De jeugdouderling in gesprek KURSUSSEN IN HOLTEN N ieu wj a ars vuur mislukte •0P- Expositie leren wandkle den in wegrestaurant AGENDA Lichtgewicht fietsbel MEDISCHE DIENSTEN KERKDIENSTEN Verloren en gevonden KINDERVERHAAL ftrak Y eTvefltie S. BAKKER Bon voor-de-gratis-twee-weken-proef. HOLTENS NIEUWSBLAD - 4 JANUARI 1980 - PAG. 3 JONGEREN VORMINGSCENTRUM ..OLDE VECHTE" Als jeugdouderling (of assistent van een jeugdouderling) heb je vaak een overvolle taak. Centraal staat hierin de pastorale begelei ding van jongeren en jongvolwas senen. Dat betekent dat je vaak met een jongere apart of met een groep jongeren samen zit te praten. Daarbij ontdek je dan ook maar al te vaak, dat het niet zo gemakkelijk is om over andere dingen te praten dan de bekende „koetjes en kalf jes". In dit weekend willen we sa men heel praktisch bezig zijn met een tweetal zaken: a. ons verdiepen in de leef- en denkwereld van die jongeren; b. ons samen oefenen om onze gesprekken zo goed mogelijk te houden. Het weekend wordt ge houden op 8-9 februari 1980, wordt georganiseerd door het Jongeren Vormingscentrum de „Olde Vech- te" in samenwerking met het De- putaatschap Jeugd- en Jongeren pastoraat van de Geref. Kerken in Overijssel. De kosten bedragen f29.25. Voor aanmelding en infor matie: J ongeren Vormingscentrum de „Olde Vechte", Zeesserweg 12, 7731 BG Ommen, tel. 05291-1963. De stichting voor sociaal en cultu reel werk zal binnenkort bij vol doende belangstelling starten met een aantal kursussen. De kursus- sen staan onder leiding van des kundige medewerkers/sters waar bij eigen inbreng van de deelne mers t.a.v. het programma erg wordt gewaardeerd. Voor inlich tingen en opgave kunt u terecht bij het Paalhuus, Beusebergerweg 27 tel. 2755. Kookkursus voor monnen Onder leiding van de chef-kok van de Diessenplas kunnen inwoners van Holten meedoen aan een unieke kookkursus. Samen met de kursusleider wordt er bepaald wat er gekookt wordt en aan het eind van de avond eten we alles smake- lijk(?) op. De kursus wordt gehou den in de keuken van het bejaar dencentrum „De Diessenplas" en de kosten bedragen f75.- inklusief gebruik van toestellen, gerechten enz. Ook is het mogelijk dat tijdens de lessen een diëtiste uitleg komt geven over een goede en verant woorde maaltijd, terwijl tevens wat praktische tips worden gegeven. De kursus begint op donderdag avond 17 januari om ongeveer 18.00 uur en zal duren tot ca. 21.00 uur. Vanzelfsprekend zijn deze kursus- tijden in overleg te wijzigen en wordt in onderling overleg het pro gramma samengesteld. Zo kan het zijn dat u leert een échte goeie kop koffie te zetten, en dat is heus niet zó gemakkelijk, of een flinke pan stamppot boerenkool met worst te maken, of u bakt een schitterende taart of cake. De totale kursus be staat uit 10 lessen van ca. 3 uur. Kursus gezond koken Deze kursus gaat zich gedurende 5 zaterdagochtenden bezig houden met gezond koken, de eerste zater dagmorgen (9 februari) beginnen we met het bakken zonder suiker en boter. De suiker wordt nu ver vangen door rozijnen en abrikozen en we maken een giersttaart, ha- verkoeken, vruchtenkoeken enz. De tweede zaterdagmorgen is vastgesteld op 23 februari en dan worden er twee soorten volkoren broden gebakken, een normaal volkorenbrood, een gistbrood en als aanvulling ook nog een zuurde sembrood. Op 15 maart wordt de derde les van de kursus gehouden met het maken van hartige hapjes NED. HERV. KERK 9.00 uur (Viering H.A.) en 10.30 uur ds. C C. Addink UITGAN GSCOLLECTIE: Kerkinterieur Oppasdienst: Betsie Westerik en Fenny Lammers GEREF. KERK 9.30 en 15.00 uur ds. E. Overeem van Enter Oppasdienst: mevr. Withaar-Stam, mevr. Rietman-Klein Nagelvoort, mnevr. Tromop-Prins (res.) Mevr. Van Wilsum-de Boer, mevr. Hulsman-Zwiers, mevr. Schuppert-Veldhuis (res.) Kindernevendienst: (klas 1 en 2) de heer Kuiper R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur - zondag 9.30 uur DIJKERH0EK 10.00 uur ds. A.W. Berkhof. Uit- gangscoll. Kerkinterieur 0KKENBR0EK 10 00 uur ds. B. Albeda van Raalte NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8.00 en 11.00 uur zoals linzenpaté en notengehakt. De voorlaatste zaterdagmorgen (26 april) wordt besteed aan het maken van soepen zonder vlees of vlees bouillon. U zult versteld staan van de vele mogelijkheden welke voor handen zijn. De laatste les wordt gehouden op 10 mei en het pro gramma voor deze ochtend wordt door u zelf ingevuld, wellicht hebt u speciale wensen zodat u deze mor gen naar eigen inzicht kunt inde len. De kursus wordt gehouden in het kooklokaal van de „Noorden- barg", Oranjestraat 54en de leiding is in handen van Evelien Verkerk, Joke Susan en Susan de Lange. U hoeft niet persé aan alle 5 ochten den deel te nemen maar u mag ook aan één aan of meerdere lessen deelnemen. Opgave vooraf blijft echter wel verplicht. De kosten be dragen f 15 - per ochtend inklusief gebruik van toestellen, gerechten enz. Opgave en inlichtingen in Het Paalhuus tel. 2755. schillende kleuren. Zowel beginne lingen als meisjes die al eerder aan deze kursus hebben deelgenomen kunnen zich opgeven in het Paal huus. De leiding is in handen van mevrouw Jannink en de kosten be dragen f25.- voor 10 lessen. Bloemschikken Vanwege de enorme belangstel ling, heeft de stichting gemeend een extra kursus bloemschikken te moeten organiseren. Onder leiding van Henk Lammers kunt u met de diverse vormen van bloemsier- kunst kennis maken. Enig mate riaal is tijdens de lessen voor een gering bedrag te koop en de kursus start in maart, op dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. De kosten bedragen f30.- voor 8 lessen. Op gave en inlichtingen in het Paal huus, tel. 2755. Vanaf 5 januari 1980 t/m 24 januari 1980 exposeren Roberto en Teresa Cedrés leren wandkleden in We grestaurant Holten. Roberto en Teresa, geboren in Uruguay, vluchtten uit hun land naar Arge ntinië in 1973 en in maart 1978 kwamen ze als door de regering uitgenodigde politieke vluchte lingen naar Nederland. Toen in juni 1973 de militairen in Uruguay d.m.v. een staatsgreep de absolute macht in handen namen, verlieten meer dan een half miljoen inwoners het land om te vluchten voor één van de meest sadistische, repressieve machten die de huidige wereld kent. De poging om te ko men tot een democratische rege ring in Argentinië bood de Uru- guayanen aanvankelijk de moge lijkheid om de Rio de la Plata over te steken en zo buiten het bereik van de militiaire onderdrukking te zijn, maar deze massale toeloop van werkkrachten droeg bij tot een verslechtering in de werksituatie. Gezien deze omstandigheden, ver kozen velen voor zichzelf te begin nen en hun creativiteit te ontwik kelen met gebruik van eerder op gedane kennis en ervaring. Zo ook Roberto en Teresa Terwijl ze voortdurend bezig waren hun werk te perfectioneren, ontstond de techniek waarmee Roberto en Te resa ongeveer 300 wandkleden maakten in een tijdsbestek van 5 jaar. Ze gebruiken de kleuren van de natuur en benadrukken daar mee de vormen. Het ontwerpen van koeien, paarden, honden en andere dieren uit echte huiden (runder) laat deze dieren natuurgetrouwer uitkomen. Ze proberen te komen tot die plastiek die hun voorstellin gen werkelijk doet leven, zodat elk wandkleed een eigen leven gaat leiden door z'n expositie in Neder land vinden komen uit het leven, het werk van de plattelandsbevol king van de Zuidamerikaanse lan den en van de inheemse stammen die Zuid-Amerika eens bewoonden en nu half uitgeroeid zijn. We moeten daarbij ongeveer 150 jaar in de geschiedenis teruggaan. Roberto en Teresa Cedrés, die nu met hun vier kinderen in Zwolle wonen, hopen met deze presenta tie de interesse van bet publiek op te wekken voor de levenswijsze van de Zuidamerikaanse volken (voornamelijk van Argentinië en Uruguay) en tevens met deze vorm van creativiteit in hun levenson derhoud te kunnen voorzien. De tentoongestelde werken zijn vrij te bezichtigen gedurende alle dagen van de expositie van 07 tot 22.00 uur. wollenhandschoen, rechts; transis torradio; herenhorloge; groen wol lenhandschoen; leren handschoe nen; f 10.-. VERLOREN muts, rood/zwart, witte das, voet balbroek; gouden trouwring; zwarte portemonnee knip model; zilveren broche; herenhorloge; houten pennebak; blauw/rode vuisthandschoen; portemonnee, kleur bruin; zilveren arband „Ka rin"; zilveren ketting; portemon nee, kunstleder; kentekenplaat. Vegetarisch koken De konsumentenkring Holten or ganiseert vanaf 16 Januari een zes avonden durende kursus over het vegetarisch koken voor beginners. De lessen worden gehouden in het Kooklokaal van de „Noordenbarg" en het kursusgeld bedraagt f60.-. Leden van de konsumentenkring hebben bij de opgave voorrang en deze opgave is mogeiyk bij Evelien Verkerk (tel 3519) of bij Susan de Lange (tel. 2762). Hij had er de hele tijd al aan zitten denken, in de klas, toen juf vertelde van de nieuwjaarsvuren. Zelf zo'n fik maken, dat zou leuk zijn. Maar, oh wee! Als zijn vader en moeder hem betrapten, dat hij lucifers had! Maar wie weet, deden Koen en Ka- rel tje mee. Kees luisterde maar half Weven voor beginners en gevorder- naar het verhaal: De drie K's, zoals den de wel vaker kattekwaad uitha lende jongens werden genoemd, B(j voldoende belangstelling gaat zouden wel eens eventjes een mooi een kursus raamweven van start op nieuwjaarsvuur stoken. In hei woensdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur. In 10 lessen leert u verschillen den bindingen en technieken en er wordt begonnen met het maken van een weefraam waarop als eerste werkstuk een proeflap wordt geweven Tydens deze kursus be staat er de mogelijkheid te leren spinnen zodat de eigen gesponnen wol kan worden verwerkt in de werkstukken. Kosten f 55.- en de kursus staat onder leiding van Will Dykgraaf. Personen die zich reeds voor deze kursus hebben opgege ven hoeven dat niet alsnog te doen. Opgave en inlichtingen/Het Paal huus tel. 2755. Batikken voor volwassenen Naast de bekende basistechniek van het batikken zal de Ty-die techniek worden behandeld in deze 10 lessen durende kursus onder lei ding van mevr Jannink. De basis technieken van het batikken zijn betrekkeiyk eenvoudig maar bie den grote mogeiykheden voor ver dere uitbreiding De kursus vindt plaats op donderdagmiddag van 13.30 uur tot 15.30 uur in het Paal huus. De kosten zijn nog niet vastr gesteld en zijn afhankeiyk van het deelnemersaantal. Batikken voor meisjes Voor meisjes vanaf 8 Jaar is er op nieuw een kursus batikken op dinsdagmiddag van 16.00 uur tot 17 15 uur in het Paalhuus. Naast het aanleren van de basisbeginse len wordt er aandacht geschonken aan het experimenteren met ver- dense tijden, vertelde juf, werd de overgang van het oude naar het nieuwe jaar in een periode van 12 dagen gevierd. Dat heette twaalf nachten. De Germanen rekenden met nachten. Later werd het begin van de twaalf nachten de Kerstdag en het einde werd Driekoninge ndag. In het midden kwam de Ro meinse nieuwjaarsdag van 1 janua ri. Onze voorouders doofden bij elk nieuw jaargetijde het vuur en dan ontstaken ze een nieuw vuur, door hout op hout te wry ven. „Dat moet ik ook eens proberen", dacht Kees. Van dit gebruik stammen de kerst en nieuwjaarsvuren. Op sommige plaatsen is het nog lang gewoonte geweest dat kinderen oude rommel verzamelden. De brandstapel lag al van te voren klaar. Pas op de avond vóór nieuwjaar mocht het ontsto ken worden. Het gebeurde wel eens dat kinderen de brandstapel van een andere groep te vroeg aansta ken, vertelde juf verder. „Stom, moetje er maar by blijven", vond Kees. Juf vertelde nog meer. Dat het lui den van klokken, het blazen op hoorns, het tegenwoordige vuur werk en het geratel bedoeld waren om boze geesten te verdryven, maar ook om ze met offers - allerlei lekkernijen, die men zelf op at - gunstig te stemmen. Eindeiyk ging de bel. Dat bete kende vakantie. De kinderen dromden de klas uit. Kees was het eerste buiten. Ongeduldig wachtte hij op Koen en Kareltje En toen vertelde hij zijn plan. Op het open veldje achter de Kromme Steeg zouden ze een nieuwjaarsvuur ma ken. Daar kwam bijna niemand en er was ruimte genoeg. Zo gebeurde. Ze legden er nog een stuk plastic overheen, zodat het oude hout, kisten, kratten en oude manden niet nat zouden worden. Toen was het zo ver. Vuurwerk hadden ze niet mogen kopen. Wel van die kinderachtige sterretjes. Maar tegen twaalven mochten ze wel de straat op. Koen had lucifers. Kees stak het aan 't Ging niet echt goed branden, 't was misschien te vochtig en te grote stukken zeker. „Ik ga petroleum halen, of spiritus of benzine". „Nee, joh", schrok Aan de bel op de fiets wordt door gaans te weinig aandacht besteed en toch is de weteiyk voorgeschre ven bel een nuttig onderdeel. Fa brikanten en ontwerpers blijven er attent op om de bel zo goed moge lijk te maken en eventuele bezwa ren. die een goede werking tegen gegaan, weg te nemen. Zo is er in de Duitse Bondsrepubliek een bel ontwikkeld die aandacht verdient. Het gaat hier om een bel waarvan het huis oftewel de onderplaat ge heel uit kunststof is vervaardigd, voorzien van een aluminium schaal (dus roestvrij) met een overhange nde rand die inwateren voorkomt. De bedieningshendel en de klepel bestaan uit sterke kunststof. De duideiyke voordelen van deze bel zijn het lichte gewicht, het niet kunnen roesten en de veiligheid omdat de bel geen scherpe uit steeksels heeft die de handen by een eventuele val kunnen bescha digen. Koen, „dat kan niet, dan gaat het hele dorp in de fik. Dat is veel te gevaarlijk. Daar komen de grootste ongelukken van. Laten we het maar opgevea Laten we straks maar naar het vuurwerk op het veld by de brug gaan kyken". Maar Kees gaf het niet op. Met wat oude kranten had hij nu een aardig vuurtje en het be gon Juist lekker door te branden, toen ze precies op dat moment de brandweersirene hoorden loeien. „Goeie genade, hoe weten ze dat nou?" „Uitmaken!", schreeuwde. Kareltje, „anders zijn we er gloeiend bij!" Ze haalden de stuk ken hout die nog niet brandden er af, trapten de vlammen uit, terwijl de sirene steeds dichterby kwam en voor by ging. Het vuur was uit. Daar stonden ze noü. Vuil, vies, met geschaafde handem. Kees had een flinke blaar en alles voor niets. „Waar is er dan brand?" Ze keken nog even of het vuur goed uit was en gingen toen op het geluid af. Er was inderdaad brand. De vlam was in een pan olie geslagen en men had verzuimd het deksel erop te leggen en het gas uit te doen. Maar heel dom, was men in paniek met de pan naar het balkon gelopen, waar de vlammen door de wind werden aangewakkerd. Voor lopig hadden de drie K's genoeg van vuurtjes. (NADRUK VERBODEN) VRUDAG 4 JANUARI 20.00 uur Nieuwjaarsreceptie ZW „Blauw Wit" in clubgebouw (zie adv.) Vrijdag 4 jan. tot 13 febr. expositie weefwerken sociaal en cultureel werk Holten in bibliotheek Rörik- straat 3. Ma. t/m vrij. 14.00-17.30 en 18,30-20.00 uur en woensdag 14.30- 17.30 uur. ZATERDAG 5 JANUARI 10.00 uur Nieuwjaarsinstuif pupil len „Blauw wit" in clubhuis (zie ber.) ZONDAG 6 JANUARI 14.00 uur Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" Bathmen (zie adv.) 19.30'uur Dansorkest „The Scar lets" in bar-dancing ,,'t Boekje", Bathmen (zie adv.) MAANDAG 7 JANUARI 20.00 uur Nieuwjaarsvisite afd. Es- pelo Ned. Bond van Plattelands vrouwen in „Trefpunt" Maandag 7 januari. 20.00 uur Ver gadering Agrarische commissie Holten in café „Kalfsterman". Dinsdag 8 januari 20.00 u. Bijeenkomst Hervormde Vrouwengroep Dijkerhoek in ge bouw .Bethanië". Eigen avond met quiz WOENSDAG 9 JANUARI 19.30 uur Voorlichtingsavond Ned. Vereniging voor Sexuele Hervor ming (NVSH) in tienersoos „Mus ky" (zie bericht) VRUDAG 11 JANUARI 14.00-17.00 uur „Open-dag" bedrijf familie Wijlhuizen, Schapendijk, Dijkerhoek Bezichtiging modern varkensmestbedrijf (zie adv.) 20.00 uur Motorfilmavond M.A.C. „De Holterberg" in gebouw „Irene" (zie adv. en ber.) MAANDAG 14 JANUARI 20 00 uur Ruilavond Hol tense Postzegelclub in hotel „Vosman" DINSDAG 15 JANUARI 20.00 uur Bijeenkomst afd. Dyker- hoek Ned. Bond van Plattelands vrouwen in café-rest. „Het Bonte Paard". ZATERDAG 19 JANUARI 15.30-17.30 uur Receptie i.v.m. Sb- jarig bestaan IJsclub „De Noord pool" in hotel „Vosman" DINSDAG 22 JANUARI 20.00 uur Jaarvergadering/Nieuw jaarsvisite afd. Dykerhoek Ned. Bond van Plattelandsvrouwen ln café-rest. „Het Bonte Paard" DONDERDAG 24 JANUARI 20.00 uur J aarvergadering afd Hol ten Chr. Plattelandsvrouwen Bond (CPB) in „De Kandelaar", Sta tionsstraat ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel. afspraak Zwaluwstraat 31, Goor Tel. 05470-41 13 ARTS JB.A. Bruins, Keizersweg 32, tel. 05483-3553. Spreekuur 11.00. en 16.00 uur. WIJKVERPLEGING Zr. M. Koggel, Magynenenk 155, Deventer, tel. 05700-25757 b.g.g. .22700. De weekenddienst gaatin vrijdagavond om 18.00 uur en eindigt maandagochtend om 8 uur. Tydens de weekenddienst kunt u de wykverpleegkundi- gen in ieder geval bereiken 's morgens van 7.00-7.30 uur en tussen de middag van 13.00- 14.00 uur. Spreekuur en afhalen van verpleegartikelen maandag t.m. vrijdag van 13.30-14.00 uur wykgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat, tel. 1436. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 2784. Spreekuur maandag t.e.m. vrijdag 8.30-9.30 uur. OPEN BEJAARDENWERK Tafeltje dekje. Inlichtingen tel. 1201 en 1517. MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 2784 Spree kuur maandag t.e.m. vrijdag 8.30-9.30 uur. Tydens de weekends zyn MaatschappeUjk Werk en Gezinsverzorging be reikbaar onder nummer 05486- 16465. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur wykgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstraat FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wykgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstr. GJ. Kraay, tel. 2299. ZIEKENFONDS Elke vrijdag van 8.30-10.00 uur. Spreekuur gebouw Kruisver eniging, Gaardenstraat 31. TANDARTS T. van Noort, Catsstraat 46, Goor, tel. 05470-5317. Spreekuur spoedgevallen: 17.00-17.30 uur. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessen- piasstraat 5, tel. 1515. STORINGSDIENST Zaterdag 5 t.e.m. vrydag 11 Ja nuari: Electra: H. Dam Wie- chers, Industriestraat 10, tel. 1217. Gas: H.J. Kolkman, Chur- chillstraat 99, tel. 3016. POLITIE Telefoon: 1352 en 2655. Na 18.00 uur bellen: 05200-71234. BRANDWEER Telefoon: 2222 (dag en nacht). Het>/)r/st>e MAvrv/er cwiseeNPetffiJuu enHeiebAHOJU, tkMM'vzirrwi{2£if Moeroe zoMtzgAuruoucexu? eerjf bajmaj NOUdfi... medH/tjwu£H Invullen, uitknippen en opsturen in open enveloppe aan: Dagblad Tubantia Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Een postzegel plakken is niet Naam: Adres: Postcode: Plaats: Stuur mij twee weken gratis op proef uw krant Als ik mij daarna abonneer: O hoort u niets meer van mij en betaal ik mijn abonnement: O per maand O per kwartaal O per jaar O zal ik u nader berichten.

Holtens Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3