ZELF JAM MAKEN Wol weert hitte Katoen aan de Expositie Consumenten kopen namen Bierprodukfie beter door computer Show in Flevohof van Welsh Montain ponies in diepvries Start in Engeland •'levohof ïlijft trekken tnüüuoiuo xy iy - jr/iLr. y Jam maken is niet zo moeilijk, U moet er alleen wat tijd voor over hebben en zeer zorgvuldig te werk gaan Maak jam van bramen, frambozen, rode bessen, aardbeien en kersen Maak de vruchten schoon, was ze en laat ze uitlekken Ris de bessen en ontpit de kersen. Weeg dan de hoeveelhied vruchten die is overgebleven Zet de vruchten met maar een klein bodempje water op en breng ze aan de kook. Zijn de vruchten zacht geworden, maak ze dan met een houten lepel wat fijner of wrijf ze door een zeef Laat ze dan tot de voorgeschreven hoeveelheid inkoken (zie bijgaand schema» en voeg dan pas suiker en eventueel citroensap toe Vervolgens het aantal voorgeschreven minuten koken en doe dan de jam over in brandschone potjes (met kokend heet sodawater gewassen en met kokend water nagespoeld; niet afdrogen, maar laten uitlekken) De potjes afsluiten met een deksel of met folie en laten afkoelen Er een etiket opplakken met de naam van de jam en datum. Wat het inkoken betreft; Controleer met de steel van een houten lepel hoever de massa is ingekookt. Zet in het begin de lepel in de moes en zet dan een streepje. Op deze manier is eenvoudig na te gaan hoever de massa is geslonken. hoeveelheid (.schoongemaakt) kooktijd na toevoeging 6uiker Aardbeien en Rode bessen V« kg kg of •t kg 'o kg Rode bessen Frambozen en Rode bessen Kersen Kersen en Rode bessen e kennis wil maken met wat door perts wordt beschouwd als het volste pony-ras ter wereld, kan 'erdag 18 augustus terecht op ïvohof. Daar houdt de Kring van ienden van de Welsh Mountain ny zyn jaarlijkse dag, geheel ge ld aan de „Arabier in miniatuur" et alleen de stralende schoon- id van deze pony uit de bergen n Wales, maar ook zijn bruik- arheid als familiepony zal daar »rden gedemonstreerd. Hengs- n, ruins en merries worden eerst an de hand" gekeurd door dr ynne Davies, een expert uit het vmland. Daarna worden ze nog- aals voorgebracht onder het za- 1 of in het tuig. Aldus wordt de putatie van de Welsh Mountain 5 pony van „de wieg tot het graf' vargemaakt. Want is het kind de iny ontgroeid, dan kunnen de ou- »rs hem inspannen Dat de Welsh ountain zijn mannetje daarin aat, ook in vergeUj king met grote larden, moge blijken uit het erspan Weishes dat het algemene impioenschap van Duitsland be- lalde met een puntental dat ho- :r lag dan van het winnende Een vertegenwoordiger van wat het mooiste ponyras ter wereld wordt genoemd hier in actie. Sier lijke, sterke dieren zijn het. vierspan grote paarden De Welsh Mountain Pony is een zeer oud ras. De Romeinse bezetters schreven al met lof over deze mooie, sobere en harde'ponies. Ze zijn trouwens ge bruikt door de cavalerie van Julius Caesar. En nog steeds maken ze deel uit van het culturele erfgoed van de bevolking van Wales Maar ook in andere werelddelen zijn ze zeer populair geworden Vorig jaar werd een zesjarige hengst uit Wales naar Australië verkocht voor hon derdduizend gulden. Gelukkig zijn ze in Nederland voor veel schappe- lyker pryzen verkrijgbaar. De cen trale dag van de Kring van Vrien den van de Welsh Mountain Pony geeft bezoekers van Flevohof een unieke kans om kennis te maken met dit even unieke ponyras. Vandaag de dag zijn er in de Neder landse winkels weinig merkloze produkten meer. Vrijwel alles heeft een eigen naam, een eigen identi teit, een eigen gezicht (de verpak king). Opdat de consumenten be wuster kunnen kiezen en zeker we ten wat zij krijgen. Achter elke naam schuilt een kwaliteit, een re putatie. Om het korte seizoen, waarin er zomervruchten op de markt zijn, wat langer te maken. Kunnen de produkten in de diepvries worden bewaard, kan er jam van worden gemaakt en kunnen ze op alcohol worden gezet. Bij dat laatste gaat het overigens niet zozeer om de vruchten zelf, maar om het lekkere hapje en drankje dat dan ontstaat. Ook deze zomer gingen en gaan weer honderdduizenden Neder landers de lucht in. Gecharterd naar de zon. Hunkerend naar hitte, lonkend naar luxueus luieren. En <P>!lhet winter wolletje kan thuis- £JUI11C1 VI ULHlCllblijven .Eindelijk en terecht .Maar wist u dat in vliegtuigen bijzonder vaak en veel wol verwerkt wordt? Dat wil zeggen: in zaken als gor dijntjes, plaids en vloerbedekking uiteraard. Waarom wol? Omdat wol van nature niet alleen kou maar ook hitte weert. Zonhitte en vlamhitte. Zomervruchten als aardbeien, bes sen. bramen, frambozen en kersen kunnen in de diepvries worden ge stopt. Ze zijn dan zo'n 6 tot 8 maan den te bewaren. Houdt er wel reke ning mee. dat na het ontdooien de vruchten vaak slapper zijn gewor den en ook minder mooi van kleur. Soms is er zelfs een ander smaakje bij gekomen. Diepvriesfruit is nog zeer goed te verwerken tot compo te, moes, pudding en dergelijke en ook in een vruchtensla smaakt het bijzonder goed. Diepvriezen; reken voor 1 kg schoongemaakt fruit 200 tot 250 g suiker en 300 g suiker voor zure vruchten. Maak de vruchten schoon, was ze en laat ze uitlekken. Neem een diepvriesdoosje, leg er 'een laagje vruchten ërop. bestrooi die ook met suiker en schud die er door en ga zo verder tot het doosje vol is. Handig is het om per portie te verpakken, want eenmaal ont dooide vruchten moeten snel op. Aardbeien, frambozen en rode bes sen kunnen zonder suiker worden ingevroren. Maak ze schoon, laat ze uitlekken en doe ze per portie in aluminium bakjes of geparafi- neerde kartonnen bekers. Sluit goed af, zet een datum erop en uit eraard ook de inhoud en vries ze in. Op deze manier ingevroren vruch ten liever niet langer dan 6 maan den bewaren. Wie mooie ronde aardappelen pre fereert zal een naam moeten noe men. Doré bijvoorbeeld of Lekker- lander. Beide rassen blijken ook goed in de markt te liggen wat be treft hun kookeigenschappen en hun ouderwets lekkere smaak. Al met al; wie waar voor zijn geld wil, zal namen moeten kennen en ont houden. Ook wat dat betreft biedt de detaillist graag de helpende hand. Hij vèrkoopt namen! Links: fel gekleurd katoenen T-shirt met brede strepen, korte mouwen en een ronde hals. Zuiver Wol heeft de eigenschap moeilijk vlam te vatten waardoor mensen de tijd krijgen beginnend vuur te doven. Bovendien werkt wol ab sorberend op klamme, muffe luch tjes en vocht. Ideaal uiteraard in zoiets als een vliegtuig, waarin honderden mensen in één ruimte vlak bij elkaar zitten. Om het natuurlijke vlamwerende karakter van wol te maximalise ren. heeft het Internationaal Wol Secretariaat een speciaal procédé ontwikkeld, Zirpro genaamd, dat oven de hele wereld door vele ver schillende industrieën druk wordt gebruikt. In vliegtuigen onder an dere door Transavia. Zirpro tast de eigenschappen van wol niet aan. is niet te zien, te voelen of te ruiken, maar geeft wel een extra bescher- men8e*^aaraê*Th dat kan in die enkele minuten tussen vuur en brand belangrijk zijn. Dankzij het Zirpro-procedé van het Internationaal Wol Secreta riaat is dit vliegerspak van zuiver scheerwol, dat gedragen wordt door een pilote van een sportvlie gersclub. extra vlamwerend. Engelse bierliefhebbers weten er raad mee. Met hun 55 miljoen drinken zij gezamenlijk ruim 6,5 miljard liter per jaar. Het moet al lemaal gebrouwen worden. Daar voor zijn niet alleen scheepsladin gen gerst, enorme kwanta gist no dig, maar ook tonnen hop. Dat is een natuurprodukt. Sa menstelling en sterkte ervan zijn verschillend per oogst en land van herkomst. Het berekenen van de benodigde hoeveelheden en soor ten was tot dusver een breinbre- kende taak. Dat is nu anders ge worden. CMG Computer Mana gement Group heeft er een zestig tal programma's voor geschreven, waarvan de eerste nu in werking zijn getreden. De brouwers van het Britse bier verwachten er grote voordelen van en menen, dat de nieuwe methode ook elders in wereld navolging zal vinden. Bier is al duizenden jaren bekend Maar heel lang gelden smaakte het volkomen anders dan tegenwoor dig, doordat er toen nog geen hop werd gebruikt. Die kwam pas rond het jaar duizend in zwang. Het is een. evenals kamperfoelie, rechts om zijn as windende slinger plant die ook in het wild voorkomt, maar speciaal wordt gekweekt in Duitsland, Tsjechoslowakije, Bel gië, Nederland, Frankrijk, Enge land, Verenigde Staten, Brazilië en Australië. De blaadjes van de vrouwelijke bloem bevatten aro matische klieren, die in goudgele korrels lupiline afscheiden, een be derfwerende stof die aan bier de ty pische bittere smaak geeft. Volgens kenners komt de beste hop uit Midden-Europa, maar ook die uit andere landen wordt veel ge bruikt GrootrBrittanniê dekt zijn behoefte voornamelijk met de zelf in Kent verbouwde hop en heeft daar al de handen vol aan door de steeds wisselende kwaliteiten die er geoogst worden. Veel papieren nodig Engeland's grootste leverancier ervan, de oude firma Morris Han- bury Jackson Le May. meestal af gekort tot MHJL, had daarvoor al tijd veel papieren nodig waarop precies stond vermeld wie hop ver bouwt. welke soorten en variëtei ten, want die kunnen bij elke kwe ker en per oogst verschillend zijn. Verder waren er ingewikkelde .schema's nodig voor de distributie len de aflevering aan diverse brou wers. En dat betrof niet alleen de lopende oogst, doch ook die van de volgende drie jaren waarvan de verwachtingen en de mogelijkhe den precies werden opgeschreven. Aan het begin van elk seizoen - de oogst is ln september-oktober - verneemt MJHL welke hoeveelhe den er zullen komen Op basis daarvan worden de eerste leverin gsovereenkomsten gesloten. Vervolgens wordt aan de hand van bepaalde formules nagegaan wat en hoeveel elke brouwer in Enge land nodig zal hebben. Op dat mo ment komt ook de geschatte hoe veelheid „vrije hop" aan het licht, dat ia de hop die nog geen vaste bestemming heeft. Maar ook blijkt of bepaalde brouwers meer of min der willen hebben. Op grond van al die gegevens kan en moet dus steeds bijgesteld worden Dan komt eindelijk de prijsvaststelling aan de beurt. Ook al weer zo'n in gewikkelde zaak met allerlei va riabelen. Nadat brouwerij en MJHL het eens zijn geworden wordt alles beves tigd en vastgelegd hoe de komende oogst verdeeld zal worden. Dat moest vroeger met de hand worden gedaan op formulieren en in boe ken. CMG Computer Management Group heeft er nu dus zestig pro gramma's voor ontwikkeld die de gehele gang van zaken van begin tot eind omvatten. Nauwkeurig oogsten Tijdens de oogst worden de bloe men (of beter gezegd, de bellen) ge plukt en gedroogd. Dat let nauw, aangezien de temperatuur beslist niet boven 33 graden celsius mag komen. Door zwaveling worden zij beschermd tegen insekten. Daarna worden zij samengeperst in balen of in Engeland verpakt in zeer grote zakken (pockets). Dan kan via de computer de aflevering beginnen, proportioneel volgens de eerder af gesloten contracten en formules. Van elke zak het gaat om tiendui zenden stuks,- wordt een monster getrokken en geanalyseerd, zodat kwaliteit en soort alsmede het ge wicht precies zijn vastgelegd. Het computersysteem produceert dan de nieuwe verkoopprijzen en nadat de brouwers daarmee akkoord zijn katoenen seersucker, verwerkt tot een jonge drie/kwart broek met zijsplitjes. Rechts: Ruimvallend puur katoe nen tricofheren) hemd met polos luiting in grijs/gele streep. Kuit lange katoenen maillot. gegaan en ook met het monster, worden de zakken verzonden. Dat alles wordt automatisch afgedrukt op verzendadviezen, die begeleid worden door belangrijke gegevens voor de brouwerij, zoals wisselende faktoren in de gradering, het zoge naamde alfa-gehalte en zo voort. Het eerste gedeelte van het nieuwe systeem functioneert nu en zelfs de zo traditiegetrouwe Engelsen vin den het een enorme verbetering. In de komende jaren zullen de diverse programma's met de prognoses van toekomstige oogsten achte reenvolgens in werk treden. Ook buiten Engeland is er veel be langstelling voor de door CMG jontwikkelde programmatuur, die jvoor de brouwerijen het voorberei dend werk overzichtelijker maakt, hetgeen uiteraard de kwaliteit van het bier alleen maar ten goede kan komen. Bierverbruik Bier heeft de laatste jaren veel op gang gemaakt. Volgens de laatst bekende cijfers wordt in Europa per hoofd van de bevolking per jaar de volgende hoeveelheid in liters gebruikt: 1. West-Duitsland 150,9; 2. België 138.0; 3. Luxemburg 130,1; 4 Ierland 123,0; 5. Engeland 118,9; 6. Denemarken 118,9; 7. Nederland 84,9; 8. Frankrijk48,7; 9. Italië 13,9. De hoeveelheden en de soorten hop, die gebruikt worden, zijn ver schillend. In Engeland is dat naar verhouding meer dan in Nederland, omdat men daar graag wat bitter der bier drinkt en dan overwegend op kamertemperatuur en zonder schuimmanchet. Niet algemeen is bekend dat ook ons bier door een Nederlands bedrijf in Groot- Brittanniè wordt gebrouwen. Het maakt steeds meer opgang, het wordt er zoals in ons land koel en met schuimkraag geschonken het geen de Britse bierdrinkers toch wel aanspreekt. Het staartje van de jaren zeventig staat in het teken van gezond le ven, verantwoord eten, zorgen voor veel beweging en op een sportieve manier één met de natuur. Alles wat sport en sportief aangaat is „in". Je bent dan ook helemaal up- to-date als je in lijn met deze in middels wijdverbreide modeten dens een rondje flatgebouw neemt. En daar is het niet bij gebleven; de ene rage heeft nog niet volwassen kunnen worden of de volgende wordt alweer opgediend. Ook in de kledingsector heeft men dankbaar gebruik gemaakt van dit gegeven. Want wie met de mode meedoet, moet dat ook duidelijk aan de buitenkant laten zien. Zo zijn er inmiddels duizend en één va rianten op het thema sportkleding bedacht en uitgebracht als mode item. Het is zelfs zo sterk dat het dragen van sportkleding op zich al een teken van mode bewustheid is. Niemand kijkt meer vreemd op als een volwassen vrouw, gekleed in een overigens sjie k aandoend train ingspak - je zou dan bijna van kos tuum moeten spreken - met haar boodschappen over de markt loopt. Er zijn dan ook jogging- outfits en trainingspakken te koop die ster-allure bezitten, dure ver sies, heel simpele, met grappen en grollen erin verwerkt, met korte en lange broekspijpen, in brede stre pen, in alle kleuren van de rege nboog, van badstof of van tricot. Zij zij n er in vele soorten en maten voor iedereen. Ze hebben echter één ding gemeen en dat is de grondstof: katoen. Heel vanzelfsprekend^ want of je nu modebewust bentJ veel of weinig geld uit wilt geven, jej vliegertje op de hei oplaat, 's zater-l dags over de markt loopt: Puur ka-I toen draagt gewoon altijd het aller fijnst. Tot en met 26 augustus zal in het Twentse-Gelders Textielmuseum, Sspoortstraat 182 te Enschede, een ^ntoonstelling te zien zijn, die /ooral diegenen, die het fijne randwerk beoefenen of hierin geïn teresseerd zijn, zeer zal aanspre ken. Onder bovengenoemde titel wordt een collectie van circa 60 proeflap- pen tentoongesteld van de meest uiteenlopende handwerktechnie ken. Deze collectie is in het bezit van het Nederlands Textielmu seum te Tilburg, dat de stukken het vorige jaar als speciale tentoonstel ling heeft geëxposeerd, die bijzon der veel belangstelling mocht on dervinden. Een mooi uitgevoerd vouwblad met enkele foto's en korte beschrijvingen van diverse technieken zal ook in het Twents- Gelders Textielmuseum tijdens de duur van de expositie verkrijgbaar zijn. Op nog nader aan te kondigen da gen zullen demonstraties van en kele handwerktechnieken plaats hebben. Openingstijden: dinsdag t.m. za terdag 10-12, 14-17 uur, zondag 14* 17 uur, maandag gesloten. Inlichtingen: Twents-Gelders Tex tielmuseum, Espoortstraat 182, Enschede, telefoon 053-319093. »gen en kou van de afgelopen we- in waren ongunstig voor de va- Intieganger in Nederland en lij- jn een ramp te zijn voor vele randexploitanten en andere be- jjven, die sterk weersgevoelig n. Een uitzondering op deze regel irmde o.a. Flevohof. Vele dagtoe- iten bezochten tijdens deze lude en natte zomerdagen het ijk, Speel en Doe Park in de pol- ir Oostelijk Flevoland, dat voor n belangrijk deel overdekt is en it blijkens de cijfers door het grote ibliek ontdekt is als „slechtweer- skpleister". Eind juni kon Flevo- if, ondanks een slechte Pinkste- n, al veel meer bezoekers tellen, jri in de vergelijkbare periode van irig jaar. Het was en is druk op evohof, maar gezellig druk, om it de capaciteit is afgestemd op t verwerking van zeer grote aan- llen bezoekers. Op de foto een 'erzicht van de Flevohof-entree. evohof is vanuit Elburg en Har- ■rwijk met de bus bereikbaar, its aangelijnd, mag de hond wor- in meegenomen. Ook in de groentewinkels blijken namen zeer zinvol te zijn. Dat geldt vooral voor aardappelen. Wie nog om een kilo aardappelen vraagt krijgt vrijwel zeker te horen „Wel ke?". Want de verschillen tussen de vele aardappelrassen zijn opval lend groot. Zie alleen al hun uiter lijk. Dat kan variëren van zeer gril lige knolvorm met diepe pitten lot gaaffonde pitloze vorm.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 9