V gemeente holten Wandelen rond natuurlijke bronnen en idyllisch gebied laws TB ÉP gemeente holten MM gemeente holten PUZZELRUBRIEK r gemeente fijii holten GESCHETTER MAAKT KNETTER jjSH In liefde weer mens worden WÊÊÊrmÈ M 1i in Bioscopen Almelo w B' VERORDENING ALS BEDOELD IN ARTIKEL 9, TWEEDE LID WINKELSLUITINGSWET 1976 HOLTENS NIEUWSBLAD - 18 JANUARI 1980 - PAG. 5 Ons gebied wordt geaccentueerd door vele grote en kleine vennen, soms idyllisch gelegen tussen na aldbomen en bier en daar een harmonieus geheel vormend met een gevarieerde, golvende zee van buntgras, berken en heidestrui ken. Verschillende van die vennen hebben een eerbiedwaardige ou derdom en zijn waarschijnlijk zo'n 10.000 jaar geleden ontstaan in de Ustijd. Andere weer blijken ge vormd te zijn door verstuiving van de grond, zoals veel heuveltjes door samen- en opgehoopte (of door de zwaré ijslaag ingeperste) zand- en veengrond door de na- tuurstormen ontstonden. Verder is er ook een aantal ontstaan door af graving van veen, de zgn. oude turfgaten. De grote aantrekkelijkheid van die waterpartijen schuilt in de regel in de rijkdom aan planten, zoals veenmossen, -bessen, heide, wolle gras enz Maar ook de dieren ko men rond die vennen ten volle aan hun trekken. Naast de grote meeuwen-kolonie in de Achter hoek aan de Duitse grens (Zwille- brock) zijn de grootste meeuwenko lonies in de Drentse provincie. WELLEN IN HET SPRINGE ND AL Van geheel andere oorsprong zijn de bekende bronnen tussen Vasse en Ootmarsum in het zogenaamde Springendal De beide meertjes of vennen daar achter de Braamberg op enkele honderden meters van de Noord-Twente-route (Hooidijk) worden gevoed uit natuurlijke bronnen en in tegenstelling met de vele vennen elders blijven deze „wellen" ook in de droogste zomers op niveau, terwijl de vorst er weinig vat op krijgt. Het terrein daar wordt ook wel de Bosbeek ge noemd en omvat meer dan 300 hec tare. Langs de beekjes of stroom pjes (hier en daar nog geen meter breed) kan men lekker wandelen en in de dalen wordt men vaak be schut voor de gure wind. Een keur van wandelingen biedt dat golvende terrein, nu eens hoog onder de dennen, dan weer laag via miniatuur-vlondertjes over de hel dere stroompjes, die met beschei den klaterend geluid hun eigenzin nige wegen zoeken Bij die bronnen in het Springendal zijn enkele wandelroutes met paaltjes gemar keerd en de Ootmarsumse VW heeft situatie-tekeningen, die graag worden verstrekt Ook vanaf de beide parkeerplaatsen aan de Hooidijk zijn enkele routes aange duid met tijden en geverfde paal tjes. BU BELS AAN DE MOSBEEK Ook een trip langs de cichorei- watermolen ,3els" (achter het Is«iarSNi A1'' -A - ..fït i-j'i f'A. Via miniatuur-vlonders wandelt men over het helder kabbelend water langs de Bosbeek in het Springendal. „Ik heb Jaren geluisterd naar onge lukkige mensen, naar ontspoorde, gebroken en verschopte mensen, naar zieken, bejaarden en eenza men Zo leidt Phil Bos mans zijn nieuwe boek „In liefde weer mens worden in. Het bevat overpeinzin gen welke uit deze ontmoetingen zijn voortgekomen, die velen, wor stelend met de verstikkende pro blemen van deze tijd, mogelijk een nieuwe, hoopgevende kijk op de waarde van dit leven bieden. Bosmans hekelt de ontmenselij king en geestelijke leegte in onze consumptiemaatschappij in korte, kernachtige uitspraken, die helder van taal zijn en van een groot le vensinzicht spreken. Elke tekst, hoe kort ook, is een bemoedigend schouderklopje om verder te gaan en een eigen bijdrage te leveren: „Opdat de wereld bewoonbaar worde voor de mens", zoals hij beoogt. Phil Bosmans blijkt tot zijn eigen verbazing een succesvol auteur Van zijn bundel „Menslief ik hou van je" werden over heel de wereld al meer dan een kwart miljoen exemplaren uitgegeven en van Bloemen van geluk moet je zelf planten" zijn er nu al weer zo'n 160 000 gedrukt. Bosmans zelf ziet dit als een afspiegeling van de gees telijke nood waarin zoveel mensen-van-nu verkeren. Door het ter hand nemen van zijn „levensvi- taminen" krijgt men weer nieuwe moed Moed inspreken is trouwens het dagelijks werk van deze pater montfortaan als leider van de Bond zonder Naam in Antwerpen Er zijn dagen dat hij meer dan tweehon derd telefoontjes moet verwerken, als luisteraar èn als raadgever, of als actief organisator van krotten- reparatie, verhuizingen van ouden van dagen, het bouwen van een ho tel voor „Mensen in Nood", het be heer van een instelling waar ont slagen gevangenen zich kunnen aanpassen kerkdorp Vasse), waar men o.a. pannekoeken kan eten uit eigen verbouwd en daar vermalen graan, is aan te bevelen. Maar evenals Ootmarsum telt Vasse enige goede mogelijkheden/etablissementen, waar het goed toeven is en voor het inwendige van de mens wordt ge zorgd Ook voor hen, die niet over vervoer beschikken, bestaat een zeer gemakkelijke mogelijkheid om van dat terrein te genieten Met de TET-bus rijdt men dan bijvoor beeld tot Vasse (restaurant Tante Sien) en via de Braamberg en de buurtschap Heezinghe (bij de oude schaapskooi boerderij Bouwhuis) komt men in het bosbeek- en Springendal, waarna men even tueel op de Kuiperberg te Ootmar sum de bus weer kan nemen. Ook bestaat de mogelijkheid voor een ommetje bij bedoelde water molen in het dal van de Mosbeek; bij het theehuis „Lischkoele" dient men links de niet doorlopende ver harde weg te volgen en na het pas seren van watermolen Frans met molengat en schoeprad (niet in werking) zijn rechts een tweetal laantjes, die uiteindelijk weer bij de Braamberg op de Hooidijk aanslui ten Attractiever en beter begaan baar is het zogenaamde „smokkel- paacije" (enkele tientallen meters na beëindiging van de geasfal teerde weg), ook naar rechts Over een afwisselend en kronkelend pad komt men dan op de Galgenberg met daarop aan de rechterzijde een vierkante grenspaal Vele Twente naren bewaren aan die buurt aar dige jeugdherinneringen, want in de tijd dat de Duitse „Schnaps, Bier oder Kaffee weinige Pfennigs" kostte, konden velen de verleiding niet weerstaan en trotseerden daar de illegale grensovergang, om daar op ongeveer honderd meter af stand bij boer-café Maler een con sumptie te nuttigen. Maar ook aan de andere zijde van de heuvel (op Nederlands gebied dus) kan men goed wandelen. Daarvoor steekt men de Galge nberg recht over en volgt men het voetpad (dat vlak langs de grens leidt) Als men na het eerste (Neder landse) huisje of bU het tweede (Duitse) links gaat, komt men van zelf weer over een behoorlijk zand pad bü het uitgangspunt. Het blijkt dat zeer velen (ook Twen tenaren) dat gebied hebben uitver koren om hun vrije t\jd door te brengen, hetzij in hotel, pension of camping. Men komt in die omge ving helemaal tot rust en de zuivere lucht onder en tussen de dennen met de stroompjes (die nog steeds gevoed worden met zuiver bronwa ter) zorgen weer voor nieuwe ener gie. HORIZONTAAL: 1. bevel 4 drank 7. bravourstuk 9. borstharnas 11. nieuw 12. zout water 13. In plaats van (afk.) 15. plaats in Limburg 17. deel v. weefsel 19. jongensnaam 20. berg 23 voor 24 handelsgenoot (afk.) 25. boom 27. pl op de Filippijnen 28 eenh. v electr. weerstand 29. Europeaan 30. Europeaan 31. gedicht 32 Nederlandse Televisie Stich ting 33 hoofddeksel 35 vloerbedekking 37 oever 38 Gr naam v. Cores 40 volgroeid 42 slede 43 liefkozing 44 strik 46 pers voomaamw. 47 deel v e vis 51 deel v.d japon 53 Eng voegwoord 54 begrip 56 Europeaan 57 reptiel 59 rode vloeistof 61. gemalen eikenschors 62. visnet VERTICAAL: 1. kledingstuk 2. fr. pers. voomaamw. 3 persbureau 4 lobbes 5 bijwoord 6 plaats In Egypte 7 vreemde munt 8 seconde 9 steen 10 plaats in België 11 plant 14 geprepareerde schapenhuid 15 lor 16 boom 17. spoedig 18. onverstandig 21. plotseling 22 baardje 23 soort fijn aardewerk 26 deel v d vinger 28 Amer filmprijs 33 uitgestotene 34 onderricht 36 zoogdier 37 opening in het ijs 38 stoot 39 Europeaan 41 rookgerei 43 troep dieren 45 lange rij 48 vroegere spaanse koningin 49 gevangenis 50 gebogen been 52 gelofte 54 deel v d hals 55 ieder 58 lidwoord 60. onderofficier (afk.) vr. ma di wo. 14 30, 20 00 uur, Air- port 80 The concorde, za. zo 14 30, 18.45, 21.15 uur, idem, alle leeft. VAROSSIEAU vr. ma. di. wo. 14 30, 20 00 uur, Allèn, 16 jr.; za 6 45, 9 15 idem; zo 2.30, 6 45, 8 15 idem; za. 23.30 uur, Porno heit the klok, 18 Jr. Nederlanders zijn ta melijk gretige yog- hurtdrinkers of -eters: bijna vijftien liter per hoofd van de bevolking per jaar. Eeuwen gele den was yoghurt al een bekend zuivelprodukt.. Yoghurt maken is een hele kunst Bij een temperatuur van 30-31 graden celcius, laat men een cultuur van twee soorten melkzuurbacteriën inwerken op gehomogeni seerde, gepasteuriseerde melk. waarna de bekende lichtzure melkspijs ont staan Gehomogeniseerd wil zeggen, dat het vet in de melk evenwichtig wordt ver deeld (zodat de zaak niet gaat opromen) en gepasteu riseerd, dat de melk docr verhitting ten dele bacterie- vrij en daardoor meer duur zaam wordt gemaakt. De zure smaak van yoghurt wordt veroorzaakt door melkzuurbacteriën Het gaat daarbij om twee soorten. Deze twee zetten een klein gedeelte van de in melk aan wezige melksuikers om in melkzuur Verwoede doe-het-zelvers kunnen zelf yoghurt maken, al zal het hen niet meevallen. Verse melk van de boederij is hiervoor nodig en die moet goed worden doorgekookt en daarna teruggekoeld tot on der de 45 graden celcius Om de vorming van een vel te voorkomen, kan de gekookte melk met een deksel of schone theedoek worden af gedekt Als entstof Kan men verse gekochte yoghurt ge bruiken (drie eetlepels op een liter melk) De melk moet al roerend met de yoghurt worden vermengd om een ge lijkmatige dikte te ver krijgen (vooral niet met een garde kloppen, omdat er an ders schuim op komt. een roestvrij stalen lepel is het beste) De broedtempera- tuur moet beslist onder de 45 graden celcius liggen en con stant gelijk blijven. Goede broedplaatsen zijn te vinden bij radiatoren (mits die gelijk van temperatuur blijven) en op de geopende deur van de oven (op de laagste stand la ten branden) De broedtijd kan variëren van 8 uur tot een etmaal Een hogere tem peratuur vergt een kortere broedtijd en omgekeerd Er zijn speciale yoghurtberei- ders in de handel, waarbij in de gebruiksaanwijzing de precieze broedtijd staat aan gegeven. UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE B. W. VERGADERING VAN 2 EN 8 JANUARI 1980 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: de heer E. ter Haar voor het vergroten van de keuken bij de woning Waardenborchstraat 7, mevr Assink-Schutte voor het plaatsen van een garage bij de woning Dorpsstraat 37. zulks met toepassing van de algemene verklaring van geen bezwaar d.d 20-10-1979; maatschap J.H. en H.J. Jansen voor de bouw van een woning enen verbouw van de bestaande woning Weustenweg 2 tot varkensschuur; de heer A. Wansink voor het plaatsen van een hondenren bij de woning Canadastraat 107; 2. VERLENGING TAXI-VERGUNNINGEN: firma A. Muller en Zn., Larenseweg 48; Overijsselse Autobusdiensten B.V., Burg. v.d. Borchstraat 2; firma G. Rouwenhorst en Zn., Oranjestraat 82. 3 de subsidie voor herstel van het rieten dak van het pand Boerendanssteeg 2 (J. A. Meijerman) beschikbaar gesteld. 4 naar aanleiding van beslissing van ged. staten inzake overneming persoonlijke onderhoudsplicht watergangen door het waterschap de Schipbeek zullen nadere berichten van het waterschap m b t de verschuldigde bijdrage worden afgewacht. 5 naar aanleiding van de circulaire van ged. staten inzake de gescheiden inzameling van glas zal medegedeeld worden hoe de methode in Holten is en wat het standpunt van burgemeester en wethouders is. 6. aan de heer H. J. Aaftink een vergunning verleend voor het fretteren op het zwembadterrein en aangrenzende gemeentegronden tot 31 december 1981. U kunt zich voor het inwinnen van nadere informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Met ingang van 21 januari 1980 ligt gedurende drie maanden ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage de „Verordening als bedoeld in artikel 9, tweede lid, van de Winkelsluitingswet 1976", vastgesteld bij raadsbesluit van 3 sep tember 1979 nr 411/IJm. Deze verordening is goedgekeurd by be sluit van de Staatssecretaris van Economische Zaken van 26 sep tember 1979, no 779/WSW/1491 en treedt Ingevolge het bepaalde in artikel 4 van de verordening in werking met ingang van heden. De verordening heeft betrekking op de openstelling van winkels In de maanden juli en augustus op maandag van 13 00 tot 18.00 uur. zonder dat deze openingstijden op de aankondiging vermeld staan, en de openstelling van kampwinkels op kampeerterreinen buiten de wetteiyk toegestane openingstijden. Holten, 18 januari 1980

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5