GM Europa met eerste voorwielaandrijver V OPEL KADETT Wie heeft de mooiste truck van Nederland -J mm&m SPIEGELTJE, SPIEGELTJE AAN DE WAND... AUTO HI-FI C.B. APPARATUUR INBOUW ONTSTORING INRUIL ^0nmKwmn.\M Bij ons Is de Ópel Kadett al jaren de best verkochte auto. Ruim, zuinig, leuk van uiterlijk en probleemloos. Jaren voordat een nieuw model uitkomt zijn de ingenieurs en de stylisten al druk doende de nieuweling gestalte te geven. Daar komt enorm veel voor kijken. Men wil een geheel nieuwe auto nu éénmaal als meest interessante concept op de markt brengen. En zeker wanneer het een model betreft dat voor een zeer breed publiek interessant en aanvaardbaar is. Bestseller Xadett in z'n nieuwe gedaante moet het de komende jaren nog beter gaan doen, althans dat verwacht men Dat betekent dat de kostenposten om te kunnen autorijden relatief nog lager moe ten liggen dan bij de vorige uitvoeringen. Ruim van binnen, compact van buiten, zuinig in het gebruik, gemakkelijk te on derhouden, vlot om te zien, licht in ge wicht en noem maar op Dat is geen ge makkelijke opgaaf. Toch hebben de Opel-mensen, die de nieuwe Xadett ge stalte gaven, veel eer van hun werk Want het is een Fijne auto om te rijden, gebas- seerd op een uitstekende wegligging, een prettige besturing en een heel goede zit. Al deze punten verdienen nadere uitleg, vandaar dit testverslag Technisch bekeken heeft Opel de groot ste ommezwaai gemaakt uit haar ge schiedenis Direct daardoor is de Xadett een geduchte concurrent geworden in de klasse waarin o.m de Renault 5. De Fiat Ritmo, de Ford Fieësta, de Datsun Cher ry. de VW Golf en min of meer ook de Polo, de Citroen GSA en niet op de laatste plaats de verfraaide Alfa Romeo 1 3 (Sud). Hiermede zijn we nog niet aan het eind in deze klasse gekomen, want ook Austin, Honda, Lancia, Mitsubishi, Peugeot, Tal bot, Toyota en Zastava bieden in vele op zichten gelijkwaardige auto's aan. De test-Xadett was de 1.3 N Speciaal met twee deuren en gewoon kofferdeksel De weglegging is vrijwel neutraal, hètgeen het duidelijkst te omschrijven is als ver klaard wordt dat zowel bij trekkende mo tor als bij gas loslaten in bochten de auto uitstekend z'n koers blijft volgen De aan drijving op de voorwielen is niet merkbaar in de besturing Dat is een heel prettig facet, aangezien stuurreacties bij voor wielaandrijvers vrij veelvuldig voorko men. Daarbij een presiese maar wat minder di recte besturing De wielophanging voor is opgebouwd uit het Mc Pherson-systeem met een draagarm aan de onderkant Een uitgebalanceerde geometrie van deze op hanging maakte het mogelijk de wend baarheid t.o.v de oude Xadett te behou den en de rij-eigenschappen in de vorm van een goede richtingsstabiliteit te ver beteren Achter een constructief fraai sys teem met onafhankelijke wielophanging. Beide in de lengterichting lopende draag- armen zijn onderling verbonden door een geprofileerde ligger die torderend werkt bij het in- en uitveren van de wielen Het hetgeen niet wil zeggen dat het te hard is en daardoor minder aangenaam zou zyn. Voor sportief rijden een goed compromis. Motorisch heeft Opel weer enkele varian ten in het Xadett-programma Het zijn er vier, te weten de 1 2 N. de 1.2 S, een 1.3 N en de nieuwe 1.3 S motor De 13 N motor werd in Duitsland al geleverd voor de Ascona en Manta, maar hier niet Op deze wijze werd al veel ervaring opgedaan met de geheel nieuw ontwikkelde motor, die in de Xadett 60 pk. of 44 Xw levert. De S-versie geeft 75 pk. of 55 Xw en is in het accelereren wat pittiger Tot 80 km snel heid liep de chronometer bijna 10 sec en de resterende 20 km om op 100 te komen namen 5 sec. in beslag De S deed beiden één sec. sneller, hetgeen impliceerde dat de N met z'n 15 pk minder een uitste kende motorische versie is. Erg zuinig Het verbruik bij constant 100 km, snel heid bedroeg ruim 16 km. op één liter normale benzine De S daarentegen moet met super gevoed worden. By 130 km. snelheid bleef het verbruik onder de 10 liter per 100 km en bij 120 km kan bijna 1 op 12 gereden worden Toenemende snel heid kost dus extra brandstof, alhoewel nog zeer redelijk De vierbak met een pook op de vloer schakelde goed De ver snellingsbak werd nieuw ontworpen en de veren op zich wordt verwerkt door een schroefveer op elke draagarm Deze mi- niblok veer is van onderen kleiner dan van boven, waardoor bij inveren de veer- windingen elkaar niet kunnen raken Te- lescopische schok brekers dempen de op en neergaande bewegingen De remmen zijn opgebouwd uit schijven voor en trommels achter en worden be krachtigd bediend Een gescheiden cir cuit dient de veiligheid De vering en demping zijn eerder wat strak afgestemd. vierde ls ultgevoevd als een lichte over drive met een overbrenging van 0.969:1. Fastback uiterlijk Het uiterlijk is geheel anders, maar heeft vry veel gelijkenis met de Ascona en de Rekord/Commodore, speciaal het voor front De nieuwe Xadett is 13 cm korter dan de oude. heeft meer interieurruimte, waarbij vooral de beenruimte achterin bijna 9 cm groter werd Ook de hoofd ruimte nam toe De luchtweerstand werd met 15% verlaagd, hetgeen de aërodyna mische vormgeving op z'n konto heeft staan De kofferruimte heeft een inhoud van390resp 410 liter, dit afhankelijk van de derde deur of de uitvoering met koffer- deksel In de kleinere modellenserie heeft Opel nu geen auto meer met de normale kofferlyn De grote laadklep maakt in- en uitladen tot een gemakkelijker bezigheid. De Standaard en de Special uitvoering doen uiterlijk erg sober aan. maar dat wordt in het algemeen niet als een nadelig punt gezien Voor het interieur ligt dat wel iets anders Ook dat is vrij summier uitge rust, daar waren geen extra's die het ver blijf konden veraangenamen, als je het zo mag uitdrukken Dan kun je een luxere nemen, de lijst telt maar liefst 84 varian ten, alle motorische mogelijkheden mee gerekend En de prijsverschillen zijn niet gering Een 1 3 N Standaard staat geprijsd voor f 14.669 -. de Special - de geteste uit voering - voor f15 427- de Luxe voox f16 478.-. Prijzen zyn gebaseerd Daaren tegen zijn de verschillen in prys voor een 2- en een 4-deurs weer gering Ook de derde deur is niet zo veel duurder dan de uitvoering met gewoon kofferdeksel By die grote prijsverschillen die we eerdei aanhaalden wilden we eigenlijk de enige echte kritiek plaatsen, omdat de grote te genhanger van de Europese auto industrie. de Japanse, al begint met vry veel luxe in de vorm van accessoires in te bouwen En daar zijn veel automobilisten wel gevoelig voor. Eens moest het er van ko- men. terwijl een niet onbe langrijk deel van de auto's, vooral in de kleinere klasse, al jaren aandrijving op de voorwielen heeft, deed het kleinste Opel model, de Xa dett, het nog steeds met achterwielaandrijving. Zo'n haast hoefde men daar in Duitsland ook niet te ma ken, want ook weer die Xa dett zorgde voor een be langrijke afeet in veel lan den. - - X In Amerika worden jaarlijks ver kiezingen houden, waar de mooiste truck uitverkoren wordt. Op 24 mei a.s. wordt in Tilburg voor het eerst een dergelijk eve nement georganiseerd, waaraan alleen beroepschauffeurs met hun truck kunnen deelnemen. Nu al liggen ln alle wegrestaurants inschrijfkaarten klaar waarop de chauffeur die interesse heeft, gege vens over zijn auto en hemzelf kan invullen Affiches, ook bij de we grestaurants, geven informatie over het gebeuren Na aanmelding ontvangt men een reglement en dan kan deelgenomen worden aan een regionale voorselectie, die op vier plaatsen gehouden wordt Er kunnen dan max 50 kandidaten overblijven voor het grote natio nale evenement in Tilburg Daarnaast is er dezelfde dag op het sportcomplex De Heidehoeve in Tilburg een Nationaal Truck Dri vers Toernooi en dat wordt al vóór de derde keer georganiseerd Het is een ééndaags toernooi ten behoeve Op de foto een Renault TR-350 truck in zeer luxueuze uitvoering Een verhoogd dak met ruime slaapcabine, koelkast, TV. gasstel etc Speciaal bestemd voor lange- afstands vervoer en uitgerust met V 8 dieselmotor voorzien van tur bolader en goed voor 262 Dm Xw Voor de overbrenging naar de ach terwielen is een 9 versnellingsbak Ingebouwd. van de Nederlandse beroepschauf feur. waar o.a sportwedstrijden gehouden worden Mevrouw N Smit-Xroes, Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, heeft het Beschermvrouweschap op zich ge nomen, terwijl zij tevens deel uit maakt van de landelijk Jury Verder wordt de jury gevormd door o m de Xolonel Vogel van de Alg Ver keersdienst van de Rijkspolitie, af gevaardigden van NOB. en de ANWB en enkele auto journalisten. 60 SPECIAALZAKEN IN HEEL EUROPA Haaksbergerstraat 105 ENSCHEDE Tel 053-310780 ..-/-.Ski Ten gevolge van een mammoetbrand op 20 oktober 1977 is na een pe riode van twee jaar een nieuw, zeer modern on derdelen distributiecen trum voor Ford onderde len in Xeulen-Merkenlch gereed gekomen. Gedu rende de periode na de brand en de bouw van de nieuwe magazijnen en systemen, is de onderde- lenvoorziening voor Ford automobielen in Europa geen moment in gevaar geweest De bevoorrading van Duitse dealers en dealers in andere Europese lan den, wfjrd direkt overge nomen door de onder* .delendistributie - centra in Engeland, Frankrijk, België, Denemarken en Nederland, een mooi voorbeeld van Europese samenwerking. Het meest spectaculaire gedeelte van dit nieuwe distributiecentrum vormt het zgn „high base warehouse een maga zijn waarin tot op 40 me ter hoogte wordt opge slagen en waar de onder delen, opgeslagen in con tainers. dmv elektro nisch gestuurde kranen worden gelost en gela den Dit lossen en laden geschiedt dmv zeven computers en zes gigan tische kranen, die worden bediend door slechts zes specialisten Vanuit dit nieuwe onderdelen cen trum met een totale op pervlakte van 18 voet balvelden, worden de Ford en Motorcraft on derdelen over de gehele wereld verzonden naar 11 000 dealers in 170 lan den.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 11