Stroom duurder Schrijfavond van Amnesty International Chaos Iran leidt naar nieuwe revolutie Huisschaaktoernooi Verkeerskenniswedstrijd OLM gaat praten over zuivelprobleem Tariefsverhoging binnenlands vervoer Maandag 14 januari ONS KINDERVERHAAL Het geredde lammetje Bioscopen Almelo Music for the millions orresteijn Emancipatie beleid HOLTENS NIEUWSBLAD BURGERLIJKE STAND HOLTENS NIEUWSBLAD - 11 JANUARI 1980 - PAO. 7 De Werkgroep Holten van Am nesty International wil haar activiteiten voor 1980 beginnen met een schrijfavond voor de politieke gevangeen. Sinds half september wordt er een inter nationale Al-actie gehouden om de aandacht te vestigen op de terreur in de Midden- Amerikaanse staat Guatemala. In Nederland doen ongeveer 50 plaatselijke groepen hier aan mee. Zij benaderen daarvoor in ons land: vakbonden, kerken, studenten, academici, juristen, politici en journalisten. Het is de bedoeling dat deze doel groepen daardoor bij de rege ring van Guatemala zullen aandringen op vermindering van de terreur en het garande ren van de mensenrechten. De actie is niet echt aan een be paalde termijn gebonden en zal nog geruime tijd doorlopen. Van Guatemala wordt gezegd, dat het geen politieke gevan genen heeft, omdat ze direct vermoord worden. Het laatste anderhalve jaar meldt de pers van Guatemala vrijwel dage lijks, dat er overal in het land lijken zijn gevonden, gemid deld ca. 9 per dag. Veel lijken vertonen sporen van wrede marteling, vaak zijn om identi ficatie te voorkomen de handen afgehakt en de gezichten ver minkt. In een vraaggesprek met leden van A.I. heeft de Guatemalteekse vakbondslei der Miquel Albizures het be lang van internationale acties onderstreept. „De regering is gevoelig voor internationale druk" heeft deze vakbondslei der verklaard. De schrijfavond van de Hol- tense Werkgroep zal niet uit sluitend gericht zijn op de poli tieke gevangenen in Guatema la. Er zijn een groot aantal na men van gevangenen in hoofd zakelijk dictatoriaal gerege erde landen. Er zijn voorbeeld brieven en er is schrijfgerei. Een kleine bijdrage in de por tokosten zal welkom zijn, maar is niet beslist noodzakelijk. De Werkgroep spreekt de ver wachting uit, dat veel Holtena ren, evenals voorgaande keren, aan deze schrijfavond zullen meedoen. Hun hulp voor de zwaar getroffen slachtoffers van terreur is zeer noodzake lijk. Nachtenlang van te voren stond de babyfoon aan tussen de garage en het woonhuis. Deze keer moest zij erbij zijn, als het schaap ging beval len van een of meer lammetjes. Nee, een echte boerin is Maaike niet. Wel heeft zij bij haar huisje buiten een kleine boomgaard en een schuur tje. Ideaal voor een paar schapen. Maar omdat het zo koud was ge weest, had zij het schaap de laatste tijd in de garage laten verblijven. Het gebeurt namelijk wel eens dat een schaap haar jong niet accep teert en het is dan goed erbij te zijn om de band tussen moeder en kind een beetje te stimuleren. Nou en het lukte hoor, zij was er op tijd bij en alles ging prima. Het lammetje groeide goed. Een ander jaar was het schaap haar een paar maal nagelopen, was steeds bij de garage blijven staan, voordat Maaike door had dat „het zover was" en dat mevrouw schaap in de garage wilde bevallen. Ook dit keer had zij het goed in de gaten gehouden. En tochom een uur of tien 's avonds was zij nog gaan kijken. Niets aan de hand. De volgende ochtend was het zover. Twee lammetjes. Ze lagen in het hooi en waren erg koud en nog niet schoon gewassen. Uren is Maaike bezig geweest ze warm te wrijven. En af en toe stopte zij er een onder haar wollen vest. Tot zij zich herin nerde, hoe zij een paar jaar geleden ook eens zo bezig was geweest. Uren! Ze was zelf zo koud gewor den, dat zij uiteindelijk maar een glaasje brandewijn had gedronken om warm te worden. Toen zij dit De ayatollah Khomeiny wordt meestal aangeduid als de „geestelijke leider" van de revolutie, die Iran in een chaos heeft gedompeld. Dat is het geheim van zijn succes. De Islam is, on danks vele ge- en verschil len, de religie die al deze volken bindt. De Koran de „bijbel" der Mohammeda nen, is boven alle kritiek verheven: een wetboek niet alleen voor het geestelijk, maar ook voor het dagelijks leven. Wie pretendeert van uit de Koran te handelen, en die opnieuw tot richtsnoer voor heel de samenleving te doen gelden, staat ijzers- terk. Wat dat nu precies betekent in de concrete situatie, hoe dit vertaald moet worden voor de binnen- zowel als de buitenlandse politiek, gaat zo om en nabij 90% van de bevol king volledig boven de pet. Maar met een „Heilige Man" aan het hoofd van de staat, met het „Hei lige Boek" als richtsnoer voor zijn handelen, kan er immers niets mis gaan? Hij heeft Allah (God) op zijn hand! De heilige vinn Tegen het dictatorale gezag van de sjah bestond al lange tijd verzet, openlijk maar vooral latent. Dat la tente verzet bestond vooral bij de grote massa die begreep dat een dubbeltje nooit een kwartje wordt en die (zoals dat ook elders gebeurt) gemakshalve de overheid aan sprakelijk stelt voor alles wat mis is en mis gaat. De sjah had ongetwijfeld het beste met zijn land en volk voor (al vergat hij zichzelf en zijn clan niet), maar was niet kieskeurig in zijn metho den en regeerde met harde hand. Hij had al eens een waarschuwing gehad, toen hij onder het bewind van Mossadeg de vlucht moest ne men, maar hij kwam weer terug. Hij had de olie, hij had de steun van Amerika, een sterk en modern le ger, een efficiënte (geheime) politie. Hij had echter buiten de waard ge rekend, buiten de man die het ge heim kende waarme hij het volk op zijn hand kreeg. De man die de hei lige groene vaan van de profeet droeg en een heilige (guerilla) oor log tegen de sjah begon. Dat was een motief dat allen herkenden, waarmee (bijna) allen akkoord konden gaan. „God wil het" en zo startte ook deze kruistocht. Gezag op straat Khomeiny heeft een overweldige- wend succes gehad, maar de gevol gen daarvan zijn verschrikkelijk. De situatie in Iran is het best te vergelijken met die in Frankrijk tijdens de revolutie, in Rusland na 1916. Het gezag ligt op de straat, en de straat maakt de dienst uit en likwideert aan de lopende band de gezagsdragers. De regeringen van de andere Islamitische landen pas sen intussen wel op dat het recept van Khomeiny in hun eigen ortho doxe staten geen navolging vindt. Jasser Arafat bezette gauw een plekje, maar maakte ook niet meer klaar. Khomeiny heeft strikt ge nomen alleen geestelijk gezag. De top van het leger is deels gelikwi- deerd, heeft deels de benen geno men. De politie fungeert niet meer. De buitenlandse politiek vertoont geen lijn. Alles moet natuurlijk an ders, maar hoe, dat is de vraag. In een wereld, waarin grootmachten een koude oorlog voeren en kleine machten (ook en vooral in het Na bije Oosten) intrigeren en manipu leren, wil Khomeiny een staat stichten op basis van een heilig boek, dat twaalf eeuwen geleden werd geschreven en waaraan geen letter veranderd mag worden. De tijd werkt in zijn nadeel. Na het eerste enthousiasme beginnen steeds meerderen het gevaar te ontdekken, dat men eenvoudig de ene tiran met de andere verwisseld heeft. In de dolle carnavalssfeer van de revolutie heeft ieder zich van wapens voorzien. Ondanks herhaalde oproepen worden die niet ingeleverd. Khomeiny zit op een kruitvat en zelfheeft hij de lont aangestoken. Het ziet er naar uit dat, volgens beproefde methode, de eerste „idealistische" revolutie ge volgd zal worden door een tweede een dictatuur van kei harde realisten. En de gevolgen daarvan zijn helemaal niet te over zien voor Iran en voor de hele wereld! verhaal aan een echte schapen houder vertelde, moest die lachen. Ja, ja, jij houdt zeker wel van een borreltje. Nou ja, dat hoefde Maaike niet te ontkennen. Maar toen had zij het toch echt gedaan, omdat het zo koud was. Je had de brandewijn beter aan het lammetje kunnen geven!, was het lachende kommentaar. Zou ik het doen?, vroeg Maaike zich nu af. Ze was bijna ten einde raad en veel fut zat er nog niet in dat ene lammetje. Dat andere ging wat beter, al had de moeder er nog geen zin in het eens echt goed schoon te likken en zo vertrouwd te raken met haar kind. Geen bran dewijn in huis, wel jenever. Nou dat zou ook wel gaan, dacht Maaike en ze nam de fles mee naar de schuur. Ze morste wat op haar vest, toen zij het lammetje een paar slokjes je never naar binnen goot. En het schaap maar likken aan haar vest. Ze likte ook de gemorste druppel tjes van haar handen. Zo, Jij houdt dus ook van een borreltje, lachte Maaike. Maar je hebt je niet als een goede moeder gedragen; je krijgt dus niks. Zorg eerst maar eens voor je kinderen! Nee, niks ervan. Je bent wel een lief schaap, maar je bent geen goede moeder. En dat moet toch veranderen. Ik weet niet of het mij zou lukken jouw kinderen met de fles groot te krijgen. Toen het schaap aan de jenever bleef snuffelen kreeg Maaike een lumineus idee. Zij sprenkelde wat van de sterke drank over de lam metjes heen en legde ze een voor een onder haar neus. Wat ze ge hoopt had, gebeurde. Het schaap likte en likte en likte zo alle jenever van de lammetjes af. Maar ze likte hen ook meteen schoon. Ze waren al warm en wat levendiger gewor den. En zo sloot tenslotte het moe derschaap figuurlijk haar twee kinderen in de armen. En gelukkig ging het met de voeding ook goed. Toen Maaike een poosje later kwam kijken lagen zij te drinken. Hun huidjes waren mooi schoon, de krulletjes lekker droog. En moeder schaap keek nogal slaperig uit de ogen. Zeker van alle vermoeienis, of van Hoe dan ook, een paar dagen later dartelden de geredde lammetjes in de wei onder het toeziend oog van moeder schaap en van Maaike, die met voldoening zag hoe de lamme tjes groter en groter werden. Zij had al weer wat geleerd en was een er varing rijker voor haar mini scha- penfokkerijtje. Palace Vr., ma., di., wo. 14.30 20.00 uur Air- port '80 ma. zo. 14.30 18.45 21.15 uur The Concorde Varossiau Vr., ma., di., wo. 14.30 20.00 uur De vier vuisten op safari za. 18.45 21.15 ,uur safari Zo. 14.30 18.45 21.15 uur idem. Za. 23.30 uur Porno pretjes in zachte bedjes. De leden van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij (OLM) gaan deze maand uitvoerig discus siëren over het zuivelprobleem. Dat gebeurt aan de hand van een nota, die het hoofdbestuur naar de 69 afdelingen van de OLM in Overijssel heeft gestuurd. Na de plaatselijke discussies zal er een grote vergadering voor alle afde lingen worden gehouden, waarin opnieuw het zuivelvraagstuk aan de orde komt. Deze bijeenkomst heeft op 6 februari plaats in de Leeren Lampe te Raalte. De OLM is na de jongeren de eerste standsorganisatie, die het zuivel vraagstuk zo uitvoerig gaat be handelen. Het zuivelprobleem is vooral de laatste maanden hét on derwerp van gesprek onder de veehouders. De dreiging van een melkprijsverlagingen de groeiende zuiveloverschotten geven hiervoor de aanleiding. Het hoofdbestuur van de OLM constateerde, dat door de veelheid van discussies meni geen door de bomen het bos niet meer zag. Via een uitvoerige be handelingvan het zuivelvraagstuk in eigen kring hoopt de OLM voor haar 7.000 leden wat meer duide lijkheid te scheppen. „Er zijn", aldus het hoofdbestuur, „verschillende mogelijkheden, waarvan verwacht wordt, dat de melkstroom niet verder zal toene men, zo mogelijk zelfs gaat floppen. De meningen over de wijze waarop dit moet worden aangepakt, lopen nogal uiteen. In sommige stand punten kun je een duidelijke een zijdigheid bespeuren. Dat kan al leen maar leiden tot onnodige te genstellingen binnen de land bouw", meent het bestuur van de OLM, die mede om dit laatste punt een zuiveldiscussie in eigen kring belangrijk vindt. Als leidraad daarvoor geldt een nota, waarin naast een korte beschrijving van het EEG-zuivelbeleid een aantal mogelijkheden wordt opgenoemd om het zuiveloverschot aan te pak ken. Dat zijn bevriezing of verla ging van de melkprijs, een melkhef- fing waarmee de zuivelafzet verbe terd kan worden, vrijwillige pro ductiebeperking en verplichte produktiebeperking. Onder dat laatste vallen contingentering en quotering, waarbij een boer of een land jaarlijks niet meer dan een be paalde hoeveelheid melk mogen af- Naam (ver. of bedrijf):mleveren. Hiervoor zijn verschillende systemen mogelijk Daarbij plaatst Adresü te Holten het OLM-hoofdbestuur de kantte kening^ dat deze verplichte zuivel- beperking de ontwikkeling in de landbouw en de zuivelindustrie zal afremmen. De nota wordt besloten met een serie vragen, waarbij de af delingen uitspraken kunnen doen over hetzuivelbeleid. Duidelijk kan daarin naar voren komen of de OLM-leden voor- of tegenstander zijn van contingentering. Ook over andere mogelijkheden om het zui- velproleem op te lossen wordt een visie gevraagd. Wereldsuccessen der klassieke muze. Deze serie omvat nu 25 delen. Met 6 fraaie prentbriefkaarten ls de 25e plaat uit de serie een zeer bijzondere geworden. Niet in de laatste plaats door de zeer zorgvuldige repertoire keuze en de uitvoering ervan. Iets wat trouwens ook voor alle andere delen geldt. wip. n a Mpnu^t (Boccherim) Met o a Ouverture Rosamunds Bloemenwals(Ts)aikowsk,). Fur irh^Ti' SfedfKre.sleT)36 FhsefBeethoven! (Chopin), Liebeslied(Kreisler) Kroning ^mars(Meyerbeer). Öle F ledermaus (Strauss jr Etude Aases dood (Griep). Wals u mE(Chopin). Humoreske(Dvo- Zwanenmeer(Tsjaikowsk rak) Voor de prils hoeft u het niet te laten; deze is slechts f IS,95 per elpee. lorenseweg 14 Holten Telefoon 2392 Twaalf van de zestien leden van de Emancipatie Kommissie (EK) zul len op verzoek van staatssecretaris mevrouw Kraaijeveld lid blijven van de EK, die als overgangscom missie zal fungeren tot aan het in werking treden van de wet op de Emancipatieraad. Vier leden van de EK zullen in verband met ver plichtingen elders hun lidmaat schap beëindigen. De EK zal als overgangscommissie op basis van haar verlengd instellingsbesluit de regering kunnen blijven adviseren over het emancipatiebeleid. Begin 1980 zal een advies over arbeid en een verslag over vijf jaar EK wor den uitgebracht. Daarnaast zal voorbereidend werk voor de nieuwe Raad gedaan worden. De EK rekent er daarbij op dat de wet op de Emancipatieraad in sep tember 1980 in werking zal zijn ge treden. De continuïteit van de ad visering over het emancipatiebe leid was een probleem geworden, omdat de termijn van de EK op 14 december 1979 zou aflopen, terwijl er nog geen Emancipatieraad was. Dit hield o.a. in dat het adviespro gramma van de EK praktisch was afgerond en een aantal medewer kers het bureau al in de loop van 1979 hadden verlaten. In een bege leidende brief bij haar verzoek aan de leden van de EK om aan te blij ve n zegt de staatssecretaris zich te realiseren, dat op korte termijn geen maximale invulling van de adviestaak kan worden gevraagd. Zij stemt in met de door de EK ge stelde voorwaarde, dat alvast be gonnen wordt met de opbouw van het bureau van de Emancipatie raad. Advertentie-adviseur: W. FREuERKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal Telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur GEVONDEN: Sleutelbos; Groene damesfiets; Abus Sleutel VERLOREN: Herenglacé, zwart; Grijze kater, hoog op de poten en witte vlek onder buik; f5000.- In een enveloppe; Gouden armband „closed forever"; Kinder-ski- handschoenen, rood met blauw; Licht bruine heren-handschoen; Bruine dames-handschoen, leder en gehaakt; 3 Citroen-sleutels met handje Bij voldoende deelname wordt op maandag 4 februari 1980, aanvang 20.00 uur In het „Hotel Vosman" te Holten de jaarlijkse Verkeerskennis wedstrijd gehouden. Hieraan kunnen deelnemen teams van fabrieken, bedrijven, verenigingen, enz. enz enz Elk team bestaat uit drie personen. De vragen worden gesteld aan de hand van dia's e.d Het is niet de bedoe ling om het moeilijk te maken. De prijzen zijn bekers onder andere een wisselbeker die beschikbaar is gesteld door de M.A.C. „De Holterberg". Per team vragen wij u f 10als bijdrage in de te maken kosten Wij rekenen op uw komst. U kuntzich hiervoor opgeven tot 15 januari 1980 bij: A. van Heun, Reilinksweg 4 te Holten, Telefoonnummer thuis 29 61 of 13 52 poli tiebureau. Wilt u zo vriendelijk zijn om onderstaand inschrijfformulier voor 15 januari 1980 in te leveren bij A. van Heun, voornoemd. Het bestuur V V.N. afdeling Holten. Inschrijfformulier: Neemt wel/niet deel aan de verkeerskennis wedstrijd op 4 februari 1980 Handtekening, De IJsselcentrale heeft niet kun nen verhinderen, dat de kleinver bruiker in Overijssel meer heeft moeten betalen voor de stroom. Begin 1979 moest hij voor een ki lowattuur 14 cent betalen, aan het eind van 1979 17.5 cent. Een stij ging van 25 procent veroorzaakt door de olieprijzen op de vrije markt. Hoewel de IJsselcentrale een ho gere omzet heeft geboekt die steeg van 407 tot 470 miljoen gulden, is de winst gehalveerd en bedraagt on geveer negen miljoen gulden. De omzetstijging is veroorzaakt door de groeiende kosten voor brand stof. De groot- en kleinverbruikers moeten dit jaar gemiddeld ander half procent meer betalen. In 1979 investeerde de IJsselcentrale rond 150 miljoen gulden; dit jaar zal een gelijk bedrag aan investeringen moeten worden uitgegeven. Bo vendien speelt de olie-aanvoer een belangrijke rol. Dit jaar zullen de electriciteitsbedrijven zes miljoen ton olie nodig hebben en van die hoeveelheid is tot dusver de helft gedekt door leringscontracten. Wordt de olie-toevoer niet gunsti ger, dan zal men aardgas moeten gebruiken In 1990 wil de centrale beginnen met de bouw van een ko lencentrale te Harculo, waarvoor een plan in studie is. De IJsselcen trale heeft plannen om in de loop van de komende jaren de stroom- voeding van Twente in te passen. Er zijn al voorbereidingen getroffen voor een nieuwe verbinding van Zwolle naar Almelo. Volgens de IJsselcentrale is er nog te weinig effect te constateren van de propa ganda om zuiniger te zijn met stroom. Daarom willen de Neder landse electriciteitsbedrijven de propaganda anders aanpakken en de consument erop wijzen, dat hij geld kan besparen door minder stroom te gebruiken. In samen werking met de TROS wordt een stroomspaarspel op de televisie gebracht, dat gesteund zal worden door een advertentiecampagne. Geboren: Hans z.v. H. Pasop en M.J. Kettelarij; Albert Johan Ger hard z.v. J.H. Oolhekkink en J.G. Boode; Menno z.v. F. Noorlander en R.J Heijtmeijer; Gerritdina Wil- lemina d.v. G.J. Fokker en G. Nijland; Gerda Hendrika d.v. W. Markvoort en G.H. Óolbekkink (geb. te Deventer). Overleden: A. Bekkernens, oud 94 Jaar, Holten; J. Molendijk, oud 93 jaar, Holten; H. ten Veen-Rast, oud 81 jaar. Holten; J.B Kettelarij, oud 71 jaar, Holten (overl. te Deventer). ALMELO - In het toernooi van de Almelose huisschakers zijn de vol- De tarieven voor het binnenlands vrachtautovervoer - zo deelt de NOB Wegtransport mee - worden per 1 januari 1980 verhoogd met de volgende percentages: Interlokaal ongeregeld vervoer 4.75% Staangeld interlokaal ongereged vervoer 4% Plaatselijk ongeregeld vervoer 4.75% uur- en kilometertarief: bedrag per uur 4.75% Bedrag per kilometer 5.5% Geregeld vervoer 5.5% Incassoprovisie remboursemen- ten 5% Daarnaast mogen vervoerders die de verhoging van 20 juli 1979 niet of niet geheel hebben doorbere kend, dit alsnog doen. gende uitslagen te melden: Groep 1: De Kiuiff-de Jong O-I, Herlaar-Prinsen 1-0, De Jong- Herlaar 0-1, v. Os-de Krulff 04. Stand: no. 1 De Hrui£f3puntenult4 wedstrijden. Groep 2: Veenhof-Landeweerd 0-1, Netters-Lulof 0-1, Landeweerd- Netters 0-1, Arbeek-Veenhof 0-1, Netters-Arbeek 1-0. Stand no. 1 Veenhof 3 uit 4. Groep 3: Verbunt-Wolters 0-1, Zaalberg-Kappert 1-0, Feitsma- Eenkhoom 0-1, Verbunt-Berhof 1-0, Wolters-Jongbloed 1/2-1/2, Eenkhoom-Kappert 1-0. Stand: no 1 Jongbloed 2 1/2 uit 3. Groep 4: Jeths-Wolbink 0*1, Knobbe-Mevr. Bos 1-0, Mevr. Bos-Dijkstra 0-1, Spel-Knobbe 1-0, Horst-Jeths 0-1. Stand no 1 Spel 3 uit 3. Groep 5: Frerichs-Telgenhof 1*0, Ten Berge-Mevr. Eeftink 1-0, Hubbelmeijer-v. Roon 1-0, Hogenbirk-Frerichs 1-0, v. Roon- Kremer 0-1, Mevr. Eeftink- Hubbelmeijer 0-1, Telgenhof-ten Berge 1-0, Hubbelmeijer-Telgenhof 1-0. Stand no 1 Hubbelmeijer 3 uit4.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 7