MAAR KIEZEN MET 12 JAAR... VERGEET HET .VROUW EN ARTS Samenwerking werkgevers Toeristisch fietsen in het gedrang Slibprobleem ter sprake in zuiveringschap Onderwijsproblemen HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 MAART 1980 - PAG. 7 n deze tijd van het jaar staat het onderwijs altijd extra in de belangstel- ing. Immers, veel gezinnen houden zich nu bezig met de vraag, welke chool zoon of dochter straks, na de zomervakantie zal gaan bezoeken Wie roor het eerst zijn kind naar de kleuterschool of naar.de „grote" school ziet ;aan, ziet zich geplaatst voor grote veranderingen Een deel van de opvoe ding wordt nu uit handen gegeven. Je kind doet duidelijk de eerste grote Itap op weg naar zelfstandigheid. Voor het kind én het gezin een belang rijk moment. Binnen het kleuter- en basisonderwijs bestaan nogal wat Baar voor de volgende ^rote stap pgt het nog wat minder eenvoudig. Voor al die zesdeklassers van nu is iie stap naar de volgende school goed beschouwd ook nog veel gro ter. Het kind komt in een totaal nieuwe situatie. Want welke school het ook wordt, na de lagere school, het is echt wel even wennen aan die nieuwe klas en nieuwe school, die plots ook een veel grotere zelfstan digheid van het kind vereist. Maar nog ingrijpender is de invloed die keus van de school op de rest van het leven van uw kind kan hebben. Een belangrijk deel van zijn of haar toekomst wordt bepaald door die ene stap, die stap over de drempel van de opleiding waar het kind op 12-jarige leeftijd aan gaat begin nen. Mammoetwet Het leek allemaai zo mooi in 1968. Na tientallen jaren diskussiëren en enkele jaren experimenteren, werd in dat jaar de nieuwe onderwijswet van kracht, de Mammoetwet. Er leek nogal veel te veranderen. Het begrip „brugklas" werd ingebur gerd. Na die eerste klas. het z g. brugjaar, kon het kind nog beter kiezen. Bovendien kon het kind gemakkelijker van het ene school- tupe naar het andere „doorstro men". Het klonk allemaal zo mooi. Té mooi, zeiden veel onderwijsdes kundigen toen al. Want we kregen wel veel nieuwe namen, zoals ma vo, havo, atheneum en talloze, nog raadselachtiger afkortingen, maar is er eigenlijk wel zo veel verbeterd als het ministerie van onderwijs ons wil(de) laten geloven? Het zou te ver voeren, om binnen het kader vdn dit artikel de hele mammoet wet onder de loupe te nemen. „Kies" „Xies, na de lagere school", het voorlichtingsblad van het ministe rie van onderwijs, noemt zelf als twee belangrijkste verbeteringen de brugklas of brugperiode en be tere onderlinge verbindingen tus sen de verschillende schooltypen. We citeren: „Het gevolg is, dat de keuze die nü moet worden ge maakt, niet zo definitief is En dat is maar goed ook, want de mee ste kinderen weten nog niet goed wat ze later willen worden, wij we ten vaak ook niet goed hoe die kin deren het straks op de school voor voortgezet onderwijs zullen doen". En daar zit 'm nu juist de kneep. Inderdaad, kiezen met twaalf jaar is vrijwel niet mogelijk. En de prak tijk leert nu juist, dat ook van dat uitgestelde kiezen niet zoveel te recht komt. Zelfs in een scholen gemeenschap (een school waar ver schillende onderwijstypen onder éen dak zitten), is nauwelijks sprake van echt kiezen Het niveau in de brugklas is ook daar afge stemd op een gemiddelde. Wie daar onder komt, valt af. Wie boven dat gemiddelde zit, moet vaak via ex tra lessen bijgespijkerd worden om „hogerop" te kurnen. Bovendien, scholengemeenschappen van alle typen voortgezet onderwijs, be staan niet. In het gunstigste geval zitten vier onderwijstypen onder éen dak. Meestal zjjn dat mavo. ha vo, atheneum en gymnasium Maar het beroepsonderwijs zit er zeker niet bij. verschillende opvattingen over de aanpak van het onderwijs. De manier van lesgeven zal vaak flink verschillen van de manier waarop u zelf les kreeg Bij de ene school zal het accent meer liggen op „leren" en bij andere op het zelf ontplooien in eigen tempo Maar vaak is de keus toch eenvou dig. Meestal kiezen ouders voor de dichtstbijzijnde school. Of in ieder geval de dichtstbijzijnde school die aansluit bij de eigen levensovertui ging. den gedaan. Maar de middens chool is nog maar een experiment, dat slechts in 14 plaatsen in Neder land wordt gehouden. De menin gen en de aanpak lopen nog erg uiteen. En of de middenschool er ooit komt is nog maar de vraag. Voorlopig blijft het in ieder geval nog zoals het is. De stap, die uw zesdeklasser straks zet, verdient dan ook nu alle aandacht. Invloed ouders Als ouder kun je veel invloed op de keuze van een school uitoefenen. En terecht, want wie kent zijn kind en zijn mogelijkheden beter dan de eigen ouder. Helaas menen veel ouders dat het beoordelen van de mogelijkheden van hun kind veel te moeilijk voor hen is Soms komt dat door de bekende bomen, waar door je het bos niet meer ziet. Of je denkt als ouder dat het beter is een oordeel aan een „deskundige" over te laten. Vaak is die deskundige het hoofd van de lagere school. Maar die heeft soms ook met andere be langen rekening te houden dan die van uw kind. Sommige scholen stu ren expres aan op een gunstig per centage mavo- en havo-klanten En liefst een paar gymnasiasten. Ook sommige ouders willen koste wat het kost, voorkomen dat hun zoon of dochter op een l.b.o.-school te recht komt. (zoals technisch-, nijverheids-, of agrarisch onder wijs). Ook de „Xies" brochure maakt zich schuldig aan dezelfde misvatting; „Voor nogal wat kinde ren blijkt het algemeen voortgezet onderwijs bij nader inzien te hoog gegrepen." Maar wat is hoog? En wat is dan laag?! En wat we bij al dat prestige-gedoe vooral vergeten, is het kind zelf. Die Het blad „Xies" heeft het dan ook over twee grote wegen. De ene is het beroepsonderwijs, de andere het algemeen voortgezet onder wijs. In theorie is veranderen van schooltype altijd mogelijk. In de praktijk komt daar echter heel wat bij kijken. Van die verbindingen tussen de verschillende schoolty pen is nauwelijks sprake De scho len hebben weinig kontakten met elkaar Docenten van de ene school weten heel vaak onvoldoende van een andere school En zelfs in de gunstigste gevallen (zoals bijv. een scholengemeenschap), waar je het maken van een keuze d m.v een brugperiode kunt uitstellen, kun je je afvragen of uitstel van 1 2 jaar wel zo erg veel verschil uitmaakt. Op latere leeftijd kiezen is nog moeilijker. „Doorstromen" bete kent dan altijd minstens een jaar langer op school Xortorn, de be langrijkste keuze wordt nog steeds gemaakt op 12-jarige leeftijd. Middenschool Het resultaat is er naar. Veel jonge volwassenen komen er (te) laat achter, dat ze voor het beroep dat hen ligt de verkeerde opleiding hebben gevolgd. Alleen de door zetters hebben dan nog enige kans van slagen. Niet voor niets staat juist de vakbeweging achter de ideeën voor de middenschool. Een school, die zóveel mogelijkheden moet bieden, dat de echte keuze niet voor 15 a 16 jaar hoeft te wor- Vrouwen maken veel meer gebruik van de gezondheidszorg dan mannen. Je hoeft maar een willekeurige wachtkamer van een huisarts binnen te lopen, om dit zelf te kunnen constateren Vrouwen gebruiken ook veel meer medicijnen dan mannen Vooral het gebruik van kalmerings- en slaapmiddelen is bij vrouwen erg groot. Toch het „zwakke" geslacht? Lariekoek, zeggen steeds meer vrouwengroepen en vrouwelijke artsen. De gezondheidszorg in Nederland is vooral in handen van mannen Man nen, die niet zijn opgeleid voor het omgaan met typisch vrouwelijke pro blemen. Mannen, die zich ook niet kunnen inleven in wat vrouwen voelen. Artsen gaan er regelmatig van uit, dat vrouwen sneller klagen dan man nen en dat het dus niet zo'n vaart zal lopen Vrouwen krijgen nog snel het stempel „hysterisch" opgedrukt. T ->ch blijkt uit diverse onderzoeken, dat mannen veel sneller met een klacht naar een arts toestappen dan vrou- Huisvrouwen Opvallend is het grote aantal huis vrouwen dat de arts bezoekt. Huis vrouwen vormen een vergeten groep in onze samenleving. Ze zijn veel alleen, zitten sterk aan huis gebonden en hebben weinig kon takten. Veel vrouwen komen dan ook om kontakt by hun huisarts. Maar ten onrechte worden veel vage klachten hieraan geweten. Veel huisvrouwen hebben terechte klachten, die alles te maken heb ben met hun situatie. Een huis vrouw is nooit klaar met haar werk. Werkweken van 100 uur zijn heel gewoon. Het werk gaat bovendien ook door in de weekends en vakan ties. Ziek zijn kan eigenlijk niet. Een huisvrouw die er eventjes tus senuit breekt, moet op andere da gen de achterstand zelf weer inha len. De waardering voor haar werk ligt echter erg laag. Maar de meeste (mannelijke) artsen nemen deson danks problemen met vermoeid heid, nerveusiteit en depressie niet serieus. Te gauw ook worden kal merende middelen voorgeschre ven. Vrouwen zitten soms jaren aan de medicijnen, zonder dat er iets aan de situatie verandert. „Dat is de overgang, mevrouwtje" De meeste kalmeringsmiddelen worden gebruikt door vrouwen in de leeftijd van 45-64 jaar. Versla ving aan medicijnen komt in deze leeftijdsgroep veel voor. Vrouwen die met klachten bij hun huisarts komen, krijgen weinig of geen ge hoor. „Ach mevrouwtje, dat zal de overgang wel zijn", zegt de arts en schrijft een flinke hoeveelheid pil len voor. Opschieten, volgende pa tiënt. Inderdaad hebben veel vrouwen in deze leeftijdsgroep lichamelijke problemen die met de overgang te maken hebben. Maar de meeste klachten zijn niet op te lossen met pilletjes Immers, het is ook de leef tijd waarop de kinderen het huis uitgaan. De man blijft gewoon doorgaan met werken, maar voor veel vrouwen ontstaat een enorme leegte Door de drukke bezigheden van het gezin hebben ze ook vaak geen tijd gehad voor andere zaken. Voor studie of werk voelen ze zich vaak te oud. Sinds 1974 zijn in vele plaatsen VIDO-groepen opgericht (Vrouwen in de overgang.) Het zijn vooral praatgroepen, hoewel er ook samen aan sport wordt gedaan en voorlichting wordt gegeven over het eigen lichaam. Maai- hoe be langrijk juist het kontakt met el kaar is, blijkt uit de resultaten van de VIDO groepen. Veel vrouwen, die al jaren medicijnen slikten, blijken soms al na enkele bezoeken aan de VIDO groep met het ge bruik van medicijnen te kunnen stoppen. De dokter kan het weten Omdat vrouwen vaak weinig over hun eigen lichaam weten, kennen ze de arts vaak grote autoriteit toe. De arts kan zo gemakkelijk beslis singen nemen, waarvan de vrouw de betekenis niet kan overzien. Zo lang vrouwen niet vragen, kan de dokter eigenlijk zijn gang gaan In het Wilhelmina gasthuis in Am sterdam is enige tijd geleden ge start met het begeleiden van vrou wen die in het ziekenhuis worden opgenomen. Onder begeleiding van drie maatschappelijk werk sters worden regelmatig gesprek ken gehouden. Gebleken is, dat veel vrouwen problemen hebben, die worden veroorzaakt door de onbekendheid met hun eigen li chaam en de angst om zelf te vra gen naar het hoe en wat van een onderzoek of ingreep Maar ook dat vrouwen het door andere omstan digheden vaak extra moeilijk heb ben Thuis zijn ze meestal de spil waar alles om draait En naast de zorgen over hun eigen toestand, maken ze zich ook nog zorgen om de toestand thuis Vaak houden ze zich daarom flinker, want „ze heb ben het thuis al moeilijk genoeg". Daarmee sluiten ze echter ook een gespreksmogelijkheid uit. „Vrouw en arts" In Nijmegen zijn een paar jaar ge leden vrouwen bij elkaar gaan zit ten, om hun onvrede te uiten over de manier waarop artsen met vrouwen omgaan. De waslijst klachten over huisartsen, vrou wenartsen en kinderartsen was zo groot, dat ze afspraken zich met een afgebakend gebied bezig te houden. Omdat bijna alle vrouwen daarmee te maken krijgen, viel de keus op zwangerschap en beval ling. De Nijmeegse werkgroep „Vrouw en arts" startte met het bundelen van ervaringen in een boek. Hoe bevallen ziekenhuizen, heet dit boek. Een greep uit de klachten in dit boek: vrouwen worden te weinig geïn formeerd en te afhankelijk ge maakt je moet steeds vragen wat er ge beurt en er worden allemaal ingre pen gedaan waarvan je niet op de hoogte wordt gesteld of waar je je niet tegen kunt verzetten (inknip- pen, infuus, weeën opwekken of te genhouden, kalmerende middelen, tangverlossing enz) je kan vaak alleen maar op je rug liggen omdat het bed zo smal is. Daardoor voel je de weeën meer dan nodig is. Je ligt machteloos op je rug. ziet niets en dat maakt al gauw dat je je onzeker gaat voelen de baby wordt veel te snel bij je weggehaald je krijgt te weinig informatie hoe het met je kind gaat. In het zieken huis verzorgt de verpleging je kind. Je krijgt allerlei tegenstrijdige ad viezen van het verplegend person eel je wordt behandeld als een dikke buik waar iets uit moet komen i.p.v. dat je als vrouw centraal staat. Als het met een „gezonde ziekte" als zwangerschap en bevalling al zo slecht gesteld is, kun je je afvragen hoe het dan wel is, als je echt ziek in een ziekenhuis terecht komt. „Ik voel me voor aap liggen op die onderzoektafel met mijn benen in de stijgbeugels" „Ik ben toch geen nummer" „Ik durf niet te vragen, omdat ik ook bang ben voor het antwoord" „Ik ben bang dat als je teveel vraagt, datje dan lastig wordt" Een aantal van de meest voorko mende klachten van vrouwen. Veel van deze klachten zijn te voorko men door een goede voorlichting. Voorlichting waar (mannelijke) artsen niet voor zijn opgeleid en waar ze ook weinig tijd voor hebben of gewoon, het nut niet van inzien. Gelukkig zijn er ook artsen, die er anders over denken Bij een inwen dig onderzoek bijv kan gebruik worden gemaakt van spiegels, zo dat je zelf mee kunt kijken. Helaas zijn er nog maar weinig vrouwelijke artsen. In theorie heb ben vrouwen gelijke kansen als mannen. Maar vrouwelijk artsen moeten hele geveschten leveren om hetzelfde werk en dezelfde waardering te krijgen als hun man nelijke collega's. Vrouwelijke art sen moeten ook veel meer moeite doen om toegelaten te worden tot specialisten-opleidingen. De oplei dingen en banen zijn ook niet inge steld op vrouwen die part-time wil len werken Vrouwen worden zelfs nog beschouwd als „risicogroep". Veel kan veranderd worden als vrouwen zelf mondiger worden. Als ze hun eigen lijf en vrouwelijke or ganen beter kennen en vooral, dur ven vragen. Een maatschappelijk werkster van het Wilhelmina Gasthuis zegt het zo „Als vrouwen ophouden elkaar als rivalen te zien, dan blijkt dat ze heel goed met el kaar kunnen praten en vaak erg aardig tegen elkaar kunnen zijn." Veel lichamelijke problemen ont- staan door sociale en psychische moeilijkheden. Vooral (mannelij ke) artsen kunnen die niet oplos sen Maar Je hoeft er echt niet altijd mee naar een andere „deskundi ge". Vrouwen onder elkaar zijn ook heel deskundig Dat bewijzen dage lijks vele vrouwengroepen. Ook bij u in de buurt is er vast wel een te vinden. zal zich in een opleing die bij hem of haar past, beter thuis voelen Hij of zij zal veel meer zichzelf kunnen zijn. zich beter kunnen ontplooien en daardoor met veel meer plezier naar school gaan En vooral de kans krijgen een tevredener mens te worden. Er is in Nederland sprake van een overwaardering van het algemeen voortgezet on derwijs. Het gevolg, vooral de mavo mag zich in een grote belangstel ling verheugen. Maar veel van de mavo-leerlingen staan reikhalzend naar de laatste schooldag uit te kijken Eindelijk van die rotschool af. Eindelijk je bezighouden met wat je wél wilt Een andere oplei ding, of lekker werken. Maar steeds vaker hoor je de klacht, dat je met mavo alleen, niet zo ver komt. Toetsen Ten onrechte ook, wordt vaak grote waarde toegekend aan de toetsen die in de zesde klas van de lagere school worden gehouden. De makers van de meest gebruikte test, de CITO-toets, zeggen het zelf; de test geeft vooral inzicht in wat een kind niet kan. Onderzoek naar wat een kind wel kan of wil, wordt nauwelijks gedaan. Zo'n toets is bovendien een momentopname, en zou uitsluitend gehanteerd moe ten worden als hulpmiddel. In formeer altijd goed naar het hoe, wat en waarom van het testresul taat. Belangrijk blijft wat het kind zelf kan en wil. Maar na 12 jaar kan er nog zo veel veranderen U als ouder kunt helpen. Door zoveel mogelijk te informeren naar de mogelijkheden die er voor uw kind zijn. Maak gebruik van de open dagen, de kijkdagen die elke on derwijsinstelling in deze tijd houdt. Informatie over elk type onderwijs kunt u ook altijd aan vragen bij het ministerie van on derwijs: Centrale Directie Voor lichting, postbus 20551, 2500 en Den Haag. En vooral: Let op de mogelijkhe den die na deze grote stap nog open blijven. Blijf er samen met u kind over denken, ook na het eerste schooljaar in het voortgezet on derwijs. Want kiezen met 12 jaar vergeet het maar! Een heel handig boek dat u weg wijs kan maken binnen het drukke wegennet van het voortgezet on derwijs heet KIEZEN MET UW KIND. Het is geschreven door Jos Ahlers en is gewoon in de boek handel verkrijgbaar voor d 19.90. Wie al eens schriftelijk materiaal bij de Open School besteld heeft, kan dit boek in bezit krijgen voor f 14.90. Stuurt u dan een open enve loppe naar Educapart BV, Ant woordnummer 68 in Clulemborg. Een postzegel is niet nodig. U moet wel even vermelden „Open School". Geld overmaken hoeft nog niet. Meer over dit onderwerp vindt u in het thema van de week, dat als onderdeel van de radio- en televi sieprogramma's Open Schooltijd wordt uitgezonden in de week van 30 maart tot en met 3 april. In de donderdag 20 maart te Zwolle gehouden vergade ring van het algemeen be stuur van het zuiverin gschap West Overijssel heeft de watergraaf, ir. C D. Viehoff, gesproken over de ernstige verontreiniging van de Vecht, die wordt ver oorzaakt door de aardap pelmeelfabriek Avebe/ex- celsior in Nieuw Amster dam. Het ongezuiverde af valwater komt nu nog in de Vecht terecht, maar het is het plan de fabriek te slui ten. In 1982, aldus ir. Vie hoff, hopen we de Vecht ge saneerd te hebben. Er zullen bezwaren tegen de lozing worden ingediend. Om de veront- reiniging tegen te gaan zijn vanaf 1 maart de stuwen regelmatig open gezet, teneinde tot een betere door stroming te komen De watergraaf deelde voorts mee, dat er vanaf 1978 onderling overleg is geweest tussen de zuiveringschappen over de richtlijnen die worden gehan teerd ten opzichte van de afvoer van vloeibaar slib naar de land bouw. Er zijn na het overleg tussen de Unie van waterschappen en de ministeries richtlijnen verschenen. De slibproducenten houden zich vrijwillig aan deze richtlijnen. Een registratie van slib is nodig. Wij vragen ons wel eens af, aldus de wa tergraaf, of er niet te veel slib komt. Wij zijn voorstander van het geven van zoweel mogelijk garanties voor de landbouw. Het algemeen bestuur besloot na enige discussie tot een herziening van de vaststelling van het defini tief ontwerp voor een zuiveringsin stallatie in Zwolle, waarvan de to tale investeringskosten worden begroot op f39.5 miljoen: een kos tenverhoging ten opzichte van het vorig rapport van circa f9 miljoen. De totale kosten zullen wel oplopen tot f 55 miljoen Bij de bespreking van dit agendapunt is nog eens ge sproken over slib-afzetting in natte vorm Er is een groot aanbod. Slib wordt ook in zwarte grond bedrijven opgenomen, doch alleen in droge vorm, al is gebruik van natte slib voor dp landbouw het goedkoopst. Overbelasting Deventer tanks De werking van voorindikkers bij de zuiveringsinstallatie te Deven ter laat te wensen over, als gevolg van de hoge slibindex van het ac tieve slib en de omstandigheid dat primair- en surplusslib samen worden ingedikt. Door de slechte werking van de voorindikkers is er o.a. een periodieke overbelas ting van de slibgistingstanks. Naar een en ander zal een onder zoek worden ingesteld met behulp van een proefinstallatie. De kosten bedragen f32.000. De technologi sche dienst heeft geconstateerd, dat er in Deventer nog steeds zware metalen in het water zitten, waar van men de herkomst niet weet. Niet uitgesloten is dat een bepaald onderdeel der installatie niet werkt. Het onderzoek zal ook van belang zijn voor andere installa- Tussen de kringen West Overijssel en Twente/Oost Gelderland van het V.N.O., verbond van Neder landse ondernemingen is een sa menwerkingsverband tot stand gekomen. Het kreeg vorm tijdens een openbare ledenvergadering van het V.N.O., gehouden in het postiljon motel te Deventer. Drs. N.J.M.V. van Dijk schetste daar in den brede de achtergronden, die hebben geleid tot een verenigd op treden van het verband Overijssel V.N.O. Er is naar gestreefd zoveel mogelijk bindingen te leggen met andere werkgeversgroeperingen, waaron der industriekringen zoals de in dustriële kringTwente, de Deven- terkring van werkgevers en de in dustriecombinatie N O. Overijssel. Voorbarig noemde drs. Van Dijk het besluit tot wijziging van de taak van de regionale raad voor de arbeidsmarkt in Overijssel in een overkoepelend adviesorgaan var. de provincie op het gehele sociaal economisch terrein Voorbarig we gens de nieuwe ontwikkelingen op het terrein van de regionale be leidsadvisering, waaronder het binnenkort te verwachten wets ontwerp inzake Kamers van Koophandel Een bemiddelings poging om een en ander in goede banen te leiden is mislukt, wegens het feit dat de FNV tegen bepaalde voorstellen is Uitvoerig ging spreker op in op het concept doelstellingen-notitie De ideeën van de FNV een bedrijf te verplichten gegevens te verschaf fen, om te beoordelen of een onder neming past in de taakstelling van de vakbeweging, achtte spreker on juist De SER vindt het nodig dat dergelijke voorwaarden en andere nationaal dienen te worden gehan teerd. Het is de bedoeling het secretariaat van het samenwerkingsverband verder te ondersteunen en te be schikken over een permant te be reiken brievenbus en adres. De on dernemingen zal worden gevraagd een beperkte bijdrage te geven. Rol Kamers van Koophandel Mr C van Veen, voorzitter van het VNO, bepleitte in een uitvoerige rede een afstemming tussen natio naal en regionaal beleid. Hij achtte de Kamers van Koophandel by uit stek geschikt als organen die advi seren over regionale economische onderwerpen Ook de provincies hebben grote behoefte aan infor matie, advies en overleg inzake so ciaal economische problemen De VNO-voorzitter zei dat de regionale economische beleidsadviezen der Kamers van Koophandel een gro tere rol moeten spelen bij de jaar lijkse periodieke rapportage van de provincie. Er is behoefte aan een provinciaal overlegorgaan. De overheid zal van meer kanten ad viezen krygen, van meer belange ngroepen, ook van werkgevers- en werknemeregroeperingen In een te stichten overlegorgaan hoort het E TI (economisch technologisch instituut) niet thuis het versterkt alleen gegevens en neemt geen standpunt in, aldus Mr Van Veen. Evenmin is er behoefte aan regio nale iaden voor de arbeidsmarkt ties, omdat het niet uitgesloten is dat men in het algemeen bij een in stallatie na een bepaalde tijd weer voorzieningen moet treffen. Voor de bescheiden viering van het tienjarig bestaan van het zuiverin gschap werd f25.000 uitgetrokken. Gedacht wordt o.a aan het infor meren van scholen voor voortgezet onderwijs en tentoonstellingen. GrondYerkoap Het algemeen bestuur besloot voor een prijs van f 76.297,50 aan de ge meente Bathmen grond te verko pen (1.36.50 h.a.) die destijds was aangekocht voor een nieuwe instal latie te Bathmen. Deze gemeente voert nu het water af op de installa tie te Markelo/holten. De vorige ei genaar had geen interesse meer voor het perceel aan de Woert- mansweg. Vandaar het voorstel tot verkoop. Uit het overzicht rond de stand van zaken begin maart 1980 blijkt, dat de transportleiding tussen Letteie en Bathmen gereed is. Nog deze maand zullen de werkzaamheden aan het rioolgemaal en de bouw kundige werkzaamheden zover zij n gevorderd, dat het gemaal in be drijf kan worden gesteld. Zowel de bestekken van het riool gemaal Bathmen Holten/Markelo op het terrein van de oude R.Z.I. als het bestek van de transportlei ding worden binnenkort door het ingenieursbureau Witteveen en Bos ingediend. Het tracé van de transportleiding volgt groten deels de oude en nieuwe Schip beek en de Rijksweg A 1. Er wordt naar gestreefd de inbedrijfstelling van het gemaal omstreeks de jaarwisseling te doen plaats heb ben. De voorzitter van de ANWB, mr. H.W. Bloemers, heeft de vrees uit gesproken, dat het toeristisch fiet sen in het gedrang komt door ver dere besnoeiing op de overheids uitgaven. „Het ligt voor de hand", aldus de heer Bloemers, „dat in een periode van economische te ruggang de subsidiekraan zeer voorzichtig wordt bediend. Een rekreatieve verplaatsingsmoge lijkheid, die niet alleen gezond is. maar bovendien past in een sober der levenspatroon, is het fietsen." DMe ANWB is van mening, dat dit te weinig tot uitdrukking komt in het subsidiebeleid van de overheid voor met name de bewegwijzerde toeristische fietsroutes. „Het is bij zonder te betreuren, dat deze juist in deze tijd in het gedrang komen Als voorbeeld voor Overijssel noemde hij een vouwblad met toe ristische fietsroutes in Salland, dat\ voorlopig in het magazijn moet blijven, omdat er geen geld is voor de bijbehorende bordjes. De voorzitter van de ANWB deed deze uitspraak in het openings woord van de door hem gepresi deerde jaarlijkse afdelingsvergade ring van de afdeling Overijssel, die vrijdag 14 maart j.l. werd gehouden in Ommen. Hy sprak voorts over de Nota Toeristisch Beleid, die vol gens de ANWB teveel is gericht op het wegnemen van knelpunten, op het bevorderen van het inkomend toerisme en het terugdringen van het tekort op de reisverkeersba- lans. Te weinig daarentegen houdt de nota rekening met de feitelijke si tuatie in ons land: een grote bevol king op een klein oppervlak, weinig natuurgebieden en een klimaat, dat niet geschikt is voor by uitstek zomerse rekreatievormen. De ANWB meent dat bovendien voorbijgegaan wordt aan de re- kreatief en toeristisch positieve za ken, die Nederland heeft te bieden. De bond is van mening dat voor het ontwikkelen van een goed beleid op lange termijn visie, inventiviteit en kreativiteit nodig zijn, en vindt het jammer, dat de overheid een door de ANWB bepleite Raad voor Rekreatie en Toerisme voorshands heeft afgewezen In een levendige diskussie kwamen een aantal zaken van landelijke en regionale betekenis aan de orde. By acclamatie werd besloten de af- delingskonsul mr W H. Enklaar en de plaatsvervangend afdelings- konsul H F Zwartz voor te dragen voor herbenoeming in deze funk- ties in het volgende verenigings jaar: De vergadering nam tenslotte bij monde van de afdelingskonsul af scheid van mr. Bloemers. die in mei zijn voorzitterschap van de ANWB zal neerleggen De vergadering be noemde de heren H Bosch uit Zwolle en W J H Pijffers uit Ens chede tot lid van de bondsraad De heren Enklaar. Zwartz en H de Lang werden als zodanig herbe noemd.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 7