Vrede op aarde Kerstmeditatie KERSTMUZIEK uiniK-in gemeente holten gemeente holten I Tweede kerstdag: Schure puzzel wandeltocht HOLTENS NIEUWSBLAD Sfeervolle VERSCHIJNINGSSCHEMA SLUITING GEMEENTELIJKE DIENSTEN EN BEDRIJVEN OPHALEN HUISVUIL HOLTENS NIEUWSBLAD - 21 DECEMBER 1979 - PAG. 5 Ik zie een boom vol van stralende lichtjes, ik zie glundere en ernstige kindergezichtjes. Op een avond als deze twintig eeuwen tevoren, werd het kindeke Jezus in Bethlehem geboren. Het is een avond van vrede en vrome gedachten, ver van oorlog en onrust en duistere machten. En vele stemmen van groten en klein zingen in deze avond zo zuiver en rein. Ik zie op een slagveld gewonde soldaten, ik zie bloed, ik hoor kreunen en men wacht er gelaten Met gedachten vol liefde aan thuis in dit uur ondanks fluitende kogels ert granatenvuur. En ze staan er 't geweer in de aanslag gericht, op de vijand voor hen slechts een menselijk wicht. Terwijl vrede op aarde van boven daalde, viel een schot, en een mens door een kogel die dwaalde. Zijn vijand, een mens die hij nooit eerder zag, maar die door zijn handen nu stervende lag. Ik dode een mens krijt hij huiv'rend ontsteld, God hét was niet mijn wil maar de wil van 't geweld. En hij bukt zich en blikt in twee ogen zo trouw, van zijn vijand en leest daar diens wens aan zijn vrouw Groet mijn liefste zeg haar en zijn stem haast verloren, fluisterend nog, op de dag dat Gods Zoon werd geboren. Bij een boom vol van vrede en vriendelijk licht, krijgt een vrouw van haar man zo een laatste bericht. Als een leugen is het licht En de lampen nu schijn, want in haar hart kan nimmer vrede meer zijn. Vrede op aarde als het weer daalt van boven, laat ons niet enkel een vrede geloven. Want voor er vrede op aarde kan wezen, moet eerst de mens van het kwaad zijn genezen. Vrede moet zijn in de harten der mensen. Voor zij zich vrede op aard kunnen wensen. Kerst '79 B.C. de H.B. Is deze niet de timmerman, de zoon van Maria en is hij niet de broer van Jacobus, Jozef, Judas en Si mon? En horen zijn zusters hier niet bij ons? (Mare. 6:3). Het gaat hier over de komaf van Jezus. Kertfeest heeft immers alles te maken met zijn komaf. Maar de meningen zijn hierover verdeeld. In elk geval blijken de mensen in Na zareth bepaald niet overtuigd van zijn „hoge" komaf Voor hen is Je zus een oud-plaatsgenoot, die nogal wat in zijn mars heeft. Aan vankelijk zijn ze er wat trots op, zoals elk stadje en dorp trots is op een oud-plaatsgenoot, die het wat verder in de wereld geschopt heeft. Iedereen zie je dan ook in de syna goge, als Jezus daar het woord mag voeren. Nu is het nog „hun" Jezus. Maar een uur later haken de mees ten af. Ze raken wat in verwarring daar in Nazareth. Ze geloven niet direct wat hy beweert. En ze fluiste ren onder elkaar: „is deze niet de zoon van Maria, is hy niet de broer van die en die, en zijn zusters, die wonen toch ook hier? U merkt, het is al net als ik elk dorp, de mensen willen eerst precies weten met wie ze te maken hebben. We moeten iemand kunnen „plaatsen" en daar hangt het dan van af of iemand voor ons vertrouwen en gezag heeft Is het allemaal in orde naar onze smaak - te goeder naam en zo - dan krijgt hij ons fiat om te blijven of door te gaan. Zo niet, dan kan hij beter weggaan. Precies dat laatste nu overkomt Jezus in zijn vroegere woonplaats, 't Mocht wat, ze ken nen hem wel, hoor! O ja, die tim merman, (dus geen afgestudeerd theoloog) en die „zoon van Maria". Men kykt elkaar veelbetekend aan. Ze bedoelen te zeggen: met die af komst is het niet zo best; niemand kent zijn vader, hij is een buite nechtelijk kind, anders had ie wel de naam van z'n vader gehad en niet die van z'n moeder. Sommigen weten zelfs te beweren, dat die va der wél bekend is; dat moet een romeins legionnair geweest zijn, ene Panthera; was Nazareth im mers niet een garnizoensplaats, waar dit soort voorvallen niet on gewoon was? Zo ongeveer zal er ge sproken zijn onder de mensen. Voor de meesten is Jezus niet dié oud-plaatsgenoot, waar ze trots op kunnen zijn. Jezus kan maar beter vertrekken. Hij is helemèól niet van hoge komaf. Dat is een opvatting. Nog aannemelijk ook, dunkt me. En toch, het hele Nieuwe Testa ment is er om ons te wijzen op zijn wel hoge komaf: hij is „van Bo ven",.hij is ue van God gezondene, Gods geliefde zoon, en zo zijn er nóg tal van soortgelijke uitdruk kingen. Niettemin is het ook weer niet al lemaal roddel, wat ze in Nazareth fluisteren: hij is er inderdaad timmerman geweest; nou, dat is bepaald geen schande; het lijkt me een eerzaam en contructief be roep; Jezus heeft in zijn jeugd het kruishout gebruikt, houtverbin dingen gemaakt, ruw hout ge schaafd en zo. En hij is inderdaad de „zoon van Maria". Zeker, als je dat hoort zoals de mensen het des tijds hoorden, dan klinkt dat als veroordeling, afwijzing en ergenis. Dat zit er in, zou ik zeggen. De Here God riskeerde de opspraak. Ook hierin was Jezus „de minste der mensen". Naar menselijke maat staven stelde hij niks voor. De volksmond verklaart hem bij wijze van spreken dood en zo tim meren de mensen zelf zonder het nog te beseffen aan dat andere kruishout, waaraan Jezus straks moet hangen. Ook van Jezus geldt (net als eertijds van Jozef in Egyp te): wat ihensen ten kwade denken, denkt God ten goede. Ook de „rod del" krijgt zijn plaats. Jezus als „zoon van Maria" laat mij hem in derdaad zien in gezelschap van zo vele „onwettigen" in deze wereld. Hij is „die vreemd'ling zeker, die verdwaald is zeker". Jezus in deze hoek? Bij al die mensen, die het niet zover schoppen in de wereld? Geeft u dat ook ergenis? Toch liet juist Jezus zien, dat God Zich er niet voor schaamt de God van de „onwettigen", de armen, de vreemdelingen en bijwoners" te zijn (Hebr. 11:13 e.v.). Jezus zélf was zo'n iemand. Hij ként onze „el lende" (uit-landigheid) en daarom spreekt hij tóch de Goede Herder, die voorgaat naar een nieuw va derland, dat is een hemels vader land, aldus de schrijver van de Hebr.brief. Kerstfeest is dunkt me een hoopgevende halte naar déze toekomst. Evenals voorgaande jaren organi seert Jeugdsoos „de Schure" 2e Kerstdag een puzzelwandeltocht om de „Groenewoudt-trofee". Een tocht met veel uit te voeren leuke opdrachten. Inschrijven vanaf half twee tot half drie in „de Schure". Duur van de tocht plm. anderhalf uur. Na afloop staat voor elke deel* nemer(ster) een heerlijke kop snert te dampen. Wilt u op 2e kerstdag heerlijk buiten zijn en een fikse wandeling maken kom dan naar „de Schure". U bent van harte wel kom! Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal Telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen by: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur Grammofoonplaten en/of musiccassettes Grammofoonplaten en/cf musiccassettes Almelo: Grotestraat 30 05490-1 17 97 Deventer; L. Bisschopstraat 38 05700-146 88 Lochem: Markt 22 05730-49 93 Nijverdal: Rijssensestr. 28 054 86-1 24 26 Raalte: Herenstraat 24 05720-4000 von de Twentse Pen Weekbladen en het Holtens Nieawsblod in week 52 (24/12 t/m 28/12) en week 1 (31/12 t/m 4/1) Titel Verschijnt op Materiaal binnen op WEEK 52 Ruiten drie vervalt Twents Volksblad vervalt Gelders Streekblad vervalt Uw Zakengids De Driehoek vervalt Twenth Nieuws van de Week vervalt Huis aan Huis vervalt Hengelo's Weekblad vervalt Gezinsblad v. Oldenzaal vervalt Twenth Almelo 27/12 20/12 17.00 uur Uw Zakengids Nijverdal 27/12 20/12 17.00 uur De Koerier 27/12 20/12 17.00 uur Holtens nieuwsblad 28/12 24/12 15.00 uur WEEK 1 31/12 Ruiten Drie 24/12 15.00 uur Twents Volksblad 31/12 24/12 15.00 uur Gelders Streekblad 31/12 24/12 15.00 uur Uw Zakengids De Driehoek 2/1 27/12 17.00 uur Twenth Nieuws van de Week 2/1 27/12 17.00 uur Huis aan Huis 2/1 27/12 15.1/0 uur Hengselo's Weekblad 2/1 27/12 15.00 uur Gezinsblad v. Oldenzaal 2/1 27/12 17.00 uur Twenth Almelo 3/1 31/12 15.00 uur Uw Zakengids Nijverdal 3/1 31/12 15.00 uur De Koerier 3/1 31/12 15.00 uur Holtens Nieuwsblad ill 2/1 17.00 uur Tijdens de op 24 apr. 1979 gehouden raadsvergadering heeft de gemeenteraad ingestemd met een door het College van Burgemee ster en wethouders opgestelde nota over „Openheid en Openbaar heid van Bestuur". In deze nota staan o.a. voorstellen om: a. een uittreksel uit de besluitenlijst van de wekelijkse B it W ver gaderingen aan raadsleden en de pers ter beschikking te stellen; b. beslissingen van B W waartegen op grond van de Wet AROB beroep kan worden aangetekend te publiceren; c. de verleende bouwvergunning ter inzage te leggen. He t College van Burgemeester en wethouders zal iedere week in het Holtens Nieuwsblad een officiële publicatie laten opnemen, waarin de onder a, b en c genoemde onderwerpen vermeld zijn. Daar beslissingen, waartegen AROB-beroep open staat en bouw vergunningen genomen c.q. verleend worden in een B W vergade ring, heeft het college besloten dat deze punten als onderdeel van het uittreksel uit de besluitenlijst gepubliceerd zullen worden. Ge noemd uittreksel zal in „telegramstijl" de verschillende agenda punten vermelden, zonder dat daarin meer uitgebreid op de onder werpen kan worden ingegaan. Vandaar dat iedere keer een afslui tende passage opgenomen wordt met de volgende inhoud: „U kunt zich voor het inwinnen van nadere informatie over de zaak zelf danwel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de Afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie." UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE B W VERGADERING VAN 11 DECEMBER 1979 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN De heer G.J. Wolters voor het plaatsen van een opslaghal op een perceel industrieterrein aan de Keizersweg; de heer P. Bakke het plaatsen van een schuur bij het pand Enk- weg 7; tevens toestemming verleend voor het gebruik van ge meentegrond onder de gebruikelijke voorwaarden en vergoe ding; De heer G. Brands voor het vergroten van de keuken van het pand Haarstraat 25; De heer M.A. Bekkernens voor het van een wagenloods bij het het pand Industriestraat 14; De heer W. Bunt voor het oprichtenm van een wagenloods bij het pand Deventerweg 67; de heer J. Boode voor het vernieuwen van de woning Veenweg 4; de heer F.M. Pluygers voor de bouw van een woning met garage aan de Kolweg, zulks met toepassing van de vrijstellingsbepalin gen van het bestemmingsplan „Holten"; mevr. J. Maats-Oolbekkink voor het maken van een stenen muur tje als tuinafscheiding bij de woning Haarstraat 1; 2. medewerking toegezegd aan het G.E.B. Holten voor het verlenen v an een bouwvergunning voor het veranderen van het kantoor, de werkplaatsen en magazijnen Industriestraat 1 door toepassing van de zgn. artikel 19 W.R.O.-procedure. 3. op verzoek van de erven Dikkers wordt akkoord gegaan met het uitgezette tracé en de uitvoering door en voor rekening van erven Dikkers van het nieuwe gedeelte van het „Dikkerspad" 4. aan Scouting Holten vergunning verleend voor het kappen van enkele bomen bij het clublokaal aan de Liezenweg. 5. aan de buurtvereniging Churchillstraat-Vrijheidslaan toe stemming verleend tot het plaatsen van enkele kerstbomen. 6. het verzoek van de Chr. Scholengemeenschap Revius te Deven ter om inlichtingen uit het bevolkingsregister afgewezen. U kunt zich voor het inwinnen van nadere informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De gemeentelijke diensten en bedrijven zullen vanaf 22 december 1979 tot 2 januari 1980 gesloten zijn. Openstelling bureau van de Burgerlijke Stand Voor het doen van aangiften ingevolge de Burgerlijke Stand, zoals geboorten en overlijden, zal de gemeentesecretarie uitsluitend ge opend zijn op 24, 27,28 en 31 december aj., des morgens van 11.30 uur tot 12.00 uur. Maandagroute in het dorp: in plaats van maandag, 31 december a.s. op woensdag, 2 januari 1980. Op 24,27 en 28 december a.s. wordt het huisvuil op de normale wijze opgehaald. Sluiting container Waagweg De container bij de Werf Gemeentewerken aan de Waagweg zal in de periode van 23 december 1979 tot en met 1 januari 1980 zijn geslo ten. Sluiting vuilnisbegraafplaats Eisen De Gemeenschappelijke Vuilnisbegraafplaats Eisen (gemeente Markelo) zal op de maandagen 24 en 31 december a.s. zijn gesloten. Vooreentralisatiedienst destructiemateriaal De aangifte van gestorven vee en slachtdieren dient, in afwijking van de normaal daarvoor geldende tijden, plaats te vinden op 24, 27, 28 en 31 december 1979, des voormiddags tussen 8.00 en 9.00 uur. (tel. 13 18) Gemeentelijk Energiebedrijf Voor storingen electriciteits- en gasvoorziening, telefoon 18 14. Verkoop en afsteken van vuurwerk Ingevolge de Algemene Politieverordening mag de verkoop van vuurwerk uitsluitend geschieden aan personen boven de 18 jaar in de periode van 27 tot en met 31 december a.s., met uitzondering van zondag, 30 december a.s. Het afsteken van vuurwerk is toegestaan op: 27 t/m 30 december van 8.00 tot 20.00 uur, 31 december na 8.00 uur t/m 2 januari 1980 vóór 02.00 uur. Aardgastarieven voor kleinverbruikers in 1980 In het kader van het landelijk energiebeleid, dat erop is gericht om de prijzen van het aardgas geleidelijk aan in overeenstemming te brengen met de waarde van aardgas op de energiemarkt, is er over leg gepleegd tussen het Ministerie van Economische Zaken, N.V. Nederlandse Gasunie en de Vereniging van Exploitanten van Gas bedrijven in Nederland (VEGIN). In het overleg heeft de forse stijging van de olieprijs, waaraan de aardgastarieven zijn gekoppeld, een belangrijke rol gespeeld. De VEGIN heeft, in aansluiting op dit overleg, haar leden exploitanten van gasbedrijven advies uitgebracht over de nieuwe tarieven. De gemeenteraad van Holten heeft in zijn vergadering van 17 de cember 1979 overeenkomstig het advies van de VEGIN besloten de tarieven niet in één keer te verhogen maar de verhoging over het jaar verdelen. Per 1 januari 1980 en per 1 Juli 1980 zijn de volgende tarieven vastgesteld. Ter vergelijking zijn tevens de tarieven tot 1 januari 1980 vermeld. Kleinverbruikerstarieven (exclusief milieuheffing en omzetbelasting) Gewone tarief Vastrecht per aansluiting per jaar f45.- Tariefzone I voor verbruik eerste 600 kubieke meter 27 cent Tariefzone II voor het meerdere verbruik tot 170.000 kubieke meter 25 cent N.b. Met ingang van 1 januari 1980 zijn de tariefzones vervallen Blok/wljkverwarming Vastrecht per woning per jaar f 12.- met een minimum per blok/wijk van f 150.- Prijs per kubieke meter 25 cent tot 1 januari per 1 januari per 1 juli 1980 f48.- 1980 f48.- f 15.- f 180.- 29 cent f 15.- f 180.- 32 cent Wijziging gebruik huisvuilzakken Burgemeester en wethouders maken bekend, dat de raad dezer gemeente heeft besloten om met ingang van 1 januari 1980 de hef fing van het reinigingsrecht op het gebruik van huisvuilzakken af te schaffen. In verband hiermee zal met ingang van genoemde datum voor het meegeven van huisvuil gebruik mogen worden gemaakt van in de handel verkrijgbare huisvuilzakken voor zover deze zakken zijn voorzien van het KOMO-merk. Voor de gebruikers bestaat de mogelijkheid om, tot uiterlijk 18 januari 1980, volle rollen huisvuilzakken (20 stuks) met de opdruk „Gemeente Holten", tegen vergoeding van de kostprijs in te leveren bij de garage van gemeentewerken, Waagweg 4, alhier.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5