Op staande voet Vrouwen en de politiek Nieuwjaarvisite in Het Bonte Paard" De Scholengemeenschap schaatste bij Giethoorn FOTO STRIP. VER HAAL Espelo hield school- schaatswedstrijden Huurakkoord met U-Holding b.v. Bergruiter- nieuws m Melkveehouders gaan discussiëren Loop der bevolking over 1979 n '**r* c HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 JANUARI 1980 - PAG. 17 j leest het regelmatig in de nt. „Bedrijfssluiting hst tientallen banen", labriek failliet: 40 man op Jraat", „Minder arbeid- |laatsen.". Op deze ma ter krijgen elk jaar dui- Inden mensen te maken liet de betekenis van het loord „werkloosheid". Ze Jemen zonder baan. Krij- Jen ontslag. Maar nog veel lieer mensen krijgen jaar- jjks ontslag, zonder dat de leden in de krant staat. Iloms gebeurt dat ook om- (1 at er geen werk meer is. Ilaar vaker om andere re- llenen, vrij willig, maar ook linvrij willig. jlpieglemijii wijkende opzegtermijnen Stel u daarom goed op de hoogte. Ontslag op staande voet Voor ontslag op staande voet moet een dringende reden aanwezig zijn. Dit geldt zowel voor u als voor uw werkgever Wie zonder een dringe nde reden ontslag op staande voet geeft of neemt, geeft de andere party het recht op het eisen van schadevergoeding Wie door zijn schuld reden geeft voor ontslag op staande voet, loopt ook het risico aangesproken te worden om scha devergoeding te betalen Dringe nde redenen voor het geven van ontslag op staande voet zijn bij voorbeeld. voor de werkgever: diefstal; werk weigering; grof plichtsverzuim; voor de werkne mer uitblijven van tijdige betaling van het loon, als de werkgever handelingen pleegt die in strijd zijn met de goede zeden. I )ntslag kun Je krijgen, maar ook «elf nemen. Als je ontslag neemt 1 imdat je van werk wilt veranderen S s daar niets op tegen natuurlijk U I noet dan wel rekening houden met I |e opzegtermijn. De opzegtermijn I s wettelijk geregeld. Gewoonlijk is I ie opzegtermijn gelijk aan de tijd jie verstrijkt tussen twee loonbeta- rgen. Krijgt u een weekloon, dan de opzegtermijn dus een volle week en by een maandloon een volle maand. In de C A O kan de Dpzegtermyn echter anders gere geld zyn. Vaak staat de opzegter- myn in uw arbeidsovereenkomst genoemd. Informeer altyd goed hoe het zit en stel u op de hoogte van de Inhoud van uw c a.o Als u zelf op legt: doe dit altyd tydig en duide- lyk, zodat er geen misverstanden ontstaan Als u mondeling opzegt, is het aan te raden dit schrfteiyk (aangetekend!) te bevestigen. Als uw werkgever u ontslag aanzegt, kunt u altyd eisen dat dit schrifte- ïyk gebeurd. Een opzegtermyn geldt overigens hooit tydens de proeftyd Dan heb ben beide partyen het recht op elk willekeurig moment dé arbeidso vereenkomst te beëindigen Er be staat nog wel eens onduldeiykheld over de lengte van een proeftyd. Deze mag echter nooit langer du ren dan twee maanden Ook als een proeftyd van byvoorbeeld drie we ken verlengd wordt, mag het totaal nooit langer dan twee maanden du ren. langere opzegtermijnen In het algemeen geldt de opzeg- termyn zowel voor u als voor uw werkgever By langere dienstver banden zyn er echter verschillen. De werkgever moet dan een opzeg- termyn in acht nemen van een week voor elk vol Jaar dat u in dienst was. Echter met een maxi mum van dertien weken Voor de werknemer geldt een opzegtermyn van een week voor elke volle twee jaren met een maximum van zes jaar. De helft dus Voor werkne mers van 45 Jaar of ouder geldt nog een extra lange opzegtermyn. De werkgever moet dan behalve de gewone opzegtermyn een extra termyn in acht nemen van een week voor elk vol Jaar dat de werk nemer vanaf zyn 45ste verjaardag in dienst is geweest. Ook hlerby geldt een maximum van dertien weken, zodat de totale opzegter myn kan oplopen tot 26 weken! Nogmaals, veel c.a.o.'s kennen af- Ontslag met wederzijds goedvinden Als u ontslag vraagt en uw werkge ver vindt dit goed, of uw werkgever geeft u ontslag en u vindt dat goed, heet dat ontslag met wedereyds goedvinden. Er is dan geen toe stemming nodig van de directeur van het Arbeidsbureau Bent u, of uw werkgever het er niet mee eens, dan is die toestemming meestal wel nodig, en moét een ontslagvergun ning worden aangevraagd Deze toestemming is niet nodig by ont slag op staande voet (met geldige dringénde reden); afloop van een arbeidsovereenkomst voor een be paalde tyd (tenzij deze al één of meer keren werd verlegd); by ont slag tydens de proeftyd Protesteer dan onmiddelijk en duidelijk. Bevestig dit protest per aangetekende brief. Bewaar het strookje van de PTT én een af schrift van uw brief. Protesteer ook bij het arbeidsbureau en raad pleeg, als u daar lid van bent, uw vakbond. Teken geen enkele verklaring. Deze richtiynen gelden zowel als u ontslag is aangezegd mét behoud van de opzegtermyn als by ontslag op staande voet. By dat laatste geldt dan nog vooral beleefd bly- ven, alishetsomsmoeilyk Niet om een ontslagbewys vragen, ook geen accepteren Geen loon of vakantie geld vragen of accepteren Geen gereedschappen of werkkleding wat normaal op het werk bleef mee naar huis nemen Voor beide geval len geldt dat u bereid moet zyn uw werkzaamheden voort te zetten en dit aan uw werkgever moet laten weten (liefst schrifteiyk). Als nog geen toestemming van het arbeid sbureau is ontvangen, gewoon de dag na het ontslag melden op het normale aanvangsuur Uw werkge ver is dan verplicht uw loon door te betalen. Geen ontslag toegestaan Er zyn een aantal situaties waarin u niet ontslagen mag worden- Als u ziek bent. Behalve als u langer dan twee jaar ziek bent, tydens de mili taire dienst als u minderjarig bent, maar minimaal een jaar in dienst bent, tydens militaire dienst als u meerderjarig bent, tydens zwan gerschap of bevalling. De werkge ver kan ook niet opzeggen als u na de bevalling het werk hervat gedu rende de zevende tot en met de twaalfde week na de bevalling; trouwen is geen reden van ontslag. Neem nooit zomaar ontslag voor u alle gevolgen daarvan samen met iemand van het arbeidsbureau, uw vakbond of een rechtswinkel hebt afgewogen. Ga nooit zomaar met een ontslag akkoord!En wordt u werkloos, dan moet u om in aan merking te komen voor een W.W.- uitkering, u direct als werkzoe kende bij het arbeidsbureau laten inschrijven. Beslissen over uw recht op uitkering doet de be drijfsvereniging. Bij het arbeid sbureau krijgt u bij uw inschrij ving formulieren die u. bij de be drijfsvereniging moet inleveren. Soms kunnen deze worden opge stuurd. U moet altijd eerst naar het arbeidsbureau, behalve als dat op de dag dat u werkloos wordt, is ge sloten. In dat geval moet u zich binnen 24 uur bij de bedrijfsver eniging melden. In het algemeen geldt: laat u goed informeren over uw rechten. Be waar arbeidsovereenkomsten e.d. altyd goed. Afspraken by aanvang of beëindiging van het dienstver band altyd schriftelyk (laten) be vestigen Als uzelf schrijft, bewaar dan een kopie. Informeer naar de c.a.o. en zorg dat u de inhoud kent. We hebben hier de belangrykste regels over ontslag in het kort weergegeven. Er zyn echter veel uitzonderingen Vraag by twyfel al tyd advies Byvoorbeeld by het ar beidsbureau. Meer informatie over ontslag is verkrijgbaar by het arbeidsbureau. Meer informatie over ontslag vindt u in het boekje „Op Staande voet" van de Open School U kunt het be stellen door f 2,50 over te maken op giro 60046 t.n.v Open School, Zeist. Als de gemeenteraad ermee ak koord gaat zal de gemeente van exportslachtery U-Holding b v te Holten een deel huren van het pand Slachthuisstraat 2 Dat betreft de kantoorruimte, het laboratorium en de keurmeestersruimte ten be hoeve van de vleeskeuringsdienst. Grootte 170 m2 Prijs f 19 150 - per jaar, inclusief de kosten van ge bruik van verlichting, verwarming en water Het bepaalde onder 11, in voorwaarde 20, sub b van het raadsbesluit van 28 juni 1973 moet dan worden ingetrokken In de toe lichting schrijven B en W het vol gende 1 In het slachthuis van de Export slachterij U-Holding B V te Holten zijn een kantoorruimte, laborato rium en een ruimte voor de keur meesters in gebruik door de vlees keuringskring „Holten- Hellendoorn" In het raadsbesluit D D 28 Juni 1973, tot verkoop van het gemeenteiyk slachthuis aan exportslachterij U Vlees BV (thans U-Holding B V te Holten is de bepaling opgenomen dat koop ster zorgt, dat in het slachthuis ter vrije beschikking,van de keurings dienst van slachtdieren en van vlees in de Keuringskring Holten- Hellendoorn, in goede staat van onderhoud en met de nodige voor zieningen, één en ander ten genoe gen van de gemeente, aanwezig zijn: a. een vertrek van waaruit de keurmeesters een overzicht heb ben over de slachterij; b kantoren, laboratorium en ver blijven ten behoeve van het keu- ringspersoneel; c. een vrij bank winkel. 2. De hiervoor onder b bedoelde ruimten worden echter gebruikt door de gehele vleeskeuringsdienst en niet alleen ten behoeve van de exportslachtery U-HoldingB V De kosten van deze ruimten komen echter wel geheel voor rekening van U-Holding B.V. Nieuwe situatie In verband met de wijziging van de vleeskeuringswet per 1 januari 1978 is een nieuwe situatie ontstaan met betrekking tot de keurrechten welke vanaf die datum landelijk gelden Voor U Holding B V wor den deze tarieven in feite verhoogd met de kosten van het ter beschik king stellen van meerbedoelde ruimten, wy menen dat het niet re delijk is, dat één slachterij opdraait voor de kosten van de ruimten ten behoeve van de vleeskeurings dienst schryven B en W In ver band hiermede is het ons inziens redelijk dat vanaf 1 Januari 1978 aan de gemeente Holten voor het gebruik van de kantoorruimte, het laboratorium en een verblijf ten behoeve van het keuringspersoneel een huurbedrag in rekening wordt gebracht. Dientengevolge zal de gemeente Holten geen beroep meer mogen doen op het bepaalde in voorwaarde 20, sub b, van het raadsbesluit D D 28 Juni 1973 Het is dan ook gewenst, dat de raad deze bepaling intrekt, uitsluitend voorzover betreft het vermelde sub b In de 2e wijziging van de begro ting van de vleeskeuringsdienst voor 1978 is een bedrag opgenomen van f19 150-, zijnde het geïn dexeerde huurbedrag van de hier- voren bedoelde ruimten ten be hoeve van de vleeskeuringsdienst. Dit huurbedrag is gebaseerd op de huurprys, welke sedert de over dracht van het slachthuis (1973) door de gemeente aan U-Vlees B V werd betaald voor de kantoorruim ten van de administratie van de bedrijven die hier destijds in waren gehuisvest. In de huurprijs zijn begrepen de kosten van gebruik van verlich ting, verwarming en water De huurprijs zal jaarlijks door toepas sing van een indexcyferclausule kunnen worden verhoogd of ver laagd Het huurbedrag vormt een onderdeel van de kosten van de vleeskeuringsdienst welke door het Rijk worden vergoed. Er kan dan ook worden gesteld, dat van rijks wege wordt ingestemd met de huursom, hetgeen blijkt uit de se dert 1 januari 1978 ontvangen voor schotten voor de vleeskeurings dienst. 4 De commissie vleeskeurings dienst Kan zich met het voorstel verenigen. Helaas is de politieke scholings cursus alleen voor vrouwen, maar wel voor alle vrouwen Daar er op politiek gebied nog zo'n grote ach terstand is bij vrouwen is het nodig met nadruk te werken aan de me ningsvorming van vrouwen op ver schillende terreinen De vrouw moet meer politiek zelfvertrouwen krijgen Ze moet weten dat ze netzo goed als mannen Invloed op de po litiek kan hebben, ze moet het idee hebben dat stemmen doeltreffend is en de juiste middelen geeft om de eigen opvattingen uit te dragen. Maar hoe krijgt zij deze eigen me ning? Mogelijk o a. door de poli tieke scholingscursus te volgen! De Holtense veehouders van rood en zwartbonten gaan dinsdagavond in „Het Bonte Paard", nadat voor zitter A v d Brink en de heer H. Slykhuis, lid van het Prov Bestuur O.L.M een korte inleiding hebben gehouden over de problematiek o.a de dreiging van een melkprijs- verlaging en de groeiende zuivelo- verschotten discussiëren over deze zaken waaraan in het landbouw blad van 4 januari j 1 op pag 3 uit voerig aandacht werd besteed. OPROEP De een dezer dagen opgerichte Paasvuurvereniging „De Noord- enbarg" verwacht zaterdagmiddag om 2.00 uur in café-rest. „Vosman" alle oud- en huidige Noordenbar- gers om te praten over het in ere herstellen van de traditie van het bouwen van een boake Men heeft voor het bouwen een geschikte plaats gevonden op de z.g n. „Elta" Een aantal jaren geleden deed de Noordenbarg altijd, en met succes mee, aan de wedstrijd van het grootste paasvuur in Holten en het moet, vinden de initiatiefnemers mogelijk zijn om weer een boake te bouwen en in de prijzen te vallen. „De Noordenbarg" zou ,,de Noord enbarg" niet zijn als dat niet zou lukken. Verschillende leden van de Land Rljvereniging „Bergruiters" heb ben de afgelopen weken op weds trijden in de regio mooie successen behaald Vooral de resultaten van Herman Vincent springen in het oog en hij zal met z'n pittige vier voeter „Birgit" zeker nog van zich doen horen Een combinatie om re kening mee te houden. In de maand februari zal' nog worden deelgeno men aan wedstrijden in Holten, Bathmen en Heeten Zaterdag 26 januari is er voor de leden een gezel lige avond. onderwerpen van dit Jaar zijn weer héél aktueel Behalve politieke partijen zullen ook enkele deskun digen deel uitmaken van het forum om de gestelde vragen te behande len De discussieleidster is weer mevrouw E. Bervoets-Wlersma uit Markelo. Op 11 febrauri - Het onderwerp Energie en Milieu, met o a de vraag vindt u dat de overheid het recht heeft (of de plicht?) om in te grijpen in de individuele beslis singsvrijheid van de burgers om te bereiken dat er zuiniger met ener gie wordt omgesprongen? Forum leden mevrouw H H Joo-Wolter, gemeenteraadslid V V D., heer AH Esselink, lid Prov Staten C D A heer S Schuijer, lid Prov Staten D'66. mevrouw W van der Vlist-Wesseldyk, gemeenteraads lid PPR. Op 25 februari het onderwerp On derwijs, met o a de vraag krijgen meisjes in het schoolsysteem een eeriyke kans? En waarom willen volwassen vrouwen opnieuw naar school? Forumleden: mevrouw WJK Terpstra-Lensink, VVD. heer M.F Kamperman. lid Prov StatenC.D A ,heerG Huizinga.lid Prov Staten P.V.D.A en een des kundige. Op 10 maart: Herverdeling van ar beid. wie werkt waar wanneer?, met o a de vraag hoe moeten al leenstaanden meedoen by de her verdeling van arbeid en wat zijn de gevolgen van herverdeling voor het inkomen? Forumleden heer S. Tattersal, lid Prov Staten D'66, heer E Bouma. lid Prov Staten VVD. heer R Mertens. PvdA., en als deskundige directeur Ge west Arbeidsbureau, de heer J.A. Leenhouts uit Deventer. Op 24 maart: Samenlevingsvor men, met de vragen wat zyn de voor- en nadelen van het formele huweiykscontact en welke andere samenlevingsvormen zijn er, en wat zijn daar de voor- en nadelen van Forumleden mevr A. Groot-Nibbelink, wethouder te Bathmen voor P v d.A en als des kundige de juriste mevrouw W. Holl, bestuurslid rechtswinkel en Volksuniversiteit Met 2 formum- leden wordt nog overlegd. De kosten van de kursus bedragen f 16 - De kursus wordt gehouden in „zaal" Vosman Opgave zo spoedig mogelijk bij de werkgroep A Dul, tel 24 88. T Koelemay.tel 29 57.A. Ladiges, tel 17 96 D van der Meu- len, tel 30 3, F van der Wijk, tel. 24 62, en Z. Schutte, tel. 17 81. Mannen: Vrouwen: Totaal: Aantal inwoners per 1 januari 1979 4447 4379 8826 Mannen: Vrouwen: Totaal: Geboren: 42 45 87 Overleden: 56 32 88 Gboorteoverschot; vestiging: 144 Vertrek: 148 167 160 311 308 Aantal inwoners per 31 december 1979: 4429 4399 882 Deze cyfers zijn inclusief- 61 Vietnamese bootvluchtelingen; te weten 33 mannen en 28 vrouwen. Nieuwjaarsvisite, jaarvergadering en de OAD met films. Dit alles stond woensdagavond op het pro gramma van de afd Dijkerhoek van de N B van Plattelandsvrou wen in ..Het Bonte Paard" De druk bezochte avond werd geopend door de presidente mevr Kroon die al- Vrijdag j.l. vertrokken om 10.45 uur zes bussen met schaatslief hebbers van de Scholengemee nschap naar de Kop van Overijs sel. Bij het caie „Geertien" in het bekende muggebeet tussen Giet hoorn en Blokzijl werd gestart voor een tocht. De meeste leerlingen verkozen de afstand van muggebeet naar Blok- praktische tips vooi fotografen in de vorm wan j eentolo dneluik Misschien zijn we tegenwoordig niet meer zo blij met sneeuw en ijs als vroeger. Koning Winter heeft een kostbare huishouding, waar voor wc betalen in de vorm van een hoge gasrekening. Maar èls het wintert dan nemen we de nadelen maar op de koop toe en zorgen we ei voor, dat de winterse fotokanscn niet onbenut blijven. Vooral de sneeuw is in dit opzicht een inspirerend fotomodel, zoals de eerste foto laat zien: een plaatje van zomaar een rijtje bomen in het land. Omdat de sneeuw van één kant tegen de stam en takken is gewaaid, ontstond er een mooi zwart-wit-effekt. Deze foto is genomen met een groothoeklens, waardoor ik van zo'n korte afstand toch de hele boom in beeld kon krijgen. zij 1 en vermaakten zich kosteiyk op de schitterende ysvlakte De betere schaatsers, waartoe zich vele leraren en leraressen mogen rekenen, deden mee aan 35 km lange Blokzyise Merentocht en keerden met een fyne ervaring en een medaille ryker huiswaarts Byzondere vermelding verdienen de heer H ten Kampe. die met ge mak het aantal kilometers schaatst dat hy aan Jaren telt zo doorgaan! - en de heer Masselink, die de afstand twee keer afraasde Het goede weer. het prachtige ys en de prima stemming zorgden voor een zeer geslaagde sport- en gezelligheidsdag Hoe lang zullen leerlingen en docenten moeten wachten op een herhaling van een dergeiyk evenement? Koning Thialf en de rector zullen het bepa len len een gelukkig nieuwjaar wenste en voor de afdeling een goed 1980. De afdeling was in het afgelopen jaar gegroeid met 5 leden vertelde de secretaresse en volgens een ver slag van de penn esse zit het met de centjes goed Door de vrijwillig medewerkster, mevr Rensen-Podt werden enkele mededeUngen ge daan op agrarisch gebied Mevr. Huzen sprak-een woord van dank tot mevr Kroon die in het afgelo pen jaar weer heel wat werk had met het verzorgen van de convoca ties Haar werd hiervoor een atten tie aangeboden De aftredende be stuursleden mevr Kroon en mevr Roelvlnk werden bij acclamatie voor drie jaar herkozen. Na de pauze met koffie en een oliebol werden door de heer Ditshuizen van de Overijsselse Autobus Diensten (OADi prachtige kleuren films vertoond over een vakantie reis per OAD bus naar en door Oos tenrijk en Joegoslavië Aan deze filmvertoning was een quiz „ge koppeld" met drie reischeques voor die dames die de minste fou ten maakten bij het beantwoorden van vragen Mevr Kroon dankte de heer Ditshuizen voor het vertonen van de films en bood hem een ca deaubon aan In de volgende by- eenkomst van de afd. Dykerhoek op vrydag 8 februari zal de volks dansgroep van de afd. Holten een demonstratie geven. En ook deze foto is het resultaat van een wandeling door de Hollandse winter: een Breugheliaans ijs- pretplaatje. Met opzet koos ik dit standpunt, waar door de jongelui op de voorgrond het hoofdmotief vormen. Vooral als er -zoals hier- véél figuren op een foto slaan, dan is het goed te zorgen voor een rustpunt voor het oog Een goede tip; wandel voor dat u zo'n opname gaat maken eerst eens rustig langs de kant van de vaart en kijk zo nu en dan door de zoeker vóór u een of enkele opnamen maakt. En du is een echte akiiefoto, die ik in de duinen heb genomen Een geslaagde plaat, vooral omdat ik een standpunt koos, waardoor de flat op de achter grond ook in het beeld is opgenomen. Dat gebouw met z'n strakke lijnen vormt een opvallend kontrast met de vloeiende vorm van de duinen Ook dit is een gezicht van de winter, dat het waard is om te worden vastgelegd Dal kan voor wie er op uittrekt met de kamera als de sneeuw de wereld heeft veranderd in een bijzonder mooi fotomodel. Tijdens een felle, ijskoude wind wa ren de leerlingen van de „Bos- school" Espelo naar de waterlei ding naast het huis van de familie Rensen aan de Espelodljk geko men. om elkaar op de snelle yzers te bekampen. Er werd een baan uit gezet van ongeveer 75 m die heen en terug moest worden afgelegd. De snelsten waren. Klas 1 Sandra Krlkkink en Gerrit ten Dam. Klas 2 Klazlen Tuitert en Gerwin Rensen. Klas 3 Jolandav d KolkenJeanet Bekkernens Klas 4 Marjan ten Dam en Bert Schoneveld. Klas 5 Hennie Ulfman en Herman Siykhuis Klas 6 Anita v d Kolk en Gerrit Blankena/AJbert Jan Nijland-De Jongens precies gelijk. Het snelste meisje van de school was Anita v rt Kolk met 40 sec en de snelste jongen Herman Slykhuis met 39 6 sec Nadat de prijsjes waren uitgereikt, de chocolade gedronken en de koek opgegeten, ging men er waren ook vele ouders- voldaan naar huis, na de Fam Rensen harteiyk dank te hebben gebracht voor de gast vrijheid Een uur later goot het van de regen dus was men nog net op tijd geweest!

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 17