TE ZIE DE LELIËN ahlia's moeten er AVONTUREN MET BOLLEN deze maand nog in Als u nu eens echt wilt zien hoe fantastisch groot de mogelijk heden van gladiolen zijn, moet u beslist dit jaar een bezoek bren gen aan de grote gladiolenten- toontstelling de Delta Flora die van 29 juli tot en met 2 augustus in Stellendam wordt gehouden. Deze tentoonstelling is uniek. Nergens vindt u zo'n grote ver zameling prachtige gladiolen- arrangementen, met veel fanta sie, vlijt en kunstzin uitgevoerd. U kijkt uw ogen uit op de fraaie boeketten en bloemstukken die daar gemaakt zijn. U zult er ook ontdekken dat men op dit oge nblik erg veel moeite doet om kleinere gladiolen te kweken. Dit zijn vooral de vroeg- bloeiende soorten met bijzonder sierlijke bloemen in zachte pas teltinten. Voor het creëren van bloemstukjes zijn ze - zoals u zult zien - erg geschikt. Als u echt wilt genieten van de schoonheid van gladiolen is een bezoek aan de Delta Flora zeer aan te bevelen. Als ik door al die bonte bloem- weelde heen ben gebladerd, besef ik dat ik helemaal geen aparte snij- bloementuln heb, noch een moes tuin en een vijver. Ik heb een tuin met bomen, heesters en vaste plan ten waar ik niet zomaar alles tussen kan poten. Toch zal straks in de zomer, als alles zo door en door groen is, wat uitbundige kleur best leuk zijn maar dan zal ik wel een goede keuze moeten maken uit dat grote sortiment zomerbloeiende bol- en knolgewassen. Die minia- tuurdrhlia's bijvoorbeeld, die zijn heel bescheiden van maat en zou den ook best op mijn balkon in de bloembakken kunnen staan, zodat ik er mooi zicht op heb vanuit de slaapkamer. Knolbegonia's, niet die met die knotsgrote bloemen, maar die sierlijke hangende soor- tjes bestel ik in een mooie zacht- rose tint en dan plant ik ze op het terrasin de hoge bakken zodat hun sierlijke uiterlijk optimaal tot zijn recht komt. Lelies vind ik zulke ko ninklijke planten -dat ik ze ook in mijn tuin wel een apart plaatsje wil geven. Als ik nou eens een aantal van die statige koningslelies plant in het kruiden tuintje, daar staan ze zonnig en beschut en kan ik dage lijks van hun kleur en geur genie ten. Wat van die stevige boerenle- leis zet ik dan in potten op het plaatsje bij de keuken. Waar ik in de tuin ook beslist een plaatsje voor vrij wil maken is de wilde cy claam die in de herfst bloeit. Deze Cyclamen europaeum zullen best goed gedijen tussen de lage vaste planten in de schaduw van de boom. En de Oxalis deppei zal uit eindelijk mijn tuin geluk brengen. Vorig jaar plantte ik dit grappig bolgewasje in potten maar nu wil ik er een hele rand van hebben langs het tuinpad zodat ieder die mijn tuin betreedt, verrast zal zijn door de mooie rose bloempjes met hun sierlijke „klavertjes vier". En wat het werk betreft, bij nader inzien lijkt me bollen planten in het voor jaar toch best een gezellig karwei met de lente in je bol en de zomer voor ogen. Bernadette Lelies zijn niet alleen erg mooi, ze zijn ook lief-inschikkelijk en alles zins meegaand. Zij zijn bereid plaats te nemen in zowel perken als borders, tussen vaste planten en heesters, in potten en bakken, binnenshuis danwel op het terras of het balkon. Lelies groeien tot een hoogte van ongeveer 45 cm, maar er zijn er ook die u nog boven het hoofd kunnen groeien. Mits u niet al te zeer uit de kluiten gewassen bentZe hou den van een diepe, goed bewerkte grond die, rijk is aan organische stoffen en bovendien goed gedrain eerd is. In de zomer moet die grond vochtig, een beetje aan de koele kant zijn. De wortels van de lelie zijn erg op schaduw gesteld, maar de toppen koesteren zich graag in een weldadige zon. Men doet er goed aan om wat arme, lichte tuin grond te 'verrijken' met bladaarde, turfmolm en compost. Zware klei grond behandelt u met nog wat grof zand om het wegvloeien van over tollig water mogelijk te maken. Plantdiepte (onderkant bol): 10-15 cm. Lelies vinden het gezellig om in groepjes van niet minder dan drie geplant te worden Alleen is maar alleen. Toch maar wel afstand be waren: kleine leliebollen zo'n 20 cm uit elkaar, de grotere op een af stand van 25 cm of nog iets meer. In potten geplante lelies houden u met genoegen gezelschap vanaf het prille stadium van de zomer tot en met de herfst Plant de bollen gauw voordat ze uitgedroogd zijn U kunt een kant-en-klare potgrond ge bruiken of een mengsel maken van 2/3 tuingrond en 1/3 goed vergane bladaarde of compost Om het te veel aan water gelegenheid te ge ven af te vloeien, verdient het aan beveling wat potscherven op de bodem van de pot te leggen. Als de crocussen nog maar net in bloei staan, krijg ik de prijscouranten voor zo merbloeiende bol- en knolgewassen al weer in huis. De kleurige krantjes roepen op tot nijvere arbeid, want als we straks in de zomer al die uitbundigheid in de tuin willen, zullen we nu aan de slag moe ten. Maar bollen planten in het voorjaar is toch iets waar ik moeite mee heb; in mijn geachten ben ik nu nog helemaal bezig met het voorjaar en de zomer lijkt nog een heel eind weg. Al bladerend in de bloemrijke folders groeit echter in mijn fantasie het beeld van een weelderige zomertuin. Gladiolen, die ik pas mooi vind in grote hoeveelheden, zie ik ineens helemaal zitten in mijn moestuin. Heel strak in het gelid staan die stijve bloemen nu ineens heel leuk tussen nette rijtjes met sla en radijs. Dahlia's maken van mijn aparte snijbloementuin een bont circus en in de herfst zal ik er armen vol van plukken om er mijn huis mee te ver sieren. Anemoontjes, mijn lievelings bloemen, plant ik in hele grote aantallen tegelijk zodat het net enorme boeketten lijken. Montbretia's, die sierlijke snij bloemen, zet is aan de rand van de grote vijver alwaar ze hun lisachtig uiterlijk kunnen weerspiegelen in het water. We willen graag iets ver tellen over de kleurrijke mogelijkheden die u hebt met de wat minder be kende bolgewassen. Ze geven u de kans om volop te avonturen in uw tuin. Er zijn er bij, die nota bene van juni tot oktober in volle glorie bloeien. Acidanthera is een lid van de iris-familie en zorgt van juli tot september voor vijf tot zes witte vlinderachtige bloemen op een stengel van zo'n 50 cm. De Anemoon maakt deel uit van de ranunculus- familie, wil graag in maartrapril geplant wor den en brengt het tot 20-30 cm hoogte Kleuren: schar lakenrood, blauw, violet- rose en wit. Er is ook een assortiment St Brigid va riëteiten met opvallende dubbele of halfdubbele bloemen op 25-30 cm hoge stengels in violetblauw, helder lichtpaars en schar lakenrood. Crinum, oftewel de 'kaapse lelie' is verkrijgbaar in een hybride, die vrij sterk is; Crinum powelii bloeit tus sen juli en oktober, ca 90 cm hoog met bloemscher- men van 10 tot meer geuri ge, trompetvormige bloe men van een lieflijk rose- rood die met vrij grote tus senpozen opengaan De bollen dienen in mei ge plant te worden. Galtonia candicans, de Kaapse hyacint, ziet er uit als een king-size hyacint. Hij ontwikkelt in juli- augustus een 90-120 cm lange stengel en een tros van 15 tot 20 werkelijk zalig ruikende melkwitte klok jes Ismene (Hymenocallis) be hoort tot de amaryllis- familie en groeit en bloeit dat het een lieve lust is in juni-juli. Ismene calathina Advance brengt zuiver wit te, trompetvormige bloe- 'men voort met een elegant franje en groengeaderde hartjes op 45 cm lange stenge De Ismene festalis bloemschermen dragen elk twee tot vier grote trom petvormige bloemen die heerlijk geurig zijn en witter-dan-wit. Ornithogalum thyrsoïdes of vogelmelk-bollen ont wikkelen elk twee of drie stengels van 40 cm die van augustus tot oktober bloemtrossen dragen, die uit maar liefst 30 tot zelfs 50 witte stervormige bloemen bestaan met warm bruine hartjes en meeldraden. De bollen willen in april in de goede aarde gestopt. Sprekelia formosissima, de Goud-lelie, heeft één of twee roserode bloemsten gels, die in juni schitte rende rode orchidee achtige bloemen voort brengen De grote bollen moeten in april of daarom trent geplant worden, on geveer 10-12 cm diep, 15-20 cm uit elkaar en ook alweer graag op een vruchtbare, zonnige plaats. Gladiolen en grootbloemige dahlia's groeien tamelijk hoog en daarom worden dikwijls steunringen gebruikt Dahlia Vereniging maakt nu al een lange tijd erg intensief propaganda voor dit mooie artikel. Het voort durend onder de aandacht brengen van de dahlia bij het publiek heeft goede vruchten afgeworpen. Alle 50 miljoen dahliaknollen, die de Ne derlandse dahliakwekers in 1979 hebben geproduceerd, zullen dit jaar gemakkelijk een koper vinden. Wacht daarom niet te lang met be stellen. De knollen moeten in de tweede helft van april de grond in. Als u wat meer van dahlia's wilt we ten en lid wilt worden van de Neder landse Dahlia Vereniging, schrijf dan even naar Postbus 50 te Hille- gom. U krijgt voor een contributie van f 20.,- een prachtig jaarboek met vele interessante gegevens over de dahliateelt en op vergade ringen heeft u gelegenheid allerlei praktische vragen te stellen. Straks, in april, mei en juni, barsten de bolgewassen en vaste planten uit in een kleurengamma, dat een weelde is voor het oog. Maar NU moet u ook denken aan de latere maanden van dit jaar. Wat is er straks in na-zomer en herfst te zien? Hoe zal straks uw tuin of balkon eruit zien, als ook de éénjarige zaadbloemen over hun hoogtepunt zijn? Daarom is het NU de tijd om DAHLIA'S te bestellen. Daarmee koopt u de zekerheid dat u vanaf juli in de maanden augus tus en september en vaak nog veel langer volop prachtige bloemen heeft in de tuin of op het balkon of patio. Kleinere bloemen of kortere plan ten in de grote Dahliafamilie doen het geweldig in bloembakken. Hiervoor kunt u bijv. de mooie en- kelbloemige Mignon- of Topmix- soorten kopen. Deze dahlia's moet u na de erste bloei wel even ont doen van de oude bloemen met de zaaddozen. Anders houdt de plant spoedig op met bloeien. Maar er zijn ook nog vele andere variëteiten dahlia's, die niet groot worden. Het zijn vele laaggroeiende Decora tieve en bijv. Anemoonbloeiende dahlia's, die weinig of geen zaad produceren en daarom wat minder rigoreus moeten worden nagelopen op oude bloemen. De grote dahliaplanten komen uit de groepen Decoratief, Cactus en Pompon, planten van 75 cm tot 1.50 mhoog. Zij vragen voedzame grond en vocht, want ze groeien zeer snel. In nauwelijks acht weken worden ze van plantjes van 10-15 cm, de tuinreuzen van 1.50 m of soms wel meer. Plant ze vooral op een zonnig plekje, want in de schaduw, ook halfschaduw, produceren ze min der bloemen. De grote, hoge dah lia's hebben een steuntje nodig, vooral op winderige plaatsen. Dahlia's zijn erg populair geworden in de laatste jaren. De Nederlandse

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 15