VOLKSDANSEN derde op intern, orgelconcours in Oostenrijk VOOR HET K.W.F. Jongerensoos ,De Schure' hield gezellige receptie REDT EEN KEVEN E.H.B.O.- cursussen Subsidie rieten daken Oud papier duurder Lokaal kleuteronderwijs Agrarisch Jongeren Contact afd. Holten llllllllllllllllllllllllllllllll HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 SEPTEMBER 1979 - PAG. 5 Onze oud-plaatsgenoot Jan Willen (Wim) Jansen (29) heeft op een In ternationaal orgenconcours in In nsbruck (Oostenrijk) met het be halen van de derde prijs een schit terende prestatie geleverd. De le prijs was voor een organist uit Australië en de 2e voor een or- ganiste uit Canada Er werd in In- De collecte voor het Kon. Wilhel- mina Fonds heeft in Holten opge bracht f 5447 52 Het plaatselijk comité zegt die aan dit mooie resul taat hebben bijgedragen heel har telijk dank nsbruck gespeeld op een orgel dat gebouwd was in 1500 en het ver plichte werk dat moest worden uit gevoerd was van een componist die leefde in die jaren Jan Willem Jan sen kreeg z'n eerste orgellessen van de Goorse musicus Jan K. War- mink en ontving z'n verdere oplei ding aan het conservatorium in Enschede en den Haag Hij woont reeds enkele jaren in Toulouse (Fr waar hij leraar orgel en clavecimbel is aan het stedelijk conservato rium. INIMVSTICHTIHG Op 20-9-1979 heeft een uitslaande brand gewoed bij houtzagerij Zoals bekend is na jarenlange ma laise de oud papier verwerkende papier- en kartonindustrie weer volledig met orders bezet door een sterk toegenomen vraag naar nieuw papier. De papierindustrie heeft met succes het aandeel oud papier, afkomstig uit huis-aan- huis-inzameling, in haar grondstof- fenpakket sterk weten te verhogen Thans bedraagt dit aandeel reeds 55%, waardoor belangrijk minder geïmporteerde cellulose hoeft te worden verwerkt. De vraag naar oud papier en karton is zo toegenomen, dat de te genwoordige inzameling onvol doende is om aan de vraag te vol doen. De marktprijs van oud pa pier, afkomstig uit huishoudens, is dan ook fors gestegen. Voor verenigingen en scholen be tekent dit, dat het weer aantrekke lijk is de oudpapier inzameling ter hand te nemen Ter- stimulering hiervan vergoedt de industrie thans voor dit oudpapier ca 1 mil joen gulden méér per maand De prijs van het ingezamelde oudpa pier zal thans, afhankelijk van hoe veelheid en soort, gebracht bij de oud papierhandel, ongeveer 5 6 cent per kg bedrageri Voor apart gehouden kartonnen dozen wordt over het algemeen eeri nog iets ho gere prijs betaald Me,er dan vroe ger het geval was kupnen vereni gingen en scholen tegenwoordig gebruikmaken van containers, welke door de oudpapiierhandel ter oe3chikkir "innen worden ge fcteld. Koopman aan Boerendansstraat 89 Een houten loods met diverse houtbewerkingsmachines gingen verloren De brand is vermoedelijk in de droogkamer ontstaan. In de buurtschap de Borkeld (Pa- sopsweg) hebben onbekende(n) een zestal inbraken gepleegd In al deze gevallen is de schade niet groot. Op de A-l heeft een eenzijdig onge val plaatsgevonden. Bestuurder J H uit Laren reed met zijn person enauto over de Al en wilde rechtsaf de afrit op Hierbij lette hij niet op en reed met zijn auto door de berm Hierbij werd werd een aantal bermpaaltjes en een groot ANWB bord vernield Er ontstond nogal wat schade aan de auto In een weiland aan de Dijkerhoeks- eweg werd een mortiergranaat ge vonden. De explosieven Oprui mingsdienst heeft het projectiel la ten ontploffen De EHBO afd Holten, hoopt op 9 oktober a s weer te starten met een EHBO cursus De cursus wordt gehouden op de dinsdagavonden van 19.45-21.45 uur, in de school „De Noordenbarg" aan de Oranje straat.. De cursus omvat een stukje algemene kennis van het menselijk lichaam, verder wordt les gegeven ln verbandleer spalken en beade ming In totaal kunnen ongeveer 25 personen aan de cursus deelnemen die de leeftyd van 16 Jaar hebben Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de jongerensoos „De Schure" organiseerde het bestuur van deze actieve jongeren groep vrijdagavond een re ceptie in het Paalhuus. On der de ruim zestig aanwezi gen war.en vertegenwoor digers van het gemeentebe stuur, oud-vrijwilligers, de politie en vele anderen die in (1 w at met de hebben ge had Voorzitter Erik Groenewoudt be dankte met name Gerrit Keuter man uit Bome voor het feit dat hij de soos van het begin af aan heeft helpen opbouwen en daar nog steeds druk mee bezig is. Hij werd door Erik tot erebok uitgeroepen. (De bok is een soort mascotte van _de soos. red en kreeg de daarbij behorende versierselen omgehan gen. Bovendien kreeg hij een klein schroevedraaiertje aangeboden, omdat hij in die tien Jaar het nodige gereedschap is kwijtgeraakt Als vader ouder en sympathisant van De Schure" hield de heer J Lue- Gerrit Keuterman (rechts) werd de onderscheiding uitgereikt door Erik Groenewoudt. sink een conference-achtige speech waarin hij het „Schurevolk" een stel doeners noemde, die weten wanneer ze de handen uit de mou wen moeten steken. Als voorzitter van de Holtense carnavalsvereni ging „De Fienpreuvers" bood hij het béstuur een vat bier aan. Het bestuur werd verder nog gefelici teerd door de voorzitter van de Stichting Sociaal Cultureel Werk, de heer K. van Bruggen, die een filmscherm aanbood en de heren A H v Pijpen, de vroegere adviseur van de eerste Schur° - H Stege- man. loco-burgemeest»3' van Hol ten. Wat is dansen Dansen is blijdschap, dan sen is vreugde, dansen is bevrijding, is ontspanning, is beweging. Beweging met vaste passen en figuren op het ritme van meeslepende muziek. Zolang de wereld bestaat hebben de mensen gedanst. En uit die behoefte aan dans zijn onder meer lang zamerhand de volksdansen ontstaan. Die dansen horen tot het rijkste culturele be zit van ieder volk, uitingen als ze zijn van geest en aan leg van dat volk. Volksdansenwe hebben er woensdagmiddag 19 september tijdens de Zweedse Week een proefje van gehad. De „Klepper- klumpkes" uit Holten toonden iets van Nederlandse folklore, van de Nederlandse volksdans zoals die door de eeuwen heen is gegroeid en is blijven bestaan. En ze deden het met overgave en plezier op het ritme van de oer-Hollandse harmonika-muziek. Als tegenhanger van die jeugdige danslust, liet de Vordense groep „Volksdans voor Ouderen" zien, dat ook een ouder wordend mens kan genieten van wat de dans aan vreugde, aan ontspanning en - in dit geval vooral van belang! - aan beweging te bieden heeft. Onder de knappe leiding van mevrouw Van Ooyen toonden de dames (waar blijven nu toch de heren?) ons dan sen uit verschillende landen en we hoorden er muziek bij uit al die landen. En als het u gaat als mij hebt u ook genoten: van de klepperende klompjes evenzeer als van de aan- de leeftijd aangepaste passen en fi guren van de ouderen. En nu we het er tóch over hebben: mevrouw Van Ooyen is graag be reid ook het komende seizoen weer zo'n dansgroep voor o.uderen hier in Holten, hier in Diessenplas, te leiden. En als u nog benen hebt om op te staan: lieve mensen, doe dan toch mee! Doe mee aan die vreug de, die bevrijding, die ontspanning en vooral aan die voor de oudere In de raadsvergadering van maandag 1 oktober komen B en W met het voorstel een lokaal van de Kol-kleuterschool weer geschikt te maken voor het kleuteronder wijs en hiervoor een krediet dis ponibel te stellen van f 2.500.- Het voorstel wordt door het col lege als volgt gemotiveerd: Het gemiddeld aantal leerlingen van de o.l. Kolschool bedroeg over het schooljaar 1978/1979,261. Gelet op de thans geldende leerlinge- nschaal mogen er gedurende het schooljaar 1979/1980, 9 verplichte leerkrachten aan de school ver bonden zijn (hoofd plus 8). In ver band hiermee diende aan de lie leerkracht per 1 augustus 1979 ont slag te worden verleend wegens opheffing van de betrekking. De o.l. Kolschool had gedurende het schooljaar 1978/1979 de volgende lokalen in gebruik: 8 lokalen in het hoofdgebouw, 1 houten noodlokaal aan de Slachthuisstraat en 1 lokaal in de openbare Kolkleuterschool. Na overleg met het hoofd van de school en de hoofdleidster van de kleuterschool hebben B en W be sloten het noodlokaal aan de Slachthuisstraat, te handhaven, waardoor het lokaal in de kleuters chool weer beschikbaar komt voor gebruik door de kleuterschool als werklokaal. Toen destijds dit lokaal in gebruik gegeven werd voor het geven van lager onderwijs, zijn enkele toilet ten aangepast en is het aanrecht uit het lokaal verwijderd. Vervol gens werden nog enkele andere kleine wijzigingen aangebracht. Thans dient het betreffende lokaal weer geschikt gemaakt te worden voor het kleuteronderwijs, schrijft het college aan de raad. De kosten van de te treffen voorzieningen (aansluiten aanrecht, verplaatsen borden, wijzigen toiletten etc.) worden door gemeentewerken ge raamd op f 2.500.-. mens zo belangrijke beweging. Geef u op bij Minie aan de receptie. DOEN Meedoen kunnen ook ouderen uit het dorp! Inlichtingen: receptie, Diessenplas, tel. 2505. Annie Winkler-Vonk Wat is het A.J.K.? Het AJK is een samenwerkingsorgaan voor agra rische commissies van de verschil lende 'plattelandsjongerenorgani saties de PJGO, CPJ en KPJ. Op verschillende plaatsen in de pro vincie bestaan gespreksgroepen (de zgn. agrarische commissies) waarin jongeren proberen met el kaar van mening te wisselen over onderwerpen die deze jongeren aanspreken. Onderwerpen als bv. de zuivelproblematiek, landbouw en milieu, intensieve veehouderij bedrijfsopvolging enz. enz. Een aantal jongeren willen in Holten ook een gespreksgroep oprichten. Heb jy ook belangstelling om met anderen over actuele onderwerpen in de landbouw te discusseren, kom dan maandagavond 8 oktober om 8 uur naar de oprichtingsvergade ring van AJK. in café Kalfsterman, Stationstraat. B en W stellen voor om ten behoeve van de subsidiëring rieten daken een krediet beschikbaar te stellen van f 27.000.-. De aanvankelijk voor dit doel gevormde reserve van f 33.000 - willen zij vooralsnog niet aanspreken doch in stand houden. In het investeringsschema 1979 is voor de subsidiëring van rieten daken een bedrag van f 5.000.- geraamd, aldus het college in de toelichting. Rekening houdend met een afschrijvingstermijn van 10 jaar en een rentepercentage van 8 kan tegenover deze lastenraming een investering worden gesteld van f 27.000.-. Tot op heden zijn 42 subsidie aanvragen ingewilligd en is 1 aanvraag nog in behandeling. Hiermee is in totaal een bedrag gemoeid van f71.000.-. Voor dit doel is beschikbaar: a. een gevormde reserve van f 33.000.-; b. beschikbaar gesteld krediet 1978 f54.000.-. Totaal f 87.000.-. Nodig voor gehonoreerde aanvragen f71.000.- Beschikbaar voor nog te behandelen in te dienen aanvragen f 16.000.-. Uit deze opzet blijkt dat het niet noodzakelijk is om reeds thans het krediet voor 1979 van f 27.000.- beschikbaar te stellen. Het wel verlenen van dit krediet schept evenwel de mogelijkheid om het aanvankelijk voor dit doel gereserveerde bedrag van f 33.000.- in stand te houden. Daaraan geven wij de voorkeur, schrijven B en W de raad. De jaarlijkse lasten uit deze investe ring worden geraamd als volgt: Afschrijving 1/10 van f 27.700.- is f 2.700.-; Rente: 8 van f 27.000.- is f 2.295.-. Totaal: f4.995.-. Deze lasten kunnen worden gedekt uit de post „onvoorziene uitgaven investeringsschema". De commissie fincnciën kan zich met de voorgestelde krediet-aanvrage verenigen. bereikt Meldt u dus op tijd om te leurstelling te voorkomen Eve neens beginnen op 9 oktober de les sen voor de gediplomeerde cursis ten De aanmeldlngs adressen voor de begincursus zijn School straat 20 Gaardenstraat 1 en Ko zakkenstra'ai d'i voor jover mugflljk Is up dt- et-jau- ursus avond De zaterdag in de school in Dijker- hoek gehouden „Floralia-show" stond weer op een hoog peil. De vele planten en bloemstukjes za gen er bijzonder verzorgd uit en de ouders hadden het dan ook niet gemakkelijk om. de „plant en het bloemstukje van het jaar" aan te wijzen. De meeste stemmen kregen het vlijtig liesje van Marian Hoek man en het bloemstukje van Mer cedes Wegen. Beide kregen een gouden medaille als herinnering. Zonnebloem De premier van de Canadese pro vincie William Davis bracht vrij dagmiddag een bezoek aan de Ca nadese begraafplaats op de Hol- terberg waar een krans werd ge legd bij het momument. Burge meester mr. W.C.F.C. ridder van Rappard legde een krans namens het gemeentebestuur. De plech tigheid werd verder nog bijge woond door de Canadese ambas sadeur in ons land de heer Blouin en mr. W.H. Enklaar. De plechtig heid werd besloten met het blazen voor The Last Post en het vlagge Wilhelmus door trompettist Bert Fransen van de Holtense Muziek vereniging. V.l.n.r. mr. W.H. Enklaar, voorzit ter Ned. oorlogsgraven Comité, premier William Davis, ambassa deur Blouin en burgemeester Van Rappard. De gouden medaille voor de hoog ste zonnebloem was voor de fam. Veneklaas aan de Tromopweg, waar de jury de lengte van een zon nebloem vaststelde op maar liefst 3 meter en 15 centimeter1. Het zilver was voor de fam. Rensen en het brons voor de fóm. Tuitert. Inzendingen ouders De gehele dag heerste f r een hoogst gezellige sfeer en drukte in de school. Veel belangstelling trokken de inzendingen van de ouders zoals een wespennest, kalebassen, pom poenen, paprika's, tomaten, een doornappel, handwerkstukjes, schilderijen, gaostok, wasmachien- tje, bloembakken en huisvlijtarti- kelen. Mevr. A. Pinkert gaf een de monstratie rondweven. Fancyfair Om de kosten te dekken waren er vele attracties* als kegelen, bus gooien, naam van pop en bloemen raden etc. en natuurlijk was er het rad van avontuur waar heel veel mooie prijzen werden „uitge draaid" Ook ouders en winkeliers hadden prijzen beschikbaar ge steld en dit zeer op prijs gesteld. De Er was aan de Floralia in Dijker- hoek enorm veel zorg besteed. naam van de pop werd geraden door mevr. J. Klein Teeselink. Bij het doelschieten waren de prijzen voor Egbert v.d. Brink (le en 2e prijs) en Johan Huzen (3e prijs). Verkeer Ook het verkeer stond in het mid delpunt van de belangstelling. De ogen konden worden getest en er was de aktie „Help ze een handje" en de „Reflector". Bedankt Aan het eind van de zeer geslaagde dag bedankte het hoofd der school de heer Kroon allen die meewerk ten om de jaarlijkse „Floralia" zo grandioos te doen slagen, de ou ders, de leerlingen, de oudercom missie en de collega's.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5