iibl Auto-test Simca Talbot 1510 SX Brussel achter de rug, Genève in het verschiet Anti-corrosie procédé testen CJE33 Historische naam moetprodukt weerglans geven RAI brengt tweewielers - - Het „vernietigende" test-sys teem voor het roestwe- rings-procede, dat door Ford ontwikkeld werd, compri meert 15 jaar gebruik tot slechts vier maanden. Belang rijke facetten van dit test-sys teem, die dagelijks worden af gewerkt, na een rit van 160 km. over een grindweg zijn: een zoutbad (1), een zoutdouche (2), een zoutmodderbad (3) en het stilstaan in een afgesloten vochtigheidscel gedurende bijna een etmaal (4). Dit alles wordt 3 keer herhaald. Om het metaal tegen roest-in- werking te beschermen, moet heel wat uitgedokterd worden voordat de goede anti- corrosiemiddelen geprodu ceerd en aangebracht kunnen worden. Dat men vordert, be-» wijzen op dit moment Volks wagen en Talbot Beide fabrie ken geven al 6 jaar garantie op de carrosserie. Voorloper in deze ontwikkeling was Por sche, die vanaf 1975 voor het model '76 al vijf jaar garantie gaf en dat kon doen omdat de carrosserie verzinkt werd. Ook die is weer aan de beurt Van maandag 25 februari tot en met zondag 2 maart wordt in het RAI-complex te Amsterdam de Tweewieler-RAI gehouden Een grote attractie voor het pu bliek vormt ongetwijfeld de ver loting van een groot aantal fiet sen Onder het motto .Ieder uur een fiets voor niets'' wordt 10 keer op een dag een bezoeker de gelukkige eigenaar van een fiets met een winkelwaarde van f550- Fietsen, bromfietsen, motorry wielen, scooters en zyspanwa gens staan er. naast kleding onderdelen, accessoires, drie wielers en tnvalidewagens Op werkdagen geopend van 10 tot 17 uur en 's avonds van 19 tot 22 uur Het weekend van zaterdag 1 en zondag 2 maart alleen overdag Renault gaf wat cijfermateriaal vrij over de produktie en omzet over 1979. De omzet steeg met 23% tot ongeveer 42.200.000.000 Franse Francs. De produktie lag op 1.899.470 personen- en kleine be drijfswagens, waardoor deze 10.5% hoger was dan in 1978. Van deze aantallen werden er 354.475 In het buitenland gefabriceerd. Het pro- duktietempo lag op een gemid delde van meer dan 8000 auto's per dag De R 14 verlaat met 1000 exemplaren per dag de fabriek Dit jaar wordt de nieuwe Fuego geïn troduceerd Intensief onderzoek naar nieuwe technieken en metho des om het verbruik van brandstof te verminderen hebben alle aan dacht. Een experimentele auto die het eind van het jaar klaar komt, zal 25% minder brandstof verbrui ken. Als eerste producent van automo bielen heeft Honda besloten om in de Verenigde Staten een produk- tiebedrijf te vestigen In de omge ving van de Honda- motorfletsfabriek in Columbus (Ohio) zal nog dit jaar met de bouw begonnen worden In 1982 moet het complex klaar zyn en de kosten be dragen naar schatting 800 miljoen gulden Per maand zullen zon tienduizend auto's geproduceerd kunnen worden Amerika wil tra- portbeperkende maatregelen te gen auto's uit Japan Ook Toyota en Datsum hebben al laten door schemeren assemblage te overwe gen Ford gaat in Berlijn een fabriek bouwen voor de produktie van lichtgewicht auto-onderdelen Het volgende Jaar moet deze fabriek gaan draalen en zal dan werk ver schaffen aan 700 mensen Als vesti gingsplaats is Berfijn aantrekkelijk vanwege belasting faciliteiten De vennootschapsbelasting ligt er 22 5% lager dan in de rest van West Duitsland, terwyi Individuele burgers 30% minder belasting be talen. In juli van het afgelopen jaar be sloot Chrysler Europe, toen al een onderdeel van het Peugeot- concern en na deze overname Eu ropa's grootste automobielpro ducent om een nieuwe naam - en wel Talbot - aan te nemen. Alle 80-er modellen voeren naast Simca als oudste merknaam, de gerenommeerde en uit het verle den opgetrommelde - misschien wat oneerbiedig gezegd - naam Talbot. Aangezien Talbot ruim 20 jaar niet meer op auto's prykte, zegt hèt de Jongere generatie in wezen niets. Of het moeten auto fanaten zijn, die in oude lectuur verhalen en foto's over Talbot te genkwamen en met belangstel ling lazen. Wij sijn ook In een auto-encyclopedie de historie van Talbot nagegaan en dan blijkt dat terug te voeren tot 1891. Alexandre Darracq richtte toen de Gla diator Cycle Company op, waarvan de naam 5 jaar later omgezet werd in So- ciète A. Darracq en na weer 6 jaar veran derd werd in A. Darracq Co. In 1920 wordt het Automobiles Talbot en dat blijft zo tot In 1959. In de vijftiger jaren kenden we de Enge lse Sunbeam Talbots en de Franse Lago Talbots, waarvan een race-exemplaar in 1950 met Rosier aan het stuur de 24-uurs race van Le Mans won. Een bijzonder wapenfeit In de geschiedenis van deze i gerenommeerde fabriek. Nu dus weer de naam Talbot, voor een Frans automerk Technisch wijzigde zich heel weinig omdat de bestaande models erie nog niet zo lang In produktie was. Ulteriyk wel en daar werd met weinig middelen een optische schoonheidskuur doorgevoerd, die als zeer geslaagd be stempeld mag worden. Het leverin gsgamma omvat een vyftal modellen, al lemaal aangeduid met 1510 en waarmede de 1307 en de 1308 van het toneel verdwe nen Drie motorische varianten, waarvan drie met verschillende cilinder-inhoud en twee met dezelfde 1442 cc., maar met een niet gering verschil in vermogen De kleinste motor meet 1294 cc en de sterk ste 1592 cc Het verschil in vermogen be loopt 20 pk of 15 kw Voor de test namen we de 1510 SX met 1.6 liter motor, dit vanwege de variant met automatische versnellingsbak Daarmede zijn we gelijk in de duurste Talbot-sector bij de 1510 aangeland, mede doordat deze auto met leren bekleding uitgerust was en daarbij nog een schuifdak had Voor een test van een auto nemen we bijna altijd de meest verkochte uitvoering, maar in dit geval wilden we wel eens een automaat in de 1.6 liter klasse beoordelen. Automatische uitvoeringen nemen een grote vlucht en ook in de klasse met kleinere motoren wil een automaat heel best. De nadelen, die aan dit schakelsys teem van vroeger uit kleefden zijn voor een belangrijk deel overwonnen Niet sinds kort, maar in de loop der tijd. Volu mineuze motoren hebben zo veel „power" dat verlies in de koppelomvormer weinig afbreuk deed aan de trekkracht Bij kleine motoren wel. maar van grotere betekenis is dat verlies van vermogen extra brand stof kost en dat begint steeds meer te tel len Nu heeft een koppelomvormer altijd iets meer kracht nodig om de aandrijving tussen de beide delen in het koppelings huis tot stand te brengen dan een gewone plaatkoppeling. Om te kunnen beoordelen of het optrek ken door de versnellingen heen voor een 1 6 liter met automaat vlot verloopt, dient dit vergeleken te worden met een gewone versnellingsbakversie Die is bij Talbot voorhanden met een 1442 cc motor De geteste versie trok op in 12 sec. van 0 tot 80 ons zijn ze al leverbaar Dat geldt dan voor de 104, waarbij de 104 S in het vervolg de 1360 cc -motor toe bedeeld krijgt, die voorheen in de kleine ZS coupé te vinden was. De Japanners lieten ook weer nieuws zien De Mazda 929 kreeg een nieuw front en ook de achters teven werd anders in de vorm van iets meer lengte Toyota introdu ceerde een nieuw front bij de Carina en evenals Datsun levert Toyota een groot model Sedan met die selmotor Datsun brengt de Cedric met een 6 cilinder dieselmotor en vijfbak, die echter in ons land van- alsnog niet geleverd wordt Mitsub ishi pronkte met 3 nieuwe typen. De Colt kreeg er een GT bij. de Colt Super Space Wagon is een zespèrs- oons combi maar was nog niet pro- duktierijp Dan nog een Lancer 2000 Turbo, die heel wat in z'n mars schijnt te hebben en in wedstrijden goed zal aanslaan Renault introduceert daar de nieuwe Fuego. die de plaats van de 15 coupe in gaat nemen Subaru bracht nog niet zo lang geleden de nieuwe modellen uit, maar In Brus sel debuteerde de nieuwe Swing back, dieover enkele maanden hier leverbaar zal worden Het is eer 3 deurs auto met een 1600 cc motoi en 5 versnellingsbak De richtprijs is incl. b.t.w. f16 750.-. Begin maart opnnt de salon in Ge nève haar deuren en zeker op deze tentoonstelling wordt wel he' een en ander aan nieuws verwacht km. en van 80 tot 100 in ruim 5 sec., waar door de totaaltijd niet iets meer dan 17 sec. beliep. De gewone Talbot kon snel schakelend de 80 km. grens bereiken in net iets minder dan 10 sec. en de reste rende 20 km. om tot 100 km. te komen namen 5.5 sec. In beslag. Het verschil in beide versies was om en nabij de 2 sec. Het verbruik op de grote weg bij een forse rijstijl resulteerde in bijna 9.5 km op één liter benzine. Constant 120 km. aanhou- dend.was het 1 op 10 en in de stad 1 op 7.5 de computer gaf 8.9 liter verbruik aan per 100 km bij een constant gemiddelde van 102 km per uur, dat is 1 op 11 Wat korte technische informatie over de opbouw van deze auto. De motor is dwars voorin geplaatst, een concept waarmede Simca destijds - in 1967 - begon bij de 1100. De versnellingsbak-versies hebben nog wel eens wat last van moeilijk inschakelen vooral van de eerste versnelling. Daaren tegen functioneren de synchromeshes al tijd goed. De wegligging is duidelijk onderstuurd, hetgeen bij de 1510 SX met stuurbekrach tiging in de besturing niet merkbaar is vanwege de overigens zeer prettig wer kende bekrachtiging De rechtuitstabili- teit is goed en het veercomfort eveneens. Wegoneffenheden worden probleemloos verwerkt en mede daardoor is het comfort in de 1510 erg prettig De wielophanging voor is opgebouwd uit draagarmen en torsiestaafveren in langsrichting. Achter draagarmen en schroefveren. Voor en achter een dwarsstabilisator. Stuurin richting met tandheugel en rondsel. Remsysteem opgebouwd uit schijfrem men voor en trommels achter. Rembe- krachtiger en rem krachtbegrenzer voor de achterwielen. Al vanaf 1975 De carrosserie is hetzelfde gebleven als de eerste versies die in 1975 op de markt kwamen. Alleen het voorfront werd vrij ingrijpend gewijzigd, hetgeen het model in z'n geheel duidelijk ten goede kwam. De achterlichten werden forser. Het inte rieur is smaakvol en dat komt niet in de laatste plaats vanwege de leren bekle ding. Beenruimte voorin wat kort, maar dat zou aangepast kunnen worden, wan neer de stoelen in de lengte verstelling iets meer naar achteren kunnen Achterin zit men goed met als enige aanmerking dat de hoofdruimte niet ruim bemeten is. Het schuifdak is aan de hoofdruimte in z'n totaliteit debet Een ruime koffer kanheel wat koffers en andere bagage bevatten, die via de vijfde deur bereikbaar is Ka chel was zeer goed te beoordelen, omdat het testen in een vorst-periode plaats vond. Snel op temperatuur en goed do- seerbaar. H-.t dashboard is voorzien van veel instrumenten, die goed afleesbaar zijn De Talbot SX is een uiterst compleet ingerichte auto Naast het uitgebreide in strumentarium omvat het dashboard een tripcomputer. Erg leuk speelgoed, waarop alles nauwkeurig is af te lezen. Gereden afstand, gemiddelde snelheid, gem verbruik per 100km .gereden km op één liter en afgelegde kilometers. Alles na een druk op de knop afleesbaar. Daarbij gegroepeerd enkele drukknoppen, o.a. voor achterruitverwarming, de rege- lhandles voor ventilatie en verwarming en de radio De knipperlichten, de ruiten wisser en de verlichting worden vanaf de stuurkolom bediend Eindoordeel Om een auto. een bepaald model dat over het algemeen meerdere uitvoeringen heeft, In z'n totaliteit te kunnen beoorde len, zouden al die uitvoeringen bereden en beschreven moeten worden Specifiek de motorische varianten, omdat daar in feite de verschillen zitten De vraag bij de 1510 richt zich voornamelijk op de 1.5 GLS en in mindere mate op de 1.5 LS. Daaruit blijkt dat de 1.3 liter versie niet zo in de smaak valt. Dat zal als oorzaak hebben het vrij geringe prijsverschil van f500.-.. Met het testen van de 1 6 SX hebben we ln de Talbot reeks misschien een buiten beentje genomen, dit vanwege verschil lende redenen. Bijna 3000 gulden duurder, daarvoor uit gerust met een grotere motor, automati sche versnelling en stuurbekrachtiging. Allemaal comfort verhogende zaken, waarbij de test-versie nog leren bekleding als extra had met een prijs-factor van bij- Jjna 1500 gulden meer Wat uit deze test duidelijk naar buiten kwam, is dat een automaat bij een relatief lichte motor te genwoordig uitstekend past. En dat is tot voordeel van de groeiende groep automo bilisten die, vooral in deze tijd van sterk kosten verhogende factoren bij het auto rijden, graag alle comfort wensen maar dat het liefst doen voor een redelijke prjjs, zowel in aanschaf als in gebruik. Dat de Talbot er uiterlijk aan charme op vooruit is gegaan, is een prettige bijkom stigheid. Ter completering vermelden we nog even enkele prijzen. Talbot Simca 1510 1.3 LS f 16.990-, 1.5 LS f17490-, 1.5 GL f 18.290-, 13 GLS f 19.990.-, en 1510 1.6 SX f 22.890.-. Voo* de leren bekleding van de SX wordt een meerprijs incl. BTW gerekend van f 1475.-. Lichtmetalen velgen en schuif dak kosten resp. f670- en f840-, waar door de geteste uitvoering op f25375- kwam. Autoblanchi luidde 1980in meteen herziene A 112 serie, die uit 4 uit voeringen bestaat Een Junior, een Elegant, een Elite en een Abarth, die resp. f12 799.-; f13 354.-; f 14 672 - en f 15 895 - kosten Drie motorische versies, die lopen van 903 naar 965 en 1050 cc., drijven de voorwielen aan. Een nieuwe grille, grotere kunst stofbumpers, beschermiysten langs de zy flanken en nieuwe gesty- leerde achterlichten De buitens piegel kan van binnenuit versteld worden, een intervalschakelaar, mistachterlamp en driepuntsgor dels achterin behoren tot de standaard uitrusting Ley land nam de Allegro grondig onder handen en introduceerde de TR 7 cabriolet Al net vorige jaar werd deze tweezitter op de Auto Expo in Los Angeles geëxposeerd, waardoor Brussel alleen de Euror pese primeur had De cabriolet is niet voorzien van een rolbeugel, waardoor achter de voorruit een geheel open gedeelte ontstond De motor is een 2 liter, indentiek aan de coupé Peugeot introduceerde nieuwe motoren in Brussel, die by De Brusselse auto tentoonstelling was de eerste van dit jaar en bracht niet veel echt nieuws. Bij de personena uto's waren het uiterlijke veranderingen en wijzigin gen aan de motoren.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9