Bedrijven samenvoegen en niet knibbelen op onderwijs Aandacht voor gevaarlijke verkeerrssituaties In verband met algemeen toenemend drankgebruik —Wensen van de P.v.dA Vereenvoudigde begroting 1980 Van Schooten (Gemeentebelang) HOLTKNS NIÜUWühSLiAD - 2 NOVÜMBÜK iy<y - tAÜ. 5 n de uitvoerige beschouwing van de Partij van de Arbeid nerkte de fractievoorzitter van de partij, de heer Moeliker, ip, dat de begroting 1980 de partij beter is gevallen dan die -an het lopende jaar. Wel verbaast het de fractie dat het allege op een aantal punten tot andere inzichten is geko- nen. In dit verband wees spreker op het energiebeleid en op ie energiebesparende maatregelen. Wij zijn het niet op alle ronten met U eens, aldus spreker, maar zijn wel van me ling dat een aantal grove onvoldoenden van het vorig jaar zijn opgehaald. De fractie was van mening, dat in 1979 het college geen sterk beleid heeft gevoerd. Soms was er de ndruk dat er helemaal geen beleid was en dat van maand ot maand ad hoc-beslissingen moesten worden genomen, let college is nalatig gebleven op een aantal zaken terug te tomen. je heer Moeliker vond dat het de duidelijkheid ten goede is gekomen dat de nullijn is aangehouden Wel speet het de fractie dat het inwo nertal is teruggelopen. Een dalend nwonerta. J-s een daling van de uit kering uit het gemeentefonds. Het betekent ook een lichte vergrijzing van de bevolking. Indien nodig zal de fractie gaarne meewerken aan het aangaan van een of meer lang lopende leningen. Spreker informeerde naar de ach terstand bij de jaarrekeningen en ging daarna in op de gemeentefonds-uitkeringen. De P.v.d.A., zo zei de fractieleider, heeft geen moeite met een aantal belastingvoorstellen. Toch wilde spreker ten aanzien van enkele be lastingen kritiek laten horen De 10% verhoging begrafenisrechten is volgens de fractie wel gemoti veerd, evenals de verhoging der reinigingsrechten. Wel vroeg spre ker het college van B en W de mo gelijkheden te onderzoeken de huisvuilzak af te schaffen en te ver vangen door een verrijdbare mini- container. De heer Moeliker herhaalde het voorstel van vorig jaar: namelijk I het reinigingsrecht op de zakken af te schaffen en het vastrecht met het daardoor gederfde bedrag van f7.- te verhogen. Er dient volgens de P.v.d.A. beter gelet te worden op hondenbezitters, die hun hond uit laten op trapveldjes van de kinde ren. De f30.000.- inkomstenderving door afschaffing van de hondenbe lasting kan anders worden ge compenseerd dan door een extra verhoging van de onroerend goed-belasting. Het door B. en W. opgevoerde bedrag is niet reëel; er is geen rekening gehouden met perceptiekosten en die van de con trolerende ambtenaar. De controle is zeer onvoldoende. Een inkom stenderving van f20.000.- lijkt de fractie reëel. Dat is het bedrag dat de gemeente meer krijgt door de herziening van de algemene uitke ring uit het Gemeentefonds. Be sparingen? Wat denken B. en W. van het voortuin-onderhoud in De Haar? Woonforensenbelasting De fractie gaf B. en W. in overwe ging de woonforensenbelasting te verhogen. Een maximale maatstaf van een heffing van f50.000.- is laag. Een aanzienlijk hogere pro gressie in de tarieven, vooral voor duurdere woningen, is gewenst. Hoe staat het met het onderzoek naar de maatstaf van heffing en waarom is die nog niet afgerond, vroeg spreker. De fractie vond het nuttig dat een onderzoek is ingesteld naar het nut en de functie van de reserves Ze wees op het conflict tussen het Zui veringschap West Overijssel inzake de afkoopsom van de oude riool zuiveringsinstallatie. Wat wordt gedaan met de reserve die vrij komt? De fractie doet de suggestie een „tipkaart" over energiebespa- ringmaandelijks bij de energienota bij te sluiten. Ten opzichte van de personeelsbe zetting zei de fractieleider, dat een aantal zaken veel te lang duurt. Uitbreiding van het personeel met eên lid in 1980 dient mogelijk te zijn. Een uitstekend idee is voor elk personeelslid f 25 - op de begroting te zetten ter versterking van de on derlinge band. De bijdrage van f 2.- per maand voor koffie en thee late men maar achterwege. Moeten de telefoonvergoedingen gehandhaafd blijven? Wie van de bedrijven-werkers heeft telefoon? Hoe zit het met de uniforme rege ling t.a.v. jubilea, pensionering? Openheid en openbaarheid Uitvoerig ging spreker in op de nota openheid en openbaarheid, waarover de fractie nog met tevre den is Ondanks toezeggingen is de nota er nog steeds niet. De fractie is het gezeur over openheid en open baarheid al lang spuugzat, aldus spreker. Ruim een week geleden werden we. aldus spreker, „verblijd" met twee uittreksels uit de zwaar gecens ureerde beluitenlijst van B en W. Kan er al mededeling worden ge daan over de idee om de fracties, die geen wethouder leveren, meer te betrekken bij bijv. officiële ont vangsten ten gemeentehuize Bij college-verga de ringen late men een fractielid van de partijen, die geen wethouder leveren, toe. Een periodiek geneeskundig onderzoek van het personeel acht de fractie belangrijk. Wat het sub-woonwagenkamp be treft: een spoedige afronding van de zaak is gewenst. Wanneer ko men de vier wagens naar de defini tieve plaats? Nieuw gemeentehuis Over de bouw van een nieuw ge meentehuis is afgesproken, dat on derzocht zou worden of er alleen een nieuw gemeentehuis zou moe ten worden gebouwd, of dat er een multi-functioneel gebouw zou ko men. Is dat juist? Hoe wordt momenteel de straat verlichting in- en uitgeschakeld, vroeg spreker. De fractie ziet met interesse het onderzoek tegemoet naar de verlichting op de kruispun ten in het buitengebied en de ver betering der straatverlichting. Warm te-isolatie dient waar moge lijk doorberekend te worden in de huur, of verrekend te worden met de energienota. Zou „Onze Wo ning" niet tot isolatie overgaan, dan zal de fractie een voorstel doen om tot isolatie te komen. Plan „De Haar" Komende op de herziening van het bestemmingsplan De Haar zei spreker, dat er een verschuiving heeft plaats gehad in het aantal vrije sector-woningen naar het aantal premiekoop-huizen. De wo ningprijzen zijn nog niet bekend. Goedkopere woningen zijn nodig om minder draagkrachtige ingeze tenen in staat te snellen een huis te kopen. In welke prijsklasse vallen de premiekoop- en garantiewonin gen en in welke aantallen? Beuseberg Ten opzichte van het plan Beus eberg had de fractie verschillende wensen: Maximale inspraak toe komstige huurder over bouw en inrichting der woningen. Is dat mogelijk? zo ja, hoe? Onderzoek mogelijkheden tot experimentele bouw m.b.t. energiebesparing (iso latie, zonne-collectoren). Is daar voor een plan? Maken van woon erven; sluiproutes voorkomen. Bouw aantal cascowoningen voor kopers met laag inkomen. Is het mogelijk dat alles te onderzoeken? Hoe groot is de kans dat de gemee nte de subsidie in het kader van de D.A C.W ontvangt voor het sport veldencomplex Larenseweg? Kan het plan in fasen worden uitge voerd. vroeg spreker. Achter het bestemmingsplan „Be drijventerrein De Haar II" zette men haast, vond de heer Moeliker. Vestiging schone industrieën is gewenst voor de werkgelegenheid en een bij het landschap behorende beplanting eveneens. Crossterrein Ondanks geluidsoverlast vindt de fractie dat het nodig is een legaal crossterrein te zoeken om het ille gale crossen o.a. op de Beuseberg tegen te gaan en de motor cros sende jeugd een onderkomen te geven. Welke terreinkeuze? Bij de E-8 bijv. zijn de bezwaren als genoemd ge ringer. Ten opzichte van de fauna zou plan Espelo bezwaren kunnen ontmoeten. Hoe staat het college tegenover de bezwaren. In hoeverre zoekt het, in samenwerking met buurtgemeenten, naar alternatieve crossterreinen in minder gevoelige gebieden? vroeg de heer Moeliker. Vcor het wegennet moet een be leidsplan worden opgesteld: een soort structuurplan voor wegen in de gemeente Heeft de gemeente reeds aangeklopt bij G.S over de afsluiting van zandwegen in de na tuurgebieden? Wat waren de ad viezen van het college, zo vroeg spreker Bij het punt verharding Velddijk vroeg spreker zich af waarom B. en W. hier een baatbelasting ver van zich afschuiven. Is er al iets con creets te zeggen over het aantal deelnemers aan nieuw aan te leg gen rioleringen? Wat is er bekend van Ged. Staten over het dekkingsplan spoorwego vergang Dikkesteensweg, was de vraag van de fractie De partij meent dat de bedrijven moeten bijdragen in de kosten van de industriebewegwijzering op het industrieterrein De Haar II. Kun nen niet meer zaken door Gemee ntewerken worden gedaan? Het zou aanbeveling verdienen een jongeman ln dienst te nemen die A. MOELIKER (PVDA) begroting 1980 beter uitgevallen een opleiding tot stratenmaker volgt Onderwijs De onderwijs-uitkeringen van het Rijk zijn ontoereikend. Op onder wijs mag men niet bezuinigen! Het bedrag per kleuter/leerling voor 1980 moet verhoogd worden. Verge leken met andere gemeenten zijn de bedragen te laag. Voorgesteld wordt het bedrag per kleuter te verhogen van f 41.25 naar f 46.25 en per leerling van f76.50 naar f81.50 (voor kleine scholen van f78.50 naar f 83.50). Over de wijze van bes teding van de vrijkomende lesuren van leerkrachten der 5e en 6e klas sen wil de fractie t.z.t. in de onder wijscommissie meer horen. Con tact met de Stichting Onderwijs begeleidingsdienst Midden IJssel moet gehandhaafd blijven. Men wachtte eerst de reacties van schoolbesturen etc. af over verdere deelname aan de stichting. Het is op zijn zachtst uitgedrukt onbeleefd van de Staatssecretaris, dat hij de brieven van de gemeente onbeantwoord heeft gelaten over de vaststelling van het aandeel der gemeente in het extra krediet van 1.2 miljoen in de bouwkosten van de Scholengemeenschap, zei spre ker. Hoe vaak en wanneer zijn er schrif telijke verzoeken over bedoelde kosten aan de staatssecretaris ge stuurd. Hoe vaak was er telefonisch contact over dit onderwerp. Wordt het geen tijd dat ,de portefeuille houder van onderwijs gaat praten met de staatssecretaris? De fractie vraagt zich af of het mo gelijk is voor het volgend cursus jaar voor de dag-MAVO voor vol wassenen een actieve gemeente lijke bijdrage te verwachten over het disponibel stellen van ruimte en het bemiddelen bij het vinden van een geschikte kracht, bijv. een werkloze kleuterleidster. Is het mogelijk hiervoor subsidie bij het CRM aan te vragen. De gemeente dient voor het volgend jaar meer publiciteit te geven aan de onder wijsvorm door bepaalde verenigin gen aan te schrijven. Wordt het geen tijd dat de raad wordt gekend in de ontwikkelingen van het mu ziekonderwijs in het gewest Mid den IJssel, aldus spreker. Welzijnsbeleid Met sociaal-culturele voorzienin gen is 't in de gemeente zeer slecht gesteld. Een ruimte waar dit soort aktiviteiten moet worden uitge voerd is niet voorhanden of het moest de aula van de Scholenge meenschap zijn. Deze ruimte, die vele, vele avonden onrendabel is, moet in voorkomende gevallen dienstbaar worden gemaakt aan sociaal-culturele aktiviteiten. Bezwaren tegen de bedrijven Het electriciteitsbedrijf bespre kend zei spreker dat de fractie we derom bezwaren heeft tegen de onttrekking van f 10.000.- ten be hoeve van de algemene middelen. Dit voorstel is niet te begrijpen als we lezen, dat de te verwachten ka- pitaalslasten niet gedekt kunnen worden uit de winsten, waardoor weer verhogingen noodzakelijk zijn. Uit de energiebedrijven mogen geen onttrekkingen plaats vinden voor de algemene middelen; daar voor zijn andere inkomstenbron nen. Voor het gasbedrijf gelden dezelfde opmerkingen. Bij de begroting van beide bedrijven wil de fractie nog opmerken dat de cijfers niets zeg gen, daar zij nog gebaseerd zijn op de cijfers van dit jaar. Wordt het geen tijd het elektrici teitsbedrijf en het gasbedrijf sa men te voegen tot een gemeente lijk energiebedrijf. Dit moet fina ncieel en economisch een aantrek kelijke zaak zijn. Daar komt bij dat de nu nog gescheiden be drijven het toch al moeten doen met eén direkteur en één admini strateur; dat maakt samenvoeging nog eenvoudiger en logischer. Kunnen B. en W. aangeven of zij voor 1980 een populaire begroting kunnen aangeven? Valt er al wat te zeggen over de oprichting van een vacaturebank in de bibliotheek bijvoorbeeld. Ook over een spel-o- theek wi! de fractie graag verder ge ïnformeerd worden. De P.v.d.A. pleit voor een geluid sinstallatie voor de raadzaal, met daaraan gekoppeld een bandre corder, zodat de uitwerking van de notulen eenvoudiger wordt. Is er al een voorstel te verwachten? Wat gaat er nu met de emancipatie commissie gebeuren,vroeg de heer Moeliker. De gemeenten kunnen bij CRM subsidie aanvragen voor activiteiten orf het gebied van emancipatie. Welke activiteiten vallen hieronder en welke eisen worden gesteld, vroeg spreker. Hij vroeg voorts de uitslag bekend te maken van de enquête, die is ge houden onder de al woningzoe kende ingeschreven mensen. CDA-fractieleider H.J. Westerik: „Meer aandacht voor uitvoering gemeentelijke verordeningen inzake horeca-bedrijven „Met klem zouden wij er bij het col lege op aan willen dringen goede nota te nemen van de aanbevelin gen omtrent uitvoering van ge meentelijke verordeningen inzake horeca-bedrijven". Dit zei de heer H.J. Westerik tijdens de j.l. maandagavond ten gemee ntehuize gehouden openbare raadsvergadering. De heer Weste rik zei dit tijdens behandeling van de ingekomen stukken. Hij wees daarbij op een brief van de Natio naal Christen Geheel Onthouders Vereniging, in welke brief een aan tal aanbevelingen worden gedaan omtrent uitvoering van gemeente lijke verordeningen, ten aanzien van horeca bedrijven, waaronder aanbevelingen omtrent de ope ningstijden. Bestemmingsplannen „Wat zou veel vertraging en onno dig werk kunnen worden voorko men wanneer de burgers tijdig kennis namen van ontwerp- bestemmingsplannen". Deze ver zuchting deed de heer Westerik bij behandeling van het voorstel tot gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan „Holten Kom Noord" Het betrof hier een voor stel op verzoek van de fa. H. Kalf- sterman. Kerkhofsweg 3, welke firma voornemens is de magazijn en garageruimte bij het pand Sta tionsstraat 9 te verbouwen en uit te breiden. De heer Westerik wees erop dat het, én voor de burgers én voor de ge meente vertragend en kostenver hogend werkt wanneer een een maal vastgesteld bestemmings plan in een later stadium herhaal delijk moet worden gewijzigd „Veel onnodig werk en vertraging zou hier kunnen worden voorko men wanneer de burgers direct bij kennisnemen van bestemmings plannen wanneer deze zich nog in zgn. voorbereidingsprocedure be vinden", zei hij. De C.D.A.-fractie is van mening dat de burgers het gemeentelijk beleid moeten kunnen volgen, en heeft daarom een vereen voudigde begroting samenge steld. Wanneer het college deze „proeve van vereenvoudiging" wil overnemen verzoeken wij u die onder de bevolking te wil len verspreiden, aldus de voor zitter van de C.D.A.-fractie in de raad de heer H.J. Westerik door wie in de maandagavond gehouden vergadering van de raad aan het college van B en W, gemeentesecretaris G.J. Langenbarg en de fractievoor zitters van alle partijen een exemplaar van de „proeve" werd aangeboden. E.M. VAN SCHOOTEN (Gem. Bel.) uitbreiding Holten zoeken in richting Telgenplan en/of plan „Liezen" Wij constateren met enige vreugde, dat de uitgaven van de gewone dienst met 5 1/2% stygen, terwijl deze stijging het afgelopen jaar 9.1% bedroeg. Wy achten dit een goede aanzet rekeninghoudend met „bestek '81". In het kader van de ruilverkaveling „Holten- Markelo" werd door de centrale overheid een subsidie toegekend ter besteding voor sport- of cultu rele doeleinden. Op welke wijze is deze subsidie door onze gemeente geëffectueerd? Kan het college meedelen of en in welke mate de informatie juist is dat het aantal te gebruiken huis- vuilzakken in onze gemeente vrij sterk vermindert. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Kan het college meedelen op welke wijze dit soort rechten in de ons omliggende ge meenten worden geheven? Is reeds thans enige mededeling te doen over de gevoerde onderhan delingen met de gemeente Marke- lo? Belastingen De fractie - gaat zij het node - ac- coord met de voorstellen voor be lastingverhoging teneinde niet voor de toekomst een blokkade op te werpen voor middelenwerving. Het zal geen nieuws zijn dat onze fractie zich uitspreekt tegen hand having van de hondenbelasting. Reeds vorig jaar hebben wij erop gewezen dat dit soort belasting niet passend is in de tijd waarin wij thans leven. Bovendien wordt het beoogde doel dezer belasting niet bereikt door deze heffing te hand haven. Wy hebben ook geen enkele moeite met uw voorstel om de on roerend goedbelasting met 3% ex tra te verhogen, zei spreker. Overi gens zouden wij gaarne van uw col lege een inzicht verkrijgen ten aan zien van de verhouding van de ge meentelijke belastingen in onze gemeente Holten en de z.g. art. 12 gemeenten? Woonforensenbelasting De dubbele heffingsgrondslag voor de woonforensenbelasting, t.w. hef fing naar brandverzekerings- waarde of verkoopwaarde, komt ons als minder gewenst voor. Wij verzoeken het college met voorstel len te komen waarbij slechts een heffingsgrondslag dient te worden gebruikt. Kunnen B. en W. meedelen op welke niveau de marktgelden en de dekkingspercentages liggen in de ons omringende gemeenten? Met het voorstel de tarieven voor gebruikmaking van de bad- en zweminrichting hebben wij geen moeite, zei de heer Van Schooten Het afgelopen voorjaar is een dek kleed van landbouwplastic aange schaft. Werd reeds deze afgelopen zomer dit afdekkleed gebruikt? Zo ja wat zijn de resultatenij Zo neen, dan werd hier een manier van energiebesparing toegepast welke niet door de fractie werd be doeld bij de vraagstelling. Geneeskundig onderzoek Zijn reeds nadere mededelingen te doen ten aanzien van de resultaten van de besprekingen met de D G D over het onderzoek van het gemee- ntepersoneel. Deze fractie is van mening dat hieraan een niet te be perkte inhoud dient te worden ge geven. De kwestie van het sub woonwagenkamp is lange tijd on derwerp van bespreking geweest, zonder dat resultaten werden ge boekt Aangedragen suggesties werden weer van de tafel geveegd Hoe autonoom is de gemeente in het kiezen en vaststellen van de lo caties voor woonwagenkampen, afgezien van de financiële gevol gen. Hoe kan bij de vaststelling van de locaties rekening worden ge houden met wensen van de woon wagenbewoners, aldus de heer Van Schooten. Bouw nieuw gemeentehuis Omtrent de bouw van een nieuw gemeentehuis verzoekt de fractie B en W met een beleidsnota te ko men, waarbij o.m. inzicht wordt verkregen in de studie omtrent benodigd oppervlak kantoor etc. Ook dient rekening te worden ge houden met benodigd aantal par keerplaatsen. Wij dringen er bij u op aan, dat niet nogmaals een „gat van Holten" gaat ontstaan aldus de fractieleider. De verdichting van het plan „De Haar", zodat meer goedkopere wo ningen gebouwd worden, spreekt De heer Van Schooten, fractieleider van Gemeentebalang, prees in het begin van zijn algemene beschouwingen de nieuwe burgervader, die zich in een korte tijdsperiode zich zodanig heeft weten in te werken, dat hij een der onzen is geworden, zo ongeveer drukte spreker het uit. De raadsleden ontvangen thans een zeer bescheiden af treksel van de besluitenlijst van de college-vergaderingen. Wanneer, zei spreker, denkt de college de openheid naar dé burger te brengen. Door hantering van de zg. nul-ljjn in deze begroting resteert een zeer acceptabel bedrag voor onvoorzien. ons byzonder aan. Kan het college reeds meedelen of aan de wens van vorig jaar om ook Holtense aanne mers bij de bouw in te schakelen kan worden voldaan? De MAC zit nog steeds zonder oe fenterrein. Een zeer betreurenswaardige zaak, temeer daar deze vereniging niet om financiële steun aanklopt, maar medewerking vraagt van een wijzi ging van het bestemmingsplan. Wij zouden wensen, dat men van hogerhand wat minder betweterig deed en dat men snel de verklaring van geen bezwaar afgeeft. Van de zijde van B en W verwacht de fractie een spoedige verdere afwerking der procedure. Het bestemmingsplan Zuiderlook besprekend zei Van Schooten dat B en W de mogelijkheden moeten be studeren om de uitbreiding van Holten te zoeken in de richting Tel genplan en/of het plan -Liezen. De plannen zijn stukken goedkoper, temeer is gebleken dat forse bedra gen moeten worden geïnvesteerd voordat in de Zuiderlook gebouwd kan worden. Wij hebben nog steeds onze. twijfels aan de economische haalbaarheid van dit plan. De Look is een fraai stuk natuurgebied en deze factor mede in overweging nemend me nen wij dat een herbezinning op zijn plaats is. Gevaarlijke verkeerssituaties Nu de herbouw van het centrum een aanvang heeft genomen, wil de fractie nogmaals wijzen op de bij zonder gevaarlijke verkeerssitua ties in de Oranjestraat en de Dorpsstraat. De huidige situatie is niet langer te handhaven, met name voor voetgangers en wielrij ders. Het invoeren van éénrichtingsver keer dient men ernstig in overwe ging te nemen. Invoering van éénrichtingsverkeer zal een verkeerscirculatie ten ge volge hebben. Daarbij denken wij aan twee alternatieven; aldus spreker: a. Circulatie via een kleine cirkel, te weten Larenseweg, Pastoriestraat, Rietmolenstraat. Oranjestraat, Dorpsstraat, Larenseweg, waarbij het verkeer uitsluitend in ge noemde richting plaatsvindt. Bin nen dit gebied zal het verkeer een aantal beperkingen moeten krij gen, zodat geen sluipmogelijkhe- den zullen ontstaan. Het kort par keren kan met behulp van par- keerschijven en het aanbrengen van blauwe strepen aanzienlijk worden uitgebreid b De circulatie is ook mogelijk via: Gaardenstraat, Larenseweg. Pas toriestraat. Rietmolenstraat, Oranjestraat. Dorpsstraat en Gaardenstraat. De beperkingen binnen deze cirkel dienen dezelfde te zijn als onder a genoemd De fractie stelt het college voor de vol gende maatregelen te treffen te neinde tot het gewenste doel te ge raken: De aanduiding „Markelo" op de S14 te laten verwijderen, evenals de aanduiding „Raaite" op de krui sing Mrkeloseweg/Rijssenseweg Het houden van een verkeersen- quete. om een indruk te krijgen van de hoeveelheid doorgaand verkeer Deze enquete te organiseren in sa menwerking met de politie en met medewerking van de leerlingen van de Scholengemeenschap. Hierna dient een verkeersdeskun- dige te worden ingeschakeld te neinde details in te vullen en uit te werken. Via een openbare informatie dient met de Holtense bevolking hier over overleg te worden gepleegd. Tenslotte kan informatie worden ingewonnen bij gemeenten, waar gelijksoortige maatregelen reeds eerder zyn ingevoerd Parkeerplaatsen In het Komplan zyn een tweetal parkeervoorzieningen opgenomen. Omtrent de functionaliteit hiervan heeft de fractie ernstig twijfels uit gesproken Daar GS geen goedkeu ring geven aan parkeergelegenheid by de Gaarden en de locatie aan de 'Oranjestraat de kroonprocedure zal volgen is de fractie van Gemee ntebelang van mening dat een goed alternatief is: de z g., Kalfstermansweide" en een tweede mogelijkheid aan het Meermanspad De Kalfstermansweide verdient o.i echter de voorkeur om de volgende redenen; de centrale ligging ten aanzien van de kom van het dorp b de wekelijkse warenmarkt zou daar een zeer goede lokatie kunnen vinden c. als de Kalfstermansweide wordt verhard, dan zal de daar aanwezige muziekkoepel ook beter kunnen functioneren. De fractie verzoekt het college op korte termijn plannen te ontwikke len welke tot dit doel zullen leiden. Ten aanzien van Sportveldencom plex Larenseweg acht de fractie een spoedige uitvoering van het eerste deel van dit plan dringend gewenst. Werkgelegenheid De fractie is ernstig verontrust over de afnemende werkgelegenheid in Holten. Zij doelt met name op het vertrek van de Wavin en de geruchten dat ook de Enkco Holten zou willen verlaten. Gaarne wil de fractie vernemen of de informatie omtrent het vertrek van beide bedrijven is en welke consequenties dit heeft ten aan zien van de werkgelegenheid? Om hoeveel arbeidsplaatsen gaat het hier? De Wavin zoekt provinciaal naar werkterrein. Gaarne verne men wij welke werkgelegenheid dit bedrijf op langere termijn ln Holten kan garanderen, aldus spreker. Dat het werkloosheidscijfer in Hoh ten niet ongunstiger is dankt men aan het feit, dat sinds 1975 het ui- wonersaantal terugloopt. In dit verband vragen wij ons af of het streekplan IJsselvallei, niet reedf achter de feiten aanloopt?, en of bijstelling voor Holten niet reeds noodzakelijk is? De fractie is van mening, dat (je landbouwbedrijven buiten het ge bied van de ruilverkaveling anno 1980 ook recht hebben op een goede ontsluiting. Spoorwegovergang Dikkesteeite- weg: de broedende kip heeft haar werk gedaan. De N.S moet begin nen, zei de heer Van Schooten koft maar krachtig. Zonder dat een nader inzicht wordt gegeven in de opgestelde plannen kunnen wij niet beoordelen of het bedrag van f78.000.- verantwoord is. Op voorhand komt het de fractie voor dat dit bedrag wel erg hoog is. Gaarne nadere informatie over de wijze van bewegwijzering en de mate daarvan. Zijn de gevestigde bedrijven bereid een bijdrage jn deze kosten te verlenen, vroeg spreker zich af. Met betrekking tot de Rioolzuiver ingsinstallatie zei Van Schooten, dat het de fractie niet duidelijk is waarom de reserve van f 220.000- gehandhaafd dient te worden na de bindende uitspraak van GS. Is reeds mee te delen welk effect de financiële afwikkeling heeft op 4e gepresenteerde begroting. Wij betreuren het ten zeerste dat de E-werkers op deze wijze hun diens tverband moeten beëindigen, daar ze voor onze gemeente bijzonder waardevol werk hebben verricht. Zijn door uw college reeds pogin gen in het werk gesteld teneinde verlenging van deze termijn te ver krijgen? Wat was daarvan het re sultaat? Het sterk toegenomen financieel tekort bij het kleuteronderwijs, en het evenwel geringere tekort bij het lager onderwijs brengen ons tothet standpunt, dat bij groei van de ge meente de thans leegstaande loka len zo optimaal mogelijk dienen te worden benut. Kan het college reeds thans moge lijkheden aangeven de leegstand van schoollokalen verder te beper ken. Ten aanzien van verlenging van de overeenkomst met de OBD wachten wij de voorstellen van B en W belangstellend af De tekorten van de openbare Scho lengemeenschap zijn niet verder uitgelopen ten opzichte van de te korten van het thans lopend jaar. De fractie vraagt naar mogelijkhe den deze tekorten in de nabije toe komst te verminderen. Welke toe zeggingen zijn van „Den Haag" ontvangen inzake het door de ge meente verleende extra krediet van 1,2 miljoen gulden? Wordt door „Den Haag" hierover rente ver goed? Ten aanzien van het boekenfonds stelt de fractie zich op het stand punt, dat verlaging van de ouder bijdrage in dit fonds niet gewenst is. Tot slot Mijnheer de Voorzitter wensen wy u toe dat u de eindjes van de financièle en economische touwtjes voor het dienstjaar 1980 zodnig aan elkaar weet te knopen dat Holten er wel by mag varen.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5