Japanse auto's zijn compleet DATSUN VIOLET T 22 GEMOEDELIJKHEID IN HET VAAN BIJ AUTOBEDRIJF J. THUSEN 11 J THIJSEN mm ^f£U9189 ^aUOUEEL 1° Op de twee solvere sportwagens na, de 180 SX en de 280 ZX hebben alle Datsuns tegenwoordig een naam. De export-modellen werden jaren geleverd onder een cijfer lettercombinatie, alleen de Cherry was In 1971 al een naams-aanduiding voor de kleinste Datsun. Nu in 1980 hebben we de derde generatie Cherry met een 1000 of een 1200 motor, de Sunny met een 1200 of een 1400, de Bluebird met 1600 of 1800, de Violet uitsluitend met 1600 motor, de 180 SX met 1800, de Laurel met 2 liter of 2.4 liter motor en de veel duurdere 280 ZX met de zwaarste krachtbron, die bijna 2800 cc. meet. Nu de Violet, waarmee wij, zoals elders al gezegd, voor de test reden, en die nogal wat veranderingen mee kreeg. Het voorfront en het zij-aanzicht presen teren zich geheel anders dan tevoren. Niet dat de carrosserie anders getekend werd, die bleef gelijk. Vooral het front werd on der handen genomen. Nu 2 meer recht hoekig gevormde koplampen in een rus tig aandoend matzwart uitgevoerd voor paneel. Een heel verschil met de vier ronde koplampen in wat overdadig veel chroom. Wanneer de Violet van de zijkant bekeken wordt zijn het de overdreven wielsierringen die het veld moesten rui men voor gewone wielen met een eenvou dig chromen naafdopje. De bumpers heb ben kunststoffen einddelen en ook de zij flanken hebben een stevige bescherm- rand van zwart kunsstof. Het laatste uiterlijk kenmerk dat veran derd werd betreffen de achterlichten. Het interieur doet als voorheen smaakvol en compleet aan. Het eerste is nog beter ge accentueerd, omdat de buitenkleuren harmoniëren met de kleur van de stoffen bekleding het dashboard en de zijpane- neL Het instrumentarium werd ook op nieuw onder de loupe genomen. De ruimte voorin is voldoende en dat geldt in .eerste instantie voor de zit-stuurpositie, want die is het belangrijkst. De aparte voorstoelen geven vrij behoorlijke steun In de rug en het zitvlak en met de in vele standen verstelbare rugleuningen kan men een uitstekende zit vinden. Achterin gaat het in de benen wat krap toe, maar met iets schipperen van specifiek de rech ter voorstoel is ook hier een oplossing te vinden. Het in- en uitstappen kunnen we in wezen niet bekritiseren, alhoewel de breedte van de deuropening voorin in vergelijk met Europese auto's wat korter is. Dan de kofferruimte. Hier beneemt de achter de rugleuning geplaatste benzine tank heel wat ruimte in de diepte. Een aantal merken zijn daar al weer van afge stapt, Datsun nog niet. Het is een veilige plaatsing, maar onder de zitbank kan het ook. Toch gaat er nog wel vrij redelijk wat in en een 7-tal niet te volumineuze koffers gingsconstructie en vanwege de aandrij ving op de achterwielen vrij neutraal. Bij geforceerd snel rijden in bochten komt er een overstuur naar voren dat de sportief ingestelde automobilist zeker zal weten te waarderen. Gevoeligheid voor zijwind is er wel met een wat minder rustige bestu ring tot gevolg. Vrij indirect is de bestu ring ook met eveneens een minder pre- ciese werking. Factoren die mede debet zijn aan het totale karakter. De remmen voldeden goed. Voor schijven, achter trommels, uiteraard een bekrachtiging en ook nog een remkrachtbegrenzer. Motorisch zijn de Datsuns al lang vanaf 1600 cc. uitgerust met een bovenliggende nokkenas. Het vermogen bij de Violet se dan bedraagt 81, pk. of 60 Xw., de coupé heeft 6 pk. of 4 Xw. meer en de versnel lingsbak is voorzien van een 5e overbren ging. De sedan accelereerde van 0 tot 80 km. in 9 sec. en van 80 tot 100 in 5 sec. Dat zijn goede tijden, die voor de coupé-versie kunnen in een rij naast elkaar geplaatst worden. Het rijgedrag is beslist niet onderhevig geweest aan veel kritiek. Iedere automo bilist weet dat de de Japanse auto in z'n algemeenheid robuust van bouw is en op een enkel model bij de verschillende fa brieken na, conventioneel geconstrueerd is. Veelvuldig wordt nog achterwielaand rijving toegepast en voor de achteras wordt dan vaak nog het starre systeem gebruikt, hetgeen wil zeggen geen onaf hankelijke constructie. In veel gevallen wel schroefveren met een goede lokalise ring, d.m.v. reactiearmen. Zo ook bij de Violet, waar voor het Mc. Pherson sys teem toepassing vindt. De wegligging is bekeken uit het oogpunt van ophan- nog een fractie gunstiger zullen uitvallen. Het verbruik op de grote weg bij snel rijden kwam neër op gemiddeld 10 km. op één liter Ter duidelijke informatie was de snelheid dan ca. 130 km. per uur. Bij om en nabij de 100 km. snelheid toch wel heel wat gunstiger Dan bijna 13 km. op één liter. In de stad 1 op 8.5. De versnellings bak wordt bediend door een korte pook op de middentunnel die zeer direct scha kelen toeliet. Ook de synchronisering ver liep uitstekend. Iets kritiek hadden we op het geluid uit de bak bij het optrekken door de versnellingen heen, vooral 1ste en 2e versnelling Ja, dan nog even iets over de accessoires. Standaard gemonteerd een AM/FM radio, intervalschakelaar op de ruitenwissers. Wanneer het reservoir f M voor de ruitensproeier leeg begint te ra ken, gaat er een waarscuwingslampje branden. Ook een voorruit van gelaagd glas, die evenals de andere ruiten licht getint is. Japanse auto's munten uit door een grote mate van compleetheid. Je vraagt je af hoe het mogelij k is dat deze automobielen van groot tot klein en van zoverre komend nog zo concurrerend in prijs kunnen zijn. Dat is voor de Europese automobiel industrie, die technisch vooruitstrevende en voortreffelijke automobielen bouwt, een niet gering probleem. Zelfs in auto- land nr. één Duitsland, komen enkele Ja panse merken al goed mee, in percentages uitgedrukt benaderen ze daar nog lang niet de bekende Europese, lees merken uit eigen land. Om nog met enkele woor den de situaties in ons land te bepalen, dan blijkt Datsun vooral met kleinere modellen een duchtig partijtje mee te bla zen. En wanneer een auto tot tevreden heid heeft voldaan en men gaat naar een ruimere/grotere uitkijken, dan is het een prettige gedachte te weten dat hetzelfde merk ook modellen in die klasse levert, waarbij de Violet met een prijs van f 15 650.- af importeur heel wat biedt, maar verder ook vrij veel in z'n mars heeft. Voor de test reden we de Datsun Violet, die recentelijk flink wal modificaties onderging, uitsluitend op het vlak van uiterlijk en interieur. Technisch bleef alles bi) het oude en dat betekent een vrij conventionele constructie met een grote mate van robuust heid. De sedan is uitsluitend in 4-deurs uitvoering leverbaar en de coupé is uiteraard 2-deurs. In het begin der zeventigerjaren startte Datsun in de goedkopere middenklasse met de 1400 se dan, vierdeurs van uitvoering en met 2 type motoren, een 1400 en een 1600, gevolgd door de 160B, die opviel door de oplopende raamlijn van de achterportieren. Een model, dat o.m. ook in coupé/hardtopvorm heel wat liefhebbers vond. In januari 1978 kwamen de eerste Violets als sedan en coupé, waarna in novem ber van het vorige jaar de eerste modificaties doorgevoerd wer den. Wat die stilistische verbeteringen inhielden, deze worden punt voor punt in de test behandeld. Dat de gemoedelijkheid daar hoog genoteerd staat merkten we al di rect toen we na een telefonische afspraak daar op een morgen bin nenliepen. Een vriendelijke bena dering tot een klant hangt zowel in een groot als In een klein bedrijf, heel nauw samen met de instelling die men als eigenaar en/of verko per hanteert. Dat is niet alleen voor de automo bielbranche een vereiste, maar voor alle zaken die met verkoop van artikelen te maken hebben. Een klein Iets dat zo over de toon bank gaat kun je ln een moment overhandigen en afrekenen Maar grotere objecten en daar ls de auto er zeker één van, moet Je met des kundige argumentatie en mis schien overreding aanprijzen en dat ls lang niet iedere verkoper aangeboren In een bedrijf waar de eigenaar en b v ook zijn vrouw de gehele dag bij het gebeuren be trokken zijn, kun je ln zeer veel ge vallen spreken van een gemoede lijke sfeer Dat kwam duidelijk naar voren toen we een tijdje op het kantoor van Garage J ThiJsen in Eibergen taten te luisteren naar een gesprek dat hij met een klant voerde wy (varen daar ln het kader van onze maandelijkse rubriek, dealer van de maand en normaliter wacht je .even totdat een gesprek beëindigd ls Maar we moesten direct er bij komen zitten en het prettige daar van was datje stof opdoet voor een deel van het verhaal. Twee en een half uur waren we er en ln die tijd vond er heel wat plaats Bij dit be drijf liep de eigenaar constant heen en weer Of was bezig ln de werk plaats of ln de showroom, wanneer een geïnteresseerde iets over een auto wilde weten. Tussendoor wat administratieve werkzaamheden of snel even een auto tanken, wan neer net de pompbediende koffie ging drinken of een boodschap doet Zo moetje en dat geldt speci fiek voor het kleinere bedrijf, de ge hele dag attent zijn op alle gebeur tenissen die zich afspelen. Gelukkig heeft de heer Thijsink voor deze zaken dagelijks daad werkelijke hulp van zijn vrouw, die ook aministratief een flink deel voor haar rekening neemt Helpen bij het tanken en even een voorruit schoon maken zijn haar niet vreemd Ook in de avond gaat dat door omdat dan nog wel eens een klant een proefrit wenst te maken en o m de inruilprljs van de auto een deel van het gesprek vormt Zo gaat dat van de maandag tot en met de zaterdag, vooral deze laatr ste dag van de week is druk met bezoekers ln de showroom. Het aantal werkuren houdt niet op bi) 40. maar loopt aardig naar het dubbele. Gemoedelijkheid en werklust zijn essentiële factoren om zo'n gara gebedrijf te kunnen runnen Enkele vooi beelden, Toen we kwamen zat er een mijnheer die net even kwam kijken naar s'n nieuwe Opel Aacona fa»*RT. 1 die s avonds klaar zou staan voor aflevering Hy wilde deze de voege nde dag halen -zaterdag- omdat dan z'n zoon mee l^on Voor de Jeugd en vooral een jongen een be langrijke gebeurtenis Toen deze klant ln de gaten had dat we uit hoofde van de Journalistieke fUntle specifiek op het terrein van de auto- daar waren gekomen om wat aan de weet te komen, kwam na een korte gedachtenwlsaeiing xijn vraag naar voren of het wel ver standig was om na 2 jaar een auto te kopen, of dat men beter nog een jaar of langer met de bestaande door kon rijden Zo'n vraag ls niet gemakkelijk te beantwoorden Ten eerste past het niet om direct een eigen visie te spuien, maar dien Je zo diplomatiek mogelijk de situatie te beoordelen en dan antwoorden. Want als derde ben Je er niet bij be trokken en je zou één van belde partijen kunnen duperen. Even later kwam er een handelaar binnen die wekelijks even langs rijdt of er nog één of meer interess ant geprijsde auto's te koop staan. Het vragen en bieden om te kunnen kopen duurde enige tyd en na en kele keren weggelopen te zijn werd men het eens en ging er weer een inruiler weg Niet oninteressant om te beluisteren, want dat ervaar Je -niet dagelijks. Tussendoor een iiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimimiiiniitiii klant aan de pomp en een ander aan de deur om ook iets over een auto te vragen Toen werd het even wat rustiger en namen we meteen de draad van het gesprek weer op om wat meer over het bedrijf aan de weet te komen. Van 1930 tot 1963 was de naam Thljsen en Van den Noorda, met o.m. het Fiat age ntschap en dat van DXW motor fietsen. Ook werden Renaults ver kocht en het nu niet meer be staande Engelse merk Standaard, dat vlak na wereldoorlog 2 met de toendertijd moderne Vanguard uitkwam De heer Thijsen sr was met de heer Van den Noorda de ei genaar In 1963 kwam de huidige eigenaar, de heer J Thijsen na ee». jarenlange praktijk-ervaring bij een drietal garages in Enschede, in het bedrijf van zijn vader werken dat toen gevestigd werd ln de oude smederij van Burbank aan de Gro testraat Sr was uit de garage, die hij met van den Noorda had, ge stapt. In 1967 werd het nieuwe pand aan de Bronbeekstraat be trokken In die wijk stond nog geen woning, maar na veelvuldig overleg met het gemeentebestuur dat sterk het nut van een garage benadrukte, werd besloten vrij centraal in die nieuw te bouwen wijk een pand neer te zetten. Als agentschap kreeg Thyssen Opel ln de vorm van sub-dealer. Opel groeide sterk en dat was dul- deiyk in de omzet te merken In 1977 nam de heer Thysen het Honda deaierschap op zich en ge durende twee en een halfjaar wer den heel wat Honda s en vooral de by de Jeugd populaire Civic ver kocht. Toch werd het in 1979 alleen OP®1 -even voVKfSfftfvtte Opel, omdat General Motors het dealerschap exclusief wenste. Dit wil niet zeggen dat Honda-ryders niet welkom meer zyn. De techni sche know-how is er en dat houdt ln dat een Honda er net zo deskundig gerepareerd kan worden als in de tyd van het dealerschap In totaal werken er naast de heer en me vrouw Thyssen U medewerkers. De verkoop en dat schreven we al berust by de heer Thysen zelf. Men heefi veel klanten uit de buiirt, maar ook uit de regio. De één rijdt 20 000 km per Jaar. de ander we? 50 000 Ook omdat de auto's er al- tyd in onderhoud biy ven weet men by inruil snel wat de auto waard ls en is het mogeiyk eep zeer be trouwbare auto met een degelyke garantie weer te verkopen Vooral voor de sector gebruikte auto's heeft men vaak gegadigden die niet direct de prys belangryk vinden, maar wel het product dat geleverd wordt Daarin vertrouwen ze vol komen het advies van Thysen. Verkoop en service verlenen is al leen mogeiyk wanneer er een goede werkplaats achter staat, dat waren de laatste woorden die met nadruk door de heer Thysen gesteld wer den.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9