Dood gaan we allemaal Sportcommissie neemt kijkje bij jeugdige motorcrossers Sportcommissie achter energie zwembad „Twenhaarsveld" maatregelen W gemeente holten V r gemeente holten Sportcommissie rekent op spoedige aanleg sportvelden Larenseweg HMV won verkeersquiz H. J. Meijer voorziet beperking gebruiksmogelijkheden Fe/7 probleem om over na te denken Sportcommissie stelde vergaderschema 1930 vast Verloren en gevonden UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE B W VERGADERING VAN 29 JANUARI 1980 HOLTENS NIEUWSBLAD - 8 FEBRUARI 1980 - PAO. 5 Jog niet zo lang geleden perd in ons land iedereen lie gestorven was, begra- en. De laatste jaren neemt le belangstelling voor •rematie echter sterk toe. 'orig jaar overleden in ons md zo'n 115.000 mensen, laarvan werd in 79.000 iterfgevallen gekozen voor jegraven, en vonden er 16.000 crematies plaats. Rond de gang van zaken bij en crematie heersen nog 'eel vooroordelen. Ook de bnbekendheid is nog vrij oot. Om deze reden heeft le redaktie van Open ichooltijd voor de behan deling van het thema over fle dood op televisie, ge meend een zo eerlijk moge lijke voorlichting te moe ten geven, over hoe het bij duidelijk probeert om Je op te beu ren. Je aandacht op iets anders te laten richten, wordt het verdriet afgeweerd. De gevoelens rond het overlijden blijven dan onverwerkt. Soms kar dat na enige tijd gaan meespelen bij andere problemen. Uit een onderzoek dat een bureau voor Levensmoeilijkheden in 1973 hield, bleek dat 25% van het aantal cliënten die met hun problemen bij dat bureau kwamen, In hun jeugd een vader of moeder hadden verlo ren Doordat zij destijds niet over de Ingrijpende gebeurtenis hadden kunnen praten, bleek dat vaak de kern van hun problemen. Door de gevoelens rond het overlijden op nieuw naar boven te laten komen en er dan wél over te praten, wer den de emoties -uitgesteld- ver werkt en kon worden gewerkt aan de oplossing van de andere pro blemen. Opvallend was, dat er geen cliënten waren, waarmee destijds wél was gepraat. Hieruit blijkt, dat het niet altijd goed is, kinderen weg die ene zekerheid die het leven ons biedt de zekerheid van de eindig heid van het leven. In het radioprogramma Open Schooltijd wordt bij dit thema van de week nader ingegaan op het om gaan met onze gevoelens. „Dood gaan we allemaal" wordt uitgezon den in het programma Open Schooltijd, op televisie: 10 februari ca 14.45 uur via Nederland 2; 14 fe bruari ca 10.40 uur via Nederland 1 (herhaling) Op de radio: 12 februari ca. 10.45 uur vla Hilversum 2; 13 februari ca. 22.55 uur via Hilversum 2 (herha ling) De Informatiemap over „Dood gaan we allemaal" kunt u bestellen door overmaken van f 2.50 op giro 60046 t.n.b. Open School, Zeist. Het dagelijks bestuur van de gemeentelijke sport commissie zal vermoedelijk op zaterdag 23 februari a.s. een kijkje gaan nemen bij de (illegaal) crossende jeugd in „Booldeijans koele" in de Beuseberg. Tijdens de 11. maandagavond ten gemeentehuize gehouden open bare vergadering van de gemeente lijke sportcommissie deelde voor zitter H Rustebiel mee dat een lijst met 36 handtekeningen te hebben ontvangen van regelmatig (Ille gaal) in de Beuseberg crossende motorjeugd In deze bnef wordt door genoemde jeugd met klem gewezen op de noodzaak van een een crematie toegaat. Het te houden bij de dood. „Ze zijn er resultaat is de televisiefilm „Dood gaan we allemaal". „Dood gaan we allemaal" Is een eerlijk gefilmd verslag van de „gang" van een overledene. Van GEVOELENS het afleggen tot aan het verstrooien van de as. Misschien dat u bij het lezen van dit zinnetje een beetje griezelt. Misschien moet u dan overwegen de film „Dood gaan we allemaal" niet te gaan zien. nog te klein voor", zeggen we dan. Maar we bedoelen eigenlijk, dat we er zelf geen raad mee weten. TABOE Sterven is onontkoombaar. Het is de enige zekerheid van het leven, de zekerheid van het einde, waar je mee moet leren leven. Het wegs toppen van de dood zorgt voor le ven met een angst of leven met een onverwerkt verdriet. Daarom is het op zijn minst zinvol je af te Met algemene stemmen keurde de gemeentelijke sport commissie J.l. maandagavond een voorstel van het dage lijks bestuur goed tot het buiten de opening uren afdekken van het „nieuwe bassin" van zwembad Twenhaarsveld met een zgn. warmte isolerende afdekdeken, waarmee een be drag ad fl. 10.500.- is gemoeid. Meer moeite had de sport commissie met de suggestie van het dagelijks bestuur om gedurende de eerste twee weken na opening van het zwem bad (3 mei) alleen het nieuwe bassin te verwarmen en het oude niet. Doel van beide maatregelen is een belangrijke energiebesparing. Bij voorvertoningen is inderdaad .vragen wat we metonae gevoelens dnon Ipnpr nip ppn vprnripnirp PP. gebleken, dat de film gemengde reaktles kan oproepen Toch ge beurt er in de film niets dat het dag licht niet zou kunnen verdragen. Het is een eerlijk verslag geworden over water achter de schermen van ;de begrafenisonderneming en het crematorium gebeurt. Daar ge beurt niets dat u niet zou mogen weten. Integendeel, het is de onbe kendheid met wat er achter de schermen gebeurt, die vaak aan leiding geeft tot vooroordelen en misverstanden. De bereidheid van begrafenisonderneming en crema torium om informatie te verstrek ken, ls dan ook groot. Voor wie dat wil, worden ook regelmatig excur sies georganiseerd. Maar eerlijke voorlichting over dit onderwerp ls niet iets dat zonder problemen ge paard gaat. „Er zijn dingen waar je beter niet over kunt praten Des te eerder ben je het vergeten", zeggen we wel eens Eén van die dingen ls de Dood Daar praat Je niet over In onze samenleving is de dood een taboe. VERVREEMDING Terwijl we het steeds gewoner vin den, dat we via kranten en televisie (vooral het journaal en de aktuali- teitenrubrieken) met stervende mensen gekonfronteerd worden, is sterven tegelijk Iets geworden dat als het ware los staat van ons leven. We raken er van vervreemd Ster ven ls eng Het hoort niet meer bij het leven Daarom hebben we lie ver dat het ergens anders gebeurt dan thuis Ergens waar mensen er vanuit hun beroep (dus afstande lijk?) mee bezig zijn In ziekenhui zen bijvoorbeeld Dan worden we er .nlnder mee gekonfronteerd Hoe ven we er ook minder over te pra ten. kan thuis het leven tenminste nog een klein beetje zijn doorgang vinden Dit taboe bleek met name het probleem bij de voorvertonin gen van de film Door het zien van de film kwamen soms allemaal dingen bij mensen naar boven, die daarvoor, omdat je er toch nooit over praat, heel ver weg gestopt waren Dat de film emoties oproept bij mensen, die nog niet zo lang ge leden een sterfgeval ln hun naaste omgeving hebben meegemaakt, is natuurUjk zer begrijpeiyk. Maar ook voor mensen die niet met zulke emoties te maken hebben, geeft de film soms een onrustig gevoel Zo'n gevoel kun je makkeiyk verstop pen met grapjes maken, met nuch ter reageren Maar als we met de dood gekonfronteerd worden, kun nen we dan wel onze gevoelens olijven wegstoppen...? VERWERKING Al wordt er de laatste jaren veel ge schreven over stervensbegeleiding, daarmee wordt het taboe niet doorbroken Immers, we laten het sterven dan weer over aan ,.vak"mensen Praten over de dood is nog steeds een taboe Je merkt dat. als we mensen troosten die ie mand die hen na stond, hebben ver loren „Je moet flink zyn" zeggen we dan „Je komt er wel weer over een Je moet naar de toekomst Kijken Je moet toch verder' Maar om je verdriet te verwerken moet ie het kunnen durven beleven Ie mand die betrokken ts geweest by het overly den van een mens die hem nastond weet vaak niet waar hy zijn gevoelens moet laten Pra ten over wat je diep raakt, ls altyd moeiiyk. Als de omgeving dan zo doen. Ieder die een verdrietige ge- BEZWAREN beurtenis ondergaat, moet de ge legenheid hebben zich daarover te uiten, als hij dat wil. Dat geldt ook voor kinderen. Als er verdrietige dingen zijn gebeurd is het beter om deze een plaats in het leven te ge ven, dan er overheen te leven. By dat grote verdriet, de angst en ontzetting van mensen, die hebben vernomen van de dood van iemand die hen nabij was, kan het woord medeiyden weer zijn oorspronke lijke betekenis krijgen Echt mede - lijden, echte deelneming, is wat anders dan opbeuren Deelnemen ln een anders verdriet betekent luisteren, betekent een arm om een schouder of een ander blijk van medeleven, waardoor je je verdriet kunt delen en samen met een ander verder kunt gaan Vaak kunnen we dat niet, omdat we zelf bang zyn voor de diepte waar de ander door heen moet Dat diepe verdriet maakt allerlei gevoelens los. ellen de. wanhoop, opstand, eenzaam heid Dat zijn emoties waar we moeilijk tegen kunnen Maar ze ho ren bij de verwerking En iedereen zal dat op zyn eigen manier en in zijn eigen tempo willen doen We helpen de ander alleen maar als we hem daarby laten merken dat we naast hem staan de hand vasthou den, letterlijk en figuurhjk Daar voor zullen we praten over de dood niet langer als taboe moeten zien Zullen we moeten leren leven met De heer H.J. Meijer (voorzitter zwemclub) maakte grote bezwaren tegen laatst genoemde maatregel. Hij wees er op dat in het begin van het zwemseizoen met name kinde ren naar het zwembad komen. „Door het oude bassin later te ver warmen worden niet alleen de scholen in hun schoolzwemmoge- lfjkheden beperkt, maar ook de zwemclub raakt in moeilijkheden wanneer de eerste weken alleen het nieuwe bassin beschikbaar is Maar het zijn vooral de kleinere kinderen die van deze maatregel de dupe dreigen te worden Voor hen biedt het oude bad meer speelmogelijk- heden dan het nieuwe, het is min der diep en de wateroppervlakte (ruimte) is groter", aldus de voor naamste bezwaren van de heer Meijer. OMDRAAIEN Hij pleitte ervoor de zaak desnoods om te draaien door juist het oude bad meteen te verwarmen en op 3 mei open te stellen en het nieuwe bassin twee weken later Wat het afdekken betreft deed hij de sugge stie het oude bad gedeeltelijk van een isolerende deken te voorzien inplaats van het nieuwe bassin Volgens hem zou dit een vrijwel ge lijke energiebesparing opleveren Een tussenvoorstel van H.J Weste- rik (raadslid) en J Luesink kwam er op neer het nieuwe bassin wel te isoleren, maar de resultaten van de maatregel en de gevolgen van de twee weken latere verwarming van het oude bad voor de gebruikers goed in het oog te houden Volgend jaar zou dan nog altijd de isolatie van het oude bad onder de loupe kunnen worden genomen. „De besparing is vijfduizend ku bieke meter, het gemiddelde gas- gebruik per jaar van een Holtens gezin Als je dat afweegt tegen de bezwaren voor de gebruikers bij een latere opwarming van het oude bad vraag je je af: waar praten we over?" Wethouder J. Warrink zag het bezwaar van Meyer dat zwem- mefs in het oude bad gedurende twee weken in koud water moesten zwemmen niet zo zitten. „Als de scholen moeiiykheden on dervinden zijn er genoeg andere sportaccommodaties in Holten waar ze zolang gebruik van kunnen maken", aldus Warrink die bena drukte dat het oude bad niet wordt uitgesloten, maar twee weken on verwarmd blijft Voorzitter Ruste- biel zegde toe dat de beslissing al tijd nog kan worden teruggedraaid; als blijkt dat op 3 mei de buiten temperatuur erg hoog is voor de tijd van het jaar. zodat een onver wachte toeloop op het zwembad zou ontstaan Overigens was het voorstel de opwarming van het oude bassin twee weken na de ope ning van het zwemseizoen te be ginnen niet op de agenda geplaatst, maar was vervat in de lijst met me dedelingen van het dagelijks be stuur Het voorstel zal daarom tij dens de volgende vergadering van de sportcommissie officieel worden behandeld. „Wfj rekenen er op dat, nu op redelijke korte termijn met de aanleg van drie vel den kan worden begonnen als eerste uitvoeringsfase van het sportveldencom plex aan dc Larenseweg". Dit zei voorzitter H Rustebiel tij dens een j.l maandagavond ten gemeentehuize gehouden open bare vergadering van de gemeente- Het team van het Holtense Mu ziekvereniging „H.M.V." heeft maandagavond ln zaal „Vosman" de Jaarlijkse verkeerquiz die werd georganisserd door de plaatselijke afd van Veilig Verkeer Nederland (VVN) gewonnen. Het „muzikale" team scoorde 36 punten en die waren goed voor de le pry si beker» en de grote wissel bokaal die door de Motor en Au tomobielclub' De Holterberg be schikbaar was gesteld Het H M V team mag als winnaar van de quiz deelnemen aan de dls- trictswedstryd die op 22 juli in Rijs- sen zal worden gehouden De tweede prys was met 35 punten voor het eerste team van het auto bedrijf Willems en als derde eindig den met 34 punten de dames van de afd Holten van de Ned Bond van Plattelandsvrouwen die het vorig Jaar eerste werden By de „lndlvtduelen" was met 36 punten de eerste prys voor D Paalman 2e werd mevr O Zoetbrood-Klein met 30 punten en Het winnende drietal van H.M.V.: Hans Paalman, Mini Vorkink en Harry Willems. Staande links: quizmaster Harmsen de Vries en Van Heun, secr. VVN, rechts voor zitter Van Engbrink. de 28 punten die Dirk Luggenhorst op het scorebord bracht waren goed voor de 3de prys Er namen aan de quiz die geleld werd door de heer Harmsen van Vliet, full time medewerker 25 teams en plm 25 lndlvtduelen deel De pryzen werden uitgereikt door de voorzitter van de afd Holten de heer J H van Engbrink t Was een buitengewoon gezellige en leer zame avond. crossterremtje hetwelk deze jonge lui zelf menen te hebben gevonden in de zgn „Boolderjans koële" ln de Beuseberg en nodigen leden van de sportcommissie uit daar eens een kijkje te komen nemen. Noodoplossing Larenseweg „Intussen zijn door eep deskundige milieugroep uit Zwolle geluidsme tingen verricht als belangrijk on derdeel van ons onderzoek of een deel van het sportveldencomplex Larenseweg dat niet direct ln uit voering kan worden genomen, ty- delijk gebruikt kan worden als crossterremtje voor de Jeugd Hoe wel we het rapport nog niet hebben ontvangen vrees ik dat de uitslag van dit onderzoek niet daverend zal zijn. Vermoedelijk liggen de aantallen decibels van de cros sbrommers boven de toegestane norm finnen de bebouwde kom. De nodige maatregelen om daar ge luidsoverlast te voorkomen zullen van twee kanten moeten komen. De crossers zullen knaldempers moeten monteren die het geluid be langrijk zullen terug dringen en de gemeente zal wellicht een geluids wal moeten aanbrengen", aldus Rustebiel. Het raadslid H.J Weste- rik deed echter de geruststellende mededeling dat hijzelf bij de me tingen aanwezig was. „Bij de me ting lag het aantal decibellen ver 'beneden de normen van de X.N.M.V. We hebben echter het rapport nog niet op tafel en daarom 'kunnen wij over dit onderwerp nu moeilijk discuseren", aldus Weste- rik. lljke sportcommissie De heer Rus tebiel baseerde deze mededeling op het bericht dat het College van Ben W akkoord is gegaan met door de spQrtcommissie voorgestelde be zuinigingen welke in het geheel moeten worden aangebracht nu de aanleg van dit complex voor shands zal moeten plaatsvinden zonder het zgn. AC W-subsidie. Naamgeving „Het hiervoor bedoelde sportvel dencomplex wordt al vele jaren aangeduid als „2e sportvelden complex" of „sportveldencomplex Larenseweg" wy hebben hockey club Holten en z v v Blauw Wit ge vraagd suggesties te doen voor een definitieve naamgeving Te zyner tijd komen we hier met een voorstel op terug", aldus Rustebiel. Tijdens de j.l. maandagavond ten gemeentehuize gehouden open bare vergadering van de gemeente lijke sportcommissie werden de volgende vergaderdata voor het jaar 1980 vastgesteld: 10 maart, 14 april, 19 mei (jaarvergadering met sportverenigingen in hotel Vos man), 9 Juni, 1 september, 13 okto ber, 25 november en 5 januari 1981. Verloren: gele fietstas. Inhoud si garen en brieven Bruin suède lia- kerwant houten slee, 1 sleutel aan een bruin touwtje SOS ketting, zwarte herenparaplu met bruin achtige hoes. Auto-sleutel „Ford" Gevonden: blauwe handschoen, donkergroene handschoen, ge breide handschoen 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN - aan fa. G.H. Vlogtman voor het veranderen van de gevel van het pand Deventerweg 82-84 - aan de heer W. Rensen voor het vergroten van een ligboxenstal bij het pand Espelodijk 13 door middel van een tussenbouw aansluitend aan de woning/stalling- - de heer W. Tuitert voor het vernieuwen en vergroten van de woning Kolweg 45; - de heer J.G.H. Schuppert voor het veranderen van de winkel/wo ning Dorpsstraat 3; 2 het verzoek van de heer H. Voortman, Meurtgeertsweg 5, om medewerking voor de bouw van een hooiberging/paardenstalling ln een weiland aan de Meurtgeertsweg op grond van de voorschriften van het bestemmingsplan afgewezen, 3 aan de heer J. Meilink, Okkenbroekseweg 13, toestemming ver leend voor het maken van een paasvuur op een perceel aan de Helhuizerweg; 4. aanN.V. Hengelose Bierbrouwerij vergunning verleend voor het aanbrengen van een lichtreclame aan het pand Waagweg 1; 5 aan de heer J. Boode subsidie toegezegd in de kosten van herstel van het rieten dak van het pand Veenweg 4; 6. aan de Ver. Paardrijden Gehandicapten Overijssel te Enschede zal worden geadviseerd de te houden kledinginzamelingsaktie i.v.m andere inzamelingen op te schorten tot augustus of sep tember; 7 aan Hoölter Klepperklumpkes, p/a Schepenenstraat 9, vergun ning verleend voor het houden van een verloting. 8. met de plaatselijke vuurwerkverkopers zal overleg worden ge pleegd omtrent het beperken van de verkoop van vuurwerk tot één dag per jaar; 9 aan de commissie financiën zal advies worden gevraagd over het verstrekken van een aanvullende subsidie voor het herstel van het rieten dak van het pand Borkeldsweg 91, (Klein Horsman); 10 het verzoek van Acca verkoop b.v te Heerhugowaard om me dewerking aan de vervaardiging van een streekgids van de ge meenten Holten, Rijssen en Hellendoorn afgewezen. 11 aan de Stichting voor sociaal en cultureel werk voor Holten toestemming verleend voor het gebruik van de aula van de scho lengemeenschap op 17 februari 1980 ten behoeve van een koffie concert. U kunt zich voor het inwinnen van nadere informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afde ling algemene zaken ter gemeentesecretarie.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5