Waardering en meeleven uitgedrukt in toespraken en geschenken Uitvoering sportveldencomplex Larenseweg in fasen aanleg drie voetbalvelden (le fase) vermoedelijk al in 1980 P.v.d.A.-fractie tegen uittreding Onderwijs- begeleidingsdienst Midden IJssel' m Een dagje visserij Opening kerkelijk centrum BURGERLIJKE STAND Werkverloop Burgemeester spreekt. Wegens uitblijven DACW-subsidie Zoeken naar tegeltjes Mevr. J Metsemakers:„Vrees in vacuum te belanden" a n Dankwoord namens de gasten. 11 HOLTENS NIEUWSBLAD 21 DECEMBER 1979 - PAG. 7 Het officiële gedeelte van de opening vrijdag j.l. van het nieuwe kerkelijk centrum „De Kandelaar" werd bijge woond door diverse autoriteiten. Opgemerkt werden het voltallige college van Ben W. en de gemeentesecretaris, de heer G. J. Langenbarg, vertegenwoordigers van de plaatse lijke kerken en van kerken uit de omgeving, en anderen. Na de uitvoerige toespraak van de heer Kolkman - men zie elders in dit nummer - voerden diverse sprekers het woord die ook geschenken aanboden. De leiding was in handen van de heer D. J. Kruimelaar, tweede praeses van de kerke- raad. Architect H. Jorissen uit Rijssen herinnerde aan het af scheid van de oude kerk. Er gaat dan wel iets door je heen, zei spreker. De fantasie is realiteit geworden; het open ge zicht van het centrum is nu naar de straat gericht. Het is nu midden in het dorp gebouwd. Wij hebben als bouwers fijn gewerkt en kregen het vertrouwen, want de vertrouwens-; basis is het belangrijkst. Namens hem, alle medewerkers en de bouwers bood spreker de mooie grote lampen aan die ongeveer in het midden van de kerk hangen. met vele variaties op een thema, aldus spreker. Uiteindelijk op reis naar God. De zegen van de Here moge rusten op deze kerk; ons aller leven zij gewijd aan Gods werk, zo eindigde de heei Hop. De heer Kruimelaar dankte de sprekers en uitte zijn grote waarde ring voor de aangeboden geschen ken. Hoofdaannemer H. Koopman, sprekend namens de dannemers, dankte bouwcommissie en kerke- raad voor het genoten vertrouwen. Het komt maar weinig voor dat er een nieuwe kerk wordt gebouwd en zeker in Holten. Het zal voor mij wel de eerste en tevens de laatste nieuwbouw-kerk in Holten zijn, die ik mocht bouwen of onze katho lieke plaatsgenoten mochten nog eens iets van plan zijn. Wie weet, aldus spreker. Hij schetste nog eens het verloop van de bouw en de voorbesprekingen. Hij wees er op dat rond dejaarwisselinghetzover was, dat de definitieve plannen en de begroting klaar waren. De lange winter heeft de bouwers parten ge speeld. Het werd zelfs negen april voordat de eerste schop de grond in ging. Beter gezegd: voordat Dick Har ting met de kraan aan het werk ging. Na ontgraving van de kelders en de aanvullingen van de bouwput werd de fundatie-beton gestort. Er werd een werkschema in elkaar ge past, dat eindigde met de datum van de ingebruikname op 23 de cember. Dat alles wel met enig voorbehoud. met als afbeelding het oude ver trouwde kerkgebouw. Een bus, die voor vele doeleinden kan worden gebruikt: paraplubak, voor een droogboeket, stembus bij een ver kiezing of voor een collecte. Voor dat laatste had spreker ook nog een speciaal deksel. Burgemeester Mr. W.F.L. ridder van Rappard, sprekend namens het gemeentebestuur, noemde in zijn korte woord van gelukwens enkele belangrijke punten. De kerk is gebouwd doordat er in de oude kerk een gebrek aan ruimte was wegens de groeiende belangstel ling voor de kerk. Met die ontwik keling kan men blij zijn. De bouw is mogelijk gemaakt door de inzet van een relatief klein aantal men sen. Daar had de burgemeester grote waardering voor, evenals voor het feit dat het een open huis is. Het is een belangrijke bijdrage tot de dorpsvernieuwing. Een stuk betrokkenheid bij en een levendig heid in de kom van het dorp. Als buur bood spreker een nationale driekleur aan. Spreker schetste nadien het vlotte verloop van de werkzaamheden. Op 5 juni werden de grote spanten geplaatst en werd gemetseld en ge timmerd dat het een lieve lust was. Op 21 juni ging de vlag in top en legden mevrouw Schuppert- Tromop en de heer Beltman de eerste steen. De kerkzaalmuren werden afgebouwd en tijdens de bouwvakvakantie was de kap klaar en kon het dakbeschot erop. Door diverse omstandigheden liepen we plm. 14 dagen achter op het sche ma, zei spreker. De daken werden na de vakantie dichtgemaakt; veertien dagen la ter konden leidekker en dakdek- ker beginnenOp 8 september was er open dag; toen stond de steiger nog in de kerkzaal. Op die datum stond bijna 4 km. steigerbus in en om de kerk. Loodgieter, electri- cièn en schilder hadden heel wat werk te verrichten. Op 10 septem ber startten de voeger, de stuca- door en de tegelzetter. Al deze vakmensen konden door de grote omvang van het werk op diverse plaatsen worden ingezet, zodat vanaf dat moment iets van de ach terstand werd ingelopen. Elke vrijdagmiddag was er bouw- vergadering met de kleine bouw commissie, waarin allerlei zaken werden besproken. Een ieder was bezig met zijn taak: ook de twee dames van de grote bouwcommis sie, die o.a. de tegeltjes voor de keuken moesten uitzoeken. Na veel gezoek, zo schetste spreker, vond men een tegel met een takje erop. Nu kwam het probleemn aar welke kant moest het takje wijzen; naar links of naar rechts. Opzichter Reitsma gaf het verlossende ant woord. „In een kerk moet zelfs een takje op een tegel naar boven wij zen". Op 5 oktober kwam de kerk glasdlcht en dank zij het harde werken van de vloerenleggers, de mensen van de plafonds, de tim merlieden, de schilders en de c.v.- monteurs kon de kerk op 30 no vember worden opgeleverd: 14 da gen eerder ri an vol gens het schema. 1 De bouw is in precies 147 werkbare dagen een feit geworden. De heer Koopman dankte iedereen die heeft meegeholpen. Iedereen stond op zijn plaats en was paraat als dat van hem was gevraagd. Privé had spreker nog een presen tje als verrassing. Hij had een melkbus van „De Vrijheid" laten beschilderen door de Rijssense kunstschilder Dinant Mateboer, Ds. E. Overeem uit Enter sprak een woord van gelukwens namens de zusterkerken in de classis Deven ter Namens de Hervormde en de Kat holieke kerk van Holten sprak de heer J. Bax, voorzitter kerkeraad Hervormde gemeente, een kort woord. Hij uitte namens beide ker ken zijn dankbaarheid voor de uit nodiging. Als een gebouw als dit tot stand komt zullen er heel wat acti viteiten aan vooraf gegaan zijn. Het gevaar bestaat dat een en ander zo sterk op de gemeente is gericht, dat men de andere kerken in het sa menwerkingsverband uit het oog verliest. Daarom hoopte spreker, dat de nieuwe muren, die er nu staan, de gemeente zullen inspire ren tot een innerlijke vernieuwing om de samenwerkingsvorm uit te breiden. Hij citeerde de tekst van lied 321 uit het Liedboek voor de kerken en bood namens de twee kerken een prachtige nieuwe bijbel aan. Het is vrijwel zeker dat al in 1980 een begin kan worden gemaakt met de aanleg van het sportveldencomplex aan de Larenseweg. Wegens het uitblijven van de Rijks subsidie zal de aanleg in fa sen moeten plaatsvinden, waarvan de aanleg van drie voetbalvelden de eerste fase zal vormen. Ook moest een aantal bezuinigingen wor den aangebracht. Wanneer de plannen in 1980 tot uit voering kunnen worden ge bracht zal de zvv „Blauw Wit '66" eindelijk over een zo vurig gewenste „eigen ac commodatie" kunnen be schikken en zal het thans zwaar overbespeelde sport veldencomplex Meermans kamp behoorlijk worden ontlast. Plannen Eijdens een j.l. dinsdagavond ten gemeentehuize gehouden open bare vergadering van de gemeente lijke sportcommissie presnteerde het dagelijks bestuur de plannen, welke waren vervat in de volgende voorstellen. Larenseweg werden in 1978 ge raamd op f 1.989.500.- (exclusief kosten van grondverwerving), te specificeren als volgt: le fase (3 voetbalvelden): arbeid sloon f 251.762,60; machine- en ma teriaalkosten f205.523,60; regie- uitvoeringsvergoeding f 15.547,73; direktiekosten f93.621,11; BTW f 101.961,90; onvoorzien en afron ding f 13.583,06; subtotaal f682.000 - 2e fase (1 voetbalveld en 3 hockey velden): arbeidsloon f2 MACHI- NE% EN MATERIAALKOSTEN F 162.062,90; regie- uitvoeringsvergoeding f 12.746,35; direktiekosten q; BTW f83.730,04; onvoorzien en afronding f 11 103,05; subtotaal f 1.242.000.- overige kosten: aansluitkosten gas enz. f40.000.-; beregeningsinstalla- tie f27.500.-; oefenveldverlichting f3G.000.-; kleedgebouwen, berging enz. f 650.000.-; totaal f 1.989.500.-, aldus de inleiding op de voorstel len. Conform het voorstel besloot de sportcommissie er bij B en W op aan te dringen spoedig maatrege len te nemen opdat op zo kort mo gelijke termijn met de aanleg kan worden begonnen en genoemde be- zuingingen in het plan aan te bren gen. Geboren: Erwin Gerrit Johannes zv. H G J. Wippert en H. Wehilge- nkamp; Robert Cornells zv C.A. Brussee en H.J.M.H. van den Hoo- gen. Overleden: G.H. Klein Wassink, oud 44 jaar, Holten; T. Hageman- Hardon, oud 87 jaar, Holten; J. Beekman-Barnhard, oud 82 jaar, Holten (overleden te Deventer). Gehuwd: G.J. Koetsier, oud 20 jaar. Holten en; J. Koster, oud 23 jaar, Rijssen. W. Muller, oud 23 jaar, Zwolle en A. van Berkel, oud 2 jaar, Zwolle. G.J. Bennink, oud 61 jaar. Wierden en G.A. Bunschoten, oud 45 jaar, Holten. A.G.J. Gieteling, oud 24 jaar, Deventer en J. Paal man, oud 20 jaar, Markelo. J.B. Engberts, oudotr, Vriezenveen en D. van Huigenbosch, oud 22 jaar. Holten. W. Roeterdink, oud 28jaar, Bathmen en H.H Meesterberend, oud 28 jaar. Holten. Vanaf dinsdag 18 dec. jl. weten de leerlingen (m.n. de vierde klassers) van „Het Kompas" te Holten wat meer over visserij en alles wat daarmee samenhangt. Er werd o.a. een film vertoond voor de klassen 3 t.m. 6 over de visserij in de Noord-; zee; dit in samenwerking met de fa. Reinaardus te Holten. Het was een boeiende film over alle facetten van de Noordzeevisserij uitgebracht door het Ministerie van Landbouw en Visserij, 's Middags werd er door de vierde klassers een bezoekje ge bracht aan de vishandel Reinaar dus. De kinderen konden er zien hoe verschillende soorten vis wer den gefileerd en schoongemaakt. Reinaardus jr. beantwoordde op voortreffelijke wijze de vragen die door de kinderen op hem werden afgevuurd, zoals: Hoeveel soorten vis komen er voor in de Noordzee, hoe groot wordt een haring en ver koopt u veel vis in Holten? Al met al een leerzame dag! De heer R. Hop uit Apeldoorn, de laatste spreker, sprak een dank woord namens gasten die in de va kantieperiode regelmatig de diens ten hebben bezocht en nog bezoe ken. Hij vertelde dat hij 30 jaar ge leden voor het eerst een kerkdienst bijwoonde en toen onder de preeks toel zat, omdat het zo druk was. Het aangeboden cadeau is het resul taat van een actie van een groot aantal anonieme gevers, die zo vriendelijk waren gehoor te geven aan de oproep wat te geven als waardering voor de Jaar op jaar ge noten gastvrijheid. Het initiatief om iets te doen is geboren vorig jaar tijdens het „koffieuurtje" na de dienst in „Rehoboth". Toen het geld kwam binnen druppelen kwam de vraag wat ermee te doen. Na beraad lanceerde de heer Reitsma het spits-idee. In het kort wordt er dit mee weergegeven: De bol in het midden is de wereld bol, waar over alle grenzen heen Christenen elkaar de hand reiken, en daarin de spits met de heenwij zing naar boven. De symboliek kan als volgt worden samengevat: Het symbool van deze kerk is niet het haantje van de toren. De wereld bol staat op de kerk, met handen die, omhoog geheven, elkander toebehoren. Wij zijn verbonden in ons streven, in het geloof in God, Mogelijkheden Het mag bekend worden veronder steld dat de aangevraagde D.A.C.W.-subsidie t.b.v. de aanleg van het sportveldencomplex aan de Larenseweg tot op heden niet is verkregen. Wij gaan er momenteel van uit dat de kans om deze subsi die alsnog te verkrijgen gering is en dat het nog langer wachten daarop zinloos zal blijken te zijn. Wij ach ten het niet gewenst om te blijven wachten op iets dat vermoedelijk niet komt en wij zijn dan ook van mening dat thans op zo kort moge lijke termijn met de aanleg van de eerste fase van genoemd plan be gonnen zou moeten worden. Aan knopingspunten hiervoor vinden wij in de eerder dit jaar door de ge meenteraad gedane reservering van f350.000-, welke reservering onlangs is verhoogd tot f 470.000.-. Bovendien ziet het ernaar uit dat dit bedrag nog verhoogd zal wor den met het overschot van de over dracht van de rioolwaterzuiverin gsinstallatie ad f 190.000.-, waarna de totale reservering f 660.000.- be draagt. De omschrijving van deze reservering is: voor sport- en cultu rele doeleinden, d.w.z. voor de aan leg van het sportveldencomplex aan de Larenseweg en voor de bouw van een sociaal-cultureel centrum. Hoewel daarover nog geen duidelijke uitspraak is ge daan, wordt aangenomen dat de verdeling geschiedt op basis van 50/50. Dat zou dus betekenen dat rond f330.000.- beschikbaar komt voor het sportveldencomplex. Tenslotte wordt ook nog gerekend op een positief saldo van de aanleg van de vijverpartij (in een soberder uitvoering dan oorspronkelijk de bedoeling was) van ca. f70.000-. Kosten: De totale kosten van aanleg van het sportveldencomplex aan de Bezuinigingen Bij de opstelling van het plan en van deze cijfers werd gerekend op een D.A.C.W.-subsidie van 95% Nu deze subsidie uitblijft is het o.i. een zinnige zaak om daar waar mo gelijk in het oorspronkelijke plan vereenvoudigingen - en dus be zuinigingen - aan te brengen. Hier toe hebben wij de besturen van z.v.v. Blauw-Wit '66 en hockeyclub Holten uitgenodigd voor overleg. Dit overleg heeft op 12 november j.l. plaatsgevonden. Mede naar aan leiding van de resultaten van dit overleg komen wij tot de volgende suggesties en opmerkingen: 1. Het plan dient niet automatisch door de Grontmij uitgevoerd te worden; het inbouwen van concurrentie kan gunstig op de prijs werken. 2. Het parkeerterrein kan voorlopig vervallen; volstaan kan worden met eenvoudige parkeervoorzie ningen. 3. De omheining van de velden (m.u.v. het hoofdveld) kan vervallen. 4 Beplantingsstroken tussen de velden kunnen voorlopig vervallen. 5. Op de aanleg van de velden zelf, dient niet bezuinigd te worden. De juiste hoogte van deze bezuinigingsmogelijkheden is moeilijk te berekenen, mede van wege de aanwezigheid van enkele onzekere factoren (zoals b.v. punt 1). Uit verkregen informatie is in middels gebleken dat de aanleg van 3 velden plus toegangsweg plus eenvoudige parkeervoorzieningen geraamd kunnen worden op f275.000.- exlc. BTW. Hiervoor werd al gesteld dat per begin 1980 vermoedelijk plm. f400.000 - be schikbaar zal zijn. Dat betekent dus dat er geen financiële belem meringen meer zijn om met dat deel van de eerste fase te beginnen. Omdat de velden plm. 1 12 jaar na de aanleg nog niet bespeeld kun nen worden, zou in onze visie de bouw van de kleedaccommodatie in 1981 kunnen plaatsvinden. Wanneer de eerste 3 velden in het voorjaar van 1980 aangelegd zou den worden, zouden deze ingaande het seizoen 1982/1983 volledig in gebruik genomen kunnen worden, terwijl ook al in het seizoen 1981/1982 lichte bespeling mogelijk is. „Met het Collegevoorstel tot uittreding onder op schortende voorwaarde uit de Stichting Onderwijsbe geleidingsdienst „Midden IJssel" vragen wij ons af of het College zich realiseert hoe de situatie in Holten wordtzonder een O.B.D. De integratie kleuter- en lager onderwijs moet dan door de scholen, zonder enige hulp van buit n ltrden doorgevoerd, van het inovatiebeleid van de minister kunnen we der halve geen profijt trekken. Die subsidie gaat onze neus voorbij". Aldus waarschuwde Mevr. J. Metsemakers-Rouwé (PVDA) tijdens de j.l. maan dagavond ten gemeente huize gehouden openbare raadsvergadering. Gemeenschappelijke bekend hebben ge meenten behorend tot het gewest „Midden IJssel" in 1976 een ge meenschappelijke regeling getrof fen tot instelling van een onder wijsbegeleidingsdienst. De bedoe ling van zo'n O.B.D. is dat het de scholen, op verzoek, behulpzaam is zowel bij het onderwijssysteem als bij individuele begeleiding van schoolkinderen. Blijkens artikel 18 van deze gemeenschappelijke rege ling zijn de deelnemende gemeen ten hun verplichtingen met deze O.B.D aangegaan tot 1 jan. 1981 welke termijn daarna telkens met vijf jaar stilzwijgend wordt ver lengd, tenzij de gemeente tenmin ste 1 jaar voor het einde van de lo pende termijn een besluit van de gemeenteraad tot uittreding ter kennis brengt van het zgn. Overle gorgaan. Teneinde op 1 januari 1981 te kunnen uittreden diende de gemeenteraad derhalve thans een dergelijk besluit te nemen. Ontwikkelingen Tijdens een ingesteld onderzoek bij de plaatselijke scholen is het Col lege gebleken dat de ontvangen reakties niet onverdeeld gunstig waren voor de O.B.D., zoals deze thans functioneert. Bovendien hebben zich met de O.B.D. een aan tal ontwikkelingen voorgedaan die er toe hebben geleid dat in de eerste helft van 1980 door de O.B.D. een nota zal worden uitgebracht waarin een reële visie zal worden gegeven op het verdere functione ren van deze O.B .D. in de komende jaren. Welnu, op basis van deze beide gegevens kon eerst in de tweede helft van 1980 eventuele verdere deelname aan de O.B.D. worden overwogen. Vandaar dat het College thans kwam met het voorstel tot uittreding per 1 januari 1981, tenzij de te verwachten nota een meer gunstig verder functione ren in het vooruitzicht stelt, waarin ook het plaatselijke onderwijsveld meer vertrouwen kon stellen. Dus een zgn. opschortende voorwaarde. Vacuum Namens de PVDA-fractie ver klaarde mevr. J. Metsemakers- Rouwé zich tegen een besluit tot uittreding op dit moment, uit vrees zonder schoolbegeleiding in een vacuum terecht te komen. Zonder O.B.D. zag zij de zgn. „systeembe geleiding in het geheel niet op gang komen, terwijl hulp aan individuele probleem-kinderen volgens haar geheel komt te vervallen. Zij stelde dan ook voor een beslissing tot verdere deelname uit te stellen tot 4 maanden na het verschijnen van de O.B.D. nota. Afhaken tenzij Namens de CDA-fractie verklaarde de heer A.J. Nijkamp zich te kun nen vinden in het Collegevoorstel. Overigens was hij van mening dat zonder Rijkssteun een O.B D. te zwaar drukt op de begroting van lagere overheden Hij wees daarbij met name op de grote behoefte bij scholen van individuele begelei ding. Met het College huldigde hij het standpunt: Uittreden tenzij de O.B.D komt met een goede nota. Namens de fractie Gemeentebe langen schaarde ook de heer G. J.W. Reilink zich achter het College voorstel Hij vroeg echter wel om een onderzoek naar de financiële konsekwenties van andere moge lijkheden van de schoolbegelei ding. Ook de heer J. de Waard (VVD) stemde in met het College voorstel. Vooruitlopend op de O.B.D. nota verklaarde hij daar over geen illusies te hebben, maar hij wilde de O.B.D. wel de ruimte geven met een nota te komen. Hij herinnerde nog eens aan reeds in het verleden gemaakte opmerkin gen om plaatselijk op andere wijze in de schoolbegeleiding in te schie ten. Voorschrift Burgemeester Van Rappard wees echter op het hiervoor reeds ge noemde art. 18. „Als we een beslis sing nu niet nemen zitten we weer vijf jaar vast. Wanneer de O.B.D. een jaar eerder met deze nota was gekomen dan hadden we nu niet met dit dilemna gezeten. Op de er varingen van nu kunnen we geen beslissing voor de toekomst base ren. De problemen van het niet voldoende functioneren zijn al ge legd bij de geboorte van de O.B.D. Het is indertijd verkocht voor een plaatselijke bijdrage van f2.- per inwoner en het is duidelijk dat daar geen goed functionerende O.B.D. van betaald kon worden. Als Col lege zijn wij echt niet tegen de O.B.D. maar we staan voor een formele beslissing. Intussen willen wij de O.B.D., op basis van tekortr komingen in het verleden de kans geven met een goed rapport te ko men", aldus Mr. Van Rappard. Aangezien zowel de WD, CDA als Gemeentebelang zich reeds achter B en W hadden opgesteld werd het Collegevoorstel tenslotte aanvaard met de PVDA tegen.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7