sportieve Éllen arade nbekende spreekwoorden In zegswijzen Zestienhoven onmisbaar voor onze luchtvaart JJjMP- elevisiecursus Fries voor niet-Friestaligen FOTO- spALPRAATJE HOLTENS NIEUWSBLAD HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 SEPTEMBER 1979 - PAG. 9 inde s ale nde «en sportieve brillen- jde in de RAI te Am- dam is het duidelijk ge len: het gezicht anno is een sportief gezicht, dankzij de collectie "1 i-ogende brillen, die de Iciens straks in huis zul- hebben. Met een kni- ig naar de Olympische ilen en verder gewoon dat het past in het mo- jeeld. ieve brillen voor 1980. Dat wil ^ipn: niet al te grote monturen, 1;4emaakt zijn van lichtgewicht Püriaal (kunststof), en naast ■ltinten ook in sprankelende, ,ire kleuren. Rood, oranje, ge ien en blauw. Sprekende tin- inder franje of poespas, geheel rereenstemming met het ver- ite kleurengamma van de kle- jdie wy zullen dragen. ïn de tte gevallen zyn de kleuren ge- i effen gehouden, en als er al ge- iblneerd wordt, dan by voor- r met wit. maast zullen voor de lief- [st)ers ook zwarte en witte bril- ln de collectie worden opgeno men. En voor de echt retro's onder ons komen de bruinen weer terug. Wat de modellen betreft is er een vyftig grote variatie te vinden. De vlinderbril uit de jaren vyftig, die vorig jaar terugkwam, is er nog steeds, zy het in een wat afge zwakte uitvoering. Alleen voor de groep echte disco-brillen kan het natuuriyk niet gek genoeg. Hierin vinden we de echte ouderwetse vlinder op z'n vlinderigst. Voor nog meer geks in de disco-sfeer zorgen de transparante brillen, „gevuld" met glitterspul, dat mysterieus van kleur verandert onder invloed van die typische disco-verlichting, die onder de naam „black-lights" door de wereld gaat. En nu we het toch over uitgaan hebben: by sportieve gebeurtenis sen horen ook de feesten na afloop - Het gezicht 1980 heeft ook z'n ele gante kanten: monturen met inge legde strass-steentjes zullen het by zo'n festyn prima doen. En wat denkt u van brillen van transpa rant kunststof met kleurige opge- De brillenfabrikanten hebben de laatste jaren zich duidelijk gecon centreerd op het maken van sier lijke brillen. De bril heeft nu ook duidelijk een estetisch gezicht ge kregen. legde glitterrandjes van boven en langs de zykant? Voor de chique mensen zyn er monturen waarin edelmetaal en kunststof zyn ge combineerd. iet bader van de Open School """"gramma's wordt met ingang i5 oktober a.s. wekelijks een te- Drdcursus Fries voor niet- italigen uitgezonden op Neder- De eerste zending is steeds lags van 10.20-10.40 met een ling zaterdags van 12.20 uur. |wel uiteraard iedereen deze uitzendingen kan volgen en daar zeker wel wat van kan leren, heeft deze cursus alleen niet de pretentie niet friestaligen Fries te leren. Het wil niet meer zyn dan een onder steuning daarby. Kykersdienietin de gelegenheid zyn een mondelinge cursus te volgen, kunnen bij de AFUK (Postbus 53, Leeuwarden, tel. 05100-38045) het schriftelijk materiaal aanvragen. Dat bestaat Nederlandse taal is ryk aan fiekwoorden en zegswyzen. Een lot deel daarvan is alom en by ereen bekend, ook de herkomst de betekenis ervan Er zyn ech- iook veel zegswyzen, die minder lend zyn. Vaak zyn ze alleen in paalde streken van ons land ge likt en daardoor minder gemee- oed geworden. Toch geven ze, nen met de bekende spreek- jorden, de smaak aan het taalge- iht. By enkele van deze minder kende zegswyzen willen we in dit llpraatje even stil staan. Som- gen van u herkennen ze onge- jjfeld van vroeger, want vele zyn or overlevering bewaard geble- n. )e broodkruimels steken hem", tzegd van brooddronken, meest nge personen, die uit weelde zich its en baldadig gedragen. De feekwoordenkenner Tuinman •eft als verklaring: wellicht, om it zelfs „de kruin", het edelste en iste van het brood, deze menen >g te hard schynt. „Kinderen juden het brood uit de schimmel" iok: de schimmel uit het brood), ïnderen zorgen er wel voor dat het rood op is voordat de schimmel 1n komt. HU kan niets laten liggen dan loeiend yzeren molenstenen". Hy remt alles mee. Alles past hem. Üleen wat gloeiend heet is of lood zwaar laat hy noodgedwongen lig- Advertentie-adviseur W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 N^verdal telefoon 05486-13264 I Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3. tel 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen by: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur gen. „Laat dat kind maar slapen". Laat die zaak rusten, roer dat punt liever niet aan Vergeiyk: men moet geen slapende honden wakker maken. „Een doodgeboren kindje met een lam handje" Het heeft niet te bete kenen, niets om het ïyf. Meestal met de bygedachte: als hy het pro beert, komt er, dat staat by voor baat vast, toch niets van terecht. „Hy kruiptin't kabelgat".Hyiseen bangerd; hy verbergt zich, als het er op aan komt. Het kabelgat was aan boord van een schip het berghok voor kabels en waardeloos touw. „Zes eieren op een schoteltje". Ge zegd, meestal van een vrouw, die overdreven precies is. Het moet al- tyd precies gaan, zoals zy het wil, netjes en afgepast zy is er êên van zes eieren op een schoteltje. „Het is een hemdje raak m'n gatje niet". Het is een nuf. Iemand die zeer sty f en voorzichtig loopt, zodat de kleren ternauwernood bewegen. By uitbreiding ook gezegd van ie mand. die zeer licht geraakt is. „My n eigen hemd moet het niet we ten". Het moet een geheim biyven. Al kort na 1600 gebruikt door Jo- han de Brune. schryver van „Pro- verbia, of de spreekwoorden van Salomon": ...myn hemd wist myn secreet (geheim) terstond het zelf in 't vier (vuur) lek 't smeet". „Zo slecht als katoen van een cent een el". Gezegd van een onbe trouwbaar. slecht mens Katoen was vroeger wél goedkoop, maar één cent voor een el (68 70 cm.) was wel erg weinig. „Iemand de oren met katoen vul len" Hem iets wys maken, voor de gek houden. ,,'Em katoen of van katoen geven". Erg zyn best doen; zich ergens by- zonder op toeleggen Term uit de toneelwereld Een acteur, die door schreeuwen extra effect wil sorte ren „Hy gaf 'm van katoen". „Doe maar net of Je thuis bent". Maak het Je gemakkeiyk; wees maar niet verlegen. In sommige streken vulde men deze zegswyze aan met: „dan neem Je vast niet te veel". Daardoor daalt de goede be tekenis sterk. Het is maar een kleine greep uit vele onbekende zegsw Jzen Mis schien komen w 1-te og eens met een nieuw* 'r uit 20 z.g. onderwijsleereenheden. Daarbij behoren drie cassette bandjes. Het geheel is voor f52.50 verkrygbaar. Deze nieuwe methode gaat hele maal uit van zelfwerkzaamheid van de cursisten. Dit vraagt uiteraard wel wat zelfdiscipline, omdat de cursisten zelf hun eigen werk moe ten controleren aan de hand van antwoordbladen. De telebordcursus kan echter ook heel goed als ondersteuning ge bruikt worden naast een schrifte- likke cursus. De cursist krijgt dan wel een correctie op het schrifteiyk werk dat hy instuurt, maar hij heeft miet de geluidsbandjes die bijzon der nuttig blijken te zijn voor het aanleren van een goede uitspraak. Voor niet-friestaligen bestaat ook nog de mogeiykheid Fries te leren met behulp van de grammofoon- platencursus „Boter, brea en griene tsiis", van Mevrouw Bosma-Banning, die ook door de AFUK is uitgegeven. Er bestaat dus thans een groot aan tal mogeiykheden om Fries te le ren. De beste is waarschijnlijk een mondelinge cursus waar de onder wijsleereenheden worden gebruikt, die aansluiten by de televisiecur sus. Wie daartoe niet in de gelegen heid is, kan kiezen tussen de drie bovengenoemde mogelijkheden voor zelfstudie thuis. Wanneer het hem vooral gaat om het monde linge taalgebruik, zal de keuze gaan tussen de onderwijsleereen heden en de grammofoonplaten- cursus, waarbij het bezit van een cassetterecorder of een grammo foon een rol kan spelen. Wie het vooral gaat om het schrifteiyk taalgebruik en het systematisch le ren van de grammatica, zal kiezen voor een schrifteiyke cursus. Naast al deze mogehjkheden zal de televisiecursue een goed hulpmid del kunnen zyn, terwijl hij voor oudcursisten en andere belangstel lenden ook daarzonder zeker aan te bevelen is. .Het is de bedoeling dat na deze cur- sus Fries voor niet-friestaligen ook een cursus Fries voor friestaligen zal worden uitgezonden in de eerste helft van 1980. De uitzendingen hebben plaats elke vrijdag van 5 oktober t/m 21 december van 10.20-10.40 uur met herhalingen elke zaterdag van 6 oktober t/m 22 december van 12.00-12.20 uur. Aan de Binnenstraat waar nieuwe winkelpanden gebouwd zullen worden door BloemenmagazUn VINCENT en de fa. M. v.d. Maat en Zn. heerst grote bedrijvigheid. De heer K(as) Beumkes is wel een van de bekendste verkeersleiders van Nederland. Niet in de laatste plaats door zijn bemoeienissen met de opleiding voor radio- telefoniebevoegheid voor de luchtvaart. Hy heeft daar leerboe ken voor geschreven (binnenkort verschynt er een nieuw boek van hem), die ook worden gebruikt op de Ryksluchtvaartschool by de opleiding voor beroepsvliegers. Op een eigen school („Flight Con trol") leidt hy met zyn instruc teurs honderden sport- en be roepsvliegers op voor het radio- brevet. Geboren op Texel kwam hy in 1948 als adspriant-ambtenaar by de Ryksluchtvaartdienst in de ver keersleiding. Na een paar Jaar werd hy assistent-verkeersleider en in 1955 verkeersleider op Schiphol. In 1959 werd hy in Engeland opgeleid voor radar-verkeersleider; deze functie vervulde hy tot 1970. Daarna werd hy chef- verkeersleider op Schiphol. Twee jaar geleden - hy was toen 47 jaar - werd hy hoofd luchtverkeersbevei ligingsstation Rotterdam. Waarom ruilt iemand het gigantische lucht- vaartgebeuren van Schiphol met het toch veel rustiger Zestienho ven? Schiphol te druk „Schiphol is voor de verkeerslei ders natuuriyk een fascinerend be drijf, maar dan ook echt een bedryf. Je kent elkaar by na niet meer. Vroeger wisselden vliegers en ver keersleiders problemen mnet el kaar uit, nu is daar geen sprake meer van. Het gaat als in een goed draaiende fabriek met veel lopende bandwerk. Alles is te druk gewor den, te zakeiyk. Op Zestienhoven is dat anders. Ondanks het toenemende aantal lynvluchten, de vrachtdiensten, het vele zakenverkeer en de drie vliegscholen biyft iedereen nog be reikbaar en is ieder probleem nog bespreekbaar. Het is allemaal nog wat menseiyker en bovendien werkt hier een byzonder goed ge motiveerd team". De verkeersleidingsdienst van Zes tienhoven is 24 uur per etmaal be zet. Er wordt in principe tussen 23.30 en 06.00 uur niet gestart of ge land (behalve door geluidsgecerti- ficeerde toestellen, die wat geluid betreft voldoen aan internationale regels) maar het vliegveld is ook uitwykhaven voor Schiphol en Brussel. Er staan hier soms wel 35 uitwykers die eigeniyk naar Schip hol hadden gemoeten en dat geeft wel wat problemen. De verkeersleidingsdienst telt 30 personen: 9 verkeersleiders en 16 assistenten, waarvan één vrouwe- hjke, plus 5 man technische dienst voor het onderhoud van de binnen en buitenapparatuur. Een harte- wens is radar, waardoor niet alleen alles veiliger en vlugger geregeld kan worden, maar ook elke vlieger kan worden geleid en gecontro leerd of hy inderdaad de aangewe zen (geluidsarme) route vliegt. Bovendien kan de luchtruimte veel efficiënter worden gebruikt Veel animo verkeersleider De heer Beumkes vliegt zelf nog maar betrekkeiyk kort. Sinds vier jaar heeft hy het brevet Volledig A en hy is dan eigeniyk een uitzonde ring, want maar een klein gedeelte van de verkeersleiders in Neder land vliegt zelf. Ze ondergaan op Soesterberg wél allemaal de zelfde medische keuring als de privévlie- gers. Er is byzonder veel animo voor het beroep van verkeersleider, en dat betekent dat van de 400 sol licitanten er soms niet meer dan vijf kunnen worden aangenomeen. „Zestienhoven is voor mij een uit daging. Ik zie de luchtvaart hier nog wel groeien. Er wordt nu al gesproken over containervervoer per vliegtuig, en dat is juist iets voor Rotterdam, tenslotte de grootste zeehaven ter wereld. Ik geloof dan ook zeker dat de ge meente Rotterdam, de eigenaar van de luchthaven Zestienhoven, werkeiykheidszin genoeg heeft om die kansen te grijpen". 500.000 passagiers Zestienhoven werd in 1956 geopend als vervanging van het vooroor logse vliegveld Waalhaven. Som migen vragen zich af of het nu echt nodig was, een eigen vliegveld voor Rotterdam als het grote Schiphol zo dichtby is. Havenmeester Zuidema heeft er een stellige mening over. „Binnenkort hebben wy hier per jaar 500.000 passagiers, mensen dus uit de regio. Die zouden zeker twee uur nodig hebben om op Schiphol te komen. Bovendien zouden wU het probleem van onze omgeving verplaatsen naar Schiphol, want daar zouden veel meer vliegtuigen moeten vertrek ken en arriveren. En verder is Rot terdam nu eenmaal het industriële centrum van Nederland. Er wor den veel zakenvluchten gemaakt met kleine toestellen, waarbij 30 vluchten per dag geen uitzonde ring zyn". Zestienhoven, vooral bedoeld voor vluchten binnen Europa, onder houdt UJndiensten met 13 andere luchthavens via KLM, NLM, Air France en British Island Airways. Binnenkort zal daar waarschynUjk Rotterdam Airways nog bykomen. Een belangrijk charterbedrijf voor zakenvluchten is Business Air Ser vices (BAS), van dezelfde eigenaar als Rotterdam Airlines. Er zyn jaar- UJks ongeveer 50.000 vliegbewegin gen, waarvan een groot deel voor rekening van de drie vliegscholen komt. Nu Is het wél zo dat Zestien hoven met de omwonenden op re- deiyk goede voet staat. Er zyn rege lmatig contacten met de naburige wykraden, maar het publiek wordt nu eenmaal op elk gebied kriti scher. Dat zou wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat de vliegscho len in de toekomst een andere thuishaven moeten zoeken. Er dui ken ook van tyd tot tyd geruchten op over een sluiting van geheel Zes tienhoven, maar dat is erg onwaar- schyniyk. Alleen al uit het oogpunt van arbeidsplaatsen. Tenslotte werken er 700 mensen. Ook moet de recreatieve waarde van het vlieg veld niet worden onderschat. Bij mooi weer is er erg veel belangstel ling van geïnteresseerde toe schouwers. (Artikel ontleend aan „Flair", driemaandeiyks tydschrift van Air Service Holland b.v., 4e jaargang, nr. 13). Denk aan de dieren! Dat is de boodschap, die we doorkrijgen in de eerste dagen van oktober als het Dierendag is. Vorig jaar heb ik die slagzin heel letterlijk in praktijk gebracht. Met de kamera in dc hand ben ik de buurt ingetrokken, op zoek naar leuke die- renmotieven. Dit is het resultaat van een uurtje wandelen en foto- grateren, waarbij ik natuurlijk wel de dingen een beetje naar mijn hand heb gezet. Voor die foto van de pony haalde ik een buur jongetje uit z'n huis. Met een paar suikerklontjes .kocht" ik de medewerking van het dier, maar tenslotte was het Dierendag, dus dan mag zo'n beest ook wel wat extra's hebben, 't Is een leuk plaatje ook al voelt de pony zich beie- op /'n gemak dan m n buurjongen Deze foto kwam tot stand dank zij een mevrouw, die toevallig stond te kijken toen ik de eerste foto maakte. Ze had een zoontje en een geit en aangezien geiten fotogenieke beesten zijn, zag ik wel iets in haar voorstel ook deze twee pp de plaat te zetten. Hier is het duo. De moeder wilde de kleine man zijn gekke petje afnemen, maar dat vond ik juist een leuk element. De foto is van een wat hoger standpunt genomen om de lithte geit en het knaapje beter uit te laten komen tegen het donkere gias En dit is dan de derde Dierendag-prent. Een beetje zoet, zo'n lief meisje met een poes, die er niet eens zo veel zin in heeft. Maar door een lichte achter grond te kiezen, werd het een leuke plaat. Ik heb natuurlijk de ouders van de kinderen een afdruk van deze foto's gegeven. Want als die kinderen later groot zijn, bekijken ze zo'n foto met een glimlach. Het zijn herinneringen aan een vriendje uit hun jeugd, die ze dank zij deze foto nog vaak kunnen zien. En ook dat is een manier om aan dieren te denken.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 9