Advies water graaf: ook Bathmen erop aansluiten Open iiuis met vele aktiiiteiten i nieuwe landbouwschool Holten Uit de raadsportefeuille School werkweek L.A.S. D$ Gaarden' Opening uiaterzuiverinstallatie HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 SEPTEMBER 1979 - PAG. 7 Na de officiële opening was er ge legenheid om de W.Z.I. te bezichti gen. Niet bouwen in Bathmen Met de voltooiing van de nieuwe installatie Holten-Markelo, de grootste plaatsen in hét Overijs selse Schipbeekgebied, is de uit voering van het zuiveringsplan nagenoeg voltooid. Ir. Viehoff gaf de autoriteiten in overweging af te zien van de bouw van een nieuwe installatie in Bathmen en de plaats aan te sluiten op „Holten- Markelo". Niet alleen wegen de kosten van nieuwbouw zwaar, maar bovendien blijkt de installa tie van Holten- Markelo wat min der belast dan volgens prognoses kon worden verwacht. Dee wat mindere belasting, die meer voorkomt bij nieuwe installa ties, is niet alleen een gevolg van stagnerende bevolkingsgroei, maar ook van verder gaande sane ring van de afvalwater-situatie in de bedrijven. Die ontwikkeling zou in de toekomst wel eens zorgen kunnen geven, aldus de watergraaf, die voorts opmerkte, dat er in het Schipbeekgebied geen moeilijkhe den zyn ten opzichte van de schei ding tussen kwaliteits- en kwanti- teitsbeheer. Beter overleg nodig Ir. Viehoff constateerde dat het contact tussen het zuiveringschap en de diverse kwaliteitsbeheer ders in West Overijssel wel wat eenzijdig is geregeld. Het zuiver ingschap legt iedere beschikking of lozingsvergunnging, zelfs voor een enkele woning, eerst ter beoordeling voor aan de waterbe heerder: Rijk, provincie of waters chap. Maar het zuiveringschap zelf wordt onvoldoende betrokken, ook formeel, bij de voorbereiding van diverse kwantitatieve waterbeheersings- en wateraan- voerplannen. Ook worden we vaak te laat ge raadpleegd over beslissingen in zake inlaten of inmalen van vreemd water en belangrijke wijzigingen in het onderhoudsysteem (chemische bestrijdingsmiddelen, inzetten .graskarpers). Gemeentelijke rioleringsplannen echter worden echter in een vroeg stadium aan ons ter beoordeling voorgelegd, aldus Viehoff. Dat leidt in een aantal gevallen tot nader overleg en aanpassing van de ont werpen aan onze wensen. Aan de b.v. Aannemings bedrijf v/h Thomassen te Hengelo (O) willen B en W het pand Smidsstraat 5 te Holten tijdelijk verhuren voor f 18.000.- per jaar. Het bouwbedrijf realiseert het bouwplan Dura in de kom i^an het dorp. Het pand zal worden gebruikt als direc tie - en/of schaftruimte. De raad besloot op 19 februari 1979 het pand van B.H. Veldhuis aan te kopen. Op 10 april stelde het col lege voor om niet tot verkoop over te gaan, omdat slechts één persoon had ingeschreven. Bovendien stond de ingeschreven som in geen enkele verhouding tot de waarde van het pand en de door de gemee nte betaalde koopsom. Er hebben zich nog wel enkele' kandidaten voor de koop aangemeld, maar men kon niet tot een akkoord ko men voor de verkoopprijs. Vandaar het voorstel over de tijdelijke ver huur. Er Wordt gewerkt aan de voorbe reiding van een plan voor de bouw van een woongebouw op de hoek van de Keizersweg/Reilinksweg. Daarvoor moet een herziening van het bestemmingplan De Haar wor den voorbereid. Forum bestemmingsplan In het bestemmingsplan-forum moeten ook worden opgenomen VV De leerlingen van de Lagere Agrarische School „De Gaarden" te Holten „loge erden" in het kader van de jaarlijkse „Schoolwerk- week" drie dagen in het re creatiecentrum „Sondel" „Sondel" te Sondel van waaruit ze excursies maak ten naar het informatiecen trum „Nieuw Land" te Le lystad, het natuurgebied „De Weerribben" bij Ossen- zijl, „Polen" te Lemmer (fa bricage van plastic silo's) rundveebedrijf van de heer Huisman te Balk, het proefbedrijf te Creil, het museum op het voormalig eiland Schokland, het Nat. Historisch Museum „Klif en Gaast", Flevohofenz. 't Was al met al een zeer ge slaagde en leerzame „drie daagse" Over het bezoek aan Schokland schreven de leerlingen Gerrit ten Velde, Gerwin Temmink en Erik Zwlers als volgt, eiland Schokland werd eiland ,,afb(J het droogmalen van een gedeelte van de Zuiderzee nu de Noord-Oost-Polder. Bij het droogmalen vond men verschil lende oude ankers, vuurstenen en kwartstenen die te bezichtigen zijn in het museum in het oude kerkje op Schokland. Ook vindt men op Schokland nog een stukje oude dijk dat met grote stenen bedekt is, en een groot kanon dat temidden van de vele ankers staat en een oude peilschaalpaal Verder staan er in het museum een groot aantal Ro- metnst kannen en ook kegelkan nen w-1 «Hand is reeds eenmaal eer-1 «r-nev^ond geweest maar lat» i o-'" een oaar gezinnen te i rv belangrijkste tak van bestaan was de visvangst en er hebben heel lang geleden ook nog koeien gegraasd. Over de etappe van de reis van Holten naar Sondel gaf een der leerlingen de „reportage". ,,reportage"9 Maan dagmiddag direkt na 12 uur zaten we nog in de bus op weg naar Giet hoorn, waar we op de boot zouden gaan. Daar aangekomen hebben we eerst cola en chocomel gedron ken. Toen we dat hadden gedaan zijn we op de boot gestapt en zijn bussen weg gegaan naar de plaats waar ze ons weer zouden oppikken. Op de boot zijn we eerst een stukje door een kanaal gevaren en daarna gingen we het meer op Daar was het wel wat winderig, maar dat stak niet want we hadden plezier van twee surfers, die op het meer aan het surfen waren Toen we het meer over waren gingen we een kanaal in met allemaal riet aan de zijkant Op het midden vaarde steeds een klein zeilbootje wat heen en weer Toen we dichterbij kwamen kantelde het, maar de man had het kleine lichte bootje weer snel overeind. Een eind verder kwamen we bij vier boerderijtjes, die bij elkaar ston den Die boertjes hadden voor hen vieren zelf een pontje. Bij het ein dpunt van de vaart was ook een be zoekerscentrum van Staatsbosbe heer Het centrum ging over het na tuurgebied de Weerribben, waar we net doorheen waren gevaren. Daar hebben we eerst een film gezien over het leven van planten en die ren in Weerribben. W'eeribben Daarna mochten we allerlei foto's en spullen bekijken en waren ook een el^ktro-spelen, elektro-speken, waar men verschillende foto's bij elkaar moest zoeken. Nadat we dat hadden bezichtigd, zijn we naar de bus gegaan en naar Sondel gereden waar we zouden eten en overnachten. vertegenwoordigers van de afde ling Dijkerhoek en Espelo van de Ned. Bond van plattelandsvrou wen, de R.K. kerk en de locale V.V.V., elk met één lid. De volgende personen zijn opgegeven: Afdeling Dijkerhoek N.B.v.P.: W.H. Reilink-Kers, Dorperdijk 15. Idem afdeling Espelo: M. Rènsen- Rietberg, Espelodijk 17. Rooms Katholieke Kerk: G.J. Snippert, Houtweg 2. Plaatselijke V.V.V.: J.H. Baard, Landuwerweg 17. Voor stedebouwkundige werk zaamheden voor bestemmings plannen, die niet in het Grondbe drijf worden verantwoord, moet een krediet van f 50.000.- gevoteerd worden. De jaarlijkse lasten zijn f9250.-. De raadsleden, de heren A.J. Nij kamp en J.H. Bosschers wa ren resp. benoemd lid en plaatsver vangend lid van de commissie wo ningbouwzaken. Wegens een her verdeling van de raadswerkzaam- heden in de CDA-fractie verzoekt deze de heer Bosschers tot lid te benoemen en de heer Nijkamp tot plaatsvervanger. Een krediet van f 1200.- wil het col lege disponibel stellen voor ver vanging van de boiler in de keuken_ van het gemeentehuis. Klein Vel- derman b.v. was de laagste in schrijver. Reparatiedak gemeentehuis Een krediet van f8400.- dient vol gens B. en W. disponibel te komen voor vernieuwing van de dakbe dekking van het oude gedeelte van het gemeentehuuis boven de afde ling g algemene zaken en de oude raadszaal. Lammers bv is de laag ste inschrijver. Jaarlijkse lasten f 1554.-. Ook de dakbedekking van het gymnastieklokaal aan de Haar- straat is aan vernieuwing toe; hier voor is een krediet nodig van f23.000.-. Voor dit karwei is Lam mers bv eveneens de laagste in schrijver. Jaarlijkse lasten f 4255.-. De gevelkachels in de oude en in de kleine brandweergarage zijn aan vervanging toe. Er is een krediet nodig van f 2400.-. Klein Velderman b.v. schreef het laagst in. Een perceel grond in het bestem mingsplan „De Haar" willen B en W niet langer handhaven in de admi nistratie van het grondbedrijf, doch inbrengen in de algemene dienst Een krediet van f71065.- is daar voor nodig. De wanden in de woonkamer van perceel Enkweg 7, bewoner de heer Bakker, moeten worden verbeterd; kosten f 1800.-. De raaplaag op de wanden laat op verschillende plek ken los en vertoont scheuren. De bewoner vraagt de wanden op nieuw te stukadoren. Gemeente werken is verzocht het college te rapporteren over de algemene toe stand van de woning. Voor de openbare scholengemee nschap dienen boeken te worden aangeschaft Daarvoor is een kre diet nodig van f 100.000.-, welk be drag volgens de schoolleiding toe reikend is. Door het voteren van dit Jaarlijks krediet is het mogelijk het boekenfonds kwalitatief op peil te houden en zo nodig uit te breiden. De subsidie in de kosten van het muziekonderwijs voor jeugdige personen in de gemeente, die een individuele muziekstudie volgen aan de gemeentelijke muzieks chool te Deventer, willen B en W verhogen van 50 tot 60% op grond van de heffing die de gemeente De venter voorschrijft. De raad zal over deze voorstellen een beslissing moeten nemen in zijn vergadering van 1 oktober. t het los draaien van een kraan voor 'de itoevoer en met een druk op een paar jppen stelde donderdag 20 september .dr. J. Meulink uit Enschede, lid van Ge muteerde Staten van Overijssel, belast t waterstaatszaken, de rioolwaterzuiver- :sinstallatie Holten-Markelo in officieel iruik. icieel, want de installatie, die meer dan n miljoen gulden heeft gekost, draait al lert 1977. Dat met deze ingebruikneming er een belangrijke stap is gezet op de weg i de waterzuivering in het gewest is dui- (jk naar voren gekomen in toespraken, werden gehouden in café restaurant De ppe, waar autoriteiten en genodigden Sr de opening bijeen kwamen, der hen bevonden zich o.a. raadsleden beide gemeenten en andere vertegen- ordigers, onder wie burgemeester Mr. O.F.C. Ridder van Rappard van Holten, voorzitter van het zuiveringschap West erijssel, ir. C.D. Viehoff, heeft na de be- igrijke toespraak van mr. dr. Meulink de deputeerde een grote luchtfoto aange- ien, van de nieuwe installatie. Na de toe- 'aken begaven de autoriteiten en geno- jden zich per bus naar de zuiveringsin- 'llatie bij de Schipbeek achter in de useberg waar technisch personeel van [zuiveringschap een deskundige toelich- S gaf- Met het open draaien van een kraan door gedeputeerde mr. J. Meulink te Enschede werd de wa terzuiveringsinstallatie officieel in gebruik gesteld. In z(jn uitvoerige rede, die de wa tergraaf van het zuiveringschap West Overijssel heeft gehouden bij de opening is hij uitvoerig ingegaan op de achtergronden, die hebben geleid tot de bouw van de installa tie aan de Schipbeek. Het wat hij noemde „doorknippen" van de Schipbeek in een Overijssels en een Gelders gedeelte leidde er toe, dat bij de oprichting van zui veringschappen het Gelderse deel van de Schipbeek werd toebedeeld aan het zuiveringschap Oost Gelderland. Het Overijsselse deel ging naar het zuiveringschap West Overijssel. De oplossing leverde geen practische problemen op. De provinciale besturen legden het probleem aan de Kroon voor, waar het al jaren sluimert, totdat Ged. Staten van Overijssel wear gingen overleggen met de provincie Gelderland over de waterschap sorganisatie in het Schipbeekge bied. Het kwantiteitsbeheer was geen knelpunt, waaruit men af leidde dat de organisatie van het kwaliteitsbeheer wel een punt was. Het leek erger dan het is, aldus ir. Viehoff, omdat het belangrijkste Gelderse deel op het Twente kanaal afwatert. Bovendien ligt de Schipbeek voor het grootste deel in Overijssel leerlingen in groepjes in de school gaan kijken Ook andere belang stellenden zijn tijdens deze uren welkom Vanaf half vijf tenslotte wacht de OLM-school bezoek van de bejaarden uit het centrum de Diessenplas Aan deze twee open dagen gaat voor de leerlingen nog een feestavond vooraf Op woens dag 3 oktober staat voor hen een speelfilm op het programma De donderdag en de vrijdag hebben ze vrij Met de officiële opening wil de school nog eens duidelijk onder strepen hoe blij ze is over de intrek in het nieuwe gebouw Ten op zichte van de noodschool aan de Noteboomstraat in Bathmen bete kent de verhuizing een enorme vooruitgang „We zijn erg met de nieuwe school ingenomen Voor het geven van onderwijs zijn hier veel meer mogelijkheden Kijk alleen maar eens naar het natuurkunde- lokaal Dat is zo Ingericht, dat we er van alles in kunnen doen Dat komt de lessen zeer zeker ten goede", vertelt dlrekteur J Groenewegen enthousiast In het seml perma nente gebouw dat voorheen in ge bruik was bij de scholengemee nschap heeft de lagere agrarische school ook aanzienlijk meet ruimte, dan in Bathmen Extra ruimte, die De nieuwe lagere agrarische school De Gaarden van de OLM aan de Vrijheidslaan la in Holten. Op 4 oktober wordt de school offi ciéél geopend. hard nodig is. want de verhuizing naar Holten heeft tegelijk een fikse groei van het leerlingenaantal tot gevolg gehad De school steeg in leerlingenaantal van 77 naar 91. Deze laatste grote groep had men in Bathmen niet onder kunnen brengen Deze ontwikkeling moet echter volgens dlrekteur J Groe newegen niet naar de andere kant doorslaan „Want anders krijgen we in Holten weer met ruimtegeb rek te maken", merkt hij op De school beschikt in het nieuwe ge bouw over vier leslokalen en een speciale ruimte voor handenarbeid en werktuigentechniek Aan de binnenzijde is de school eerst he lemaal opgeknapt, voordat men er tijdens de zomervakantie introk De lessen begonnen eind augustus Toen werd met een speciale kruudmoesmaaltljd de Intrek in het nieuwe pand gevierd De genodigden kunnen donder dagmiddag 4 oktober direkt na de openingshandeling bi) al deze stands in de school een kijkje gaan nemen Ouders van leerlingen, oud leerlingen, buurtbewoners en belangstellenden kunnen dan 's avonds van 7 tot 9 uur in de school terecht De vrijdag is het open huls vooral gericht op de schooljeugd Van 9 tot 4 uur zullen honderden i burgemeester van Hol- n mr. W.L.F.C. Ridder van ippard zal donderdag 4 tober om twee uur de euwe lagere agrarische hooi De Gaarden in Hol- n officieel openen. Daar- ee luidt htf tevens een >en huis is waarbtf jong en ld in Holten kennis kun- n maken met De Gaar- n. Bovendien grijpt deze hooi van de Overijssels- e Landbouw Maat- happü de gelegenheid aan n op wat speelse wijze het ibliek in kontakt te bren- n met landbouw en land- •uwonderwijs. t gebeurt via verschillende rnds, die in de lokalen worden in- 1cht. Daprbi) is er van alles te b: van een tentoonstelling van d landbouwmateriaal tot bees- ispul Dat laatste zal vooral de igd aantrekkelijk vinden Z(J •gen bijvoorbeeld in een lokaal f donzige kleine kuikentjes Ithouden en aaien Diertjes, die in een broedmachine uit het ei nnen zien kruipen. Menigeen zal bi) die broedkast niet weg te slaan zijn, zo'n fascinerende aanblik is dat Iets bijzonders is eveneens de expositie van oud landbouwmate riaal Veel van deze antieke spullen zijn afkomstig uit de oudheidka mer in Markelo, waar ze een tijdje geleden uitgestald lagen Dat trok toen erg veel bekjjks Bi) de Gaar den verwacht men ook, dat velen voor de landbouw uit vroeger tijden een ogenblik aandacht zullen heb ben Behalve deze twee trekpleis ters is er in de school nog veel meer te zien een speciale varkenshoek met daarin een zeug met biggen, informatiestands met allerlei fol ders en foto's over landbouw en een doorlopende voorstelling van de film „Met het oog op de toekomst" Deze film handelt over het land bouwonderwijs.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7