UJI IQ ALLERLEI Nieuwe Chrysler-importeur Vraag naar modelauto's stijgt enorm Karting opent de deur voor de race-sporters Wat kost een veteraan Oldtimer garage geopend Nu eerste Oostduitse caravan op onze markt Koplamp sproeiers erg nuttig Fiat en de autosport Autofabrikanten in Ame rika hebben het niet ge makkelijk. Vooral Chrys ler maakt een moeilijke periode door. Maar de di recteur van Chrysler- Dodge-Plymouth Import B.V., de heer A.J. Warin- ga, is hoopvol gestemd teruggekomen uit Ame rika, waar hij het import schap van Chrysler voor ons land heeft verkregen. Het in de rode cijfers ge komen Chrysler-concem heeft een aantal diep in grijpende maatregelen genomen om over deze ernstige crisis heen te komen. In de loop van dit jaar komt er een geheel nieuw model uit en men ver wacht veel van de Dodge Omni. Dit is een in Ame rika gebouwde Horizon van Talbot, maar dan met een 1.7 liter motor (afkomstig van Volkswa gen). Mèt de bestaande Amerikaanse modellen komt ook deze Omni op de Nederlandse markt. Nederland is het eerste land, waar een importeur is aangesteld. Achter CDP Import staat de zelfde directie als Dai hatsu Nederland BV heeft. Ook dezelfde dea lers kunnen de Chrysler- lijn gaan vertegenwoor digen. De Dodge Omni wordt eveneens als coupé geleverd en heeft een ge heel andere lijn dan de Omni die afgeleid werd van de Horizon. Dat de nog vrij jonge on derneming Daihatsu Ne derland blij is met deze uitbreiding behoeft geen betoog. Qua grootte sluit vooral de Omni goed aan op de Charade van Dai hatsu, het best verkochte model van dit merk. De dealers die beide merken gaan verkopen, hebben een modellenprogramma van de 2-cilinder Dai hatsu Cuore tot en met dé statige Chrysler New Yorker met een 5.9 liter V-8 motor. In de prijs- klasses van 9 tot 50 dui zend gulden kunnen de dealers leveren. De nieuwe compacts vajl Chrysler komen pas in het najaar. Prijzen van oldtimer automo bielen in ons land kennen ve len. Enkele maanden geleden werd voor de 6e keer de be kende en door tienduizenden bezochte automarkt in Drunen gehouden. We weten ook dat de prijzen in enkele jaren tijds zeer sterk gestegen zijn en op dit moment liggen ze weer la ger. Dat heeft zo z'n reden. Het geld wordt duurder, de markt is wat overvoerd, specifiek in bepaalde merken en modellen en het restaureren vergt een onbekend bedrag en meesten tijds ligt dat belangrijk hoger dan het dubbele van de aan schafprijs. Een merk dat jaren enorm veel gevraagd werd, was Jaguar. Vooral de beroemde XK- modellen. Ongerestaureerd lie pen de prijzen op tot 10.000 gul den voor een slecht exemplaar. Betere werden verhandeld voor 20.000 gulden en zeer fraaie gin gen van de hand voor tussen de 30 en 40 mille. Hoe ligt dit nu in Amerika? In één van de laatste nummers van Auto Motor und Sport werd een zeer interessant artikel openbaar gemaakt. Daarin staat dat zeven jaar geleden nog voorrond 50.000 dollar een Due- senberg gekocht kon worden. Op dit moment verkoopt geen eigenaar een auto van dit merk voor minder dan 250.000 dollar. Zo gaat het ook met Cords, Packards, auto's van het merk Bugatti, Isotta Fraschini en o.m. Hispano Suiza. Sinds 1970 zijn ze in doorsnee per jaar 20% in prijs gestegen. Een tweetal Europese merken van na de oor log, Porsche en Ferrari, stijgen ook sterk in waarde. Vanuit Amerika vernamen we nog niet zo lang gcieden dat Ferrari één van de kostbaardere auto's aan het worden is. Met de Bugatti mee, die al een legendarische auto is, wordt Ferrari dat ook. In iedere speelgoedwinkel zijn. modelauto's in kleine maten tot exemplaren van veel grotere af meting te koop. De grote modellen zijn veelal bouwdozen en deze va riëren in prijs van enkele tientjes tot duizenden guldens toe. De winkel met de grootste sortering ter wereld zetelt in Aken. Spiel- waren Danhausen is een bijna 60 jaar gelèden gevestigde zaak, die het assortiment in speelgoed ge leidelijk aan uitbreidde. Peter en Günther Lang, de derde generatie die dit bedrijf leidt, hebben de laatste jaren wereldbekendheid gekregen met hun collectie mode lauto's. In voorraad hebben zij liefst 3500 modellen, waardoor de klant bijna altijd onmiddellijk ge holpen kan worden aan het model dat hij vraagt. De omzet in aantal len beloopt ca. 150.000 exemplaren per jaar. De toppers zijn Porsche en Ferrari, waarbij de eerste de absolute „be stseller" is. Afgelopen jaar bezocht Günther Lang op een wereldreis enkele klanten, waarbij er één was in Honolulu, een tandarts, die ruim 1400 Porsche modellen bezit. Ook in Seoel, de hoofdstad van Zuid- Korea, zit een verzamelaar die o.m. ook veel Porsches heeft. Filmster ren uit Amerika behoren eveneens tot de zeer uitgebreide relatiekring van de gebroeders Lang. De meeste modellen zijn op schaal 1:43 en worden in serie gemaakt door o.m. Autostyle uit Italië, BAM uit Frankrijk, Plumbies en Western Models uit Engeland. Zo zijn er tientallen merken, die honderden den modellen maken. Grotere mo dellen op schaal 1:24 zijn van Metal 24 en worden uit één stuk gegoten. Een interessant detail is b.v. een Bugattti 53 La Farbie 1935 van Plumbies Inter op schaal 1:43. Dit modelletje is een copie van een in ons land gerestaureerde Bugatti, waarbij de eigenaar destijds op het chassis een open carrosserie van pitriet liet vlechten. Het.detail, dat- niet de originaliteit weergaf, was de tweepersoons uitvoering, terwijl de gerestaureerde Bugatti een vierzit- ter was. Uren kun je in deze winkel zoet brengen met het in ogenschouw nemen van de honderden modellen Skelteren in de Neder landse taal en karting in let Engels zijn begrippen geworden in het racen net heel kleine snel heidsmonsters. Lang ge- eden, zo rond de zestiger laren, kwam het skelte- en van de grond. De mo- bren werden sneller, de lonstructie van het chas es werd professioneler jangepakt. de remmen verden verbeterd en het esultaat was een su- lersnelle racer voor spe- iale circuits. Want ook lie ontstonden op enkele taatsen in ons land. Zo veel zijn er niet overge bleven, maar wel het en thousiasme van de cou reurs. Zo af en toe wor den er wedstrijden geor ganiseerd en op het 01- denzaalse parcours, ge legen in het recreatie park Het Hulsbeek mo gen nog maar 5 wedstrij den per jaar verreden worden. Alles is tegen woordig gebonden aan regels, waarbij het lawaai-aspect de grote boosdoener is. Misschien is het wat overtrokken, maar men kan bijna niets meer or ganiseren of geluidso verlast is de factor waar het op afketst. In de eeuw van de massa- motorisering, die niet meer te stuiten is, moet men een uitlaatklep hebben om z'n drang naar snelheid te kunnen uitleven. Dat er regels opgesteld worden is toe te juichen, want anders reed men met een skelter over de openbare weg. In de begintijd kwam dat voor, maar dat wordt nu wel achterwege gelaten. Dan moet er ruimte zijn om het wel op een afge sloten terrein te kunnen doen. En dat wordt zo langzamerhand onmoge lijk gemaakt. Datzelfde geldt ook voor motor cross. De motoren zijn er, maar niet de terreinen, die wanneer er mede werking verleend werd, best te creëren zouden zijn. We gingen eens een kijkje nemen in Olden- zaal en hebben echt ge noten van het enthou siasme waarmede gere den en gestreden werd. De snelle karts rijden op de rechte stukken ver over de 100 km. per uur. Na de ruitensproeiers op de voorruit en in combinatie met een wisser op de achterruit, komen sproeiers op de koplampen meer en meer in zwang. Begon het met een koplampwisser, die lang niet altijd optimaal functio neerde, geleidelijk aan worden deze vervangen door sproeiers die met forse druk een flinke straal water op de koplampglazen spuiten. De in de bumperrozet on der gebrachte sproeiers hebben bij diverse merken al 2 spuitopeningen per sproeier, dit o.m. bij de Audi 100. Op de foto een koplamp van een Ford Granada, die ook 2 gerichte stralen geeft op één glas. Om de werking te verduidelijken hebben we aan het water het wasmid del Dreft toegevoegd. In de praktijk blijkt dat goed te bevallen, waarbij in de winter nog spiritus tegen hét bevriezen wordt gedaan. Het sneeuweffect wordt ver oorzaakt door het wasmiddel. Natuurlijk zijn er kant en klare flacons in de handel, die de middelen voor schoonmaken en toegen bevriezen bevatten. Het vuil op de koplampen wordt goed opgelost en door de re wind wordt het weggeblazen. Uit West-Duitsland wordt de eerste Oost-duitse caravan geïm porteerd. Op de noviteiten-show, die de RAI vooraf voor de persme- Het Fiat-dealerteam laat een Fiat 131 Racing speciaal prepareren voor rallies. De 27-jarige Dirk van der Pol zal samen met de 30-jarige Don van der Vaart de équipe vor men, die deze 200 pk. leverende 131 zal rijden. Met sponsoring van im porteur Leonard Lang en enkele andere bedrijven wordt het moge lijk, dat deze rijders aan veel rally-evenementen kunnen mee doen. dia organiseerde, presenteerde importeur Pon Nautic een geheel nieuwe creatie. Een vol polyester caravan, die door een fabriek van kunststoffen in de buurt van de Duits-Poolse grens gefabriceerd wordt. Enkele jaren geleden hebben we deze caravan al op de Leipziger Messe zien staan en uit gesprekken met de technische directie destijds bleek, dat daar met veel kennis en interesse gewerkt wordt om een ook naar westerse maatstaven goed product te maken. De export neemt toe en op de Essener Cara van Salon was er vrij veel belang stelling. Voor West-Europa waren de problemen gelegen op het tech nische deel van wielophanging en remsysteem. De Duitse importeur Fritz Berger voorziet de caravan van een Knott-as en een Grau- reminstallatie, waardoor de pro blemen m.b.t. de wettelijke keuring tot het verleden behoren. In ons land wordt deze caravan onder de naam Frits Berger Oase na de RAI leverbaar. De opbouwlengte is 3.55 m., het eigen gewicht incL koelkast en kachel 620 kg. en dan mag er nog 230 kg. max. geladen worden. Ca ravan Aktueel had exclusief de ge legenheid deze caravan direct na de introductie kort te beoordelen. De eerste rij-indrukken gaven een goed beeld van wegligging en stabi liteit. De vrij gunstige aërodynami sche vorm, ronde hoeken, is ook van invloed op het verbruik. Dit hebben we nog niet kunnen meten, omdat we bij het beoordelen tevens uit willen gaan van het effect met en zonder spoiler. De prijs Is geheel compleet vastgesteld op f 12.300.- incl. BTW. Aan de Molenstraat 15 in Delden werd vlak voor de Kerstdagen de eerste garage in Oldtimers in Twente geopend. De van vroeger bekende wielrenner Henk Nieuw- kamp, al jaren een liefhebber en te vens bezitter van auto's uit vroe gere jaren, vatte lang geleden het plan op een speciale werkplaats en showroom in te richten. In het pand in Delden was vele jaren geleden de garage van Huiskes gevestigd, één van de Volkswagen-dealers vanhet eerste uur. Showroom, kantoor, magazijn en werkplaats hebben al een leuke sfeer gekregen. Platen, foto's, mo delauto's en een tiental auto's uit de vijftiger en zestiger jaren „kle den" dit bedrijf aan. Men gaat ook restaureren voor opdrachtgevers, waarvoor één monteur in vaste dienst is gekomen. die in vitrines staan opgsteld been fraaie en uitmuntend gedocumen teerde catalogus wordt jaarlijks uitgegeven en aan relaties toege zonden. Op aanvraag verstuurt Danhausen, uiteraard tegen beta ling, dit boekwerk aan geïnteress eerden toe. Recentelijk hebben vele klanten een vragenformulier toegezonden gekregen, waarop zij in kunnen vullen welke merken en typen hun voorkeur hebben en welk merk auto hun favoriete is. Dit alles wordt verwerkt in een computer, waarna men bij het uit komen van o.a. een nieuw model van een bepaald merk onmiddellijk de geïnteresseerden een directmai- ling kunnen zenden. Dagelijks worden alle bestellingen per post verzonden tot in de verste uithoe ken van de wereld. De komende weken komt de cata logus 1980 uit; dat wordt dan de ze vende uitgave die 150 pagina's boordevol met auto-informatie omvat. Een hobby die uitgroeide tot een geweldig succes, niet alleen voor Peter en Günther Lang, maar ook voor de vele duizenden lief hebbers van modellen die door hun initiatief heel regelmatig aan de weet komen wat deze snel groeiende markt te bieden heeft. Danhausen heeft relaties met spe cialisten die een enkel model op aanvraag bouwen. Men moet wel veel geduld hebben en ook zal de prjjs hoger liggen. Iemand die wen sen heeft kan zich met Danhausen in verbinding stellen, waarbij we volledigheidshalve het adres ver melden: Kleinkölnstrasse 20/22 5100 Aken.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 15