Spelende kinderen brengen het jaar van het kind in de huiskamer Herenkostuum soepeler en stijlvoller Strakkere lijnen en veel combinatie Fiets wordt steeds meer populair Katoen geeft fleur 'mmwmmat Illlllllllllllllllilllllllilllll HOLTENS NIEUWSBLAD - 19 OKTOBER 1979 - PAG. 7 Runen AIS verwachting is dat ook in de Jomende jaren de verkopen in de iuurt van dit cijfer zullen liggen. In frijwel alle landen ter wereld heeft ich een soortgelijke ontwikkeling roorgedaan. Vooral in de Ver- ligde Staten van Amerika is de «nemende belangstelling voor de its spectaculair geweest. 'aorom kwam de (iets terug? MBEoals dat bijna steeds het geval is, Ijrlun je ook de terugkeer van de fiets v«^iet uit een enkel feit verklaren. •^Verschillende motieven hebben 軫aarbij een rol gespeeld: motieven {'«wie in verband staan met de toege- ^fsqmen welvaart en de problemen cjpie uit deze welvaartstoename zijn 9 voortgekomen. Zo speelt om te be- knnen het gezondheidsmotief een langrijke rol. Fietsen is gezond, lere arts zal deze uitspraak on- irsteunen. Bewegingsarmoede leeft veel mensen naar de fiets te- uggebracht. Een ander hiermee amenhangend motief is het mi- ieuvriendelyke karakter van de iets. Wie het milieu, ons aller leef- limaat, een goed hart toedraagt, laakt wanneer maar enigszins nogelijk gebruik van de fiets. e fiets toch is een vervoermiddel lat geen Lawaai veroorzaakt, geen chadelijke uitlaatgassen produ- eert, geen aanslag doet op kost- >aar en schaars geworden ener giebronnen, geen materiaalver- pilling kent, relatief goedkope veg-, parkeer- en stallingsvoor- lieningen vraagt, betrekkelijk veinig van de ook al schaars ge- vorden ruimte in beslag neemt en n aanschaf en onderhoud veruit (et goedkoopste vervoermiddel is lat nagenoeg geen bijkomende tosten vergt. jaarnaast biedt fietsen ontegen- eggefijk voordelen in het verkeer 'oor het overbruggen van korte af tanden (tot 8 a 10 kilometer). Je tornt op de fiets in vele gevallen gewoon sneller op de plek van be stemming. Andere gebruiksdoelen De fiets wordt anders gebruikt dan vroeger. De gebruiksdoelen zyn veranderd. Nog steeds gaan veel nènsen per fiets naar werk of school en worden op de fiets bood schappen gedaan. Daarnaast heeft ie fiets een nog steeds groeiende functie voor de recreatie gekregen. Voor het maken van tochten, zo maar voor de ontspanning, om te trimmen en voor sportief gebruik is de fiets „in" geraakt. Dit heeft de opkomst van de zogenoemde '„tweede fiets" veroorzaakt: een andere, lichtere en meer sportieve Bets voor de vrije tijd dan de fiets die voor het dagelijkse vervoer wordt gebruikt. Op het ogenblik bezitten de Nederlanders gezamen lijk 9.880.000 fietsen. Een indruk wekkend aantal op 14 miljoen landgenoten en Nederland heeft naar inwoneraantal gerekend dan ook de dichtste fietsbezetting ter wereld. Jaarlijks worden in ons land op de fiets 9 miljard reiziger skilometers afgelegd. Zo'n 70% hiervan komt voor rekening van het woon-werk verkeer en het woon-school verkeer. Van de re creatieve dagtochten die in Neder land worden gemaakt, wordt 22% per fiets gedaan. Bij het bood schappen doen is van alle vervoer middelen de fiets het meest in trek. Volgens recente cijfers schommelt dit aandeel tussen 36% en 41%, Het kunstwerkje „spelende kinde ren" van Yvonne Ypma is gekozen als beste van een serie ontwerpen om het Jaar van het Kind ook in de huiskamer te ondersteunen. Hét zwarte kind en de twee blanke kin deren van het werkelijk mooie beeldengroepje symboliseren het gezamenlijke spel van blanke en gekleurde kinderen die elkaar no dig blijven hebben ook als ze groot zijn. Het doel van dit jaar: het el kaar bewust maken van de nood van de kinderen in de Derde We reld. De VN vraagt alle landen niet al leen naar hun eigen kinderen te kijken maar ook en vooral de blik te richten op het lot van miljoenen, vaak hongerende kinderen in de Derde Wereld. Het werk van de Na tionale Commissie van het Inter nationaal Jaar van het Kind is af hankelijk van vrijwillige bijdragen van de regering, organisaties en particulieren. De Nationale Commissie steunt daarom het idee van het atelier voor ambachtelijke kunst „Wotra", om nu eens niet alleen via de t.v., maar in tastbare vorm, het Jaar van het Kind in de huiskamer te brengen met dit speciaal ontwor pen beeldengroepje van ca 25 cm. hoog Het kunstwerkje is een blij vend aandenken aan dit jaar en de koop ervan steunt de Nationale Commissie van het Jaar van het Kind in financieel opzicht. Yvonne Ypma is een jonge Haagse beeldende kunstenares die zelf ook kinderen heeft. Zy wordt door ken ners een natuurtalent genoemd en is er in geslaagd een beeldje te ma ken dat niet alleen in het Jaar van het Kind in uw huis mag staan, maar dat een echt biyvend stukje kunst vertegenwoordigt. Wotra brengt het als éénmalige uitgave alleen in 1979, waardoor het zyn waarde biyft behouden. Volgend jaar zullen de beeldjes niet meer verkygbaar zyn. Het atelier van de Bergschenhoekse firma Wotra staat in Bleiswyk. Ontwerpers in vaste dienst maken daar verant woorde voorwerpen in hout, steen en keramiek. Het bronskleurige beeldengroepje kan besteld worden door f 39.- over te maken op giro 476304 t.n.v. Wo tra in Bergschenhoek. Zoals reeds gemeld komt een groot deel van de opbrengst ten goede aan de Nationale Commissie Inter nationaal Jaar van het Kind. De Haagse kunstenares Yvonne Ypma met het beeldengroepje „Spelende kinderen". e fiets issinds een jaar of tien weer bijzonder populair. Een populariteit lie een nog steeds stijgende lijn vertoont Dat in tegenstelling tot de in de iren direct na de tweede wereldoorlog vaak gehoorde opvatting, dat de jd van de fiets voorbij zou zijn. De werkelijkheid bleek anders. Dat is Ij voorbeeld af te lezen uit de cijfers betreffende de verkoop van fietsen, a 1952 werden, om een willekeurig jaar te kiezen, in Nederland 365.700 ieuwe fietsen verkocht; in 1960 was dit aantal opgelopen tot 519.000. De anvankeli jk zeer geleidelijke groei vond in 1972 een hoogtepunt met een erkoop van meer dan een miljoen fietsen. De verkoop is daarna blijven "tijgen met soms een kleine terugval zoals in 1973, in 1975 en in 1978. Maar teeds bleven de verkoopcijfers ver boven het miljoen. Het recordjaar fas tot nu toe 1977 met een verkoop van 1,316.000 fietsen. waarbij ook rekening is gehouden met lopen als verplaatsingswyze. Ook import en export Er wordt in ons land niet alleen op fietsen van Nederlands fabrikaat gereden. Er is een niet onaanzien- ïyke import. Om een voorbeeld te geven: van de 1.255.300 fietsen die in 1978 in ons land werden ver kocht, kwamen er 421.787 uit het buitenland, waarvan het grootste deel uit E.E.G.-landen met de Duitse Bondsrepubliek als belang- rykste leverancier (228.138 stuks), op verre afstand gevolgd door Frankryk, Tsjechoslowakye, Enge land, Hongarye en Italië. Niet alleen complete fietsen wor den ingevoerd, maar ook onderde len, zoals in 1978 bijvoorbeeld 140.149 frames voor afmontage tot fietsen. Hier was Engeland de be- Dat katoen niet alleen de associa tie met kleding hoeft op te roepen, bewyzen de nieuwe interieurcollec ties van deze herfst maar weer dui- deiyk. Denkt men vaak dat katoen (in de vorm van broek, jurk of hemd) al léén om aan te trekken is, het te gendeel is waar; katoen neemt na- meiyk letteriyk vier-entwintig uur van de dag een aanzieniyke plaats in by ieder jong of volwassen mens enleven. Vroeger, naast kleding, meestal gebruikt voor lakens en slopen in keurig kraakhelder wit, in flanel voor de winter of hier en daar fyn- tjes geborduurd voor wie dat beta len kon; Voor gordynen in somber fluweel of frêle gekleurd chintz; In de keuken zag je katoen als zelf ge haakte pannelap of om de afwas mee te drogen en buiten als ba- byluiers, die in de wind hingen te wapperen- na een goede (kook)wasbeurt -wasiynen vol. Anno 1979 is het daar niet by geble ven. Katoen is meegegroeid met de mode en heeft een pluisje by gedra gen om aan de steeds veranderende behoefte van de consument vorm te geven. Men kan nu spelen met kleuren en dessins voor elk hoekje van het huis, als men dat wenst. Katoen is nu te vinden in gezellige slaapkamers, op de vloer en op de trap, het hangt voor de ramen. Ka toen staat te pronken op knusse ontbyttafels en maakt de badka mer tot een feest om naar te kyken. Ook in de keuken nog steeds verte genwoordigd, maar wel in een eige- ntydse vorm. Er is een grote selec tie van die katoenen artikelen, die te koop zyn in de Nederlandse win kels en die ieder huis tot een knus woondomein maken. Geruit en gestreept katoen om je schoonheidsspulletjes in weg te bergen: een tissuedooshoes, een wastas (links) én een dollybag (ei genlijk voor krulspelden) Dat het gemak de mens dient komt in de mode voor mannen steeds sterker naar voren. Nonchalance is nog niet helemaal hèt woord, maar begint toch duidelijk terrein te winnen. En al blijft het pak het modebeeld bepalen, dat pak is een gemakkelijk ander pak aan het worden: soepel, stijlvol en non chalant tegelijk. Niet alleen door de stoffen en structuren, zeker ook door de kleuren en vooral de langrijkste leverancier, gevolgd door Japan. In diezelfde periode werden 16.501 Nederlandse frames uitgevoerd, vooral naar de Duitse Bondsrepubliek. De Nederlandse fiets wordt in het buitenland overigens hoog gewaardeerd vanwege de degelijke kwaliteit, terwijl er ook landen zijn waar speciaal de vormgeving wordt bewonderd. Nederlandse fabri kanten hebben zelfs maatregelen moeten nemen om misbruik van de aanduiding Holland-flets te be strijden. combinatie-mogelijkheden. Zui ver scheerwol speelt een hoofdrol in de mannenmode voor herfst en winter. In kleur-uitbundigheid blijft de mannenmode ietwat aarzelend achter bij de kleding die de vrouw siert, maar ook voor de heren geldt de „stelling", dat veel kleurtjes één kleur maken. En daarmee zijn tal loze subtiele effecten te bereiken. De grote, duidelijke motieven zijn verdwenen. Het is alles structuur, wafeltjes, puntjes en nopjes. Krie- belwerk kortom, dat een lekker rustiek effect geeft, mede doordat de wollen stoffen zo soepel zitten en vallen. Overgenomen van de vorige winter is het combinatiepak. Dat zet sterk door. Jasje, broek en vest zijn Van verschillende stoffen gemaakt, die op elkaar zijn afgestemd. Juist door de kleine werkjes schept dat iiet gemakkelijke beeld van de man nenmode 1979/1980. De pakken hebben een natuurlijke schouder lijn, een vage taille en smalle re vers. De broeken zijn wat minder strak van boven en recht, hebben soms - niet altijd - bandplooien en vaak een smalle omslag. De kleu ren zijn rustiek groen, bruin en beige, grijsblauw en grijzig, met fel lere kleuren gecombineerd. Ook in de nog wat gemakkelijker kleding met blousons, vesten en spencers is combineren het devies. Spelen met stof en kleur. Blousons zijn ruim en comfortabel en passen overal bij, maar er zijn ook aparte combinaties van verkrijgbaar.; De schouders zijn hier en daar 'wat rechter, de stoffen wollig en ze zit ten alweer vol kleine werkjes. Gebreide kledingstukken zijp in hoge mate afgestemd op ,- het „multi-colour" modebeeld. De kleuren zijn wat feller, maar;wel warm. Er zijn allerlei nieuwe fantasie-steken en patroontjes/net wafels en kabels in de truien en ves ten. Gladde spencers of vefcten worden veel onder het colbert ge dragen. Kiest de man daarvoor een wat fellere kleur, dié ook voorkomt in broek en/of jasje, dan kunnen heel fraie, geraffineerde combina ties ontstaan. De hemden hebben kleine kragen en knopen en zijn tamelijk wijd. De stropdassen zijn smal en vaak gehaakt of gebreid in een vrolijke kleur. v Kort samengevat kunnen we stel len dat" de modieuze man de ko mende maanden lekker in het pak zit. En wil of hoeft hij het pak niet aan, dan kan hij helemaal^einde loos combineren met al dif wat ruig/rustieke maar soepele, fijn voelende sportieve kleding. Wie nagaat waar nieuwe fietsen worden gekocht, ziet dat de Neder lander een uitgesproken voorkeur voor de vakman heeft: 79% van de fietsen wordt in de fietsenhandel gekocht, slechts 7% by cash and carry-bedryven en 4% by waren huizen. Het ontbreken van nazorg en onderhoudsmogeiykheden bui ten de vakhandel speelt hierby een grote rol. Naar soorten gerekend is de vraag naar sportfietsen het grootst en neemt de belangstelling voor het klassieke utilitaire model geleidelyk aan af; 42% van de in 1978 gekochte nieuwe fietsen kostte minder dan f250.00 (hierby ook de doorgaans goedkope peuter-, kleuter- en kinderfietsen gerekend). En 33% betaalde een bedrag tussen f250,00 en f440.00, 1% f 1.000.00 of meer voor een fiets. In het algemeen bestaat by het Ne derlandse publiek de neiging om meer geld voor een fiets uit te ge ven. Zoals elk jaar om deze tijd is er met de verandering in seizoen nieuws te melden van het modef ront. Mèt herfst en winter gaat immers de mode mee in nieuwe lijnen, andere kleuren, warmere stoffen. Wat opvalt is dat de overvloedig wijde lijn in de kleding voor de vrouw verder wordt teruggedron gen. De vormen zijn uitgesproke ner en doen denken aan het mode beeld van de jaren vijftig en zestig. Zeeer vrouwelijke kleding, van klassiek cbic tot fijn sportief en tamelijk nonchalant, met uitge sproken veel combinatiemoge lijkheden. Twee silhouetten komen sterk naar voren. De Y-vorm, die ontstaat door brede, vaak iets oplopende schouders, een smalle taille en een rechte, soms zelfs iets (taps) toelo pende rok. En de X-vorm, ook weer met verbrede schouders, een vaak door een ceintuur geaccentueerde taille, maar dan met een wijde rok. De lengte is tot op de knie of net erover en bij mantels is de zeven achtste lengte nieuw. De modemakers hebben op de toe nemende vraag naar kwaliteit en natuurlijke, echte materialen in gehaakt door erg veel met scheer wol te werken. Dat materiaal leent zich bij uitstek voor de veel voor komende structuurtjes, de dessins, de warme kleuren en de soepelheid die zo sterk de nieuwe mode bepa len, Omdat de coupe, de duidelijk gemodelleerde kleding, zo belang rijk is, worden veel kwaliteitsstof- fen ^verwerkt. Van wollen tweeds tot "mohairs, bouclé's en wollen jerseys. Er zyn nogal veel reliefstof- fen, meerkleurig, waarmee extra mooie effecten worden bereikt. Verschillende structuren én des sins worden daarbij veelal met el kaar gecombineerd. Bepalende kleuren zyn aubérgine, violet, paars, blauw en turklois, okergeel en mosgroen. Die hoofd kleuren zyn vaak met allerliei tus sentinten verwerkt. Zwart en vooral grijs komen veel voor in combinatie met fellere contrast kleuren, die vooral in de kleinere kledingstukken en accessoires te vinden zyn. De nieuwe tendens spreekt; .het duideiykst in de jassen. Ze hebben verbrede schouders (vaak met vul lingen); de revers zyn smal, de kra gen tamelijk klein. Er wordt veel met boordjes gewerkt en de taille, meest met ceintuur, wint het wan de rechte of iets toelopende iyü. Er zijn veel blinde sluitingen met één zichtbare knoop aan de hals. De ja ponnen vallen soepel en zyn nogal nauw aansluitend. Asymmetrische sluitingen en knoopsluitingen op de rug komen veel voor. Rokken zijn er in zeer veel vormen: nauw met een split, een overslag,, «en paar plooien of geplisseerü:- De pantalons vallen ruim rond de heupen en lopen nauw. toe tötnet boven de enkel. Ook de kleinere kledingstukken als truien, vesten en spencers zyn wat strakker (de slobbertrui heeft afgedaan),; zyn wat feller van kleur en meest ge breid of gehaakt van wat dunnere wol met kleine dessins of geometri sche motieven. In kleur enbeUj- ning sluit alles goed op elkaar aan, zodat heel veel verschillende combinatie-effecten mogelijk fcyn.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7