„IK KAN NOG BEST INRUIL GEBRUIKEN" n duurtest *LHHT1 mum Volvo 343 weert zich uitstekend Jan Scholten was eerste Lada-dealer ALLERLEI ele moeilijker, maar daarvoor is er nu de vijf- deurs versie. De kofferruimte heeft een forse laad-mogelijkheid en de derde deur is natuurlijk ideaal. De kostenpost over één jaar en dertig dui zend kilometer. Bij 10.000 km. een grote beurt laten uitvoeren. Bij de Volvodealer waar wij de Volvo in onderhoud hebben, vergde dit incl. BTW een bedrag van f221.38, dat is nu opgelopen tot f236.47. Een 20.000-beurt, dus ook bij 40.000 km. vergt een bedrag van f 259.73. Het verschil zit daarin dat bij elke 2e beurt het oliefil ter vernieuwd wordt en de kleppen ge steld worden. Storingen onderweg hoe genaamd niet. Op een keer konden we niet meer in de achteruit schakelen. Aan gezien dat elders was hebben we dat ook onderweg laten herstellen. Aan onderde len f 10.31 en aan arbeidsloon f28.74. Het viel nog onder de garantie. Ook gaf een demper die de derde deur in de hoogte houdt, een keer de geest. Daarvan weten we de kosten niet omdat de Volvo- importeur dit onderdeel bij een bezoek aldaar verwisselde. De banden hebben nog een profiel van ca. 3,5 mm. rondom en we verwisselden die al wel een keer. Met de winter voor de deur is het mogelijk dat ze bij 40.000 km vervangen moet worden. Het verbruik komt neer op 1 op ruim 11 bij gemiddeld 120 km. op de autoweg. Bii 100 km. snelheid uiteraard gunstiger en dan 1 op 13.4. In de stad halen we in doorsnee 9 kilometer op 1 liter. Met de caravan ach ter de auto is 1 op 8 realiseerbaar, waarbij een spoiler zeker gunstig beinvloedde. Na ruim een jaar ziet de auto er zowel van buiten als van binnen uitstekend uit. De lak houdt zich goed en op enkele kleine parkeer-beschadigingen na geen enkele roestvorming. Ook het interieur en daar bij doelen we op de stoffen bekleding, ziet er als nieuw uit. Ventilatie en vooral de verwarming voldeden de afgelopen win ter uitstekend. Snel op temperatuur, maar wilde men de warme luchttoevoer geheel afsluiten, dan duurde het erg lang voordat deze verminderde. Tussen een olie-verversingsperiode in diende er zo nu en dan iets olie bijgevuld te worden. Op 10.000 km. ongeveer 2 liter, hetgeen in feite erg weinig is. Een draaiende motor hoort wat te verbruiken. Vroeger was dat meer, tegenwoordig heel weinig. Verder geen extra-kosten gemaakt. De remblok- ken van de schijfremmen voor zijn nog niet aan vervanging t^e en kunnen nog heel wat kilometers mee. Houdt de Volvo zich in de 2e 30.000 km. net zo als gedu rende de eerste periode, dan zijn er weinig problemen te voorzien. Tussentijds, bij 40.000 km., zullen we opnieuw een kort verslag geven van deze duurtest. iim een jaar in gebruik en de kilome- ;eiler is de 30 duizend al gepasseerd, van uitgaande dat we deze auto in ijfrste instantie 2 jaar zullen berijden, komen we op ongeveer 60.000 km. ft. Dat is vandaag aan de dag helemaal n hoge kilometrage, auto's kunnen tee het algemeen zeker 100.000 km. mee lordat er grotere reparaties uitgevoerd eten worden. •el hangt af van de rijstijl en wanneer en met een auto omspringt zoals het j® lort, dan kunnen er nog heel wat tien duizenden kilometers meer gereden wor- n. De gemiddelde automobilist rijdt arlijks ca. 15.000 km., gerekend over 2 ar zijn dat er dan 30.000 Na 2 jaar ruilt >n niet onbelangrijke categorie de auto en neemt weer een nieuwe. Op het on thoud na, in de meeste gevallen, weinig geen extra-kosten Ook zijn er veel au- mobilisten die veel langer met hun auto illen doen of een occasion met zo'n lage lome terstand kopen. Die gaan er dan el van uit dat ze ook enkele jaren zonder veel kosten kunnen autorijden, andaar dat een duurtest, in dit geval et de Volvo 343, zeker zinvol is. dereen weet dat de 343 ontstaan is bij de af ontwikkelings-afdeling, maar dat bij irername door Volvo dit geheel nieuwe iodel nog niet produktierijp was. Wel erd onmiddellijk achter het project aart gezet en het resultaat was de Volvo 13, ook met de beroemde Variomatic vo- lutomatische versnellingsbak. Het trste jaar 1976 en ook in 1977 liepen de verkopen niet zoals men wel verwacht had. Wat duur in aanschaf was een rem mende factor. En dan komt na de fabrieksvakanties in 1978 de uitvoering met vier versnellings bak. Volvo had een uitstekende 4-bak klaar staan, zo uit de grotere modellen. Het inbouwen op de plaats van de Va riomatic achterin was niet zo'n probleem. Ruimte voldoende, alleen schakelme chaniek en koppelingspedaal moesten extra ingebouwd worden. Direct achter de motor zitten in het koppelingshuis de koppelingsplaten. Een uitstekend alter natief voor diegenen die de kleinere Volvo in hun keus wilden of willen betrekken. Volvo verlaagde de prijs voor de handge- schakelde versie, waardoor deze opeens veel aantrekkelijker werd. Onze duurtestervaringen kunnen we als volgt samenvatten. Rijgedrag is goed. Een licht onderstuurkarakter waaraalh de vrij korte wielbasis iets debet kan zijn. Het veercomfort is uitstekend, wel vrij gevoelig voor zijwind, specifiek wanneer het erg hard waait en zijwind z'n vat op auto's begint te krijgen. Ook wanneer de auto wat zwaar beladen is kan de rech- tuitstabiliteit beïnvloed worden. De be sturing is uitermate prettig en niet in de laatste plaats door het bijzonder prettige zitcomfort. De stoelen voorin geven veel steun en staan t.o.v. het stuurwiel bijzon der goed. Ook achterin kan men zeer be hoorlijk zitten, dit dan specifiek met be trekking tot de beenruimte. Het in- en uit stappen is bij een 2-deurs auto altijd wat De Ford Taunus 1980 serie is thans uitgebreid met de Taunus Van. De auto heeft een 1.6 liter-motor, vyf deuren en ruiten en is voorzien van een vlakke laadvloer met een lengte van bijna 2 meter. De inhoud is 1780 liter. Achter de nieuw ont worpen voorstoelen is een horizon taal laadschot geplaatst om door schuiven van de lading te voorko men. Veiligheidsvoorzieningen zijn o.m. hoofdsteunen, rolg^rdels, ach terruitverwarming, een gelaagde voorruit en een mistachterlicht. Prijs ex. BTW f 12.345.- Hoofddirecteur H.J. van der Sluijs van Gebr. Nefkens N.V. heeft eind november uit handen van de Franse ambassadeur een hoge on derscheiding ontvangen. Hij werd benoemd tot Chevalier in de Ordre National du Mérite. Deze Franse ridderorde onderstreept de waar dering voor het werk verricht door de heer Van der Sluijs ter populari sering van het automerk Peugeot in ons land. Een nieuwe wereldrekord vestigde een op de Daimler-Benz-school ge bouwd voertuigje met 200 cc. die selmotortje. Op één liter brandstof was het mogelijk 1284,13 km. te rij den. Voor de dagelijkse praktijk niet direct interessant, maar wel voor de ervaring die men opdoet. De Volvo 343 namen we in november '78 in gebruik met enkele duizenden kilometers op de teller. Di rect daarna een lange reis dwars door Duitsland, Zwitserland en Frankrijk om diverse caravanfa- brieken te bezoeken. Ook het rijden met verschil lende caravans achter de 343 behoort tot het test programma. Enthousiasme steek je niet opder stoelen of banken. Dat hebben we ervaren toen we heel recentelijk met Lada- en Alfa Romeo-dealer Jan Scholten in Almelo ruim 2 uur praatten over zijn garagebedrijf. En dan nog wel in de de week daarvoor geopende nieuwe showroom. Een startende Twentair helicop ter, die voor rondvluchten op een volksfeest in de Lutte dienst deed, bleef enkele ogenblikken boven de Volvo hangen om deze foto te kun nen maken. n Almelo en omgeving is hy geen mbekende. Integendeel Dat komt imdat z'n autogaragebedrijf al een link aantal Jaren ln deze stad ge- estigd ls. Jan Scholten ook bij de automobielsport nauw betrokken icgstte met z'n rally-successen heel wat lauweren en publiciteit. Op 14-jarige leeftijd begon hy al In le garage te werken en met uitslui tend avondlessen en studeren inz'n vrfje tyd werden de noodzakeiyke ;n begeerde diploma's gehaald. Nu 35 Jaar oud heeft Jan Schol ten al heel wat meer meegemaakt dan menig ander. Z'n eerste baantje by de plaatseiyke Citroèn- iealer met een tydsduur van twee •n een halfjaar. Toen ruim 7 j aar by de Flat-dealer en de volgende werkgever werd kolenhandel SJoerd de Jonge Dat was in de Ja ren dat de kneusjes uit Duitsland by grote aantallen ons land binnen kwamen en opgeknapt werden. Wekeiyks reisde Jan Schol ten Duitsland door en veelal haalde hy uit West Beriyn de schadeauto's by garages vandaan Op de trein wer den deze naar Almelo getranspor teerd en vaak stonden daar de af nemers al te wachten Andere au to's werden zelf opgeknapt en daarna verkocht. Zo kwam hy in de handel terecht. Op een bepaald moment lagen de gezichtspunten van werkgever en werknemer - De Jonge en Scholten - zover uiteen dat hy voor zichzelf wilde beginnen, en het bedrijf kon overnemen. Het eerste kasboek begon met een geldbedrag van 75 gulden. inspuiting. Het dubbele vermogen werd bereikt, maar al met al was het een kostbare geschiedenis ge worden. Fabriek en importeur ge ven geen steun en by een dealerreis naar de fabriek, 1000 km. oosteiyk van Moskou, reed Jan Scholten op de testbaan met een opgevoerde fabrieks-Lada. Hy mocht niet har- Het werd keihard werken om maandeiyks de schuld, die op het overgenomen bedryf rustte, te vol doen. Dat alles speelde in septem ber 1068 In 1971 kwam het eerste dealerschap en dat werd Lada en Scholten was de enige dealer in de hele regio. Nu 8 Jaar later vormen de Lada's nog steeds een belang rijke pyier onder zyn bedryf en z'n zakeiy k succes Het deelnemen aan rallies is z'n grote hobby De vele bekers geven de successen weer en de tientallen rally borden aan de want illustreren hoeveel wedstrij den er gereden werden Hy kan er uren over vertellen en interessant detail is dat by na alle evenementen gereden werden met een standaard-Lada Vaak werd ge poogd meer vermogen te ontwikke len en daar slaagde men in. Een keer kwamen Russische inge nieurs van de fabriek uit Togliatti naar Almelo om te kyken naar een Lada-motor met benzine der dan 80 km. snelheid ryden, maar reed uiteindeiyk veel sneller en liet de fabrieksryders eens even zien hoe Je met een Lada wel snel kunt ryden. Want in bekende ral lies vaardigt de fabriek veelal en kele équipes af, om specifiek de be trouwbaarheid te illustreren. Hy had graag tydens de rondgang door de fabriek een onbewerkte ruw ge goten nokkenas meegenomen om die hier naar eigen inzicht te be werken. Met de eigen garage werd begon nen in de Irisstraat en in 1972 werd voor het eerst verbouwd. Daarna opnieuw in 1973, waar by een sho wroom tot stand kwam Dat was net ten tyde van de oliecrisis. Goede raad was duur De kosten waren hoog, de problemen nave nant Vanaf januari 1974 werd een deel van de dag produktief ge maakt achter het stuur van een bus Tot in Juli van dat Jaar reed hy tweemaal per dag voor tourtngcar- bedryf Van den Broeke uit Wierden enkele busdiensten. Daar tussen door de bemoeienissen met de ga rage, waar de enig overgebleven werknemer alles in de gaten hield. In 1975 werd al weer gebouwd en in 1977 kwam de nieuwe werkplaats met een oppervlakte van 600 m2 klaar. Een ander merk deed z'n Intrede en dat was Alfa Romeo. Nu pronken Lada's en Alfa's broederlijk naast elkaar in de fraaie showroom aan de Violierstraat. Jan Schol ten vindt Alfa en Lada twee merken die uitstekend naast elkaar passen. De Lada voor de prijsbewuste koper, die een auto heeft waarmee hy rela tief goedkoop kan ryden en Alfa voor de meer sportief ingestelde automobilist. Zeven werknemers staan hem da- geUjks terzyde, die en dat wordt met nadruk gezegd, net zo gemoti veerd zyn als hy zelf. Want wanneer je tegenslagen meemaakt en daar met werklust en enthousiasme bo ven op komt, dan kan dat alleen wanneer iedereen weet waarvoor hy staat Aan het eind van ons ge sprek, de tyd ging zo snel, hebben we nog even een album met rally foto's doorgebladerd Wy hadden veel te vragen, hy kon veel vertel len We hebben nog even het pro bleem van de Inruilauto's aange haald Hy had er weinig staan en wilde er best nog wat heel goede by hebben.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11