Drie nieuwe Volvo's in het 1980-programma Jeugd moet leren fiets onderhoudei Die zuinige fiets van hoog tot laag. voor te zorgen. Veel voorkomende gebreken, die steeds weer gecon stateerd worden zijn: niet goed werkende remmen, kapotte ver lichting, niet functionerende bel, afgesleten banden, speling in de stuurinrichting, onvoldoende wit spatbord, loszittende en dus ge vaarlijke onderdelen (heel vaak de bagagedrager). Bij navraag bij een representatief te achten aantal fietsenhandela ren, bleek dat aan het begin van het nieuwe schooljaar wel flink wat nieuwe jeugdfietsen worden gekocht, maar dat in deze tijd vrijwel geen jeugdfietsen voor een onderhoudsbeurt naar de fietsen- vakmanworden gebracht. Je zou dan denken dat men het onder houd zelf doet, maar de praktijk wijst uit dat dit niet het geval is. Ouders moeten hun kinderen leren goed op de staat van hun fiets te letten, de fiets regelmatig schoon te maken en mankementen direct te hersstellen ofte laten hersteilen Er bestaat een goede handleiding voor het onderhoud van de fiets en het zelf verrichten van eenvoudige reparaties, het boekje „Fietsver- sorging" dat deor ovttmaking wan f9.80 op postgirorekening nr. 234567 kanworden aangevraagd bij de stichting Fiets' in Amsterdam. By aankoop van een nieuwe fiets is het verstandig naar degelijkheid te kijken Te vaak wordt by jeugdfietr sen een lage prys aantrekkelijk ge acht, maar dat gaat dan ten koste van kwaliteit en dus lijfsbehoud Veel ouders staan er kennelijk niet bij stil, dat de optimale veiligheid van hun kinderen een stevige prys, eigenlijk elke prijs waard is. Wie terzake op een koopje uit is, doet aan kindermoord, zeggen sommi gen overdreven. Ook is de goede maat van de fiets van betekenis. Een te kleine en een te grote fiets zijn beide onveilig Hoe nonchalant er gehandeld wordt blijkt wel uit het feit dat nog steeds een heel groot aantal fietsen (waaronder veel jeugdfietsen) niet voorzien zyn van de grote rode achterreflector en reflecterende pedalen Per 1 no vember van dit jaar zijn deze vei ligheidsattributen wettelijk ver plicht. Dat is in het belang van de fietsers en het is onbegrijpelijk dat zovelen het aanbrengen hiervan, heel onnozel, zo lang mogelijk uit stellen Of de veiligheid afhankelijk zou zijn van een wettelijke maatre gel. Goed verkeersgedrag Een goed onderhouden flets is dus belangrijk, maar even belangrijk is goed verkeersgedrag En ook op dit gebied valt nog veel te verbeteren. De meeste kinderen leren op school de verkeersregels, maar veel te weinig wordt de-toepassing hiervan in de praktijk geoefend en gecon troleerd Aan het kind moet geleerd worden hoe het zich op de fiets in het verkeer moet gedragen Daarom dienen de ouders met de kinderen te gaan fietsen Het kind leert dan wat goed verkeersgedrag is en hoe in wisselende situaties moet worden gehandeld en gerea geerd Dat vraagt veel oefening en de ouders en andere opvoeders mogen wat dit betreft er zich niet met een Jantje van Leiden afma ken Als het mis gaat. is het ook hun schuld Het fietsende kind moet verantwoordelijkheidsbesef wor den bijgebracht en dat zal door werken Jong geleerd, oud gedaan, geldt ook hier Wie wat dit betreft basis- voorlichting zoekt, kan die vinden in het boekje Fiets-etiquette, dat door overmaking van f 3 60 op postgirorekening nr 234567 kan worden aangevraagd by de stich- tingFiets1" in Amsterdam. Hierin staan niet alleen alle verkeersvoor- schriften en verkeersborden, waarmee de fietser te maken krijgt, maar worden ook adviezen gege- ven over juist gedrag in het verkeer en veiligheidsmaatregelen die men nemen kan Kinderen maken ge- bruik van de flets, moeten dat vaak doen, maar dan moet wel gestreefd worden naar optimale veiligheid Dat vraagt zcrg en aandacht, die behoort bij de dagelijkse opvoe ding. Drie nieuwe Volvo's verruimen het model-aanbod voor 1980. Die nieuwe modellen zijn de 345, de 244 GLT en de 240 D5. De Volvo 340-serie ondergaat belangrijke uitbreiding met de vijfdeurs 345, die naast de bekende 343 in productie komt. De Volvo 244 GLT is het nieuwe topmodel binnen de 240-serie. Als sportief-exclusieve reiswagen vervangt hij de 242 GT. De 240-serie wordt in de loop van modeljaar 1980 bovendien uitgebreid met een tweede dieseluitvoering. Naast de 244- en 245 GL D6 komt de D5, een vijfcilinder dieselmotor van twee liter inhoud. Behalve dit drietal nieuwe modellen lanceert Volvo voor modeljaar 1980 ook een aantal wijzigingen aan de be staande typen. Deze wijzigingen hebben voornamelijk be trekking op de steeds verdere verbetering van veiligheid en comfort. Volvo personenautoprogramma Het Volvo personenautopro gramma voor 1980 kan het best worden gekarakteriseerd als een l.voor-ieder-watrwils-aanbod". Va riërend van de ongecompliceerde Volvo 66 Luxe tot de esclusieve 262 Coupé omvat het modellenpro- gramma niet minder dan 42 model len in prijs variërend tussen de circa 14.000 en 60.000 gulden. Binnen de 240-serie bestaat veel keuze tussen type, uitvoering en motoren. Topmodel van de 240- serie is de nieuwe 244 GLT. Met zijn moderne 2,3 liter-motor en zijn sportief-exclusieve uitrusting beantwoordt hij aan de hoogste ei sen op het gebied van dynamische veiligheid, betrouwbaarheid, pres taties en comfort. Het Volvo dieselprogramma wordt verder uitgebreid. Naast de dit voorjaar geïntroduceerde zescilin der dieselmotor (D24) verschijnt nu ook een vijfcilinderversie (D20). De Volvo 340-serie wordt uitge breid met de vijfdeurs 345. Lever baar met zowel handschakeling als met automatische transmissie. Volyo 66-serie De Volvo 66 blijft in het 1980 pro gramma leverbaar. Afgezien van nieuwe typeplaatjes op de zijkant van de voorspatborden, waarmee overigens alle 1980-modellen van Volvo zijn uitgerust, gaan de 66 Luxe, DL en GL vrijwel ongewij zigd het nieuwe bouwjaar in. Nieuwe carroseriekleuren kunnen worden gecombineerd met nieuwe bekledingsvariaties. Volvo 340-serie Ter verbreding van het modelaan bod binnen de 340-serie lanceert Volvo voor het bouwjaar 1980 de van vier portieren voorziene 345. (Het cijfer „5" in de type aanduiding slaat op het totaal deu ren, dus inclusief de achterklep). Met de 345 wordt beoogd de poten tiële kopersbelangstelling binnen deze klasse verder te vergroten. Met een openingshoek van 70 gra den bieden de achterportieren een ruime instapmogelijkheid. Een an der voordeel is dat het voorste ge deelte van de laadvloer, bij neerge klapte achterbank, via de achter portieren gemakkelijk toeganke lijk is. Zowel bij de 343 als bij de 345 geeft een grote achterklep toegang tot een bagageruimte van 380 liter Met neergeklapte achterbank on- staat een vlakke laadvloer van 149x135,5 cm. De totale ruimte komt dan op 1200 liter De lengte van de achterportieren is 92 cm en dat is meer dan bij de meeste vergelijkbare auto's in deze klasse. Doordat de lengte van de 345 gelijk is aan die van de 343 werd de lengte van de voorportieren gebracht op 125 cm. Alle 340-modellen zijn uitgerust met nieuw-ontworpen wielen. Deze bieden niet alleen een sportievere aanblik, maar hebben bovendien een verbreding van de spoor breedte vóór en achter met 2 cm. tot gevolg. Hierdoor beschikken de nieuwe 340-ers over een grote bochtstabiliteit en zijn ze minder gevoelig voor zijdelingse krachten, ook op hoge snelheden. Tegen meerprijs zijn de 40-ers le verbaar met een spoiler onder de voorbumper. Deze veroorzaakt een betere rijwindgeleiding en heeft derhalve positieve invloed op pres taties en brandstofverbruik. De 340-serie onderging detailwijzigin gen aan het ventilatiesysteem. Door vergroting van de uitstroom openingen in de achterste zijruit- stijlen is dedoorstroomsnelheid vergroot. Ook de buitenspiegels zijn van een nieuw ontwerp met als resultaat beter zicht naar achteren en betere luchtgeleiding. Binnen de 340-serie maakt de DLS-uitvoering plaats voor de GL-uitvoering. De voordelige 340 Luxe uitvoering blijft in het pro gramma. Alle typen zijn zowel met hand schakeling als met automatische transmissie leverbaar. De 343- en 345 modellen zijn leverbaar in tien verschillende kleuren waaronder vier metallic-tinten. van de bèndwang zich verhoudt tot de loopvlakbreedte als 6:10. Door deze gunstige verhouding is de bandvervorming in een bocht aanzienlijk geringer, hetgeen de bochtstabiliteit ten goede komt. De 244 GLT dankt zijn hoge weers tand tegen overhellen aan de extra zware torsie-stabilisatoren vóór en achter en aan de rondom stan daard gemonteerde gasgevulde schokdempers. De wagen is voor en achter voorzien van schijfremmen, de voorste schijven zijn zelfventile- rend, Een stuurbekrachtiging be hoort tot de standaarduitvoering. Het interieur van de 240-modellen ziet er met ingang van het nieuwe modeljaar nog aantrekkelijker uit. Door een groot aantal interieur details, zoals hoofdsteunen, arm- steunen, zijstijlen en dergelijke in kleur af te stemmen op de rest van de bekleding is een harmonischer geheel ontstaan. Volvo 240-serie De Volvo 244 GLT is het nieuwe topmodel binnen de 240-serie. De B23E motor waarmee de Volvo GLT is uitgerust staat borg voor hoge prestaties. De motor werd ver leden jaar geïntroduceerd in de sportieve 242 GT. Het onderstel van de 244 GLT werd op een aantal punten aan de sportieve prestaties van de motor aangepast. Tot de standaard-uitvoering van de GLT behoren ondermeer een electrisch gestuurde overdrive op de vierde versnelling en een spoiler onder de voorbumper. Voorts is de Volvo-260-serie 244 GLT voorzien van nieuwont- worpen lichtmetalen vijfspaaks velgen met zeer brede zestig pro cents banden, d.w.z. dat de hoogte De achterbank van het combi model 245 GLE is van een nieuw ontwerp. De bank heeft voorge vormde zitplaatsen en is voorzien van een centrale uitklapbare arm- steun. Tegen meerprijs is een spe ciale hoofdsteun voor de achter bank verkrijgbaar. De 240-modellen zijn leverbaar in 12 carroseriekleuren waaronder vier metallictinten. Uiterlijk zijn de Volvo 240-modellen alleen herken baar aan nieuwe typeplaatjes op de voorste spatborden. Deze plaatjes laten nu nog slechts de merknaam zien, dus niet meer het motortype zoals voorheen. Alle modellen in de 240-serie (be halve 244/245 DL en 244/245 GL D6) zijn standaard voorzien van een spoiler onder de voorbumper. Vanaf modeljaar 1980 zijn alle ze scilinders uitgerust met de B27E Motor, de B27A - de carburateur- Zij mogen nog geen gemotoriseerd voertuig besturen en in vele gebie den van ons land zijn de openbaar vervoervoorzieningen onvol doende frequent. Een aspect bij het fietsgebruik door de jeugd dat zor gen baart is de onveiligheid in het verkeer. Ongevalsstatistieken wy- zen uit dat kinderen en jongeren tot de meest kwestbare groepen in het verkeer behoren. Dat betekent dat wij zeer bedacht moeten zijn op de veiligheid van de fietsende kinde ren. Houd de fiets goed in orde Van het eerste belang voor de vei ligheid is een goed onderhouden fiets. En daar mankeert het vreemd genoeg heel vaak aan. Bij contro les, die de laatste tyd werden uitgeT voerd, blykt steeds weer dat de staat, waarin de fietsen van scho lieren verkeren, erbarmelijk is. Dat is onbegrijpelijk en het is aan de ouuders te wijten datze er zo weinig op toezien dat de fietsen van hun kinderen veilig zijn. Het is toch maar een kleine moeite om daar- Totaal 3,10% 3,11% 3,25% 4,00% 4,44% Verwachting 79/80 Met wederom een verruiming van het modelaanbod, de 345 en de 244 GLT. zijn wij in staat om de poten tiële kopersbelangstelling binnen deze klasse ver der te vergroten. Ook voor 79/80 zullen wij het strakke prijsbeleid trachten te handhaven. Behoudens van overheidswege eventueel aan te kondigen maatregelen is de Volvo 345 leverbaar vanaf f 17.590.- incl BTW. De 244 GLT heeft een catalogusprijs van f35.986.- incl. BTW. versie - is niet meer verkrijgbaar. De overige wijzigingen zijn dezelfde als die bij de 240-serie. Bovendien zijr. de zescilindermodellen m.u.v. de 264 DL uitgerust met een cen trale portiervergrendeling. Vooral voor jonge kinderen lijkt de flets een stuk speelgoed te zjjn en voor scholieren is de fiets heel vaak hét vervoermiddel om dagelfjks naar school te gaan. Volgens een recente berekening worden voor het woon- school- verkeer jaarlijks ruim twee miljard reizigerskilometers afgelegd. Heel veel kinderen zyn daartoe op de fiets aangewezen, omdat zij geen andere moge- 3 lijkheden hebben om zich te verplaatsen. 'ra adject Ila DIRE Volvo Diesels de speciaal ontworpen cilinderkop met half-bolvormige voorwervel- verbrandingskamer. De D20 motor levert een maximum vermogen van 68 DIN (50kW) bij 4800 omw/min. Hij wordt evenals de zesciünder le verbaar in de 244 en 245. Vooralsnog wordt de vijfcilinder diesel (D5) niet in Nederland gele verd. „TOP TIEN" De toename in marktaandeel van de 340-serie is te danken aan o a. de introductie van de handgescha- kelde 340 en het strakke prijsbeleid dat ook in 78/79 werd gehanteerd. Enige cijfers resp. in 1975, 1976, 1977, 1978 1979 (t/m juni) 66 2,07% 1,63% 1,16% 1,40% 1,09%; 343 -. 0,39% 0,86% 1,20% 2,04%; 240/260 1,03% 1,09% 1,23% 1,40% 1,31% Er is geen land ter wereld waar de jeugd zo intensief gebruik maakt van de fiets als In ons land Het fietsen Is in het gewoontepatroon opgenomen en het is dan ook welhaast vanzelfsprekend, dat een nieuwe flets een zeer geijkt cadeau is bij verjaardagen en bij andere bijzondere gebeurtenissen. Een belangrijk onderdeel van het Volvo nieuws voor 1980 is de intro ductie van een tweede dieselmotor (D20). Naast de dit voorjaar al ge lanceerde zescilinder diesel krachtbron, met een inhoud van 2,4 liter, verschijnt in de loop van bouwjaar 1980 ook een vijfcilinder met 2,0 liter inhoud. De nieuwe die sels zijn van modern concept en voldoen aan de laatste eisen op het gebied van economie, betrouw baarheid, prestaties, milieu en comfort. Net als de zescilinder D24 dieselmotor dankt de nieuwe vijfci linder D20 motor zijn geluidsarme karakter in belangrijke mate aan Terugkijkend mogen wij constate ren dat modeljaar 1979 werd ge kenmerkt door een verdere groei van ons marktaandeel. De door ons verwachte plaats bij de „Top Tien" werd gerealiseerd.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11