De spookhut der barbaren Bescherming arbeid voor vrouwen Koele mix met wijn Klassieke kleuren en lijnen in de mode Voortdurende kritiek op Europees landbouwbeleid Over knoflook, alcohol en sigaretten roken Mort verhaal uit Japan Overproduktie dreigt Allerhand uit fotoland Taaipraatje Vervorming vreemde en onbegrepen woorden Veel ongelukken op dagtochten FLKJLj 1ILINO 1N1ÜIÜ W ÖÖijAU - AUÜUöl ub iy fAU. y De Emancipatiekommissie (EK) heeft een verdeeld advies uitge bracht over de herziening van arbeidsbeschermende maatrege len voor vrouwelijke werknemers. Het gaat om de vraag of herziening nu moet plaats hebben in het kader van de richtlijn van de Europese Gemeenschappen, die gelijke be handeling van mannen en vrouwen in het arbeidsproces op een aantal punten regelt, óf dat eerst een algehele herziening van de arbeidswetgeving noodzakelijk is. De verdeeldheid komt vooral tot uitdrukking ten aanzien van het verbod op nachtarbeid voor vrou wen in de industrie. Volgens de richtlijn gelijke behandeling moet herziening van arbeidsbe schermende maatregelen, die ten nadele van vrouwen werken, vóór februari 1980 geregeld zijn. Een deel van de EK meent dat ophefing van het verbod op nachtarbeid de arbeidspositie van vrouwen eerder zal verslechteren dan verbeteren en vindt daarom, dat dit verbod slechts mag verdwijnen in het kader van een algehele herziening van de arbeidswetgeving. Dit deel van de EK vindt wel dat intussen ontheffing van bepaalde be schermende bepalingen mogelijk moet zijn. Het andere deel van de EK denkt dat invoering van het beginsel van gelijke behandeling, óók op het terrein van arbeidsbe schermende maatregelen, niet ver der uitgesteld dient te worden en daarom in het kader van de richtlijn gelijke behandeling ge regeld moet worden. Ongelijke be handeling leidt veelal tot ongelijke kansen, zodat in dit geval be staande achterstanden in de positie van vrouwen zouden blijven. De hele EK is van mening dat ernstig overwogen moeten worden om in het kader van herzie ning van de arbeidswetgeving tot een algemeen verbod op na chtarbeid te komen, met de mogelijkheid tot ontheffing in zeer nauw omschreven gevallen. De EK betreurt dat de voorberei ding van een algehele herziening van de arbeidswetgeving nog steeds niet is afgerond. Bij zo'n her ziening zal rekening gehouden moeten worden met het feit, dat door het emancipatieproces en de groeiende deelname van gehuwde vrouwen aan de arbeidsmarkt meer vrouwen en ook steeds meer mannen naast beroepsarbeid huishoudelijke- en gezinstaken verrichten. Verder zal als uit- gangspunt moeten gelden, dat het verrichten van nachtarbeid en ploegenarbeid niet schadelijk mag zijn voor de gezondheid van werk nemers in het algemeen, alsmede dat bijzondere bescherming ge waarborgd is bij zwangerschap en het geven van borstvoeding. De EK adviseert de regering na te gaan of de periode, waarin geen arbeid verricht mag worden in ver band met zwangerschap, namelijk zes weken na de bevalling, zou moeten worden verlengd en ge volgd zou moeten worden door een opvoedingsverlof. In Zweden bij voorbeeld is acht maanden betaald opvoedingsverlof mogelijk, zowel voor de moeder als de vader. Verder beveelt de EK aan onder zoek te doen naar de gevolgen van nacht- en ploegenarbeid voor ge zondheid en welzijn, naar de ver schillen in beloning, promotiekan sen, beschikbaarheid van eigen vervoer e.d. tussen de huidige na chtarbeid van vrouwen en mannen en naar de hoeveelheid overwerk in verschillende sectoren van het be drijfsleven. De EK constateert, dat er weinig onderzoek van deze aard gedaan is en dat onderzoek naar nachtarbeid zich hoofdzakelijk bezighoudt met arbeid in fabrieken en werkplaatr sen en zeer weinig met bijvoorbeeld de omstandigheden, waaronder nu al door vrouwen nachtarbeid ver richt wordt, zoals in de verpleging en verzorging en in apotheken. Voor wat betreft verschillen tussen vrouwen en mannen bij overwerk, arbeid op zondag, bewakingsdiens ten en het verrichten van stuwadoorswerk is de EK van me ning, dat voor vrouwen en mannen gelijke bepalingen moeten gelden. De aanvallen op het Europees landbouwbeleid zullen de ko mende jaren blijven doorgaan. Zelfs de democratisch gekozen Europese parlementariërs kunnen deze aanvallen nauwelijks af slaan. Het landbouwbeleid is niet brandschoon en mag op onderde len best eens worden opgepoetst. Je mag op de Europese landbouw politiek wel eens afgeven, maar er is een groot verschil tussen moor dende en opbouwende kritiek. Er is ook nog goedkope kritiek van anti-Gemeenschappers. Hun een tonig refrein luidt dat de land bouwpolitiek geld verslindt, de be lastingbetaler uitkleedt, over schotten fokt en de negen landen geen winst oplevert. Een lied vol onwetendheid. De Europese landbouwpolitiek is gericht op enkele doelstellingen die moeilijk met elkaar te combineren zijn. Het gaat om redelijke boere- ninkomens, een evenwichtige voedselvoorziening en produkten die voor de consument betaalbaar blijven. De instrumenten om deze doelen op een acceptabele manier te koppelen pakken in de praktijk wel eens verkeerd uit. Als Brussel zijn beleid te sterk richt op de boerenbelangen dr^ggJLdfi» consumenten 4m mmmi dwijnen. Worden de consumenten belangen al te hoog genoteerd, dan komen miljoenen boeren in de knel. Tussen dit ping-pong spel door duiken regelmatige overschotten en schaarsten Er is een vrij inge wikkeld Brussels instrumentarium om de boeren redelijke inkomens mogelijkheden te bieden. De bui tenstaander staat nogal eens met de oren te klapperen als deskundi gen jongleren met richt-, oriëntatie-, basis-, interventie- en referentieprijzen. Het prijzen- gamma is nog niet eens compleet en er vliegen exportrestituties, monetair compenserende bedra gen en andere merkwaardige vondsten door de Euro-lucht. Er zijn in de Gemeenschap agrari sche produkten die gebonden zijn aan vrij strenge prijsregels en zo- Aan het einde van de 16e eeuw telde Nagasaki de meeste Christelijke bekeerlingen van Japan. Bijna alle 50.000 inwoners van de stad waren gelovige Christenen. Op diverse plaatsen over de stad verspreid stonden elf kerken, b.v. de Santa Maria en St. Dominicus. 's Ochtends en 's avonds klepten zij het Angelus. In 1587 echter had de heerser Hideyoshi, vrezend dat de Spanjaarden en Portugezen van plan waren om Japan te onderwer pen, een verbod op het Christendom uitgevaardigd en Na gasaki werd als gevolg daarvan steeds meer een stad van martela ren. Dagelijks werden kerken verwoest of verbrand door beambtes. De mensen van Nagasaki noemden deze beproeving het „goddelijk vuur". Ook de kerk van Johannes de Doper, gelegen tegenover de plaats waar zich nu het station be vindt en waar later de Honrentempel van de Nichiren- secte zou staan, viel ten prooi aan de verwoesting. Aan deze kerk was ook een opvang voor wezen ver bonden. De priester en vele gelovi gen werden in een put in de tuin geworpen toen de kerk in vlammen opging. Er waren ook mensen die uit eigen beweging in de put spron gen. Sommigen klemden dozen goud en juwelen in hun armen. In 1620 werd op deze plek de Honrentempel gebouwd. Vlakbij de woonvertrekken bevond zich nog steeds de oude put. Als iemand in de kamer, die het dichtst bij de put was gelegen, insliep met het Üsoofd naar het oosten, werd hij wakker, ook al was het kort daarna, met het hoofd naar het westen. In de nacht hoorde men hier een ge roezemoes van stemmen, ver mengd met gehuil. Dus werd deze kamer al spoedig „de kamer van het onrustig woelen in de slaap" genoemd. Op een avond legde een moedige Boedhistische priester, Nisshin genaamd, zich hier ter ruste, met een kort zwaard onder handbereik op zijn borst. Als in gang had de kamer een cederhou ten deur, waarop een oude man stond afgebeeld. De schilder van deze afbeelding, Yamada Uemon, was de eerste die in Japan schilderde in westerse stijl. De deur werd dan ook „de deur van de Zuidelijke Barbaren (is Spanjaar den en Portugezen)" genoemd. Midden in de nacht hoorde de priester het geluid van voetstap pen en toen hij opkeek wandelde de oude man van de schildering op hem toe. Zijn ogen stonden heel vreemd. Luid schreeuwend stak de priester met zijn zwaard de grijsaard de ogen uit. De oude man bleef met een ruk stil staan. De volgende vijf of zes avonden kampte Nisshin met nachtmerries; daarna stierf hij. De schildering van de oude man zonder ogen op de deur werd een van de bezienswaar digheden van deze tempel. Maar bij de verwoesting van de stad door de atoombom in 1945 ging helaas ook deze tempel in vlammen op. Rond de nog bestaande put ligt een vijver. De put vormt het mid- depunt van een tuin. Er naast staat een plakkaat. De wijze van de Hon- ren tempel gaat elke morgen naar de put om er een gebed te zeggen. genaamde (vogel)vrije produkten. Melk, graan en vlees behoren tot de marktordeningsprodukten, waar voor allerlei prijsbegrippen in stel ling worden gebracht. Uien en aar dappelen vallen niet onder het Brussels regiem en maken hun prijs op de vrije markt, waar vra gers en aanbieders de hoofdrol spe len. Je kunt de pluimveesector tus sen de marktordening en de vrije goederen rangschikken. Voor eie ren weliswaar geen richt-, of garan tieprijzen, maar wel maatregelen ter bescherming van ongewenste invoer uit niet EG-landen. De Europese landbouwprijzen worden elk jaar opnieuw vastge steld. Naast de politieke touwtrek kerij - de negen landen denken nogal verschillend over de land bouwpolitiek en de instrumenten - kijkt men in Brussel naar de koste nontwikkeling op de boerderij. Uitgangspunt is immers een rede lijke beloning van de boer. die in de pas blijft met andere inkomens groepen, en een redelijk evenwicht tussen vraag en aanbod van land- bouwprodukten. Een schriel prijs beleid zet de boer aan tot meer pro- duktie, want hij wil niets toegeven in zijn inkomensniveau. Een te gul prijsbeleid nodigt de boer uit tot meer produktie, want „het verdient zo goed". Hoe je het ook keert of wendt, voortdurend dreigt de landbouw meer te produceren dan eigenlijk nodig is. Het overschottenprobleem ligt al tijd voor de Brusselse poort. Je kunt dit euvel in de schoenen schuiven van de landbouwpolitiek, maar dat is een eenzijdige zelfs ver keerde visie. Het merkwaardige in de landbouw is nl. het feit dat een algemeen landbouwbelang niet al tijd spoort met het individuele boe- renbelang. Boeren zijn eikaars concurrenten, hoe collegiaal ze ook willen zijn. Het motief van de boer om te willen produceren gaat soms voorbij aan het motief dat Brus selse beleidsmakers hebben. De boerenijver om Brusselse of zo genaamde marktordenigsproduk- ten voort te brengen loopt soms wel uit de hand. In Europa hebben we te veel melk, suiker, wijn en graan. De overschotten worden vaak opgeslagen en op gunstige tijsstippen tegen fancy-prijzen af gezet. „Geld verslinden", zeggen zwart kijkers. Je zou het ook anders kun nen benaderen: de last of premie van de garantie dat we in Europa nooit zonder zitten. Een soort voedselverzekering. In de land bouw werkt men met natuur en klimaat. Omdat er geen mecha nisch produktieproces is kan de boer nooit precies zoveel produce ren als gevraagd wordt. Uitgaande van het feit dat men als landbou wer nimmer te weinig mag produ ceren zal er steeds een (piepklein of relatief klein) overschot zijn. We hebben hier nog maar een van de talrijke problemen genoemd waarmee de Europese landbouw en zijn beleid tobben. Behalve het overschotten-vraagstuk zijn er nog de wereldvoedselsituatie, de verhouding EG en arme landen, de monetaire verwikkelingen en de toenemende milieu- en energie problemen. In het alfabet van de wintermode zijn de laatste letters bepalend voor de lijn. We zouden kunnen spreken van het XYZ van de modelijn. Als eerste brede schouders, slanke taille, wijde rok; ten tweede brede schouders, slanke taille en nauwe kokerrok en ten derde de diagonaallijn, doorgetrokken in mantelkostuums en zichtbaar in vesten. Doorgevoerd in asymmetrische vormen geven zij de draagster iets interessants, wat minder jeugdig aandoet dan de gebogen lijnen, maar toch speelser aandoet dan de rechte, strakke lijn. Meer dan ooit hebben we het gevoel dat we met de komende wintermode alle kanten op kun nen. Het is zaak, die lijn te kiezen die het best bij ons eigen figuur past. Het gaat ook nog steeds op om een hoofdkleur te kiezen met daarbij passende kleuren. Zowel wat lijn als kleuren betreft hebben vooral toonaangevende Italiaanse modeontwerpers zich la ten inspireren door de mode uit de jaren vijftig. De X-lyn zit zowel in de mantelpakjes als de japonnen. Ook in de mantelpakachtige ens embles, waarin vesten een veel voorkomend verschijnsel zijn, met diepe V-hals en brede schouders op strakke rokken. Er worden ook meer vesten over elkaar gedragen. Lange mouwen over korte, met steeds diepere V-vorm van de hals en in lengte variërend. De twin-set is ook herontdekt, zowel grof ge breid als van glasgaren. Goede kwaliteit wol heeft een mooier effect. Dat geldt ook voor de klas sieke mantelpakken waarvoor dure stoffen zijn gebruikt. Veel tweed, pied de poules. Ook worden er stoffen gebruikt die op bont lij ken, pluche, mohair en bouclé. Hiervan zijn de jasjes gemaakt, ge dragen op bijpassende nauwe rok. Heeft een mantelpak een cirkelrok, wat ook voorkomt, dan is het jasje kort, sterk getailleerd en heeft een fluwelen kraagje. Er zijn korte „vierkant" gesneden jasjes recht op de heup en dan voorzien van een klokkend of gedrapeerd schootje, achter wat langer. Bolero terug Wol, wol en nog eens wol. Shetland, Angora, niet alleen voor truitjes en vesten, maar ook voor de bolero, die terug is in het modebeeld en die bijvoorbeeld van zacht groene wol gebreid, gecombineerd is met een strapless diep groen fluwelen japon. Maar de bolero hoeft niet uitsluitend met geklede japonnen te worden gedragen. Er zijn er, aan de hals gesloten met een speels fluwelen strikje, en een ge borduurde schouderpartij, waar door de opgevulde schouder extra breed lijkt, maar ook met een ronde schouders en wijd vallende mou wen. Ze zijn te dragen op lange pantalons, van grove trico, waarop eerst een grof gebreide trui wordt gedragen en daaroverheen de bolero. Overigens zijn de strakke rokken, de enge tailles en de diepe vaak zeer gedurfde decolletees typerend voor japonnen en pakjes. Het is over het algemeen een damesachtige mode. wat lang niet voor iedereen makkelijk te accepteren zal zijn, na de vlotte makkelijke nonchalance van de laatste tijd. Om al het klassieke toch een eigentijds beeld te geven, zoekt men het in de kleur. De klassieke zoals grijs, bordeau, mosgroen, marine en zwart krijgen een op- kikkertje door felle kleuren. Bij de keuze doet men er verstandig aan de eigen favoriete kleur of kleurcombinatie in harmonie met teint, haar en ogen, in de gaten te houden en te bedenken dat de kleur van de kleding of gelijk of in contrast moet zijn met het eigen kleurengamma Een warme kleur heeft een koele contrastkleur. Bij rood haar passen alle groenen, grijsgroen, groen-bruin, terwijl bruine en roodbruin het rode haar neutraliseren. In de rubriek „Hartsvra- gen" in het blad van de Nederlandse Hartstichting, Er worden steeds meer grote foto's en posters op karton of spaanplaat geplakt. Vaak mislukt zo'n operatie, omdat een waterhoudende lijm wordt ge bruikt, die rimpels oplevert. Of de foto krijgt na enige tijd vlekken, die ontstaan doordat geen zuurvrije lijm is gebruikt. De oplossing is er: een nieuwe zuurvrije posterlijm, die krimp- en trekvrij is en waarmee het plakken van grote foto's en posters op poreuze ondergronden geen probleem meer is. De foto vakman kan deze nieuwe lijm leve ren. „Laat zien watje lief is!" Dat is de Onder etymologie verstaat men de taalwetenschap, die zich be zighoudt met de oorsprong en de geschiedenis der woorden. Een on derdeel daar van is de volksetymologie. Het is de ver vorming van vreemde en onbegre pen woorden tot vertrouwde en be grijpelijke woorden. Een bekend voorbeeld hiervan is scheurbuik voor scorbut. De naam van de ziekte die ontstaat door gemis aan verse groente, fruit en vitamine C. Gevolg: bloedend tandvlees en losse tanden. Ook pollepel voor potlepel is zo'n woord. Verder hangmat voor hamac, afkomstig van Haiti (vergelijk Spaans: hamaca). De heerlijk ruikende kamperfoelie is er ook een. Het is de volksnaam voor Caprifolium. De uitdrukking: iemand van haver tot gort kennen, behoort ook tot de volksetymologie. Het betekent: iemand van geslacht tot geslacht kennen. Het is afkomstig van het verouderde woord aver (kind, na komeling). Iemand van aver tot aver kennen. Van haver tot gort is dus eigenlijk onzin, maar dat geeft niet, omdat de afzonderlijke woor den (haver en gort) bekend zijn en ieder weet wat men bedoelt. Een ander voorbeeld is „heiligmaker", de naam van een soort van gebak. Dit komt van hijlikmaker, een met honing en specerijen bereide koek, gesneden in lange repen en vroeger op bruiloften een gewaardeerde lekkernij. Rederijker kwam in de plaats van rhetorijker (rhetorica betekent welsprekendheid). Men dacht aan rede en rijk. Vergelijk: hij is rederijk (goed van de tongriem gesneden, beschikt over een grote woorden-schat). Vroeger gingen de soldaten met „de spekzak" op hun rug met groot verlof. Met de Wijn kan heel verfrissend zijn. Ook al zijn er op warme middagen en zomerse avonden misschien wat sneller geneigd naar bier of „fris" te grijpen, wijn kan ook uitstekend als dorstlesser fungeren. Van zelfsprekend dienen zich als eerste gegadigden voor die rol de droge (niet zoete) witte wijnen aan. Vrijwel ieder wijnproducerend land heeft veel aantrekkelijks in die sector te bieden. Maar u kunt ook zelf aaf) de slag gaan en op een heel eenvoudige manier een zomerse drank op basis van wijn samenstel len. Een heel smakelijk en overbe kend voorbeeld is de goede, ouderwetse bowl. U maakt hem door aan vruchten van diverse soorten Rijn- en Moezelwijn toe te voegen. Extra tintelend wordt de bowl als u er op het laatste moment een mousserende wijn bij schenkt. Gebruik zo min mogelijk vruchten die veel kleur afgeven (kersen en dergelijke). Aan sangria bouden vele landgenoten de beste herinne ringen. Menig glas wordt ervan ge leegd onder de hete Spaanse zon. Wilt u die herinneringen nog eens ophalen? Dan is hier een recept: Voeg aan een fles rode wijn het sap van 1 sinaasappel toe. Koelen en klaar is de Sangria. Er bestaan tal van variaties. U kunt ook ver schillende vruchten toevoegen. Dan ontstaat er in feite een bowl op basis van rode wijn. Een mix-met- wijn die grote opgang heeft ge maakt is „Kir". Gewoonlijk wordt Kir gedronken als aperitief. U hebt er twee ingrediënten voor spekzak bedoelde men de in- spectiezak. In sommige gevallen spreekt men van Hazenberg. Be doeld wordt Assenberg van Asen, De Noorse goden. Volksetymologie ontstaat ook nu nog. Een goed voorbeeld daarvan is Gouden Liesje voor de appel Golden Delicious. Een bewijs dat de taal leeft. In een advertentie lazen we zelfs alleen Golden. Dit kunnen we minder waarderen dan het leuk ge vonden Gouden Liesje. Twee keer hetzelfde beweren Tautologie is een verschijnsel in de stijlleer, dat tamelijk veel voor komt in onze taal. Het woord is af geleid van het Griekse „to auto", dat „hetzelfde" betekent. De term tautologie wil dus eigenlijk zeggen: twee keer hetzelfde beweren. Het is te vergelijken met het pleonasme (gebruik van meer woorden dan strikt nodig is). Voorbeelden: de stokoude grijsaard, de zwarte Moor, hij pleegt gewoonlijk vroeg op te staan. (In plegen ligt gewoon lijk al opgesloten). Deze pleonas men zijn niet aan te bevelen. Bij tautologie zegt men tweemaal hetzelfde om zijn woorden kracht bij te zetten. Het is dan goed Nederlands, zoals de volgende zin nen demonstreren: Hij zal het wis en zeker doen. Belast en beladen hield de compagnie een dagmars (zwaar bepakt). Hjj hield zijn standpunt stijf en strak vol. Er gens frank en vrij voor uitkomen. Het land lag open en bloot voor de vijand. Soms is tautologie een stijlfout: Dapper en moedig trok hij ten strijde. Ajax speelde geestdriftig en enthousiast, maar het spel was echter niet best. Moedig, en thousiast en echter hebben geen functie en dienen uit de zin te ver dwijnen. Heerleger en brokstuk zijn tautologische samenstellingen. Het zijn goede woorden. Heer en leger, brok en stuk, betekenen hetzelfde. nodig: een fles droge witte wijn en een flesje crème de cassis (een likeur van zwarte bessen). U kunt er uiteraard voor terecht bij uw slijter-wijnhandelaar. In een ge woon wijnglas doet u een scheutje likeur en vult dit aan met gekoelde witte wijn. U kunt de smaak zelf aanpassen: hoe meer likeur, hoe zoeter de kir. Oorspronkelijk hoort in dit recept een witte Bourgogne thuis, maar de prijzen hiervan zijn inmiddels zo hoog opgelopen, dat het zinvol kan zijn naar een ander type om te zien, bijvoorbeeld een Muscadet. De wijnhandelaar kan u aan een geschikte fles helpen titel van een fotowedstrijd, die speciaal bestemd is voor jonge mensen tot en met 18 jaar. Ze wor den uitgenodigd om met de fotocamera hun eigen wereld in beeld te brengen Door inzending van deze foto's dingen ze mee naar een prijzenpakket van f 10.000.-. De inzendtermijn sluit op 31 optober 1979; wedstrijdfolders zijn ver krijgbaar bij de fotohandel. Het maken van klankdiaseries is een zinvolle en kreatieve hobby. Daarbij gaat het er om aan de hand van een serie dia's en met behulp vat.' muziek, geluiden en kommen t aar een afgerond werk stuk te maken, bijvoorbeeld een reisverslag, of een documentaire. De groeiende belangstellinmg voor het maken van klankdia-series blijkt ook uit het succes van de zgn. klankdia-festivals. Eind september zal er in Nederland weer een in ternationaal klankdia-festival worden gehouden, dat drie dagen zal duren. Informatie over dit on derwerp wordt gegeven door Secretariaatr Diaporama Festival '79 de Meerberg 15, 4849 AH DORST N.Br. Batterijen hebben niet het eeuwige leven. Ook niet de minibatterijen, die bij het fotograferen worden ge bruikt, bijvoorbeeld voor de be lichtingsregeling en de flitser. Ver vang ze in elk geval eenmaal per jaar, want het is erg vervelend als net op een kritiek moment de batterij zijn plicht wegens uit putting verzaakt. Als u de kamera langere tijd niet zult gebruiken, haal dan het batterijtje uit het toe stel. Bijna eenderde (30%) van de onge vallen, waarbij Nederlandse vakantiegangers waren betrokken, die in 1978 met de auto naar het buitenland gingen, heeft plaats in de omgeving van de standplaats, d.w.z. op dagtochten. Dit is een van de belangrijkste conclusies uit een onderzoek, dat de ANWB heeft ge houden naar de oorzaak van 1140 ernstige verkeersongevallen. Het betreft hier ongevallen, die in het zomerseizoen vorig jaar bij de ANWB-Alarmcentrale werden aangemeld. Van de 3.4 miljoen Nederlanders, die vorig jaar met de auto met vakantie naar het buiten land gingen, koos het merendeel ergens een vaste standplaats op camping, in hotel of bungalow. En vandaar uit werden korte of lange dagtochten per auto gemaakt. Van het aantal ongevallen ge beurde 85% binnen 100 km na het vertrek van de tocht, en was 75% nog niet langer dan 3 uur onderweg. De mensen, die al vaker in het be treffende vakantieland waren ge weest, waren meer betrokken bij deze ongevallen dan diegenen die nog nooit in het land hadden gere den. In Frankrijk en Spanje kwam bijna de helft van alle ongevallen voor. Het was opvallend dat meer dan 20% van de ongevallen plaats had op vrij stille landwegen en 38% in bochten. Men weet het ongeval vaak (22%) aan slechte wegen en bewegwijzering, en een onjuist voorrang verlenen (22%). Het zijn vooral de jongere bestuurders, die deze ongevallen in de omgeving van de standplaats overkomen. Uit deze gegevens kunnen volgens de ANWB enkele conclusies ge trokken worden, waar de vakantiegangers altijd extra reke ning mee moeten houden tijdens de autotochten in de omgeving van de vakantiestandplaats: rijd op lettend bij dagtochten en andere korte autoritten. Pas uw snelheid extra aan in bochten op en stille landwegen. Let vooral goed op de voorrangsregelsü! „Hartslag" geheten, worden allerlei vragen behandeld door een medisch des kundige. De hieronder ver melde vragen en de antwoorden zullen de lezers denkelijk wel interesseren. Hier zijn ze: Vraag: Kan het regelmatig eten van knoflook en abrikozen leiden tot het verlagen van een ver hoogde bloeddruk? Antwoord: Uw vraag of knoflook een goed middel is om een reeds te hoog gestegen bloeddruk te verla gen durf ik niet zonder meer be vestigend te beantwoorden. Knoflook en uien worden vooral in het Verre Oosten veel gebruikt om hun, naar zeggen, gezondmakende eigenschappen. In de wetenschappelijke literatuur is echter betrekkelijk weinig te vinden. Er is een enkel onderzoek waarbij beschreven wordt dat regelmatig gebruik van uien en knoflook een beschermende werking heeft ten opzichte van factoren die atherosclerose (hard worden van de slagaderen) beïn vloeden, maar de meeste gegevens blijken te berusten op dierproeven waarbij knoflook en uien be scherming bieden tegen de schadelijke werking van een tege lijk toegediend (ongezond) dieet. Over het effect op de bloeddruk vond ik êên verslag waarbij de bloeddruk van konijnen sterk daalde na Inspuiten van kloflook- extract Zoals u ziet zijn dit geen gegevens om een beleid op te bou wen, wat niet wil zeggen dat knoflook geen gunstige werking kan hebben. Dit laatste geldt ook voor abrikozen waar ik in de vakpers vrijwel niets over kan vin den. Vraag: Alcohol wordt door u niet als een grote boosdoener be stempeld. Wanneer wordt het dat wel? Antwoord: Alcohol, mits met mate gebruikt, is voor hart en bloedva ten geen groot gevaar. Hoewel sommige bloedvaten op alcohol kunnen reageren met vaatver- wjjdering („rood gelaat") is het niet juist dat alle vaten op deze wijze reageren. Sommige bloedvaten zijn door het ziekteproces („aderverkalking" zegt de volksmond) zó star dat ze niet meer reageren kunnen. Alcohol bevat veel calorieën (zo komt 1 glas sherry overeen met 1 bruine boterham met halvarlne!). Dit kan dus meehelpen aan een te zwaar gewicht en dus weer aan een slechte lichaamsconditie. Tevens is alcohol een middel dat onze geest ongunstig kan beïnvloeden („als de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan") en dat in grotere hoeveel heden giftig voor de lever kan zijn. Vraag: Wat is veel roken? Noem s.v.p. een limiet. Antwoord: Een dergelijke vraag is natuurlijk moeilijk te beantwoor den. Uit wetenschappelijke, vooral Amerikaanse, artikelen blijkt dat het roken van meer dan 15-20 sigaretten onnodig risico's met zich meebrengt. Dit geldt zowel voor longkanker als voor afwijkingen van hart- en bloedvaten. Uit een door de NHS gesteund onderzoek van Drs. Ans Matroos is gebleken dat de gemiddelde Nederlander de sigaret verder oprookt (kleinere peukjes!) dan een Amerikaan en dat de grens van „veel" daarom bij ca. 10 sigaretten zou moeten liggen. Het is echter van véël groter belang dat roken als een sociaal onaan vaardbare gewoonte wordt gezien, die onafzienbare schade be rokkent.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 9