Welterustenslaap wel Grondaankoop en grondruiling gemeente holten Coen Flink en Ellen van Hemert exposeren in wegrestaurant Holten Grote collecte werelddiaconaat Radio Oost Uit raadsportefeuille SP0RTC0MMISSIE OPENBARE VERGADERING ADMINISTRATIEF MEDEWERKER (M/V) HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 JANUARI 1980 - PAG. 5 Op uitnodiging van de manager, W. Muller, exposeert het kunste naarsechtpaar Coen Flinkck en El len van Hemert in „Wegrestaurant Holten". De tentoonstelling vindt plaats van vrijdag, 25 januari tot 1 maart. Ellen werd geboren in 1937 in 's- Gravenhage, als dochter ven de bekende t.v. regisseur Willy van Hemert, maar bracht haar jeugd voornamelijk door in het Gooi. Na enkele jaren van onzwervingen door Europa met haar man, de to neelspeler Coen Flinkck, en drie kinderen, woont zij nu weer sinds enige jaren in Laren. Zij kreeg bekendheid als actrice door haar optreden voor de televi sie, de film en het theater. Later verkoos zij het schilderspalet bo ven het acteren. Dat gebeurde in het romantsiche Ierland, waar zij rond 1965 enige tijd met man en kinderen woonde. Haar eerste expositie hield zij in Amsterdam, in Galerie De Binnen kant. Vervolgens nam zij lessen bij Gert Grotjohan en Melle in Am sterdam. In Frankrijk werd zij een leerling van Han Bolte, restaura- Coen Flinck en Ellen van Hemert Éénderde van ons leven brengen we slapend door. We onderkennen dan ook allemaal het belang van een goed bed en ook de inrichting van onze slaapkamer krijgt steeds meer aandacht. Een goed bed kan echter wel rugklachten helpen voorkomen, maar biedt nog geen enkele garantie dat u ook goed slaapt. Honderdduizenden mensen in Nederland lijden aan slapeloosheid. En hoewel een slecht bed, losse lakens, kriebelende of te zware dekens of een warme kamer een oorzaak kunnen zijn, wordt in de meeste gevallen slapeloosheid door andere omstandigheden veroor zaakt. FABELTJES Over slaap bestaan nogal wat fa beltjes, zoals „Slaap voor 12 uur telt dubbel". Waarschijnlijk is dit ooit bedacht door ouders, als slimme methode om de kinderen op tijd naar bed te krijgen. In ieder geval berust het nergens op. Dat iedereen minstens acht uur slaap per dag nodig heeft, is ook zo n fa beltje. Het aantal uren dat men per nacht aan slaap nodig heeft, ver schilt van mens tot mens. Baby's hebben meer slaap nodig dan vol wassenen Gemiddeld hebben vol wassenen 7 a 8 uur slaap per nacht nodig. Maar er zijn mensen die met veel minder toekunnen en er zijn mensen die met 10 per nacht nog nauwelijks voldoende slaap krijgen. Oudere mensen hebben vaak minder slaap nodig. Juist be jaarden hebben nog wel eens de gewoonte om 's middags een dutje te doen. Het komt nog wel eens voor, dat ze dan ongerust worden als ze 's nachts maar een paar urn- slapen. Maar veel ouderen hebben voldoende aan tussen de 4 en 5 urn- slaap. Dat middagdutje kunnen ze dan nog van die tijd aftrekken. FIT OPSTAAN Mensen die laat naar bed gaan met de gedachte, dat ze 's morgens vast niet fit genoeg zijn, zijn dat ook meestal niet. Terwijl iemand met dezelfde hoeveelheid slaap die ge woon gaat slapen van „dat zien we morgen wel weer", vaak heel uitge rust opstaat Wie 's morgens niet fit opstaat, denkt vaak dat dat komt omdat hij te weinig geslapen heeft. Maar veel mensen voelen zich ge woon niet fit, omdat ze langzaam op gang komen of aan de veel voor komende ziekte „ochtendhumeur" lijden. Wie een keer lang uitslaapt en daarna duf en moe opstaat, krijgt vaak te horen „zie je wel, de moeheid komt eruit". Waarschijn lijker is echter dat die duf- en moe heid veroorzaakt wordt door te lang slapen Als je lichaam gewend is aan een bepaalde hoeveelheid slaap en J maakt, in het weekeinde bijvoorbeeld, ineens vele uren meer, ontstaan vreemd genoeg de zelfde klachten als bij een tekort aan slaap Beter is om een tekort aan slaap in te halen door elke dag een uurtje vroeger naar bed te gaan. In het algemeen geldt, hoe regelmatiger leven, des te betere nachtrust. WAT IS SLAAP Over wat slaap eigenlijk is, zijn we nog lang niet uitgestudeerd Wat een „normale" slaap is, valt niet precies te zeggen Onderzoekingen hebben aangetoond, dat tJjdens de slaap een aantal verschillende pe riodes steeds in dezelfde volgorde terugkeren Er zijn periodes van lichte en van diepe slaap Periodes waarin Je droomt of niet droomt. Dromen vindt plaats in de diepste slaap, de z g „REM fase" REM is de afkorting van rapid eye move ment is snelle oogbeweging, wat in deze periode zeer veelvuldig voort komt Bewezen is, dat deze periode ^am de slaap het belangrijkste is voor de verwerking van alles wat we overdag meemaken Er zijn di verse onderzoeken gedaan, waarbij mensen telkens tijdens de REM- fase werden gewekt. Deze proef personen raakten vrijwel de kluts kwijt, doordat ze niet de kans kre gen hun ervaringen, indrukken en emoties te verwerken en te orde nen Dromen doen we allemaal. Ook mensen die beweren dat zij nooit dromen, doen dat wel. Ze kunnen het zich aleen nietherinne- SLAAPMIDDELEN Naar schatting gebruikt een half miljoen Nederlanders regelmatig slaapmiddelen We wezen al op het belang van dromen. Van de meeste slaapmiddelen is aangetoond, dat ze de REM-fases (de droomperio- des) aantasten. Wie lange tijd slaapmiddelen heeft gebruikt en er mee stopt, gaat vaak zeer hevig dromen. Een enkele keer krijgt men dan last van nachtmerries De neiging om dan opnieuw een slaapmiddel te nemen is vaak groot. Slaapmiddelen werken vrij lang na. Sufheid en concentraties toornissen, die ontstaan door het gebruik van slaapmiddelen beïn vloeden de volgende dag de arbeid sprestaties vaak meer dan die ont staan door de slaapstoring zelf. Neem dan ook nooit een slaapmid del midden in de nacht in, dan bent u zeker de volgende dag suf. Slaapmiddelen en alcohol gaan niet samen. Nog lange tijd, nadat slaapmiddelen gebruikt zijn, kan het drinken van alcohol tot onge wenste reaties leiden. Het gebruik van slaapmiddelen moet dan ook zo veel mogelijk vermeden worden. Alleen als het écht nodig is. zou een enkele keer een slaapmiddel ge bruikt kunnen worden om de vi cieuze cirkel te doorbreken. SLAPELOOSHEID We kunnen allemaal wel eens niet slapen Door ziekte, pijn of span ning Veel mensen worden 's mor gens wakker met het idee dat ze niet geslapen hebben. Onderzoe kers hebben aangetoond, dat deze mensen vaak prima hebben gesla pen. maar veelal vrij licht. Wie last heeft van slapeloosheid, hoeft niet meteen naar een pil of poeder te grijpen Het beste zou zijn, dat u zelf erachter probeert te komen, waarom u niet kunt slapen, waar over u ligt te denken of te piekeren Als u dan ook nog een oplossing kunt vinden, is het helemaal ge weldig Zo'n oplossing helpt u te gaan slapen en helpt u ook over dag Maar juist deze aanpak is erg moeilijk en zal niet altijd lukken. Wat u in ieder geval moet voorko men. is dent jk Kan niet sla- teur bij het Frans Hals Museum, tijdens haar verblijf van vier jaar in een klein plaatsje in de Ardèche, waar de familie toen in een oude pastorie wonde. In Frankrijk had zij tentoonstelling in St. Etienne en Chateau de Boulogne. Weer terug in Nederland, in 1975, exposeerden zij nog met diverse tentoonstellin gen in hèt hele land. Veel van haar werk is thans particulier bezit. Uit haar werk spreekt een grote ex pressie en een sterk gevoel voor contrastrijke kleuren. Hoewel ze het acteren blijkbaar toch ook nog niet helemaal kan laten, is het schilderen toch haar grote passie geworden, waarin ze zich vrij en in dividueel kan ontplooien. Coen Flinck, de bekende acteur, begon enkele jaren geleden te zoe ken naar een verandering, intens ivering, van zijn uitingsvorm, die hij tracht te vinden in het zoeken naar een evenwicht tussen schrijven en schilderen. Wat'resul teert in „verbeeldingen" waarvan een deel van 25 januari tot 1 maart te zien is in „Wegrestaurant Hol ten". Albert Mol De eerste contacten tussen de heer Muller en het echtpaar Flinck zijn gelegd door Albert Mol. Inmiddels heeft ook Albert Mol toegezegd nog dit voorjaar in het wegrestau rant zijn schilderijen te exposeren. De expositie is te bezichtigen van maandag t/m zondag van 07 tot 22.00 uur, de toegang is vrij. pen". Dan zal het u zeker niet luk ken. Beter is het om dan een boek of tijdschrift te nemen wat u genoeg boeit om de aandacht af te leiden, maar ook weer niet zo moeilijk dat het nodig is om klaar wakker te blijven om het te kunnen volgen. Een glas warme melk, met of zon der honing, wil ook wel eens hel pen. Sommige mensen nemen een slaapmutsje. Maak daar dan geen slaapmuts van, want ook alcohol heeft op de REM-slaap dezelfde nadelig invloed als de meeste slaapmiddelen. Bovendien kan overmatig alcoholgebruik het in slapen beletten, om van het risiko van een kater nog maar te zwijgen. Lichaamsbeweging, een wande ling voor het slapen gaan, kunnen ook prima als slaapmutsje dienst doen. Eigenlijk komt het geheim van een goede nachtrust neer op de kunst u te kunnen ontspannen. Door te ontspannen zet u de gedachten en problemen die u uit uw slaap hou den, bijna vanzelf opzij. In de programma's Open School tijd die in de week van 27 tot en met 31 januari op radio en televisie worden uitgezonden, gaat het thema van de week over slaap en slapeloosheid Een fysiotherapeute geeft na afloop van de program ma's een aantal ontspanningsoefe ningen. Deze oefeningen zijn be doeld als kennismaking. By een gunstige reaktie zullen dit soort oe feningen vaker worden gegeven. En bent u geïnteresseerd: informeer eens in uw omgeving bij een fysio therapeute naar ontspanningsoe feningen. Wellicht is er ook een yoga-kursus in de buurt of wordt er in ander verband gezamenlijk oe feningen gegeven Uw huisarts zal u hier zeker over kunnen informeren. Nog een tip: kunt u niet slapen, blijf dan niet liggen piekeren. Sta op, kleed u aan en ga aktief iets doen. En probeer het dan na een uur opnieuw. U zult zich dan in ie der geval niet zo „gebroken" voe len en met een beetje geluk slaapt u de tweede keer of derde keer wel in. Welterusten. Het programma „Welterusten", over slaap en slapeloosheid, wordt via de televisie uitgezonden op zondag 27 januari van 14.39-15.30 uur en op donderdag 31 januari van 10.25-11.25 uur (herhaling). Van mevrouw H.G. *Robers-Sprokkereef te Hol ten willen b. en w. onder hands aankopen een per ceel grond, groot 0.04.25 h.a., gelegen aan de Larens- eweg in het bestemmings plan De Beuseberg. Eigena resse is bereid de grond te verkopen voor de ge taxeerde prijs van f4.790.-. De rentevergoeding is be rekend naar 8% per jaar van de koopsom. Het college vraagt van de raad een krediet van f5.269.- beschikbaar te stellen voor aankoop plus taxatie- en andere kosten. Voor hetzelfde doel wil het college van de diaconie der Herv. Xerk 0.37.38 ha.s grond, gelegen aan de Liezenweg, aankopen voor de ge taxeerde prijs van f37.630-, ex clusief de taxatie- en andere kos ten. Het totaal krediet is f 41.393.-. De raad moet er 28 januari over beslissen. Een krediet van f 20.345.- stellen b. en w. voor te outeren voor de on derhandse aankoop van een per ceel grond, groot plm. 0.31.30 h.a., gelegen aan de Broek weg in het bedrijventerrein „De Haar n". Ei genaresse is de Stichting Het Bur gerweeshuis en Kinderhuis te De venter. Het prgramma van Radio Oost voor komende week ziet er in hoofdlijnen als volgt uit: Vrijdag 25 Januari: 12.00-12.30 uur en 17-18 uur. ANP plus nieuws uit Gelderland en Overijssel, 's Avonds: met R.O. het weekend in Tips voor uitgaanders en thuis blijvers. Tuintips van Rob Her wig. Zaterdag 26 januari: 17-18 uur: nieuws als boven plus sportpro gramma. Zondag 27 januari: 11-12 uur: ANP plus R.O. nieuws Gelderland en Overijssel Muziek op verzoek. Ge lukwensen van luisteraars Sport nieuws. Natuurpraatje van Rien Snijders. 17-18 uur ANP plus sportnieuws (programma nog niet bekend) Maandag 28 januari: 12-12.30 uur. ANP plus nieuws Gelderland en Overijssel Tips over groenten- en fruitprijzen. 17-18 uur: Boeren- programma Radio Oost sociaal. Dinsdag 29 januari: 12-12.30 uur en 17-18 uur: ANP plus R.O nieuws. Avondprogramma: Mensen ma ken nieuws. Woensdag 30 Januari: 12-12 30 uur: ANP nieuws etc.; 17-18 uur idem. Avonds midweekprogramma. Evenals vorige jaren organiseert de Commissie Werelddiaconaat van de Hervormde Gemeente met be hulp van een honderdtal medewer kers de grote jaariykse collecte voor het werelddiaconaat „Helpen waar geen helper is" is dit Jaar het motto, waaronder deze collecte ge houden wordt in de week van 27 Januari tot en met 3 februari a s op welke laatste dag een afsluitende kerkcollecte gehouden wordt. Samen met kerken en kerkelijke organisaties in het buitenland wordt vanuit het Werelddiaconaat der Hervormde Kerk o a gedaan aan landbouwwerk, moeder- en ktnderzorg. maatschappelijk op bouwwerk, opleiding van predi kanten en kerkelijke functionaris sen, hulpverlening aan gevangenen en opvang van vluchtelingen in tal van landen Namens de gemeenten heeft het Hervormde Werelddiaco naat voor ruim 5 1/2 miljoen gulden aan verplichtingen op zich geno men Dat kan alléén waargemaakt worden wanneer ólle gemeenten en ólle hervormden het werelddiaco- nale werk steunen met belangstel ling, gebed en royale bijdrage Het thema „helpen waar geen helper is", is ontleend aan psalm 72, waarin van de God Israels zelf ge zegd wordt, dat Hij de arme zal red den. die om hulp roept, de ellendige en wie geen helper heeft In „glo baal", het blad over wereldlacona- at. dat op vrijdag 25 Januari as huis aan huls verspreid zal worden, wordt dit motto uitgewerkt en voorzien van tal van voorbeelden van concreet werk Het Werelddiaconaat roept onsdus Een grondruiling willen b. en w. aangaan met mevrouw J.W. Oolbekkink-Kevelam te Holten, woonachtig Oranjestraat 80, ten behoeve van de verwezenlijking van het tweede sportveldencom plex aan de Larenseweg. Van eige naresse voornoemd kan worden overgenomen een perceel grond, groot plm. 0.65.80 h.a., gelegen aan de Larenseweg. De waarde wordt geschat op f5.194.-. Mevrouw Oolbekking-Kevelam krijgt ervoor terug een perceel grond van ongeveer 0.44.90 h.a., ge legen in de buurtschap Beuseberg bij de Schipbeek en een strook grond van 0.20.00 h.a., gelegen aan de Oude Stationsweg. De waarde van de gronden wordt gesteld op rsp. f3.468.-en f 1.726.-. Bij de grondruil wordt geen toegift bedongen en betaald. De hiervoor vermelde waarde is de schattingswaarde (ruilwaarde) van de gronden in het kader van de ruilverkaveling. Ze kan niet wor den vergeleken met de werkelijke waarde en wijkt daar ook van af. De commissie gemeentewerken en fiancien kunnen zich verenigen met de grondaankopen en grond ruiling. Toiletwagen bij de woonwagens Bij de voorlopige woonwage nstandplaatsen aan de Markelo- seweg wil het college een toilet wagen plaatsen en daarvoor een krediet vragen van afgerond f .ce.***.-. Er zijn bij de stand plaats al tijdelijke voorzieningen getroffen voor water en electra. Het winterweer maakt het nodig ook andere maatregelen te nemen. Het totale bedrag van f 15.000.- behelst de aankoop van een wa gen, aankoop septictank, grond werk, aansluiting op de waterlei ding De lasten worden geraamd op f4.275.-. Kleuterschool Dijkerhoek De begroting 1980 moet worden gewijzigd in verband met de on langs gestichte openbare kleu terschool te Dijkerhoek De com missie financien gaat met de wij ziging akkoord. In de begroting 1980 is nog niet volledig rekening gehouden met de stichting (per 1 augustus 1979) van de openbare kleuterschool in Dijkerhoek Bij de le wijziging van de begroting 1980 werden enkel de verbouwingskosten van de lagere school en de te ontvangen rijks vergoeding geraamd. De salaris kosten van de aangestelde kleuter leidster, alsmede de kosten van schoonmaken, verlichting en ver warming enz dienen nog in de be groting te worden verwerkt De aanpassing van de begroting moet ook plaats hebben in verband met een juiste berekening van het be drag per leerling voor de doorbe rekening naar het bijzonder on derwijs in de dienst van de Heer, „die 't recht der armen, der verdrukten gelden doet, die, uit liefderijk er barmen, hongerigen mlldlljk voedt; die gevang'nen vrijheid schenkt en aan hun ellende denkt" De dienst waartoe het Werelddia conaat ons roept, is een dienst waaruit we nooit ontslagen worden en een dienst, waarin wij ondanks alle schijnbare hopeloosheid en uitzichtloosheid, volharden mógen en kunnen, omdat het de diejnst van de Heer is, die dé toekomst heeft Giften voor deze collecte kunnen óok overgemaakt worden op giro 875587 van de Rabobank te Holten ten gunste van rekening „Wereld diaconaat" (nr. 50310). UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE B W VERGADERING VAN 15 JANUARI 1980 1. aan de heer H. den Herder bouwvergunning verleend voor de bouw van een woning aan de Motieweg; 2. de beslissing op de aanvraag om bouwvergunnning van Bouw- ontwikkelingsmij Vincent voor de bouw van een garage bij de woning Motieweg 1 met ingang van 26 januari 1980 voor 2 maan den verdaagd; 3. het verzoek van de heer G.W. Veltkamp om de houtwallen bij Doorlopendedijk 6 af te zetten ingewilligd. De aanvraag zal wor den doorgezonden aan Soweco. 4. aan de heer A.H. Jansen en Lodeweges vergunning verleend voor het kappen van 5 dennebomen bij Postweg 93, onder voorwaarde van herinplant; 5. aan de heer R. Seitsma vergunning verleend voor het kappen van 6 bomen bij Postweg 94, onder voorwaarde van herinplant; 6. het verslag van de loop der bevolking over 1979 voor kennisge ving aangenomen; 7. aan Cycle Club '75 Nijverdal toestemming verleend tot het hou den van een wielerwedstrijd in 1980; 8. aan Aktiegroep z.v.v. Blauw Wit '66 vergunning verleend voor het houden van een loterij; 9. de burgemeester aangewezen als vertegenw 'Ordiger van de ge meente in de plaatselijke V.V.V. 10. aan de commissie gemeentewerken en financiën zal advies wor den gevraagd over ruiling grond met mevr. J.W. Oolbekkink- Kevelam, Oranjestraat 80 ten behoeve van de realisering 2e sport veldencomplex; 11. het bericht, dat de ANWB binnenkort een aantal fietspaden, die in het kader van de ruilverkaveling zjjn aangelegd, zal bewegwijze- ren voor kennisgeving aangenomen; 12. de nota van het Gewest Midden IJssel over het functioneren van het Gewest zal besproken worden in de commissie algemene en bestuurlijke zaken. De voorzitter van de Sportcommissie maakt bekend dat een van de Sportcommissie zal worden gehouden op maandag 4 februari 1980 om 19.30 uur in het gemeentehuis. Behandeld worden voorstellen tot: 1 het uitbrengen van een advies aan het college van B W inzake energiebesparende voorzieningen in zwembad Twen- haarsveld; 2. het verlenen van een subsidie in het kader van de bevordering van de recreatiesport aan volleybalvereniging Mintonette. De voorzitter voornoemd, H. Rustebiel Op de afdeling financiën ter gemeentesecretarie kan op korte' termijn worden geplaatst een die in hoofdzaak zal worden belast met werkzaamheden die voortvloeien uit de inkomsten- en uitgavenadminlstratie van de gemeente en van de gemeentelijke bedrijven. Gewenst is het bezit van het diploma H.A.V.O of M.E.A.O. of een gelijkwaardige opleiding. Enige kantoorervaring strekt tot aanbeveling. By een leeftyd van 21 jaar of ouder bedraagt het salaris minimaal f 1 626- tot maximaal f2 148 - bruto per maand Beneden de leeftyd van 21 jaar zal de jeugdaftrekregellng worden toegepast. Uw sollicitatie kunt u binnen één week na het verschynen van dit blad zenden aan burgemeester en wethouders van Holten, Post bus 13, 7450 AA Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5