Passende woorden bij Sinterklaasrijm legin december start de eleaccursus „Ruimtevaart" Cadeaus genoeg voor de fiets Rijdt kalm bij mistig weer Lawaaischoppers strenger aanpakken HOLTEX.V3 Ni3 "WSBLAD - 30 NOVEMBER 1979 - PAO. 19 Voor sommige mensen l§ het maken van een ?ltra een peueleschil; *e schudden het zo uit de mouw. Voor anderen is het een heksentoer. En het wordt nog moei lijker, omdat ze niet weten hoe ze het aan moeten pakken. Een beroepsrijmelaar geeft u hier enkele nut tige tips. Allereerst moet u eraan denken dat wanneer u een versje maakt ter begeleiding van een cadeau, het bij voorkeur kort moet zijn. Acht of twaalf regels, dat is genoeg. Anders verslapt de aandacht en de an deren zitten te wachten of er nooit een eind aan komt. Dat is jammer van uw moeite. En ten tweede: het eind is belangrijker dan het begin. De pointe, de aardig heid, moet als klap op de vuurpijl aan het slot komen. Wilt u een kennis een pijp geven en tegelijk zijn vrouw een beetje plagen, die antitabaksrook is, dan zijn de laatste regels: Rook jij je pijpje met plezier maardenk aan de gordijnen! Verschiet al uw kruit dus niet al meteen in de eerste regels, bewaar hetgeen er op aankomst voor het laatst Verder moet u zich geen onnodig werk op de hals halen. Er zijn zoveel rijm-methoden. U kunt ie dere regel laten rijmen, bijvoorbeeld zo: Als Jan aan tafel is gezeten om weer eens lekker te gaan eten, dan zucht hij om zijn droevig lot, want altijd is zijn mes te bot. (bijvoorbeeld bij een slijpapparaat) Maar u kunt het ook veel makkelijker doen, door al leen de tweede en vierde regel op elkaar te laten rijmen: Als onze Jan aan tafel zit met appetijt voor zes, dan is er één ding dat hem kwelt: de botheid van zijn mes! En aangezien het zoeken naar rijmwoorden de voor naamste handicap vormt voor de adspirant-Vondel, moet men het aantal rijmwoorden zo klein mogelijk houden. Men kan zich natuurlijk streng houden aan het ritme, zoals in de boven aangehaalde regels, en dat is inderdaad het best. Het maakt een verzorgde indruk. Wie daarvoor echter niet zoveel gevoel heeft, of moeite om de woorden in dat ritme-corset te wrin gen, mag zich gerust vrijheden veroorloven, bijvoor beeld: Als zwager Jan aan tafel zit, heeft hij altijd trek voor zes Maar dagelijks moet hij klagen over de botheid van zijn mes. U ziet, het loopt niet zo gesmeerd, maar het is toch een heel behoorlijk rijm, waarvoor u zich niet behoeft te schamen. Denk er wel om dat er woorden zijn waarop men maar heel moeilijk rijmen kan. Wanneer u vol goede moed begint: Mijn lieve Rie, de Sint schenkt jou 'n paar mooie nylonkousen ga u dan maar verder suf zitten piekeren wat er rijmt op kousen, behalve als u misschien kans ziet de regen neer te laten „sausen", wat wel een beetje gezocht is. U laat die kousen dus stilletjes terugkruipen naar het midden van de zin en dicht: Mijn lieve Rie, de Sint wil jou een paar nylonkousen geven en dan is het toch een kleine moeite daar meteen ach ter te plakken: ze zijn zo mooi, ze zijn so sterk ze zijn voor heel je leven! Bepaalde woorden zijn klokspijs voor de rijmelaar, bijvoorbeeld de woorden die eindigen op eren. Ga maar na: studeren, verteren, marcheren, feliciteren, begeren, scheren, kleren, herenhet eind is er van weg. Als u begint: Mijn beste Jaap, de Sint wil jou met een-geschenk vereren dan kunt u desnoods het hele rijm met uitgangen op „eren" afwerken en zal iedereen u een geweldig poeet vinden. Je moet het kunstje maar weten. Rijmen is iets anders dan dichten. Het is meer dan inspiratie. En u mag weer heel prozaïsche huismiddeltjes gebruiken om het Sinterklaasrijm tot een dragelijk eind te brengen. Hebt u een rijmwoord gevonden, ga dan eerst na of het werkelijk een rijmwoord is. We noem den zoéven het woord „kousen". Wat rijmt daar op? Dat kunt u heel gemakkelijk nagaan, wanneer u bi jde eerste medeklinker (de b) van het alfabet begint. En dan prevelt u voor u heen: housen, cousen, douse o, fousen, gousen tja, pausen, sausen daar zit geen muziek in. Dus, zoals we zoéven zagen, transporteert u dat woord veilig van het eind van de regel naar het midden of het begin terug. U hebt daarentegen het woord „schoen" (krijg je wat in je schoen), dan volgt u dezelfde methode en dan komt u aan: boen, doen, koen, poen, zoen. Zit daar wat in? Proberen maar: De Sint dacht: bij de schoorsteen staat kleine Jan z'n schoen, Zou ik maar eens besluiten om daar iets in te doen? Het is helemaal geen verheven methode, maar ze is heel efTectief. U weet na een kort „aftelletje" van de medeklinkers hoeveel rijmmogelijkheden er in elk willekeurig woord schuilen. Zijn het er te weinig, dan zoekt u een ander woord. Tenslotte nog dit: het is makkelijker te rijmen op „werken" dan op „werk" en op „koeken" dan op koek". De -en uitgang biedt, dat leert de praktijk, meer mogelijkheden. Baart het rijmen u soms verdriet, staak dan nochtans uw pogen niet, 't Voornaamste is een goed idee, dan valt de rest verbazend mee. Vangt gij uw taak als rijm'laar an reeds denkend: 'k kan er toch niets van, dan zij het u vooruit gezegd: dan komt er ook niets van terecht Een beetje doorzettingsvermogen en uw publiek is opgetogen, en zingt: wie had dat ooit gedacht dat hij 't er zó had afgebracht! p zondag 9 december 1979, gint de Stichting „Te- ac" een cursus ruimte- lart met tien televisieles- n, welke gepresenteerd lillen worden door de be nde ruimtevaartdeskun- Ige Chriet Titulaer. Aan cursus is een tekenweds- tfd verbonden waaraan ld en jong kunnen deel- raen. De uitzendingen nden plaats op zondag tn 18.30-19.00 uur via Ne- srland 1. De cursus wordt eer geheel opnieuw her- aald vanaf woensdag 2 pril 1980 van 23.00-23.30 m via Nederland 2. de noon efe is tien Jaar geleden dat de ïste mens voet zette op de maan l tweeëntwintig Jaar geleden dat I eerste Spoetnik werd gelan- erd. In feite is de hele rulmte- lart dus nog geen kwart eeuw ld. Vóór die gedenkwaardige erde oktober 1957 (de datum Karop de eerste Spoetnik werd ge- oeeerd) was er nooit een door msenhanden vervaardigd voor- erp in een baan om de aarde ge- best Dé Spoetnik heeft wat dat (treft voor een unieke en belang- r primeur gezorgd. Ondanks feit dat de ruimtevaart pas reeéntwintig Jaar bestaat, zijn er heel wat hoogtepunten geweest, e onbemande kunstmanen wer- (n gevolgd door met dieren (apen, Divden en ratten) bemande lastmanen; daarna gingen er lensen mee. Joeri Gagarin, John lenn, Valentina Tereshkova. De ussische kosmonaut Alexei ionov en de Amerikaanse astro- jiut Edward White wandelden in ruimte en er werden koppelin- (n in de ruimte uitgevoerd. Een bsoluut hoogtepunt in de ruimte- iarthistorie vormde de landing op i maan. In de nacht van 20 op 21 Ui 1969 waren mensen op de hele irde er getuige van hoe Neil Arm- bong aarzelend de trap van de jaanlander afdaalde en de eerste petstap op de maan zette. Het was 1,56 uur In de ochtend. Op dit oge- blik is er al een nieuwe generatie Ie zo'n maanlanding niet heeft eegemaakt. om de filmmontage in te leiden. De tien lessen geven een overzicht van alle belangrijke gebeurtenis sen in de ruimtevaart. Er zijn uit zendingen over de Russische be mande vluchten en over de Ame rikaanse bemande vluchten. Er is een programma over alle maan vluchten en een programma over alle vluchten naar de planeten. In een uitzending wordt de Europese luchtvaart belicht, in een andere de Nederlandse inspanningen. Een half uur lang worden er beelden getoond van de aarde vanuit de ruimte, enz. De cursus „Ruimte vaart" zal zeker in een behoefte voorzien. Iedereen die tien jaar of ouder is kan opnieuw de spectacu laire hoogtepunten uit de ruimte- vaartgescheidenis beleven. Ieder een die jonger is kan letterlijk zelf zien wat er in het nabije verleden is gebeurd. Cursuspakket B(j deze cursus hoort een cursus pakketdat bestaat uit een boek en een uitgebreid documentatiepak- ket. Het boek heet „Van Spoetnik tot Space". Het werd geschreven door Chriet Titulaer en volgt de cursus op de voet. In dit boek kun nen alle mogehjke feiten over ruim* tevluchten worden opgezocht, het boek is ryk geïllustreerd. Het do- cumentatiepakket bevat brochu- ■rese.d. over Europese, Nederlandse en Russische ruimtevaart. De op- 'lage van het pakket is beperkt tot 5.000 exemplaren, alleen de eerste 5.000 betalingen die by Teleac bin nenkomen kunnen worden geho noreerd. De cursus „Ruimtevaart" werd gemaakt door Rudolf Spoor, Dolly Dykstra en Chriet Titulaer met medewerking van de Ambas sade van de VS en de USSR, NASA, het JET Propulsion Laboratory, Estec, North American Rockwell, ESA, Hughes Aircraft, Kennedy Space Center, Centrum voor be mande ruimtevaart in Houston, Fokker-VFW, ESOC in Darmstadt, NOS, RCA en de Franse CNES. De cursusprys bedraagt f39.- (incl. verzendkosten en BTW). Tekenwedstrijd Gedurende de periode dat de cur sus Ruimtevaart wordt uitgezon den, kunnen tekeningen worden ingezonden die de ruimtevaart tot onderwerp hebben. Na de uitzen ding van de laatste les (10-2-1980) worden een groot aantal inzendin gen bekroond. Beschikbare pryzen voor de bekroonde inzendingen zyn: de boeken „Landing op Mars" en „Het grote planetenboek", beide van drs. Chriet Titulaer en „Apollo, dossier van het project" van drs. Chriet Titulaer en Rudolf Spoor, alsmede een aantal modellen van de IRAS (Infra-red Astronomical Satelite). Inzendingen worden ei gendom van de Stichting Teleac en worden dus niet retour gezonden. De uiterste datum van inzending is 15 februari 1980. Pinda-makronen kunt u zelf ma ken. Wilt u achttien van die lekkere hapjes maken, dan hebt u het vol gende nodig: 2 eiwitten, 150 gram suiker, 2 koppen Corn Flakes en 3 eetlepels pindakaas. Klop de eiwit ten styf. Voeg lepelsgewys onder voortdurend kloppen de suiker toe. Maark Com Flakes fljn en schep ze met de pindakaas door het eiwit schuim. Leg „bergjes" van het deeg op een beboterde bakplaat. Bak de makronen plm. 20 minuten midden in een vry warme over: 350 graden Fahrenheit of 175 graden Celcius (cyfer 3 of 4). Neem ze meteen van de bakplaat en laat ze afkoelen. low) li de cursus „Ruimtevaart" laat 'eleac u de hoogtepunten uit de almtevaarthistorie opnieuw bele en. Uit een overstelpende hoe- eelheid filmmateriaal werden de pelden gekozen, die de ruimte- lart het beste karakteriseren. By e beelden zit ook veel, niet eerder rtoond, Russisch materiaal, ank zy de medewerking van aarten Houtman en de Vereni ng Nederland USSR werd het ussische materiaal verkregen. De en televisielessen bestaan uit een leiding van vier minuten, gevolgd aor een montage van zeventwin- K minuten historisch materiaal. e inleidingen worden gepresen- erd door Chriet Titulaer. Voor de ileidingen bezocht het team, dat eze cursus maakte, een groot aan- I ruimtevaartcentra in Amerika Europa. Voor iedere aflevering erd een passende locatie gekozen Nu in deze najaarsdagen de kans op mistig weer groot is geeft Veilig Verkeer Ne derland een serie tips voor de automobilist. Autobe stuurders, die tijdens mist 100 k.m. per uur blijven rij den, doen gevaarlijk. Als ei plotseling een obstakel op doemt is tijdig remmen onmogelijk. Te hoge snel heid in de mist is in 99 van de 100 gevallen de oorzaak van ongelukken. Als hoofdregel geldt: kalm aan. Neem geen enkel risico. Beter tien minuten of een kwartier later thuis dan gewond in het ziekenhuis. Wie in mist verzeild raakt moet direct snelheid minderen. Niet plotseling afremmen wegens het slipgevaar Ook snelheid minderen in mist banken en -flarden. Een snelheid van 100 k.m. is onverantwoord, een te lage snelheid ook als er nog enigszins zicht is. Houdt afstand tot de voorligger! Speling is een vereiste. Biyft op de eenmaal inge nomen rijstrook. Inhalen tydens mist is levensgevaariyk! Kruip niet naar voren via de vluchtstrook. Die moet vry biyven voor politie, brandweer, ambulance en andere hulpverleners. By mist overdag minstens dimlicht ontsteken. Grootlicht by dag is toegests®by duisternis niet; dan kaatst de „nist de stralen van grootlicht gro^n deels terug. Het mlatachterbcht mag alleen branden als er minder dan 50 meter zicht is Gebruik rege lmatig de ruitenwissere on. r^rf- t aan slag te verwijderen, tuis zoveel mogelijk naar de verkeersin formaties Ga eerder van huis ak het mistig is Wegen-informatk* geeft ook de ANWB (070-20*455) en algemene verkeersdienst Rykspa litie Driebe-gen: 03438-4321. Heel wat Sinterklazen bre ken zich het hoofd in het zoeken naar echt afwij kende geschenken. De goed-heilig-man doet graag iemand een plezier, maar het hoe en wat is niet altijd eenvoudig. Moet het nuttig zijn, ludiek, origineel? Om dat vrijwel iedere Nederlan der, van jong tot oud, fietst is het helemaal niet zo gek als Sinterklaas bij het kie zen van de cadeaus eens aan de fiets denkt. Rond het fietsgebruik zyn heel veel praktische en leuke ge schenken te bedenken, die bovendien in zeer uiteenlo pende prijsklassen zyn te vinden. wy keken wat rond in verschillende fietsenhandels. Echt veel ge- schenkmogeiykheden, zoals een ki lometerteller, een degeiyk fietsslot, een zadelovertrek, een kaartklem (voor de toeristische fietser), een bidon of drinkkruikje, een kleur - ryke gehaakte jasbeschremer (een stukje folklore uit Staphorst), een fietsvoetpomp, snelbinder, een fietsreparatiedoosje, fietsgereeds- chap, een mandje voor op de fiets, een nood-zaklamp (als de fietsver lichting uitvalt, kan deze lamp met speciale klem het voorlicht ver vangen), een kinderzitje etc. Veel keuze Er is behoefte aan speciale fiets- kleding. Op het ogenblik bestaat op dit gebied een werkefijk zeer grote keuze en die keuze groeit nog steeds, omdat er opvallend veel be langstelling (met al mode- tendenzen) voor bestaat Dit hangt direct samen met de opkomst van de zogenoemde tweede fiets, de sportieve flets voor recreatie en sportbeoefening. Zo'n fiets vraagt at» een speciale kledy die lekker dt, doelmatig isen afgestemd op de toch wel specifieke eisen die het fietsen stelt. Hierby is natuurUjk veel ontleend aan het oorspronke- Ujke fietskostuum van rond de eeuwwisseling en aan de kleding van de wielrenners, doch heden daagse grondstoffen en weeftech- nieken bieden heel wat meer. Jacks, truien en broekjes Zo'n welhaast klassiek onderdeel van het fietskostuum is de knic kerbocker, die zowel voor dames als voor heren, een nauwsluitende broek waarby sportkousen worden gedragen. Verder zyn er shirts en truien in aantrekkefijke kleuren of strepen en velen vragen ze bedrukt met merknamen. Deze lange shirts en truien zyn zeer doelmatig door de aanwezigheid van zakken, mee stal aan de achterzyde, en de afge stemde lengte die kou vatten voor komt. Geen blote rug tydens het voorovergebogen fietsen. Er zyn ook speciale wintertruien die heel goed voldoen en er qua dessin zeer aantrekkeiyk uitzien. Voor het ver vaardigen van deze kleding worden verschillende materialen gebruikt en wat men kiest is doorgaans een zaak van persooniyker voorkeur. Een belangryk onderdeel van het fietskostuum is de broek Dat is be- grypeiyk, want de fietser leidt een „bewegeiyk en zittend" leven Na ast de zogenoemde koersbroekjes met lange pypen en een stukje zeemleer in het kruis om doorzitten te voorkomen, zyn er ook lange fietsbroeken, de zogenoemde col- lants. Het trainingspak is nog steeds in trek, maar dan wel een speciaal fietstrainingspak be staande uit broek en Jack Op het ogenblik in heel modieuze uitvoe ringen Wie het gauw koud krygt moet aan het isolerende pak den ken Vervaardigd uit parachutezy- de, is het ademend, winddicht, wa terafstotend en warm te-isolerend. Het kan onder de andere kleding worden gedragen. By een echt fietskostuum horen ook flets- schoenen, speciale handschoenen en, zeker by snelheidsevenementen De Nederlandse Stichting Geluid hinder (NSG) is eind 1977 gestart met een voorlichtingscampagne onder het motto „Laten we zacht zijn voor elkaar", ter bevordering van geluidbewust gedrag, met name in en om de woning. Een on derzoek, in opdracht van het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, naar het resultaat van de campagne, die dit voorjaar in de nieuwsmedia werd gevoerd, toont aan dat ze duidelijk succes heeft. Bij de ondervraagden blijven als voorgestelde maatregelen tegen geluidhinder boetes zeer populair Men is het er sterk mee eens, dat mensen die onnodig lawaai maken strenger moeten worden aange pakt. Concrete maatregelen als het in elkaar laten persen door de poli tie van bromfietsen, of het in beslag doen nemen van geluidsappara tuur vindt een aanzienlijke steun, uiteraard niet onder de jongeren, die zich hiertegen fel verzetten. Dit voorjaar ontving de NSG als gevolg van de campagne meer dan 30.000 schrifteiyke reacties. Van de afzenders (couponinzenders) wer den er in een apart schriftelijk on derzoek 500 ondervraagd over het voorlichtingspakket (brochure mei' stickers) dat zij ontvingen. Lawaai van brommers Brommers blijken nog steeds voor meer dan de helft van de Nederlan ders een bron van geluidhinder te zijn. Ook andere vormen van ver keer, zoals auto's, motoren en vliegtuigen, blijven de voornaam ste vormen van geluidoverlast. Verder bleek dat één op de vijf mensen last heeft van buurtlawaai, terwijl één op de twaalf opgaf wel eens last van fabriekslawaai te hebben. Ruim de helft van de be volking wordt wel eens uit de slaap gehaald door overmatige geluiden. Voor ruim een kwart van deze men sen gebeurt dat minstens eens per week. In de meeste gevallen vond een valhelm. Al deze fietskleding bestaat in enige maten. Doorgaans wordt geen verschil in uitvoering gemaakt tussen dames- en heren kleding. Ook voor kinderen (vanaf een jaar of zes) is er wat in de handel en er bestaan zelfs speciale jeugd- sets, doch de vraag is breder dan het aanbod in kindermaten. Doelmatige regenkleding Meer voor noodzakelijke dageiykse verplaatsingen en dus minder voor de sportieve fietser is de regenkle ding Ook hier veel variatie met ca pes, poncho's en afconderiyke Jacks en broeken Veruit favoriet zyn de regenpakken, die goede be scherming bieden Tegen rege npakken wordt nog wel eens als be zwaar aangevoerd dat ondanks de aangebrachte ventilatie het zweet- pakken zyn. Dat geldt natuuriyk vooral bij veel fiets-inspanning en/of gebruik tydens warm weer Er is byna niet aan te ontkomen, daar zo'n pak waterdicht moet zyn. Toch bestaat er sinds kort een re genpak dat ademend zou zyn door toepassing van zogenoemd Gbrtex-materiaal. Wel veel duur der dan de gewone regenpakken, maar mogetyk een oplossing voor het bezwaar van transpireren. men de nachtelijke geluiden onno dig. Een toenemend aantal mensen leest, ziet of praat over geluidhin der. Nog altijd is een groep van éénderde van de bevolking zich niet bewust dat er aandacht wordt besteed aan het onderwerp geluid hinder, hoewel een deel van deze groep persoonlijk wel last onder vindt van overmatige geluiden. Krant en televisie worden het meest frequent genoemd als media via welke men iets over geluidhin der vernam. De stickers, die In de campagne van dit jaar werden ge ïntroduceerd, zijn sterk in op komst. Advertenties worden door een steeds grotere groep waarge nomen. Er is een tendens waarneembaar naar grotere passieve en actieve tolerantie wat betreft de bonding die men inneemt ten opzichte van geluidhinder. Bij het zelf organi seren van een tuinfeestje zegt 70 procent, dat men de omwonenden van te voren zal waarschuwen of uitnodigen. De redelijkheid van een klacht over geluidhinder wordt vaker ingezien en men zegt althans het onmiddellijk wat zachter te zullen doen als er zon worden geklaagd. Praten helpt toch wel Een groeiende groep mensen (was 35%, is nu 41%) praat wel eens over geluidhinder De duidelijkste aan leiding voor zo'n gesprek is nog steeds de geluidhinder, die door een derde persoon (dus niet door één van beide gespreksgenoten) is veroorzaakt. Aan het voorlichtingscampagne- doel om mense met elkaar over ge luidhinder te laten praten, wordt stapje voor stapje voldaan. Een di recte confrontatie tussen lawaai maker en klager lijkt echter nog steeds te wemig voor te komen. Over en weer bij elkaar klagen over geluidhinder lijkt echter wel enigs zins toe te nemen. Vergeleken met de situatie vóór de start van de campagne Ln 1977 zag de verstoor der relatief vaker de redelijkheid van de klacht in. Op dit moment blijkt 67% van de mensen ontvan kelijk voor klachten over geluid hinder De voorlichtingscampagne wordt inhoudelijk zeer positief ontvangen Een steeds grotere groep mensen (87%) vindt, dat er wat aan geluidhinder moet worden gedaan, maar denkt daarby vooral aan situaties in de eigen woonom geving Een aanzienlijk aantal mensen 61%) is bereid mee te doen met de actie door zich geluidbe wust te gedragen; velen zijn echter sceptisch ten opzichte van hun medemensen Men vindt een voor lichtingscampagne een goede zaak die zeker moet blijven Voldoende resultaten verwacht men pas wan neer die kunnen worden afgedwon gen met boetes, straf, technische voorzieningen en een verscherpte wetgeving.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 19