RODE KRUIS-LUCHTBRUG OP PHNOM PENH 3 andbouw in Overijssel ïeeft.nog ontwikkelings- nogelijkneden 1 BON Boerenstand dupe E.E.G.-beleid BISSCHOP UIT EL SALVADOR NAAR UTRECHT Telegram O.L.M. HOLTENS NIEUWSBLAD Dank zij uw bijdrage. O.h.M. - voorzitter Jonkham: GEEN OPLOSSING GEEN PROVINCIE TWENTE DE MELKPRIJS DE W.I.R. I I HOLTENS NIEUWSBLAD - 30 NOVEMBER 1979 - PAG. 9 Dankzij de bijdragen van de Nederlandse bevolking op giro 777 van het Bode Kruis in Den Haag (het afge lopen weekeinde was de stand f2,5 miljoen) hebben Unicef Nederland en het Nederlandse Rode Kruis een DC-10-vrachtvliegtuig van Martinair Holland kun nen charteren, dat van 24 november tot 24 december dagelijks van Bangkok (in Thailland) naar Phnom Penh (in Cambodja) vluchten zal uitvoeren met hulp goederen voor de slachtoffers van een jarenlange tra gedie in Cambodja. Het toestel van Martinair heeft eigen laad- en losmate- riaal aan boord, zodat op dat punt geen vertraging zal behoeven te ontstaan op de luchthaven van Phnom Penh. waar de afhandeling van hulpgoederen nog maar moeizaam kan verlopen. De Nederlandse DC-10 gaat een Brits Hercules-transportvliegtuig vervangen, waarmee het Internationale Rode Kruis en Unicef de afgelopen maand deze luchtbrug hebben onderhou den. Voorts wordt voor de aanvoer van hulp de haven van Kompong Som benut, terwijl het sinds vorige week ook mogelijk is de rivier de Mekong te gebruiken. Met de eerste schepen en vliegtuigen zijn niet alleen medicamenten en voedsel overgebracht, maar ook vrachtwagens, met behulp waarvan de hulpgoederen nu verder landinwaarts worden gebracht. Er is al een convooi van dertig trucks naar de noordoostelijke pro vincies onderweg. Binnenkort zullen deze wagens een transport nog meer noordwaarts verzorgen. Zo neemt de hulpverlening steeds verder toe. sinds het Rode Kruis en Unicef een maand geleden toestem ming kregen bijst:-nd te bieden aan alle slachtoffers krachtens de beginselen van onpartijdigheid en neu traliteit Beide organisaties hebben een beroep gedaan op regeringen om hun gigantische hulpactie financieel te ondersteunen Die steun zal ook wel verkregen wor den, maar in deze eerste fase van de actie komt het toch vooral aan op de vrijwillige bijdragen van particu lieren. Rode Kruis en Unicef hebben al vele miljoenen guldens moeten uitgeven, erop vertrouwend dat hun eigen achterban dat geld ter beschikking zou gaan stellen En dat gebeurt gelukkig ook. getuige de dui zenden giften die al op giro 777 zijn ontvangen. Unicef en Rode Kruis betuigen daarvoor hun harte lijke dank en hopen dat nog meer bijdragen zullen worden ontvangen. Want U mag gerust weten, dat het charteren van een DC-10 voor een hele maand zeer veel geld kost. Maar dat geld is uitermate goed be steed, want verwacht wordt dat in die tijd niet min der dan 3.000 ton aan hulpgoederen zullen worden overgevlogen. Ten behoeve van de noodlijdende be volking van Cambodja, waar nog dagelijks tientallen mensen sterven als gevolg van ondervoeding en ziek ten. Dus: giro 777, Rode Kruis, Den Haag. Voor nadere informatie wende men zich tot de afdeling ..Pers en publiciteit. Tel. 070-46 95 95 toestel 335/331. t'n zUn nog vele ontwikkelingsmogelijkheden voor de Over- lelse landbouw, ondanks de sombere economische om- üidigheden, de beperkte groeimogelijkheden van het eaal en de afzet voor sommige producten. De boeren engen voortdurend technische en organisatorische mo- Ijjkheden in de praktijk om de kosten te verlagen en de brengsten te vergroten. De landbouw toont daarmee een irke bedrijfstak in onze economie te zijn. Rationalisaties de toelevering en de afzet kunnen bijdragen tot verbete- ïg van de inkomenscapaciteit van veel bedrijven. Voor ?rkte aantallen bedrijven liggen er ontwikkelingsmoge- leden door het aan de markt brengen van nieuwe pro- iten. die conclusie kwam dr.ir. 11. Vos, plaatsvervangend di- iteur generaal voor landbouw en •dselvoorziening, in zyn rede, die dinsdag hield op de algemene fgadering, van de Overysselsche ndbouwmaatschappy, die in lolle is gehouden. In zyn rede. ge lid „Ontwikkelingsmogeiykhe- D voor de Overysselse land- uw", merkte dr. Vos op dat de Bchikbare grond oppervlakte de twikkelingsmogeiykheden be- fkt; ook zyn er teelttechnische veterinaire grenzen Eveneens len de verkavelingssituatie, de terbeheersing, de sociale orn- ndigheden en het natuur- en dschapsmotief de oorzaak zyn kleine ruimte voor bedryfs- twikkeling. en ruimte eaalvergroting voor de land- uw is in ons volle land ten op- hte van ander grondgebruik haalbaar. Het Nederlands Idbouwareaal neemt jaarlijks t zo'n 10.000 ha. af. Bedrijfsver- Dting is alleen mogelijk als het Dtal bedrijven kleiner wordt, iets langere termijn zullen er in 'erijssel waarschijnlijk tal van drijven beëindigd worden, ordat ze te klein zijn om een re- inkomen op te leveren of adat er geen opvolger is. Dat kan ont w ikke li ngsmogeli jkheden nde overige bedrijven ten goede men. Het opvolgingspercentage de Overijsselse landbouw is wat ger dan gemiddeld in Nederland 1976 resp. 40 en 37%). Bedrijfs- rgroting door het intensiveren n de bedrijfsvoering zou moge- k zijn, meende dr. Vos, maar de enzen liggen besloten in de af- inkelijkheid van krachtvoer. sgelijkheden afzet. Vos releveerde de in EG.- erband genomen maatregelen en een de dat de ontwikkeling van de Jelkveehoudery moeten door- aan, maar op een vanuit alle ge- chtspunten aanvaardbare wyze )e overheidsinspanningen voor de tndbouw dienen zich te richten op groep van bedry ven, die zonder leun achter zouden raken Dat eldt voor de rentesubsidie- egeling en voor activiteiten op het prrein van de voorlichting, 'eel bedry ven hebben ontwikke- ngsmogeiykheden door binnen de pgeven productie- imstandigheden tot een optimale bedrijfsvoering te komen. luisyestingssystemen in de rund veehouderij en allerlei vormen an mechanisatie staan sterk in de Rteresse. Grote investeringen zijn >iet altijd nodtg om de kosten te 'erlagen. Als bijdragen tot het be- Irvjfsresultaat noemde spreker een selectief en rationeel gebruik van grondstoffen, spaarzaamheid met energie, onderlinge samen werking, gemeenschappelijk ge bruik van kapitaalgoederen, ver laging der kosten door hogere op brengsten. Bij de rundveehouderij is verbetering van de melkgift per dier mogelijk. In Nederland is in 10 jaar de melkproductie per koe per jaar met ongeveer 1.000 kg geste gen. Ondanks de grote gereali seerde toename zijn de mogelijk heden nog lang niet uitgeput. Voor Overijssel komt daar nog bij, dat de melkgift (met gemiddeld 5.243 kg) iets onder het landelijk gemid delde ligt (dat is 5.317 kg/melkkon- trole 1978) Een hogere melkgift biedt de mogelijkheid om met een kleiner aantal koeien en een kleinere produktie-omvang een beter rendement te bereiken. Uit eraard is hiervoor ook de kwaliteit (vet en eiwitgehalte) van de melk van belang. Uitbetaalde melkprijs Behalve verbetering in de bedryfs voering zyn voor de bedrijfsresulta ten ook verbeteringen in de verwerkings- en afzetsektor van be lang By de' zuivelindustrie kan verdere rationalisatie de kosten doen verlagen en daardoor een ho gere melkprys mogeiyk maken voor de boer. In Overijssel ligt de uitbetaalde melkprijs gemiddeld (slechts) iets onder het landelijk gemiddelde (in 1977 resp. 54,6 en 55",4 gld./100 kg is 3,7% vet). De uitbetaalde melkprijs verschilt echter belangrijk per zuivelonderneming. Binnen Overijssel en Gelderland liepen de uitbetaalde prijzen in 1977 wel 6 cent per kg uiteen. Mede in het licht van de matige vooruitzichten t.a.v de melkprijs ontwikkeling in E G. verband is het belangrijk de efficiency in het verwerkings- en afzetapparaat te verhogen. De in vesteringsplannen van de G.O.Z. zijn in dit opzicht een belangrijke stap, zei dr. Vos. Naast efficiencyverbeteringen in de afzet zyn ook soortgeiyke verbe teringen mogeiyk in de toelevering met name by de veevoederindus trie De veevoederpryzen liggen in Overyssel gemiddeld boven het landeiyk gemiddelde De relatieve kleinschaligheid van de Overijs selse veevoederindustrie speelt hierby een rol De prijsverschillen binnen Overijssel zyn nog groter (3 a 5 gld./110 kg.) De voerpryzen zyn van grote invloed op de Inkomens van de veehouders en op de concur rentiekracht van de Overijsselse (intensieve) veehouderij Stuc- tuurverbetering in de mengvoeder industrie kan daarin een belang rijke bydrage leveren, zo dacht spreker Oorzaak van de hogere voederpryzen is ook het relatief veel voorkomen van voergeldcon- tacten. die te eenzydig zyn afge stemd op de industriële behoeften In belangrijke delen van Overyssel, aldus df Vos, worden vry veel con tracten afgesloten, die de zelfstan dig) leid van de veehouder aantas ten en een te laag arbeidsinkomen opleveren liet zijn de votrgeldcun tracten met winstdeling. Het bru towinstbedrag per mestvarken moge uiteriyk aantrekkeiykzyn.de arbeidsbeloning in de praktyk is nihil, aldus spreker. Overijssel maakt veel gebruik van de mogeiykheden de contracten te laten beoordelen door de contrac ten advies Commissie van de land bouworganisatie. Voor de var kenshouderij zouden ook algemeen aanvaarde „Algemene contact- voorwaarden" tot stand moeten komen, vond dr. Vos. Er wordt ge werkt aan een wetteiyke regeling van de contractproductie. Invloed maatschappij op landbouw In den brede ging dr. Vos in op het thema product vernieuwing Aller lei maatschappeiyke processen hebben invloed op de agrarische onderneming via consumenten markten, handel en industrie en ook rechtstreeks. Die processen zyn by v.. bevolkingsgroei, toena me, welvaart, verstedeiyking, grondstoffen-schaarste, milieu problemen, groeiende overheids invloed. Ook in de sociale ontwik kelingen zitten bedreigingen, doch eveneens ontwikkelingsmogeiyk- heden Spreker dacht aan de vraag naar scharreleieren, alternatieve landbouwproducten, verbiyfsmo- geiykheden in het landschap Daar de agrarische onderneming zelf te klein is om zelf aan marktonder zoek te doen zyn een samenwer king tussen boeren en een op pro ductie vernieuwing gerichte diens tverlening van de overheid van be lang. Dr. Vos betoogde dat de agra rische bedrijfsontwikkeling en goed landschap- en natuurbeheer niet strydlg met elkaar zyn. Inte gendeel, dat tonen veel ruilverka velingen Veel tegenstellingen ont staan, doordat de beheersland- bouw een nieuw beleid is, waar de betrokkenen zich nog mentaal op moeten instellen, aldus spreker. zyn rede gaf aanleiding tot het stel len v an tal van vragen De rekening en verantwoording over 1978 en de balans '78 van de O.L M alsmede de begroting 1980 werden goedge keurd In de vacature J D Roerink (hoofdbestuurslid kiesdistrict Al melo) werd gekozen de heer J Alenhuis te Almelo, in de vacature J Spykervet H. Doze te Giethoorn. De voorzitter van de Overijsselsche Landbouw Maat schappij, de heer D. J. Jonkhans, heeft op de algemene ver gadering van de O.L.M., die dinsdag in Zwolle is gehou den, scherpe kritiek geuit op de bezuinigingsmaatregelen van E.G.-landbouwcommissaris Gundelach, die tijdens de EEG-landbouwconferentie in Dublin aan de orde zijn ge weest. Ze betekenen verhoging der melkheffing, een extra fabrieksheffing, terugschroeven der suikerproductie en bezuinigingen voor rundvlees, granen, groente en fruit. Die plannen snijden in het inkomen van de boer. Het is volstrekt onaanvaardbaar om de Brusselse problemen af te wentelen op de individuele boer. Die zou voor zijn ijver gestraft worden, aldus de heer Jonkhans. De extra fabrieksheffing is nergens op gestoeld. De voorstellen van Gundelach lossen niets op Zij zijn alleen bedoeld ervoor te zorgen, dat er geld in de Europese kas komt Er zijn andere middelen, zoals de ver hoging van de b.t.w -afdracht aan Brussel. Alle Europese landen dra gen maar een schijntje by aan de EEG De heer Jonkhans ging nader in op de K.N L.C.-vergadering, waar minister Van der Stee een In leiding hield. Het zal de minister duidelijk zijn geweest, dat we geen zwaardere offers zullen brengen dan onze collega's in de rest van de EEG We zullen er nauwlettend op toezien wat er in ons land met de loon- en salaristrekkenden gaat gebeuren. Er mag niet met twee maten worden gemeten Als de mi nister zich op het standpunt stelt, aldus de heer Jonhans, dat de WIR een belastingmaatregel is, dan dient dat ook te gelden voor de pluimveesector Er moet eerst meer bekend worden over het wel zijn van de kip op de legbatterij. Dan pas is het verantwoord een uitspraak over deze batterijen te doen De heer Jonkhans ging nader in op de verantwoordelijkheid voor de overschotten Het is de EEG die de boeren daarvoor de tol wil laten betalen Brussel zelf propageerde hogere productie Via de plannen van Mansholt, rente-subsidies en door voorlichting heeft men de boer in de waan gebracht dat hij zijn productie moest opvoeren Dat hebben veel boeren gedaan Doch de EEG-politici hebben ver zuimd tijdig in te grijpen om over schotten te voorkomen. De geor ganiseerde landbouw heeft er her haaldelijk op gewezen dat men in de EEG de voorraden tijdig moest ruimen. Brussel heeft dat in de wind geslagen. Men heeft het pro bleem voor zich uitgeschoven tot het moment, dat het zoveel geld ging kosten, dat de pot bijna leeg stroomde. Nu willen de EEG-heren ons de rekening voor hun falen presenteren. De heer Jonkhans vroeg zich af of de boeren straks ook gestraft wor den met heffingen als ze meer pro duceren Hij dacht in dit verband aan aanpassingen van bedrijven in ruilverkavelingsgebieden. Hoe moet het dan met al de berekenin gen, die de bedrijfsvoorlichters ba seren op een hogere productie? Dat cijferwerk komt op losse schroeven te staan. Veelal zijn het de cyfers waarop de boer rijn leningen af sluit. Sprekende over de kostprijs van de melk, zei de heer Jonkhans, dat deze prijs met tenminste 8 cent per liter zal stijgen: dat is 15 procent, gevolg van duurder krachtvoer, groter krachtvoergebruik, slechte ruwvoerpositie en lage melkpro ductie. We klagen er niet hard over; het is ten dele een onderne mersrisico. Maar de melkveehou ders zullen naast acht cent per kilo niet nog meer verlies kunnen dra gen. Hoe moet dat verlies van acht cent worden opgevangen, vroeg spreker zich af. De landbouw begint zich steeds meer te bemoeien met het indivi duele bedrijf, evenals in de crisisja ren Er zijn tekenen, die wijzen op een crisis-situa|ie In Denemarken is een heel legertje boeren failliet gegaan, en ook hier waren var kenshouders, die op het randje van de afgrond balanceerden Gelukkig trokken op tijd de prijzen aan De overheid houdt steeds minder re kening met de individuele omstan digheden. Voor de landbouworganisaties wordt het steeds moeilijker om overheidsbeslissingen te beïnvloe den Toen het huidige kabinet zich presenteerde hoopte de landbouw op het belastingvrij mogen reserve ren voor de continuïteit van de on derneming Het ïykt erop aldus de heer Jonkhans, dat het kabinet zijn beloftes niet gestand doet. De heer Jonkhans herinnerde er tenslotte aan, dat de O.L.M., samen met de A.B.T.B. en de C.B.T.B., zich gekant beeft tegen de vorming van een aparte provincie Twente. De inbreng van de landbouw in die nieuwe provincie is te gering ten opzichte van de Twentse indus triesteden. En hoe moet het verder met een gekunsteld restgedeelte van Overijssel? Een bestuurlijke herindeling is een geld verslin dende zaak. Per slot van rekening moeten voor hetzelfde gebied twee provinciale besturen met ambte naren betaald worden. Tel. maar op wat dat gaat kosten, aldus de heer Jonkhans. De Overysselsche Landbouw Maatschappy. die dinsdag 27 novem ber haar algemene vergadering hield in de buitensocieteit te Zwolle, heeft op verzoek van voorzitter Jonkhans met algemene instem ming een telegram gezonden aan landbouwminister Van der Stee en premier Van Agt De tekst luidt als volgt „Zesduizend boeren en tuinders, aangesloten by de Overysselsche Landbouw Maatschap py, verzetten zich tegen de bezuinigingsplannen van E G land bouwcommissarts Finn Gundelach zy vinden de voorstellen on rechtvaardig Een aanrienlyke aanslag op het Inkomen valt niet te duiden" Ten opzichte van de W.I.R. zei spreker, dat déze geen subsidie maar een belastingmaatregel is, met de bedoeling de bouwactivitei ten op te voeren DeW IR heeft de bouw bevorderd, zo sterk zelfs, dat er in de extra stimuleringsgebieden een overspannen bouwmarkt is ontstaan Daarom dient men de ex tra premies in genoemde gebieden af te schaffen, maar het geld mag voor de landbouw niet verloren gaan. Ten aanzien van het ondernemers inkomen pleitte de heer Jonkhans ervoor om voor dat winstdeel, no dig om het bedrijf in stand te hou den. een lager belastingtarief te la ten gelden dan voor het inkomen, dat vrij komt voor gezinsconsump tie De aangekondigde hogere be lastingvrije sommen van 90 000 naar 250 000 gulden zullen zeer waarschyniyk pas 1 januari 1981 van kracht worden Hij dankte alle medewerkers op de accountants kantoren, van het Landbouwhuis, assurantie-mensen, personeel van de vereniging en van scholen voor hun inzet Overstappend naar de Jaren 1980 dacht de heer Jonkhans aan de rol, die de landbouw kan spelen in de energie voorziening In Baziliè, Duitsland, Oostenrijk en Amerika is men gestart met de productie van landbouw alcohol Ons land mag bij de ontwikkelingen niet ai hierop komen Hoe ernstig de toestand voor grote delen van de bevolking van La tijns Amerika is moge blijken uit een schrijven van Solidaridad over El Salvador- Dat kleine dicht bevolkte land in midden Amerika staat in brand. Verkiezingsfraude, brutale onderdrukking en chroni sche uitbuiting hebben het arme volk opstandig gemaakt. De arme boeren, de fabrieksarbeiders en de krottenbewoners pikken het niet meer door een kleine groep rijken vertrapt te worden. Aartsbisschop Oscar Amulfo Ro mero komt voor deze mensen op. Hy is wat je zou kunnen noemen de „Helder CamAra van Midden Ame rika" Onvermoeibaar klaagt hy een goddeloos systeem aan, dat leidt tot geweld Hy zegt ..100 fami lies kon troleren 90 procent van de nationale ekonomische aktiviteit. Enkele families verdedigen hun be zit met privélegertjes" Deze privélegertjes schrikken er - in samenwerking met leger en poli tie - niet voor terug iedere tegen stander van het huidige systeem uit de weg te ruimen Zo werden de laatste 2 1/2 jaar - naast honderden anderen - zes jonge priesters ver moord Dit omdat zy zich inzetten voor de organisatie van boeren, studenten en krottenbewoners. Op maandag 10 december wordt in aanwezigheid van bisschop Ro mero een byeenkomst gehouden waarop de zes vermoorde priesters en hun inzet met het volk worden herdacht. Van 20.00 uur tot 21.30 uur hoopt Solidaridad u welkom te heten in de Augustinuskerk, Oude Gracht 69 inaast de Rembrandtrbioskoop, vlakby het Vredenburg) te Utrecht. Bereikbaar per bus 2, 3. 4, 9, halte Postkantoor Potterstraat vyf mi nuten lopen vanaf het station C.S. Utrecht Tot ziens op 10 december in Utrecht Laat bisschop Romero zien dat hy niet alleen staat tn de verdediging van de belangen van de armen Nadere Informatie over deze byeenkomst wordt u gaarne toegestuurd door Solidaridad. Laan van Meerdervoort 148 - 2517 BE Den Haag Telefoon 070-655207 Giro 1804444. U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u een nieuwe abonnee opgeeft. voor het opgeven van een nieuwe abonnee In/enden aan Hoitens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede Naam- Adres j Woonplaats Geeft op als abonnee op het Hoitens Nieuwsblad Dhr /mevr Adres1 Woonplaats Hi|/ii| betaalt het abonnementsgeld per half 1 (aar'per |aar J

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 9