Kiezen en gekozen 1 Weinig kans op standplaatsen Markeloseweg OJtganjgf'- eenswjten Holtense bevolking krijgt populaire uitgave begroting Achterstand aanvragen hinderwet vergunning MEDISCHE DIENSTEN AGENDA ROBASHOP Op voorstel van CDA-fractie: S. BAKKER AUT0ACCESS0IRES o.a. AUTOSHOP Van 't Oever en Markvoort HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 NOVEMBER 1979 - PAG. 3 jk l(han de samenstelling van bu en gemeenteraad wordt doorgaans alleen aandacht tasteed in de tijd dat ge- eenteraadsverkiezingen orden gehouden. Dat is aar eens per 4 jaar. Soms orden tussentijdse ver dingen gehouden. Bij- rbeeld doordat een ge beente her-ingedeeld ;p ordt. In de radio- en t.v.- '^rogramma's Open School- id wordt in de week van 25 t 29 november aan die herkiezingen aandacht be leed in het Thema van de eek. „Kiezen en gekozen orden" is de titel. aarom kiezen we eigenlijk? eel mensen geloven dat het na- pelijks uitmaakt of je naar de embus gaat. „Het is toch alle- aal één pot nat" zeggen die. An- :re mensen zijn later teleurge- eld.,,Ziejewel, er verandert niks" ior je dan. In de meeste Neder- ndse gemeenten (er zijn er ruim 10) zit de laatst gekozen gemee- eraad alweer ruim een j aar. Het is ik de tijd van de begrotingen en gemene beschouwingen. De tijd is, dat de gemeentelijke huis- iudkas in potjes verdeeld wordt. >n goed moment om je eens af te gen: Wat hebben we aan onze meenteraadsleden. ad is *n gen hoofd gemeente ;rst de wettelijke kant. De ge- eenteraad staat aan het hoofd in de gemeente. Ook de burge- eester en de wethouders) maken el uit van de raad. Het aantal adsleden hangt af van het aantal p/oners in een gemeente en kan riëren van 7 tot 45 leden. Alle adsleden worden gekozen. Zij :zen uit hun midden de wethou- r(s). De wethouders vormen sa- en met de burgemeester het da- lijks bestuur van de raad. De rgemeester is de voorzitter van raad, maar heeft daarin geen im. Wél in het college van bur- meester en wethouders. Vooral progressieve, of zo u wilt, de ikse partijen, vinden dat de bur- meester gekozen zou moeten jrden. Maar zover is het nog niet. wordt door de Kroon benoemd. wan) je raadslid de wet staan een heleboel voor- ïarden waar je aan moet voldoen in raadslid te mogen worden Zo pet Je minimaal 23 jaar zijn en jen familie van een ander raads- 1, de burgemeester of van de ge- eentesekretaris zijn. Die voor aarden dienen om geen „familié- genten" in het openbaar bestuur krijgen, waar ook korruptie geen ans mag hebben. Zo word je iadslid: je wordt gevraagd je kandidaat stellen doqr de partij waar je lid van bent NED. HERV. KERK 9 00 u. en 10.30 uur Ds. W Vons. In 2e dienst Bed. Heilige Doop. Medewerking Jongerenkoor Helicon. üitgangscollecte: Kerkblad Hervormd Holten. Oppasdienst: mevr. Dorrestein-de Bok en Miny Vorkink. 19.00 uur: Dienst. GEREF. KERK 9 30 u. en 15.00 uur ds. H.J. Bouwhuis. In beide diensten is de le coll voor de diaconie en de 2e voor rente en aflossing. In de morgendienst voorberei ding Heilig Avondmaal. Oppasdienst: Mevr. Stam-de Waard, Wilma Koordes, res. mevr. Stam-Eb recht. Mevr. Immink-Bartels, mevr Schuttert-Beltman res. Enny Stam. R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur, zondag 9.30 uur. DIJKERH0EK 10 00 uur ds A W Berkhof Uit- gangscoll Kerkblad Hervormd Holten. OKKENBROEK 10 00 uur ds ID H van Dijk van Wesepe. Uitgangscoll. Kerk voogdij. NIEUW HEETEN Zaterdag 19 00 uur, zondag 8.00 en 11.00 uur. word je inderdaad op de kandida tenlijst geplaatst - de kandidaat neemt aktief deel aan de verkiezingscampagne van zijn party - wie hoog genoeg op de kandid- teniystwas geplaatst, wordt lid van de gemeenteraad. Een gemeete- raadslid bestuurt de gemeente als vertegenwoordiger van zyn party. Hy biyft verantwoordeiyk voor zyn eigen daden - Op de eerste dinsdag van sep tember, volgend op de verkiezin gen, komt de nieuw gekozen raad voor het eerst by een en worden de leden beëdigd. Binnen de frakties (groeperingen) worden meestal afspraken ge maakt over taakverdeling, zodat een raadslid zich op bepaalde ge bieden kan specialiseren. Invloed op de keus van kandidaten Uit bovenstaande biykt al, dat je alleen via een party invloed op de samenstelling van een kandidaten- ïyst kunt hebben. Wie daar iets over wil zeggen, zal dus lid van een party moeten zyn. Hoewel je je die invloed niet al te groot moet voor stellen. Hoe groter de party, hoe logger de ledenvergadering werkt. Vaak zie je, dat de macht binnen een party of afdeling daarvan, in handen ligt van een klein groepje mensen. Je moet wel erg goed met de gang van zaken binnen de ge meente en binnen je party op de hoogte zyn, om werkeiyk invloed op de lyst te hebben. In alle andere gevallen zal je invloed beperkt büj- ven tot het meestemmen over voorgestelde kandidaten of jezelf kandidaat laten stellen. Kandidaat-raadsleden die op een te lage - dus onverkiesbare plaats staan - kunnen toch gekozen wor den door voldoende voorkeurs stemmen. Het aantal stemmen hangt af van de kiesdeler. Dat is het sommetje van het aantal uitge brachte stemmen gedeeld door het aantal raadszetels. Het is dus zaak dat u niet zomaar het bovenste hokje by de party van uw keuze in vult als u invloed op de kandida- tenlyst wilt hebben. Vertegenwoordigers Een raadslid wordt geacht de in woners van de gemeente te verte genwoordigen. In de praktyk zyn dat groepen inwoners, onderver deeld in politieke kleur, de partyen. Wie gaat stemmen, doet er goed aan de verkiezingsprogramma's te vergeiyken. En dat zyn niet de fol dertjes die ze in uw bus of in uw hand stoppen. Dat is nameiyk net als andere reklame; je krijgt alleen te zien wat men je wilt laten zien. Die verkiezingsprogramma's hoort elke party te hebben Ook né de verkiezingen biyven ze belangryk. Je kunt er mee kontroleren of de raadsleden ook nastreven wat ze van plan waren. Het komt regelma tig voor, dat in de praktyk de plan nen nog wel eens wyzigen. Soms denkt een raadslid over bepaalde zaken heel anders dan zyn party. Maar omdat hy verantwoordeiyk is voor zyn eigen daden, kan niemand hem of haar zeggen wat hy moet doen Is zyn party het erg oneens, dan kan ze het raadslid verzoeken op te stappen. Maar de eigen ver- antwoordeUjkheid gaat zover, dat een raadslid toch aan kan biyven. Hoewel dat vaak als konsekwentie meebrengt, dat hy geen lid van de party meer kan zyn en dus „party loos" in de raad zit. Problemen voor een raadslid De taak van de raad is het besturen van de gemeente. De raadsleden worden by die taak geholpen door deskundigen, de ambtenaren. De ambtenaren dragen tegenover de raad geen verantwoordeiykheid. Ze hebben in de eerste plaats de taak voorbereidingen te treffen voor het te voeren beleid door het dageiyks bestuur, het college van B en W Het college draagt de volle politieke verantwoordeiykheid te genover de raad De gemeentese- kretaris (de bedrijfsleider van de gemeente) wordt door de raad be noemd, alle ambtenaren en be dienden door het college van B en W De wethouders maken ook deel uit van de raad. Het zal dan ook steeds de taak van de raad zyn, te Was u al eens m de ROBASHOP? Nee! ...jammer Holterstraatweg 85a Ryssen kontroleren dat de uitvoering van door de raad genomen beslissingen ook inderdaad gebeurt, zoals dat de raad voor ogen stond. Helaas krijgen in nog veel gemeenten raadsleden ambteiyke adviezen niet te zien. zy krijgen dan de „be werkte" versie van B en W. Vaak gebeurt dat met het argument dat het noodzakeiyk is vanwege de be scherming van ambtenaren. Waar dit gebeurt, kan het werk van een raadslid ernstig worden belem merd, aangezien hy vaak onvol doende inzicht in een situatie of in •achtergronden krygt. Burgemee ster en wethouders hebben de plicht de raad te informeren. De raad kan aan het college ook om inlichtingen vragen. Openheid van het bestuur is dan ook erg belang ryk. Het raadswerk is voor een ge meenteraadslid meestal een by- baantje. Het is voor hem vaak erg moeilijk precies te weten wat er in de gemeente omgaat. Daarom zal hy het vaak waarderen als u ge bruik maakt van uw recht om pro blemen aan hem voor te leggen. Het raadslid is er voor u Aangezien een raadslid de inwo ners vertegenwoordigt kan elke inwoner hem om informatie vragen of informatie geven of problemen voorleggen. Uiteraard niet uw persooniyke problemen met byv. een verstopte riolering of lekkend dak. Voor technische zaken moet u by de juiste instellingen zyn. Maar als u een kl acht of verzoek heb t en u vindt dat daar onvoldoende aan dacht aan wordt besteed, kunt u zich hiervoor rustig tot de raadsle den wenden. Brieven aan de ge meenteraad moeten altyd worden behandeld. Bovendien houden byna alle gemeenteraadsfrakties tegenwoordig openbare byeen- komsten, die ook voor niet- partyieden toegankeiyk zyn. Vaak kunt u ook daar terecht met op- en aanmerkingen. En u steekt veel op over de gang van zaken in de ge meente en in de raad. Inspraak Iemand die alleen of met een groep een bezwaarschrift aan de gemee nteraad richt, doet aan inspraak. Inspraak is niet zomaar meepra ten, maar met kennis van zaken meepraten. Die kennis krijg je niet niet door studie, maar door goed op te letten en je in de zaken te verdie pen kun die kennis vergaren. In spraak moet wél gebeuren vóór een besluit valt, anders heeft het geen zin. Als je op Je eigen belangen let, merk je vaak al gauw dat je er ge makkelijk by betrokken wordt. Ga eens naar zo'n openbaar fraktie- beraad of naar commissie- of raadsvergaderingen. En let eens op de gemeenteiyke publikaties in de plaatseiyke bladen. Byvoorbeeld by verordeningen en bestem mingsplannen, moet een gemeente ruimschoots voor de beslissing valt de plannen publiceren om de inwo ners kans op inspraak te geven. Die publikaties zyn vaak in amteiyke taal gesteld, maar je kunt er altyd wel uithalen of het voor Jezelf van belang is. Informeer desnoods by de betrokken afdeling op het ge meentehuis. Dit staat meestal in de publikatie. Vraag of inzage of een exemplaar, (soms tegen betaling). Als u bezwaar maakt, doe dit dan schrifteiyk aan de gemeenteraad. Soms wordt door een bezwaar schrift een plan lang uitgesteld. Voor degenen die voordeel aan dat plan zouden hebben, een nadeel. Maar dat is demokratie. Voor het hele besturen van een gemeente geldt dat belangen moeten worden afgewogen. Dus ook uw belangen. Voor een raadslid is dat vaak een ondankbare taak. Hy ziet zyn werk vaak belemmerd worden. Door gebrek aan informatie, door de trage ambteiyke molen of door B en W. Of door burgers. Of door college raadsleden die by meerderheid voor iets anders stemmen. Bedenk dat eens als u het met de gang van zaken niet eens bent. Gain deze tyd eens kyken op de publieke tribune in de raadszaal. Of by de commis sievergaderingen of by een fraktie- vergadering. In de begrotingstyd vechten alle politieke partyen voor de belangen van de groep die ze vertegenwoordigen U komt er dan al gauw achter wie het meest voor uw belangen opkomt. Meer informatie over de gemeente raad vindt u in een boekje van de Open School U kunt het bestellen door f2.50 over te maken op giro 60046 t.n.v. Open School, Zeist. U kunt ook bellen: Het programma „kiezen en geko zen worden" wordt in de Open Schooltijd programma's uitge zonden: op televisie: zondag 25/11 om 14.45 uur via Nederland 2; donderdag 29/11 om 10.45 uur via Nederland 1 (herhaling). Op de radio: dinsdag 27/11 om 14.50 uur via Hilversum 2; woensdag 28/11 om 23.00 uur via Hilversum 2 (herhaling. De kans dat de woonwagens aan de Markeloseweg kunnen blijven staan lykt zeer gering. Uit een ge sprek dat wethouder J. Warrink heeft gehad met het provinciale lo catietrio, betreffende standplaat sen voor in totaal acht woonwa gens in de gemeente is gebleken dat dit trio er weinig voor voelt de locatie Markeloseweg in de rij van mogelijke standplaatsen op te ne men. Op vragen van de heer A. Moeliker (PVDA) deed wethouder J. Warrink deze mededeling tydens de j.l. maandag en dinsdag ten ge meentehuize gehouden raadsver gadering n.a.v. de behandeling van de gemeente- en bedrijfsbegroting voor 1980. Inspraak Warrink vertelde verder dat de be woners van deze „tydelijke" locatie aan de Markeloseweg enige weken geleden zelf met dit voorstel waren komen aandragen, doch het zgn. locatietrio zag nauwehjks reden om dat terrein als mogelij ke locatie 'bij G.S. voor te dragen, maar hier over zal nog een gesprek met dit trio volgen. De afwijzende houding van dit locatietrio vond de heer Warrink een bijzonder slecht voor beeld van inspraak, temeer omdat de bewoners zelf om deze plaats hebben gevraagd. Zorg „Hoewel de wensen van de bewo ners bij ons zwaar wegen, hadden wij al ernstige twijfels over de haal baarheid van dit plan omdat het duidelijk niet past in het C.R.M.- beleid en we zien een beslissing van hogerhand met zorg tegemoet", was de reactie van A. Moeliker (PVDA). De heer H.J. Westerik (CDA) zei in dezen nadere voorstel len van het College te willen af wachten. Overigens zal het gemee ntebestuur over deze zaak de be volking nog raadplegen nadat het locatietrio zyn standpunt heeft be paald. Het lid van Provinciale Staten voor de Staatkundig Gerefor meerde Partij, de heer J.H. Wolte- rink in Rijssen, heeft Gedepu teerde Staten gevraagd om nadere inlichtingen over het feit dat in 1977 veel ondernemingen niet over de vereiste hinderwetvergunnin gen beschikten. Voorts dat er een enorme achterstand is in het ver werken van vergunning aanvragen. In veel gemeenten worden andere hinderwettaken ernstig verwaarloosd. Gedeputeerde Staten delen mee, dat de provincie geen controle rende bevoegdheid bezit ten aan zien van de uitvoering van milieu hygiënische wetten door gemee ntebesturen. Met uitzondering van de hinderwet hebben G.S. dan ook geen inzicht in de gemeenteiyke uitvoering. In de beantwoording van de vragen kunnen G.S. der halve niet nader in gaan, schrijft het college. Uit een landeiyk gehouden onder zoek, weergegeven in het rapport „Uitvoering hinderwet; samenle ving en aanbevelingen" van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne, bUJkt dat 62% van de hinderwetplichtige inrichtingen geen hinderwetvergunning bezit, terwyi daarnaast 14% van de in richtingen beschikt over een niet- toereikende hinderwetvergunning. Wy nemen aan dat dit beeld voor wat Overijssel betreft weinig an ders zal zyn, aldus G.S. wy hebben geen inzicht in hoeverre de daar voor in aanmerking komende on dernemingen in het bezit zyn van de vereiste vergunningen inge volge andere milieuhygiënische wetten. Er was by de provincie achterstand in de afhandeling van vergunnin gaanvragen ingevolge de hinder wet. Ten behoeve van de vergade ring van de vaste commissie van advies en bystand voor volksge zondheid, maatschappeiyk werk en milieucoördinatie van 29 augus tus jongstleden is hierover infor matie verstrekt. De achterstand is inmiddels weggewerkt, zodat wy de sanering van het hinderwetver gunningenbestand ter hand heb ben kunnen nemen. De behandeling van vergunnin gaanvragen ingevolge andere mi lieuhygiënische wetten verloopt niet optimaal, wy streven er echter naar om hierin verbetering te bren gen, aldus Ged. Staten. Door de te late inzending van de kopy moest het grootste ge deelte van het raadsverslag blijven overstaan tot volgende week. Redaktie. ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel. afspraak Zwaluwstraat 31, Goor Tel. 05470-4113 naar onze enorme sortering AUTORADIO'S (Philips, Blaupunkt) VERSTRALERS MISTLAMPEN ENZ. ENZ. Boomkamp 27 - Rijssen - Tel. 05480-3105 VRIJDAG 23 NOVEMBER 16.00 uur. Mini-kinderbazar in ge bouw „Rehoboth". 20.00 uur: Mini-bazar in gebouw Rehoboth. 20.00 uur: Grote verwerping van de Supp. Club S.V. „Holten" in het Ontmoetingscentrum „Meer manskamp". 20.00 uur: Opvoering door „O C.H." van het biyspel „Een beeld van een man" t.b.v. uniform- fonds „H.M.V." in gebouw .Irene". ZATERDAG 24 NOVEMBER 13.00 uur: Grote bazar kinderdans groep „Klepperklumpkes" in „Ire ne". 14.24 uur: Aankomst Sint Nl- kolaas station N.S. 21.00 uur: John Wyce en Jerry Spurlock in „De Schure" (zie bericht) ZONDAG 25 NOVEMBER 14.00 uur: Discobal in café „De Wippert" (zie adv.). 19.30 uur: Dan sen in Bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.). 19.30 uur: Ro- sita en BB-Discoshow in Bar- discotheek .Boekje' Bathmen (Zie adv.). MAANDAG 26 NOVEMBER 19.30 uur: Openbare raadsvergade ring ten gemeentehuize. DINSDAG 27 NOVEMBER 20.00 uur: Jaarvergadering Herv. Vrouwenvereniging Dykerhoek in „Bethanië". 20.00 uur: Grote bingo-avond C.J.V. „De Vriendens chaar" in gebouw „Irene" (zie adv.) DONDERDAG 29 NOVEMBER 9.00-17.00 uur: Open huis" L.H.N.O.-school „De Noorden- barg", Oranjestraat. 16.30-20.30 uur: „Open Huis" notaris West- maan, Markelo (zie adv.). 19.45 uur: Byeenkomst Herv. Vrouwengroep Holten in gebouw Irene". Spr. mevr. Van Heyst, Eindhoven. On derwerp „Leven in een klooster". VRIJDAG 30 NOVEMBER 20.00 uur: Buitengewone Leden vergadering afd. Holten OLM in „Het Bonte Paard" (zie adv.). ZONDAG 2 DECEMBER 13.30 uur: Start OriënteringsTit M.A.C. „De Holterberg" by café „De Biester". DONDERDAG 6 DECEMBER 17.30-19.00 uur: Inleveren door winkeliers overgehouden bonnen „Winkelweek '79" in hotel „Vos man". Burgers van Holten zullen binnenkort de beschikking krijgen over de populaire begroting die de fractie van het CDA heeft opgesteld, naar aanleiding van de gemeentebegroting over 1980. Dit boekwerkje beoogt de burgers een eenvoudig kijkje te laten nemen in het gemeentelijke financiële beleid. Alle fracties waren zonder uitzondering tevreden over dit stukje Christen-democratische huisvlijt. Alleen was de PVDA bij monde van fractieleider Moeliker van mening dat deze populaire begro ting toch nog iets te ingewikkeld zou zijn voor de grote laag van de bevol king. Een standpunt dat werd onderschreven door Gemeentebelang en de VVD. Deze laatste fractie gaf niettemin het CDA-stuk een acht als rap portcijfer mee. Bovendien stelde fractie-voorzitter De Waard voor deze populaire begroting op de gemeentesecretarie te vermenigvuldigen en beschikbaar te stellen aan mensen die er belangstelling voor hebben. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen, waarmee deze ver eenvoudigde begroting tevens werd verheven tot gemeentelijk stuk. ARTS J.H.A. Bruins, Keizersweg 32, tel. 35 53. Spreekuur 11.00-16.00 uur. WUKVERPLEGMG Zr. M. Maarse, Hemeltjenskamp 29, Diepenveen, tel 05709-25 30 b.g.g. 05700-2 27 00. De weekenddienst gaat in vrij dagavond om 18.00 uur en ein digt maandagochtend om 8 uur. Tydens de weekenddienst kunt u de wykverpleegkundige in ie der geval bereiken 's morgens van 7.00-7.30 uur en tussen de middag van 13.00-14.00 uur. Spreekuur en afhalen van ver- plee gar tikelen maandag t.m. vrijdag van 13.30-14.00 uur wyk- gebouw Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat, tel. 14 36. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 27 84. Spreekuur maandag t.e.m. vrydag 8.30-9.30 uur. OPEN BEJAARDEN WERK Tafeltje dekje. Inlichtingen tel. 12 01 en 1517. MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 27 84 Spreekuur maandag t.e.m. vrydag 8.30-9.30 uur Ty dens de weekends zyn Maat schappeiyk Werk en Gezinsver zorging bereikbaar onder nummer 05486-1 64 65. ZIEKENFONDS Maandag mobiel kantoor par keerterrein Sporthal 't Mossink. Keizersweg van 9-11 uur. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur wykgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstraat. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wykgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstraat G.J. Kraay, tel. 22 99. TANDARTS E.A. Witkop, Pelmolenweg 4, Ryssen, tel. 05480-22 60. Spreekuur spoedgevallen: 17.00-17.30 uur. DIERENARTS W.C. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-15 1 5 na 9.00 uur 20 04. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST Toten met zondag 25 november A. Groen, Kozakkenstraat, tel. 12 30. Maandag 26 nov. t.e.m. zondag 2 dec. C. Meindertsma, Bergmanstraat 12, tel. 2190. Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9.00-11.00 uur aan het slachthuis tel. 05483- 13 18. STORINGSDIENST Zaterdag 24 tot en met vrijdag 30 november: Electra: J. Kolk man, Gaardenstraat 13, teL 13 68. Gas: H.J. Kolkman, Churchillstraat 99, tel. 3016. POLITIE Telefoon: 13 52 en 26 55. Na 18.00 uur bellen: 05200-7 12 34. BRANDWEER Telefoon: 22 22 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3