Iriginele fotowedstrijd foor de jeugd Kinderen lopen iedere dag vele risico's <tat zien wat je lief is Veilig Verkeersrit in en om Holten Scholieren-ongevallendekking Ongelukken thuis door domme dingen Voorzieningen ter bevordering van gebruik fiets Aanleg fietspaden in Salland Haastige spoed is zelden goed HOLTENS NIEUWSBLAD - 24 AUGUSTUS 1979 - PAG. 15 fotokamera heeft het ge- i veroverd! Het begon bij man, die zo'n kwart eeuw leden nagenoeg de enige is, die de kamera han- >rde. Daarna was het de auw, die ontdekte hoe lardevol het is om de be- renissen van het gezin st te leggen in foto's. Maar k de kindere beginnen :h steeds meer te inte- sseren voor de fotokame- bij het laatst gehouden arktonderzoek bleek, dat 17% van de Nederlandse izinnen de zoon of dochter ■gene is, die de kamera het eest hanteert. towedstrijd voor de jeugd e Stichting Amateurfotografie lat in het „Jaar van het Kind" ex- a aandacht besteden aan het fo- iwerk van de jongeren tot en met I jaar. Dat gebeurt in de fotoweds- ijd met de uitdagende titel: „Laat en wat je lief is"! In die wedstrijd ordt de jeugd van Nederland ge raagd hun eigen wereld op een riginele wijze met foto's in beeld te rengen. 'ele onderwerpen Jet dat thema „Laat zien watje lief i"! kunnen jonge mensen, die [raag een kamera hanteren, vele [anten op. Want er zijn talrijke on- lerwerpen, die voor een foto in lanmerking komen: een huisdier of 3e brommer, een TV-programma of •en disco-avond, een vriend(in), •en kleiner broertje of zusje of een Dma. Er kan iets getoond worden van een hobby of van een onder werp in de natuur. Samen zullen de foto's, die voor deze wedstrijd wor den ingezonden, een boeiend beeld geven van wat jonge mensen in deze tijd bezig houdt en waar ze van houden. Onderwerpkeuze is belangrijk Een deskundige jury zal alle foto's beoordelen en daarbij veel aan dacht geven aan de keuze van h?f onderwerp en de originaliteit, waarmee het onderwerp in beeld is gebracht. De nadruk valt daarbij dus niet zozeer op de technische kwaliteiten van de foto. waardoor iedereen kan meedoen ongeacht het type kamera, waarover men de beschikking heeft. Aantrekkelijk prijzenpakket Er zijn twee leeftijdsgroepen; voor elke groep is een serie prijzen be schikbaar. De eerste groep bestaat uit jeugdige fotografen tot en met 14 jaar; de tweede kategorie vor men de 15- tot en met 18- jarigen. Het prijzenpakket voor beide leef tijdsgroepen is gelijk en voor jonge ren bijzonder aantrekkelijk. Er is per groep een foto-uitrusting te winnen tot een bedrag van f 1.000 -, een tweetal stereo-kombinaties, zeven kassetterecorders, vijf maal „een half jaar de topper van de week" en een aantal foto- en film- waardebonnen. In totaal heeft het prijzenpakket een waarde van ruim f 10.000.-. Wie mee wil doen heeft hiervoor alle gelegenheid om foto's te ma ken, want de inzendtermijn sluit pas op 31 oktober 1979. Alle inge zonden foto's zullen worden gere tourneerd en de uitslag zal bekend gemaakt worden aan alle inzen ders, die hun naam op de achter kant van de foto hebben vermeld. Het adres van inzending is: Stich ting Amateurfotografie, Singel 32, 1015 AA Amsterdam. Folder bij de fotohandel Wie mee wil doen met deze foto wedstrijd voor jongeren tot en met 18 jaar, kan een gratis wedstrijdfol der afhalen bij de fotohandel. Deze folder kan ook worden aange vraagd bij de Stichting Amateurfo tografie (adres zie boven of telefoon-nummer 020-262864) Laat zien wat je lief is! Dit is de naam van een fotowedstrijd voor de jeugd van Nederland. Deze foto brengt het thema op treffende wijze in beeld. We denken zo vaak: dat overkomt mij niet. Zoiets doe je gewoon niet. Wie gaat er nu op een vrij wiebel bankje «taant «net daarop een dik woordenboek en daarop een stoof je, om ergens bij te kunnen? Om net dat ene hoekje van het raam te zemen. Niemand toch. Want ook al lijkt de verhoging vrij solide, je rekt je uit, het gewicht wordt ver plaatst en tjoep, daar ga je onder uit. Wie er met een kleine kwets uur afkomt mag van geluk spre ken. En dan gladde vloeren of ge boend, of nat. Hoeveel haastige huisvrouwen zijn er al op uitge gleden? En kinderen, hoe vaak zijn zij de dupe van onnadenkendheid, slordigheid of ongehoorzaam heid? Dan kan een gevolg zijn van verkeerde keuze van speelgoed of van rondslingerende kralen, kno pen, spelden. En lang niet altijd is een ongeluk het gevolg van onattent zijn. Bij het verlaten van het huls was zorgvul dig alles nagekeken. Gas uit, licht uit. ramen en deuren dicht. Zelfs - want voor lang niet iedereen is dat gewoon - waakvlammetjes uit. An deren komen thuis, zetten argeloos de oven aan. Wat blijkt er later ge beurd te zijn? Het snoer van de ovenverlichting, dat de huisvrouw netjes had opgerold, omdat zij het niet gebruikte, was wel gebruikt en achter het gasfornuis blijven slin geren. Gevolg was, dat hetsnoer op drie plaatsen bijna doorgebrand en zwartgeblakerd was Iets verder en er was tenminste kortsluiting ont staan, met als gevolg brand. Het zelfde zou kunnen gebeuren door brandende stoffen in de buurt van een warmtebron te leggen Een ander gevaar is juist, wanneer een gasvlam uit gaat. doordat er in een afgesloten keuken of badkamer niet genoeg zuurstof is. Het gas «troomt de ruimte in en als er dan een open vuur in de buurt is En wie hangt er niet wel eens een kleedje over de lamp by het lezen in bed, om de ander niet te hinderen. Ro ken in bed? As aftikken in een pa piermand? Wie doet dat nou? En dan het kapotte snoer van de stofzuiger, de afgebroken stekker van het strijkijzer. Om nog maar De afdeling Holten van Veilig Ver keer Nederland en de M.A.C. „De Holterberg" organiseert op zater dag 25 augustus 1979 een Veilig verkeersrit. voor iedereen. De start is bij de gemeentegarage aan de Waagweg 4 te Holten, vanaf 18 30 uur tot 19.30 uur Inleggeld 5- per auto. De rit is bedoeld voor automobilis ten die hun „verkeerskennis" nog eens willen testen. De le prijs is een reis naar Antwer pen voor twee personen per OAD, met diner. niet te spreken van de combinatie met vocht. Het op een onhandige manier vasthouden van een mes. Diepe wonden als het uitschiet. Al tijd denken we weer: het overkomt my niet. Zo dom doe ik niet, maar op een bepaald ogenblik kan het toch gebeuren. We denken niet na, we zijn moe en gehaast, ongedul dig, we nemen onnodige risico's. Ongelukken thuis komen dan ook wel 10 keer zoveel voor dan bij voorbeeld in het verkeer. Daarom is het heel erg belangrijk om zich beter te oriënteren op het gebied van veiligheid in en om onze wo ning. Dat niet doen is ook al weer een vorm van nonchalance. Den ken: zo afgezaagd, ik weet het al lemaal wel. Volgens statistische gegevens zijn er per dag wel hon derdduizend mensen uitgescha keld door een ongelukje thuis. Ex tra werk voor gezinshulpen, wijk verpleegsters, artsen en specialis ten. Gelukkig zijn veel huisvrouwen lid van een vereniging die is aangeslo ten bij de vrouwenraad. Doel: het bevorderen van de samenwerking van de aangesloten organisaties, om van een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid uit de deel name van de vrouw aan alle facet ten van de samenleving te stimule ren. Hierbij wordt de identiteit van elke deelnemende organisatie geëerbiedigd. Dit alles gebeurt door middel van werkgroepen. Le venslang leren, gezondheidszorg, maatschappelijke dienstverlening, milieu, ruimtelijke ordening. Zelf kan men meedoen door het volgen van cursussen. En een ervan is: veiligheid in en om de woning. Het is heus de moeite waard; het niet te onderschatten en men kan bij de eigen vereniging nadere informatie vragen. En voor wie geen lid is van een vrouwenver eniging, is dit dan misschien een goede gelegenheid om het te wor den. Er is keus genoeg, op kerkelij ke. politieke of, laten we maar zeg gen neutrale basis, die alle belang van vrouwen vooropstellen. Of ze nu een academische opleiding hebben of niet. Heus, een ongeluk zit in een klein hoekje! Wanneer straks scholen hun deuren weer openen, bege ven dagelijks zo'n ruim 3 miljoen scholieren zich naar kleuterschool, lagere school of naar een school voor voortgezet onderwijs. Al deze scholieren lopen, op weg naar school of tijdens het verblijf op school, de kans een ongeval te krijgen. Zowel ouders als leerkrach ten zijn zich ervan bewust, dat de scholieren risico's lo pen. Via de school wordt dan ook de mogelijkheid opengesteld een scholieren ongevallen verzekering te sluiten. Vele ouders maken gebruik van de mogelijkheid een ongevallenver zekering, via de school te sluiten. Bij het sluiten van een scholieren- ongevallenverzekering hebben de ouders een aantal mogelijkheden. De scholieren-ongevallen verzekering met een 24-uren dekking. Sterke aanbeveling verdient de scholieren-ongevallenverzekering met een 24-uren dekking. Krach tens deze verzekering zijn de scho lieren het gehele jaar door, 24 uur per dag, op straat, in huis en tijdens vakanties in zowel binnen- als bui tenland verzekerd. De verzekering bestaat veelal uit een uitkering bij overlijden, een uitkering bij blij vende invaliditeit en een bijdrage in de kosten van geneeskundige behandeling en/of verpleging. Vele maatschappijen kennen ook een bijdrage in de kosten van tand heelkundige behandeling De uitkeringen van deze verzeke ring- wegens blijvende invaliditeit of overlijden vinden altijd plaats, ongeacht het feit of er andere ver zekeringen bestaan Het verze kerde bedrag voor geneeskundige kosten en tandheelkundige be handeling moet worden gezien als aanvulling op reeds bestaande an dere regelingen, die door de ouders getroffen zijn Medische en tand heelkundige kosten, die dus niet worden vergoed krachtens andere regelingen, worden gedekt door de scholieren-ongevallen-verzekering voor de hier na te noemen bedra gen. Veel voorkomende combina ties van verzekerde bedragen zijn: A) f 1000.- bij overlijden; Bi ten hoogste f35.000.- bij blijvende in validiteit; C) ten hoogste 1000 - voor kosten van geneeskundige behandeling. En verder een bij drage in de kosten van tandheel kundige behandeling van f 150.- per beschadigd element. Dit verze keringspakket kost de ouders f 10 - premie per jaar. Wil men de verze kerde bedragen verdubbelen, dus tot resp f2000 -, 70.000.-, 2000.- en 300.-, dan is de premie f20.- per jaar Ook is er de mogelijkheid de verze kerde bedragen te verdrievoudi gen; de premie bedraagt dan f 30.— per jaar. De scholieren-ongevallen- veraekering met een beperkte dekking. Voor ouders die geen 24-uren- dekking wensen best#at de moge lijkheid te kiezen voor een scholieren-ongevallenverzekering met een beperkte dekking Dit houdt in. dat de verzekering van kracht is gedurende de tijd dat de' kinderen op school zijn of op de daarbij behorende terreinen tij dens de officiële schooluren, als mede tijdens het gaan van huis naar school en omgekeerd De ver zekering geldt ook bij verblijf op sportvelden, in gymnastiekloka len, zwembaden, e d verder bij schoolreizen. in vakantiever blijven op ouderavond, bij school feestjes. excursies en uitstapjes in schoolverband en bij deelneming aan schoolsportwedstrijden, mits in klassikaal verband, Dit alles on der voorwaarde dat de leerlingen onder toezicht staan van de daar toe door het hoofd der school aan gewezen leraren of leiders Deze beperkte verzekering vraagt een jaarpremie van f2.- per kind, per schooljaar De verzekerde bedra gen zijn dezelfde als bij de 24 uren- dekking. Wil men deze bedragen verdubbelen of verdrievoudigen, dan is de premie f 4.- respectieve lijk f 6.- Dekking voor blijvende invaliditeit Het belangrijkste onderdeel van de scholieren-ongevallenverzekering is wel het bedrag dat is verzekerd voor blijvende invaliditeit Immers mocht onverhoopt een ernstig on geval plaatsvinden en wordt een scholier door dit ongeval geheel of gedeeltelijk invalide, dan is een be drag voor het treffen van allerlei voorzieningen meestal zeer nood zakelijk. Het kan zijn dat extra kos ten moeten worden gemaakt voor revalidatie, het kan ook zijn dat in de woning bepaalde voorzieningen moeten worden aangebracht. Soms moeten bijzondere maatre gelen (b.v aangepast voertuig) worden genomen om het kind naar school te laten gaan. Veelal moet een andere studie-richting worden gekozen, ook dit brengt weer nieuwe kosten met zich mee Al deze zaken kunnen hoge bedragen vergen, die door een gezin dikwijls niet op te brengen zijn. Het is daarom aan te bevelen, een scholieren-ongevallenverzekering te kiezen met een zo hoog mogelijk verzekerd bedrag bij blijvende in validiteit. Andere verzekeringen Bij ouders heerst nogal eens een misvatting, dat een ongevallenver zekering voor hun kinderen over bodig is, omdat ze een wettelijke aansprakelijkheidsverzekering als particulier hebben lopen. Een der gelijke verzekering vergoedt echter alleen schade, die gezinsleden aan derden toebrengen. Een tweede misvatting die voorkomt is. dat de ouders menen, dat ook materiële schade (b v. aan kleding, fietsen, e.d.) onder de ongevallenverzeke ring valt. Het kan voorkomen, dat scholen niet de mogelijkheid hebben open gesteld. om een scholieren ongevallenverzekering af te slui ten. Het is voor ouders van belang te weten, dat zij een jeugd- ongevallenverzekering ook zélf, bijvoorbeeld via hun assurantie tussenpersoon kunnen sluiten. Het ministerie van Milieuhygiëne van de Duitse Bondsrepubliek «al in de toekomst meer aandacht $chenken aan het milieuvriende lijke fietsverkeer en het bevorde ren van het gebruik van de fiets. Dat is het resultaat van een on langs in Berlijn door dit ministe rie georganiseerd congres, waar ook gesteld werd dat aan de vrije keuze van vervoermiddelen en aan de verhoging van de mobiliteit in de toekomst bij het maken van verkeersplannen beperkingen zul len moeten worden gesteld. Bij de ontwikkeling van het verkeer zal niet in de eerste plaats moeten worden gekeken naar wat qua ruimte nog mogelijk is, maar wat voor een leefbaar milieu nog toe laatbaar is. Er werd in dit verband gewezen op fietsbevorderende voorzieningen die in Nederland, Zweden, Enge land en Japan in voorbereiding zijn of reeds zijn gerealiseerd De voor delen van de fiets werden door het Berlijnse congres op de volgende wijze puntsgewijs vastgesteld: Snel en flexibel in het stadsverkeer op trajecten tot vier kilometer; geen parkeernood en directe verbinding van plaats tot plaats. Goedkoop in aanschaf en onderhoud; gering ma- teriaalverbruik. Gezondheidbe vorderend. Mogelijkheid tot in tensieve beleving van de omgeving, ingesteld op communicatie en weinig agressief. De fiets staat dicht bij de mens, is technisch ge makkelijk te overzien en ook door leken te repareren. De fiets is mi lieuvriendelijk en doet geen aan slag op de schaarse energiebron nen. Neemt weinig ruimte in beslag en kan daardoor de steden leefbaar houden. Omdat de fiets het hele maal is, werd in Berlijn besloten om het niet te laten bij het stimuleren van voorzieningen voor het fiets verkeer, maar om ook intensief er voor propaganda te voeren dat men de voordelen van het fietsge bruik in brede kring bekend maakt. De nota Bouwprogramma fietspa den in Salland, die de recreatie- gemeenschap Salland behandelt in haar vergadering van vrijdag 24 augustus in het gemeentehuis van Bathmen. wil het dagelijks be stuur als uitgangspunt nemen bij zijn beleid voor de aanleg van fietspaden. De uitvoerige nota be handelt de fasering van de fiets paden in de regio's Deventer, Hel- lendoorn en Holten en Raalte en gaat o.a. in op de subsidiemoge lijkheden. Afhankelyk van de aanwezige mo gelijkheden zullen in één jaar delen van meer dan één fietsroute in uit voering zijn, aldus de nota. Het is dus mogelijk dat na afloop van enige jaren enkele fietsroutes ge realiseerd kunnen zijn. De keuze van het tracé zal zodanig zijn, dat de kwaliteit van het be staande landschap zo goed moge lijk intact blijft en de veilige be reikbaarheid vanuit de stad zo goed mogelijk is gegarandeerd. Er is volgens de nota in Salland een grote achterstand bij de aanleg van fietspaden. In het gebied van de Recreatiegemeenschap lijn vier ruilverkavelingen w uitvoering: die van Holten-Markelo, van Daarle-Hellendoorn. Lettele- Okkenbroek en van Bathmen. Die van Holten-Markelo is wat be treft de aanleg van recreatieve voorzieningen uitgevoerd of nage- noeg uitgevoerd In het gebied be hoeven geen fietspaden meer te worden aangelegd De colleges van B. en W. van Die- penheim. Heino, Holten en Wyhe gaan akkoord met de ontwerp- faseringen. Uit kostencljfermateriaal blijkt dat in 1980 aan investeringen in fiets paden, inclusief b t w„ f2.988.120- wordt uitgegeven Het verloop van de exploitatiekosten van fietspa den voor 1980 ziet er als volgt uit: Kapitaalslasten na aftrek provin ciale subsidie: f 15780. Onder houdskosten na aftrek provinciale subsidie: f 10875 - Totaal aan las ten f 26 655.- of 18 cent per inwoner. Om tot een raming te komen voor de begrotingsbedragen voor de komende jaren wordt voorgesteld de bedragen met 20^( te verhogen en ze af te ronden op 5 cent Voor 1980 wordt het gemiddelde bedrag per inwoners dan 25 cent Voor Hol ten geldt een bedrag van 23 cent. Goed fietsparkeren Veel Nederlanders maken gebruik van de fiets om dagelijks naar het werk te gaan. Ijverige cijferaars hebben uitgerekend, dat van de ruim 9 miljard reizigerskilometers die jaarlijks op de fiets worden afge legd. ruim 4 miljard voor rekening van het woonwerk verkeer komen. Dit aandeel begint toe te nemen, nu meer mensen uit overwegingen van energiebesparing op de fiets naar het werk gaan. Dit alles vraagt om voorzieningen om goed parkeren bij bedrijven en kantoren mogelijk te maken. Te vaak nog ontbreken deze voorzieningen en dat is een rem op het fietsgebruk, wantje wilt je flets toch ergens goed en veilig kunnen stallen of parkeren. Het wordt hoog tijd om meer aandacht aan deze voorzieningen te geven: Hulpmiddelen hiervoor zijn in ruime keuze te krijgen, zodat met wat goede wil een goede accommo datie is te realiseren Het zou aanbeveling verdienen bij de aanleg van fietspaden geen te gels te gebruiken maar asfalt. Een fiets is vrij labiel en het balance ren over vaak losliggende tegels van een fietspad kan zeker niet als plezierig worden ervaren. Dit ad vies werd door de directie van de fietsenfabriek Unikap gegeven in haar onlangs verschenen jaarver slag. Deze uitspraak onderstreept tevens de noodzaak om fietspaden goed te onderhouden en regelma tig te controleren. Waar sprake is van losliggende tegels dient dit zo snel mogelijk te worden verhol pen. Dat is een taak van comfort, maar vooral ook van veiligheid. Ambtenaren meer fietsen Ambtenaren zouden meer van de fiets gebruik moeten maken om zodoende als overheidsdienaren het voorbeeld te geven hoe gemak kelijk zuiniger met energie kan worden omgesprongen. Verschil lende gemeentebesturen hebben in deze richting reeds suggesties ge daan. Zo ook het stadsbestuur van Maastricht dat aan alle gemee nteambtenaren een brief zond met de oproep om in ieder geval tijdens de zomermaanden meer gebruik te maken van de fiets. „Dat vermin dert", aldus het Maastrichtse col lege van B. en W., „de hoeveelheid schadelijke uitlaatgassen, be spaart energie en het is een uitste kend trimmiddel, zeker voor amb tenaren die een zittend bestaan leiden." Het mag worden verwacht dat de gemeentebestuurders ook zelf dit advies opvolgen. „Het verdient aanbeveling rijwie len met velgremmen bij regen uit te rusten met een werp-anker." Als- dus een stelling bij het proefschrift waarop A. Zwijnenburg in Gronin gen tot doctor in de chemie promo veerde. De promovendus heeft kennelijk veel tijd aan zijn proefs chrift besteed, zodat hij vergat zijn fiets bij-de-tijd te houden, want er zijn tegenwoordig remblokjes in de handel, waardoor de remwerking bij regen nagenoeg niet vermin dert. Een werp-anker is gelukkig dus niet nodig. Torpedo-retnnoof vernieuwd De bekende en veel gebruikte torpedo-remnaaf is vernieuwd door een wijziging in de remblokkade. De tot nu toe toegepaste remco- nusveer met pallen is vervangen door een eenvoudige, goed functio nerende frictieveer. die al eerder in de drieversnellingsnaaf werd toe gepast. De veiligheid van de rem- naaf is hierdoor verbeterd, omdat storingen bij het remmen door het vastplakken van de pallen (zoals bij kou wel eens wilde voorkomen) nu niet meer zullen optreden. Voor het vervoeren van kleine kin deren achter op de fiets is een kin derzitje of duo onontbeerlijk voor de veiligheid. Om te voorkomen dat de voetjes tussen de spaken komen, zijn voetsteunen hierbij noodzakelijk. Om de veiligheid te vergroten zijn er nu voetsteunen met een extra hoogopstaande be- schermingsrand aan de wielzijde. Ook een jasbeschermer is terzake functioneel. Verschillende kinder zitjes zijn nu ook voorzien van een gordel waardoor uit het zitje vallen wordt voorkomen.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15