ENTCflMmiUlflMLH Hoe plaats je 'n krik? Honda's nieuwste moSormhieuws baru trok een ieuwe jas aan Na tulpen Monte Carlo Autoboekennieuws Beertje van Fiat Onderweg Automobilisten die het enige per manente circuit in ons land willen bezoeken wanneer daar een race verreden wordt, worden zowel op de weg erheen als na afloop terug ge confronteerd met niet geringe ver keersproblemen. Alle wegen die naar Zandvoort leiden worden hoe dichter de plaats van bestemming nadert smaller en dus moeilijker be rijdbaar. Vele duizenden geïnte resseerden en zeker enthousiastel- lingen worden hierdoor in het be sluit om wel of niet te gaan gehin derd. Ons gaat dat al jaren zo. Om uit het oosten van het land en dat geldt ook voor het zuiden en noorden Zandvoort te bereiken vergt uren. Op de terugweg is dat nog veel erger omdat iedereen na afloop zo snel mogelijk weg wil komen. Nu is het circuit al jaren een om streden zaak. Geluidshinder speelt de organisatoren van race evenementen voortdurend parten. Men wil op die plaats temidden van de duinen huizen gaan bouwen. Als dat doorgaat heeft ons land geen circuit meer. Velen zullen gaan zeg gen wat hindert dat nu Het moest maar eens met de sportvelden b.v. voetbalvelden zo gaan. ledereen sprong op. Het aantal is te gering om een vuist te maken. Maar autosport-races - kun je niet op de openbare weg bedrijven. Rallies lijn al bijna allemaal verboden. Wat dan nog wel. f n Limburg is een bestuurlijke func tionaris in het geweer gekomen die contact opnam met de directie van iet Zandvoortse circuit. Misschien I it er perspectief in en het t s niet mmogelijk dat elders in het land >ok gemeenten best een dergelijk ob- ect binnen hun grenzen willen heb- >en Hoe moot het circuit van Zand 'oort ook gesitueerd is, alle andere acetten zijn beslist niet optimaal tenduizenden autosport nthousiasten juichen waarv'qti 'jk een verplaatsing naar u*--, ten- 'aln punv m «fs la?4 to*- In de rij testboeken is uitgekomen „Test van Fred van der Vlugt. De inhoud wordt bepaald door 25 tests van de meest populaire auto mobielen. De nieuwste modellen zoals de Toyota Corolla, de Mit subishi Lancer en de Subaru ontbreken, De derde uitgave kost f 12.50. Nieuw in deze rij van auto-testboeken is de uitgave Autoprakt^jk '80 Zijn er veel automobilisten die wel eens oefenen hoe ze een band moeten verwisselen? Waarschijnlijk niet. Men stapt in de auto en rijdt, zonder er bij na te denken dat een lekke band ieder moment kan voorkomen. Er natuurlijk van uitgaande dat dat maar heel sporadisch is en dat het verwisselen een fluitje van een cent is. Niet één, maar liefst drie nieuwe crossers pre senteerde Honda op een prachtig gelegen cross-terrein in de buurt van Ermelo. Daags voor de pers-presentatie hadden de dealers volop gelegenheid de nieuwe motoren te be kijken en te berijden. Aangezien crossen heel wat anders is dan het rijden op een motor, hadden diverse dealers iemand meegenomen die er wel mee uit de voeten kon. Dat hebben we op de persdag ook gezien. Verschillende collega's, specifiek die voor de motorbladen rijden en schrijven, konden goed overweg op de snelle motoren. Een fabrieksploeg gaf de monstraties, waaronder een rijder van Mo torhuis Oost uit Rijssen. De kleinste motor voor dit werk is een 80 cc. met een kleiner frame. Speciaal bedoeld voor de jeugdigen die nu wel eens echt op een cross-motor wil len rijden. Met een vermogen van 16.5 pk. wil het ding heel best uit de voeten en met de beschikbare 6 versnellingen zijn er verba zingwekkende prestaties mee te halen. Incl. BTW kost dit krachtpatsertje f2290.-. In verhouding met een complete brommer valt deze prijs erg mee. Voor het professione lere werk en voor de wedstrijdklasse in de 125 en 250 cc. brengt Honda de CR 125 RA en de CR 250 RA De vermogens zijn resp. 26.5 en 37 pk. Dat betekent per liter cilinderinhoud maar even 220 en 148 pk. Dat is niet gering. De 125 cc. levert bij 9500 toeren z'n maz. kop pel en de 250 cc. bij 6000 toeren. Het maxi mum toelaatbare toerental ligt nog bedui dend hoger. De cilinders zijn voorzien van een gietijzeren voering, waardoor het moge lijk is de cilinder op te boren en te voorzien van een overmaat zuiger. Het frame bij de 125 en de 250 is van een enkele wiegframe naar een dubbel gebracht, waardoor een grotere sterkte en stijfheid verkregen werd. Betere stuureigenschappen en een grotere duurzaamheid. Evenals het stuur en het frame is ook de achtervork ge maakt van chroom-molybdeenstaal. Het nieuwe frame biedt ook de mogelijkheid om de uitlaat uit het midden van de cilinder te laten komen, hetgeen ook bijdraagt aan het topvermogen van de motorkarakteristiek Benzinetank en spatborden zijn vervaardigd van flexibel kunststof dat beter bestand is tegen het ruwe cross-werk geschreven door Ted Sluymer. Het bevat rij-impressies van alle auto's tot ca. 23.000 gulden. Voor net onder een tientje (f9.95) is het bij de boekhandel verkrijgbaar. Er is ook een nieuwe druk uit van het Esso Motorboek, waar veel over motoren en motorrijden in vermeld staat. De prijs bedraagt f 2.50 en de Esso-tankstations verkopen het. en zeker niet ongemakkelijker, al hoewel men er geknield bij moet gaan zitten. Voordat de auto opgekrikt wordt eerst de wielmoeren wat los draaien, anders draait het wiel mee. Nadat het wiel met de lekke band verwisseld is voor het reser vewiel alle moeren gelijkmatig aandraaien en dat de auto weer op de grond staat de moeren kruise lings vast aanhalen. Aangezien de wielmoersleutel vaak wat licht uit gevallen is, verdient het aanbeve ling een kruissleutel in de auto te hebben. Zitten moeren dan erg vast en dat komt maar al te vaak voor dan is zo'n kruissleutel erg plezie rig. Er zijn auto's die geen wieldoppen meer hebben, maar daarvoor in de plaats voorzien zijn van plastic dopjes op de wielmoeren. Deze eerst afnemen, want anders past de sleutel niet en worden ze bescha digd. Ga altijd bij het verwisselen van een wiel met de auto ver in de berm staan, anders loopt men de kans door voorbij snellende auto's geraakt te worden. Oefenen kan geen kwaad, want een lekke band komt op de meest ongelegen mo menten voor en dan weet men welke handelingen verricht moe ten worden. maat van het voorwiel is teruggebracht van 23 naar 21 inch, waardoor de keus op ban- dengebied groter is De achterveerunits met aparte gasreservoirs zijn geheel van alumi num vervaardigd en garanderen een perfekte koeling. De veren zijn in vijf standen verstel- De 125 cc. gaat 4590 - kosten en de 250 cc. nog eens 1000 gulden meer Op de cross-motören zijn luchtgekoelde kits verkrijgbaar die het vermogen nog doen toenemen Ook een wa terkoeling kan geleverd worden Voor de 125 cc komt die op f2000.- excl btw risch of een sterk windgeruis door veel fabrieken resoluut aangepakt wordt, attendeerden we de Japanse fabrieksmensen er wel op. De kof ferruimte is met 410 liter flink groot. Geen reservewiel onder de vloer, dit is onder de motorkap ge plaatst. De 4-cil. boxermotor werd destijds afgeleid van een Lancia- motor en werd in de loop der jaren verder ontwikkeld. Er bestond al een 4-wiel aangedreven stationcar. Daar is een sedan met vierwie- #laandrijving bijgekomen. Net zo compleet als de normale sedan. maar met meer (terrein)- mogelijkheden. Veel plaatwerkdelen zijn volgens de fabriek verzinkt. De onderzijde wordt met een elastische PVC- coating bespoten en in de voor spatborden zijn kunststofplaten gemonteerd. Bij de vierwielaand- rijving kunnen de achterwielen apart in- of uitgeschakeld worden. De prijzen lopen van f 16.170.- tot f 19.620.-. De vierdeurs DL is de laagst geprijsde, de 5-deurs sta tioncar met aandrijving op alle vier wielen de duurste. Vooraf aan de nieuwe Fiat ge bruikte men al de pseudo-namen Zero en Rustica, maar de nieuwe ling gaat Panda heten. In februari van het volgend jaar zal de presen tatie plaats vinden en het moet al gek lopen als de Salon in Genève niet de primeur heeft. Voorafgaand daaraan wordt ook in Brussel een personenauto- tentoonstelling gehouden en wel de volgende maand. Wie weet mis schien is daar al wat te zien. De Panda komt tussen de 126 en de 127 Deze laatste is nog altijd één van Europa's best verkocht auto mobielen. De 126 heeft in ieder ge val hier niet zo'n belangstelling ge- van snit. Heel wat anders de Subaru's die wij kennen, te lande wilde de verkoop niet stijgen. De laatste cij- ers gaven een forse daling aan en lat is toch echt niet nodig. De auto eed plezierig, de techniek was he emaal niet gek, integendeel, tiaar het uiterlijk zal daar beslist lebet aan geweest zijn. Alleen de oupé, maar dan met brede magne- ilum velgen, oogde fraai. Maar nu Ie nieuwe Subaru, de nieuwe gene- atie zoals de fabriek het op de >ers-bijeenkomst uitlegde. Een ge- leel nieuwe carrosserie met echt en mooie lijn. Natuurlijk trekjes fan andere auto's. Wat Mazda achtig, maar ook wel wat weg an de Audi 80, vooral de zijflan- ;en. Dat hindert niet. Iets wat mooi s moet mooi blijven. En dan kijkt nen wel eens naar eikaars model- en. Van binnen ook helemaal an jers. Prettig zittende stoelen, ook achterin behoorlijk wat beenruim- Het instrumentenpaneel geeft iuidelljke informatie, waarbij de coupé natuurlijk weer het fraaist Uitgevoerd was. Rijden met de Subaru kenmerkte een goede wegligging, behoorlijk |)it in de 1600 motor en een prettig schakelende vier- of vijfbak. Een tnisschien wat nadelig aspect kwam voort uit wat overmatig mo torlawaai. Aangezien het de eerste |n Europa waren, kan het als een exemplarische fout aangemerkt worden. Het was niet erg hinderlijk, inaar aangezien o.m. lawaai moto- Wist u wel dat velen niet eens weten wat voor krik ze bij zich hebben en waar die opgeborgen zit? Bij het in gebruik nemen van een auto zou men dat direct moeten bekijken en ook de andere leden van de familie daar op wijzen. Zeker hen die een rijbewijs, hebben. Zit het reserve wiel achterin, dan huist daar ook de krik. Wanneer het wiel onder de motorkap een plaats gevonden heeft, dan is de krik met de wiels- leutel daar opgeborgen. Onder de vloer van de auto zitten meestentijds vier, op elke hoek van de bodemplaat vlak bij het wiel eén, steunen waarin de krik ge schoven kan worden. Die zijn dan bedoeld voor kriks die in iets gebo gen houding bediend kunnen wor den. Ze zijn wat minder stabiel, maar veel toegepast. De auto moet wel op de handrem en in de versnel ling vastgezet worden en een blok hout voor één van de voor- en ach terwielen kan beslist geen kwaad. Wat ziet men ook vaak en daaraan geven we de voorkeur. Dat is een schaarkrik, die onder de kriksteun of op een andere plaats onder de auto gezet kan worden. Stabieler De Amac-Tulpenrally, enkele weken geleden verreden, was een groot succes. Een behoorlijk aantal deelnemers, een interessant en vrij moei lijk parcours en een uitr stekende organisatie wa ren de waarborgen dat volgend jaar weer de in ternationale status ver kregen kan worden. Het wordt steeds moeilijker om in ons land, maar ook daarbuiten rallies te or ganiseren. Een klassieker die in januari weer op het programma staat is de Rally van Monte Carlo, waaraan elk jaar ook een klein aantal Nederlandse équipes deelneemt. Voor het op 19 januari a.s. startende evenement hebben nu al twee be kende vaderlandse top- rijders ingeschreven. Ben Pon, boekte in de jaren zestig veel successen, voornamelijk op circuits en reed al eerder een Monte Carlo-rally met Volkswagen. De tweede is Gijs van Lennep, die in de autosport beroemd werd vanwege z'n twee Le M ans-overwinningen. Beiden komen uit met een Volkswagen Golf die door VW Motorsport in Duitsland geheel gepre pareerd worden. Als startplaats hebben zij „eigen terrein" gekozen. De organisatoren hebben er mee ingestemd dat in ons land weer eens een start plaats kan hebben en dat wordt het import centrum van Pon in Leusden. Wel moeten er minimaal 10 équipes ko men om aan het lange tra ject naar Monte Carlo te beginnen. De voorvork heeft een veerweg van 300 mm. en door toepassing van luchtvering kan de stijfheid, progressiviteit en de demping van de vering aangepast worden aan het gewicht van de rijder en de aard van het circuit. De had en de exemplaren die in Eu ropa verkocht worden komen uit de Polski Fiat fabrieken in Polen. De Panda is 3.38 m lang. heeft 3 portieren en kan 5 personen ver voeren. De fabriek in Italië gaat de auto produceren of met de 2-cilinder 650 cc. motor of met de 4-cilinder 903 cc. motor. De bena ming dt dan ook Panda 30 of Panda 45. De mooie strakke lijn komt van Giorgio Giugiaro, één van 's we relds begaafdste ontwerpers. De max. snelheid bedraagt resp. 115 en 145 km. per uur. Bij km.snelheld zal het verbruik zich richten naar 5,3 en 5:8 liter op 100 km. Twee fabrie ken in Italë en één in Spanje gaan het nieuwe model bouwen. baar. Op de foto de 17 jaar oude Albert Ens- ing uit Apeldoorn. In de wedstrijden van het afgelopen seizoen reed hij een 125 cc. Suzuki, waarbij diverse wedstrijden gewonnen wer den.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13