Toverdokters de pest voor zwart Afrika Bergeenden Nieuwe heilzame crème in hygiënische tube hebben veel: vijanden Hoge voedingswaarde gegiste produkten Geiten zijn erg populair geworden Onkunde, boze geest, giftige kruiden HOLTENS NIEUWSBLAD - 1.1 JANUARI 1980 - PAG. 17 Het Engelstalig blad „The Star", een invloedrijke krant in Zuid Afrika, heeft in een uitvoerig artikel een ernstige waarschuwing laten horen tegen het optreden van de to verdokters, die de vloek van Afrika worden genoemd. Het blad schrijft dat er zo'n 2500 h 3000 medicijnmannen opere ren in de grote zwarte stad Soweto bij Johannesburg, maar in feite zitten ze in heel Afrika. Het aantal medicijnmannen neemt snel toe wegens gebrek aan officiële controle en magisch-medisch bijgeloof. Volgens medici is de tijd rijp voor het onder ogen zien van het illegaal uitoefenen van de geneeskunst. De voorzitter van de raad van tien van Soweto, hoofd van een grote medische praktijk, constateert volgens het blad veel ernstig zieke patiënten door de combinatie van bijgeloof van eenvoudige mensen en de onkunde van toverdokters op het gebied van organische ziekten. Deze voorzitter, dokter Motlana, noemt een geval van een patiënt, die aan slechte doorbloeding van de grote teen leed. Hem werd gead viseerd voor behandeling naar Ba ragwanath te gaan. Maar hij ging naar een toverdokter, die hem de gebruikelijke lading braak- en laxeermiddelen voorschreef: het vaste antwoord op iedere klacht met het tragische gevolg dat de hele voet een klomp zwart, door koudvuur aangetast weefsel werd. Amputatie was onafwendbaar. Een ander triest voorbeeld is dat van de vrouw die met baarmoederhals kanker komt, waarvoor weghalen van de baarmoeder aanbevolen wordt. „Op dat moment verlaten ze je", aldus dr. Motlana, „om naar een toverdokter te gaan". Vergiftiging „Hij vertelt ze orthodoxe medici te wantrouwen, ondermijnt de hele structuur van wetenschappelijke benadering en schrijft zijn ongod delijke pakket van braak- en laxeermiddelen voor. Als de pa tiënte terugkomt, is ze al in het vierde stadium van baarmoeder halskanker. Dan kan bestraling ook geen uitkomst meer bieden". Op de vraag wat hij, als hij minister van gezondheid was, zou doen met toverdokters die „voorschrijven en behandelen", zegt dr. Motlana zonder aarzeling: „Ze opsluiten en de sleutel weggooien". Dr. Mzamane van Baragwanath is het daar mee eens. „We zien hier in Baragwanath veel patiënten, die na een zogenaamde behandeling door toverdokters met „medicij nen" - (mengsels van onbekende kruiden en wortels), met nierpro blemen komen. In wezen is het hele lichaam vergiftigd, maar de nieren en de lever, de zuiverin gsinstallatie van ons lichaam, krijgen het bijzonder zwaar te verduren. We moeten dan gaan dialyseren, we sluiten de patiënt aan op een filterapparaat, dat de taak van de nieren overneemt. Omdat echter ook andere organen aangetast zijn, blijft het succes be perkt". Geheime recepten Op de vraag of de medische stand op de hoogte is van de ontleding Schrale, pijnlijke lippen door kou en wind kunnen snel genezen - en voorkomen! - worden met Purol lippencrème: een kleine, hygiënische tube voor het hele gezin die gemakkelijk kan wórden meegenomen in jaszak of handtas. Het is nu een slechte tyd voor men sen die gauw last hebben van droge of gebarsten lippen, 't Is weer win ter, en het zijn vooral de kou, de wind en de zon die zulke pijnlijke lippen veroorzaken. Gelukkig valt er tegen schrale lippen wel iets te doen: niet alleen achteraf om ze te genezen, maar ook preventief, dus om ze te voorkomen. Onlangs heeft Purol, al sinds de eeuwwisseling een vertrouwd merk voor huidver zorging, een nieuwe en heilzame lippencrème geïntroduceerd. Die crème zit in een kleine, hygiënische tube die in elke handtas of jaszak past, en die - anders dan bijvoor beeld lippenpommade - gebruikt kan worden door alle leden van een gezin. Ook geschikt voor kinderen. In de crème zfjn onder meer ver schillende plantaardige olièn en pure bijenwas zodanig samenge bracht, dat het smeltpunt net even o.ider lichaamstemperatuur ligt. Het gevolg is dat de crème tydens het inmasseren vanzelf smelt, wat het aanbrengen erg gemakkelijk maakt. De aangename peper muntsmaak heeft een verkoelende werking. Geen schrale, rode neus bij ver koudheid. Purol lippencrème beschermt te gen uitwendige invloeden zoals weer en wind waaraan we in ons klimaat meestal geen gebrek heb ben, terwyi een UV-filter is toege voegd om de schadelijke UV- straling uit het zonlicht tegen te houden. Dat maakt de crème ook ideaal voor gebruik in sneeuw en zon. De pijn van gesprongen lippen wordt verzacht, en schrale, ruwe plekken rond mond en neus - bij voorbeeld als gevolg van verkoud heid - nemen snel af. Wanneer de crème eens per uur - eventueel ook onderlipstick - wordt aangebracht, blijven de lippen steeds gaaf en ge zond. van de in de mengsels gebruikte kruiden, zegt dr. Mzamane: „Dat is juist het probleem. We weten niet wat er in verwerkt wordt, want de toverdokters houden de samenstel ling geheim. De patiënten weten het niet en al zouden ze het weten, dan nog zouden ze te bang zijn om het tevertellen. Bovendien sterven de meesten voor je de kans krijgt het hun te vragen". Artsen zijn van mening dat de half-geletterde, naïeve zwarte be volking ideaal materiaal is voor niet alleen de medicijnman, die dikwijls onbewust dodelijke midde len voorschrijft, maar ook voor een verscheidenheid van kwakzalvers, en oplichters, die met opzet de een- voudigen uitbuiten. Dr. Motlana vertelt dat de jongste ontwikkeling de opkomst is van een soort ho- meopathen of naturopathen, die eigen certificaten laten drukken als bewijs van hun „erkenning". Ze dragen witte jassen en stethosco pen om hun gemakkelijk te beïn vloeden cliënten te imponeren. Ze hebben geen enkele opleiding. Drie soorten „dokters" De term „toverdokter" als aandui ding voor een medicijnman is in feite een verkeerde benaming, waardoor beelden van heksen en hekserij worden opgeroepen. Er zijn drie hoofdgroepen: Tovenaars die slecht zijn, hekseiyacht beoefe nen en soms rituele moord niet schuwen; waarzeggers die botjes werpen, in trance geraken en buiten-zintuigelijke waarneming claimen; en herbalisten, die zich bezighouden methet voorschrijven van remedies, behandelen van ziekten en psychologische proble men. Ze kunnen tevens optreden als psychisch genezer. Het is deze laatste rol als psychisch genezer, die een aantal medici ertoe ge bracht heeft te pleiten voor de op name van een toverdokter in de psychiatrische zorg. Ze erkennen dat de kloof tussen de westerse psychiatrie en de gedachtenwereld van de zwarte bevolking niet ge- I AM INYANGA-NGAKA Meaning Doctor and Diagonist From fóonmWqts Maputo. If b tny tflnea hl JOUT body, of to mendrmte more tfun three ityi, having fwln I 1 can cure that dijease, immediately without there ia a apecial remedy for even winlog a JACKPOT. I have a remedy for pami in your heart. For coughing Mood. For high blood pressure. Also for helping those who have tokolosi. For ears. For eyes, teeth trouble and those who are suffering from Asthma. Nice people use nice Muti for everlasting life, and good tuck to yon. Dale of qualifying is 1949. 1 was 19 years of age. We do oot like unrespectful people, bul we need only :op!e with faah and respect. Dit is een deel van het pamflet dat onder Inwoners van Soweto wordt verspreid. Het woord tokolosi slaat op het geplaagd worden door boze geesten. Het woord muti betekent: medicijnen van de toverdokter. Het pamflet van „dokter" Inyanga Ngaka vermeldt, dat de man in staat is alle kwalen te genezen. „Wij hebben mensen nodig met geloof en respect", schrijft de „dokter". Aan deze goedgelovigen kan hij het meest verdienen. makkelijk te overbruggen is. Een dergelijke opzet, waarbij de tover dokter optreedt als „co-therapeut" of als psychologisch adviseur, is - op het ogenblik onwettig. De wet op de geneeskunde en tandheel kunde verbiedt ongeregistreerden en onbevoegden in beroepsver- band samen te werken met erkend medisch personeel. De medicijn man beschikt, in verhouding tot zijn westerse collega, over weinig echte anatomische of fysiologische kennis. Er is geen sprake van we tenschappelijke research, experi menten, uitwisseling van medische kennis, vakscholen, literatuur, te keningen of technische hulpmidde len. De medicijnman erft zijn func tie simpelweg van een van zijn ou ders, de inyanga, of wordt tot zijn vak „geroepen" - de sangoma - via "dromen en voortekenen. Kwade geesten De ernst van het ontbreken van een wetenschappelijke, analytische, farmaceutische achtergrond wordt nog aangevuld door vertroebelde opvattingen over oorzaak en ge volg: of de ziekte nu van maat schappelijke, psychologische of bovennatuurlijke oorzaak is. Als gevolg daarvan wordt de toverdok ter ingeroepen niet alleen om ziek ten te verhelpen, maar ook om de machten van het duister, „kwade geesten", en de veronderstelde macht van menselijke kwade wil te bestrijden. „Heelkunde" en magie gaan samen Er worden in ons land steeds meer geiten gehouden. Hoeveel er nu hier precies zijn is niet bekend, maar het aantal wordt geschat op zo'n 50.000. Geiten behoren tot de oudste huis dieren; ze zijn vrijwel overal op de wereld te vinden. De meeste treft men aan in Azië en Afrika. In Eu ropa is Griekenland het land met de meeste geiten, namelijk zo'n 5 miljoen stuks. In Azië en Aftika worden geiten vooral om hun vlees gehouden, elders voor de le vering van melk. Angorageiten dienen alleen voor de produktie van geitehaar (mohair). In ons land zijn zowel melkgeiten te vinden als dwerggeiten; bij beide horen natuurlijk ook bokken en lammeren. Dwerggeiten houdt men hier uitsluitend voor de lief hebberij. Ze komen uit Afrika, waar deze dieren om hun vlees worden gehouden. Er zijn in ons land twee erkende melkgeitenrassen: de Nederlandse witte, ongehoornde geit en de Ne derlandse Toggenburgergeit. De witte is ontstaan uit Nederlandse rassen en Zwitserse Saanendieren. De Toggenburger is helemaal uit Zwitserland afkomstig. De kleur is lichtbruin tot muisgrauw met witte aftekeningen aan kop en voeten. Hoeveel melk geiten geven ver schilt van geval tot geval. De pro duktie daarvan hangt sterk af van de fokkerij, dus van de vraag of een dier met het oog op een hoge melk- gift van de juiste ouders afkomstig is. De melkproduktie is ook sterk af hankelijk van de manier waarop de dieren worden gevoed, gehuisvest en gemolken. Er zijn geiten die na uwelijks 400 liter per melkj aar (plm. 300 dagen) geven en er zijn er die meer dan 2000 liter leveren. De ge middelde produktie ligt op zo'n kleine duizend liter. Voor de laatste wereldoorlog (1940-1945) werden ln ons land de meeste gelten gehouden, enkele honderdduizenden. Het is altijd zo geweest, dat hoe beroerder het in het land ging (in tijden van armoe en oorlog), hoe meer melkgeiten er kwamen Vroeger zei men van melkgeiten dat ze de koetjes van de armen waren. Geiten zijn lang niet zo duur als koeien en als je over een stukje wei beschikt en wat stal- ruimte kom Je goedkoop aan melk. En die melk kun je drinken en je kunt er ooter en kaas van maken. Dat er in de huidige tijd van wel vaart weer meer geiten komen, heeft vooral te maken met de ont dekking van de dwerggeit. Dat beestje is in korte tijd énorm popu lair geworden. Maar het aantal melkgeiten groeit ook, vooral bij mensen die een klein boerenbe- dryfje hebben. Daar zijn veel stede lingen bij, die zich op het platteland hebben gevestigd en er ouderwets boeren. Dat wil zeggen dat ze er al leen voor zichzelf of ook voor ande ren voedsel produceren, zonder ge bruik te maken van allerlei mo derne hulpmiddelen, zoals mo derne boeren en tuinders dat doen. Dergelijke mensen en andere plat telandsbewoners houden meestal maar een stuk of vyf melkgeiten, een bok en een paar lammeren. De laatste tijd zijn er hier en daar ook grote melkgeitenbedrijven ontstaan. Op zo'n bedrijf zyn soms wel honderd of meer melkgeiten te vinden. Die dieren worden, net zoals koeien, machinaal gemolken. Deze melk wordt gebruikt voor de produktie van geitekaas. De vraag naar geitekaas groeit. Nu wordt de meeste nog ingevoerd uit Frank rijk. "V verder. Het begrip van „heelkun de" is in feite tweezijdig: ten goede of ten kwade, afhankelijk van de bedoelingen van de behandelende figuur. Ziekte wordt niet gezien als het gevolg van bacillen of vi russen, maar wordt toegeschreven aan kwade uitstraling, veroor zaakt door boze, onverzoende ge esten van dierbare en niet-zo- dierbare overledenen. Jammer genoeg wordt ziekte beschouwd als het gevolg van een betovering. Die zieke is „getroffen" door on zichtbare kwade machten. Een bloedspugende tbc-patiënt kan zichzelf als bezeten beschou wen en de toverdokter om uitdrij ving van de boze geesten vragen. Hij kan een wilde zang- en dan spartij voorgeschreven krijgen, of grote doses braak- en laxeermidde len, om zijn lichaam te zuiveren, - en gemalen wortels uit de pot „Coughing blood". Hij wil waar schijnlijk ook de oorzaak van de „vloek" weten en overgaan tot py- schologische oorlogvoering van de afgrijselijkste soort: toverarij - of zelfs rituele moord. Eén ding doet hij niet: hij gaat niet naar een zie kenhuis of kliniek voor behande ling. Het gevolg is dat hij dagelijks zwakker wordt en een bron van be smetting voor zijn omgeving is, terwijl hij in feite stervend is. In het Zuidafrikaanse Medical Journal van juni 1988 schrijft dr. J.P. Kiernan van de Afdeling Afri kaanse Studies van de Universiteit van Natal, dat de door herbalisten beoefende „heelkunde" in fysieke zin geen therapeutsiche werking heeft. „Ze werken op een mystiek en symbolisch niveau, dat de wes terse geneeskunde vreemd is". De Natalse deskundige op het gebied van de Zoeloe-taal en traditionele „heelkunde", dr. A.T. Bryant, is nog duidelijker. In „Zulu Medicine and Medicine Men" (Struik 1970) verklaart hij: „Indien we de patho logische kennis van de toverdokter onderzoeken, komen we tot de ont dekking dat die nihil is". Gewonde ledematen worden soms afgehakt, inkepingen in het ge zicht (om boze geesten af te weren) raken ontstoken, maag en darmen raken geperforeerd door overda dige toediening van laxeermidde len, nier- en leverbeschadigingen komen op grote schaal voor door veelvuldig gebruik van canthari- des („Spaande vlieg") tegen impo tentie. Dit middel en veldkruiden hebben dikwijls dodelijke gevol gen, omdat er geen tegenmiddelen bekend zijn voor de door herbalis ten gebruikte kruiden. Omdat hun giftige samenstelling onbekend is, is alleen al het stellen van een diagnose moeilijk of onmogelijk.. Een van die kruiden, callilepsis laureaola - by zwarten bekend als „impala" - raakte tussen 1958 en 1977 bekend als de doodsoorzaak bij 263 patiënten met acute lever en nierbeschadigingen en als zoda nig geïntificeerd door dr. Keshavlal Mama geit blijkt heel tevreden te zijn. Het is alsof ze zeggen wil: we groeien voorspoedig. (Foto overgenomen uit „Nu", een uitgave van de Stichting public rela tions land- en tuinbouw). Al uit de oudheid kennen we voor beelden van gefermenteerde (ge giste) produkten, zoals broodbe reiding met gist in het oude Egypte of rystbiersoorten die werden ge brouwen in China en Japan. Eeuwenlang al gebruikt men fer mentatieprocessen (gistingspro cessen) bij de bereiding van voedsel en dranken. Hierby treden veran deringen op in smaak, kleur en sa menstelling. Ook krygen de pro dukten een grotere houdbaarheid. Waardoor de gisting tot stand kwam wist men in vroeger tijden nog niet. Het werd beschouwd als een mystiek, soms bijna religieus proces. Langzamerhand werden de bereidingsmethoden van gegiste produkten zodanig verbeterd, dat men een redelijk stabiel produkt kon maken. Het fermentatieproces (gistings proces) verloor zijn mystiek en werd in de middeleeuwen een am bachten soms zelfs een kunst. Men kwam er achter, dat door een kleine hoeveelheid produkt van een vorig fermentatieproces toe te voegen aan de grondstof voor een volgend proces, men een voedingsmiddel van redelijk stabiele kwaliteit kon krijgen. De bakker bewaarde dus wat van het gerezen deeg; de wyn- bereider wat gegist druivesap; de kaasmaker wat zure melk enz. Hoewel de produktiemethoden steeds beter werden en de chemi sche en biologische inzichten groeiden, duurde het toch tot het einde van de vorige eeuw voordat men precies doorkreeg hoe de wer- Bhoola van het Kind Edward VU Ziekenhuis in Durban. Kinderen slachtoffer Kinderen onder de vijftien jaar vormden de helft onder de doden. De symptomen zijn: overgeven, buikpijn, hoofdpijn, krampen en snelle achteruitgang tot coma. De dood volgt binnen vijf dagen. Volgens dr. Motlana is de traditio nele „heelkunde" bezeten van de simplistische opvatting van „in terne zuivering", waardoor de in terne organen dikwijls verzwakt en beschadigd worden. „Men wordt volledig in beslag genomen door impotentie, onvruchtbaarheid, maag- en darmklachten, borst- klachten en geslachtsziekten. In fectie veroorzaakt door bacillen wordt nauwelijks begrepen. Vooral kanker is onbekend". Medici verklaren dat voor baar moederhalskanker in het eerste en tweede stadium een 80-procents genezingskans is. Een onderzoek door dr. Paul Keen van de Zuidaf rikaanse Nationale Kanker Asso ciatie heeft aangetoond, dat zwarte vrouwen op het platteland, die onder behandeling stonden van een toverdokter, dikwijls al in het derde of vierde stadium waren. In deze stadia is genezing aanzien lijk zeldzamer. De huidige bloeiperiode van de to verdokters kan worden toege schreven aan een combinatie van prestige, macht en geld. Volgens „The Star" verdienen veel tover dokters zo'n 12 tot 120 gulden per consult en komen velen aan een in komen van 36.000 Rand per jaar (ruim 86.000 gulden) hetgeen meer is dan een ministerssalaris in Zuid Afrika. Uit een onderzoek van de universi teit van Witwatersrand is geble ken, dat 80 tot 85% van de inwo ners van Soweto toverdokters raadpleegt. Vaak gaat het om mensen met een middelbare op leiding. Het blad schrijft dat het bijgeloof onder blanke patiënten net zo groot is. Dokter Motlana weet, aldus het blad, dat er verpleegsters zijn, die een specialisatiecursus volgen, maar die in plaats van te studeren en hun praktijklessen te volgen naar de toverdokter gaan om „mu ti" (medicijnen van de toverdokter) teneinde te kunnen slagen. Als ze zakken was hun „muti" te zwak, of was het meisje naast haar de schuld. Er is altijd een andere oor zaak, reden of overmacht. Het is een sociaal-culturele ziekte, aldus de arts. zo schrijft „The Star" De bijdrage verscheen in het bulletin van de Zuid Afrikaanse ambassade van 19 september j.l. Een bekend Lcclcl: deegrollen king van het fermentatieproces was. Louis Pasteur toonde in 1876 aan dat gist een levend organisme is. De gebroeders Buchner lieten zien dat fermentatie niet berust op spe ciale „vitale" eigenschappen van een stof, maar dat het hier gaat om enzymen, die de reacties in de cel kunnen bevorderen. Men begreep dus nu dat het gisten, schimmels en bacteriën waren die het fermenta tieproces op gang brachten, wy zy n inmiddels al zover dat we een groot aantal fermentatieprocessen vol ledig beheersen. Uit reinculturen heeft men specifieke entmaterialen ontwikkeld, waarvan alle eige nschappen bekend zyn. Zo zyn er o.m. reinculturen voor de bereiding van yoghurt en kaas in de handeL Voor de bereiding van brooddeeg maakt men gebruik van levende gedroogde gist. Toch zyn lang nog niet alle soorten micro- organismen, die voor bepaalde fermentatieprocessen nodig zyn, grondig onderzocht. Gefermenteerde produkten heb ben over het algemeen een hogere voedingswaarde dan de oorspron- kelyke grondstoffen. Enzymen van micro-organismen, die worden ge bruikt by fermentatieprocessen, kunnen o.a. cellulose, een voor de mens onverteerbare stof, afbreken tot eenvoudiger koolhydraten, die de mens wel kan opnemen. Ook kunnen ze koolhydraten, eiwitten en vetten splitsen tot eenvoudiger verbindingen. Dit bevordert eve neens de verteerbaarheid. Naast de afbraak van samengestelde stoffen worden uit de bestanddelen van de grondstoffen ook weer stoffen op gebouwd zoals aminozuren en vi tamines. Hoewel het slechts om heel kleine hoeveelheden gaat, kunnen ook sporen vitamines en aminozuren de voedingswaarde van gefermenteerde produkten verhogen. Als men in <5nzé~kustgebieden een grote, zwart-witte eend ziet, dan is dat vrijwel zeker een bergeend. Op een afstand maakt deze vogel niet zo'n kleurige indruk. Van dichtbij blijkt de bergeend in het bezit van een prachtige, rode snavel. De band om de buik, die bij de mannen oveigens wat breder is dan bij de wijfjes, is warm oranjebruin. De bergeend bewoont, behalve de kus ten van de Noordzee, ook de oevers van de Oostzee. Op het Haringvliet en de Grevelingenzie je de vogels in het najaar bij honderden. Een en kele keer komen ze in het Oosten voor. De bergeend is in de eerste plaats een holenbroeder, die graag gebruik maakt van konijneholen. In het binnenland wordt ook wel genesteld onder rietmyten of sta pels wilgentakken, zoals we die bij voorbeeld aantreffen in onze grien den. In het dons, dat het wijfje uit haar borst plukt, worden van mei tot eind juni 7 tot 14 roomkleurige eieren gelegd, die ruim vier weken worden bebroed. Ieder jaar gaan er heel wat bergeendenkuikens verlo ren, omdat moeder eend soms een lange wandeling door het duin moet maken om het strand te be reiken. Tydens die tocht wordt de eendengroep vaak al belaagd door kraaien, eksters of zilvermeeuwen. Staat, het bergeendenwijfje een maal op het strand, dan kunnen zich ook daar nog de nodige pro blemen voordoen inde vorm van de duizenden badgasten, die op warme dagen iedere vierkante me ter van het zand bezetten. De ber geend vliegt dan op, terwijl haar kuikens van alle kanten worden gegrepen door kinderen, die er tenslotte ook geen raad mee weten. Aan het eind van de dag worden de meeste kuikens dan ook afgegeven bij de politie! Volgens de laatste gegevens zijn er van de bergeend 2500 tot 3000 pa ren in Nederland, 2000 paar in Oost en West-Duitsland en 2500 tot 500C paar in Groot-Brittanniè.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 17