.De Jwentse Eigenzinnig uiterlijk maakt auto opvallend Evenementenhal Borne staat 9 dagen in het teken van caravan Deel III voor '80 moet nu zichtbaar aanwezig zijn Auto-test Renault 14 ts Vroeger bepaalde veel chroom in vele ge vallen de opvallendheid van een auto Te genwoordig niet meer omdat al die chro men IJjsten en bumpers uit de mode raak ten Matzwarten van kunststof, waardoor weinig onderhoud en voorkomen van roest mede bepalend waren. Ook geeft kunststof mee bij lichte botsingen en de productie van deze delen is goedkoper te realiseren dan o.a de stalen bumpers die nog eens een kostbare chroombehande ling dienden te ondergaan. Zo is de auto van vandaag heel wat so berder dan vroeger. Nu is de modellering een zaak van smaak wanneer de geïnte resseerde naar een auto gaat kijken. De Renault R-14 is enerzijds erg opvallend gestileerd, anderzijds ook vrij eenvou dig. De zijflanken vallen het meest op vanwege de laag naar voren lopende voorste zijruiten. Ook de achterkant heeft een niet alledaagse lijn. Het voor front is recentelijk wat gewijzigd en maakt de auto van die kant naar onze smaak erg fraai. Maar onder dat uiterlijk zit de techniek en die bepaalt mede de interesse in een auto. Renault heeft een aantal varianten op de R-14, waarby er twee zyn die motorisch wat meer inhoud kregen en dus een gun stiger koppel Het basistype, de TL heeft evenals de GTL nog steeds de oorspron kelijke motor met een cil.inhoud van 1218 cc., die ook in de eerste TSen zat De op bouw van de grotere motor is gelijk aan de reeds lang bestaande. De slag werd ver lengd, waardoor de inhoud toenam tot 1360 cc. en het vermogen met 1 pk. steeg tot 70 din pk of 52 kw Het koppel nam toe van 9.8 tot 11.0 mkg. en daar zit de winst voornamelijk De prestaties lagen op een vrij hoog niveau en in cyfers uitge drukt accelereerde de 14 TS van 0 tot 80 in ruim 8 sec en van 80 tot 100 in nog geen 5 sec Een totaaltyd van om en nabij 13 sec., hetgeen gunstig genoemd mag worden. De trekkracht bij lage toerentallen was opmerkelijk goed en in z'n totaliteit kan de motor als soepel gekwalificeerd wor den. Gunstig verbruik Het gebruik speelt meer en meer een rol van betekenis Bij het stygen van de ben- zineprys en dat is de laatste tyd al meer dere keren het geval geweest, is zuinig heid een belangryke troef by een auto. Men wil toch pittig ryden en op de grote weg een behoorlyke snelheid aanhouden. By 120 km snelheid op de autoweg was 1 op 12 realiseerbaar Wanneer niet harder gereden werd dan de max snelheid van 100 die hier verplicht is, werd een verbruik genoteerd van 14 5-km op één liter Pas by een snelheid die boven de 140 km komt werd 1 op 10 genoteerd Deze auto met z'n sportieve getintheid en prestaties vraagt om een vyfde versnelling, die hopeniyk nog eens komt. Alle Renaults hebben aandry ving op de voorwielen, waardoor er vooral by de R 14 met de overdwars ge plaatste motr een compact blok ontstaan is Deze motor is hellend geplaatst en is in wezen identiek aan het Peugeot 104 en het Citroen Visa aandryfaggregaat. Het schakelen ging de ene keer soepel de an- dee-keer wat moeilyker. Niet altyd even gemakkelyk in de eerste te schakelen. Voortreffelyk werkte de synchronisering en dat was weer duidelyk een pluspunt. Gnderstuurd. De wegligging manifesteerde zich vry duidelyk in de richting van onderstuur Veel auto's met voorwielaandryving heb ben by gas loslaten in een snel genomen bocht de neiging richting overstuur te gaan, waardoor het geheel met het woord .neutraler' betiteld kan worden. Dat heb ben b.v. de Renault 12 en 18 omdat daar de achteras een licht meesturend effect geeft. De stabiliteit op de grote weg was zonder meer goed, invloed van zywind in vry lichte mate waarneembaar De bestu ring werkte nauwkeurig maar wat indi rect en het eerste komt voort uit de toege paste constructie d.m.v een tandheugel en rondsel De wielophanging is opge bouwd uit het Mc Pherson systeem voor en uit schuin geplaatste draagarmen ach ter met torsievering Voor en achter een stabilisator, die o m. overhellen van de carrosserie dient tegen te gaan. Toch wil de carrosserie nog wel wat overhellen en dat is minder plezierig. De rondom toege paste telescopische schokbrekers demp ten uitstekend de veerbewegingen af. De R14 heeft schyfremmen voor en trommel- remmen achter. Uiteraard een bekrachti ging op het remsysteem en remkrachtbe- grenzer die belastingafhankelyk werkt op de achterwielen. Het interieur ademt duidelyk sportiviteit. Niet alleen vanuit het complete instru mentarium maar ook m.b.t de byzonder fyn zittende voorstoelen Deze zyn kuip- vormig en wel in die mate dat bestuurder en de naast hem zittende passagier er echt in zitten De rugleuning is trappeloos verstelbaar met in de hoogte verstelbare hoofdsteunen Beenruimte voorin goed, achterin vry redelyk. De zitstuurpositie vonden we zelf uitstekend, waarby opge merkt dient te worden dat het vrij kleine stuurwiel zeer goed in de hand lag. Het dashboard heeft heel wat meters met o.a. een grote toerenteller die met snelheids meters en benzineaanwyzing goed in het gezichtsveld ligt. Contrölelampjes voor diverse functies zyn in het midden tussen de grote meters gegroepeerd. Een middenconsole omvat o.m. een klolqe en een temperatuurmeter en de knoppen voor de electrische bediening van de beide ramen van de voorportieren en de centrale vergrendeling van de vier deuren. De-plaats voor de radio is in het midden en luidsprekers zyn gepland in de voorportiéren. De kachel is in dit jaarge- tyde weer goed te beoordelen. De capaci teit is ruim voldoende en al vry snel na het wegryden komt deze op temperatuur De voorste zyruiten kunnen redeiyk goed verwarmd worden door openingen aan de uiterste kanten van het dashboard De ventilator heeft twee sneihedeuen kan de luchttoevoer sterk versnellea Flink ruim De kofferruimte is van die afmetingen dat er behoorlyk wat bagage meegenomen kan worden. Ook al omdat het reservewiel boven de motor opgeborgen zit. De af- dekplaat kan weggenomen worden waar door er meer bagage in de hoogte past. Als de rugleuning neergeklapt wordt ont staat er een vlakke laadvloer, die heel wat grotere stukken toelaat Op de achterruit een ruitenwisser en een sproeier, die al leen werkt als de knop ingedrukt wordt. De bekleding is van een nylop stof ge-, maakt, die wel gevoelig was vpejr. onge rechtigheden. De smalle dakgoten voeren waarschynlyk: by regén niet voldoende water af, waardoor by geopende portieren water op de bekleding komt, met het ge volg van kringen. De koplampen kunnen van onder de motorkap qua hoogte inge steld worden en geven voldoende licht. Conclusie De R-14 is een prettige gezinsauto met relatief veel ruimte, daaronder de in houd van de koffer begrepen, en een spor tief rij-karakter. De manifesteert zich nog veel duidelijker bij de TS, die een identieke soortgenoot heeft in de LS. Deze laatste is wat minder uitgebreid aangekleed, maar is ruim 1000 gulden goedkoper. Belangrijk punt dat meer en meer de aandacht zal vragen is het brandstofverbruik en daarin scoorde de TS hoog. Sportief, zuinig, comfortabel en compleet, vier punten die de automobi list zeker zullen aanspreken. De prijs van de TS is f 17.915.- waarbij afleverin- gskosten komen van f320.-. (De 14 TL staat geprijsd voorf 15.545^ de GTL voor f 16.290,- en de LS kost f 16.745^.). In het najaar worden al vanaf 1974 de eerste accept girokaarten verzonden om na betaling deel 3 toegezonden te krijgen Dat is een hele operatie om het totaal bestand van bijna 5 miljoen automobielen te voorzien van het nieuwe deel 3. Toch heeft op dit moment niet iederaen het wettelijk ver plichte kenteken voor de voor ruit in z'n bezit. Rond de jaarwisseling werden door de Ryksdienst voor het Wegverkeer nog accept girokaarten verzonden, waarop vermeld werd dat voor 5 Januari de giro-overboeking verzonden diende te worden Dat was de laatste grote stroom Het duurt dan zeker enkele weken voordat het belangryke papiertje in een envelop in uw brievenbus glydt. Wat gebeurt er nu na die datum, wanneer een automobilist nog met deel 3 79 op de voorruit rondrydt? Na een telefoontje met een voorlichtingsambte naar van deze dienst in Veen- dam. deelde deze ons mede dat nu ruim 3 weken geleden de laatste accept griokaarten ver zonden werden Voor het einde van deze maand kan iedereen die ln het bezit zyn van dit be- wys Dat er heel wat automobi listen veel later dan miljoenen anderen ln het bezit komen van betaalkaart en enkele weken la ter van deel 3, kan z'n oorzaak hebben ln mutaties b v veran deren van auto. verhuizing, maar ook door technische pro blemen by de vervaardiging van deel 3 O m door een weggeval len letter of cyfer van het kente kennummer Het kenteken klapt wordt en de La Bekème vaste wanden heeft met een omhoog te brengen dak Ook maakt La Bo hème een normale toerwagen Ca- ravanbedrijf Ail Is importeur/dea ler van Chateau en Bürstner, daar naast voert men sinds kort het merk Preedom. een volpolyester caravan Chateau is ln Belgiè ge vestigd, maar verkoopt een niet ombelangrijk deel van haar pro ducten op onze markt Bürstner komt uit Duitsland en maakt de laatste jaren hier flink opgang Dan brengt AU twee merken vouwwa gens, Paradiso en Walker, waarby de eerste een vast dak heeft en zelfs met wintertent geleverd kan wor den. Knobben uit Wierden brengt de Belgische IT en Constructam cara vans, het Duitse merk Munsterland en de Zweedse Polar Deze laatste heeft een opvallende vormgeving en pretendeert één van de beste wintercaravans te zijn De prijs is dan ook navenant Ook Con truc- tam heeft een afwy kende vorm met ronde hoeken en een speciale da klijn Onderbouw van buiten met aluminium beplating, bovenbouw van polyester' Veltink uit Nijverdal heeft ook een vestiging ln Enschede op het In dustrieterrein bij de haven Drie merken toercaravans staan op de beurs in Bome Knaus, Eifelland en Wolf. alle drie uit Duitsland Knaus is één van de oudste fabrikanten op dit gebied Eifelland was vroeger een heel gunstig geprysde caravan, maar heeft later én uitvoering én kwaliteit verbeterd, hetgeen ook resulteerde in een hogere prijs De vouwwagens met de merken Tago en Settler komen beide van de Tago fabriek Robuust gebouwd Het 10e bedrijf op de tentoonstel ling is ook het enige bedrijf dat zeil kampeerauto's bouwt Hebocar uit Harbrtnkhoek. al Jaren gespeciali seerd ln deze branche maakt op bestaande chassis een opbouw van polyester Keung uitgevoerd, goed geïsoleerd en smaakvol aange kleed Bekend zijn de modellen op Mercedes onderstel. moet dan opnieuw in de compu ter geprogrammeerd worden en pas daarna weer z'n route ver volgen naar de geadresseerde. Dat heet daar de repeat-ronde of de herhalings-procedure, waarby weer via de computer nagegaan wordt of er manko's waren. Nu het probleem voor de auto- moblislst die op 31 Januari nog niet ln het bezit ls gekomen van dat deel 3 De volgende dag mag hy Juridisch niet meer met de auto ryden De Verkeers Com missie Openbaar Ministerie overlegt intern en geeft richtiy- nen aan de landeiyke politie autoriteiten hoe gehandeld moet worden Nog enkele dagen of weken door de vingers zien of direct verbaliserend optreden. Overmacht kan strafuitsluiting betekenen, waardoor het be keuren een onrechtvaardige zaak zou kunnen zyn Men mag er van uitgaan dat wanneer be keurd wordt en later komt naar voren dat de betreffende auto mobilist volkomen ter goede trouw was, het 'verbaal inge trokken wordt. Evenementenhal in Borne staat 9 dagen in het teken van de caravan Vanaf zaterdag 26 januari -14 da gen eerder dan het vorige jaar- wordt in de Evenementenhal in Borne voor de 5e keer de caravan tentoonstelling van de Vereniging de Twentse Caravan-bedrijven gehouden. Een iustrumbeurs waarmede de standhouders in deze regio veel eer inleggen. Naast de Caravan RAI die nog altijd als de grootste tentoonstelling op het gebied van het recreëren met ca ravan en vouwwagen doorgaat, worden er o.m. in Zuidlaren, Maastricht en Rotterdam regio nale beurzen gehouden. De aange sloten leden, in dit geval komende uit Twente, presenteren een keur van merken en modellen. De deelnemers vertegenwoordigen allen 1 of meer merken en ieder ca- ravanmerk heeft een flink aantal modellen. Deze allemaal neer zet ten zou de hal te klein maken, van daar dat er geselecteerd wordt en wil men als geïnteresseerde meer zien dan zijn de bedrijven zo dicht bij dat een bezoek daar de moge lijkheden vergroot Het toerisme met de vouwwagen en de caravan neemt nog steeds toe, waarbij de komende tyd het accent waar- schijniyk gaat verschuiven naar de compactere caravan, die ook veel comfort kan leveren, De vouwwa gen ls sterk ln opmars, dat werd trouwens op de caravan RAI al ge constateerd Met een toenemende kostenstijging bij hét autorijden, hogere aanschaffingsprijs, veel duurder wordende benzine etc zal de vraag niet alleen in ons land, maar ook daarbuiten naar lichtere en zuiniger auto's toenemen. Alle autofabrikanten zyn Intensief bezig met het zuiniger maken van de motoren, hetgeen binnen enkele jaren tot niet geringe verbeterin gen zal leiden Natuurlijk zitten de constructeurs bij de caravanfa- brieken ook niet stil Om U van deze plaats op de pagina een Ind ruk te geven wat in Bome komt te staan hebben we per deelnemend bedrijf een;kort overzicht gemaakt. Gaat men kyken dan kan deze in formatie een leidraad zyn Om vanuit Enschede te beginnen is daar 1 bedrijf gevestigd die deel nemer Is BTC, afkorting van Bun galow Trading Company, presen teert de Bürstner Ujn Twee mo delseries. waarby de één ais een standaard uitgevoerde caravan kan gelden en de andere als een luxe Natuuriyk in meerdere leng tematen met als niet onbelangrijk plus de vrij gunstige afieverin-"' gsgewichten Ook een vouwkam- peerwagen met vaste wanden van het Franse merk Esterel wordt in Bome geëxposeerd. Een noviteit voor deze beurs. Uit Haaksbergen staan er 2 be drijven Pen caravans voert 5 mer ken, Adria, Tabbert, Fendt, Kip en Dethleffs. Drie komen uit Duits land, één uit ons land en één uit Joegoslavië Fendt is één van de duurste en Adria levert één van de gunstigst geprijsde caravans Kip lanceerde recenteiyk op enkele modellen twee lichtkoepels op het dak Een Idee dat we nu niet zo zien zitten De tweede Haaksbergse standhouder is Diepemaat, die met Eriba en TE caravans naar Bome komt Eriba heeft veel modellen en uitvoeringen, waarbij de Touring serie specifiek voor de kleine auto Uitermate geschikt is. Olcht ln ge wicht, aërodynamisch gunstig ge vormd, maar niet goedkoop Het Duitse merk TE voert men al. jaren en ook daar veel keus in lengtema ten en uitvoeringen. Zelf bouwen Uit Hengelo ook twee deelnemers en wel Oswi en Deka. Oswi is een bedryf gespecialiseerd in onderde len en accessoires Vanallesennog wat voor de kampeerder en cara- vanner Om zelf een aanhanger te bouwen heeft Oswi alle benodigd heden Deka caravans, gevestigd aan de weg Hengelo-Oldenzaal, voert de merken Avento en Rally. De eerste wordt in ons land ge maakt, de tweede komt uit Belgiè. Ook hier meerdere modellen en uitvoeringe De Avènto heeft ook de mogelykheld met een hefdak, waardoor de hoogte geringer is en by het ryden de luchtweerstand la ger. Almelo telt twee bedrijven die ca ravans, vouwwagens en accessoi res leveren Op de caravanbeurs exposeren zy specifiek tourcara vans en vouw kampeerwagens Schipper is Importeur van Ptper, Schweikert, La Bohème. Camp-Let en de Finse Matkaaja caravan Pi- per, Schweikert en Matkaaja uit sluitend toercaravans, de beide andere merken maken vouwwa gens, waarby de Carap-Let ultge- KENTEKENBEWIJS DEEL 111

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 11