Nieuwe fijn is geraffineerder Peterman blijft enthousiast Z2 AUTO HI-FI C.B. APPARATUUR INBOUW ONTSTORING INRUIL SHOWROOM HANGIJZER Daimler Benz, de oudste automobielfabriek ter wereld, introduceerde in september j.l. op de IAA in Frankfurt de nieuwe S-klasse, die dezer dagen a'n debuut maakte op onze markt. Zeven jaar ontwikkelingswerk is er aan besteed en vol trots vertelden de verschillende topfunctionarissen van de fabriek en deskundigen van Agam als im porteur, wat er nu zo bijzonder aan de nieuwe modellen is. Het ontwerpen van zowel de carrosserie componenten als van vele technische details stond duidelijk in het teken van gewichts vermindering en zuinigheid. Dat betekende een lichtere auto -de kaie carrosserie is ca. 50 kg. lichter- terwijl gelijktijdig een aanzienlijke verbe tering van het schokabsorberend vermogen in ge val van een botsing bereikt werd. Zuiniger moto ren, een betere aërodynamische vormgeving, een verbeterde automatische versnellingsbak met 4 versnellingen, alles met het doel een lager ver bruik te bewerkstelligen. En dat werd ook bereikt. Motorkap en kofferdeksel van aluminium, een vloerplaat met een deel van steviger plaatstaal en een dunner gedeelte. Bumpers met grote delen van kunststof, die bij botsingen meegeven en weer in de vorm terugkomen, zelfs wieldoppen die in de luchtweerstand een gunstige rol spelen. De V-8 motoren werden lichter ln gewicht door toepas sing van nog meer lichtmetaal. De automatische bak heeft in de koppelomvormer minder verlies en met vier overbrengingen een betere aanslui ting in het acceleren. De geteste uitvoering had een 6-cilinder motor met carburateur en 2.8 liter inhoud, die 156 Din.pk. levert of 115 kw. Het is de eenvoudigste motorische uitvoering, maar ondanks dat één met een grote souplesse en zeer opvallende eige nschappen. De acceleratie van 0 tot 80 verliep in Op de foto naast het nieuwe model een 170V cabriolet van 1937, die de eigenaar 10 jaar geleden kocht en in z'n vrije tijd geheel restaureerde. Werkelijk een unieke auto, waar aan alles origineel is. 7.5 sec. en van 80 tot 100 noteerde onze chronome ter nog eens 5 sec. In totaal dus 12.5 sec., dat door de 5 liter V-8 motor met 5 sec. verbeterd kon worden. Maar daarbij verbruikt deze veel grotere motor ook meer brandstof. De 280 S reed gemiddeld 8 km. op één liter super en wanneer men zich aan de max. snel- heidsgrens houdt is het mogelijk tegen de 10 km. op een liter te rijden. Opvallend was dat bij toe nemende snelheid het verbruik niet relatief sterk steeg. Even reden we op een verlaten stuk autosnelweg tegen de 200 km. per uur om te ervaren hoe het motor- en windgeruis zou zijn. Op deze snelheid blijft praten en luisteren naar de radio mogelijk zelfs zonder stemverheffing. Dat een auto onder alle omstandigheden zo rustig, zo comfortabel blijft is een compliment voor de constructeurs. Daar tegenover staat wel dat de berijder zelf een risico kan inbouwen. Want rijdt men laten we stel len een kwartier een snelheid van 100 110 km. dan lijkt het in deze Mercedes niet harder dan zeg maar 60 km. De behoefte om sneller te gaan groeit en dat kan in feite meerdere keren herhaald wor den en dan is de snelheid al gauw ver boven de 100. Bij toenemende snelheid wordt de remweg veel langer en dat is één van die facetten waar we op doelen en daar dient terdege rekening mee ge houden te worden. Verder is deze Mercedes uit constructief oogpunt, wielophanging, vering, schokbrekers en bestu ring zo perfect gebouwd dat het weggedrag tot op zeer hoge snelheid optimaal is. De wegligging is licht onderstuurd, kort gezegd impliceert dat. dat in snelle bochten de voorkant van de auto wat gedwongen gestuurd moet worden, hetgeen de bekrachtiging niet laat merken. Met meer vermo gen - de 8 cilinders - is de auto vrijwel neutraal. De rechtuitstabiliteit, ook bfj fors remmen, is uiti muntend De auto's kunnen geleverd worden met het unieke Anti Blokkeer Systeem, dat ABS ge- Voor de eerste keer in het Auto Ak- tueel testprogramma een uitvoerige beschrijving van een Daimler-Benz produkt. Aangezien we voor het me rendeel populaire automobielen nemen is een duurdere en exclusie vere auto af en toe zeker interessant. En dat geldt nu in het bijzonder voor de nieuwe S-klasse van Mercedes- Benz. Mercedes staat qua automo bieltechniek aan de top en de pro- dukten van deze oudste automo bielfabriek ter wereld genieten we reldwijd, o.m. vanwege de bijzon dere technische kenmerken en de zeer hoge kwaliteit, een grote ver maardheid. De nieuwe S-modellen onderschei den zich weer duidelijk van de „ou de" generatie en voordat men deze auto gereden heeft, is het bijna niet denkbaar dat er werkelijk van een geheel nieuwe auto gesproken kan worden. Er zitten zo veel interess ante facetten aan deze auto, dat wij ervan uitgaan, dat ondanks de hoge prijs, vele lezers met interesse ken nis zullen nemen van dit produkt. Vandaar in deze Auto Aktueel bij lage een test van de Mercedes 280 S. Na alle techniek, die nog veel uitgebreider ver haald kan worden, enkele details van in- en exte rieur. Binnenin is één en al functionaliteit. Binnen is één en al functionaliteit. Een overzichtelijk dashboard met veel informatie, waaronder een economy-meter Bij rustig rijden en dat mag dan best 100 120 km. zijn, staat de meter in de de meest gunstige stand. Dat betekent dan dat het verbruik laag is en dat is mede te danken aan de aërodynamische vormgeving. In het middenpa neel, de console tussen dashboard en vloertunnel zitten de knoppen voor verwarming en de ther- mostatische regeling daarvan. Ook de radio vindt er een plaats en wanneer dit een Auto-B ecker is met alles er op en er aan, dan is deze geprijsd voor ruim 3.5 mille. Zo kosten de accessoires een flink bedrag en nemen we b.v. een electrisch bediend schuifdak, de air-conditioning, een automatische Natuurlijk is er net als over iedere andere auto nog veel uitgebreider te vertellen. Samengevat ls het rijden met de nieuwe S-klasse een openbaring in de ware zin. Was de „oude" S al een aangename auto met een veelvoud aan optimale eigenschap pen, de nieuwe lijn is nog duidelijk geraffineerder. Wat ons verder met deze test nog voor ogen stond is het informeren van de automobilist wat tech nisch mogelijk is. Mercedes heeft alle faciliteiten om een hoogwaardig product te maken. Techni sche vooruitgang bij de één wordt vaak op een later tijdstip door anderen nagevolgd. Kijk maar eens naar de bijzonder gevormde achterlichten die bij slecht weer schoon blijven. Een Mercedes- idee, maar later wel door anderen nagemaakt Wanneer het de veiligheid dient voor inzittenden en anderen moet dat geaccepteerd worden. Maar het is wel zo dat Mercedes daar grote sommen geld aan besteedde, net als met alle andere nieu- wetechnische ontwikkelingen, die met het pro dukt auto terugverdiend moeten worden. Van daar dat een auto uit de fabrieken van Daimler- Benz ook meer investering vraagt dan de gemid delde andere auto. De vraag is groter dan de fa briek leveren kan. Een bewijs dat Mercedes vroe ger al en ook nu nog een begerenswaardig bezit ls. noemd wordt. Op onze geteste versie zat het niet, maar gemonteerd voorkomt het blokkeren van één of meer wielen. De te bereiken remvertraging is erg groot en op gladde en besneeuwde wegen is het ABS systeem een sterk veiligheidsverhogend attribuut. De remmen op zich werken voortreffe lijk, mede te danken aan de zeer goed uitgebalan ceerde bekrachtiging. Dat geldt ook voor het be krachtigde stuursysteem. Een goede hulp bfj par keren en in de stad. Bij toenemende snelheid min der hulp, waardoor het stuur-wegcon tact vrJJ goed behouden blijft. De wielophanging voor bestaat uit een triangel aan beide kanten, die naar achteren gericht een goede lokalisering vindt in een nieuw ontworpen bevestiging aan een uit plaatstaal gemaakte dwarsbalk. De bovenste fuséékogels zyn verbon den met een stabilisator die ook een tweede func tie van het vasthouden van de fuséé-hellingshoek vervult. Uitgekiend tot en met en dat geldt dan ook voor de wielophanging achter. versnellingsbak, getint glas, centrale deurver grendeling, electrisch bediende portierramen, stuurbekrachtiging etc., dan vergt dat een extra investering van zo'n 18 mille. Daar koopt men een leuke middenklasse auto voor. Met de aanschaf prijs voor de 280 S, die f 60.062.- bedraagt, komt het totaal voor een geheel complete S op rond de 80.000 gulden. De aankleding van het interieur is degelijk, maar op enkele punten wat kil, en dan doelen we speci fiek op het gebruikte hout in het dashboardpaneel en middenconsole. De bekleding verder is van een zeer degelijke stof en als extra is echt leer lever baar. De zit is uitstekend, zeker ten opzichte van het stuur en dat komt mede doordat de voorstoel in hoogte en lengte verstelbaar is. Achterin vol doende beenruimte en met de hoofdruimte gaat het. De koffer heeft een mogelijkheid voor veel bagage en ook daar is alles voortreffelijk afge werkt. De afgewerkte lucht verlaat de auto via de kofferruimte, daardoor konden de roosters bij de achterruit weggelaten worden. 60 SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA Haaksbergerstraat 105 ENSCHEDE Tel. 053-319789 Op 14-jarige leeftijd begon de heer Peterman als manusje van alles bij een garage in Enschede. Na de lagere school en ULO was het werken geblazen en auto's hadden hem altijd al gefascineerd. Dat is helemaal niet vreemd omdat de automobiel een wensdroom van vele jongens is en ze op jeugdige leeftijd al wensten dat ze in hét bezit waren van een rijbewijs en een auto. Overdag dus in de garage, 's avonds studerend op de LTS om zich te bekwamen in het vak. Dat was in 1953, In 1964,11 jaar later, begon Peterman voor zichzelf in een schuur in Weerselo (zie foto). Auto's met schade uit Duitsland werden gekocht, opgehaald en Weer klaar gemaakt. Dat was in de zestiger jaren een geweldige business en toen dit over z'n top heen was, gingen velen in de gewone 2e hands autohandel of keken uit naar een dealerschap. Peterman herinnert zich nog heel goed dat het in die jaren keihard werken s - W V '-Ï was om een behoorlijke cent over te houden. Hij heeft jaren gekend, dat 130.000 km rijden per jaar de gewoonste zaak was. Auto's kijken, over de prijs onderhandelen, ze daarna ophalen en thuis in de werkplaats klaar maken. Ook werden de schadeauto's wel bij de grens doorverkocht aan andere handelaren. In het begin ging de schadeauto op een trailer achter een personenauto naar huis. Eén tegelijk over vrij lange afstanden. Later kwam er een speciale vrachtauto met een trailer en dan konden er twee tegelijk mee. In de laatste fase had Peterman een grote vrachtauto waar plaats was voor vier. In 1967 verhuisde het bedrijf naar een echt onderkomen aan de Molen kampstraat waar 7 k 8 man werk vonden. Een jaar later werd men concess ionaire van Citroen, hetgeen zoveel betekent als officieel dealer. In 1971 werd een nieuw pand betrokken op het industrieterrein aan de Kleibult» weg 40. troën GS, die ook al weer 9 jaar ge leden in de kleinere middenklasse van zich doet spreken, werd kortge leden vrij ingrijpend gemodificeerd en heet nu GSA De vraag naar het „eendje" is nog steeds vrij kon- stant. Met de hoge benzineprijzen, die met een regelmaat stijgen, wil men zuiniger rijden En dat kan nog altijd heel goed met deze uitzonder lijk zuinige auto. Gunstig gelegen aan de rondweg die Zuid-westelijk buiten Olden- zaal omloopt en veel verkeer ver werkt dat van Enschede naar De nekamp en Ootmarsum en verder richting Duitsland gaat. Omge keerd natuurlijk ook Volgens Pe terman een strategisch gunstig ge legen plaats Twee jaar later werd er nog een nieuwe showroom aan toegevoegd en compleet was de lo- katie om goed te kunnen werken en verkopen De 2 CV van Ctroën liep erg goed in de verkoop en met de Dyane was men ook tevreden De Ami had een minder goede afname en de grote DSen lagen in de duur dere klasse Liefhebbers van deze „snoek" komen er nu weer op af en de vraag wordt duidelijk groter In 1974 werd de CX geïntroduceerd en vanaf 1975 kwam deze opvolger van de DS op de markt Peterman vertelde dat hij er nu al vijf Jaar goed ln verkoopt en dat de gebrui kers van dit type veelal bij ver nieuwing er weer één nemen De Ci- Het inruilen van een auto is op dit moment in een niet gering aantal gevallen een heet hangijzer De ei genaar wil zoveel mogelijk vangen, de garage zo reëel mogelijk inrui len Vanwege de concurrentie wordt zeker uit het nog van de ga ragehouder in een aantal gevallen te veel betaald Dus de automobi list zal er aan moeten wennen dat de afschrijving de eerste twee Jaren per nieuw gekochte auto hoger zal komen te liggen. De kleinere inrui lauto ligt op dit moment goed in de markt Grotere auto's is veel en veel moeilijker Waar de heer Pe- terman veel moeite mee heeft is de garantie verlening op gebruikte auto's De Bovag garantie is ont staan om de klant een grote mate van zekerheid te bieden De veel langere termijnen die de dealers via akties van importeurszijde tegen woordig bieden, daar heeft hij uit oogpunt van bedrijfseconomie moeite mee Niet omdat de auto die als occasion verkocht wordt niet goed zou zijn, maar wel omdat om dat over langere termijn gerekend, bijv een half tot driekwart jaar er normale reparaties kunnen voor komen, die de klant als garantie uitgevoerd wil hebben, omdat er bijv een jaar lang garantie gegeven wordt. En dat kan betrekking heb ben op o.m een uitlaat, waarbij vooral de stijgende uurlonen voor de garage een (te) zware belasting vormen De prijzen van auto's zijn door de Jaren gerekend procentueel lang niet zo gestegen als de uurlo nen En aangezien een reparatie door mensenhanden uitgevoerd moet worden is het onderdeel uren in termen van gaws*tie-verlenen een dure zaak. Eind 1977 sloeg Auto Peterman z'n vleugels uit naar Enschede en opende op de Getfertsingel een 2e bedrijf. Het pand stond er al enkele jaren en was op een bepaald mo ment direkt te aanvaarden. Enkele weken geleden werd er 's nachts in gebroken en voordat de jeugdige dieven door een raam naar buiten vluchtten, staken ze de brand ln een stapel banden waar benzine over gegoten was Een schade van enkele honderdduizenden guldens en zeker enkele weken geen gele genheid om te werken Dat ving Peterman op door de werknemers uit Enschede tijdelijk in Oldenzaal onder te brengen, zo dat de klanten allemaal op tijd ge holpen konden worden Dat be hoort nu al weer tot het verleden en dan is de werkplaats in Enschede nog beter geoutilleerd dan voor dien In totaal werken bij de belde vestigingen 34 man en met een ei gen plaatwerkerij en spuiterij kun nen alle schades gerepareerd wor den.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 11