Landbouwbeleid in E.G. rammelt Een zondagmiddagprogramma voor iedereen Goed licht en goede banden ord's Grote tractordemonstratie Programma Radio Oost Kontaktavond openbare kleuterschool Tuinstraat MEDISCHE DIENSTEN AGENDA 'Mm- 59 sS&S Drs. J. J. Schouten: Jsselcentrale de markt op roor voorlichting over besparing energie S. BAKKER •waygsBe /arn? HOLTENS NIEUWSBLAD - 19 OKTOBER 1979 PAG. 3 De voorzitter van het Landbouwschap drs. J.J. Schouten, heeft op de woensdag 3 oktober gehouden openbare bestuursvergadering kritiek geuit op het feit, dat er z.i. in en rond het Europese parlement wordt ingehakt op het gemeenschappelijk landbouwbeleid. De uitgaven van het landbouwbeleid maken het grootste deel van de geraamde E.G.- kosten voor 1980 uit, zei spreker. Pas gekozen parlementariërs verwon deren zich hier kennelijk over, constateerde drs. Schouten. Ford's Europese demonstratie team doet Oostenrijk, Zwitser land, Italië, Ierland, Zweden en België ook Nederland aan om het prestatievermogen, het comfort én het brandstofverbruik van de Fordtrekker, onder lokale om standigheden, te demonstreren. Naast de onlangs geïntroduceerde Ford 6 cilinder trekkers TW 10, TW 1 het kader van de internationale energiebesparingsmaand oktobir staat de IJsselcentrale in een aan tal plaatsen in Overijssel op weekmarkten. Op deze wijze pro beert zij een eigen accent te leggen op het doelmatig omgaan met elektrische energie. 3e actie maakt deel uit van een jrede aanzet tot een goed energie- jeheer, waarbij de IJsselcentrale liet alleen de medewerking vraagt ran haar verbruikers door middel iran voorlichting hiervoer, maar jok door in eigen bedrijf veel aan lacht daaraan te besteden 3e IJsselcentrale beschouwt elec- irische energie als een kostbaar ;oed, dat in het maatschappelijk jestel verstandig moet worden ge- iruikt. Dit houdt in dat een selec tief en doelmatig verbruik wordt ievorderd Bovendien draagt de [Jsselcentrale als energieverbrui ker zelf bij tot een goed energiebe- leer. Vooral voor de maand okto ber, maar ook voor daarna, zijn een groot aantal voorlichtingsplannen uitgewerkt, gericht op verbruikers, onderwijs, overheid e.d De belang rijkste facetten uit dit voorlich tingsplan met betrekking tot ener giebesparing zijn a. De energiehuishouding van de IJselcentrale. b. Energiebesparende toepassin gen/projecten, waarin de IJssel centrale deelneemt. c. De voorlichting aan verbruikers van de IJsselcentrale. De IJsselcentrale is betrokken bij NED. HERV. KERK 8 30 en 10 15 uur (medewerking Herv Kerkkoor) ds W Vons Uitgangscoll Diaspora 19 15 uur Opendeursamenkomst in Geref Kerk (zie bericht) 10 00 uur Jongerendienst in gebouw „Irene". GEREF. KERK 9 30 u en 15 00 u ds. G W H Peddemors In beide diensten is de le coll voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing Kinder- nevendienstklas4,mevr G van Zeijts Oppasdienst: mevr Tromop Prins, mevr Withaar- Stam, res mevr Rietman-KI Nagelvoort Mevr Schuppert- Veldhuis mevr Van Wilsum-de Boer (res mevr Hulsman- Zwiers) 1915 uur Opendeur samenkomst Spreker ds H Mudde van Zwolle (zie ber R.K. KERK Zaterdag 17 00 uur - Zondag 9 30 uur. DIJKERH0EK 9 30 uur Ds A W Berkhof Uit gangscollecte Diaspora OKKENBROEK 10.00 uur ds H de Bie van Die penveen Viering Maaltijd der Heren. NIEUW HEETEN Zaterdag 19 00 uur zondag 8 00 en 11 00 uur, 15 30 uur Mariahot energiebesparende projecten dan wel projecten met alternatieve op wekmethoden, gekoppeld aan het IJC-net, waaronder: warmtete- rugwinning, total-energie- projecten, energie-opwekking door middel van methaangas, wind kracht e.d., stadsverwarmingspro jecten, warmwatervoorziening in woningen via zonnecollectoren al of niet in combinatie mét boilers. Actieve benadering van IJC- grootverbruikers door de afdeling technische voorlichting inzake energiehuishouding bedrijven en voorlichting over een optimale keuze en gebruik van door de be drijven gebezigde electrische appa raten voor licht, warmte en kracht. Voorlichting aan bedrijven in sa menwerking met Kamers van Koophandel, SVEN (Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland), krachtwerktuigen e.d. Actieve benadering agrarische sec tor via de LEC) (Landbouw electri- citeits commissie). Advertenties. Informatiestands op 7 markten in het voorzieningsgebied van de IJs selcentrale, tw Zwolle, Raalte, Hengelo, Hardenberg, Meppel, Emmeloord, Hoogeveen. Het groot meterspel voor jonge on derzoekers (jeugdwedstrijd opne men/bijhouden meterstanden thuis) Voordrachten en demonstraties over elektrische toestellen en ener giebeheer algemeen in de informa tiecentra van de IJsselcentrale Intensieve begeleiding van de on derwijsprojecten „Energie in en om ons huis" en „De mens en zijn ener gie" voor het basisonderwijs. Voordrachten c.q. gastlessen voortgezet onderwijs. Excursies naar het productiebe drijf met benadrukking van energetisch-efficiente bedrijfsvoe ring. ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten klaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel afspraak Zwaluwenstraat 31, Goor Tel 05470 4113 20, TW 30 en de machtige 220 KW/295 sterke FW 30, zullen ook vrijwel alle overige Fordmodellen (waarvan één zelfs radiografisch bestuurd wordt) met bijpassende Agrator, Krone en Ransomes grondbewerkingswerktuigen aan het werk te zien zijn. Deze demon stratie op het land, voorafgegaan door een spectaculaire show in de lucht, wordt wat onze regio betreft op donderdag 25 oktober in Hel- lendoorn gegeven op het terrein „Het Marleseveld" aan de Piksen- weg. De demonstratie begint om 14.00 uur. Tijdens de demonstratie kan men zelfs het prestatievermo gen van de Ford trekkers beoorde len en daarbij constateren hoe laag het geluidsniveau in de ruime Ford e-bine is en tevens kan men het brandstofverbruik vaststellen. De demonstratie in Hellendoorn wordt door Ford Nederland gege ven met medewerking van BV „Twentrac" te Holten. Hij nam aan dat zij zich voor andere zaken dan de agrarische opwerpen om zich waar te maken voor de kie zers. Maar dit mag toch geen aan leiding zijn om het gemeenschap pelijk landbouwbeleid zodanig te behandelen, dat het erop lijkt dat sommige parelementariërs - ook uit de begrotingscommissie - ach teloos voorbijgaan aan de beteke nis van dit beleid voor de Europese Gemeenschap en aan de inhoud van het beleid voor de land- en tuinbouwbevolking. Het is voor de agrarische sector onverteerbaar wanneer in dat verband kil-zakelijk met getallen in de begroting ge schoven wordt, zonder dat de par lementariërs zich rekenschap ge ven van de gevolgen voor de men sen in de land- en tuinbouw. In het diepst van zijn wezen is het EG- landbouwbeleid immers gericht op de mensen in de land- en tuinbouw. Deze mensen zijn op het land bouwbeleid ingesteld en hebben hierdoor meer bestaanszekerheid. Het zou onmenselijk zijn hun dit be leid voor een deel te ontnemen en hen daardoor in hun sociaal- economische positie aan te tasten. Als het Europese Parlement op an dere terreinen meer beleid wil voe ren, zal het eerst dat beleid moeten ontwerpen en er zich vervolgens sterk voor maken, dat het gefina ncierd wordt, door o.a. het be staande btw-plafónd van 1% te doorbreken. Voorts dient het parlement te be denken dat er in het EG- landbouwbeleid zaken zijn binnen geslopen, die er in feite niet thuis horen. Dat zijn maatregelen in het kader van regionaal beleid, die niet op de landbouw als zodanig gericht zijn. Het zijn de bergboerenregelin- gen, die in de grond van de zaak ten behoeve van landschap of toerisme of anderszins zijn opgezet en de maatregelen met betrekking tot de invoer van suiker in de EG die meer als ontwikkelingshulp gezien kun nen worden. Er wordt voor de land en tuinbouw in eigenlijke zin dus minder uitgegeven dan het parle ment suggereert. Er bestaat een groot aantal EG-verordeningen waarop de uitgaven in het kader van het landbouwbeleid vastlig gen. Bevriezen of verminderen van deze uitgaven zou dus indruisen tegen de EG-wetgeving. Rentabiliteit hoger In een tijd, waarin het landbouw beleid steeds meer tegenwerking te verduren krijgt en waarin het ook geen afdoende oplossing biedt voor de agrarische inkomenspro- blematiek, is het alleszins van be lang dat de agrarische sector nog meer dan voorheen poogt de uit erste rentabiliteit te behalen. Dit geldt niet alleen voor de produktie maar ook voor de verwerking en de afzet. Met name in de afzet is Open Schooltijd is er vanaf 21 ok tober elke zondagmiddag weer op Nederland 2. Een programma voor iedereen die op een prettige en vrolijke manier er wat bij wil le ren of zijn of haar kennis wil op frissen. Verschillende ministeries hebben er extra geld voor uitge trokken en iedereen die geïnte resseerd is, kan er aan meedoen. Gewoon een uurtje de televisie aanzetten of even naar de herha ling kijken op donderdagmorgen. Het is bekend, dat veel mensen zich schamen om iemand te laten mer ken, dat ze best wel eens moeite hebben met onze taal Valse schaamte. Want op zo'n manier maak Je het je onnodig lastiger, omdat het je kan weerhouden iets te leren watje wilt En het kan heel gemakkelijk en plezierig In de cursus „Ik heb u lief mijn Ne derlands" van Open Schooltijd kunt u spelling leren met Gerard •Cox, Carry Tefsen, Piet Hendriks en vele anderen. Foutloos leren schrijven aan de hand van liedjes, humoristische sketches en ontroe rende scènes. Al kijkend merk je, dat je bijna vanzelf begrijpt hoe het zit met de au en de ou bijvoorbeeld. En wil je het nog preciezer weten of af en toe nog eens kunnen nakijken: van elk Open Schooltijd pro gramma is schriftelijk materiaal verkrijgbaar Materiaal, dat door steéds meer mensen wordt aange vraagd Door mensen die tobben tussen kennen en kunnen, d of t. één of twee s'en. Het programma van Radio Oost vanaf vrijdagavond ziet er als volgt uit Vrijdag 19 oktober: 5 6 uur ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland Radio weekend Tips voor uitgaanders en thuisblijvers. Tuintips van Rob Herwig. Zaterdag 20 oktober: 5-6 uur ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland Sport met o a voetbal Dovo Owios, Bennekom ONS Paardesport. biljarten, amateur voetbal horkeyuitslagen. amateur weekend topper De Bataven DVC 26 Zondag 21 oktober: 11 12 uur mu ziek op verzoek Sportnieuws met studiogasten Natuurpraatjes Rlen Snyders 5 6 uur ANP plus nieuws uit Over\)ssel en Gelderland Sport voetbal t C Twente Ajax Wageningen-FC Groningen, Rheden Zwolse Boys, Achilles '29 De Treffers Paardesport, bil jarten. korfbal, volleybal waterpo lo, damuitslagen, tafeltennlsuit- slagen, motorcross Apeldoorn, hockey, basketball Amateurtop per Bataven DC 26 Maandag 22' oktober: 12-13.30 uur ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland. Tips over groenten- en fruitprijzen 5-6 uur nieuw Overijssel en Gelderland Bóeren- programma plus Radio Oost so ciaal Dinsdag 23 oktober: 13 12 30 uur' ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland 5-6 uur zelfde pro gramma Mensen maken nieuws Woensdag 24 oktober: 12 12 30 uur ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland 5 6 uur idem Pru gianiina Up locatie in Gruenlu Mensen die willen leren vragen zich soms af: hoe doe je dat? Vooral als het lang geleden is, dat je naar school bent geweest of een cursus hebt gevolgd, valt leren knap te gen. Open Schooltijd helpt met programma's als „Leren, hoe doe je dat"? Of wijst je de weg met het programma „Leerberichten", waarin informatie wordt gegeven over andere nieuwe cursussen en mogelijkheden om aan geld te ko men om te. kunnen leren. En datje vaak meer Engelse woor den kent dan je denkt, merkje, als je meedoet met het radiopro gramma „A little bit" Want woor den die je kent van liedjes of hebt opgepikt van films, kunnen ge bruikt worden om je met „a little bit" (een klein beetje) Engels toch in deze taal verstaanbaar te ma ken. Andere Open Schooltijd program ma's „Reken maar" Praktisch re kenen om bijvoorbeeld te weten te komen of kopen op afbetaling wel zo voordelig is als de leverancier zegt, of hoe groot je bankstel mag zijn om nog in de kamer te passen. In elk programma een praktische rekenklus van nationale klusjes man Cees Snoey Het „Thema van de week" gaat over onderwerpen waar we alle maal wel eens mee te maken heb ben Over gezondheid, solliciteren, leningen sluiten, de verkooptech niek in de supermarkt Kortom, over dingen bij u in de buurt, waar vaak en veel meer achter zit dan je denkt Omdat het zaken zijn, die ons allemaal aangaan, willen we voortaan ook in dit blad aandacht aan deze thema's geven In samen werking met de redaktie van Open Schooltijd zullen we regelmatig een artikel gaan plaatsen dat aansluit op het thema dat dezelfde week in de radio- en televisieprogramma's wordt behandeld De eerste keer gaat over de realiteit volgens deskundigen nog veil mo gelijk. Wanneer het inderdaad mogelijk is voor de Nederlandse kaas twee dubbeltjes per kilo meer te krijgen rn de Westduitse markt, als de exporteurs elkaar daar niet zo onderbieden, dan scheelt dit de Nederlandse melkveehouderij op zijn minst f20 miljoen per jaar. En dit is zonder meer reden aan dacht te besteden aan de proble matiek van de afzet, die intern zo'n grote concurrentie oplevert. Wij mogen ons niet alleen druk maken om datgene wat het EG-beleid op het zuivelterrein tekortschiet, w i moeten ook op de euvels dichter bij huis durven wijzen. Zonder nu meteen te zeggen dat de afzet van kaas of van welk produ'.t dan ook gecentraliseerd zou moeten wor den. vind ik h(*. wel een boerenbt- lang, dat de veehouders meer greep krijgen op de afzei. In ieder geval is het een nadeel voor producenten wanneer n i hi de handel - coöperatief of niet - probeert zijn aandeel in defzet te vergroten door onder de prijs door te gaan. Natuurlijk blijft bij de afzet de kwaliteit van het produkt gelden als een uiterst belangrijke voor waarde voor succes. Gelukkig zijn vele afnemers in binnen- en bui tenland overtuigd van de zeer goede kwaliteit, die de Neder landse agrarische sector biedt. Toch dient onze land- en tuinbouw te beseffen dat bij de huidige mo derne produktie- en verwer kingsmethoden het gevaar dreigt van vervlakking van de kwaliteit, terwijl de consument steeds meer de voorkeur geeft aan levensmid delen van bijzondere aard of kwa liteit, aldus drs. Schouten, die voorts sprak over de inpoldering van de Markerwaard, waarvan het Landbouwschap voorstander is. In de school aan de Tuinstraat werd de jaarlijkse kontaktavond gehouden ter kennismaking van de ouders onderling en de ouders met de leidsters Juf Gorkink vertelde een leuk verhaal en daarna leerde juf Boode de ouders een gedicht zo als ze dat ook doet met de kleuters en lensli.'le if Geiink ie ou deis een ie-Iml.si lie les over hel Vrijdag 19 oktober 10.00 uur Officiële opening van Well Partners. Keizerweg 30 door burgemeester mr Ridder van Rappard (zie adv en bericht) 20.00 uur Eerste Klaverjasavond ZW ,31auw Wit" in clubhuls „Meer manskamp". Zaterdag 20 oktober 9 00-12.00 uur Jaarlijkse banden - en verlichtingscontrole afd Holten Veilig Verkeer Nederland ln ge meentegarage Waagweg (zie be richt), 15.00-21.00 uur. Expositie schilderijen in kantoor van Well en Partners (zie bericht). Zondag 21 oktober 13.00 uur Start teamcross M.A.C. „De Holterberg" Terrein Zuurberg. Zie bericht en advertentie. 14.00- 17.00 uur Expositie in kantoor van Well en Partners (zie bericht. 14.00 uur Discob.il in café „De Wippert" 'v.c adv 1 00 uur Flash drive in B B Disco Show in 't Boekje" 'ir 'hmen (zie adv.) Maandag 22 oktober 18 -2LO0 uur Bloedplasm: afd Holten Rode Kruis i Mossink" (zie bericht? rag 25 oktober .9 45 uur Jaarvergadering Her. Vrouwengroep Holten in gebod. „Irene 20.00 uur Bijeenkomst a£'. Holten Chr Plattelandsvrouw*:. 3ond (CPB) in gebouw „Rerfc: both" Spr mevr Rullmara. Schnidt uit Deventer. Onderw. „L postiie van de vrouw en gezin Ghana" Donderdag 25 oktober 19.45 u Jaarvergadering Her vormde vrouwengroep Holten in gebouw „Irene" Dinsdag 6 november 20.00 uur Bijeenkomst afd. Dijker- hoek Ned. Bond van Plattelands vrouwen in „Het Bonte Paard" Eéndaags bestuur verzorgt de avond. van mensen die in ieders ogen een droomberoep uitoefenen. Wilt u meer weten over alle cursus sen van Open School Tijd, wat de boekjes kosten, hoe u mee kunt doen enz., dan kunt u een envelop zonder postzegel sturen aan: Open School, Antwoordnummer 6000, Zeist Of bellen: 03404-22866/030- 944098 OPEN SCHOOLTIJD OP TELEVI SIE: zondag van 14.30-15.30 uur vla Ne derland 2; donderdag 10.30-11.30 uur via Nederland 1 (herhaling). Vaste onderdelen: „Ik heb u lief mijn Nederlands", „Thema van de week", „Reken maar" „Leerbe richten" Op de radio: maandagmiddag van 14.30-15.15 uur en maandagavond van 22.40- 23.25 uur (herhaling). Vaste onder delen. „Leren, hoe doe Je dat?", „A little bit" Dinsdag van 14.30-15 15 uur en woensdag van 22 40-23 25 uur (herhaling). Vaste onderdelen: „Thema van de week", „Ik heb u lief mijn Nederlands", „Leerberich ten" Alle radio-uitzendingen zijn via Hilversum 2. PALACE vr ma di. wo. 14.30, 20.00 uur De Warriors 16 jr. za. zo. 14.30, 18.45, 21 00 uur idem VAROSSIAU vr ma di wo 14.30,20.00 uur Kort Amerikaans 16 jr za 18 45. 21 00 uur idem zo 14 30. 18 45, 21 00 uur idem za 23 15 uur Poesjes uit het Para dijs 18 jr. Zaterdag 20 oktober van 9.00-12.00 uur vindt in de garage van Gemee ntewerken aan de Waagweg een verlichtings- en bandencontrole plaats van auto's. Het is bij een dergelijke controle meer dan eens gebleken dat het met het afstellen van de koplampen helemaal fout zat en dat de banden niet voldeden aan de minimumeisen De heren D.J Schooien en Jaap Bleumink, bestuursleden van de plaatselijke afd. Veilig Verkeer Nederland zul len de controle uitvoeren. De ser vice van de afdeling is helemaal gratis maar men mag (als dank) voor de verleende hoogstbelang- rijke diensten) een financiële bij drage in een bus deponeren Voor gaande jaren maakten altijd veel autobezitters van de geboden gele genheid gebruik en hopelijk zal dit in verband met de verkeersveilig heid nu weer zo zijn. bouwen van een kabouterdorp Met veel inzet gingen hierna de ou ders aan de slag en ze maakten van herfstbladeren, paddestoelen enz heel leuke stukjes Op een raam in de gang werd een prachtig herfstta fereel geschilderd De gezellige avond werd besloten met een paar spelletjes bingo dll tei veistevi ging van.de ouderkas ARTS W R. van Couwelaar, Keizers- weg 32, tel 3553. Spreekuur 11 00 en 16.00 uur. WIJKVERPLEGING Zr J.E Koerse-Duncan, Gaar- denstraat 31, tel. 1436 b.g.g. 05700-22700 De weekenddienst gaat in vrijdagavond om 18 00 u. en eindigt maandagochtend om 8.00 uur Tijdens de weekend dienst kunt u de wijkverpleeg kundige in ieder geval bereiken 's morgens van 7 00-7.30 uur en tussen de middag van 13 00- 14 00 uur Afhalen verpleegarti- kelen 13 30-14 00 uur wijkge- bouw St.. Kruiswerk, Gaardens- traat. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST Telefoon dienstdoende arts of alarmnummer 0011. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16, tel 2784 Spreekuur maandag t m vrijdag 8 30-9 30 uur. OPEN BEJAARDENWERK Tafeltje dekje. Inlichtingen tel 1201 en 1517 MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING Bureau Dorpsstraat 16. tel 2784 Spreekuur maandag t m vrijdag 8 30 9 30 uur Tijdens de weekends zijn Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging be reikbaar onder nummer 05486- 16465 ZIEKENFONDS Mnandag mobiel kantoor par keerterrein Sporthal 't Mossink, Keizersweg van 9 tot 11 uur. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur Wijkgebouw St Kruiswerk, Gaardenstraat. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wijkgebouw St. Kruiswerk. Gaardenstraat G.J. Kraai), tel 2299. TANDARTS H Scheffer, Pr Julianapl. 12, Goor, tel 05470-2500 Spreekuur spoedgev 17 00-17 30 u. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessen- plasstraat 5. tel 05483-1515. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST: Tot en met zondag 21 okt J. Schut, Koekoeksl 79, Markelo, tel 05476-2594 Maandag22tm. zondag 28 oktober H W Goor- man Kolweg 52, tel 1513 Aan gifte van gestorven dieren op zaterdag van 9 00-11 00 uur aan het slachthuis tel 05483-1318. STORINGSDIENST Zaterdag 20 t m vrijdag 26 ok tober Electra J Kolkman, Gaardenstraat 13. tel 1368 Gas J Bosschers, Liezenweg 26. tel 1945 POUTIE Telefoon 1352 en 2655 Na 18 uur bellen 05200-71234. BRANDWEER Telefoon 2222 idag en nachtt

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3