven. Gelukkig is het dat Volkswagen die gevariei rdere mogelijkheden biedt, want de categorie automobilisten die zich bij één merk houden is niet gering. immens grote VW-concem zag kans bijna elk jaar een nieuw model op de markt te brengen. Alle maal gebaseerd op het principe van aandrijving op de voorwielen en één basismotor, hetgeen z'n oorsprong had in de technische keuken van Audi. Het vorige jaar werd een nieuw produktie-record gehaald en meer dan 2.5 miljoen Volkswagens en Audi's liepen in de diverse fabrieken van de band. De wielophanging voor en achter is geheel iden tiek aan die van de Golf. Voor het Mc. Pherson systeem, genoegzaam bekend en achter een vaste zelfctabiliserende as met draagarmen in lang- srichting. Hoogliggende schroefveren met inge bouwde telescopische schokdempers verrichten de veer- en dempbewegingen. De wielophanging is rondom onafhankelijk. De wegligging loopt van licht onderstuurd naar neutraal, hetgeen uiter mate plezierig is. Met. flink veel lading in de volu mineuze koffer en bezet met 4 inzittenden is het stuurgedrag bij toenemende snelheid iets anders. Van invloed hierbij is wel of er veel zijwind heerst. Je kunt stellen dat de zijwindgevoeligheid in be laden toestand meer aanwezig is. Het veercomfort is uitstekend en de besturing werkt precies, maar wat indirect. Daardoor wel vrij licht. De auto staat op brede 5 1/2 inch velgen met eve neens brede 175/70 banden, die geaccentueerd worden door de zwarte aan de spatbordranden geklemde kunststof randen. Dit net als bij de Golf GTI. De remmen, voor schijven en achter trom mels, worden bekrachtigd bediend, en functio neerden uitstekend. De Jetta is leverbaar in 3 motorische uitvoerin gen. De minst sterke motor is de 1.3 liter met 44 kW of 60 pk. De 1.5 liter levert 51 kW of 70 pk. Dan nog de 1.6 liter met 81 kW of 110 pk. Let eens op wat een grote sprong die 100 cc. inhoud meer aan vermogen kan leveren. Daar is natuurlijk het nodige aan gedaan o.m. met benzine-inspuiting. De 1.5 liter heeft relatief een niet zo'n hoog vermogen, hetgeen de levensduur alleen maar ten goede kan komen. De geteste GLS is standaard met deze motor uitgerust. De Golf S die ook leverbaar was met 1.5 liter motor, moet het nu doen met een 1.3 liter. Dit omdat de 1.5 liter motor in grote aantallen naar Chrysler in Amerika gaat voor inbouw in de Dodge Omni, die een licentie-versie is van de Talbot Horizon. De Jetta GLS kan heel goed uit de voeten met de 1457 cc. motor. Van 0 tot 80 in ongeveer 8 sec en van 80 tot 100 nog eens 4 sec. De topsnelheid be droeg ruim 150 km. op de teller te zien en tegenge steld 152 km. Dat alles impliceert dat met de offi ciële maximum snelheid van 100 km per uur de Jetta gunstig in de toeren draait en zuinig met de brandstof omspringt. Bij 100 km. was het verbruik 1 op 13.7. Bfj 120 km. snelheid schommelde het op 1 op 10.2, maar daarna gaat het vrij sterk stijgen. Er kan normale benzine getankt worden. Aan de motor gekoppeld een vierbak, die d.m.v een goed geplaatste pook bediend wordt. Uitstekend scha kelend en met een optimale synchronisering voor het geruisloos terugschakelen. De Jetta met 16 liter motor wordt geleverd met vfjfbak. Voor het eerst dat VW op een normaal verkrijgbaar model een dergelijke mogelijkheid biedt. Typisch is, dat in feite in het land met het langste autowegennet de kleinere, maar ook de grotere auto's al niet veel langer met een vijf- versnellingsbak zijn uitgerust. Italiaanse auto's, maar ook Japanse worden al lang voorzien van deze extra overbrenging of kunnen er mee gele verd worden. Het uiterlijk van de Jetta is heel anders. De bijna 40 cm. langere carrosserie heeft een wielbasis van 2.40 m., die gelijk is aan de Golf. De interieur- ruimte is qua afmetingen ook gelijk, hetgeen be tekent dat de beide voorinzittenden voldoende ruimte hebben om comfortabel te zitten, maar dat de passagiers op de achterbank niet profiteren van de langere auto. Beenruimte en ook hoofd ruimte laten wat te wensen over, hetgeen bete kent dat de stoel voorin wat naar voren geschoven moet worden om tenminste één achterinzittende wat meer mogelijkheden te geven. Aan de buiten zijde doet de Jetta fors aan en de rechthoekige koplampen met de om de hoek lopende knipper lichten accentueren duidelijk het voorfront. Ook de achterlichtrpartij is fors uitgevallen en dat met de brede lijsten langs de zijflanken en de stevige bumpers maakt deze auto opvallend in positieve zin. Alleen de GLI is voorzien van een gelaagde voor ruit. Met alle voorzieningen en accessoires aan boord zou dit zeker als standaard gemonteerd be horen te zijn. Het interieur is smaakvol uitge voerd. De stoelen met stof bekleed zitten uitste kend, alhoewel het zitten in een autostoel een ge heel persoonlijke zaak is. Een overzichtelijk dash board geeft ruime informatie over snelheid, hoe- Het reizen per touring car vooral in de vakan tie neemt vrij sterk toe. Dat zijn dan de geheel verzorgde reizen, waar de bus bij de vakantie gangers blijft, maar ook de trips voor langere duur waarbij de tou ringcar net als het vlieg tuig de mensen brengt en ophaalt. Deze pendeldiensten worden meer en meer met uitermate comfor tabele bussen uitge voerd, die in ca. twee dagen de afstand naar de Costa Brava afleg gen. Op de ln februari ge houden Bedrijfswagen RAI stonden weer een aantal magnifieke exemplaren van tou ringcars voor groot- toerisme. We konden niet nalaten een foto te maken van de hierbij afgedrukte Fiat met Van Hooi carrosserie. Het bijzondere is dat deze bus een z g .gele de' bus is, waarbij een harmonica de structuur van de carrosserie ver bindt. Door de grote lengte zijn er drie assen, waarbij de derde as meestuurt met de be wegingen van de stu rende voorwielen. Ze ventig passagiers vin den een comfortabele plaats en aan boord zijn verder een toilet, een bar en airconditioning. De modernste ste reoapparatuur zorgt voor communicatie en muziek. Broere Reizen ln Hend rik Ido Ambacht gaat er de komende maanden mee pendelen tussen ons land en Spanje. De Fiat bus met 352 pk. dieselmotor is de derde van dit type ih ons land. Dubbele beglazing bij bussen wint ook terrein, ten eerste om beslaan tegen te gaan en ten tweede om op schou derhoogte minder last van koude te hebben. Voor wintersportreizen o.m. een prettige zaak. Voor de aanschaf van een dergelijke bus moet wel 400.000 gulden op tafel gelegd worden. Op autosnelwegen komen gemiddeld per jaar 8 automobi listen om het leven doordat spookrijders op de verkeerde weghelft tegen het verkeer inrijden. In 1977 waren dit er 18 en in 1978 vier. In 1970 vielen 7 doden, in 1971 waren er 11 dodelijke slachtoffers van spookrijders. Dit blijkt uit een statische analyse van de jaren 1968 t/m 1978 gemaakt door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid S WOV. Hoe vaak spookrijden in het totaal voorkomt is uit de beschikpare gegevens niet op te maken. De SWOV kon alleen nagaan hoeveel ongelukken met dodelijke af loop veroorzaakt zijn door spookrijden. Onder spookrijders worden verstaan: bestuurders van mo torvoertuigen die in tegenovergestelde richting een autos nelweg berijden. Het totale aantal frontale aanrijdingen met dodelijke afloop op hoofdrijbanen van autosnelwegen bedroeg van 1968 t/m 1978 119, waarbij 178 doden vielen. Daarbij ging het om 88 doden door spookrijden; 32 doden waren het gevolg van frontale botsingen met langzaam verkeer, door het rijden op afgesloten rijbanen of door slip pen, keren of achteruit lijden. In deze 11 jaren vielen 58 doden doordat voertuigen door de middepberm schoten en een frontale botsing op de andere rijbaan veroorzaakten. De Porsche 356 Club Nederland organiseert op 15, 16 en 17 mei a.s. voor het eerst een interna tionale meeting in ons land. Het is de vijfde in successie en de bij zonder actieve Nederlanse club vindt het een hele eer de vele deelnemers overal uit Europa te mogen ontvangen. Het evene ment vindt plaats in Zuid- Limburg met als middelpunt Hotel Schaepkens van St. Fyt in Valkenburg. De 15e mei is de ontvangst, de 16e mei een bij eenkomst met klassement sproeven op het circuit van Zol der in België en zaterdag de laatste dag is er een tour door zuidelijk Limburg. Gezien de groei van de interesse in oudere auto's en Porsche's, nu éénmaal zeer interessante objecten, ver wacht men een grote deelname. Limburg is gunstig gelegen t.o.v. velen die o.m. uit Duits land zullen komen. Ook het Scandinavische contingent zal groot zijn. Chrysler In Amerika voert ge sprekken met Mitsubishi met het oogmerk om tot verdere samen werking te komen. Chrysler heeft al een belang van 15% in de Ja panse fabriek. Onder de merknaam Dodge en Plymouth worden auto's uit het Mitsubishi-programma verkocht. Chrysler wil waarschijnlijk kleine Mitsubishi's tussen de 1200 en 1600 cc. gaan assembleren, waarbij over aantallen van 300.000 ex. gespro ken wordt. De Japanse fabriek zou de investeringen hiervoor moeten financieren. Volvo Car B. V. gaat rond 15 miljoen gulden investeren in de nieuwbouw van een aluminium-spuitgieterij te Oss. Daar is gevestigd de Spuitgie- terij Brabant, die in het nieuwe pand volgens geavanceerde met hoden hoog ontwikkelde produc ten zal leveren. Nu al worden kwali tatief uitstekende producten ge maakt die zowel in Bom als bij AB Volvo ln Zweden voor de auto's ge bruikt worden. Voordat de beslis sing genomen werd, waren uitge breide studies aan het project vooraf gegaan. Na het in gebruik nemen van het nieuwe complex zal het aantal werknemers toenemen. De verkooppositie van British Ley- land Nederland zou er niet roos kleurig voorstaan. In vergelijking met de situatie het vorige jaar is deze uitspraak niet Juist. De laatst bekende registratiecijfers van BL-wagens laten weliswaar een verkoopdaling met 743 auto's zien. Daar staan echter ongeveer 800 au to's tegenover die door de dealers aan kopers zijn verkocht, maar die nog niet zijn afgeleverd. Dat komt vanwege de modelvemieuwing voornamelijk bij Jaguar en Austin. De verwachting is dat de sterk ver beterde Austin Serie 3, mede van wege het nieuwe „Waarborg On derhoudskosten' systeem, flink ln de belangstelling zal stijgen. 60 SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA Haaksbergerstraat 105 ENSCHEDE Tel. 053-319789

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 13