Slecht Nederlands Energiebesparing in nieuwe installatie Locale verschillen bij waterzuivering Spoor en post in Nederland TOftltSÏKHÏlNtt IMeberian» indelijk een :ondor-ei De haan van Si Bidu Gedeputeerde mr. dr. Meulink 3 88000 VONDELSTRAAT 164 - AMSTERDAM WD-raadsleden in Liberaal-café Suikerbieten campagne zal kort duren Bok stonk uur in de wind Godenhand in Oosterse keuken HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 SEPTEMBER 1979 - PAG. 19 tmiu. Het interieur van een wagon, zoals 1 het plaatje Iaat zien, is geschiede nis geworden. De voorzitter van het Zuiveringschap West Overijssel, ir. C D Viehoff, Gebruik gistingsgos heeft bij de opening van de nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie Holten-Markelo op donderdag 20 september een terugblik geworpen op het ontstaan van de installatie en de bepaling van de plaats De installa ties van Holten en Markelo hadden te weinig capaciteit; bovendien lag die van Holten te dicht bij de dorpsbebouwing en uitbreiding ter plaatse zou onverantwoord zijn De plannen voor het leggen van een transportleiding van beide dorpen naar de installatie hebben geen problemen opgeleverd. In beide gemeenten is de bergingscapaciteit uitgebreid. Holten en Markelo hebben nu plannen laten ontwerpen om de in het buitengebied gelegen recrea- tiebedrijven aan te sluiten op de riolering en daarmee op de zuive ring De uitkomst van de studie van het ingenieursbureau Witteveen en Bos over de grootte-klasse van de installatie is bepalend geweest voor de keuze van het type. Na ver gelijking met een conventionale slibinstallatie is gebleken, aldus ir. Viehoff. dat de actief slibinstallatie een kleinere slibproduktie geeft met beter verwerkbaar slib en meet mogelijkheden de zuurstofinbreng te regelen Verder biedt dit systeem als voordelen de mogelijkheid van bellenbeluchting, wat minder prodlbmen bij winterweer geeft en geen vervulling door nevelvor ming. llatelisten (postzegelverzame- ars), die het openbaar vervoer s onderwerp voor hun activitei- n kozen, hebben nu hun eigen ca- ilogus. Het Nederlands Spoor- egmuseum heeft een boek uitge- iven onder de titel Spoor en Post Nederland', waarin alle aspec- !D van deze Nederlandse tak van Iet condor-echtpaar in Ouwe- ands Dierenpark heeft een ei Het vijfmaal zo groot als dat van een ewone Hollandse kip en gelegd op en uitstekend stuk rots Het is om eurten bebroed door het vrouwtje n het mannetje Het is de eerste eer in het veeljarig bestaan van et dierenpark op de Grebbenberg Rhenen, dat dit soort grote roof- 'ogels een ei hebben gelegd De :ondor komt voor in het Andesge- lergte (Zuid Amerika) Heeft een 'leugelwijdte van maar liefst 2 25 o Pikt de lammeren uit de kudde in de babies uit de wieg Als het ong uit het ei komt is het erg hulpe- oos Heeft geen veren en moet nlnstens twee maanden op het iest blijven, voordat het uit.de voe len en de vleugels kan Hoewel de rerzorgers van tevoren een nestbak ïadden aangebracht, hebben de ïondors zich daaraan niet ge- itoord Het el werd er pal naast ge- egd Op een paar losse takken Üiet zo verwonderlijk als men be- ienkt dat in de vrije natuur de con- iors hun eieren ook zo maar ergens Dp rotspunten in het hooggebergte Seponeren De natuur laat zich echt niet dirigeren Dat is ook bij deze condors weer gebleken de filatelie uitgebreid worden be licht Acht postzegel deskundigen hebben aan de totstandkomeng van het boekje meegewerkt. De uitgave is mogelijk geworden door de steun van de Stichting Filatelie en de Vereniging Vrienden van het Nederlands Spoorwegmuseum. Documentatie en leidraad De aanleiding tot het ontstaan van het boekwerk is de in 1972 door het museum verworven verzameling Nederlandse vrachtzegels, de zgn. collectie De Veer, geweest Verza melaars van vrachtzegels hadden tot nu toe geen ander houvast dan wat publicaties van de heer De Veer zelf De filatelie van het open baar vervoer beslaat echter nog meer deelgebieden, eensdeels al wel beoefend, maar nog weinig ge documenteerd. voor een ander deel nog zo onbekend dat slechts weini gen er plezier aan beleven „Spoor en Post" hoopt bij deze verschil lende facetten als leidraad te mo gen fungeren Het bijna 300 pagina's tellende boek is. na het voorwoord de inlei ding en een kort historisch over zicht van de ontwikkeling van de spoorwegen in ons land, opge splitst in drie afdelingen De eerste bevat vyf hoofdstukken, waarin de zegels behandeld worden die by de spoorwegen in gebruik zyn geweest of nog zyn, zoals vrachtzegels, treinbrief en verzekeringszegels. In de tweede afdeling „Contacten met de Post" passeren, na een hoofdstuk over de spoorwegmo- tiefzegels alle afstempelingen de revue die door de posteryen op sta tions en in treinen zyn gebruikt Achttien ffjsten vermelden alle be kende combinaties, belangrijke da ta, trajecten en een zeldzaam heidsaanduiding van de stempels Tenslotte volgen nog twee hoofd- Dat er slecht wordt geschreven in onze moedertaal en dat allerlei grove fouten worden gemaakt is reeds duidelijk gemaakt in een ar tikel. Wie regelmatig kranten, tijdschrif ten, officiële stukken, verslagen doorleest komt constructies tegen, die verre van taalzulver zyn Het aantal germanismen (woorden uit het Duits) of anglicismen (woorden uit het Engels) lijkt met de dag gro ter te worden In officiële medede lingen etc. wemelt het van zinnen die met „door" beginnen de zoge noemde lijdende vorm „Door de Rijksoverheid is besloten", in plaats van „De Rijksoverheid heeft besloten". In sportverslagen komt men ook zinnen tegen, die een bewijs zyn van slechte taalkennis. „Avanti 4 moet nu spelen tegen Pacelli 5; ze hebben een magere voorsprong", stond er ergens ln een sportblad Dat,ze" heeft betrekking op Avan ti. maar de schrijver begint opeens met een meervoudsvorm en denkt aan de spelers Doch in goed Neder lands moet de zin lulden „Avanti 4 moet nu spelen tegen Pacelli 5, het (n.l. het Avanü-elftal) heeft enz. Slechte kennis van de moedertaal kan leiden tot allerlei gekke zinnen Zo schreef eens een mavo-leerling: „Mozart werd geboren van 1750 tot 1791". alsof de bevalling zoveel Jaar heeft geduurd HIJ bedoelt natuur- ïyk. Mozart werd geboren ln 1756 en werd 35 Jaar oud" „Amsterdam was ln de 17e eeuw een bloelende stad, ze raakte ech ter ln concllct met Am sterdam is onzydlg, he t. Amsterdam van de 17e stukjes: sluit- en reclamezegels met spoorwegmotieven en tram- en buszegels Het geheel is verlucht met een groot aantal afbeeldingen, voorbeelden van in de tekst be schreven onderwerpen en histori sche foto's Hetisoorspronkelykde bedoeling geweest het boekje te doen verschynen ter gelegenheid van het vyftigjarig bestaan van het museum in 1977/'78 Helaas is dat niet haalbaar gebleken, „Spoor en Post in Nederland" is zowel by het Spoorwegmuseum te koop als by de postzegelhandel. De eerste fase van de sanering van de verontreiniging van opper vlaktewater nadert nu haar vol tooiing. Dat betekent dat ons land in enkele tientallen jaren plm. 500 zuiveringsinstallaties rijker ge worden is. Uiteindelijk zal Over ijssel 50 zuiveringsinstallaties tel len. Dit deelde mr. dr. J. Meulink, lid van Ged. Staten van Overijssel mee, toen hij donderdag 20 sep tember in cafè-restaurant De Poppe te Markelo een korte rede hield ter gelegenheid van de ope ning van de rioolzuiveringsinstal laties Holten-Markelo. Voordat de wet verontreiniging oppervlaktewateren op 1 december 1970 in werking trad telde Overijs sel ruim dertig gemeentelyke in- men spreekt van de stad en haar Inwoners Het verschil tussen mannehjke en vrouweiyke woorden, dat leerlin gen vroeger nauwkeurig moesten leren, is afgesleten Toch dient het wel gehanteerd—tc- worden Men schrijft nog altijd over „de vrouw en haar huis" en niet „zyn" huls Soms komt men ongelukkige zins wendingen tegen met veel te lange bijzinnen Een voorbeeld ontdek ten we onlangs in een krant „Het schip, dat toch al zwaar gehavend was door de stortzeeën en de wind, die orkaankracht had. zonk De hoofdzin is het schip zonk Daar had men beter mee kunnen begin nen en eraan kunnen toevoegen (met een komma punt), het was al zwaar gehavend, enz Ze waren ervan op de hoogte met wie men van doen had, onjuist taalgebruik want men moet schrijven met wie men te doen had Men maakt zich zorgen om de loonronden, aldus een t.v.- omroeper; hy had moeten zeggen: men ls bezorgd over. Met de Interpunctie is het ook droevig gesteld Punten en kom ma's worden ergens „neer gesme ten" ln een zin, zonder dat daar een reden voor ls De dubbele punt bijv wordt veel te weinig gebruikt, niet alleen ln kranten en tydschriften, ook ln officiële stukken Een dubbele punt schrijven bete kent dat er o a een opsomming volgt „Het mislukken van de on derhandelingen was te wijten aan de volgende details - met een dubbele punt erachter wy komen op een en ander nader terug ln ons ta^lpraatie KUNSTNIER Op donderdag 4 oktober a.s. komt de VVD-afdeling Holten weer bij een als „LIBERAAL CAFE", zoals gebruikelijk in café „De Biester", Stationsstraat 10, aanvang 20.00. De raadsleden Jan Robers en Jo- han de Waard zullen in deze bijeen komst huri visie geven op de ge meentebegroting 1980 Zij zullen daarbij o m aandacht schenken aan de volgende vraagstukken waarmee Holten wordt geconfron teerd. a moet Holten blijven deelnemen aan de Onderwysbegeleidings- dienst? b wat willen we met betrekking tot de muziekschool? c. wat kunnen we doen aan de ver keerssituatie in het dorp? Er is alle gelegenheid voor vragen en gedachtenwisseling Iedereen is welkom De bijeenkomst ls open baar. stallaties, waartoe ook die van Hol ten en Markelo behoorde. Nu de nieuwe installatie in gebruik is ge nomen zyn beide installaties uit bedrijf genomen. In de regel komen er nu grotere in stallaties, waarin het afvalwater van meerdere kernen gecombi neerd wordt gezuiverd. Wanneer de vyftig voornoemde installaties klaar zyn beantwoordt het opper vlaktewater nog niet aan de kwali teitseisen, neergelegd in het Indi catief Meerjarenplan programma 1975-1979, aldus dr. Meulink. Op langere termy n moet heel wat werk verzet worden en de hoofdhjnen daarvan zullen worden uiteengezet in het provinciale kwaliteitsplan voor het oppervlaktewater. De voorbereidingen voor het op stellen van dit plan worden thans genomen De hoofdhjnen worden verder uitgewerkt in de zuiverin gsplannen van het zuiveringschap West Overijssel en het waterschap Regge en Dinkel. Welke rol zullen de installaties spe len in het toekomstig waterkwali teitsbeheer, zo vroeg spreker zich af. Want het aandeel van afvalwater van zuiveringsinstallaties in de to tale verontreiniging van opper vlaktewater is nog aanzieniyk Op de vraag of er nog meer gezuiverd moet worden kan men voor de hele provincie geen geiykluidend ant woord geven Er zyn allerlei locale verschillen, die betrekking hebben op o m het percentage van niet ge doleerde en niet te rioleren bebou wing, de landbouwbydrage door overbemesting, verbiyftyd water en kwetsbaarheid van oppervlak tewater. Overmoot meststoffen Een van de hoofdproblemen is de bestrijding van de eutrofiëring, hetgeen betekent overmaat van anorganische meststoffen in het water, met als gevolg een overma tige algenbloei. Maar die bestrijding van de eutro fiëring is een van de doelstellingen voor behoud van de waterkwali teit. Ze behoeft niet de hoogste prioriteit te hebben. Hoge priori teit diene men toe te kennen aan de bestrijding van de waterveront reiniging in natuurgebieden en re creatiegebieden. Bovendien zul len dezelfde maatregelen niet in elk stroomgebied effect sorteren. Dat hangt af van de situering en de grootte van de installatie en de aard van het stroomgebied, zei spreker. Conclusie: de in de komende jaren nog te bouwen en uit te breiden installaties zullen steeds meer af gestemd moeten worden op de doelstelling voor de waterkwali teit van beheers- en stroomgebie den. Die doelstellingen moeten gefor muleerd worden in het provin ciaal waterkwaliteitsplan en daar dient men zo spoedig mogelijk ge stalte aan te geven. De installatie Holten-Markelo is gebouwd op de juiste plaats wat betreft de moge lijkheden voor de toekomst, aldus mr. dr. Meulink, die de hartelijke felicitaties aanbood. Doorslaggevend was de mogefijk- heid van eigen energievoorziening dóór gebruik van het gistingsgas, waardoor vooral bij wat hogere energieprijzen het qua investering duurdere actief slibsysteem toch op den duur voordeliger uitvalt Bij uitwerking van de mogelijkheden voor eigen energievoorziening kwam bovendien naar voren, dat nog een belangrijke besparing op het energieverbruik kan worden bereikt door de blowers naar de bel lenbeluchting rechtstreeks te laten aandrijven door gasmotoren en de afwarmte van deze motoren te ge bruiken voor se slibverwarming. Van dit systeem is deze installatie eigenlijk het schoolvoorbeeld, dat intussen ook elders al in praktijk is gebracht. Uiteraard moet, vooral 's winters, nog wel aardgas bijgeleverd worden, maar op De suikerindustrie verwacht een korte suikerbietencampagne dit jaar De start van de oogst en ver werking zal zyn eind september en men denkt tussen 15 en 20 decem ber op te houden. Vorig jaar duurde de campagne veertien weken, nu rekent men op twaalf weken Op grond van steekproeven verwacht de industrie, dat tussen de 43 en 45 ton bieten van één hectare zal ko men. Het gemiddelde was de afge lopen tien jaar 48 ton Ook het areaal suikerbieten is nu kleiner dan vorig jaar De produktie van witsuiker van 950.000 ton was vorig jaar uitzonderlyk groot. In 1977 en 1970 kwam er uit de Nederlandse suikerbieten, waarvan toen een deel in buitenlandse fabrieken werd verwerkt, respectievefijk 871 000 en 892.000 ton, in 1975 was het 841 300 en in de zeven jaar daarvoor was 1971 met 771.100 ton het topjaar. grond van enige ervaringen van de laatste twee jaar verwachten wij, dat wij rond 65<7< van deze energie behoefte zelf kunnen dekken - zei ir. Viehoff. Bij het ontwerp, begeleiding en uitvoering waren velen betrokken: niet alleen het bureau Witteveen en Bos, ook de aannemers Hegeman, Hubert, Landustrie en Acec, als mede de eigen dienst Welkom was een belangrijke financiële bydrage vandeD.A.CW (dienstaanvullend civieltechnische werken). Alle bouwkundige aannemers hadden te kampen met gebrek aan vak kundig personeel. Ir. Viehoff dankte alle medewerkers en gaf de installatie in vol vertrouwen over aan de heren Diender, Mensink, Teela, Boomkamp-Vedders, die voor het beheer zorgen. Dr van Foreest, de vaste parkarts van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg, had wel wat goed te maken by zyn echtgenote Die zat met de gevolgen van perikelen van haar man in de vorm van een ont zettende stank die ln het hele huis hing, en afkomstig was van een Wa- licer bok Zo'n bok heeft een by- zonder penetrante geur by zich. Om maar geen ander woord te ge bruiken Als die in het dierenpark tussen z'n geiten loopt, ruik je hem wel, maar niet zo doordringend als wanneer je hem in huis haalt. En dat had dr van Foreest gedaan. De bok had zich bezeerd aan een poot. Misschien wat ongelukkig terecht gekomen by een bokkesprong op de rotsen Of by het bespringen van één van zyn geiten. Want ook die bokkesprongen behoren tot z'n da- gelyks werk! In elk geval had de dokter zo'n medeiyden met de bok, dat hy hem mee naar huis nam om hem beter te kunnen helpen en hem een nacht in zyn behandelka mer te laten doorbrengen. Dat heeft de dokter geweten. Een stank van jewelste Of de bok nu ook eer der van z'n verstuikte poot ls afge komen vermeldt de geschiedenis niet Eens regeerde in Midden Java een machtige vorst die zijn kleine zoon innig liefhad Maar toen het kind opgroeide tot jongeman, werd de koning zeer bezorgd de prins be kommerde zich niet om zijn plich ten, maar wierp zich verwoed op het dobbelspel en het hanenge vecht Zulk een zoon zou geen waardige opvolger zijn Bedroefd verbande de vader hem uit zijn rijk. Nu zwierf de berooide prins buiten de grenzen en trok op zijn tocht een duister bos binnen Daar ontdekte hij een kleine hut met schoonge veegd erf binnen de bambu omhei ning In de open deur verscheen een meisje "Woon je hier"? vroeg de prins verbaasd Het meisje ant woordde dat ze hier sinds de dood van haar ouders alleen woonde. De prins bleef toeven in haar nabij heid en na korte tijd werd het meisje zijn vrouw Een half jaar leefden zij gelukkig De prins miste noch dobbelspel noch hanenge vecht Maar d&n bereikte hem het nieuws dat zijn vader was gestor ven en voorbij was het geluk On- nist besloop zijn hart Had hij niet het recht op de troon? Hij besloot naar zijn vaders rijk terug te keren en de jonge vrouw achter te laten. Haar tranen en smeekbeden kon den hem niet weerhouden, maar het hoogste woord verzweeg zij - en hij vertrok. Enkele maanden later vloog de roofvogel Bidu over de hut en liet een jonge kip uit zijn klauwen val len, juist voor de voeten van de vrouw Zij nam het verschrikte hoentje op. streek de veren glad en kalmeerde het met zachte woor den Diezelfde nacht bracht zij een kind ter wereld, een Jongen die zij de naam gaf van de vogel waaraan zy het kippetje te danken had Si Bidu De kip werd niet geslacht, ze was te lief en legde grote eieren, die de moeder kookte by haar groen- temaal. Eén Jaar was het kindje oud, toen de bidu weer overvloog en een prachtige haan liet vallen een pronkjuweel een kampioen "Ku- keriku - Ik hoor aan Bidu - Een hut is zijn woning - Zijn vader is ko ning!" schalde de haan. Haan en hennetje konden het goed met elkaar vinden Daarom liet de moeder nu eieren in het nest liggen. De kip werd broeds; op de juiste dag kropen zeven kuikens uit de schalen, êên hennetje en zes hanen Nog werd er niet geslacht De één groeide nog harder dan de ander. Spoedig wedijverden zes pronkju welen in schoonheid met de kam pioen Si Bidu kon uren toekijken als de hanen elkaar bevochten, maar s nachts sliepen ze vredig by elkaar In het koninkrijk was al gauw be kend dat de nieuw*» «orst zich niet had gebeterd, maar nog even ver woed dobbelde en hanen in het strijdperk bracht Op vleugels van de wind bereikte dit gerucht de hut in het bos toen Si Bidu dat al be grijpen kon Hij bekeek zijn trotse hanen, nam de kleinste en begaf zich naar het paleis om met hem in het gevecht uit te komen Het sa mengestroomd volk was verbaasd over zo'n kind, dat het tegen een koningshaan durfde op te nemen Maar wie zijn pronkdier zag be dacht zich Binnen de dichte kring toeschouwers stonden de twee ha nen met hun felle koppen, opge zette veren en scherpe klauwen, met messen versterkt, tegenover elkaar In één sprong was de ko ningshaan al geveld! Terwijl de jongen zijn geld ophaalde, kraaide zijn haan "Kukeriku - Ik ben van Bidu!" Nog zesmaal kwam Si Bidu terug, iedere keer met een sterkere haan, telkens tegen een sterkere van de koning, en telkens was hy overwin naar met een hand vol geld. De laatste keer schetterde zyn kam pioen "Kukeriku - Ik hoor aan Bidu - Een hut is zijn woning - Zyn vader is koning*". Na dit laatste gevecht zei de Jongen voorlopig niet terug te komen en hij begaf zich naar huis Toen Si Bidu zijn moeder voor haar hut om de hals vloog, wisten zy niet dat de koning hen gadesloeg en zag dat zijn vrouw mooier was dan ooit Liefde overwon zijn hart. "Mijn vrouw," bekende hij, "ik ben mijn zoon heimeiyk hierheen gevolgd, keer samen met my terug naar het rijk van mijn vader." Moeder en zoon werden in het pa leis gehuisvest Si Bidu kreeg vor stelijke namen - maar zyn moeder, een gekroonde koningin, bleef hem Bidu noemen Over latere hanen gevechten binnen het paleis ls niets bekend Eieren bij een groentegerecht,zo zo wist Si Bidu's moeder, smaken als een geschenk uit de hemel: Gado Gado Voor wie het ook wil maken, hierbij een recept. INGREDIËNTEN 500 gram gemengde groenten (b.v. kool, sperciebonen, komkommer, taugé, bloemkool spruitjes worteK zout uien, eieren, kroepoek, coni- mex gado gado-saus. BEREIDING. De groenten schoonmaken en ln kleine stukjes verdelen Indien no dig deze halfgaar koken ln water met zout Op een schaal rang schikken en gameren met schijfjes hard gekookt ei gesnipperde ge bakken uit er> stukjes kroepoek. Over het geheet m frado gado-sava doen

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 19