en kapstok denkt niet, Ëfien fotomodel wel 2.95 2.75 7.50 Op uw gezondheid DE BOERDERIJ Drainage „EXCAUBUR" „BRAKULA" Ipen schooltijd „Rijker" gas door de leiding Programma Radio Oost jven 00 95 50 SO SO )0 15 WOL EN ANTIEK DIKKE, GEMÊLEERDE BREIBERBER DUNNE, GEMELEERDE BREIBERBER WIT FRANS PORSELEIN nuchtere stierkalveren ZIT- SLAAPKAMER 2e hands tractoren KUYPERS B.V. verhuizingen transporten FA. H. MÜLLER EN ZN. HUDSON MASSAGEPENTY nu 2.- voordeel HAG0 NED BV. MEDEWERKSTERS BAR-DANCING B00DE BATHMEN HOLTENS NIEUWSBLAD - 2 NOVEMBER 1979 - PAO 11 ent ze wel, de kreten uit schooltijd: „Ik word la- buschauffeur" en „Ik deontwerpster". „Ik rd lekker piloot". „Nou, word gewoon moeder", nmige mensen weten al taf de kleuterschool wat later" willen worden, deren veranderen rege- atig van idee. Maar één ig hebben we allemaal leen: „Later", valt de iktijk soms bitter tegen. en komen helemaal niet in het hen zo ideaal lijkende beroep cht. Door gebrek aan voorop- ling, door de verkeerde oplei- g of door persoonlijke omstan- heden Maar ook voor degenen wel hun „droomberoep" kun- gaan uitoefenen, valt de prak- vaak tegen Dan blijkt het werk soms heel anders dan je dacht. Een voorbeeld van zo'n droomberoep is het beroep fotomodel-mannequin. „Een kapstok denkt niet, een foto model wel...?", is de vpelzeggende titel van een aantal radio- en televi sieprogramma's die Open School tijd in de week van 28 oktober tot 1 november uitzendt. Als „Thema van de week" worden fotomodel len-mannequins in hun werk- ge volgd. Daaruit blijkt, dat een foto model soms inderdaad niet veel meer mag zijn dan een levende kapstok, die heel hard moet wer ken voor weinig geld. Wel wat an ders dan de glitter en glamour en roem, waar de meeste dames (en ook heren) van dromen by dit be roep." Die glitter is slechts buiten kant De roem en rijkdom blijkt slechts voor enkele uitverkorenen weggelegd, de mooie beloftes in de wervingsadvertenties ten spyt. En eigeniyk geldt dat voor elk beroep: soms is het helemaal niet zo leuk als het lijkt. Werken voor je lol In onze maatschappij is werken belangrijk. Zonder werk zou onze maatschappij er heel anders uit zien. Door werk krijg je geld. Maar werken kan veel meer zijn dan geld verdienen. Gelukkig denken steeds meer mensen over werken lom. v.d. Ree Flisweg 1 Holten. 100% wol, voor pen nr. 7 von 3.75 voor 100% wol, voor pen nr. 3 1/2 of 4 von 3.95 voor Bij de oude en antieke meubels op de deel hebben een grote kollektie. kaarsenstandaard al vanaf andersdan dat het alleen maar een plicht is. Werks of arbeid is een recht. En het is het recht van iedereen die kan en wil werken, om dat op zo'n manier te-doen, dat hy of zy er plezier in heeft. Dat je je baan leuk vindt, omdat die by je past. En dat is nog heel wat anders, dan het begrip „passende arbeid", dat je byvoor- beeld als werkloze by het arbeid sbureau te horen krygt. Voor veel mensen is werken ook een manier om je zelf te kunnen ontplooien, om je zelf te zyn. Maar toch lukt het vaak niet om zulk werk te krij gen... De een heeft rotwerk, de ander is werkloos Er zyn mensen, die werken als een last voelen; anderen voelen zich overbodig, omdat ze geen werk kunnen vinden. Sommige mensen voelen zich ongelukkig in hun werk, omdat ze meer zouden kun nen en willen en weer anderen vin den het moeilyk een beroep te kie zen Want er komen niet alleen mensen van school die precies we ten wat ze willen. Sterker nog, die mensen vormen een kleine min derheid. Bovendien, mensen ver anderen en vinden daarom soms hun beroep niet leuk meer. Of je bent jarenlang thuis gebleven voor de kinderen en kan niet meer aan de slag komen of wilt wat anders dan je vroeger deed Het is ongelyk verdeeld met het werk, dat isduide- lyk. Weten wat je wilt en kunt Wat veel mensen niet weten is, dat er vele manieren zijn, waarop je in dit soort situaties geholpen kunt worden. Als je van werk wilt ver anderen, ais je niet weet wat je wilt en als je het wel weet, maar je afvraagt of dat werk wel bij je past. En denk vooral niet dat je de enige bent met dit soort vragen. Deze vragen worden zo vaak ge steld, dat duizenden Nederlanders er hun beroep van hebben ge maakt, anderen te helpen bij het zoeken naar een antwoord. Arbeidsbureau is meer dan eén banenmarkt. De meest bekende vorm van hulp zyn de arbeidsbureau's Daar doen ze echt veel meer dan „passend werk" voor je zoeken als Je werk loos bent. Aan alle arbeidsbureaus zyn mensen verbonden, die advie zen kunnen geven over het beroep dat by je past. Ze weten er alle ma nieren om je te scholen of om te scholen voor een beroep en hoe je dat financieel kunt regelen En als je niet weet wat je wilt, zyn er be roepskeuzeadviseurs, die door middel van tests en gesprekken samen met jou bekyken, wat het beste by Je past. Wat je wilt en wat je kunt. Die tests zyn vry uitvoerig en duren soms ook een hele dag. Van tevoren praat de beroepskeu zeadviseur met je over je achter gronden, wensen en problemen. De uitslag bespreek je samen met de beroepskeuzeadviseur Die legt ook uit wat je met jet advies kunt doen. Niets moet, beslissen doe je zelf Het is echt niet zo, dat „het arbeidsbureau" dat voor je uit maakt. Je kunt zo'n beroepskeu zeadvies zelf aanvragen. Gewoon naar een arbeidsbureau in de buurt stappen en een afspraak maken. Ook zyn er op het arbeidsbureau beroepenkonsulenten. zy kunnen je meer informatie verschaffen of vertellen hoe je dat te weten kunt komen en ook, of er in dat beroep veel werk wordt aangeboden. Adviesbureaus Veel minder bekend zyn de parti- kuliere adviesbureaus. Het zou te veel zyn om ze hier allemaal op te nomen. Je komt er gemakkeiyk achter welke er by je in de buurt zyn, door in de Gouden Gids te ky- ken onder het hoofdstukje „Ad viesbureaus Beroepskeuze". Deze bureaus werken vaak veel uitge breider dan de arbeidsbureaus. Als je er een opbelt en je probleem uit legt, zyn ze altyd wel vriendeUjk genoeg om je te vertellen, wat ze wel of niet voor je kunnen doen. Dat is tenslotte hun broodwinning. Wy belden op dezelfde manier het NIB (Nederlands Instituut voor Studie- en Beroepskeuzebegeleiding). Van hen zyn de volgende tips: In het al gemeen geldt: praat met zoveel mogeUjk anderen over watje wilt of wat je bezig houdt. Als je zeker weet. dat je een beroep graag wilt uitoefenen, ga toch eerst praten met iemand die al in dat beroep werkt. Die kan je vaak uit de droom helpen. Als een beroep je lykt, in formeer goed wat voor opleiding je er voor nodig hebt en wat voor mo ge ïykheden er zyn. Als Je wilt weten hoe het in een bepaald bedryf toe gaat, kun je rustig de afdeling pers oneelszaken opbellen om informa tie Je kunt ze ook vragen om mee te gaan met een excursie. Elk be drijf heeft wel eens zo'n excursie en meestal weigeren ze zo'n verzoek niet. Het bedryf heeft er zelf ook baat by om zo duideiyk mogelyk voor de dag te komen. Als je echt niet weet wat je wilt, praat er eens met een beroepskeuzeadviseur over Die kan je helpen door te on derzoeken waar je belangstelling voor hebt, wat Je kunt en of het werk wat je kiest ook by je past De adviseur geeft de weg aan en vertelt zoveel mogeUJk over wat Je wilt we ten. Beslissen doe je altyd zelf En gaat u solliciteren, vragen staat vry, zeker voor Over het thema „droomberoep" is een informatie map verkrygbaar by Open School. Postbus 600. 3700 AP Zeist. Tel: 03404-22868 Prys per map f 2 50. Het programma „Een kapstok denkt niet, een fotomodei wel. wordt als onderdeel van de Open Schooltyd programma's uitgezon den op televisie zondag 28-10 om 14.45 uur via Nederland 2, donder dag 1-11 om 10.45 uur via Neder land 1 (herhaling) radio dinsdag 30-10 om 14.50 uur via Hilversum 2, woensdag 31-10 om 23 00 uur via Hilversum 2 (herhaling). GEVRAAGD: voor de mesterij DERK JANSSEN Telefoon 1583 De verordening, die de tarieven regelt voor de aardgaslevering, moet herzien worden. De Neder landse Gasunie heeft sinds 1 juli 1979 aan het Gronings aardgas ook gas uit andere gasvelden toege voegd, welk gas een hogere calori sche waarde heeft dan het Gro nings gas. Het nieuwe, gemengde gas is geschikt voor de huidige gastoestellen, zodat ombouw der toestellen niet nodig is en kook- en baktijden gelijk blijven. Het gemengde gas is rijker en heeft een grotere dichtheid, waardoor voor dezelfde hoeveelheid minder kubieke meters (m3) nodig zijn. De gasmeter draait iets langzamer Er wordt meer „waar" voor dezelfde kubieke meterprijs geleverd. De Gasunie nu gaat de hogere calo rische waarde in de tarieven door berekenen. Dat gebeurt ook in de gemeentelijke verbruikstarieven via een bepaalde berekening. De vast te stellen gemiddelde calori sche bovenwaarde zal maandelijks door de Nederlandse Gasunie wor den opgegeven. De aanpassing van de gastarieven betekent geen ver hoging voor de gebruiker. In even redigheid tot de stijging van de ca lorische waarde daalt het aantal verbruikte kubieke meters. Voor 1979 is nog geen aanpassing van de voorschot-nota's nodig. Voor de verwerking van de calori sche verrekening in de gemeente lijke gas- en verbruikstarieven krijgt de gemeente van de Neder landse Gasunie een eenmalige uit kering van f 10.000-, vermeerderd met f 0.75 per aansluiting per 1 ja nuari 1979. aldus het uitvoerige voorstel van het college. Jongeman zoekt te Holten of omg. Tel. 05488-15606. Keuze uit 25 stuks SLOOTSMID Laren (Gld Tel 05738-12 27 Voor vakkundige en Keizersweg 1 - Holten tel. 05483-3335 Agentschap: Van Gend en Loos praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Een goede vriend van ons wilde zijn vrouw verrassen met een kado voor haar verjaardag Zoals zo vaak voorkomt, bevatte de ver langlijst maar weinig wensen Toch wilde hij er iets origineels van maken Op een zaterdag, toen zijn vrouw een dagje naar familie was. pakte hij de kamera Hij g«ng een reportage" maken, een verhaal in foto's over een dag uit het leven van hun dochtertje Mirjam Het lieve kind snapte er niets van want de hele dag was haar Pappie druk met de kamera. Toen de serie foto's ontwikkeld was, liet de trotse vader ons de komplete serie zien. Natuurlijk dacht ik meteen aan deze rubriek en op de vraag of ik ook een paar foto's mocht gebruiken, werd positief gereageerd. Zodat ik in staat ben u enkele hoogtepunten te laten zien uit het dagelijkse leven van Mirjam van der Voort, een driejarige peuter, die geniet van het leven als ze lekker in de tuin zit te rommelen met haar speelgoed Of na het eten een appel eet die blijkbaar zo lekker is dat het water haar uit de mond loopt En die's avonds, voor ze naar bed gaat, nog even lekker in bad zit te spelen met een rubberbeest, dal ze leert zwemmen. Een paar plaatjes uit een erg geslaagde serie kinderfoto's. Blijft nog de vraag: wat heeft die vader gedaan met de serie van wel 36 opnamen van z'n doch tertje? Het antwoord: hij maakte er een foto album van, schreef bij elke foto een onderschrift en dat fotoboek kreeg de moeder als geschenk. De titel van het boek was: „Dag Mirjam! Ik ben niet bij de aanbieding van dit kado geweest, maar neemt u van mij aan, dat het erg op prijs werd gesteld. Misschien is het ook voor u een idee om een ander met een érg mooi, maar met kostbaar, geschenk te verrassen Het borreluurtje met goede vrienden en familie is een van de gezel ligste momenten van de dag Maar wist u dat Nederland een van de weinige landen is die de goede gewoonte van een borrelhapje kent? In de meeste landen krijgt men er helemaal niets, of hooguit een minuscuul schaaltje pinda's by gepresenteerd Maar niet by ons By sommige mensen is de borrelhap uitgegroeid tot een ware cultus Maar als u het wat eenvoudiger aan wilt doen of geen tyd b.ebt, sny dan gewoon wat blokjes worst Byna alle variëtei ten zyn lekker by de borrel Of u er nu een .Jonge" by drinkt of een sherry of zelfs een biertje, een stukje salami, rookworst, leverworst, Gelderse of boerenmetworst gaat er altyd wel in. En keus is er genoeg, want er bestaan meer dan 100 soorten worst. Een plankje met blokjes worst, een paar stukjes augurk erby en proost, op Uw gezondheid! Het programma van Radio Oost voor de komende dagen is als volgt samengesteld: Donderdag 1 november: 12-13.00 uur en 5-6 uur: ANP plus nieuws uit Gelderland en Overijssel, 's Avonds: knelpunten in de regio; bespreking omstreden kankerthe rapie dokter Moerman. Vrijdag 2 november: 12 -12.30 en 5-6 uur: ANP plus nieuws uit Gelderland en Overijssel 5-6 uur: Met Radio Oost weekend in Tips voor uitgaanders en thuisblijvers. Tuinpraatje Rob Herwich Zaterdag 3 november: 12-12.30 uur: ANP plus nieuws uit Gelderland en Overijssel Sport volleybal-Quick Orion tegen PVC Blokkeer Paar- desport- indoor Twente in Wierden. Voetbal le klas B Bennekom-Dos Kampen Uitslagen alle gespeelde wedstrijden, wielersport en andere berichten Zondag 4 november: 11-12 uur Mu ziek op verzoek Gelukwensen van luisteraars Sport Studiogasten Natuurpraatje door Rien Snijders 5-6 uur nieuws plus Radio Oost- sport Motorcross Hengelo Voet bal Amateur weekend topper Arnhemse Boys-Velpse Boys Ama teurvoetbal Uitslagen hoofdklasse B Rheden-Haaksbergen Eredivi sie: FC Twente-Go Ahead Eagles, plus alle sportuitslagen. Maandag 5 november: 12-12 30 uur en 5-6 uur ANP plus nieuws uit Gelderland en Overijssel, 12 uur tips over groente- en fruitprijzen, 5-6 uur boerenprogramma Radio Oost sociaal. Dinsdag 6 november: 2-12.30 uur en 5-6 uur ANP plus nieuws uit beide provincies; 5-6 uur: mensen maken nieuws. Woensdag 7 november: 12-12.30 uur en 5-6 uur: ANP plus nieuws uit beide provincies. Avondprogram ma: op locatie in Ulft. Op verzoek van de Plaatseiyke Commissie voor de ruilverkaveling organiseert het Consulentschap voor de Rundveehouderij te Hen gelo in het ruilverkavelingsgebied een „Drainage schoonmaakdag" Een aantal apparaten zal worden gedemonstreerd, zodat men zich over de methode een oordeel kan vormen De aanschafkosten van dergelijke apparaten variëren van flOOO - - f5000.-. Daar dit onder houd niet aan tijd gebonden is en dus veelal als winterwerk gedaan zal worden is aanschaf door een combinatie van een aantal bedry- ven een goede mogelijkheid. De demonstratie vindt plaats op donderdag 8 november 's morgens van 10.00-11 30 uur op het bedryf van J W Reylink, Dorpetaijk 15 te Holten en 's middags van 14.00- 15.30 uur op het bedryf van G.J. Kottelenberg, Stokkumervlierweg 2 te Markelö. MODECENTRUM Wij zoeken voor een object te Holten voor de schoonmaakwerkzaamheden in de ochtenduren. Werktijden. 6.30-8 30 uur Heeft u interesse? Bel dan naar ons districtskantoor te Apeldoorn. Tel 055-251777. presenteert: a.s. zondag en in ons gezellige boerencafé gezellige bars en sfeervolle verlichting aanvang: kwart voor acht TOT ZIENS IN BOODE

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11