„Open huis" van „De Noordenbarg" LHNO Tweede trekking Winkelweek 1979 Directeur CammeraatHuishoudschool oude stijl moet maar eens verdwenen zijn OPHALEN HUISVUIL 1 Finalediscjockey wedstrijd Sluiting container Waagweg Sluiting vuilnisbegraafplaats Eisen NIEUWSBLAD Vrijdag 7 december 1979 31e jaargang - no 49 Hoofdredacteur J Wiggers Kolweg 14 tel 05483 1356 Red medewerker D J Mondeel Verzetstraat 70. tel 05483-2699 Stichtingsbestuur: Kozakkenstraat 5 tel 05483 3022 Advertenties Schouwburgplein 7. Almelo, tel 05490-16668 lonnementsprijs f 21.- per jaar. Losse nummers 40 cent Gedrukte oplage 3075 Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Hollens Nieuwsblad eel huishoudscholen halen zolangzaracrhand van deze enaming. Deze toch nog steeds wel beladen naam geeft elemaal niet aan wat eigenlijk het programma van de uhool (lager huishoud- en nijverheidsonderwijs) is. Ja, et is school voor lager beroepsonderwijs en heeft dan in eze vorm van onderwijs „familieleden" zoals het lager ichnisch, lager agrarisch, lager economisch en admini- tratief onderwijs. Deze familieleden hebben het wat dui- eiykheid over het soort onderwijs betreft wat makkelij- er, want ogenschijnlijk geeft de naam al goed aan wat de edoeling van de school is. Voor het L.H.N.O. ligt dat moei jker, want huishouden lijkt de richting te zijn waarin ewerkt wordt. Nog afgezien van het feit dat huishouden oor veel vrouwen een vies woord is, zeker in verband ebracht met onderwijs, heeft zeker „De Noordenbarg" ireinig met huishouden te maken. Het is gewoon een chool voor voortgezet onderwijs behorend tot die familie ager beroepsonderwijs. Daar wordt zeker in de ender- ouw praktisch een gelijk lessenpakket gegeven met op ndergeschikte onderdelen wat afwijkingen naar school- ype. 'n In het eindexamenpakket zit oor al deze scholen voor 5 van de 6 Indexamenvakken dezelfde keu- emogeiykheid. Verschil geeft al- een de beroepsoriëntering waar aen in al deze scholen in het 4e jaar en vak op gekozen heeft. Voor een ..T.S. of een L.A.S. ligt dat duide- Jjk. Voor het L.H.N.O. ligt dat wat toeilijker, lijkt het, want wat kies als meisje. Huishouden??? Ach, leve mensen, wat simpel gerede- leerd. Maar het kan niemand kwa- jk genomen worden, want die ïaam hé' Daar deugt niets van Wie 'erzint een betere? Eigenlijk ge- ,egd is het mogelijk, dat als je op 6en béétje l.h.n.o-school zit, vele, rele kanten uitkunt in je verdere >eroepskeuze Je kunt er mee de verzorgende beroepen kiezen, de mishoudtechnische (ja. ook die), ie administratieve, de dienstver lenende, de horeca beroepen, de textiele beroepen, de technische beroepen (maar dat is een verhaal apart) Ja, je kunt er zelfs mee door leren (nog steeds zijn er „onverla ten" die beweren dat je met L.B O.-L.H.N.O. in een doodlopend straatje zit - maar dat zijn die men sen wier eigen straatje niet langer is dan hun neus). Waar en hoe doorleren? Om een paar mogelijkheden te noemen het middelbaar huishoud en nijverheidsonderwijs, het mid delbaar beroepsonderwijs, het voorbereidend beroepsonderwijs enz. enz Wilt una het L.H.N O dan toch nog mavo (laten) doen dan is dat best mogelijk. Want de Noord- enbarg in Holten is daar op inge speeld, in goede samenwerking met de Scholengemeenschap te Holten. Er worden op „De Noord- enbarg" riX 2 vreemde talen gege ven en de wiskunde en de neder- landse taal. Alles prima aanslui tend bij verdere studie. Wcnrorn don olleen moor meisjes in een l.HJi.O.-school? Ook dat is een overleefd idee. Alle vakken en richtingen zijn echt ook voor jongens reëel onderwijs. Je kunt natuurlijk van roldoorbreking gaan spreken - d.w.z. alle opleidin gen en beroepen zijn in principe mogelijk voor vrouwen zowel als mannen Als u dat wilt, wel dan doen we mee Al voor dat de minis ter dit nadrukkelijk ging propage ren hadden we al hoofden van bas- sischolen, ouders en jongens die daar op de Noordenbarg best wat in zagen. Wat we dan met vakken als Huishoudkunde en Textiele werk vormen in de school doen, is Uw vraag? Tegenvraag: ,3edoelt u dat dat meisjesvakken zijn? Moeten we daar in 1979 nog antwoord op ge ven? „We moeten geloof ik blij zijn met een school waar alle vakken, die inspelen op het jezelf kunnen redden in het leven, een kans krij gen En dat doet het L.H.N.O zeer zeker! Trouwens, landelijk begint de harmonisatie van het l.b.o ein delijk op gang te komen d.w.z. alle l.b.o.-scholen een gelijk pro gramma in zeker de 2-jarige onder bouw en pas later uitsplitsing (in de bovenbouw) naar beroepsaandui dingen. Ja, het gaat zelfs nog ver- Een lerares vertelde de leerlingen van de basisschool welke moge lijkheden de school allemaal biedt. der Een 2-jarig brugperiode voor alle voortgezet onderwijs moet er gaan komen Om dit duidelijk te maken hield „De Noordenbarg" aan de Oranjestraat weer haar „Open Huis" De school kan op een geslaagde dag terugzien Eigenlijk zien we elk jaar weer een beetje te gen die dag op (aldus de schoollei ding) Er komt vooraf nogal wat aan organisatie kijken. De dag zelf vraagt ook veel van de leerkrach ten en de leerlingen. Nut ruimschoots bewezen Het is echter zo, dat door de jaren heen onze opzet van het „Open Huis houden" z'n nut heeft bewe zen. We hebben daarme kans ge zien het beeld, dat men van ons on derwijs had, duidelijk te verbete ren De grote belangstelling zegt daarbij ook wel 't één en ander. Veel lagere scholen hebben de moeite genomen om met hele klassen onze school te komen bezoeken Voor de scholen in de buurdorpen hebben wij dit jaar door de OAD een bus pendeldienst laten verzorgen. Dat valt ook goed op te maken uit de opmerkingen, die bezoekende oud-leerlingen maken. Dit jaar wa ren er opvallend veel oud- leeerlingen. Zij vonden de verande ringen opvallend en zagen duide- De keuken draaide hele dag op volle toeren. lijke onderwijsverbeteringen, ver geleken bij de tijd dat bijv de oplei ding nog 3-jarig was. Het deed ons veel genoegen dat we de wethouder van onderwijs van de gemeente Bathmen mevr Groot Nibbelink- Vermaas en de loco-burgemeester van Holten, de heer Stegeman, mochten ontvangen. We hebben mogen praten met grote delegaties aanwezig. Ook vanuit de vrouwe norganisaties was er belangstel ling Het Holtens bedrijfsleven gaf ook van haar belangstelling blijk. Wij mogen n.l. wat kantoorpraktijk-leerlingen bij hen stage laten lopen Directies van scholen voor voortgezet onderwijs uit Holten en Rijssen (L.T.S.) kwa men een kijkje nemen Ook kwa men daar regelmatig leerlingen van binnenvallen. Er was grote be langstelling en wij dachten dat de kijkers erg positief waren over wat zij van onze school zagen Extra nadruk kreeg de beroepenoriënta- tie door een professionele tentoon stelling daarover, ingericht door bemiddeling van het Gew. Arbeids Bureau, die wij van de betreffende Rijksdienst mochten gebruiken, compleet met diavoorstelling. Pak weg zo'n 550 mensen buiten de ei gen leerlingen zijn er wel in de school geweest, waarvan de helft volwassenen. Een geweldig aantal We hopen dat het effect heeft. Dan is het alle moeite wel waard ge weest, het voorbereiden en de dag zelf, aldus de enthousiaste direc teur de heer P.H. Cammeraat en de docenten. Johan Hargeerds uit Borculo heeft de le prijs (grote beker) gewonnen die door bar-dancing „De Wippert" beschikbaar was gesteld voor de fi nale discjockey wedstrijd. De eerste drie van de zes kandida ten die zich voor deelname aan de finale hadden geplaatst waren zo aan elkaar gewaagd dat de jury pas na lang beraad tot de volgende be slissing kwam: 1. en kampioen Johan Hargeers, Borculo; 2. Henk Beumer, Laren (G); 3 Kans Toorneman, Joppe; 4. Frans Berghuis, Joppe; 5. Jos Tooreman, asc In café-rest. „Het Bonte Paard" had vrijdagavond de tweede trekking plaats van een groot aantal prijzen die door de Holtense Handelsvereniging in het kader van de Sint Nicolaas-actie „Piet strooit met prijzen" beschikbaar werden gesteld. De eerste tot en met de 21ste prijs vielen op de prijsbepa- lende formulieren van: J.G. Stam, Schreursweg (dames- of herenfiets); G.J Nijen- huis, Helhuizerweg (kinderfiets); Stoevenbelt, Irenestraat, Markelo (radio); J Paalman, Borkeldweg (verrekijker); H. Bannink, Kolweg stofzuiger); J. Baerends, Korhoender- weg, (schommelstoel); J Jansen-Maneschijn, Boerendans- steeg (fauteuil), M Stegeman, Ligtenbergerweg, (skelter); J Bolink, Landmansweg 3, Borkeld (trekkar), G Slotman, Oranjestraat 75 (bloemstuk); D. Stegeman, Boerendans- steeg (levensmiddelenpakket); J. vd Berg, Kolweg 66 (boek), J H Nijmeijer, Korhoenderweg (kaas); H Rozen- dom, Rietmolenweg, F Rensen, Tuinstraat, Willems, Ko zakkenstraat, A. Schutte, Vijfhuizenweg; Steunnenberg, Kosterspad, B J Brinkman, Bessinkpasstraat, Bieleman, burg vd Borchsraaten D Aanstoot, Weversstraat33, AL LEN EEN SKATEBORD. Tijdens de op 24 apr. 1979 gehouden raadsvergadering heeft de gemeenteraad ingestemd met een door het College van Burgemees ter en wethouders opgestelde nota over „Openheid en Openbaar heid van Bestuur" In deze nota staan o.a. voorstellen om. a. een uittreksel uit de besluitenlijst van de wekelijkse B W vergaderingen aan raadsleden en de pers ter beschikking te stel len; b. beslissingen van B W waartegen op grond van de Wet AROB beroep kan worden aangetekend te publiceren; c. de verleende bouwvergunning ter inzage te leggen Het College van Burgemeester en wethouders zal iedere week in het Holtens Nieuwsblad een officiële publicatie laten opnemen, waarin de onder a, b en c genoemde onderwerpen vermeld zijn. Daar beslissingen, waartegen AROB-beroep open staat en bouw vergunningen genomen c.q. verleend worden in een B W vergade ring, heeft het college besloten dat deze punten als onderdeel van het uittreksel uit de besluitenlijst gepubliceerd zullen worden. Ge noemd uittreksel zal in „telegramstijl" de verschillende agenda punten vermelden, zonder dat daarin meer uitgebreid op de onder werpen kan worden ingegaan. Vandaar dat iedere keer een afsmi- tende passage opgenomen wordt met de volgende inhoud: „U kunt zich voor het inwinnen van nadere informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de Afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie." Uittreksel uit de besluitenlijst van de 8 W vergadering van 27 november 1979 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN G J. Luggenhorst voor de bouw van een ligboxenstal bij Okkenbroekseweg 2, met toepassing van artikel 19 W.R.O. en artikel 50, lid 8, Woningwet (verklaring van geec bezwaar gedeputeerde staten); J.B. de Lange voor de bouw van een fietsenschuurtje bij Vianenweg 225, met toepassing van artikel 19 W.R.O. en artikel 50, lid 8, Woningwet (verklaring van geen bezwaar gedeputeerde staten); VERLEENDE ONTHEFFINGEN HONDENBESLASUNG 1979 B J. Krikkink, Liezenweg 7; B.J.H.WJ. Haan, Oranjestraat 23; GH. Bannink, Oude Deventerweg 8; H J. Rensen, Pasmanweg 4; F.J. Stam, Valkenweg 14; G. Meilink, Vijfhuizenweg 5; erven G.M. Tuitert-Reterink, Weustenweg 1; 3. het verzoek van de heer H. Reilink om uitbetaling subsidieherstel rieten dak boerderij Okkenbroekseweg 7 ingewilligd; 4 de door het Gewest Midden Ussel toegezonden korte vegetatie beschrijving gemeente Holten voor kennisgeving aangenomen. U kunt zich voor het inwinnen van nadere informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afde ling algemene zaken ter gemeentesecretarie Burgemeester en wethouders van Holten maken be kend, dat in verband met de sluiting van de gemeente lijke diensten rondom de Kerstdagen en de Jaarwisse ling het ophalen van het huisvuil als volgt zal plaats vinden; Buitengebied: in plaats van de laatste dinsdag (25 december) in de maand thans op dinsdag, 18 decem ber a.s. Maandagroute in het dorp; in plaats van maandag, 31 december a.s. op woensdag, 2 januari 1980 Op 24, 27 en 28 december a.s. wordt het huisvuil op de normale wijze opgehaald De container bij de Werf Gemeentewerken aan de Waagweg is in de periode van 23 december 1979 tot en met 1 januari 1980 gesloten De Gemeenschappelijke Vuilnisbegraafplaats Eisen (gemeente Markelo) is op de maandagen, 24 en 31 de cember a.s. gesloten Holten, 4 december 1979 Burgemeester en wethouders voornoemd, H. Stegeman, loco-burgemeester G.J. Langenbarg, secretaris

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1