Knelpunten op arbeidsmarkt I IJrandnetel, nuttige eetbare plant Bomen sparen door goede verzorging Tandbaars zeldzame slokop Het eerbewijs der keizerin moeder Trekkervissen zijn koraalbewoners President Y.S. heeft grote bevoegdheden Ki^SIiCHW Godenhand in Oosterse keuken HOE DE EERSTE RIJST OP DE AARDE KWAM HOLTENS NIEUWSBLAD - 24 AUGUSTUS 1979 - PAG. 13 brandnetel was in de vorige w nog algemeen bekend als insumptiegewas In Scandinavië weekte men op grote schaal •andnetels als groente en als •ondstof voor het neteldoek. Ten |de van de tweede wereldoorlog erden er in Engeland vele onderden tonnen brandnetels Sprzameld om er de kleurstoffen hlorofyl) voor de camouflagenet- ~»n uit te halen. In Nederland at jen toen veel brandnetels om het oge gehalte aan vitamine C. Maar »e leven nu eenmaal in een wereld, ■aarin het gewone ons te gewoon zodat we overgaan op meer xotische dingen, zoals aubergines .d. Alleen de aanhangers van het iologisch-dynamische kennen ,og de positieve waarde van de randnetel. brandnetel behoort tot de randnetelfamilie of urticaceae. De o ons land meest bekende irandnetelsoort is de grote irandnetel of urtica dioica. Dit is en grove, rechtop staande plant ot 2 meter hoog. Het blad is stevig, pits en bezet met brandharen. )eze brandharen zijn er de oorzaak 'an dat veel mensen een zekere ingst voor brandnetels hebben. De laren zijn erg breekbaar en gevuld net mierzuur. Doordat ze schuin laar boven staan ingeplant, breek e al snel de topjes van deze haren if. als je met een hand langs de jlant strijkt. Het mierzuur komt ian in het minuscule, door het Haartje veroorzaakte wondje terecht en brengt daar een irritatie teweeg. Even stevig inwrijven met net blad van de dovenetel (Lamium jurpureum) verzacht de pijn en /ermindert de kans op een blaasje. Doordat beide plantensoorten op braakliggende, stikstofrijke gron den voorkomen, vinden we ze altijd In eikaars omgeving, zodat er in ge val van nood altijd een dovenetel beschikbaar is. Van juli tot no vember toont de grote brandnetel haar bloemetjes, die in trosjes van 2 tot 5 cm. lang vanuit de bladoksels neerhangen. Mannelijke en vrouwelijke bloemetjes zullen we echter nooit op dezelfde plant aan treffen, aangezien ze tweehuizig is. Voor de bestuiving is het dus nood zakelijk dat het stuifmeel van de ene naar de andere plant wordt •overgebracht. Wind en insecten helpen hier dapper aan mee. Zelf werkt de brandnetel ook mee. doordat bij het openspringen van de meeldraadbloemen de helmknoppen het stuifmeel in een wolkje omhoog schieten. Door het aanwezige mierenzuur is de brandnetel een uitstekend middel tegen bladluizen Een voor de lui zen dodelijk aftreksel is vrij ge makkelijk te maken. Neem een kilo vers gesneden brandnetels en laat deze 24 uur in koud water staan. Haal daarna de brandnetels uit het water en bespuit met de zo verkre gen vloeistof de door luizen aange taste planten. Zorg er wel voor dat alle insecten geraakt worden. Her haal deze behandeling een aantal keren om er zeker van te zijn dat alle luizen dood gaan. Een gerecht voor echte fijnproe vers is brandnetelsoep. Hiervoor moet u echter wel de jonge blade ren nemen, daar ze anders te stug zijn. Kook de brandnetels 15 minu ten in een gesloten pan met aan hangend water. Wrijf ze daarna door een zeef. Smelt vervolgens 25 gram boter in een koekepan en roer hier 25 gram bloem, wat zout en wat peper doorheen. Haal de koekepan van het vuur en voeg langzaam een halve liter hete melk door de gesmolten boter, tot er een gladde saus ontstaat. Breng deze saus weer aan de kook en meng er de brandnetelpuree doorheen. Bij deze soep hoort stokbrood te wor den geserveerd. (Uit: Blijdorp Geluiden) De Raad voor de Arbeidsmarkt, een speciale commissie van de Sociaal-Economische Raad (SER), heeft een offensief ingezet tegen de talloze knelpunten op de arbeids markt. De coördinatiecommissie, het dagelijks bestuur van de raad. heeft een programmeringsnota opge steld. De nota die regelmatig zal U.S.A.: De manier waarop het hele Amerikaanse kabinet van president Jimmy Carter „de zak kreeg" heeft weer eens de aan dacht gevestigd op de unieke positie van het staatshoofd in de Verenigde Staten. Tegelijk is ieder er zich van bewust dat volgend jaar de presidentsverkiezingen zullen worden gehouden. En het een is van het ander niet los te ma ken. Trouwens alles wat in de komende periode, door grote en kleine politici wordt gezegd of ge daan, staat „ergens" in verband met dat fatale jaar 1980. Het gaat bij die verkiezingen niet alleen om het presidentschap. Maar wel is uiterst belangrijk wie de race naar het Witte Huis wint. Dat blijkt thans (indirekt) weer door die op zienbarende geste van Carter, want al hebben alle betrokkenen hun ontslag aangeboden, het is wel duidelijk dat ze het op aan stichting van de president hebben gedaan! De president van de Verenigde Sta ten is bepaald geen „boegbeeld". Hij bezit veel macht, heeft tal van bevoegdheden. Hij is niet slechts staatshoofd, maar ook regeringsleider. En hij benoemt en ontslaat zijn ministers naar eigen goeddunken. De ministers zijn ver antwoordelijk tegenover de president en niemand anders. Maar omdat de president dus duidelijk aan het hoofd der regering staat, wordt hij aangekeken op het regeringsbeleid. De fouten en tekortkomingen van zijn ministers worden niet hen maar hem aange rekend Hij heeft ze aangesteld. En juist daarom werkt dit gebaar van Carter min of meer als een boemerang. Hij geeft er mee te kennen, destijds niet de goede mensen te hebben gekozen. Jimmy Carter werd in 1976. president als gevolg van het wan trouwen, dat het grote publiek, dankzij Watergate, had opgevat tegen „de top". Outsider Carter kreeg zijn kans door te poseren als de man-met-de-schone-handen, eenvoudig, eerlijk en vroom. De man die verantwoordelijk was voor de opbouw van dit image, Hamilton Jordan, is nu tegelijk door Carter benoemd tot stafchef van het Witte Huis. een functie die formeel helemaal niet bestaat, in feite een sleutelpositie is, want wie de president wil benaderen kan aan Jordan niet voorbij. Indertijd heeft Richard Nixon deze figuur gescha pen, en zijn rechterhand Bob Haldeman draaide tenslotte de bajes in, dankzij Watergate. 1980: het jaar van de waarheid En Jimmy Carter zal Jordan weer nodig hebben, want het „Jaar van de Waarheid, 1980", nadert snel en zijn populariteit is aanzienlijk ge daald. Natuurlijk wil hij herkozen worden. Zoals de zaken tegen woordig staan is niet-herkiezing een bewijs van onvermogen. Ook zijn partijgenoten willen dat graag. In de grijze, nevelige oudheid moet op Java een jongen gewoond heb ben, Tandoek, die voor zichzelf en zijn zwakke broer zorgde omdat hun ouders gestorven waren. Toen hij eens in de vroege ochten vis wilde vangen, betrapte hij aan het water zeven mooie meisjes bij het baden. Haastig wilden zij weg vluchten, maar Tandoek die voelde dat zij 'geen gewone stervelingen waren, vroeg eerbiedig haar te mo gen volgen. Zijn houding was zo in nemend dat de meisjes toestemden en hij sloot zich bescheiden bij haar aan. De jongen was niet verbaasd dat zij bij het gaan de aarde nauwe lijks beroerden, noch dat zij op de zevenkleurige regenboog stapten en daarover naar boven stegen; evenmin dat hij zelf daartoe in staat bleek te zijn. Zeven dagen en nachten duurde de tocht. Maar in de hemel aangekomen, verdwenen de bovenaardse wezens uit Tan- doeks gezicht. Van vermoeidheid viel hij in een diepe slaap, waaruit hij geheel monter ontwaakte, vol ijver om de nimfen te zoeken. Hij vond ze niet., maar ontmoette een boer die goudgele korrels uit spreidde over een zonnig veld. .Waarom strooit u goud op de grond?' vroeg hij. De boer ant woordde: ,Dit zijn gewone rijstkor rels, jongen, ik laat ze drogen.' Aangezien er op aarde geen rijst groeide bleef Tandoek nieuwsgie rig en hoorde nu dat deze korrels, die het onmisbare voedsel voor de goden waren, alleen in de hemelen mogen groeien, nóóit op aarde. Wel mocht de jongen wat proeven van de gekookte rijst, die de boer voor zijn middagmaal had meegenomen naar het veld. Ach, als hij toch rijst mocht planten op aarde, hoe goed zou dit goddelijk voedsel zijn voor zijn zwakke broer. Daar streek een vlucht vogels neer op het veld om van de rijst te pik ken. Met veel misbaar stormde de boer erop af en Tandoek zag ik een oogwenk zijn kans schoon: hij graaide een handvol korrels en stopte ze in zijn mond. Als de wind vloog hij naar de regenboog, maar de boer zag dat er in zijn uitge spreide rijst gegraaid was en greep Me dief nog juist bij zijn eerste stap op de weg naar beneden. Zó hard handig was hij dat Tandoek viel en zijn voet diep verwondde aan de scherpe kant van de regenboog. Een schreeuw van pijn - en alle rijst viel uit zijn mond. De boer, woedend over de diefstal was toch niet slecht; hij nam de jongen mee naar zijn hut om er de wond te laten genezen alvorens de reis naar de aarde kon worden aan vaard. Maar listige Tandoek be dacht. dat die wond zijn redding kon worden, zich verbijtend van pijn verborg hij een paar korrels in de wond en vroeg of hij mocht ver trekken. Wel keek de boer zijn aardse gast na tot op de huid, maar kon geen gestolen rijstkorrel on- dekken. Zo verliet de jongen met hinkende voet het bovenwereldse, om in grote snelheid glijdend over de regenboog naar de aarde af te dalen Onmiddellijk plantte hij de korrels, overmoeibaar verzorgde en be waakte hij zijn stukje grond totdat het zaaisel ontkiemde, de halmen ontsproten en vrucht droegen Steeds meer korrels kon hij uit zaaien. steeds groter werd zijn veld steeds krachtiger zijn broer. De rijst die Tandoek uit de hemel stal is het voornaamste voedsel gewor den voor vele, vele miljoenen men sen die het verre oosten bevolken. Tandoek zou nooit een restje rijst hebben weggegooid. Misschien is die vindingrijke jongen al op de ge dachte gekomen koude rijst met kruiden te bakken: Nasi Goreng. Ter afsluiting van dit verhaal een eenvoudig, maar smaakvol Nasi Goreng - recept Ingrediënten 500 gram droogkokende rijst; 50 gram Conimex Boemboe Nasi Go reng; eieren; 250 gram kleine stuk jes ham of gaar vlees; zout naar smaak; olie. Bereiding Kook de rijst en laat deze afkoelen. Wel de inhoud van een zakje Boemboe Nasi Goreng zoals op de gebruiksaanwijzing staat aange geven. Fruit de Boemboe in olie waarna u de ham of het vlees toe voegt en daarna de rijst. Het geheel op een matig vuur onder voortdu rend roeren nog plm. 10 minuten doorbakken. Van de eieren een om elet of spiegelei bakken. Bij het op dienen van uw Nasi Goreng de schotel met reepjes omelet of spie gelei en wat Atjar Tjampoer (In disch tafelzuur) garneren. Wilt u de Nasi scherper maken, doe er dan wat Conimex Sambal bij en een zittende president als kandidaat heeft vele voordelen. Maar Ford heeft het desondanks niet gehaald en de Democraten moeten er niet aan denken dat zoiets weer gebeurt. Jimmy Carter moet den volke gepresenteerd kunnen worden als de man waar aan Amerika in deze on heilszwangere tijd behoefte heeft: een vastberaden leider aan het roer van de staat Zo'n vastberaden ommegooi van dat roer als het ont slag van een heel kabinet kan die indruk wekken, maar door kritische waarnemers slechts wor den gezien als een stunt, een af leidingsmanoeuvre. Achteraf gezien houdt het niet zo veel in De ministers van verkeer en energie zijn als zondebokken de woestijn ingestuurd. Daar lagen door de oliecrisis de meeste voetangels en klemmen. Waar het om gaat is wat er nu gaat gebeuren. Carter heeft een rede gehouden die er niet om loog en geappelleerd aan het zelfbewustzijn der Amerika nen. die zich niet door de oliesjeiks moeten laten ringeloren. Zoiets slaat wel aan Men noemt het zelfs „zijn beste rede". Maar ook in de USA vullen praatjes geen gaatjes. De hamvraag is momenteel: is Jimmy Carter de man aan wie het volk van Amerika in vol vertrou wen nog eens vier jaar het roer van het schip van staat in handen kan geven? De tijd zal het leren. Maar die tijd is wel kort! KUN SIN IER VONDELSTRAAT 164 - AMSTERDAM Wjj Nederlanders worden er ons steeds meer van bewust dat we zuinig moeten zijn met de natuur. Bomen kragen meer aandacht en er worden veel plannen gewijzigd om bestaande bomen te sparen. Helaas is het nog vaak zo dat de „gespaarde bomen" na enige tijd toch dood blijken te gaan. doordat te weinig voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om de boom tijdens werkzaamheden te beschermen Een boom, hoe groot hjj ook is, blijft een kwetsbaar organisme. Al dege nen die betrokken zijn bij werk zaamheden in de omgeving van bomen kunnen in de brochure „Bomen Sparen" de punten vinden waarmee rekening gehouden moet worden om de bomen veilig door aktiviteiten te loodsen zoals, nieuwbouw, aanleg van wegen en parkeerplaatsen, leggen van ka bels, maken van geluidswallen, viaducten, enz. De brochure is te bestellen bij de Bomenstichting en wordt toegestuurd na overmaking van f 2.50 op postgiro 2108755 t.n.v. de Bomenstichting, Driebergse- weg 16 B, Zeist, en onder vermel ding van „Bomen Sparen". In de serie informatiebladen zijn in de periode september 1978 - maart 1979 vier nieuwe nummers ver schenen: Nr. 20 is getiteld: „Hoe oud wordt een boom?" en behan delt de leeftijdsopbouw van bomen in het algemeen, de sterfteoorza- worden bijgesteld is ter kennis ge bracht van de minister van Sociale Zaken Commissies en werkgroe pen van de Raad voor de Arbeids markt en van de SER is gevraagd om aan de in de nota genoemde knelpunten aandacht te besteden. Een aantal daarvan is inmiddels binnen de Raad voor de Arbeids markt in behandeling, zoals de arbeidsbemiddeling, de werkge legenheid in de zgn. non- profitsector, de te verwachten groei van het arbeidsaanbod en de ver schillen tussen opleiding en be roepspraktijk. Het probleem van de ontoe reikende bezetting van de GAB's heeft de coördinatiecommissie ter bestudering voorgelegd aan de commissie van bijstand en advies van het ministerie van Sociale Za ken en dat van het gebrek aan kennis van de discrepanties op de arbeidsmarkt aan de werkgroep arbeidsmarktanalyse. Ook gaat men zich op korte termijn be zighouden met het probleem van de ongelijke verdeling van de werkgelegenheid over de ver schillende regio's. De SER- commissie wetgeving inkomens vorming is gevraagd aandacht te besteden aan de beloning en sociale waardering van functies. BELANGRIJKE KNELPUNTEN Sraa8 Aan de programmeringsnota is toegevoegd een overzicht van de knelpunten op de arbeidsmarkt, Nog niet zo langgeleden hebben we op het televisiescherm kennis kun nen maken met de nog in Mexico levende tandbaarzen. Een zeer zeldzaam geworden vis. Toch ont breken ze niet in het nieuwe aquarium van Ouwehands Dierenpark. Ouwehand bezit twee exemplaren. Ze zijn te vinden in het zee-aquarium. De tandbaars eet grote vissen. Vaak in afmetingen van de helft van z'n eigen formaat. Kieuwen en kaken zijn zo flexibel, dat dit allemaal kan. Het is beslist de moeite waard zo'n tandbaars eens een keer in levende lijve bezig te zien. die de werkgeversorganisaties en de werknemersorganisaties in de raad naar voren hebben gebracht. Van werkgeverszijde werden als be langrijke knelpunten genoemd: het uit elkaar groeien van opleiding en beroepspraktijk; te weinig overleg tussen onderwijs en bedrijfsleven; beloning en sociale waardering van functies; het werkelijke gedrag van indi- vuele werkgevers en werknemers op de arbeidsmarkt; achterhaalde visie op de taak en de functie van uitzendbureaus. De werknemersorganisaties noe men: - minder effectieve bemiddeling dan wenselijk; - gemis aan scholingsvoorzienin gen en de bezetting van de GAB's - onvoldoende nieuwe arbeids plaatsen, met name in de landbouw en industrie, en in de collectieve sector; - ongelijkmatige verdeling van de werkgelegenheid over de regio's; - invloed van de technische ont wikkeling op de werkgelegenheid; - selectiecriteria van werkgevers in het personeelsvoorzieningsbeleid; De punten die zowel van werkgevers- als van werknemers zijde als knelpunten worden aan gegeven zijn: - de verschillen ln kwaliteit tussen vraag en aanbod en de tekorten aan werknemers; - de arbeidsmarktpositie van vrouwen; - de arbeidsmarktpositie van Jongeren. In het Chinese Hemelse Rijk leefde eens een keizerin-moeder die zich amuseerde door haar dienaressen wat onschuldig te pla gen. Maar naarmate de jaren klommen werd haar geplaag scherper, hetgeen niet zeer hemels was. Zie. in het paviljoen van bamboegeritsel liet zij een rijke dis aanrichten en nodigde daarvoor drie voorname hofdames uit die ereplaatsen kregen aangewezen boven de andere freules van het ge volg. In het midden van de glanzend gesierde tafel stond niet zoals gewoonlijk de drijfschaal met welriekende bloemen, maar een kristallen kom waarin drie onge kend mooie perziken lagen. Terwijl kamenier Satijnzacht zakdoekjes uitdeelde en ophaalde of met een veren waaier koelte toe wuifde en vliegen verjoeg, was de dienster Varkensoortje attent in de weer met schalen, kopjes en boka len. (Haar naam was geen plagerij, in China eten velen graag varkens vlees). Aan tafel hanteerde men de ivoren stokjes met gouden knop om te genieten van de ver rukkelijke spijzen, zacht gekruid, en men nipte aan kopjes die gevuld leken met dauw. Zijden mouwen ruisten zacht bij het gebaren, de stormen tokkelden beschaafd - die van de keizerin-moeder kraste - en lachjes zongen als trillers van een kanarie. Niemand sprak over de perziken, maar allen bleven zich voort- ken. maar ook het behoud van bo men op leeftijd. Van enkele soorten wordt de maximumleeftijd aange geven, die deze in Nederland onder gunstige omstandigheden kunnen bereiken Blad Nr. 21 gaat over het kandelaberen van bomen; kande- laberen is een begrip voor twee snoeivormen; in het éne geval be tekent het een historische cultuur vorm (kandelaarvorm) aanbren gen, in het andere geval is het zeer rigoreurs snoeien; Of omdat men „(over)last" van een boom heeft öf omdat de boom in een dermate slechte conditie verkeert dat het kandelaberen het laatste redmid del is om de boom te behouden na ast natuurlijk het verbeteren van de groeiomstandigheden. Blad Nr. 23, „Bomen en geluidswal len", wijst op de gevaren, die het opwerpen van aarden wallen voor in de nabijheid staande bomen op levert. Er wordt beschreven hoe men bomen kan behouden en toch de geluidsoverlast kan weren. Bestelling van deze en reeds eerder verschenen informatiebladen is mogelijk door overmaking van f 2.- per blad op postgiro 2108755 tn.v. „De Bomenstichting" Zeist, onder vermelding van het gewenste nummer. Men krijgt het bestelde dan toegezonden spleet in het koraal binnen en zet zich daar vast met behulp van zijn stekels. Op deze manier wordt voorkomen dat de slapende vis uit zijn schuilplaats wordt getrokken. In de meeste aquaria zijn deze schuilplaatsen niet aanwezig, waardoor we de siapende vissen in de meest zonderlinge houdingen kunnen aantreffen. Slapend in een verticale houding, met de kop naar beneden, of plat tegen een steen liggend geeft hij vele toeschouwers de indruk dat hij dood is. In de na tuur leeft de trekkervis solitair en vormt hij een territorium. Som mige soorten, zoals de Picasso- trekkervis, leven in hun jeugd in scholen, wat natuurlijk veel meer veiligheid biedt De voedselkeuze varieert per soort. De in open zee levende soorten voeden zich met plankton, dit in tegenstelling tot de meer bij het ko raal voorkomende soorten, die vooral leven van zeeêgels, zeester ren en slakken. Andren leven weer van tweekleppigen en wormen, die onder het zand verscholen liggen. Om deze te kunnen ontdekken, spuiten ze een krachtige straal wa ter óp het zand, waardoor dit alle kanten op dwarrelt en de schelpen bloot komen te liggen Enkele vis sen, zoals de Luipaardtrekkervis, eten naast hun gewone voedsel ook wel wieren Op het rif voeden trekkervissen zich ook met zieke vissen en hou den op deze manier het bestand ge zond. Een enkele keer vergrijpen ze zich aan gezonde kleinere vissen. De manier waarop ze deze buit ma ken is wreed. Ze stuiven op het slachtoffer af en zuigen hem zijn ogen uit. De op deze manier hulpe loos gemaakte prooi wordt dan in alle rust opgegeten. Van de voort planting is niet veel bekend. Wel is waargenomen dat trekkervissen in de natuur grote nestkuilen graven, waarvan de doorsnede niet zelden een meter is. Een prachtig getekende vis, die karakteristiek is voor de koraal riffen, is de Luipaardtrekkervis. Hij is een van de dertig soorten die tot de familie van de trekkervissen behoren. Van deze dertig komen er tenminste twintig in de nabijheid van koraalriffen voor; de overige preferen meer open water. De trekkervissen behoren tot de orde der kogelvisachtigen. Binnen deze orde komen zeer gevarieerde vor men voor zoals deze kogelkoffer- en egelvissen. De trekkervissen vormen binnen deze orde een duidelijk afgeronde groep. Opvallend is de grote kop, die nog meer benadrukt wordt door de ver naar achteren geplaat ste ogen. De bek is klein, maar kan desondanks een geducht wapen zijn. In de onder- en bovenkaak zit ten namelijk acht bijzonder scher pe, bijtelvormige tanden. Achter deze rij tanden in de bovenkaak bevindt zich nog een tweede reeks van acht plaatvormige tanden. De buikvinnen van de trekkervis zijn veranderd in een stekel. Ook op de rug heeft de vis drie stekels, die met elkaar verbonden zijn door een huidvlies en waarvan de eerste de grootste is. Als de vis de eerste ste kel heeft opgezet, dient de tweede als borg voor de eerste. Op deze manier kan de eerste stekel niet uit zichzelf terug klappen in de diepe groef in de rug van de vis. De bor ging van de rugstekel lijkt wel wat op de trekker van een geweer en aan dit feit dankt de vis dan ook zijn naam. Pas als de tweede stekel via een spier wordt teruggetrok ken, kan ook de grote stekel weer naar beneden klappen. De trekkervis kan deze stekels ge bruiken als imponeermiddel; door ze uit te klappen lijkt hij groter. Verder gebruikt hij ze ook om zich te verankeren tussen het koraal, wil de vis rusten, dan zwemt hij een durend afvragen wat die vruchten te betekenen hadden. Aan het eind van de maaltijd ont hulde de oude dame haar verras sing: 'Van deze heerlijke vruchten kan ik niet alle aanzittenden laten delen. Slechts de waardigsten on der u zullen ervan eten. Ikzelf, die de moeder ben van de Hemelse Heerser, onze gele keizer, ontleen dö&raan de allergrootste verdiens te. Daarom neem ik een perzik.' En dat deed ze. Nu zijn er nog maar twee over', ver volgde zy, 'maar ik weet niet wie ze het meest verdient. Aan ieder die dit eerbewijs niét waardig Is, ver bied ik de mond te openen. Maar laten zij, die menen ervoor in aan merking te komen, daarover spre ken. Ik luister.' Blauwjuweel, de scherpzinnigste der drie hofdames, legde een smalle hand op haar matblanke hoofd en zei: 'Met verstand heb ik Hare Majesteit gediend. Slechts wijze raad heb lk haar gegeven waardoor haar plagerijen tot humor leidden; waardoor haar woorden tot de Hemelse Zoon zacht bleven, die tot zijn gemalin voorzichtig; en waar door haar handelingen steeds aan ieder welgevallig zijn gebleven. De keizerin-moeder neigde licht het hoofd en sprak: 'Uw verdiens ten zijn waarlijk groot; aan u komt een perzik toe'. Zeer snel legde nu hofdame Lentekus haar vingers even op de fijn gewelfde lippen en verklaarde: 'Met mijn tong heb lk alle spijs en drank, alle kruiden en geneesmid delen, alle offergaven gekeurd. Ik zou mijn leven hebben gelaten u ooit iets schadelijks zou zijn aan geboden. De keizerin-moeder neigde licht het hoofd en sprak: 'Uw verdiens ten zijn waarlijk groot; aan u komt een perzik toe.' Nu bleef er geen vrucht over. Toch legde de derde hofdame, Bloemenhart haar hand op de borst en fluisterde: 'Uw enige kleinzoon, die later keizer van China zal zijn, viel als jong kind door onoplettendheid van zijn ver zorgster in de Lotusvijver ik zag het en heb hem gered.' De keizerin-moeder schrok. Dit voorval lag reeds ver in het verle den. Hoe had zij dit kunnen verge ten! Zou zij met rampspoed ge straft worden voor dit plagerig spel? Daar schudde een windvlaag de bamboebossen rondom het pa viljoen; de deur vloog open, een reusachtige perzik zo rozig als de zachte avondzon rolde over het tapijt naar binnen. Varkensoortje nam de vrucht eerbiedig op en legde haar in de kristallen kom. De keizerin-moeder boog diep en sprak: 'De Hemel toont aan dat uw verdiensten het grootst zijn, daarom komt u deze goddelijke perzik toe als hoogste onderschei ding. Een gerecht, dat juist Varkens- oortje graag aan de vorstelijke dis had rondgediend: babi ketjap (van varkensvlees). Voor de bereiding daarvan voor onze eigen dis hierbij een aardig recept Ingrediënten. 500 gram varkensvlees, peper en zout naar smaak; 2 gesnipperde ui tjes; 1 theelepel djahê, 1/2 theelepel conimex sambal oelek; 5 lepels ketjap, 1 kopje water; margarine. Bereiding. Het vlees inwrijven met peper en zout en in wat magarine aanbra den. De uien en kruiden hieraan toevoegen. Voorts het water en de ketjap toevoegen Dit even door koken en circa een half uurtje laten doorbraden tot het vlees gaar is.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13