HONDENBELASTING WORDT DEFINITIEF AFGESCHAFT „Volharding bij pogingen tot minnelijke schikking" Per 1 januari as.: Per 1 januari 1980: heffing op huisvuil- zakken vervalt kleur wedstrijd KORTE RAADSFLITSEN Prijzen Niet meer passend in deze tijd Gemeenteraad inzake grondverwerving: MEDISCHE DIENSTEN AGENDA Dekking Opschoning Alternatief Legitiem Leuke dingen BURGERLIJKE STAND Verrekening via vastrecht tarief Stemming Drijfzand Vragenuurtje voor oppositie KERKDIENSTEN onteigemngS' Bioscopen Almelo S. BAKKER 't Old gebroek weer terug HOLlhiNa NlilUWöBLAU - 3U NOVH,Mtsi!.K ia<y - f/iü. Per 1 januari 1980 zal de heffing van hondenbelasting in de gemeente Holten definitief worden afgeschaft omdat deze vorm van belastingheffing niet meer past in deze tijd. Tot dit besluit kwam de gemeenteraad tijdens de j.l. maandag en dinsdag ten gemeentehuize gehouden „marathonzit ting" ter behandeling van de gemeente- en bedrfjfsbegro- üng voor 1980. belasting voor de gemeente een wezenlijk onderdeel vormt van de begroting. Het WD-voorstel kwali ficeerde hij dan ook als „op drijf zand gebouwd". Ditzelfde vond hij ook wel ten aanzien van het PVDA-voorstel, maar wilde dat voorstel toch wel overnemen. Evenals vorig jaar kwamen de frac tiesvan Gemeentebelang en PVDA tjjdens de algemene beschouwin gen dit jaar opnieuw met het voor stel de hondenbelasting af te schaf fen omdat deze belasting niet meer past in deze tijd. In hun antwoord- verklaarden B en W wel begrip te hebben voor deze zienswijze van de raad. Echter, de opbrengst af. f28.500.- vormt voor de gemeente een wezenlijk deel van de inkoms ten waarvoor dus elders in de be groting de nodige „dekking" moet worden gezocht. Dus stelde het College derhalve voor om de onroe- rendgoed belasting met 3% extra te verhogen (totaal 8%). Dit voorstel bleek voor de VVD en PVDA echter een te bittere pil die zij niet wensten te slikken. WD-fractieleider J. de Waard was van mening dat, wanneer ieder het er over eens is dat de hondenbelas ting niet meer pastin deze tijd, deze belasting dient te worden afge schaft. De gemeente dient dan de kosten zelf op het zere been te ne men. Zeker wanneer vanuit de raad al een aantal posten is genoemd waarop kan worden bezuinigd of waaruit extra inkomsten voor de gemeente voortvloeien. Hij diende dan ook een voorstel in de honden belasting zonder meer af te schaf fen. structurele inkomstenbron voor de gemeente. Afschaffing zonder al ternatieve dekking geeft een gat in de begroting dat ten koste gaat van objecten die op uitvoering wach ten", aldus Westerik. Hij ver klaarde zich dan ook voorstander voor handhaving van hondenbe lasting Namens de fractie van Gemeentebelang sprak de heer E.M. v. Schooten zich uit voor af schaffing mits daarvoor een alter natieve dekking kan worden ge vonden. Hiertoe sprak hem het PVDA-voorstel wel aan en schaarde zich derhalve achter Moe- liker. Hierna gebeurden in de raad echt leuke dingen voor de mensen want wat gebeurde? Op verzoek van de PVDA werd de vergadering vijf mi nuten geschorst voor onderling be raad tussen PVDA-VVD en Ge meentebelang gezamenlijk terwijl ook de leden van de CD A-fractie de neuzen bijeen staken. Na herope ning van de vergadering bleken PVDA en Gemeentebelang hun aanvankelijke standpunt te heb ben verlaten en zich te hebben ge schaard achter het VVD-voorstel: afschaffing zonder meer. Het CDA bleek intussen echter te zijn door geschoven naar het voorstel van de PVDA. Derhalve bleken de aan vankelijke standpunten dus een soort stoelendans tussen de diverse raadsfracties te hebben gemaakt. Geboren: Maria Johanna dv. E Beldman en G W Beldman; Rinka dv. B.J. Knapen en K. ter Hoeven. Ondertrouwd: H Hulsman, oud 53 jaar. Holten en: C. Borgman, oud 57 jaar, Amster dam, W Roeterdink, oud 28 Jaar, Bathmen en H.H. Meesterberend, oud 28 jaar, Holten. Gehuwd: J. Wemekamp, oud 25 jaar. Wierden en: J.H. Koordes. oud 23 jaar, Hol ten. Overleden: H. Deijk, oud 88 jaar, Holten; J.H. Muller, oud 76 jaar, Holten (overl. te Gorssel); A.F.IJ. Oostenbrug, oud 87 jaar. Holten (overl te Deventer) Per 1 januari a s. zal de heffing op huisvuilzakken door de gemeente komen te vervallen. Inplaats daarvan zal het vastrechttarief enigszins worden aangepast. Thans is nog een onderzoek gaande over mogelijke invoering van huisvuilcontainers Dit besluit nam de gemeenteraad zon der hoofdelijke stemming tijdens de j.l. dinsdag ten gemeentehuize ge houden behandeling van de gemeente- en bedrijfsbegroting 1980 Het voorstel hiertoe was ingediend door de fractie van de PVDA. Dit besluit betekent dat de huisvuilzakken van de gemeente Holten zullen ver dwijnen en door de burgers dus goedkopere huisvuilzakken kunnen wor den gebruikt. De zakken die na één februari nog in het bezit zijn van de middenstand zullen óf door de gemeente worden teruggekocht óf voor een zacht prijsje kunnen worden verkocht.In ieder geval zal de middenstand geen verlies behoeven te lijden", aldus wethouder J Warrink. Wethouder J. Warrink was van oordeel dat de opbrengst van deze Hoewel het College waarschuwde hierin geen slachtoffer van eigen principes te worden werd het voor stel De Waard tenslotte aanvaard met de beide wethouders en het CDA als tegenstemmers. Lunchbijeenkomsten Voortaan zal het College van B en W regelmatig informatieve bijeen komsten houden met het bedrijfs leven. Tijdens de j.l. dinsdagmid dag gehouden raadsvergadering zei burgemeester Van Rappard hierbij te denken aan een soort lunch voor tussen de middag. De bedoeling hiervan is dat B en W en het bedrijfsleven op de hoogte blij ven van eikaars wensen en proble men. Zowel WD als Gemeentebe lang vroegen hierbij vooral ook de Holtense Patroonsbond en de Hol- tense Handelsvereniging te be trekken. Gemeentebelang wenste vooral op de hoogte te worden ge houden van de resultaten van deze contacten terwijl de VVD het be lang van de regelmaat benadrukte. Voortaan zal maandelijks een vra genuurtje met de burgemeester worden gehouden voor de opposi tiepartijen (WD en PVDA) in de emeenteraad. Dit vragenuurtje sordt belegd teneinde de achters tand aan informatie die de niet binnen het College aanwezige par tijen automatisch hebben, zoveel mogelijk te verkleinen. PVDA-woordvoerder A. Moeliker had aanvankelijk gevraagd om de fractievoorzitters van de opposi tiepartijen als toehoorder uit te no digen bij de B en W-vergaderingen, maar dat ging zowel het College als de andere raadsfracties toch wat te PVDA-woordvoerder A. Moeliker verklaarde echter wel begrip te hebben voor het probleem van het College, nl. het wegvallen van f28.500.- inkomsten maar wilde toch ook de hondenbelasting kwijt. Teneinde B en W in dit probleem tegemoet te komen, wees hij op een beslissing die de staatssecretaris nog moet nemen inzake een extra (structurele) uitkering uit het ge meentefonds, waarvan het bedrag vermoedelijk f19.000.- zal, bedra gen. Derhalve kwam hij met het voorstel de hondenbelasting te handhaven maar met het opleggen van de aanslagen te wachten op genoemde beslissing van de staats secretaris en pas dan de hondenbe lasting af te schaffen met terug werkende kracht tot 1 januari 1980. H.J. Westerik (CDA) kon zich in dit voorstel niet vinden. „Hondenbe lasting vormt een legitieme en NED. HIRV. KERK 9.00 en 10.30 uur ds C.C. Ad- dink 19.00 uur ds. W. Vons. Uitgangscollecte: Pastoraat buitenland. Oppasdienst: mevr Sletterink-Kromdijk en Hannie Jansen. 10.00 uur Jongerendienst in „Irene". GEREF. KERK 8.30 u., 10 30 u. (Viering Heüig Avondmaal) en 15 00 uur (Nabe trachting) ds. G.H.W. Pedde- mors. In alle diensten is de eerste coll. voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing. Oppasdienst: Herma Tromop en Jenny Aanstoot. Fokkelien Schuppert, mevr. Smid-Manenschijn, mevr. Beldman-Ekkelkamp (res). R.K. KERK Za. 17.00 uur zondag 9.30 uur DiJKERHOEK 10 00 uur ds. W Vóns. Uitgangs- coU. Pastoraat buitenland. 0KKENBR0EK 10.00 uur ds H Buning van De venter. Uitgangscoli. diaconie. NIEUW HEEÏEN Zaterdag 19 00 uur zondag 8.00 u. en 11.00 u. „Hoewel we ons opstellen achter het voorstel van b en w tot het voeren van een onteigeningsprocedure tegen eigenaren van gronden, gelegen in het bestemmingsplan „De Beus- eberg" waarvan de grond niet door minnelijke schikking is verkregen, dringen wij er bij het College met klem op aan te volharden bü pogingen om intussen toch tot minnelijke schikking met de eigenaren te geraken". In deze bewoordingen klonk, tij dens de j.l. maandagavond ten ge meentehuize gehouden openbare raadsvergadering, uit de raad het algemeen commentaar op het voorstel van b en w tot het voeren van een onteigeningsprocedure te gen eigenaren van gronden in het bestemmingsplan „De Beuseberg" waarmee geen minnelijke schik king bereikt konden worden. Onduidelijk Op 31 oktober 1978 heeft de gemee nteraad besloten tot onteigening van in het plan Beuseberg gelegen gronden en opstallen over te gaan. Bij Koninklijk Besluit van 28 mei 1979 werd dit onteigeningsbesluit uiteindelijk door de Raad van State goed gekeurd, met uitzonde ring van twee percelen grond welke op de datum van het onteigenings besluit (31 okt '78) reeds kada straal in het bezit waren van een tweetal projectontwikkelaars, nl. 3030 m2, gelegen aan de Beuseber- gerweg, eigendom van „De Sleutel BV" te Almelo en 358frm2, gelegen aan de Larenseweg, eigendom van de Sallandse bouwcomp. (Vincent) te Holten. Zowel J. de Waard als zijn WD- fractiegenoot H.J Robers vroegen het College j.l. maandagavond vooral nog eens goed uit te leggen om welke redenen de Raad van State nu Juist die twee grondeige naren buiten schot heeft gelaten terwijl van de andere eigenaren de grond wel wordt onteigend Want ook onder die eigenaren zijn men sen die zelf willen bouwen. „Waarom kan dat bij twee nu wel en bij anderen niet. De mensen begrij pen dat niet", aldus de WD-fractie. Standpunt Raad van State Tijdens een extra persconferentie zei burgemeester mr. W.C.J. Ridder van Rappard dat het recht van ei gendom in de Nederlandse wetge ving bijzender goed ts beschermd, zodat derhalve wel bijzonder 217 woningen In het bestemmingsplan Beus eberg zijn in totaal omstreeks 217 te bouwen woningen voorzien nl.: 147 eengezins-rijtjeswoningen (ver moedelijk sociale bouw); 20 half- vrijstaande woningen (premie en/of vrije sector woningen); 50 vrijs taande vrije sector woningen. CDA krijgt meer dan waar het in moties om vroeg. De CDA-fractie, die bij de algemene beschouwingen twee moties aan droeg, trok deze gisteravond tame lijk snel weer in. De ene betrof het stimuleren van de woningbouw in de gemeente, de andere sprak zich uit over het ontbreken van een be drijvenpark Burgemeester Van Rappard legde de raad uit dat er „met zwaar geschut moet worden opgetreden om tot '90 met het be drijvenpark door te kunnen gaan". Het college bood aan met een nota te komen, eventueel in gewestver- band We willen verder gaan dan een motie, met zo iets doe je wein ig" Westerik bood aan de motie De Haar n in te trekken als het College beloofde „binnen afzienbare tijd met een nota te zullen komen". De CD A-fractie leider trok ook zijn mo tie over de woningbouw in. Ten aanzien van de motie industrieter rein kreeg het CDA derhalve meer dan waar het in de motie om vroeg, nl een brede en met goede motie ven onderbouwde aanpak. Aan de Combia-kleurwedstrijd die door het district Rijssen van „Combia", organisatie van zelf standige melk- en zuivelhandela ren ter gelegenheid van het 30-j arig bestaan werd georganiseerd, heb ben ook een groot aantal Holtense kinderen meegedaan. Negen van hen zagen hun werkstuk met een mooie prijs beloond. De prijzen be stonden uit prachtige poppen, ser viesjes. tafeltennisspel, puzzels etc. Leeftijd 6 en 7 jaar: Anja Pinkert, Kolweg, Anita Beldman, Noorden- bergstraat, Bianca v.d. Velde, Churchillstraat. 8 en 9 jaar: Monique Schreurs, A.J. Goldsteinstraat, Herma Stam, Valkenweg, Serge Dijkgraaf, Ca nadastraat. 10, 11 en 12 jaar: Anne Giesen, Schuttersweg, Bert Blaauw, Bor- keldweg, Adri Jansen, Bessinkpas- straat. De prijzen werden uitgereikt tij dens een feestelijke bijeenkomst in de cantine van Combia in Rijssen waar de honderd kinderen die een prijs hadden gewonnen werden ge trakteerd op een flesje prik. een lekkere koek en fruit. Bij de Combia-organisatie zijn in Holten aangesloten de fa. Nijland, Kolweg en fa. Zwoverink, Rijssenseweg. VRIJDAG 30 NOVEMBER 19 30 uur Bezoek Sinterklaas f ar Dijkerhoek 20 00 uur Buitengewone Tf^'^x gadering afd Holten O.. M. m café-rest „Het Bonte Paard" lp Dijkerhoek. ZATERDAG 1 DECEMNR 2100 uur Optreden F «pgroej» ..KOIN" in de J S. ..de Schure" (zie ber.) ZONDAG 2 DECEMBER 14.00 uur Start Oriènteringsrit M A C. „De Holterberg" (zie adv. en ber.) 14.00 uur Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv.) 19 30 uur Dansen in Bar-dancirig „Boode" te Bathman (zie adv.)" 19 30 uur AVRO's Top Pop Disco Show in Bar-dancing ,,'t Boekje" Bathmen (zie adv.) DONDERDAG 6 DECEMBER 17 30-19.00 uur Inleveren door win keliers van overgehouden bonnen „Winkelweek '79" in hotel „Vog- man" (zie adv.) MAANDAG 10 DECEMBER 19 30 uur Ruilavond Holtensfe Postzegelclub in hotel „Vosman" DINSDAG 11 DECEMBER 13.30 uur Gezamenlijke ledenver gadering afd. O L M en C B.T.B. en Bedrijfsvereniging „Holten" in ho tel „Vosman",Spr. de heer Sol. On derwerp Vruchtbaarheidsproble men oplossen en voorkomen. MAANDAG 17 DECEMBER 13.30 uur Jaarvergadering district Holten „Coberco" in hotel „Vofe- man" Palace: vr ma. di wo. 14.30-20.00 uur I never promised you a rose garden (16 jr.); za. zo. 14.30-18.45- 21.00 uur idem. Varossieau: vr.ma. di. wo. 14.30- 20 00 uur Hair (a.l.); za. 18.45-21.15 uur idem, zo. 14.30-18.45-21.15 uur idem; za. 23.15 uur zy noemden haar Marieke Matras 18 jr. ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten klaar terwijl a -wacht Uitsluitend na tel. afspraak Zwaluwenstraat 31, Goor Tel 05470-41 13 zwaarwegende belangen in het ge ding moeten zijn wil dat eige ndomsrecht worden aangetast. „Welnu, in het onderhavige geval is het zo dat „De Sleutel" en de „Sal landse Bouwcomp" kadastraal reeds in het bezit waren van de grond op het moment dat de ge meenteraad op 31 oktober 1978 het onteigeningsbesluit vaststelde, hetgeen voor de Raad van State een zwaarwegend argument vorm de Bovendien was de Raad van State van mening dat beide onder nemers in staat moeten worden ge acht dit bestemmingsplan mee te helpen realiseren en de anderen dus blijkbaar niet. In die situatie mis je als gemeente dan de nodige argumentatie, want het is natüür- ïyk zo dat beide ondernemers in staat zijn vrije sector woningen te bouwen Vandaar dat de Raad van State hierover dan ook conclu deerde dat uit de argumentatie van de gemeente Holten niet gebleken is dat de gemeente óók over grond dient te beschikken anders dan voor de sociale woningwetbouw. Want dat is een taak voor de ge meente zelf en niet de vrije sector bouw Je kunt het met die stelling eens zijn of niet maar zo liggen de kaarten er nu eenmaal bij", aldus mr. Van Rappard. Schikking Op aandringen van de Raad zegde het College toe tot het uiterste te zullen trachten met de grondeige naren tot minnelijke schikking te komen. „Het is echter wel zo dat we het natuurlijk niet kunnen maken om aan de laatste grondeigenaren meer te betalen dan aan de eerste", voegde wethouder H. Stegeman hier haastig aan toe. Onteigeningsvoorstel In een toelichting op het onteige ningsvoorstel schrijven b en w aan de raad: Van een viertal grondeigenaren heeft de raad inmiddels de grond aangekocht, te weten de heer H.J. Baltus, Beusebergerweg 6 te Hol ten; de heer J.D Holterman c.s., Larenseweg 102 te Holten, de heer G W Manenschijn c.s., Beuseber gerweg te Holten; de heer G.J. Aaftink, Larenseweg 76 te Holten. Met de volgende personen hebben wi) overeenstemming bereikt De hierop betrekking hebbende voor stellen tot grondaankoop zullen wij u te zijner tijd doen toekomen. Het betreft hier: Sallandse Bouwcompagnie B V., Dorpsstraat 33 te Holten, de heer J. Maneschijn, Beusebergerweg 4 te Holten; mevrouw HG Robers- Sprokkereef, Raalterweg 15 te Hol ten. de heer J D Vincent, Dorps straat 14 te Holten; mejuffrouw W.J E. Vincent, Molenbelterweg 13a te Holten, de Diaconie der Ne derlandse Hervormde Kerk, Via- nenweg 23 te Holten; de heer A. Aanstoot c.s., Larenseweg 72 te Holten. De pogingen tot minnelijke over dracht met de overige grondeige naren in het bestemmingsplan „De Beuseberg" zijn tot nu toe niet ge slaagd. Bedoelde personen moeten derhalve gedagvaard worden voor de Arrondissementsrechtbank, te neinde de onteigening te horen uit spreken en het bedrag der schade loosstelling te horen bepalen Teneinde de onteigeningsproce dure verdere voortgang te doen vinden is het noodzakelijk dat uw raad thans besluit tot het voeren van een onteigeningsprocedure, zowel in eerste aanleg voor de Ar rondissementsrechtbank te Al melo als in cassatie voor de Hoge Raad. Uiteraard zullen wij onze po gingen tot het in minnelijk overleg verkrijgen van gronden in het plan „De Beuseberg" voortzetten Wan neer alsnog met een der grondeige- Gelukkig, het midwinterhoornbla zen, de eeuwenoude traditie uit Twente is weer helemaal terug. Het aantal beoefenaars neemt elk jaar toe, zodat men in de dagen rond Kerstmis praktisch overal het mystieke geluid kan horen in de avonduren in bijna heel midden en noord Twente In vele plaatsen heeft men echter buiten het spon tane initiaitef van de plaatselijke boerenzoons ook vaste tijden, waarop demonstraties gegeven zul len worden Om nu te weten te komen waar en wanneer demonstraties plaats zul len hebben, geeft de streek VW Twente een foldertje uit, waarin men op de eerste plaats iets kan lezen over de historie en de bouw van de midwinterhoorn, maar waar ook een uitgebreid programma met tyden, data en plaatsen is opgeno men. De folder is gratis verkrijgbaar bij de meeste Twentse VW kantoren en wordt gratis toegezonden na te lefonische of schriftelijke aanvraag bij de streek VW Twente, De Werf 1. 7607 HH Almelo (05490-18765). naren tot minnelijke aankoop wordt overgegaan zal alsdan geen onteigening plaat^ behoeven te vinden. De commissie gemeentewerken kan zich met het voorstel vereni gen", aldus b en w. De gemeenteraad nam tenslotte nog het besluit tot voorbereiding van gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan „De Haar", t b.v. verbouwing en uitbreiding van Rabo-bank, Gaardenstraat 32, alhier. ARTS W R van Couwelaar, Keizerweg 32. tel. 3553. Spreekuur. 11.00 en 16 00 uur. WIJKVERPLEGING Zr. J E. Koerse. Gaardenstraat 31. tel. 1436 b g.g. 05700-22700 De weekenddienst gaat in vrij dagavond om 18 00 uur en ein digt maandagochtend om 8 uur. Tijdens de weekenddienst kunt u de wijkverpleegkundigen in ieder geval bereiken 's morgens van 7.00-7.30 uur en tussen de middag van 13 00-14 00 uur. Spreekuur en afhalen van ver- pleegartikelen maandag t.m vrijdag van 13 30-14 00 uur wijkgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat, tel. 1436. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 2784 Spreekuur maandag t.e.m. vrijdag 8.30-9.30 uur. OPEN BEJAARDENWERK Tafeltje dekje. Inlichtingen tel. 1201 en 1517. MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING Bureau Dorpsstraat 16. tel. 2784 Spreekuur maandag t.e.m. vrijdag 8 30-9.30 uur Tijdens de weekends zijn Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging be reikbaar onder nummer 05486-16465. ZIEKENFONDS Maandag mobiel kantoor par keerterrein Sporthal 't Mossink. Keizers weg van 9-11 uur. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur Wijkgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstraat. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wijkgeboi w St. Kruiswerk, Gaardenstraat G.J. Kraaij, tel. 2299. TANDARTS J A. Becker, Stationsstraat 8, Nijverdal, tel. 05486-12146 privé 54608. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessen- plasstraat 5, tel. 05483-1515. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST Tot en met zondag 2 december C Meindertsma, Bergman straat 12. tel. 2190 Maandag 3 tem zondag 9 december; B. Groot Obbink, Kozakkenstr. 2, tel 1526 Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9 00-11 00 uur aan het slachthuis, tel. 05483-1318. STORINGSDIENST Zaterdag 1 t.e.m. vrijdag 7 de cember: Electra H Dam Wiechers, In dustriestraat 10, teL 1217 Gas J Bosschers, Liezen weg V. 26. tel. 1945. POLITIE Telefoon: 1352 en 2655. Na 18.00 uur bellen: 05200-71234. BRANDWEER Telefoon 2222 (dag en nac. j

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3