GEMEENTESECRETARI lan AM JUBILEE tSm laad en nurger aajn kritischer geworden camping „De HoSterberg innaar „Hoothakkersfeest" Kwart eeuw in Holten BH HOLTENS NIEUWSBLAD Oorlögsmoeilïjkfisdssi Hoogtepunten in Holten Werk ingewikkelder Raad anders Andere functies Rectificatie AANMELDING KLEUTERS SPORTHAL GESLOTEN lOLTENS bnnementsprijs f 21.- per jaar. Losse nummers 40 cent EUWSBUD Vrijdag 10 augustus 1979 31e jaargang - no. 32 Hoofdredacteur J Wiggers Kolweg 14. tel 05483-1358 Red medewerker D J Mcndeel Verzetstraat 70. tel 05483-2699 Stichtingsbestuur: Kozakkenstraat 5. tel 05483-3022 Advertenties Schouwburgplein 7. Almelo, tel. 05490-18866 Uitgeversmaatschappij Van der Loeff E.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Op vrijdag 24 augustus zal Holtens gemeentesecretaris, de "Want in de loop van de 25 jaar, dat hij in Holten werkzaam is heer G.JLangenbarg, worden gehuldigd in verband met als secretaris, heeft hij veler sympathie en achting verwor- een dubbel jubileum: hij is dan omstreeks die tijd 25 jaar ven. secretaris der gemeente Holten en veertig jaar gemeente ambtenaar. Zonder enige overdrijving kan men van de heer Lange- Het is typerend voor-zijn persoon, dat hij zich in alle ernst nbarg zeggen: Uw vriendelijkheid zij alle mensen bekend. heeft afgevraagd of zo'n jubileum nu wel gevierd moet wor- an „„luulMC1Juui den. Burgemeester en wethouders, het secretariepersoneel, Men kent hem als een bescheiden, innemende figuur, die ambtemrenoi^dtlhMfth# de raad en zonder twijfel tal van Holtense ingezetenen den- steeds bereid is de mensen te helpen en van advies te die- gionaliseerd. Langenbarg is reeds vele jaren voorzitter van „Het Groene Kruis Holten" Een tijdje was hij kerkelijk ontvanger van de Hervormde gemeente en gedu rende een aantal jaren president- kerkvoogd. Ook als lid van het be stuur van de Bestuursschool (die Alles anders geworden ken daar anders over. In zijn riante werkkamer, met uit zicht op de vertrouwde Dorps straat, vertelt hij op eenvoudige wijze, in een heldere betoogtrant, hoe hij in de gemeentedienst „ver zeild" is geraakt. Dat was in september 1939, teon de mobilisatie was afgekondigd. De heer Langenbarg 57 jaar, gebo ren te Zelhem, kreeg op de gemee ntesecretarie van zijn geboorte plaats de kans in dienst te treden. De gemeente had toen extra men sen nodig voor het vaststellen van de kostweinnersvergoedingen en Voor het vierde en tevens laatste ;>Houthakkersfcest" in dit seizoen dat donderdagavond 2 aug. plaats vond was de belangstelling iets minder maar er waren toch nog plm. 1200 bezoekers die wat span ning en sensatie betreft weer ruim aan hun trekken kwamen. 'Aan de wedstrijd die bestaat uit houtkruien, houtzagen, ski/ladder race en kussenslaan op een paal boven een kuil vol water namen deel ploegen uit de buurtschap Beuseberg. de carnavalsvereniging .De Fienpreuvers" en twee ploegen -van camping „De Holterberg" Na dat alle vier ploegen de verplichte nummers hadden afgewerkt bleek dat Beuseberg en Holterberg 1 beide 12 punten hadden gescoord zodat een extra duel op de paal de beslissing moest brengen. De Advertentie adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertentiesen abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3 tel 1224 tot 's woensdags 15 00 uur In Bathmen bij H. VOOGSGEcRD Deventerweg 34 tel 1665 tot 's woensdags 12.00 uur coach van de campingploeg Willy Veneklaas, toonde in deze enerver ende strijd iets meer slagvaardig heid dan Dinant Aanstdot van de Beuseberg en hij Werd na 5 ronden op beslissing van scheidsrechter Huisman op puriten winnaar De winnende ploeg Holterberg 1 be stond uit Henk Lammertink, De venter, Eddo Gerritsen, Almelo, Gerrit Hietbrink, Deventer en Willy Veneklaas (oach). De 2e plaats was met 12 punten voor de Beuseberg Dit team bestond uit Dinant en Bert Aanstoot, Dick Bekkernens (Kaatje) Henk Pekke- riet, Dick Paalman en Frits Haan (coach) Het team van de Carna valsvereniging „De Fienpreuvers" dat bestond uit J A Jansen (Boer Biet) Lesly Scheltens, Herman Biesters. Henk Deijk, Henk van Beek, Anne Jansen, Jan Smale, Fons Akkermans (res. Coach) en Jan Nikkels (coach regerende prins) scoorde 10 punten en dat be tekende een zeer eervolle derde plaats De vierde plaats was met 6 punten voor het tweede van cam ping „De Holterberg" Dit team be stond uit Gommert en Mare Jonge- jan uit Stad aan 't Haringvliet, Teun Bom uit Wierden. en René Temmink en Karei van Norel (coach) Deventer De beker die voor de winnende ploeg beschik baar was 'gesteld door de Holtense Handelsvereniging werd uitgereikt door voorzitter J A v d Maal Hij sprak tevens een hartelijk woord van dank tot allen die door hun medewerking de „Houthakkers feesten '79 tot een groot succes maakten Alle deelnemers ontvin gen als herinnering een keurig vaantje met het wapen van Holten Voor de muzikale omlijsting van het feest zorgde weer de Tirolerka-' Een van de ploegen bezig met ski lopen, een van de moeilijkste on derdelen van het wedstrijdpro gramma. pel van de Holtense Muziekvereni ging en in de pauze genoten de be zoekers van een demonstratie van de Boerendansgroep „De Hólter Daansers" en hun kindergroep. Aai. het laatste Houthakkersfeest in dit vakantieseizoen werd me dewerking verleend door de Boe rendansgroep „De Hóolter Daan sers". voor de invoering van de distribu tie. „Eerlijk gezegd had ik toch wel een hang naar een overheidsfunctie", vertelde .de a.s. jubilaris. „Dat lag ook aan de tijdsomstandigheden. „Er was in'die crisistijd een grote werkloosheid; mijn vader had een winkelbedrijf en daarin was het hard werken Ik voelde er dan ook niet veel voor in vaders voetstap pen te treden Zo deed hij als 18- jarig ambtenaartje zijn intrede in de gemeentelijke dienst. In het najaar van 1943 verwisselde hij Zelhem voor Lochem, maar toen begonnen moeilijkheden, omdat hij op de lijst stond voor uitzending naar Duitsland „De gemeentese cretaris van Lochem was echter een man, die uit het goede Neder landse hout was gesneden", vertelt de heer Langeftbarg, ,.en die zorgde ervoor dat ik een maand uitstel kreeg van die uitzending Dat werd op papier vastgelegd, en gelukkig heeft hij telkens dat bewijs van uit stel verlengd zonder dat men mij achter de broek zat Op een of an dere wijze is dat uitstel van mij gelukkig - in het vergeetboek ge raakt." „Korte tijd nadat ik uit Zelhem was vertrokken werden di verse ambtenaren achter slot en grendel gezet." „In mei 1940 had ik moeten opkomen voor militaire dienst. Dat is niet doorgegaan door de Duitse invasie„Het is mij meegelopen", erkent de heer Lan genbarg in alle bescheidenheid In Lochem had hij praktijk opgedaan op de afdelingen sociale zaken, on derwijs en financiën In oktober 1950 solliciteerde hij met succes naar een functie in de gemeente Meppel, waar hij op de afdeling .personeelszaken en fina- ncieën werkzaam was Gelderland trok hem blijkbaar, want in fe bruari 1953 werd hij benoemd tot hoofdcommies (le ambtenaar) in Doesburg hoofdzakelijk belast met financiën, om op 22 augustus 1954 te worden benoemd tot secretaris der gemeente Holten, als opvolger van de heer Sikkes; een mooie be kroning van een loopbaan. Zijn studie Gemeenteadministra tie. Financiën en M O Staatsin richting, en de practiscne ervaring, opgedaan ter secretarieën van ge noemde gemeenten, hebben bij die benoeming zonder twijfel een rol gespeeld. Toch is 'netwerk op de secretarieën verschillend wat de organisatie be treft, concludeert de heer Lange nbarg, „Zelhem. was een typische plattelandsgemeente, Lochem is een stadfje», en Meppel was weer geheel anders van karakter, een to taal andersoortige gemeente dan Lochem Een grap wordt er tussendoor ver teld In februari 1953 stapte hij de secretarie van Doesburg uit en liep de burgemeester van Steenderen tegen het lijf. „Wat doe jij hier," vroeg deze. „Ik ben benoemd in Holten," antwoordde de heer Lan genbarg. „Een tweede nationale ramp", zei Steenderens burgerva der lachend Hij was daar in ver band met besprekingen als gevolg van de stormramp in Zeeland. Een kwart eeuw lang heeft de ge meentesecretaris gemeenteraden zien komen en vertrekken, wan neer bij de verkiezingen nieuwe kandidaten hun intrede deden Al leen de burgemeester. Mr W H. Enklaar, en hij bleven, en ten op zichte van de samenwerking met de nu oudburgemeester kan hij zich alleen maar lovend uitlaten. Welke hoogtepunten kent hij uit zijn Holtense tijd tot dusver? „De bouw van het slachthuis," zegt de heer Langebarg zonder enige aarzeling. „Dat was een grote ri sico dragende investering van ruim twee miljoen gulden. Om dat risico te verminderen kon met Udema een akkoord worden geslo ten, volgens hetwelk hij gebruik zou maken van het slachthuis. Het is een hele stap geweest. Hadden we die niet kunnen nemen, dan zou figuurlijk gesproken de gemeente failliet zijn gegaan." „De maan denlange onderhandelingen zijn gelukkig niet zonder resultaat ge bleven." „Niet minder belangrijk zijn geweest de stichting van de scholengemeenschap en de plano logische ontwikkeling van de ge meente." De gemeentesecretaris weet uit er varing hoe de ontwikkeling en de veranderingen in de samenleving van invloed zijn op de arbeid van de ambtenaren „De lagere overheid, waartoe de gemeente wordt gere kend. heeft meer taken gekregen. De overheid is zich met meer din gen gaan bemoeien dan vroeger. Tegenwoordig wordt er veel meer uitgeplozen Men gaat sneller in be roep en men komt er gauwer toe een bezwaarschrift in te dienen." „Er wordt veel meer gemotiveerd; waarom kan dit wel en dat niet Je moet nu veel meer uitpluizen en de interpretatie van de wetten is be langrijker geworden Je leert inter preteren." „Dat is helemaal geen saai werk, want het gaat om con crete dingen die voor mensen bij zonder belangrijk zijn." aldus de heer Langenbarg „Gemeentera den en wethouders komen en gaan, maar burgemeester en secretaris blijven Zij zijn de blijvende ele menten en zij zorgen in verband met hun functie voor de continuï teit der dingen." „Ook in de gemeenteraad is alles anders geworden", vindt de heer Langenbarg. „Men nam vroeger gauwer genoegen met wat het col lege voorstelde dan nu. Men is kri tischer, men vraagt meer toelich ting, ook al doordat de achterban dat vaak eist." „Zo'n achterban hetb ik niet en daardoor kun je je objectiever op stellen Het kan wel goed zijn iets te zien los van politieke franje. Je kunt wat relativeren Je krigt wel eens de indruk, dat door allerlei po litieke inzichten een zaak belang rijker wordt gemaakt, maar je kunt dan wel pogen dat een zaak niet scheef wordt getrokken, al kan ik heus wel gevoel opbrengen voor een politieke situatie Het secretarie-werk vraagt ook meer mankracht Officieel is de se cretaris hoofd van de secretarie en eerste adviseur „Je zoudt ook kunnen zeggen de laatste", vult de heer Langenbarg aan „Vroeger zat je hier met zo ongeveer zes a zeven man, nu hebben we alleen al op de secretarie 30 ambtenaren Buiten zijn functie van secretaris heeft de heer Langenbarg diverse functies bekleed Hij is vanaf het begin (10 jaar) secretaris van de ruilverkaveling Hollen Markelo. plaatselijke commissie Hij is be stuurslid van de Stichting Kruis werk Zuidwest Overijssel In dat kruiswerk heeft een schaalvergro ting plaats gehad, hel is nu gere verzet. Wat vermeldt de gemeentewet over functie en inhoud van de positie van de gemeentesecretaris? Artikel 108 zegt dat hij raad, B. en W., de burgemeester en de commis sies in alles wat het hun opgedra gen bestuur aangaat behulpzaam is. En in artikel 109 is bepaald dat hij alle stukken ondertekent, die van raad, burgemeester en wet houders uitgaan. In gemeente, waarin een burgemeester tevens met de secretaris-taak is belast, worden die stukken mede door een der wethouders ondertekend. Tenslotte artikel 110: de instructie van de secretaris wordt door de raad vastgesteld (en aan G.S. mee gedeeld). In de publieke raadsvergaderingen zou men hem een „stille in den lan de" kunnen noemen Maar de uit gewerkte voorstellen zijn het resul taat van veel onderzoek, wetsken- nis en kennis van de locale situatie. In de kwart eeuw, dat de heer Lan genbarg in Holten werkt, is hij Hol- tenaar met de Holtemaren gewor den. een kenner van wat er leeft in de gemeenschap. Met zijn kundige ambtenarenstaf, waarmee hij het uitstekend kan vinden - de verhou ding ter secretarie is byzonder goed wordt er heel wat werk verzet. Het ligt in de lijn van de verwach tingen. dat men zijn werk in al die jaren bij de jublieum-viering zeker zal memoreren En niet minder de wijfe waarop hij de medemens zo wel in als buiten de secretarie te gemoet treedt. Ten onrechte werd in ons blad van vrijdag 3 aug vermeld dat een Hol- tenaar mishandeld was bij bar- dancing ..De Waag" De mishande ling had niet bij „De Waag" plaats maar in de Dorpsstraat ter hoogte van café M Aangezien het raadsbesluit tot stichting van een openbare kleu terschool in Dijkerhoek onlangs door Gedeputeerde Staten van Overijssel is goedgekeurd kan met ingang van het schooljaar 1979/1980 genoemde school ge opend worden. Op maandag 13 augustus a.s. zal in een lokaal van de openbare lagere school Dijkerhoek, Dijkerhoeks- eweg 30 met het geven van het on derwijs gestart worden. De aanmedling van dekleuters, voor zover dit nog niet is geschied, kan plaatsvinden bij de hoofdleids ter mevrouw W J van Heerde-van Tongeren, telefoon 05704-20 17 Holten. 7 augustus 1979 Burgemeester en wethouders van Holten, W L.F C van Rappard, burgemeester H de Blaauw. loco-secretaris. in verband met herstelwerkzaam heden aan de vloer in de sporthal t/m zondag 19 aug voor alle activi teiten gesloten

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1