„WIJ DANKEN U EN ZIJN U NOG NIET VERGETEN" Schooien nam afscheid l'p Ambtsperiode in dichtvorm Gemeenten aan het woord MEDISCHE DIENSTEN Aanknopingspunt Een woord uit Dirkshorn Hulde in dichtvorm uit Heerde h „Houdt hem vast" - - - AGENDA HOLTENS NIEUWSBLAD - 11 JANUARI 1980 - PAG. 3 De hoofdmoot van de avondbfjeenkomst, waar ook gelegenheid bestond ds. en me vrouw Peddemors te feliciteren, en die een afwisselend en zeer geanimeerd karakter had, werd gevormd door toespraken van vertegenwoordigers van de gemeentë Hol ten en van de gemeenten die de jubilerende predikant heeft gediend. Namens de ge meente en de kerkeraad van Holten sprak ouderling D. Beldman, die eraan- herin nerde dat het zilveren huwelijksjubileum en hetvijfentwintigjarig ambtsjubileum iets is wat in het maatschappelijk leven niet veel voorkomt. De kerk van Holten is zo geluk kig dat deze jubilea vallen in de tijd dat U hier predikant bent, aldus sprekerWij hebben in die vijfjaar, datü in ons midden hebt gewoond en gewerkt, elkaar eenbeetje leren kennen. De heer Beldman releveerde dat erzo'n 5 1/2 jaar geleden heel wat verga derd is over de vraag welke predikant men nu moest beroepen. Een deel der gemeente wenst een jonge dominee, een ander deel eenwatouere. Maar men was het er wel over eens, dat het iemand moest zijn die bij de gemeente paste: geen gemakkelijke opgave voor de beroepingscommissie. Een van aanknopingspunten van het beroep was dat U, zei spreker tot de jubilaris, een bezoek bracht by een gezin in Leusden, waar ook iemand uit onze gemeente op be zoek was. Dominee maakte daar ook kennis met de persoon uit on2e gemeente. „Komt u ook uit Holten, uit het oosten van het land?" Dat is altyd een wens van myn hart ge weest: alleen een gemeente in het oosten van het land", zei ds. Ped demors toen. Met die uitsprak kwam het lid van de gemeente bij de beroepingscommissie. Zo is het contact met Holten ontstaan. On der grote belangstelling maakten ds. en mevrouw Peddemors kennis met de gemeente - Rehoboth was vol - en iedereen was benieuwd welke dominee dat zou zyn. Niet minder belangrijk was de vraag: hoe is de mevrouw van de predi kant. Zou ze zich kunnen aanpas- sen aan het platteland. Het bleek al spoedig dat u wel paste bij de ge meente en dat is na ruim vijfjaar ook wel gebleken. Ik geloof namens de gehele gemee nte te spreken als ik zeg, dat U in Holten een bezielende dominee bent, die zich bewust is van Gods roeping. Een stuk van die bezie ling hebt u kunnen overbrengen op jong en oud via prediking, pasto raal werk, het catechisatiewerk, maar ook door Uw blijmoedigheid en enthousiasme waarmee u het werk deed. Uw echtgenote, aldus de heer Beldman, is daarbij zonder twijfel een stimulans geweest, die u op het juiste tijdstip een duw in de goede richting kon geven. Be langrijk voor een predikant is im mers ook, dat hij steun heeft aan zijn vrouw. Hy wenste ds. Peddemors en zyn gezin toe dat hij nog vele goede ja ren uit Gods hand moge ontvangen en nog tal van jaren in de gemeente moge arbeiden als „onze" dominee, zo eindigde de heer Beldman. Namens kerkeraad en gemeente van Dirkshorn sprak de heer D. Houter, die in een geestige speech schetste hoe ds. Peddemors twee NED. HERV. KERK 9.00 u. en 10.30 uur ds W. Vons. In 2e dienst afscheid en bevesti ging ambtsdragers. Oppasdienst: Bertie Veneklaas Slots en Albertha Dollekamp. Uitgangscollecte: Kerkkoor en Helicon. 10 00 uur Jongerendienst in Ar ene" GEREF. KERK 9 30 en 15.00 uur ds. G.W.H. Peddemors. Kindemevendienst (9.30 u.) klas 3 mevr Stam Oppasdienst (9 .30 u.) Els en Petra van Wingerden. Mevr. Saalmink, mevr. Veldhuis-Bos, mevr. Hulsman-Veldhuis (res.). R.K. KERK Zaterdag: 17.00 uur, Zondag 9 30 uur. DUKERHOEK I 10 00 uur ds A.W Berkhof Uit- j gangscoll. Kerkkoor en Helicon. 0KKENBR0EK i 10 uur ds. J. v.d. Molen van Raalte. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur zondag 8.00 I en 11.00 uur. dagen nodig had om de gemeente te overtuigen van zijn kwaliteiten. De eerste preek was uit Handelin gen 2, handelend over Annanias en Safira. Broeder de Geus, aldus spreker, vertelde mij: „Het was net als'met zijn auto: hij gaf in het be gin veel te veel gas. Hij was dan ook niet te verstaan". Vandaar dat de preek maandag over gedaan moest worden. Er was een af spraak, dat de dochter van ouder-- ling De Geus naar haar neus zou grijpen als het te vlug ging. En ze greep nogal eens naar haar neus vertelde spreker onder grote hila riteit. In die vier jaar dat ds. Peddemors by ons was hebben we eigenlijk he lemaal geen kandidaat gehad. Hy was meteen ds. Peddemors. De heer Houter was in de notulen ge doken en had daaruit gepuurd dat op een kerkeraadsvergadering werd gesproken over de aanschaf van een bandrecorder om de preek op te nemen. Dat vond men gewoon overbodig. Dominee Peddemors bracht regelmatig een bezoek aan ouderen. Dan weet je, zei spreker, dat je een herder en leraar in de gemeente hebt, die je eigenlijk nooit meer zoudt willen missen. Dat wilde men ook niet. Dat bleek toen op ds. Peddemors een beroep werd gedaan legerpredikant te worden. Ds. Peddemors was voor steander van twee keer huisbezoek per jaar. Op de ledenvergadering van de kerk werd de ouders erop gewezen de kinderen te „overho ren" alvorens naar de catechisatie te gaan. Uw naam blyft onlosmake lijk aan onze gemeente verbonden, ging de heer Houter verder. U be diende er Gods woord. U mocht in de kerk voor het eerst het Avond maal bedienen, kinderen dopen, belijdenis afnemen, huwelijken be vestigen. Uit naam van onze ge meente zeggen we: Wij zullen U nooit vergeten, zei spreker. Hy bood een profielschets van de ge meente aan; daar is veel veranderd: nieuwe pastorie, nieuw vereni gingsgebouw, nieuw orgel, nieuwe generatie. Wat gebleven is: de open bijbel op de kansel. Hij wenste de familie Peddemors een zegenrijke tijd toe. „G.W.H. Peddemors, historisch ge zien", zo luidde de toespraak in dichtvorm van mevrouw W. Hamberg-v.d. Sluis namens de kerk van Heerde. Ze herinnerde aan.allerlei gedenkwaardige feiten: de geboorte van de twee dochters Correlien en Wikkie, de verhuizing naar Heerde in de bouwvakantie. De wil van de dominee om de stu deerkamer te behangen. „Maar dominee, geen mens krijg je er nu aan", zei de kerkeraad (Het was immers bouwvakvakantie). „Wie het doet interesseert me niet, maar als ik kom moet ik kunnen stude ren", was het antwoord van de pre dikant. En de broeders van de ker keraad gingen aan het behan gen Door het enthousiasme werd de kerk gerestaureerd. Ds. voelde niet voor een preekstoel, maar voor een preekstraat. Die er nog is. Heerde kreeg nogal eens een donderpreek, maar goed te ver staan en goed te begrijpen voor ie dere leek. Als dominee met een broeder op huisbezoek ging werd het wel eens onmenselijk laat. „Ik, de vrouw, werd dan vreselijk kwaad", ging mevrouw Hamberg verder. Het antwoord van ds. Peddemors was dan: „Gelukkig maar, anders was er nooit iets om af te zoenen". Dat is nog altijd bij ons een gevleugeld woord, zei spreekster, die met waardering sprak over mevrouw Peddemors en ds. Peddemors kenschetste als iemand die aan de behoudende kant blijft. Zij of freerde een boekwerk over Heer de. Aardige herinneringen diepte ook ds. D. Hoornstra, emeritus predi-^ kant, op. Met de heer Middelkoop vertegenwoordigde hij de gemee nte van Nieuw Vennep. Ds. Hoorn stra noemde ds. Peddemors een goede collega. Hij feliciteerde ge meente met zo'n predikant, want, zei hij, wij heb ben er 2 1/2 jaar over gedaan om een opvolger te vinden die in zijn schaduw zou kunnen staan. „Marleentje, Marleentje, zo is er maar eentje", zo werd er dan wel eens gezegd. Op humoristische wijze herinnerde de emeritus predikant eraan dat men van ds. Peddemors nogal ver wachtingen had over zijn gevoel voor kunst, naar aanleiding van een preek over de Mattheus Pas sion. Er was hem een getekend por tret aangeboden, maar later bleek dat dit portret ergens in een hoek van de pastorie lag. Het bleek een portret te zijn waarop de dominee in sportbroek was afgebeeld. Ook op ander artistiek gebied (schilde ren, filmen) was dominee niet zo sterk, maar, aldus ds. Hoornstra, in zijn vak is hij all round Houdt hem vast, want wij weten hoe lang wij gezocht hebben, besloot ds. Hoorn stra, die een geschenk onder cou vert aanbood. De laatste spreker, de heer N. de Boer uit Amersfoort, die een prentenboek over Amers- In de kantine van de Dienst van Gemeentewerken aan de Waagweg heeft maan dagmiddag de heer F.J. Schooien na een dienstver band van bijna 35 jaar af scheid genomen als gemeente-arbeider. Burgemeester mr. van Rappard sprekend namens het gemeentebe stuur noemde de mogelijkheid van vervroegde uitreding (V.U.T.) een hele goede zaak en het besluit van Schooien om hiervan als eerste werknemer in gemeentedienst van te profiteren wys en verstandig. De regeling betekent dat men op 63- jarige leeftijd, wanneer men licha melijk nog in goede doen is er mee kan stoppen. De rustige jaren, waarin men dan zelf de dienst kan uitmaken, breken wat eerder aan. U was zo zei burgemeester van Rappard multifunctioneel, een „manusje van alles", grondwerker, timmerman, metselaar en U kon alle machines bedienen. In kleinere gemeenten moeten ambtenaren vaak veel meer dingen kunnen en bereid zyn om indien nodig voor foort aanbood, zei dat hij de kerken had bezocht in de gemeenten, die ds. Peddemors had gediend. Hij herinnerde aan de samenwerking met de predikant, aan het feit dat Gereformeerd Holten destijds nog in de herbouwde kerk kerkte en aan de groei van de gemeente van Amersfoort wat betreft o.a. de uit breiding van het aantal kerkge bouwen. Maar wij zijn U nog niet vergeten, aldus spreker, die ein digde met de wens uit te spreken dat ds Peddemors nog vele jaren in de gemeente Holten mocht werken. De archivaris van de Geref. Kerk de heer Js. Beldman heeftin een gedicht van twee en twintig verzen een schets gegeven van c Peddemors en zijn gezin en tal van leuke bijzonderheden onthuld. Er was vijf en twintig jaar terug een dominee in 't land, die te Dirkshorn bevestigd werd, dat stond in de krant. Zo vlak voor de Kerst begon hij met preken, een goede leerschool moet je maar rekenen. En even tevoren ook pas nog getrouwd, dat maakte de nachten niet al te koud. Want daar in de kop van 't Noord Hollandse land, wijs je een verwarming niet van de hand. Van Noord Holland ging hij richting Veluwezoon, daar was de natuur als was het een droom. De bevolking van Heerde, eerst wat aan wennen, maar die begon hij al spoedig te kennen. Maar het westen riep, en hij ging weer op pad Het dorp Nieuw Vennep groeide haast uit tot een stad En zo kreeg hij ook daar weer handen vol werk, maar dat maakt je dan weer vol ijver en sterk 't Verhuizen was daarmee nog niet gedaan, weer later ging het op Amersfoort aan Weer begon het werken in een nieuwe wijk, doch een stad maakt ook je ervaringrijk Toen hij het echter wat jaren later had bekeken, vondt hij de tijd rijp voor wat rustiger streken- En het oosten dat trok hem en ook 't platteland, dit te combineren, wees hij niet van de hand. Een telefoontje uit een oostelijk dorpje vandaan, was aanleiding in die combinatie verder te gaan. Na wat gesprekken, die de beroepingscommissie deed, werd incognito aandacht aan het dorp Holten besteed. Toen mocht de kerkeraad komen praten, die Hóóltense leu, had'n wal in de gaten, Doómie veult er vaste wal heel vuile vüür méér der was nog een beslissend damesbestuur Mevrouw vun eerst de Hóóltense winkels wat kleen, méér treuste zich gauw met omliggende steen, de dochters daor was d'r ene derekt vuur, asse méér 'n hond, in ruil mog d'r vuur. De aandre twee dochters gooi'n gien roet in ett'n zelfs ene d'r van, zal de beslissing nooit wier vergett'n want in Hóólten kunt de jongs ok wal aordig weez'n aj der zo ene vindt, dót verhuus'n nooit zeer 'd Aolste dochter had Heerde nog in 't vezier, en hef door nou eur daag'luks vetier Zo maken de doómie met zien gezin, in Hóólten dan wier eur viefde begin Nu hebben we 't over een dominee gehad, en wie dat mag zijn is vanzelf nogal glad. Dominee Peddemors, want daar gaat het hier om, maar dat begreep u al, want u is niet zo dom. De naam Peddemors klonk in Holten als muziek in de oren, vooral die bij vroegere Peddemors koffiedrinkers hoorden. En wie ten Have's drinkers mochten zijn, vonden de komst van Peddemors eveneens fijn. Wat dominee heeft geleerd aan Holtense woorden, die hij in gesprekken en vergaderingen mocht horen, dat zijn er in de ruim vijf jaren al heel wat geweest, hij kan ze verstaan, zelf spreken, en dat is een feest Hij leerde het vlug, al zei hij eerst heel vaak: wat zeg je nu weer, en dan was het dus zaak, in zo goed mogelijk Hollands uit te leggen, wat 'n mennegat is, en dit Hollands te zeggen In 't afstand schatten viel hij eerst wat tegen, er was op de wegen veel modder en regen. Op kennismakingsbezoek aan de Schreursweg geweest, zei hij, dat is zeker ook wel de verste geweest. Een teleurstellend antwoord moest ik hem geven, ik zei „U zult nog wel meer moeten beleven" De lering die hij uit dit antwoord getrokken had waslaareen en schop vergezelden hem op zijn pad Hij heeft ze allemaal wel gevonden, en zich aan zijn Holtense gemeente gebonden, een Honda werd later zijn metgezel, en de afstanden kent hij nu zeker wel Zo was dan op negentien december de dag, dat u in dankbaarheid terug blikken mag, op vijf en twintig jaar ambtswerk in vijf kerken, waar u mocht preken en pastoraal werken. Jaren gaan vlug, het leven gaat snel, maar één ding weet ik heel zeker wel: Dat velen troost ontvangen hebben uit het woord dat uit uw mond vijf en twintig jaar werd gehoord. Het graven in Gods Woord, daarvan gaf u blijk, had uw liefde, en maakt de verkondiging rijk. U heeft mogen troosten en waarschuwen steeds, met als middelpunt, 't Kruis in die kwarteeuw steeds. Met dit ambtsjubileum feliciteren wij u oprecht, dat u in Gods wijngaard kunt blijven werken menen wij echt, en ik waag het te zeggen Wat was het fijn, Als dat in het dorpje Holten zou mogen zijn. een ander in te vallen. Goede sa menwerking en collegialiteit zijn hierbij van groot belang. Wy zullen ons U blijven herinneren als een vakbekwaam medewerker, met plezier in het werk, die het hele maal heeft waar gemaakt zo be sloot mr. van Rappard. Hij bood aan de heer Schooien een fraaie te gel aan met in kleur het gemeente wapen en een geschenkbon om iets te kopen als blijvende herinnering. Aan mevr. Schooien werden bloe men aangeboden. De directeur van gemeentewerken de heer T. Prak, die sprak namens het personeel herinnerde aan de tijd dat Schoo ien en Schöppers (reeds enkele ja ren gepensioneerd) samen op pad gingen om kleine klusjes op (e knappen. Barend en Schooien wa ren een begrip in de werkgemee nschap en daar buiten. Ook de heer Prak prees de veelzijdigheid eh vakbekwaamheid van de heer Schooien die als werknemer én col lega hoog werd gewaardeerd, het zijn afscheidswoord vergezeld gaan van een geschenk in couvert en bood aan mevr. Schoolen- Menkhorst bloemen aan. Door de heer Schooien werd, mede nameifs zijn vrouw en kinderen, met enkele woorden dank gezegd voor de waarderende woorden en de aan geboden attenties. VRIJDAG 11 JANUARI 19.00 uur Silversound-drive-in- show in clubhuis „Blauw Wit" (zie bericht ZONDAG 13 JANUARI 14.00 uur: Discobal in café „De Wippert" zie adv. 19.30 uur: Dansen in bar-dancing „Boode" te Bath- men (zie adv.) 19.30 uur: Dansen in bar-discotheek-dancing „'t Boek je" te Bathmen (zie adv.) MAANDAG 14 JANUARI 17.00 uur: Nieuwjaarsbijeenkomst P.v.d.A. in hotel „Vosman". 20.00 uur: Ruilavond Holtense Postzege lclub in hotel „Vosman". DINSDAG 15 JANUARI 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Dijker- hoek Ned. Bond van Plattelands vrouwen in café-rest. „Het Bonte Paard". DONDERDAG 17 JANUARI Begin halfjaarlijkse opruiming in verschillende zaken (zie adverten ties) 19.45 uur: Bijeenkomst Herv. Vrouwengioep Holten in Jren^* Eigen avond. ZATERDAG 19 JANUARI 15.30-17.30 uur: Receptie i.v.m. 5d- jarig bestaan IJsclub „De Noord pool" in zaal „Vosman" (zie adv. en bericht). 20.00 uur: Touwtrekweds- tryden TTV „O.K.LA." in manege „Snorrewind" (zie ber.) DINSDAG 22 JANUARI 20.00 uur: Jaarvergadering/Nieuw jaarsvisite afd. Dijkerhoek Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in café-rest. „Het Bonte Paard". - - WOENSDAG 23 JANUARI 20.00 uur: Jaarvergadering afd. Holten Ned. Bond van Platte landsvrouwen in zaal „Vosman!' Vertoning diaserie over Holten DONDERDAG 24 JANUARI 20.00 uur: Jaarvergadering afd. Holten Chr. Plattelandsvrouwen- bond (C.P.B.) in „de Kandelaar" (Stationsstraat). ARTS W.R. van Couwelaar, Keizers- weg 32, tel. 3553. Spreekuur: 11.00 en 16.00 uur. WIJKVERPLEGING Zr. AanstootrLensink, Hexels- eweg 22A, Wierden, tel. 05496-22700 bgg. 05700-22700. De weekenddienst gaat in vrij dagavond om 18.00 uur en ein digt maandagochtend om 8 uur. Tijdens de weekenddienst kunt u de wijkverpleegkundigen in ieder geval bereiken 's morgens van 7.00-7.30 uur en tussen de middag van 13.00-14.00 uur. Spreekuur en afhalen van ver- pleegartikelen maandag t.m. vrijdag van 13.30-14.00 uur wijkgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat, tel. 1436. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 2784. Spreekuur maandag t.e.m. vrijdag 8.30-9.30 uur. OPEN BEJAARDENWERK Tafeltje dekje. Inlichtingen tel. 1201 en 1517. MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 2784 Spreekuur maandag t.e.m. vrijdag 8 30-9 30 uur Tijdens de weekends zijn Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging be reikbaar onder nummer 05486-16465. ZUIGELINGEN- CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30. uur wijkgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstraat. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wijkgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstr. G.J; Kraaij, tel. 2299. ZIEKENFONDS Elke vrijdag van 8.30-10.00 uur. Spreekuur gebouw Kruisver eniging, Gaardenstraat 31. TANDARTS E.A. Witkop, Pelmolenweg 4, Rijssen, tel. 05480-2260, Spreekuur spoedgevallen: 17.00-17.30 uur. DIERENARTS W.C.W. Wamelink,.Houtweg 18, tel. 05483-2004. GEM. ENERGIEBEDRIJF Storing Elektriciteit/Gasvoor- ziening, telef.: 1814. POLITIE Telefoon: 1352 en 2655. Na 18.00 u. beUen: 05200-71234. BRANDWEER Telefoon: 2222 (dag en nacht)

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3