«LBTV OPEL BRENGT GROOT NIEUWS «PEL KADETT Frankfurt één groot vermoeiend kijkfeest «fiTi MERCEDES BEDRIJFSWAGENDAG i ir AUTO ALLERLEI t ,'.'i I ^■^y;:.:M >'J>. r-Vv:v v v; ;r<, f{ f4 r»- O ra geïnteresseerden kennis te laten nemen van iets worden shows georganiseerd. Regionale- en plaatse- lijke autoshows worden in het algemeen in de showroom van de garage of in een hal gehouden, i Bij bedrijfswagens ligt l dat anders. Veel van deze weggigan- ten kunnen niet gemak kelijk in een showroom opgesteld worden. En wat doen ze daar ook. Op de weg en in het terrein zijn ze te beoordelen en daar gaat het om. Maar het kijken naar deze gevaar ten imponeert de bui tenstaander wel, maar degenen die er mee wer ken nu niet direct. Zy wil len weten wat men er mee kan uitrichten. Hoeveel nuttig laadvermogen, welke hellingen genomen kunnen worden en hoe de gedragingen zijn in het terrein. Vooral in slechte terrein-omstandigheden. Voor een dealer is het niet zo gemakkelijk een loka- tie te vinden waar men deze bedrijfswagens in de meest gevarieerde situa ties kan demonstreren en laten berijden. Runa bedrijfsauto's uit Enschede en Almelo, die het merk Mercedes-Benz vertegenwoordigen had voor een prachtig terrein gezorgd bij de Kalkzand steenfabriek in Klooster haar. Veel modellen stonden opgesteld. Van de lichte bedrijfsauto's tot de zwaarste gewelde naars stonden klaar om mee te rijden. Ook was de nieuwste terreinauto van Mercedes er. Dat jeep achtige voertuig biedt ongekende mogelijkhe den om over en door de slechtste wegen en ter reinen een berijdbare route te vinden. Deze auto werd ontwikkeld door Daimler-Benz en Steyr-Daimler-Puch en wordt gefabriceerd in een nieuwe fabriek te Graz (Oostenrijk). Leverbaar in benzine- of dieselver sie, waarbij nog keus is uit vier verschillende moto ren en een grote geva rieerdheid aan carosse- rieën, wordt deze Merce des een aantrekkelijke propositie voor vele die een terreinauto nodig hebben. In de bestelwagensector presenteerde Runa vele modellen van de 207 en 307 serie. Een opvallend detail bij deze bedrijfs auto is het vrij hoge aan hangergewicht dat ge trokken mag worden. Dat dit niet onbelangrijk is, blijkt uit het feit dat vele bedrijven en particulie ren achter hun person enauto's zware aanhan gers trekken. Wettelijk mag dit niet, van over heidswege wordt de con trole strenger en in de toekomst zullen gebrui kers van aanhangers in een aantal gevallen over moeten gaan tot de aan schaf van een bestelauto. Zo lang Opel op de eerste plaats staat qua verkopen in ons land is dat te danken aan de Kadett. Maar één maal moet ook zo'n succesnummer grondig gemoder niseerd worden. De techniek schrijdt voort en komt het moment dat nieuwe ideeën werkelijkheid worden. Ook bij Opel. Volkswagen borduurde te lang voort op de Kever, het grootste autosucces aller tijden en dat had minder prettige gevolgen, die men gelukkig met vereende krachten te boven is gekomen. Nu wordt de Kadett één van de grote tegenspelers van de VW Golf. Bijna niets herinnert meer aan de oude uitvoering, alleen bij het eenvoudigste model is de motor dezelfde gebleven. Dat is de 12N krachtbron, weliswaar overdwars geplaatst, waarbij ook versnellingsbak en differen tieel een geheel andere opstel ling kregen. Het is de eerste Opel met voorwielaandrijving en in vergelijking met weer de Golf is de Kadett 18 cm. langer, 2.6 cm. breder en 3 cm. lager, waarbij de wielbasis zelfs 11.4 cm. langer is. De nieuwe Kadett is 13 cm. korter dan de oude, en heeft desondanks meer binnen ruimte, vooral beenruimte. De fabriek en de importeurs heb ben geen oude Kadetts meer staan en dat is natuurlijk voor hun als leveranciers bijzonder prettig. Want meestentijds staan er nog wel de nodige aan tallen, alhoewel er zeker nog dealers zullen zijn die een voor raad hebben. Toch zullen deze best te verkopen zijn. Achterin nam de beenruimte met 8.8 cm. toe en de hoofdruimte met 7.1 cm. Dat is heel wat, want de au tokoper wil ruimte van binnen, compacte maten van buiten en veel kofferruimte, die eveneens gemakkelijk toegankelijk dient te zijn. De ruimte voor bagage nam met 8% toe en dat is niet gering. Opel heeft recentelijk een nieuwe motor geïntroduceerd voor de Ascona en Manta, die in Duitsland gewoon leverbaar is, maar hier uitsluitend op bestel ling. De Kadett heeft deze nieuwe krachtbron wel en zelfs in 2 uitvoeringen. De 1.3N motor levert 60 pk. of 44 kw., de 1.3S 75 pk. of 55 kw. Met deze beide ver sies deden we in Duitsland de eerste vrij uitvoerige rij- indrukken op. Auto's met voor wielaandrijving kunnen nog wel eens last hebben van reacties in het stuur bij fel accelereren en in snel genomen bochten. Bij ho gere vermogens is dit sterker merkbaar. De nieuwe Kadett en deze auto staat daarmede niet alleen, is zo goed als vrij van reacties van de aandrijving in de besturing, of het moet wel erg geforceerd be- kaar verbonden is. Een inge bouwde torsiestabilisator dempt de draaibewegingen van deze uit plaatstaal geperste lig ger af. De nieuwe Z-cars van General Motors uit Amerika hebben een zo goed als inden- tieke achterasconstructie. Voor het remsysteem heeft Opel het diagonaal gescheiden patroon toegepast. Voor schijven, achter trommels en een rembekrachti- ging, die op de basis-uitvoering met 12N motor ontbreekt. Een smaakvol aangekleed inte rieur valt direct op. Goed zit tende aparte voorstoelen met vrij redelijke zijdelings steun in de rug en een ruime zit achterin maken het vier inzittenden ze ker naar hun zin. Veel bagage werkstelligd worden. Licht on- derstuurd is de wegliggings- karakteristiek, maar bij gas los laten in bochten komt een iets merkbaar overstuur naar voren. Een bijzonder fijn aspect, waar aan in z'n totaliteit de prettige niet te straffe vering en de uit stekende schokbrekerwerking ook debet zijn. Al met al een op timale wegligging. Voor wordt gebruik gemaakt van Mc. Phersonveerpoten en achter van een enkele draagarm in de lengterichting die d.m.v. een torderende dwarsligger met el- kan er in de grote kofferruimte mee en dat is bij reizen met de gehele familie een niet te onder schatten voordeel. Het dash board omvat een paneel met meters en controlelampjes voor de informatie. Rechts daarvan een middenpaneel met ventila- tieroosters, knoppen en ver warmingshandles. Het koetswerk vertoont over eenkomsten met andere mer ken, maar ook met andere Opel-modellen. De zijflanken hebben wat weg van o.a. de Alfa-Sud, de voorkant is echt Opel en dat wordt nog geaccen tueerd door de grille met het Opel embleem. De modellen- serie is ongekend gmot. Een tweedeurs met kofferdeksel, maar ook met derde deur. Zo ook in de vierdeurs uitvoering. Dan de stationcar die leverbaar wordt met 2 portieren en 4 por tieren. De grote achterklep ver gemakkelijkt het laden en los sen van omvangrijke bagage. Dan het aantal motorische ver sies en de diverse interieur uitvoeringen. Een ruime keus. Bij 140 km. autoweg-snelheid, gereden op de Duitse Autobah nen, lag het lawaai-niveau laag. Een gesprek was zonder stem verheffing te voeren. De nieuwe Kadett brengt Opel in een rij van automerken die al een voorwielaandrijver hebben. In deze compact-klasse wordt de keus groter maar ook de con currentie. Dat is duidelijk en dat de Kadett daarvan een be hoorlijk percentage mee zal pikken is zeker. Het onderhoud is vereenvoudigd, waardoor de eerste 1000 km. beurt is komen te vervallen. Het vervangen van de koppeling, wanneer dat noodzakelijk mocht blijken te zijn, is heel eenvoudig. Motor en/of versnellingsbak behoeven niet meer uitgebouwd te wor den. De Kadett is in alle opzich ten moderner, zowel technisch als uiterlijk. Van groot belang is dat de interieurruimte toenam, het onderhoud vereenvoudigd werd en dat de prijs niet veel steeg De eenvoudigste Kadett wordt aangeboden voor f 13.594.- en dat is 600 gulden meer dan de oude. Alleszins re delijk, nietwaar. Aan de vooravond van de grootste automobieltentoonstelling, de Inter nationale Automobll Ausstellung In Frankfurt am Main, die inmiddels al weer voorbij is, hielden vele prominenten op het terrein van de auto mobiel en het verkeer een persconferentie. In deze tijd van energie problemen en teruglopende conjunctuur, overal in Europa maar ook verder in de wereld, is het interessant en hoopgevend redelijk positieve geluiden te horen van captains of industry, die vooral In deze sektoren werkgelegenheid verschaffen aan tientallen miljoenen werknemers. Wanneer in de auto-industrie een terugslag merkbaar wordt, heeft dat z'n weerslag op vele andere sec toren van producerende en toele veringsbedrijven. Op de IAA, één groot vermoeiend kijkfeest, drom den dagelijks vele en vele tiendui zenden mensen rond de auto's sa men. Er was dan ook heel wat te zien. Veel nieuwe modellen, waar van o.m. de Opel Kadett en de nieuwe Mercedes erg veel belang stelling trokken. Van de Opel op deze pagina al een eerste rij-indruk. Verder was er de nieuwe Lancia Delta en presenteerde de Japan ners heel wat nieuws. De Datsun Cherry vierdeurs, een Datsun 280 met turbomotor, een nieuwe Mit subishi Lancer, een geheel nieuwe Toyota Corolla en de vernieuwde Honda Civic. Met deze laatste reden we recente lijk al wat kilometers en belangrijk is dat vooral de beenruimte achte rin toenam Van de oude Civic wer den in 6 jaar tljds ruim 2 miljoen exemplaren gefabriceerd, waarvan er ongeveer 54.000 naar ons land kwamen De wegligging werd ver beterd, de motor kreeg meer in houd en een wat hoger vermogen. Het is nu meer als voorheen een ge zinsauto geworden en dat is voor de vraag een belangrijk aspect. Pas aan het eind van het jaar, of begin volgend jaar komen de eerste exemplaren naar ons land. Dus nog even geduid. Verder introduceerde Audi de 200, het topmodel in het leveringspro gramma BMW voegde een nieuw type toe aan de 5-serie, de M 5351. Interessant was het ook de filosofie van enkele autochefs aan te horen. Toni Schmücker, de grote baas van Volkswagen AG, vertelde dat er de eerstkomende 10 Jaar voldoende brandstof zal zijn voor het vervoer over de weg. Wel zullen de prijzen stijgen, dus alles zal worden ge daan om de auto's nog zuiniger te maken. Tussen nu en 1985 wil men motoren ontwikkelen die 10 tot 12% zuiniger zijn De huidige mo dellen zijn al zo'n 7% zuiniger dan de auto's van 1972. De Europese auto op zich is al zuinig, maar het blijft een uitdaging op deze weg door te gaan Daarnaast zullen al ternatieve brandstoffen verder •ontwikkeld worden, waardoor in de toekomst een niet gering deel van de auto's op een andere brandstof kan rijden. Tot in lengte van Jaren zal de auto de meest gebruikte vorm van vervoer blijven. Joachim Zahn van Daimler Benz wees uitgebreid op het aspect dat de nieuwe Mercedes S10% zuiniger in verbruik is dan de oude Dat is het resultaat van jaren lange re search, die al voor de eerste ener giecrisis begon Vanwege de hoge brandstofprijzen in Europa zijn al onze auto's vergeleken met Ameri kaanse al zo veel zuiniger. Snel heidslimieten op de Duitse Auto bahnen zouden nauwelijks brand stof sparen en het resultaat op de lange termijn zou kunnen zijn dat Duitse auto's in technisch opzicht t.a.v de rijkwaliteiten minder vooruit zullen gaan. Eberhard von Künhelm, president-directeur van BMW re kent op een sterke internationale concurrentie. BMW is een fabriek die specifiek sportieve automobie len bouwt en wil op deze weg uit eraard doorgaan De snelle BMW's worden overal goed verkocht, ook daar waar snelheidslimieten niet toestaan dat er optimaal gebruik gemaakt wordt van de geboden prestaties BMW vergroot zijn ca paciteit en qua techniek is er nog veel te verbeteren, vooral in de elektronica In de middenklasse is BMW vooral sterk met de kleinere 6-cilinder Trouwens alle BMW mo toren hebben 6-cilinders en hun 12-cilinder project is in de ijskast verdwenen. Kurt Gscheidle, Minister van Ver keer opende de 48ste IAA en kon digde aan dat in Duitsland geen al gemene snelheidsbeperking van kracht zal worden In tegenstelling tot vele andere landen kent Duits land een 'Richtgeschwindigkeit' van 130 km per uur Naar eigen in zicht kan men die aanhouden, maar niemand neemt het de auto mobilist kwalijk wanneer hij, waar dat kan, sneller rijdt. Relatief ge beuren er op de autosnelwegen weinig ernstige ongelukken. En toch worden daar regelmatig snel heden gereden van ver over de 150 km per uur. In ons land klampt men zich altijd nog vast aan het idee dat 100 km per uur als max. snelheid op autosnelwegen een be langrijke veiligheidsverhogende factor is, naast het aspect dat bij 100 km een auto aanmerkelijk zuin iger rijdt, hetgeen ook van veel an dere factoren kon afhangen. Ook Alfa Romeo liet de Europese autopers verzamelen om bij monde van President-directeur Dr. Ettore Massacesi te vernemen, dat de Alfa fabrieken blijven bestaan en niet overgenomen worden. Alle geruch ten van de laatste tijd, dat Alfa zou gaan samenwerken of verkocht zou worden, werden heel nadrukkelijk tegen gesproken. Er zijn intern maatregelen genomen om de pro- duktiviteit te verhogen, het pro- dukt nog meer te verbeteren om zo slagvaardig mogelijk te kunnen meedoen in de harder wordende strijd om auto's te verkopen. V i -> - it Merkenclubs van oude automobielen, er zijn er tientallen, houden vrij rege lmatig bijeenkomsten. Dat wordt door velen erg op prijs gesteld. Gegevens worden uitgewisseld, onderdelen wor den geruild, men bewondert eikaars automobielen en een gezamenlijke ri tje staat vaak op het programma. De Historische Automobiel Vereniging, afgekort de HAV, heeft al ver over de 400 leden, die de meest uiteenlopende merken en modellen automobielen be zitten. Opgericht in 1964 en wel op 31 augus tus, bestaat de club nu al weer 15 jaar. Het derde lustrum werd eind augustus gevierd en in de omgeving van Apel doorn vonden de festiviteiten en de rit plaats. Een groot aantal leden was aanwezig en café-restaurant Bosoord in Loenen diende als plaats van sa menkomst. Naast de de vele deelne mers waren er honderden kijklustigen gekomen om de tientallen auto's te bewonderen. Op de foto een bizonder fraaie Packerd uit de vooroorlogse jaren. Dit klas sieke en gerenommeerde Ameri kaanse merk bestaat al lang niet meer, zoals zovele merken over de gehele we reld. In Amerika zijn er in de loop der jaren vele verdwenen. Om enkele te noemen: La Salle, Auburn, Cord, Due- senberg, Pierce Arrow en uit de na oorlogse jaren o.m. nog Studebaker. Het verbruik van ruwe olie in de Europese Gemeenschap is de eerste helft van dit jaar 7.1 procent groter geweest dan in het zelfde tijdvak van het vorige jaar. Dat heeft de Europese commissie be rekend. Het advies van de com missie is dat de regeringen veel krachtiger moeten optreden om te bereiken dat het verbruik van ruwe olie in de gemeenschap dit jaar tot een half miljard ton be perkt blijft. Gebaseerd op het toe-» nemende verbruik zal dit nu op 15 a 25 miljoen ton hoger uitkomen. Ruwe olie wordt o.m. gebruikt voor het opwekken van elektri sche energie en dat is in de eerste vier maanden van dit jaar al met» 10% toegenomen. Mevrouw Drs. N. Smit-Kroes opende midden september in Al- mere het nieuwe fabriekscomplex van Bloksma B.V. Bloksma is een heel bekende naam in de sector ra diatoren. Daarnaast hebben zij een uitgebreid assortiment artikelen in de sector van de automobiel. De nieuwe fabriek biedt ruime moge lijkheden voor de expansie van dit bedrijf. Bloksma Dehoort tot de Blackstone Sweden Group.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 17