ierste nieuwsbrief informeert ver de bootvluchtelingen holten )e Vietnamezenin Ho/ten HELP IN CAMBODJA CBTB Overijssel 60 jaar ABN BANK Nieuwe chef kas bij de Rabo-bank W HOLTENS NIEUWSBLAD IEUWSBLAD Vrijdag 2 november 1979 31e jaargang - no. 44 Hoofdredacteur J Wiggers Kolweg 14 tel 05483 1350 Red medewerker D J Mondeel Verzetstraat 70. tel 05483-2099 Stichtingsbestuur Kozakkenstraat 5. tel 05483 3 022 Advertenties Schouwburgplein 7. Almelo, tel 05490-10060 ibonnementsprijs f 21.- per jaar. Losse nummers 40 cent Gedrukte oplage 3075 Uitgeversmaatschappij Van der Loeft B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad „Zoals de meeste Holtenaren wel gemerkt zullen hebben, wonen er sinds enige tijd een aantal Vietnamezen in Hol ten. Over het hoe, wie, wat en waarom volgt hier enige informatie". Met deze woorden begint de eerste Nieuws brief over de bootvluchtelingen in onze gemeente, die de Kerngroep, welke zich met de begeleiding van deze uit heemse gasten belast heeft, dezer dagen heeft uitgegeven. De nieuwsbrief behandelt tal van aspecten, die aan de komst van deze vluchtelingen verbonden zyn. Zo wordt gezegd, dat de redenen waarom zij hun land ontvlucht zijn van politieke en economische aard z\jn De meeste van deze mensen waren aanhanger van het vorige regime en zijn gekant tegen het huidige communistische régime Ook op economisch gebied zijn de zaken zo sterk veranderd dat ze het hier erg moeilijk mee kregen Door deze politieke en economi sche veranderingen is b v de situa tie voor de mensen die leefden van de kleinhandel uiterst onzeker ge worden Niet aanhangers van de nieuwe ideologie aldus de nieuws brief, werden ..her-opgevoed" in speciale kampen Scholen veran derden van leiding en onderwy- sprogrammas/studierichtingen werden opgeheven Gezinnen wor den of dreigen te worden overge plaatst naar nieuwe „economiese zones" Al met al vinden deze men sen de situatie zo onleefbaar dat ze net land willen verlaten Dat was ook het geval met de groep mensen die op het ogenblik in hotel ,.de i Holterberg' wonen Zij zijn ria drie dagen op open zee in een klein boo- I tje te hebben rondgedobberd, door het Nederlandse schip ..de Seroos- Kerke" opgepikt dat hen naar Hong Kong heeft gebracht Neder land is voor hen geen bewuste keu ze zegt de nieuwsbrief maar meer I door het toeval bepaald doordat een Nederlands schip hen oppikte Organisatie In de nieuwsbrief wordt verder in gegaan hoe dit nu allemaal georga niseerd is De Vereniging Vluchte lingenwerk Nederland is belast met en verantwoordelijk voor de op vang van vluchtelingen in Neder land Hierby doet de vereniging het uitvoerend werk en betaalt CRM. De vereniging selecteert geschikte gebouwen die als opvangcentrum kunnen dienen In het Holtense ge val nam de eigenaar van ..de Hol terberg" contact op met CRM Hoe dat verder gegaan is werd reeds uitvoerig in deze krant uit eengezet Belangryk is dat door de gemeente een maatschappelijk werker/coordmatoi beschikbaar is. gesteld en dat een kerngroep werd opgericht Deze kerngroep stelt zich tot laak, het hele programma rond de introduktie van de gasten te bege leiden en vormt a h w de eerste achterban van de maatschappelijk werker/coördinator Er zijn gastgezinnen gezocht en gevonden die de Vietnanezen bege leiden by de kennismaking met de Nederlandse maatschappij Verschillende vrywilligers helpen bf) allerlei aktiviteiten De Vietnamezen zyn medisch on derzocht. - Er zijn taallessen georganiseerd - Kinderen en scholieren gaan nu naar school. - enz enz. Toekomst In de nieuwsbrief worden ahw bakens uitgezet over de toekom stige ontwikkeling Daarvan wordt gezegd „In de komende maanden moeten deze mensen verder kennis maken met de Nederlandse kui tuur Zij moeten een evenwicht vinden tussen aanpassen aan onze kuituur en het behouden van hun eigen kuituur Zij moeten een plaats vinden in onze maatschap pij. woonruimte moeten er gevon den worden, mensen moeten werk zien te vinden en misschien een nieuw beroep leren Men wil mis schien gaan studeren enz enz Dat dit alles bepaalt niet gemakkelijk gaat. ondanks de goede wil van deze mensen, beseft men gauw ge noeg als men alleen al denkt aan de taalproblemen en het kuituurver- schil tussen Nederland en Vietnam Geen enkele vluchteling spreekt Nederlands en slechts 3 a 4 mensen spreken Engels Ook speelt verder mee dat deze groep bij toeval in Nederland is terecht gekomen dat dit dus geen bewuste keus is In feite zouden de meesten liever naar Amerika gaan omdat daar familie zit Wat de mogelijkheden hiervoor zijn is nog niet duidelijk Wat wel duidelijk is. is dat deze gewen ningsperiode tyd gaat kosten Een van de grootste problemen is wel de taal hier wordt dan ook hard aan gewerkt De lagere school en de mavo werken allebei met een aan gepast programma, waarbij het grootste accent valt op de taal De rest van de groep krijgt in het cen trum 4 uur per dag taalles" Samenstelling De hele groep is afkomstig uit de omgeving van Vung Tau, een zee haven 150 km van Saigon, en heeft voornameiyk geleefd van de visse rij Hoewel de leeftijd varieert van 14 maanden tot 64 jaar. is de groep in totaliteit tamelijk Jong Van de 61 mensen zijn er 52 jonger dan 30 jaar Op één gezin na, dat redelijk compleet is bestaat de groep uit onvolledige gezinnen en alleens taanden zoals b v een meisje van 14 jaar Hoewel men het misschien niet meteen verwacht, zyn deze mensen katholiek Men gaat hier dan ook wekeiyks naar de kerk en één keer in de maand word er een Vietnamese mis gehouden. Financiën Nu al Is gebleken dat een aantal kosten die gemaakt moeten wor den, niet gesubsidieerd worden. Een groepje Vietnamese kinderen op een wandeling door het dorp in gezelschap van de heer en me vrouw Mol. Dit zijn b.v. kosten die vrijwilli gers maken en die naar later blijkt niet gedeclareerd kunnen worden, of andere kosten die de kerngroep noodzakelijk vindt, maar niet sub sidiabel zijn. Hoewel het nu niet direkt grote bedragen zijn, tikt dit toch aardig aan, daarom is er een banknummer geopend waar men sen een bijdrage kunnen sotrten Dat is bij de Rabobank, giro 875587 en bank no. 328531472 tnv. Boot vluchtelingen Holten. namezen zyn hardwerkende men sen met een grote mate van eigen inbreng en inzicht. Man en vrouw verhouding Emancipatie heeft in Vietnam nog niet zoveel betekenis. De man is nog de meerdere van de vrouw In het openbaar scheiden mannen en vrouwen zich meestal in twee groe pen. Jongens zoeken contact met de meisjes, nooit omgekeerd. Jon gens lopen soms hand in hand. meisjes zelden, een jongen en meisje nooit Bij mensen met een Christelijk geloof, spelen deze za ken iets minder. Omgangsvormen Men heeft erg veel eerbied voor ou deren. Gehoorzaamheid is een be langrijke familieplicht. De saam horigheid is groot binnen dezelfde bevolkingsgroep. Iemand voorstel len, doet men in de volgorde van belangrijkheid, waarbij eerst de man, dan de vrouw worden voorge steld Een Vietnamees zal altijd vriendelijk en voorkomend zyn, het is in Zuid-Oost Azië zeer onbeleefd iemand in het ongelijk te stellen, waardoor „gezichtsverlies" op treedt. Hiermee wordt bedoeld dat het een grote schande is voor een Vietnamees om openlijk ongelijk te hebben Dit is zo belangrijk bmnen deze kuituur, dat replies hierop stuk lopen Een Vietnamees zal nooit zichtbaar kwaad of geïrri teerd worden, zoals wij dat kennen. Hij beschikt over een grote dosis zelfbeheersing Ongenoegen zal hij niet laten merken Men is erg leer gierig en gedisciplineerd Ook wil men graag helpen. Fietsen Een aantal mensen is al zo vriende lijk geweest om een fiets aan te bie den. maar omdat de gasten niet aan onze verkeersregels gewend zijn, vraagt de kerngroep nog even geduld te hebben. Omdat er lang niet voldoende fietsen beschikbaar zyn, zal een aantal gasten een fiets moeten kopen Dat lijkt haar ten opzichte van diegene die een Fiets gratis krijgen, niet helemaal eerlijk. Daarom vraagt zy iedereen die een fiets wil aanbieden, deze niet te ge ven. maar voor minimaal f25- te verkopen Men kan dan zelf beslis sen of men dit bedrag schenkt aan de kerngroep voor het werk met de vluchtelingen. Kulturele verschillen De Vietnamese kuituur stamt in oorsprong af van de Chinese kui tuur Ook op dit moment leven er nog steeds Chinezen als zelfstan dige groep in Vietnam De Vietna mezen beheersen het overheids apparaat en de landbouw, terwijl de Chinezen meer de handel en de industrie domineren (domineer den) Dit laatste, omdat de Chine zen een zakelijkere instelling heb ben. Amerikaanse invloeden zijn vaak duidelyk waarneembaar bin nen de Vietnamese kuituur. Viet- Ruim 2 1/2 miljoen Cambodjanen. onder wie 700 000 kinderen en zieken, hebben hulp nodig Tengevolge van de conflicten in hun land is er geen voedsel meer verbouwd en lyden tallozen aan ern stige ondervoeding en aan ziekten als malaria, dysentrie. tbc en blindheid Het Kinderfonds van de Ver Naties, Unicef, en het Inter nationale Comité van het Rode Kruis hebben toegang gekregen tot Cambodja om onder alle groepen slachtoffers voedsel te distribue ren en medische hulp te brengen Sinds vorige week is al een groot aantal hulpvluchten uitgevoerd Het geld daarvoor moet echter nog worden verkregen, evenals de financiële middelen voor de rest van een grootscheeps hulpprogramma dat zes maa.iden in beslag zal nemen U kunt deze actie van Unicef en Rode Kruis steunen door een gift over te maken op de speciale girorekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis De hulp in Cambodja is absluut noodza- keiyk om te voorkomen dat nog meer slachtoffers onder de bevol king vallen Dus giro 777. Rode Kruis Den Haag Hartelyk dank' Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3. tel 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen by H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur Wat een Vietnamees niet gewend is: - De regelmaat en perfectie, zoals werktijden,winkelsluitingen bus- tyden het voeren van licht op een fiets en sommige verkeersregels vindt men soms niet zo belangrijk en niet zo vanzelfsprekend als wij dat vinden. - Het voeren van vaste prijzen in winkels, zodat men niet kan afdin gen. - De geëmancipeerdheid van de nederlandse vrouw. - Onze grote welvaart. Samenstelling kerngroep Maatschappelijk werk/coördina tor WJ Albers, Constantijnlaan 4. Lochem Tel 05730-3768, Voorzit ter/studiezaken G.H Dijkerman. Diessenplasstraat 9, Holten Tel 2431, Penningmeesteres HJ Ro- bers, Raalterweg 15, Holten Tel. 1649; Sekretariaat J Beltman, Tuinstraat 12, Holten. Tel 3007, Vervoer mevr Wiersema, Gaar- denstraat 28, Holten Tel 1428, Gastgezinnen mej A.M Lunsink, Diessenplasstraat 34, Holten Tel. 3088. J Neurink, Schuttersweg 13, Soc.Kult.Akt. J H Kampman, 't Paalhuus, Holten. Tel. 2755. Tel. opvangcentrum 3636. Per 1 november j.l. is de heer G.R van der Wiel te Lunteren benoemd tot chef kas van de Rabobank „Holten" In die functie krijgt hij de leiding over de medewerk(st)ers die de cliënten van dienst zijn niet al leen bij kashandelingen, maar ook bij de advisering en verkoop van overige balieproducten zoals rei zen, eenvoudige verzekeringen, vreemd geld, spaar- en deposito- vormen en het binnen- en buiten landse betalingsverkeer De heer Van der Wiel (36 jaar) heeft al ruime bankervaring opgedaan. Sinds 1972 was hij belast met de leiding over het bijkantoor van de AMRO-bank in Lunteren Binnen kort hoopt het gezin Van der Wiel zich in Holten te vestigen De huidige chef kas/giro, de heer D(inant) Ligtenberg krijgt als taak de advisering van cliënten over o.a. financieringen in de particuliere sector (woningfinancieringen, con sumptieve kredietverlening), effec ten en overige beleggingen Om het de assurantieadviseur, de heer R Kuipers, nog meer mogelijk te ma ken (toekomstige) verzekeringen voor zijn rekening te nemen Op die manier blijft hij ook in de toekomst een veel geziene figuur, maar dan meer in de spreekkamer dan aan de balie! Op maandag 12 november 1979 viert de Overijsselse Christelijke Boeren- en Tuindersbond haar 60- jarig bestaan met een herden kingsbijeenkomst en een feest avond in Buitensocieteit te Zwolle In het middagprogramma zal o a het CDA 2e Kamerlid Maarten Schakel het woord voeren over de christelijke maatschappelijke or ganisatie nu èn in de toekomst Het programma zal worden omlijst door een koperensemble Na een gezellig samenzijn in de foyer van de Buitensocieteit zal het avondprogramma starten met me dewerking van de Eufonium Sin gers (Wilsum), de showband Jubal (Zwolle), de Modem Vocal Group (Zwolle), het accordeonorkest Me- lodia en de zanger-cabaretier Bob Vrieling Verwacht mag worden dat veel CBTB-leden deze jubileumdag bij zullen wonen Kaarten kunnen de leden via hun eigen afdelingssekre- tarissen aanvragen. In oktober 1967 zyn wy gestart met het Bankbedrijf in de voorkamer vandefam Soer, alhier Na in april 1968 verhuisd te zyn naar het ge bouw v d kleuterschool, bleek ook dit slechts van korte duur. want in november 1970 vertrokken wy naar het noodgebouw naby het Politie bureau In deze laatste huisvesting konden wy ons geheel voorberei den op de bouw van een ruim en modern bankkantoor, dat gereali seerd kon worden doordat steeds meer zowel zakeiyke als partiku- liere relaties hun vertrouwen schonken aan onze Bank De offi ciële opening vond plaats op 13 juli 1972 Niet alleen ons kantoor groeide uit tot een modern bank kantoor ook het personeelsbe stand nam toe en wel van 2 naar 5 Tydens de op 24 april 1979 ge houden raadsvergadering heeft de gemeenteraad ingestemd met een door het college van Burgemeester en Wethouders opgestelde nota over „Open heid en Openbaarheid van Be stuur" In deze nota staan o.a. voorstellen om a. een uittreksel uit de beslui tenlijst van de wekelykse B W vergaderingen aan raads leden èn de pers ter beschik king te stellen; b. beslissingen van B W waar tegen op grond van de Wet AROP beroep kan worden aangetekend, te publiceren; c de verleende bouwvergun ningen ter inzage te leggen Het College van B W is voor nemens met ingang van vrijdag 2 november iedere week in het Holtens Nieuwsblad een offi ciële publicatie op te laten ne men waarin de onder a, b en c genoemde onderwerpen vermeld zyn Daar beslissingen, waarte gen AROB-beroep open staat en bouwvergunningen geno men c q verleend worden in een B W vergadering, heeft het college besloten dat deze pun ten als onderdeel van het uit treksel uit de besluitenlijst ge publiceerd zullen worden Ge noemd uittreksel zal in „tele- gramstyl" de verschillende agen dapunten vermelden, zonder dat daarin meer uitgebreid op de onderwerpen kan worden in gegaan Vandaar dat iedere keer een afsluitende passage opgenomen wordt met de vol gende inhoud „Ukuntzichvoor het inwinnen van nadere infor matie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelykheden tot het indienen van een be zwaar of beroepschrift in ver binding stellen met de Afdeling Algemene Zaken ter gemeente secretarie UITTREKSEL UIT DE BESLUITENLIJST VAN DE B W VERGADERING VAN 23 OKTOBER 1979 1 VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN' H Rensen voor het verande ren van een schuur voor het pand Beumersteeg7 W M Veneklaas-Slots voor het vergroten van zijn wagen berging Pasmanweg 1 T Hofman voor het vergroten van zyn voorstal, Markelose- weg 23 G Bieleman voor het plaat sen van een rundvee of fok- varkensschuur met wagenber ging. Maneschynweg 14 M Scholman voor het aan brengen van een afdak tegen de schuur en het plaatsen van een raamkozijn in de schuur, Verzetstraat 10 M A Bekkernens voor het aanbrengen van een over kapping. mits hiervoor een bouwvergunning wordt aan- gevragd, Industriestraat 14 Fa T StukkerenZn voor het verbouwen en vergroten van het garagebedrijf, met toepas sing van de algemene verkla ring van geen bezwaar d d 20- 10-'79 Dorpsstraat 27 H Schuppert voor het bouw- wen van een woning, met toe passing van de algemene ver klaring van geen bezwaar d d. 20-10-'79, Kosterpad. 2 VERLEENDE HINDERWETVERGUNNING B J H Bronsvoort voor een rundvee- en varkensbedrijf met opslag van mest en aardo- lieprodukten, Pasopweg 3 J.G Kemper voor het uitbrei den van een rundvee- en var- kensbedryf met opslag van .mest, Helhuizerweg 24. 3 Op verzoek van W.G. Beek man, Houtweg 9, is zyn bouw vergunning ingetrokken en zal 50% gemeentelyke leges- kosten gerestitueerd worden 4 J.A. Meyermans. Boeren- danssteeg 2, rietsubsidie ver zoek in principe akkoord te ad viseren de com missie gemeentewerken 5 Th.W Luiten, Haarlerweg 6, verzoek om rietsubsidie op grond regeling Landelijke Bouwkunst akkoord, behou dens goedkeuring gemeente raad. 6 Na.v verzoek P v.d.A.- fraktie om krediet t.b.v AHOB beveiliging spoorweg overgang Dikkesteensweg in raadd.d 29-10-'79 te behande len is besloten om met N.S. contact op te nemen over uit voering. 7 Nu blykt dat sta-caravans op terrein Hotel „De Holterberg" alle in gebruik zyn by de Viet namese vluchtelingen is be sloten geen aktie te onderne men om aanvankeiyk leeg staande caravan te verwyderen. 8 Gedeputeerde.Staten, Werk groep Klein Beraad, heeft opmerkingen gemaakt over ontwerp-bestemmingsplan Bedrijventerrein „De Haar- II", afd Algemene Zaken zal rapporteren en hierby be trekken een rapport van het Gewest over de sociaal- economische ontwikkeling in Midden IJssel. U kunt zich voor het inwinnen van nadere informatie over de zaak zelf dan wel over even tuele mogelijkheden tot het in dienen van een bezwaar- of be roepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie V00RBEREIDINGSBESLUITEN De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de RuimteUjke Orde ning bekend, dat de raad van die gemeente in zyn vergade ring van 29 oktober 1979 heeft besloten 1 te verklaren, dat een herzie ning van het bestemmings plan „Holten Kom Noord" en een herziening van het be stemmingsplan „de Haar" wordt voorbereid, voor zover omvattende de gebieden welke in gele respectievelyk paarse kleur op de by de raadsbesluiten behorende en als zodanig gewaarmerkte te keningen zijn aangegeven Deze voorbereidingsbesluiten hebben betrekking op het perceel Stationsstraat 9 en op een gedeelte van het perceel sectie F nr 2875, gelegen op de hoek Reilinksteeg- Denneboomstraat 2 te bepalen, dat het betref fende besluit in werking treedt met ingang van de dag der bekendmaking. De raadsbesluiten met bybeho- rende tekeningen liggen van de dag der inwerkingtreding af ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Holten. 2 november 1979 De burgemeester voornoemd. W L.F C van Rappard.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1