Verrassing voor Bergboer van O.A.D. Problemen openbaar vervoer in landelijke gebieden m D'66 in Holten aktief Aankleding en sfeer in autobus ook belangrijk f Eigentijds.^ lioleii Mededeling MEDISCHE DIENSTEN AGENDA KERKDIENSTEN STREEKVERVOER ERKEND OAD ALS VOORBEELD BUURTBUS S. BAKKER HOLTENS NIEUWSBLAD - 1 FEBRUARI 1980 - PAG. 3 De streek VVV „Hart van Brabant'' organiseert Jaarlijks een groot aan tal dagtochten waarvan met name personeelsverenigingen, bejaar denbonden en busondernemers in zijn algemeenheid gebruik maken. Met name voor de laatstgenoemde groep heeft de streek WV om de animo voor deze tochten te vergro ten prijzen beschikbaar gesteld. Deze prezen die elke maand wor den uitgeloofd bestaan uit een ex tra lang weekend Oostenrijk of een draagbare t v Dinsdagmiddag kwam de directeur van de streek VW de heer Bontebal met zijn as sistente mevr Trommelen hoogst persoonlijk naar Holten om één van deze prachtige prijzen uit te reiken De gelukkige was de heer Bergboer werkzaam bij de Oad die het gehele dagtochtenassortiment van de Oad en tevens busverhuur onder zijn hoede heeft. Uit handen van de heer Bontebal mocht de heer Bergboer een draagbare t v in ontvangst nemen De Oostenrijkse reis had de heer Bontebal 's mor gens al uitgereikt aan één van de medewerkers van de B A B. in Rijswijk In zijn toespraak zei de heer Bontebal dat de samenwer king met de Oad bijzonder goed is en dat deze maatschappij de kwali teit zowel inhoudelijk als de pre sentatie hoog in haar vaandel heeft Boley openhaarden De eigentijd se sfeer in huis. In metaal of koper. Op bijna elke plaats realiseerbaar Hier een voorhanghaard tegen de wand Bezoek de dealer in uw omgeving waar de kleumjke brochure voor u klaar ligt PUP nnsnhsarHon exklusieve openhaarden model 9 iiini MIMIt-SM It! 15413 1147 NED. HERV. KERK 900 uur en 10.30 u. (Jeugd dienst) ds. W. Vons. Oppas dienst: mevr Louws-Wisslnk en Heieen Wiebma. Uitgangscol lecte: Werelddiaconaat. GEREf. KERK 9.30 uur en 15 00 uur ds. H.J. Bouwhuis van Rassen. In beide diensten is de le col) voor het Werelddiaconaat en de 2e voor rente en aflossing Kinderne- vendtenst klas 1 en 2 mevr. Haaa Oppasdienst: Wtlma Koordes, mevr 8tam Ebrecht, mevr. Stamde Waard(res Mevr Schuttert Beltman, Eny Stam, mevr. Immink Bartels (res. 9R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur, zondag 19.30 uur. DIJKERH0EK 10 00 uur ds CC Addink, Uit- gangscoll Werelddiaconaat. 0KKENBR0EK 10 00 uur ds 8chaap van Deven ter. Bediening Heilige Doop. NIEUW HEFTEN Saterdag 19 00 uur ZondagS 00 -n 11 00 uur. staan. De heer Bontebal onder streepte zijn woorden met enkele voorbeelden uit de praktijk In to taal maken 25 000 personen jaar lijks gebruik van de dagtochten van de streek VW „Hart van Bra bant" waarvan 10% voor rekening van de Oad komen. De heer J Ko- bes touroperator van de Oad noemde de toekenning zeer be langrijk zowel voor het bedrijf als voor haar werkkamer Naast de heer Kobes waren bij deze huldi ging aanwezig mevr Van Zomeren, cheffin van de tourafdeling en mej. Bakker, directiesecretaresse. De heer Bergboer. merkbaar verrast door deze attentie, sprak de wens uit dat de goede samenwerking mag blijven zoals zij is. Op de foto: van links naar rechts: Bergboer, Kobes, mevr. Tromme len en Bontebal. Vrijdag 1 februai 20 00 uur Opvoering van het blijs pel ..Boerenbedrog" door Toneel vereniging ..C O C In Ontmoe tingscentrum „De Kandelaar" Zaterdag 2 februari 20 00 uur Opvoering van het blijs pel „Boerenbedrog" in Ontmoe tingscentrum ..De Kandelaar" 20 00 uur Groot Prinscnbal- ..De Fienpreuvers" in feestzaal ..Het Bonte Paard" in Dijkerhoek (zie ber.) Zondag 3 februari 10 00-17 00 uur Postzegelruilbeurs in kantine Huishoudschool (t o gemeentehuis in Raalte) 14 00 uur Discobal in café ,,De Wip- pert" (zie adv.) 19 30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" Bathmen (zie adv.) 20 00 uur Dansen in bar- discotheek-dancing ,,'t Boekje" Bathmen (zie adv.) Maandag 4 februari 19 30 uur Openbare vergadering Sportcommissie ten gemeentehui- De problematiek van het openbaar vervoer in landelijke gebieden is de laatste tientallen jaren ingrijpend veran derd. Aldus Mr. D. van Zetten, voorzitter van de Konin klijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemin gen in Nederland, in zijn rede over „De problematiek van het openbaar vervoer in landelijke gebieden", gehouden tijdens de bijeenkomst van de O. A.D. in café-restaurant De Poppe te Markelo, ter gelegenheid van de presentatie van de nieuwe ultra moderne bussen, primeurs voor Nederland. Tot halverwege de jaren 60 werd het uitoefenen van streekautobus- diensten zowel door de overheid als het bedrijfsleven beschouwd als een op winst gerichte economische activiteit De streekvervoerbe- drijven dekten hun eigen kosten en behaalden zelfs een bescheiden winst Het aantal vervoerde reizi gers vertoonde in de jaren ra ises een gestage groei Na 1963 kwam ln deze gunstige ontwikke ling een ommekeer: de snelle toe neming van het aantal personena uto's - in 8 Jaar tijd van 1/2 miljoen in 1960 naar 2 miljoen in 1968 - bracht verandering in de reisge- woonten van velen en kostte het streekvervoer in de daarop volge nde jaren rond 40% van zijn reizige rs Een versnelde stijging van kos ten - vooral loonkosten - bracht de door reizigersverlies reeds ver stoorde verhouding tussen op brengsten en kosten in deze loonin- tensieve bedrijfstak volledig uit het evenwicht. Groeiende tekorten waren het ge volg. Handhaving van het rentabili- teitsbegjnsel zou onder deze om standigheden voor het streekver voer, met name in de landelijke ge bieden, rampzalig zijn geweest. Zelfs bij drastische tariefsverho gingen zou een rigoreuze inkrim ping van het voorzieningenniveau noodzakelijk zijn geweest om een zeker evenwicht tussen kosten en opbrengsten na te streven, doch noch het een, noch het ander paste in het overheidsbeleid De maat schappelijke betekenis van het streekvervoer kreeg erkenning door het opnemen van een post op de begroting van Verkeer en Wa terstaat - voor het eerst in 1969 van f3 miljoen, inmiddels gegroeid tot meer dan f 400 miljoen ter afdek king van de tekorten van het streekvervoer. Voor de landelijke gebieden betekent dit een bijdrage van de reizigers van 40 45% in de totale kosten, terwijl 55 60% daarvan door de overheid wordt gedekt. Leidde deze nieuwe bena dering aanvankelijk nog wel eens tot improvisatie aan beide zijden, geleidelijk kreeg het overheidsbe leid tav verkeer en vervoer steeds duidelijker gestalte. In het algemeen bepalen het struc tuurschema Verkeer en Vervoeren het meerjarenplan personenver voer resp. op langere en kortere termijn het beleid ta.v. de ver schillende verkeers- en vervoer- sdeelnemers en hun plaats in het gehele verkeers- en vrrvoersge- beuren. In het bijzonder wat be treft het streekvervoer bepaalt een drietal regelingen de verhou ding van de bedrijven t.o.v. de overheid en de reizigers, t.w. het UVS, het NVS en het tarievenplan. Het UV8 geeft uitvoeringsvoor- schriflen voor administratie en be drijfsvoering die enerzyda een ver antwoorde verdeling der voor het streekvervoer beschikbare over- heidsgel(Jen moeten waaiborgen, maar anderzyds het in een bedrijf combineren van gesubsidieerde en commerciële aktiviteiten bemoei lijken Een onvermijdelijk, maar in het bijzonder voor de particuliere bedrijven minder gunstig aspect dat hun bestaansgrond raakt. Het NVS, Normeringsstysteem voorzieningenniveau streekver voer, beoogt een gelijk voorzienin genniveau onder gelijke omstan digheden voor het gehele land Het is gebaseerd op de actuele vervoer svraag en brengt dus verbetering waar het reizigersaanbod groeit, doch verslechtering waar dit daalt. Het tarievenplan beoogt enerzijds een tariefharmonisatie voor het gehele land. anderzijds het stimu leren van het gebruik van bus en tram door het introduceren van voor vaste gebruikers van het o v. interessante tariefsoorten strip penkaart en sterabonnement. Terugkomend op de werking van het NVS in landelijke gebieden neem ik het gebied van de OAD als voorbeeld. Een gebied met plm. 350.000 inwoners. Er zijn twee hoofdlijnen in de Oost West rich ting tussen de hoekpunten Deven ter - Almelo en Hengelo via Holten Rijssen resp. Goor - Delden en een Noord-Zuidlijn tussen Nijverdal en Goor, alle met strakke uur diensten, aangevuld tot halfuur diensten op de trajecten Deventer- Holten, Rijssen - Almelo en Goor - Hengelo. Hier werkt de normering goed, de frequentie is aantrekke lijk; vraag en aanbod zijn in even wicht. Moeilijker ligt het aan de uitlopers van het net Trajecten als die van Heeten naar Nieuw Heeten en Raalte-Nijverdal en van Dtepen- heim naar Borculo en Neede heb ben 2-uurdlensten of minder Geen frequentie die het vervoer stimu leert, maar verhoging daarvan is ook niet zinvol Het lijkt de moeite waard te onderzoeken of een der al ternatieve vormen van openbaar vervoer, waarmede in de noord elijke provincies wordt geëxperi menteerd, ook hier vraag en aan bod dichter bij elkaar zouden kun nen brengen. Ik denk hier niet aan de buurtbus, gereden door vrijwilligers als „noaberhulp". Die is alleen be doeld voor kleine kernen die ge heel van openbaar vervoer ver stoken zijn als Okkenbroek en Let- tele, die ook bedoeld Is om het pro fessionele openbaar vervoer aan te vullen, niet om het te vervangen. Wel aan streekbuxi of belbus, die naast een aantal vaste elementen van vertrektijd en route een aan tal varianten kunnen bieden, af hankelijk van de wensen van in- slttenden of telefonische oproe pen Heeten en Diepenheim zou den daartoe wellicht als aanslui- tingspunt op de jgewone busdienst kunnen dienen Doel is dan om met aanwezig personeel en materieel beter op de wensen van het pu bliek in te spelen. Een gebied met plm. 350.000 inwo ners waarvan 200 000 in de hoek punten Deventer, Almelo en Hen gelo en 150 0ÜÜ verspreid over een 10-tal gemeenten Met die wensen wordt ook anderszins rekening ge houden. Marketingaspecten krijgen in het streekvervoer volop aandacht In het kader van het ab- riplan zijn recentelijk 50 nieuwe ab ri's (halteplaatsen) geplaatst Aan het comfort in de bus wordt grote aandacht besteed Goede aanslui tingen hebben hoge prioriteit, maar op dit punt zijn er ook gren zen De dienstregeling van OAD is als het ware opgehangen aan goede treinaansluitingen te Deventer en Nijverdal Dit brengt met zich mee dat elders de aansluitingen niet al tijd kloppend gemaakt kunnen worden, omdat ook rekening moet worden gehouden met onderlinge eigen aansluitingen. Om de daar aan verbonden overstap zo gerief lijk mogelijk te maken verrfjst dit jaar in Rijssen een overdekt cen traal busstation met eilandperron. Grenzen zijn er ook aan route mogelijkheden Soms moet een keus worden gemaakt tussen óf het aandoen van een uitgebreide nieuwe buitenwijk, óf een soms voor de bus moeilijk bereikbaar spoorwegstation Een situatie die zich o.m. voordoet in Goor. Van belang is ouk de onderlinge samenwerking tussen de vervoer bedrijven, teneinde hun gezamen lijk product zo goed mogelijk te verkopen. In het Gelders- Overijsselse gebied is er een pro jectgroep die de busroutes bekijkt. Landelijk wordt er samengewerkt in ESO en KNVTO. De Overijsselse streek vervoerbedrijven zijn er zich ook van bewust dat het stre ven naar concentratie, de vorming van een beperkt aantal grotere be drijven - waarvan het uiteindelijk aantal nog even speculatief is als dat der toekomstige provincies! - niet aan hun provincie zal voorbij gaan. Gezocht wordt naar een voor alle betrokken partijen zo bevre digend mogelijke oplossing, zo eindigde Mr. van Zetten. Er zijn in Holten op het ogenblik vier partijen die zich met de ge meentepolitiek bezighouden. Drie van deze partijen zijn een afdeling van een partij die zich ook op lan delijk niveau manifesteert, nl. af deling Holten P.v.d.A, C.D.A. en V.V.D. De vierde (Gemeentebelan gen) beperkt zich tot Holten. Er zullen in Holten ongetwijfeld Zaterdag 16 februari a.s organi seert de Carnavalsvereniging ,,De Fienpreuvers" haar jaar lijkse optocht door ons dorp Aan de oproep van twee weken geleden in dit blad, gaven reeds vele deelnemers gevolg Op dit moment is de deelnemerslijst zelfs groter dan ooit tevoren. De diversiteit van de deelne mers houdt ongetwijfeld in dat de verschillende wagens, loop groepen en individuele deelne- mers het publiek langs dt route een prachtig en carnavalesk schouwspel zullen bieden Er komen nog steeds aanmeldin gen binnen! Wij verzoeken ech ter diegenen die met buren, vrienden of kennissen, als loop groep of met een versierde wa gen wensen deel te nemen, zich alsnog zo spoedig mogelijk op te geven Voor inlichtingen en op gave kunt u zich wenden tot Ab Jansen, Dorpsstraat 1 tel 15 74 of Jan Markvoort. Schoutens traat 25, tel 18 78 en verder bij ieder lid van de Raad van Elf oi Prinsengarde. Prof. W.A. Koumans, hoogleraar aan de technische hogeschool te Eindhoven, schetste de samen werking tussen de hogeschool en het bedrijfsleven, met name waar het ook gold de BOV A De autobus- fabriek zag technische problemen. Het bezwaar van een zelfdragende constructie bleek niet simpel te kunnen worden uitgerekend. De zaak is toen in Eindhoven bere kend om tot een oplossing te ko men. Dat is gelukt. Een constructie zonder grote risi co's Wy zullen de bus kritisch vol gen, aldus de professor, maar we hebben ef wel alle vertrouwen in Ook het achterin plaatsen van de motor leverde geen bezwaren op De bus rydt zeer goed Het ver heugde spreker vooral dat de BOVA wilde slaiten met een voer tuig dat voldoet aan eisen die men eraan dient te stellen (minder la waal) Het zijn technische eisen, die de genoeg mensen zijn die tijdens de Tweede Kamer verkiezingen op een andere partij stemden dan tij dens de gemeenteraadsverkiezin gen Simpelweg door het feit dat hun partij niet op de lijst in Holten voorkwam Bij de verkiezingen voor het Europese Parlement wer den er in Holten 332 stemmen uit gebracht op D'66 De lage opkomst in aanmerking nemende is dat erg veel Wy vragen ons af waar deze stemmen blijven bij de gemeente raadsverkiezingen Men zou kun nen stellen dat de tijd rijp is dat er een afdeling van D'66 in Holten zou moeten worden opgericht Lande lijk zit deze partij enorm in de lift dus waarom niet in Holten Om een afdeling op te kunnen richten heb je echter mensen nodig, initiatief nemers zogezegd Deze zijn er in Holten want er is een werkgroep die serieuze plannen heeft om een afde ling van D'66 op te richten Deze werkgroep heeft natuurlijk de steun van D'66 maar zal ook de steun van Holtense sympathisan ten hard nodig hebben. Daarom vragen wij u om er ln de komende weken eens goed over na te denken of een afdeling D'66 in Holten ook in uw belang zou kunnen zijn Als u de ideeën die leven binnen D'66. met name die op gemeentepolitiek gebied, wilt leren geeft de Holtense D'66 werkgroep u de kans om ze te leren kennen In maart zal er een bijeenkomst zijn waarvoor een be kende spreker is uitgenodigd Op deze bijeenkomst hopen wy een af deling op te kunnen richten De juiste tijd en plaats verneemt u nog van ons Namens de werkgroep D'66 Holten. Albert Lonink. 20 00 uur Vergadering Agrarische Jongerencommissie in café „Kalf- sterman" Discussie-avond over het onderwerp „Het vestigingsbe leid in de landbouw Dinsdag 5 februari 20 00 uur Bijeenkomst Herv vrou wengroep Dijkerhoek in „Betha- nië". Eigen avond met spel. Woensdag 6 februari 20.00 uur Ledenvergadering afd. Holten VVD in café „De Biester". Donderdag 7 februari 9 45 uur Koffie-ochtend afd Holten Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in zaal „Vosman" Discus- sieonderwerp „Ik en jij hoe leven, wij?" Leidster mevr P. Vogt- Rooyackers van Balkbrug. Vrijdag 8 februari 20.00 uur Derde klaverjaswedstrijd comp '79/80 „Blauw Wit" in club huis „Meermanskamp" 20.00 uur Jaarvergadering Land. Rijv „Bergruiters" in hotel „Vos man". Maandag 11 februari 19.30 uur Ruilavond Holtense Postzegelclub in hotel „Vosman" 19 45 uur Gezamenlijke bijeen komst Geref en Herv Vrouwen verenigingen (Holten) in „De Kan delaar" 19 45 uur Eerste politieke scho lingscursus voor vrouwen in zaal „Vosman" 20.30 uur Ledenvergadering ZVV „Blauw Wit" in clubhuis .Meer manskamp". Woensdag 13 februari 14 00 uur Kinderinstuif in het „Paalhuus" (zie mededeling). Donderdag 14 februari 20 00 uur Presentatie-avond Evan gelische Omroep (E O.) in „De Kandelaar" Vrijdag 15 februari 20 00 uur Disco-Jeugdcarnaval in zaal „Vosman" Zaterdag 16 februari 13 45 uur Vertrek Carnavalsop tocht vanuit Keizersweg (De Haar) 20.30 uur Groot carnavalsfeest bij „De Poppe" 11 30 uur Koffieconcert Geld. Ka- mermuziekensemble in aula Scho lengemeenschap (zie ber.) 13 30 uur Gecostumeerde sport wedstrijd op ..Meermanskamp" 19 30 uur Boerenkooldiner bij Bet- sie en Tonnie (café Kalfsterman, Stationsstraat). Maandag 18 februari 20 20 uur Rosenmontagviering „De Fienpreuvers" bij „Waterjan". Dinsdag 19 februari 14 00 uur Bejaardencarnaval in Be jaardencentrum „Dlessenplas" 15 30 uur Bejaardencarnaval in Hofbar Boer Biet (café Jansen) 20 00 uur Afsluitingscamaval 1980 in Hofbar „Boer Biet". ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten, kiaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel afspraak Zwaluwstraat 31. Goor Tel 05470-4113 hoogleraar bepalend noemde voor het voortbestaan van Nederland als geïndustrialiseerde natie Hij dankte allen die het financieel mo gelijk hadden gemaakt tot de aan schaf enz van de buste komen Het is uiteraard ook nuttig voor de in dustrie Wil men, aldus prof Koumans, meer mensen trekken met het openbaar vervoer, dan is niet alleen een punctuele dienstregeling no dig maar zyn ook aankleding en sfeer van belang Misschien dat de overheid soepeler kan worden met bepaalde interieurzaken, zoals by v radio-muziek(nieuws) Zuwel pers oonlijk als namens de technische hogeschool wenste hy de OAD veel succes en veel plezier met de nieuwe aanwinst Dat prof Kou mans betreffende de kwaliteiten van de bus geen woord te veel had gezegd bleek duideiyk toen een aantal genodigden en de pers een korte rit door Holten en over de Holterberg maakten. ARTS W R van Couwelaar, Keizers weg 32 tel 3553 Spreekuur: 11 00 en 16 00 uur. WIJKVERPLEGING Zr W T Steverink Wiggers, Wechelerweg 12, Diepenveen, tel 05709-2391 bgg 05700-22700 De weekenddienst gaat in vrijdagavond om 18 00 uur en eindigt maandagoch tend om 8 uur Tijdens de week enddienst kunt u de wykver- pleegkundigen in ieder geval bereiken 's morgens van 7 00-7 30 uur en tussen de mid dag van 13 09-14 00 uur. Spreekuur en afhalen van ver- pleegartikeien maandag t.m. vrijdag van 13 30-14 00 uur wljkgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat, tel 1436. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 2784 Spreekuur maandag t.e m. vrydag 8 39 9 30 uur OPEN BEiAARDENWERK Tafeltje dekje Inlichtingen tel. 1201 en 1517 MAATSCHAPPELIJKE DIENS TVERLENING Bureau Dorpsstraat 16 tel 2784 Spreekuur maandag t e m vrydag 8 39-9 30 uur Tydens de weekends zijn Maatschappelijk werk en Gezinsverzorging be reikbaar onder nummer 05486-16465. ZUIGELINGEN- CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8 15-11 30 uur wykgebouw St Kruiswerk, Gaardenstraat. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wykgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstr. G.J. Kraaij, tel. 2299. ZIEKENFONDS Elke vrijdag van 8 30-10 00 uur. Spreekuur gebouw Kruisver eniging, Gaardenstraat 31. TANDARTS W Pot, Bilderdyk 3. Goor, tel. 0547a 2278 Spreekuur spoed gevallen 17 00-17 30 uur. DIERENARTS Th A Oostenbrug. Dlessen- plasstraat 5, tel 05483-1515. GEM. ENERGIEBEDRIJF Storing Elektnclteit/Gasvoor- ziening tel 1814 P0UTIE Telefoon 1352 en 2655 Na 18 00 u bellen 052UO 71234 BRANDWEER Telefoon 2222 (dag en nacht)

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 16