Opening en open huis Organisatie Adviesbureau Well Partners Hockey- Jndas Priest Elkie Brooks lijdt langzaam in de buurt van kinderen {Vlinder animo voor baan rijkspolitie rerkloosheid wat minder Antiekbeurs in Borne REDT EEN LEVEN Voor de keus gesteld HOLTENS NIEUWSBLAD - 19 OKTOBER 1979 - PAG. 5 rkeersopvoeding thuis, verkeersonderwijs op school, een veilige om- j. Alleen daarmee is het kind-op-de-weg niet gebaat. Het heeft lerweg ook de hulp nodig van de automobilist, de motorrijder, de lOifletser. Daarop wijst Veilig Verkeer Nederland nog eens tijdens de lie „Help ie 'n handje", die wordt gevoerd in samenwerking met de itrale politie verkeerscommissie en de verkeerscommissie Openbaar Materie. 'beschermende rol, die de gemo nteerde verkeersdeelnemer tei velen, komt kortweg op het Igende neer: Het kind als mede- ggebruiker aanvaarden met in- htneming van extra reserves en t in twijfelgevallen voorrang ge- ktrtkenbaar tar de ervaren weggebruiker re ining mee moet houden is het Igende: eel kinderen kennen en/of be ltypen de verkeersregels niet, ra- ea met het toepassen ervan in de loop. Inderen geloven vaak dat auto- obilisten hun wagen meteen tot Ilstand kunnen brengen en han- ien daar ook naar, door een paar eter voor de naderende auto over steken. pstraatheefthetkind belangstel- ng voor heel andere dingen dan tt verkeer, en gaat het vaak zon- tt goed uit te kijken ergens op af. uldelijk is dat kinderen nog veel ennis, inzicht en ervaring missen, zijn zich de vele gevaren op de eg minder of helemaal niet be rust, 2e gedragen zich argeloos, ispelturig en onberekenbaar, sp- togen en hollen naar alle kanten estraat over. Inderdaad, daar zijn et kinderen voor! 50 km nog te hoog Hoe kunnen gemotoriseerde weg gebruikers het kind 'n handje hel pen? Een paar dringende adviezen: In woonbuurten altijd langzaam rijden. Een snelheid van 50 km is daar veel te hoog om bijtijds te kunnen stoppen voor 'n kind, dat in het vuur van zijn spel of gehaast op weg naar school plotseling de rij baan oprent. Niet de wet moet de snelheid bepalen, maar de om standigheden en het eigen inzicht van de bestuurder moeten dat doen. Houd ook jongens en meisjes, die ogenschijnlijk rustig op de stoep lopen of aan de kant van de weg staan, goed in de gaten; in de vol gende 'seconde kunnen ze zonder een duidelijk „waarom" de straat oversteken. Waar het steeds op aankomt is: in de buurt van kinderen snelheid matigen. Langzaam rijden geeft dan blijk van goed rijden! Ook van fietsende kinderen is geen redelijk verkeersinzicht te ver wachten, omdat kinderen geen volwassenen zijn. Volwassenen we ten dat met drie auto's naast elkaar rijden dom is. Maar met z'n drieën naast elkaar fietsen doen kinderen wél. Jongens en meisjes willen met hun tweewieler ook nogal eens onver wachte bewegingen maken. Ze ge ven heel vaak geen richting aan en kijken niet om voordat ze linksafs- laan. Passeer voorzichtig Zó kan het fietsende kind 'n handje worden geholpen: Geef al op flinke afstand een waar schuwingssignaal als u een jeug dige wielrijder van achteren na dert. Waarschuwen op het laatste nippertje kan tot gevolg hebben dat het kind schrikt en daardoor naar links zwenkt, vlak voor uw voertuig Passeer fietsende kinderen met bij zondere zorg. Houd daarbij goed afstand, vooral als er veel wind staat, om te voorkomen dat ze on der uw wagen of uw achterligger worden „gezogen". Help het kind 'n handje. Anders ge zegd: Gedraag u tegenover het kind in het verkeer zoals u ver wacht, dat andere weggebruikers zich tegenover uw eigen kind zullen gedragen! Van de in totaal 238 kinderen van 0 t/m 12 jaar die in 1977 bij verkeersongevallen in ons land om het leven kwamen, waren er 90 voetgangers en zaten er 94 op de fiets (als bestuuder of als duopassagier). Verdeeld naar leeftijd werden in de groep 0-6 jaar 51 voetgangers en 19 fietsers gedood en in de groep 7-12 jaar 39 voetgangers en 75 fietsers. In 1977 werden 6.490 kinderen van 0 t/m 12 jaar in het verkeer gewond. Van hen waren er 2.688 voetganger en 2.577 fletser (of duopassagier). Verdeeld naar leeftijd werden in de groep 0-6 jaar 1.302 voetgan gers en 396 fietsers gewond en in de groep 7-12 jaar 1.386 voet gangers en 2.181 fietsers. september waren 7128 man- in de provincie werkloos, tegen eind augustus. Vergeleken iet augustus is de vraag vermin- ird van 5094 naar 4952. Het aantal 'kloze vrouwen is iets gedaald, .■leken met augustus, n.l. 6547 ras 6735). De openstaande vraag mannen was 4952; bij vrouwen Het aantal school verlaters Ide van 1155 naar 932 en is in fdzaak terug te vinden in de be- ipsgroepen bouwvakpersoneel en W., metaalpersoneel, en itoor- en onderwijzend person- el. De belangrijkste dalingen bij le werkloosheid onder vrouwen is jeconstateerd in de groepen kle^ Ungpersoneel -19, kantoorperson- iel -47, onderwijzend personeel -22, loclaal en geneeskundig personeel 13, personeel algemene dienst -26. Het aantal school verlaatsters daalde van 2628 naar 2365. Enkele cijfers over de werkloosheid en de openstaande vraag (het aan bod dus) geven we hier weer voor diverse sectoren. Het eerste cijfer r.d. werkloosheid heeft betrekking op augustus 1979. Landbouwpers- oneel werkloos 234-208. Opens taande vraag 57. Chauffeurs e.d. Werkloos 327-311. Vraag 79. Kle- dingpersoneel: werkloos 46-42. Openstaande vraag 9. In de kle- dingsecfcor wasde werkloosheid onder vrouwen resp. 207-188, te genover een vraag van 104. Bouw vakpersoneel. Aantal werklozen 553-501. Het aantal werkloze-tim merlieden is nog hoog, n.l 66; nog groter is het aantal metselaars en voegers, n.l. 71. De openstaande vraag is echter 1219. In de metaal daalde het aantal werklozen van 1074 naar 935. De openstaande vraag is echter 1163. Enkele getallen: het aantal werk loze ingenieurs/constructeurs be draagt 122; het aantal machine bankwerkers 100, het aantal elec tro monteurs 130. Textielpersoneel aantal werkloze mannen 71-64. Openstaande vraag 187. Aantal werkloze vrouwen in de tex tiel 35-38. Openstaande vraag 26. Handelspersoneel: werkloze man nen 604-563: vrouwen 1221-1212. Totale openstaande vraag mannen en vrouwen 204. Bij het kantoor- en onderwijzend personeel werden de volgende werkloosheidscijfers genoteerd: 1341-1212. Bij de vrouwen waren die getallen resp. 2147 en 2078. De openstaande vraag naar man nen en vrouwen bij het kantoor personeel was 398; bij het onderwij zend personeel 154. De werkloosheid in diverse ge meenten in absolute cijfers en in percentages was als volgt: Holten - 36-2.1.; Diepenveen - 34- 1.7.; Deventer - 648-3.9.; Bathmen - 14-1.6.; Raalte - 94-2.0.; Markelo - 11-1.0.; Wierden - 104-2.3.; Hellen- doom - 154-2.2.; Rijssen - 70-1.4.; Almelo - 921-6.2.; Enschede -1381- 4.0.; Hengelo - 597-3.2.; Zwolle - 797-4.3. Het personeelsverloop .'bij het korps rijkspolitie heeft in het afge lopen jaar twee onbetwiste re- kords geboekt. Aan de ene kant het ongekend hoge aantal collega's dat met functioneel leeftijdsont slag ging (396); aan de andere kant het recordaantal nieuwe collega's (1018), van wie 950 adspiranten. De jaarlijkse uitstroom heeft nu wel z'n hoogtepunt gehad. Gelet op de leeftijdsopbouw van het RP- personeel, zal het afscheid van 60'ers binnen enkele jaren zijn te ruggelopen tot een 100-tal per jaar. Daarna zal het gedurende heel wat jaren beperkt blijven tot slechts enkele tientallen per jaar. De feite lijke sterkte van het korps ligt nog ruim 2000 man onder de vastge stelde behoefte, maar de achters tand wordt snel ingelopen. Dat het ziekteverzuim bij een^zo jong korps van streng gekeurde po litiemensen niet nog geringer is, komt door het relatief groot aantal oudere collega's dat (zegt de korp sarts) „om lichamelijke of psychi sche redenen - vaak beide - voort ijdig moet afhaken". De dokter brengt het relatief hoge aantal col lega's dat jaarlijks moet worden af gekeurd (vorig jaar 54), in verband met „de onverminderd hoge ar- beidsdruk". Ondanks de grote werkloosheid onder jongeren, neemt de belang stelling voor een baan bij de rijks politie af. In 1977 kwamen er uit 29.000 aanvragen om inlichtingen 9700 serieuze sollicitaties (33%). Vorig jaar waren er slechts 23.000 aanvragen, maar niettemin 9000 serieuze sollicitaties (38%). Daar uit werden 887 kandidaten (bijna 10%) geschikt bevonden. Nog drie of vier van deze jaren en de wer ving kan het rustiger aandoen. Dat zal bij het bureau personeels voorziening - nadat er jaren achte reen in de jaarverslagen geklaagd is over te grote werkdruk, onderbe zetting en onvoldoende behuizing - best welkom zijn. Tragisch is al leen, dat dit (voorspelbare) mo ment nadert, nu de personeelsbe zetting bijna op peil is gebracht en zojuist een ruim pand kon worden betrokken. Ook 1978 was de kwaliteit van de meisjes (13.36%) geschikt) beter dan van de jongens (9.52%), met als kleine troost dat het verschil niet meer zo schrijnend is als in 1977 (resp. 15,2% en 8,2%). Opvallend blijft echter, dat van de geschikt bevonden kandidaten er 94 (is 10%) toch nog afvielen tijdens het opleidingsjaar. Is dat niet wat veel? Op zaterdag en zondag 27 en 28 ok tober a.s. wordt in de Evenemen tenhal te Borne de zo langzamer hand traditioneel geworden an tiekbeurs gehouden. Wederom zullen 60 antiquairs uit geheel Nederland de meest uiteen lopende zaken aan de man trach ten te brengen. Zo vindt men er pronkstukken op het gebied van meubelen, klokken, lampen, tin, koper, sieraden, munten, schilder ijen, porcelein. prenten etc. Een stand met antieke poppen zal deze keer op de beurs te zien zijn, evenals een speciale stand met an tieke klokken, welke hét pronkstuk van de antiekbeurs zal zijn en waar de organisatie van deze beurs bij zonder trots op is. De liefhebber van de Oldtimers komt hier ook aan zijn trekken. In een hal worden deze oude voertui gen tentoongesteld. (ent* oerwinning van de vetera nen) Zondag behaalde het veteranen- team haar eerste overwinning door Doetinchem met 2-1 te verslaan. Het was een spannende wedstrijd, waarin de veteranen lieten zien, dat zj) ook nog best hun „mannetje staan". Dat dit de zevende weds- trtyd was, is misschien toeval, maar bijgelovigen zullen misschien zeg gen, dat dit getal geluk brengt. Maar, zonder geluk kom je niet ver. Door deze overwinning zijn de vete ranen een trede op de ladder geste gen! Heren 2 zette de overwin ningsroes voort door met 4-1 van Almelo te winnen Het team voelt slch al aardig thuis ln de reserve 3e klasse. Het derde herenteam incas seerde alweer zes tegendoelpunten van het op de eerste plaats staande D.K.8. 7. Het scoorde zelf zelfs één doelpunt. Tot grote teleurstelling van de vele toeschouwers in het Sportdal bracht Heren 1 het niet verder dan een 3-1 achterstand op Zevenaar, zodat dit keer geen ver betering ln de totaalstand kon worden gebracht. De resultaten van de Jeugd waren bijzonder goed. Van de zes teams verloor er zater dag slechts één. Een heel goed re sultaat voor de jongens en meisjes, die steeds weer met veel enthou siasme komen trainen en tijdens de wedstrijden hun beste beentje voortzetten. Volgens een oud ge zegde krijgt men loon naar werken! Wie weet? De uitslagen zijn als volgt: Zater dag 13 oktober: Doetinchem - meis jes B 1-5, Meisjes C - Nijverdal C: 3-1, Meisjes D - Salland D: 0-0; Jon gens B - Hengelo B8-0; Jongens C - D.K S. C: 7-1; Jongens D - Lochem D: 1-3. Zondag 14 oktober: Heren 1 - Zeve naar. 1-3; Almelo 5 - Heren 2: 1-4; Heren 3 - D.K.S. 7:1.-6; Veteranen - Doetinchem C: 2-1. Wedstrijdprogramma: Zaterdag 20 oktober: Jongens C en meisjes C: toernooi Almelo, aanvang 11.00 uur I v m. herfstvakantie overige jeugd teams vrij. Zondag 21 oktober: Dieren - Heren 1: 14.00 uur. Heren 2 - Tempo 4: 1100 uur o.l.v de heren Zwanen berg en Hanewinkel. Heren 3 - Drienerlo 6 12.30 uur o.l.v de heren Pfeffer en Dhert. Bully A - Vetera nen. 1100 uur. Training: i.v m. herfstvakantie vrijdag, 19 okt., zaterdag 20 okt. géén training Woensdag 24 okto ber: Heren 1 en 2: 19 00 uur. Don derdag 25 oktober: Conditietrai ning 17 00- 18 00 uur Meisjes B en C. 18 00-19 00 uur. Jongens B en C. Op vrijdag 19 oktober zal de bur gemeester van Holten, Mr. W.L.F.C. Ridder van Rappard het kantoor openen van het Organisa tieadviesbureau Van Well Part ners aan de Keizersweg 28-30. Het pand werd ontworpen door het Ar- In de onregelmatig verschijnende serie Kwikmappen - uitgave van het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk en de Lande lijke Hervormde Jeugdraad - is een nieuwe aflevering verschenen: „Voor de keus gesteld". De onderti tel van de map is: In militaire dienst of niet? Gezien het feit dat binnen de kerken vragen rond vei ligheid en oorlog en vrede in toe nemende mate ter diskussie staan, is die vraag erg aktueel voor de jon-* geren die direkt met die vraag te maken krijgen. De Kwik-serie is bedoeld als infor matief materiaal, waarmee ge werkt kan worden in jongeren groepen van 16 jaar en ouder. Een aflevering die gaat over vragen rond de militaire dienstplicht mag ir. zo'n serie niet ontbreken. In de 48 pagina's tellende kwik „Voor de keus gesteld" wordt in formatie gegeven over de ge- schiednis van dienstplicht en dienstweigering. Daarnaast wordt bijvoorbeeld uiteengezet wat er ge beurt op de keuring voor militaire dienst, hoe je een beroep kunt doen op de wet gewetensbezwaren mili taire dienst en wat vervangende burgerdienst inhoudt. Verder is in deze Kwik een samen vattend verhaal te vinden over de discussies in de kerken over de vra gen rond oorlog en vrede. Tenslotte veel suggesties om in de groep over dit soort problemen te praten, en verwijzingen naar films, videoban den, literatuur en adressen waar jongeren meA hun dienstplichtpro blemen terecht kunnen. Een onmisbaar werkje voor alle jongeren die met vragen rond de dienstplicht te maken hebben. En voor ieder, die met die jongeren te maken heeft. Voor de keus gesteld kost f 5.- en is te bestellen door storting van bo venstaand bedrag op giro, 482800 tnv Landelijke Hervormde Jeugd raad Postbus 114, Driebergen of: giro: 475060 tnv. Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugd werk Postbus 99, Driebergen. Bij de bestellingen vermelden: „Kwik - Voor de keus gesteld". 'chitektenbureau Ing. D.J. Beeftink te Holten. Van Well Partners houd 'n zich bezig met advisering, ontwikkeling en praktische bege leiding van organisaties werkzaam in de zgn. niet.kommerciële sektor, zoals ziekenhuizen, instellingen voor maatschappelijk werk en ge estelijke gezondheidszorg. Ook wordt gewerkt voor allerlei over heidsinstellingen en bedrijven. Het verenigingsleven doet ook rege lmatig een beroep op Van Well Partners. Het hoeft geen betoog dat veel van de genoemde organisaties onvol doende met de snelle maatschap pelijke ontwikkelingen en de ver langens van de werknemers kun nen meegroeien. Er doen zich dan ook regelmatig vragen voor, soms zelfs konflikten die vaak door geb rek aan gerichte aandacht eerder onder tafel worden gewerkt dan dat deze tot een oplossing worden ge bracht met een open oog voor wat er werkelijk aan de hand is. De heer A.L.M. van Well nam begin 1978 het initiatief tot oprichting van dit bureau dat zich uitsluitend op de eerder genoemde instellingen en bedrijven zou gaan richten. In de daaraan vooraf gegane jaren heeft hij de nodige ervaring opgedaan om een dergelijke stap te wagen. Na een akademische opleiding in de fi losofie en de gedragswetenschap pen, die hij als werkstudent tot een goed einde wist te brengen - hij^ werkte o.m. als havenarbeider in Amsterdam, als bouwvakker, in een houtopslag en op de grote vaart werkte de heer Van Well enige jaren in een centrum voor toegepast so ciaal wetenschappelijk onderzoek, vier jaar in een adviesfunktie bij een middelgroot familiebedrijf, twee jaar bij de gemeente Rotter dam en vervolgens was hij vier jaar direkteur en opbouwkonsulent bij een regionale instelling voor samenlevings-opbouw. In 1975 nam hij de stap n^ar een funktie in een organisatieadvies bureau. Daar ging hij begin 1978 weg om zich verder uitsluitend in te zetten voor de niet-kommercièle organisaties en richtte daartoe een eigen bureau op. Het bureau draagt de naam Van Well en Partners Momenteel zijn de partners wisselende kollega's werkzaam in hetzelfde vak, die als freelance adviseurs meewerken aan bepaalde opdrachten Het is zeker de bedoeling met vaste part ners te gaan werken wanner het bu reau wat steviger in d§ markt ligt. De ingewikkelde problematiek waar Van Well en Partners vaak mee te maken krijgen - ook omdat het bureau dikwijls erg laat wordt ingeschakeld nadat er al veel tijd verloren is gegaan - maakt het no dig dat meerdere adviseurs van verschillende opleidings- en erva ringsachtergrond de situatie gaan beoordelen en tot een goede aan pak komen. Van de andere kant is het van groot belang de uitbouw van het bureau stap voor stap plaats te laten vinden omdat een redelijk pakket aan opdrachten noodzakelijk is om een aantal vaste partners (financieel) te kunnen handhaven. Naast de aktiviteiten. die Van Well en Partners ondernemen in en vanuit het pand aan de Keizers weg, worden over enige maanden kursussen, trainingen en andere leeraktiviteiten gestart voor de wijde regio rondom Holten. Deze aktiviteiten zullen worden onder nomen vanuit de Stichting Maat schappij en Gedrag (STIMAGE) die haar sekretariaat heeft onder gebracht bij Van Well en Partners. NlMtSÏKHÏIlWl "giro 388000] Joe Jackson Joe Jackson, de man die mede verantwoordelijk gesteld kan wor den voor het ontstaan van de „new rock" en die nog altijd in zijn vertrouwde streepjespak met opvallende das rondwandelt, is met de LP „I'm The Man" op de proppen gekomen. Dit net uitgekomen album is de opvolger van de LP „Look Sharp", waarmee Joe al meteen duidelijk maakte, dat we met hem rekening moesten gaan houden. Joe begint zijn nieuwe album agressief met een nummer, waarin hij een ieder die in het verleden weigerde om te geloven in zijn capaci teiten meedeelt, dat ze hem op de radio kunnen beluisteren: „On Your Radio". In „Geraldine and John", een „happy couple", waar het slecht mee afloopt, doet hij het wat rustiger aan. Kant één vervolgt met „Kinda Kute" a pop song"), het simpele „It's Different For Girls" en de stevige titelsong, die in feite een persiflage op Joe zelf in zich draagt. Op de andere zijde begint hij met een „waar gebeurd" verhaal over zichzelf en de band. Na het ruige „Don't Wanne Be Like That" en bet gevoelvolle „Amateur Hour", komt het energieke „Get That Girl" (wederom 'a pop song'), dat overgaat in „Friday", de laatste song van de elpee. Op „I'm The Man" (dit is de man, dit is zijn plaat) speelt dezelfde band mee, die al vanaf Joe's eerste album niet meer bij hem weg te slaan is, d.w.z.: Gary Sanford, gitaar; Dave Houghton, drums en zang en Graham Maby, bass en zang. Ook de producer is dezelfde gebleven: David Kershenbaum. Na tuurlijk zingt Joe op zijn LP weer uitsluitend eigen werk. Na de Japanse (Budokan) LPs van Cheap Trick en Bob Dylan is het nu de beurt aan de hard- rockformatie Judas Priest om met een 'oosterse' live-LP voor de dag te komen, die de daarbij passende titel „Unleashed In The East" draagt. Het is de zesde elpee van Judas Priest, de formatie die al jaren lang schijnbaar onvermoeibaar de wereld rondtrekt met haar knalharde, muzikale bood schap, aangemoedigd door een uitgebreide en fanatieke aan hang. Omdat „Unleashed In The East" maar één album is, staan er geen ellenlange gitaar- en drumsoli op, waardoor veel tijd verloren zou zijn gegaan. De groep heeft gekozen voor een concept, waarbij de songs er achter elkaar, zonder adempau ze, uitknallen. Er is zelfs nauwe lijks ruimte gelaten voor kreten als 'Are ya havin' a good time tonight?" en Thank you ma'am*. Kant één beginnen zanger Rob Halford, KK Downing (gitaar), Glenn Tiptom (gitaar), Ian Hill (basgitaar) en Les Binks (drums) met het opwindende „Exciter", dat twee keer zo snel gespeeld wordt als op de LP „Stained Glass". Verder staan hierop o.a. het korte, maar he vige „Running Wild", „Sinner" en, afkomstig van de vorige LP „Killing Machine", de Priest- versie van Fleetwood Mac's „Green Manalishi". „Diamonds And Rust" is de bloedstollende cover van dit Joan Baez num mer, waarmee kant twee opent. Het wordt gevolgd „Victim Of Changes", één van de bekend ste nummers van de groep. „Genocide" en „Tryant", twee songs-met-boodschap, bedui ten het live-album. De nieuwe LP van de Engel» zangeres Elkie Brooks, haar vijfde op het A M-label, heet „Live And Learn" en is sojtrisi gereleased. De victorie begon voor Elide ei genlijk pas goed met haar LP „Two Days Away" en de daarop staande hit „Pearl's A Singer" Op dat succes heeft ze lang moeten wachten. Elkie begon namelijk al ruim 17 jaar gele den. Gedurende de eerste vijf tien jaar had ze wel her en der waardering geoogst voor haar werk als zangeres in de groepen Dada en Vinegar Joe. In de» laatstgenoemde groep stond te naast ene Robert Palmer. Ze rockten er flink op los, hadden 'live' veel sucses, maar gingen tenslotte uiteen doordat de pla ten van de groep in de rekken van de platenwinkels bleven staan. De teleurstelling wat groot, zeker voor Elkie. Elkie en haar specifieke, wat hese stemgeluid zijn op de» plaat onder meer te beluisteren in het soul/gospel nummer „He Could Have Been An Army", het funky „The Rising Cost Of Love"l de ballad „Dream Dea ler", het felle „Beat Me Rockin" en het gevoelige „The Hearta che Is On" Naast de hoomsee- tie van Tower Of Power horen we o.a. Jim Gilstrap op „Live And Learn".

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5