- If'HI Hl IJKEU Schooljeugd schaatste im kampioenschap „Het ontstaan van de wereld fep Waardevol bemestings advies Nieuw model kapverordering De nieuwe New Hope- formatie weer op toernee Wings of light MEDISCHE DIENSTEN AGENDA TV-serie Evangelische Omroep KERKDIENSTEN S. BAKKER GROTE COLLECTE HOLTENS NIEUWSBLAD - 18 JANUARI 1980 - PAG. 3 De winnaars met de trofeeën. Staande 3e van links kampioen Egbert Dikkers en gehurkt (met witte muts) kampioen Johan Henk Maats >e leerlingen van de lagere scho en in Holten hebben op de in chitterende conditie verkerende >aan van de IJsclub „De Noord- iool" aan de Dorperdijk een felle naar zeer sportieve strijd gele- rerd om het Jeugdkampioenschap ran Holten en de fraaie prijzen en nedailles die door het ijsclubbe- stuur beschikbaar waren gesteld. Het grote voordeel van de ,'osforzuur- en kalibemesting is dat dj weinig afhankelijk is van het jaargetijde. Rekening houdende met de werkverdeling op het be drijf, kan men de PK-bemesting dan ook heel goed uitvoeren op het Dgenblik, dat dit het beste uitkomt. Men behoeft dan alleen in het voor- Jaar nog de stikstof te strooien. Waar tot nu toe nog geen gelegen heid was de PK-bemesting op het land te brengen, biedt de eerstvol gende tijd nog mogelijkheden ge noeg om het verzuimde in te halen. Door de fosfaat- en kalibemesting ln de vorm van gekorreld Tho- masmeelkali uit te strooien wordt veel tijd en arbeid bespaard. Be- mestingsfouten door een ongelijk matige verdeling der plantenvoe- dende stoffen op de akker worden hierbij ook voorkomen, omdat een ontmenging in de kunstmest strooier is uitgesloten Wantin deze meststof bevat elke korrel evenveel fosforzuur en dit geldt ook voor de kali De boer kan er zaker van zijn, dat hij bij gebruik van Thomasmeel-kali de beste plaats vervanger heeft gekozen van het vanouds al zo bekende en gewaar deerde Thomasmeel De basisstof fen van deze moderne gekorrelde PK-meststof zijn Thomasmeel en kalizout. Bij gebruik ervan profi teert hij tevens van de aanwezig heid van veel kalk, alsmede van magnesium, kiezelzuur en verschil lende sporenelementen. NED. HERV. KERK 9.00 u en 10.30 uur ds. A W Berkhof In 2e dienst bediening van Heilige Doop Oppasdienst mevr Teeselink-Scheperboer en Joke Vogely Uitgangscoll. Plaatselijk jeugdwerk, 19.00 uur ds. W. Vons. GEREF. KERK 9.30 u. en 15.00 u ds Kappers van Zwolle In beide diensten is de le coll voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing. Kinder- nevendienst klas 4 mevr. Van Engbrink-Ramaker. OPPASDIENST Mevr. Dul-de Fockert, mevr. Grit-Liebeek, mevr Stam- Bosschers (res.), Ina Potman, mevr SchuppertrStam, Marga Beldman (res.) R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur - zondag 9 30 uur DIJKERHOEK 10 15 uur ds C C Addink Uit gangscollecte; Plaatselijk Jeugdwerk. 0KKENBR0EK 10 00 uur dhr S. Hibma van De venter. NIEUW HEETEN Zaterdag 19 00 uur-zondag 8.00 en 11.00 uur. In de voorronden plaatsten zich uit de le, 2e en 3e klas voor de finale Merel v.d Sloot, Michel Rambon- net, Meisje Larijssens, Erik Jansen, Liesbeth Müller, Christa Pieffers, Johan Henk Maats, Rieneke Stuk- ker en Eddy Kruk Johan Maats die in de voorrondes al z'n concurenten kansloos liet won ook zonder zich al te veel in te spannen de finale en werd kampioen. 2 Rieneke Stukker; 3. Eddy Kruk. In de finale van de klassen 4,5 en 6 waarvoor zich hadden geplaatst Barend Jongman, Gerben Bel dman, Erik Broekmaat, Richard den Heijer, Heijer, Jan Peter Schalk, Martin Scheperman, Her man Brinks, Egbert Dikkers, en Norman Visser, Martin Scheper man van start af de kop nam 10 me ter voorsprong die hij wist vast te houden tot het uitkomen van de laatste bocht waarin hij even van slag raakte. Hij herstelde zich vrij snel maar kreeg toch Egbert Dik kers op een paar meter achter zich die op de laatste 50 meter een for midable sprint inzette, met een schaatslengte won en kampioen werd. 2 Martin Scheperman, 3 Erik Broekmaat, 4. Richard Den Heijer, 5. Herman Brinks, 6. Gerber Bel dman. Direct na afloop werden de kapioenen gehuldigd en de prijzen uitgereikt door clubvoorzitter Wim Bouwhuis. In het kader van het multimediale project „De Bijbel Open" ging in januari 1980 een 10-delige populair-wetenschappelijke tv- serie van sart over het ontstaan van dc wereld. Met het oog op de bijbel, anders gezegd: de eerste elf hoofdstukken van het eerste bij belboek „Genesis". Voor de meeste mensen, ook voor heel veel chris tenen, dienen geloof en wetens chap los van elkaar worden gezien. Ze hebben niets met elkaar te ma ken, denken velen. Schepping, zondeval en een wereldwijde zondvloed, om maar drie hoofd momenten uit het begin van de bijbel te noemen, spelen in het denken en handelen, ook van de moderne wetenschapper, geen en kele rol. Toch zijn juist deze feiten, historische feiten, van enorm be lang bij het onderzoek naar de oor sprong van heel de werelijkheid, aldus schrijft ons de Evangelische Omroep. De scheiding van geloof, dat wil zeggen bijbelse gegevens over de schepping en het beoefenen van wetenschap, brengt op een dwaalspoor. Dit proces, dat al in de theologie en de filosofie van de middeleeuwen begint, heeft zich verder voortgezet. De mens en zijn autonome denken keerde zich steeds verder af van goddelijke openbaring. De „Godin van de 'IgSg r v? ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel. afspraak Zwaluwstraat 31, Goor Tel 05470-4113. Onlangs heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten uitgave nr. 45 in de zgn. Groene Reeks doen verschijnen: „Behoud van bo men". Hierin wordt een nieuw model voor een gemeentelijke kapverordening beschreven en toegelicht. Een kapverordening bestaat uit een aantal bepalingen, waarmee de gemeentelijke over heid controle kan uitoefenen op de instandhouding van alle bomen binnen de gemeente waarop de boswet van 1962 niet van toepas sing is. Dit zijn in het algemeen de „Bomen buiten bosverband", of tewel de bomen in parken, tuinen, straten, etc. al dan niet in particu lier bezit. Deze controle komt er op neer, dat het gemeentebestuur wel of geen ontheffing geeft van het verbod om bomen te vellen. In een kapverordening staat omschreven op welke gronden de controle mag worden gedaan en welke rechten, of plichten hieruit voort (kunnen) vloeien. In het nieuwe model is ondermeer het aantal gronden, waarop een ontheffing kan worden geweigerd, uitgebreid, namelijk met de „rede nen van milieubeheer". Dit houdt in dat in het vervolg ook de waarde van de boom als zuurstofprodu cent, luchtzuiveraar, voedselplant voor bijen en vogels, etc. bij de overwegingen t.a.v. het al dan niet verlenen van een vergunning kun nen worden betrokken. De belang rijkste verbeteringen zijn mis schien wel de instandhoudings plicht en de herplantplicht er op neer dat de eigenaar van een boom moet voorkomen, dat de boom om andere redenen dan het vellen ten gronde gaat. (bijv. als gevolg van vergiftiging, verwaarlozing, vreets- chade door vee, etc) en dat er op nieuw moet worden ingeplant als de boom om deze redenen en ook die van het toeval (brand, bliksem, storm, etc.) is doodgegaan. Al met al dus toch wel interessante verbe teringen. Toch hadden we graag gezien dat een aantal andere as pecten eveneens nader was uitge werkt. Zo is bijvoorbeeld in het nieuwe model nog steeds geen om schrijving gegeven van het begrip „boom", (normen t.a.v. hoogte, leeftijd en vorm, afhankelijk van de soort; eventuele dendrologische betekenis) of met andere woorden: tot welke leeftijd mag een bepaalde soort nog worden geveld? Dit zou dan ook kunnen gelden voor strui ken. Enerzijds lijkt het ons niet zo zinvol dat zelfs het kleinste eikje of es- doorntje wordt beschermd, maar anderzijds heeft een eeuwenoude buxus-struik ons inziens echt wel enige betekenis. Ook had naar onze mening duidelijker mogen worden gesteld, dat het verplanten van grote bomen gelijk staat aan het vellen ervan. Dit om eventuele misverstanden te voorkomen. Met de nieuwe model- kapverordening is het helaas nog niet zo dat alle bomen-buiten- bosverband zijn beschermd. Een aantal situaties valt namelijk inge volge de boswet niet onder de ver ordening. Zo zijn populieren en wil gen langs wegen buiten de be bouwde kom, ofschoon ze van bij zonder landschappelijke waarde kunnen zijn,, zijn nog steeds niet beschermd, oude fruitbomen, die tegenwoordig een grotere recrea tieve en dendrologische waarde gaan krijgen, zijn nog steeds voge lvrij. Het is te hopen dat de gemee ntelijke overheid met deze dingen in het kader van de herplantplicht dan ook rekening houdt, zodat er geen „vogelvrije" bomen als zoda nig worden gebruikt, (die dan uit eraard door de kwaadwillende ei genaar, vervolgens zonder bezwaar kunnen worden omgehakt). Dit schrijft „Bomennieuw", uit- gave van de bomenstichting. werd symbool voor het vergodde lijkte verstand tijdens de Franse revolutie. Hield het daarmee op? Geenszins Charles Darwin (evolu tietheorie), Karl Marx (communis tisch manifest), en Sigmund Freud (psycho-analyse) legden, alhoewel op verschillende gebieden, het fun dament waarop tot op vandaag verder werd gebouwd. Een wetens chap zónder God, uitgaande van een „gesloten wereldbeeld" waarin alles verklaarbaar is vanuit de wet ten van oorzaak en gevolg. Het ge loof werd zó tot een sprong in het duister. Immers, geloof kun je niet bewijzen, anders is het geen geloof meer, op zichzelf een juiste consta tering. Het geloof in bijbelse bete kenis staat of valt echter met de feiten, met de historische feiten van het Oude en Nieuwe Testament. Deze historische feiten zijn ook heilsfeiten. Het feit van de Opstan ding van Jezus uit de dood is zowel een historisch feit als een heilsfeit. Mensen gaven hun leven als marte laar, niet voor een mythe, maar voor een échte gebeurtenis. Want daarom gaat het in de Bijbel: om échte gebeurtenissen. Om historie die ook heilshistorie is. Om geloof, maar ook om échte feiten. Dit geldt voor héél de bijbel, vanaf Genesis 1. Dit is het onderwerp van de serie „Het ontstaan van de wereld". Wie zich beroept op de bijbel en daarmee bezig wil zijn zal zich eerst moeten afvragen waar die bijbel vandaan komt. In een eveneens 10-delige tv-serie, die twee jaar ge leden werd uitgezonden, zijn de vragen rond de oorsprong en over levering van de bijbeltekst uit voerig behandeld. De EO gaf bij deze serie een gelijknamig boek uit, waarvan inmiddels de tweede druk verscheen. Wetenschap niet ontlopen Moet een christen de wetenschap ontlopen? Kan hem dat behoeden voor moeilijke vragen? Integen deel. Juist onder invloed van het christelijk geloof kan echte we tenschap tot bloei komen. Na de Reformatie zien we de wetenschap een enorme vlucht nemen. Mannen als Newton, Pascal, Bacon en ande ren, christen-wetenschappers, er kenden de bijbel als het Woord van God en gingen daarvan uit in het bedrijven van hun wetenschap De atoomgeleerde Robert Oppenhei- mer zei in 1962 dat de moderne we tenschap uit het christelijk geloof is ontstaan. De filosoof Alfred White head noemde het christelijk geloof „de moeder van de wetenschap". Dr. Francis Schaeffer zegt: „Na tuurlijk waren niet al die geleerden christenen. Maar ze leefden wel in een christelijke denksfeer Daarom had hun creativiteit een onder grond waarop deze kon groeien en bloeien De overtuiging, dat het heelal geschapen was door een re delijke God, maakte dat deze ge- WERELDWIJDE DIACONIE (27 jan.-3 febr. '80) WAAR GEEN HELPER NOG WIL HOREN ROEPT DÈ HELPER NAAR VOREN Giften óók op giro 875587 van de RABO-bank te Holten op rekening „Werelddiaconaat" (nr. 50310) Voor de zevende keer komt de be kende Amerikaanse Gospel formatie op toernee Het thema van het programma is New Hope. En nieuwe hoop zal dat letterlijk bete kenen voor duizenden mensen in de derde Wereld De toernee van dit Jaar is exclusief voor Tear Fund, het internationale Evangelische Hulpfonds Deze or ganisatie heeft een uitgebreid so ciaal hulpverleningsprogramma. De opbrengst van de concerten zal volledig bestemd worden voor hulp in o a Cambodja en Thailand Wings of Light weet het publiek te boeien Voorjaar 1979 kwamen on danks de sneeuwstormen zo'n 16 000 jongelui op de 4 weken du rende toernee En dat is belangrijk meer als de Jaren daarvoor. Nu wordt er een veelvoud verwacht, daar een muzikaal top-programma wordt gecombineerd met een ac tueel thema. Wings of Light met „Nieuwe Hoop" is te horen op: 23 febr Almelo (te vens radio-opnamen), 6 mrt. Zwol le; 12 mrt. Enschede; 13 mrt. Nij- verdal, 15 mrt. Utrecht, slotcon- cert, Muziekcentrum, supporting Acts, Hodos, Discipel, Internatio nals) Verdere informatie. Conti nental Sound, Postbus 81065, Rot terdam, tel 010-211098. leerden vol vertrouwen aan de slag gingen om meer te weten te komen van het heelal Zonder die basis was de wetenschap nooit geboren Omdat het die basis miste is de Chinese wetenschap nooit tot rijp heid gekomen Hetzelfde kan ge zegd worden van de Arabieren. Zonder christelijke basis verloren ze hun interesse in de wetenschap". Echte wetenschap ontleent zijn diepste grond en inhoud voor het weten aan de bijbel en houdt reke ning met a) bijbelse feiten als schepping van de afzonderlijke soorten, de zondeval en de wereld wijde zondvloed; b) bijbelse nor men. Wie deze zaken negeert, nege ert het meest wezenlijke voor het bedrijven van echte wetenschap. Moeilijke vrogen? De programmamakers van „Het ontstaan van de wereld" hebben het zich niet gemakkelijk gemaakt. Geen moeilijke vragen worden uit de weg gegaan. Tal van wetens chapsgebieden komen aan bod, zoals astronomie en de „big bang" theorie, het heelal en ons zonnes telsel, de ouderdom van de aarde en de meetmethodes van fossiele resten uit de aardlagen, het eerste leven op aarde en de soorten en „tussenvormen", de biologie en de erfelijkheidsleer (genetica), de zondvloed en de gevolgen ervan en de tijd nó de zondvloed. Op grond van een serie wetenschappelijke criteria wordt geconcludeerd, dat we te maken hebben met een jong heelal en een jonge aarde (gedacht moet worden aan 10.000 max. 15.000 jaar). Tal van wetenschap pers uit diverse landen nemen deel aan deze serie programma's zoals prof. dr. A.E. Wilder Smith (bekend uit eerdere EO-programma's over schepping en evolutie), Isaac Asi- mov (wetenschapper en bekend sciencefiction schrijver - meer dan tweehonderd boeken), prof. dr. H.S. Slusher (astronoom), prof. dr. D.T. Gish (bioloog), dr W.J Ouweneel (bioloog) en verschillende anderen. Zaterdag 19 januari 15.30-17 30 uur receptie i.v.m. 50- jarig bestaan IJsclub „De Noord- pool" in zaal „Vosman 20.00 uur Touwtrekwedstrijden in manege „Snorrewind" Zondag 20 januari 14.00 uur Discobal in cafe „De Wip- pert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.) 20.00 uur Dansen in bar-dancing- discotheek ,,'t Boekje" Bathmen (zie adv Dinsdag 22 t.m. zaterdag 26 Janua ri: opruiming bij Jan Huzen in Dij- kerhoek (zie adv.) Dinsdag 22 januari 20.00 uur Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep Dijkerhoek in „Betha- nie"; Discussie-avond over onder werp uit „De Fakkel" 20.00 uur Jaarvergadering/Nieuw jaarsvisite afd. Dijkerhoek Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in café-rest. „Het Bonte Paard" DINSDAG 22 JANUARI 14.30 uur Bejaardensociëteit in ge bouw „Irene" Woensdag 23 januari 10.00 uur Inzet woon- en winkel huis, Dorpsstraat 63 in hotel „Vos man" (zie adv.) 20.00 uur Jaarvergadering afd. Hol ten Ned. Bond van Plattelands vrouwen in zaal „Vosman" Verto ning diaserie over Holten 20.00 uur Uitvoering Toneelvereni ging „V.O.P." in Ons Centrum", Okkenbroek Donderdag 24 januari 20.00 uur Jaarvergadering afd. Hol ten Chr. Plattelandsvrouwenbond in „De Kandelaar" (Stationsstraat) Zaterdag 26 januari 20 00 uur Uitvoering Toneelvereni ging „V O.P." in „Ons Centrum", Okkenbroek Maandag 28 jan. zaterdag 2 febr. Grote jaarlijkse „Huis aan huiscol lecte" voor Werelddiaconaat Woensdag 30 januari 10.00 uur Toeslag woon- en winkel huis Dorpsstraat 63 in Hotel „Vos man" Vrijdag 1 februari 20.00 uur Opvoering van het blijs pel .Hoerenbedrog" door Toneel vereniging „COC." in Ontmoe tingscentrum „De Kandelaar" Zaterdag 2 februari 20.00 uur Opvoering van het blijs pel Hoerenbedrog" door „Toneel vereniging „C.O.C." in Ontmoe tingscentrum „De Kandelaar". 20.00 uur Groot Prinsenbal „De Fienpreuvers" in „Het Bonte Paard" (zie ber) Donderdag 7 februari 19.45 uur Koffle-ochtend afd. Hol ten Ned. Bond van Plattelands vrouwen in zaal „Vosman" Discussie-onderwerp ,Jk en jij hoe leven wij"? Leidster mevr. P. VogtrRooyackers van Balkbrug. ARTS J.F. Sijtsema, Keizersweg 32, tel. 3553. Spreekuur: 11.00 u. en 16.00 u. WIJKVERPLEGING Zr. M. Maarse, Hemeltjenskamp- weg 29, Diepenveen, tel. 05709-2530 bgg. 05700-22700. De weekenddienst gaat in vrijdag avond om 18.00 uur en eindigt maandagochtend om 8 uur. Tij dens de weekenddienst kunt u de wijkverpleegkundigen in ieder ge val bereiken 's morgens van 7 00-7.30 uur en tussen de middag van 13.00-14.00 uur Spreekuur en afhalen van verpleegartikelen maandag t.m. vrijdag van 13 30-14.00 uur wijkgebouw Stich ting Kruiswerk, Gaardenstraat, tel. 1436. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 2784. Spreekuur maandag t.e.m. vrijdag 8.30-9.30 uur. OPEN BEJAARDENWERK Tafeltje dekje. Inlichtingen tel. 1201 en 1517. MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING Bureau Dorpsstraat 16, tel 2784. Spreekuur maandag t e m. vrijdag 8.30-8.30 uur. Tijdens de weekends zijn Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging bereikbaar onder nummer 05486-16465. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur wijkgebouw St. Kruiswerk, Gaar- denstraat. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wijkgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstr. GJ. Kraaij, tel. 2299. ZIEKENFONDS Elke vrijdag van 8.30-10.00 uur. Spreekuur gebouw Kruisvereni ging, Gaardenstraat 31. TANDARTS J.P. Koppert, Tv. Ameronge- nstraat 25, Markelo, tel. 05476-2200 Spreekuur spoedgeval len: 17.00-17.30 uur. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessenplasstr. 5, tel. 05483-1515. GEM. ENERGIEBEDRIJF Storing ElektriclteitiGasvooizie- ning, tel. 1814. POLITIE Telefoon: 1352 en 2655. Na 18.00 u. bellen. 05200-71234. BRANDWEER Telefoon: 2222 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3