Voor vermageren is kennis van voedsel nodig LEKKERE HAP foord, Zuid en Morgenster Export leliebollen is toegenomen odenhand in Oosterse keuken GEEN BENUL HOLTENS NIËÜWSisi_.Au o «uUUbiUo mm - rrtcr. n itype renault formule 1 tus- e wondermobielen in het Lips ron /el de Renault Formule 1 niet t als een wonder mobiel gezien vorden, is het in de Formule 1 ,d wel een wonderlijk mobiel, jaar geleden begon Renault ;lijk met de ontwikkeling van :.g. monoposto, voorzien van 500 ec motor met turbo. Toen, nu ook nog, was dat een zeer rfde operatie In de formule 1 •ij bestaat namelijk de moge- *id om met een 3000 cc zuig- »r deel te nemen of met een cc motor voorzien van een D-compressor. Renault was en is nog steeds, de enige con- iteur die het aandurfde om de- oor andere formule 1 construc- i als niet haalbaar omschreven ssing, toe te passen. Nu, drie later, na zeer geduldig testen ;t Renault erin teams met ja- inge formule 1 ervaring en in bezit van 3-liter motoren, te* laan. Met een le en 3e plaats ns de Franse Grand Prix blykt welke prestaties deze, qua in- 1 kleine motor toe in staat is. eerste prototype van de rena- 'ormule 1 wagen, de Renault A was dan ook het begin van een lutie in de formule 1 wereld, model werd gebruikt als een it rijdend laboratorium De Re- lt-Gor'dini motor levert 500 170 KW. Verder is deze Ranault DO eenzitter geschikt voor di- e typen motoren (Indianapolis mule 1 en Formule 2). Vergele- met de huidige Formule 1 is aan dit ontwerp duidelijk te zien welk een enorm snelle ontwikke ling er in de Formule 1 gaande is; van z.g. wingcars was in 1976 na uwelijks sprake. Vanaf heden kunt u dit prototype van de Renault Formule 1 bekijken tussen alle an dere wonderlijke automobilen die tot eind september in het LIPS AUTOTRON te Drunen zijn ten toongesteld. (openingstijden van 9.00-18.00 uur en zondag van 12.00-18.00 uur). RENAULT 5: Europees zuinig heidskampioen Het is in Frankrijk officieel erkende Instituut voor Energiebesparing heeft de nieuwe Renault 5 TL tot zuinigste Europese auto uitgeroe pen. Bij 90 km. per uur verbruikt de Renault 5 TL 4,9 liter over een af stand van 100 km. Dat is een 20% zuiniger verbruik van het 1979 mo del; 6,3 liter in stadsverkeer (30% zuiniger) en 6,8 liter bij 120 km per uur, hetgeen 21% zuiniger is dan het 1979 Renault 5 TL model. Een ander record is eveneens nu door de Renault 5 gevestigd. De Renault 5, 5-deursuitvoering, is met 3,52 me ter lengte de kortste Europese 5-deurs auto. Ter informatie: De Renault 5 GTL 1980 wordt in Frankrijk en in Italië uitgerust met dezelfde 1100 cc motor die nu in de nieuwe Renault 5 TL is gemon teerd. In praktisch alle an diere Wes- teuropese landen, waaronder Ne derland, wordt de Renault 5 GTL 1980 voorzien van de 1289 cc motor met verlaagde compressie, hetgeen de 5 GTL motor geschikt maakt voor normale benzine. iet middelpunt van een uitge- ikt rijk kwam een jongetje ter eld dat van zijn moeder de im Morgenster kreeg. Zij be- ht dit omdat bij zijn eerste kree- de nacht al voorbij was gegaan, ar één ster helder bleef schitte- tot aan dat ogenblik. ;n het kind drie jaar was, sprak niet zoals andere kinderen met hem omringde, maar alleen t zijn moeder en de sterren, jaar was de jongen, en hij begon t open ogen te dromen. De moe- vroeg eens ongerust: „Waar in ging je vandaag in gedach- >r weg", antwoordde Morgenster i niet in gedachten, maar in wer- ijkheid Ik viel in een diepe bron arvan de geest mij door zachte Dmen voerde naar een waterpa- dat glansde van parels, kora- schelpen en libellevleugels. t water zong er een lied over to- latrode reuzenbloemen, die over ivelse eetlust en over goddelijke icht beschikken." en hij negen jaar was, hoorde zijn ieder déze droom: „Ik speelde in t warme Zuiden bij een na- tblauwe zee, die mijn kleren als »t inkt bevlekte. Daarom ging ik ar het heldere meer waarin de n 's avonds gaat slapen. De wa- godin leende mij haar muiltjes, lat ik op het meer kon staan om jn kleren te wassen. Zie, ze waren delijk schoon. En in de verte zag een eiland met tomaatrode reu- ribloemen." In kleren waren schoner dan ooit, g de moeder. Nog eens drie jaar Morgenster was twaalf, toen hij rtelde: „Vandaag nam in het ige Noorden een witte panter mij zijn rug. Dwars door het land den wij. Hierlangs en langs de ngende bron. verder naar het arme Zuiden, voorbij de na- itblauwe zee en naar het heldere eer met het eiland van tomaat- ide euzenbloemen. De panter 1st: zij eten alles wat leeft, zelfs iensen Maar een mens die van de loemen eet, blijft eeuwig jong." e moeder, nu zeer bezorgd, was ïlukkig toen Morgenster op zijn tjftiende jaar leerling werd bij een leester die iets bovenaards in de jongen zag. De Geleerde hield zich bezig met getallen, lijnen en cir kels. En ook met zijn beeldschone vrouw. Eens vroeg hij de leerling: „Ken jij soms een middel om mijn mooie vrouw eeuwig jong te hou den?" Morgenster antwoordde: „In het warme Zuiden bloeien tomaatrode reuzenbloemen die alles eten wat leeft. Zelfs mensen. Maar wie eten kan van zulk een bloenvbliji't eeu wig jong." „Hoe weetje dat?" vroeg de Mee ster. Nu sprak dé jongen over zijn reizen naar de bron, de zee, het meer; over de godin met de muil tjes, de paiïter en het eiland met de bloemen. „Ga naar de panter in het Noorden en hij zal je zeker naar het zuid elijke eiland brengen om een bloem te plukken," smeekte de Geleerde. „Maar de muiltjes zuilen hem niet passen, het zijn er ook maar twee." „Een witte panter kan door de lucht springen over een wereldzee." „Maar de bloemen zullen ons ver slinden." „Tegen de klauwen van een witte panter is niets bestand!" „Geef mij wat wachttijd, uw vrouw is nog zo jong," vroeg de jongen én dat moest de Meester toegeven. Morgenster werd achttien Jaar. Op die dag verliet hij de Meester, zeg gende: „Ik ga een verre reis ma ken." Vol vertrouwen dat zijn leer ling de tomaatrode rèuzenbloem ging halen nam de Geleerde af scheid. Er ging een nacht voorbij, het werd dag, maar één ster bleef schitteren aan de hemel met flitsen als van een zon. „Het is achttien Jaar gelden dat ik die ster heb gezien," mijmerde de Meester. Toen dacht hij aan de naam van zijn leerling: Morgenster'. De verre reis - en het doel van die reisniet de bloem - maar de goddelijke eeuwigheid. Sedertdien verdiepte de Geleerde zich alleen nog in de sterrebeelden en be merkte niet dat zijn vrouw haar jeugd verloor. Hijzelf trouwens ook. Aline Mac Gillavry Dromen over tomaatrode bloemen, eeuwige jeugd als ster aan het fir mament, daaraan dacht Moree- Adviesprijzen per 1 augustus 1979. Alle prijzen zijn inclusief 18 BTW. Renault 5 f 11.550.-; tsgen meer prijs: kunstleren bekleding f 275.-; metaalkleur f370.-; 5-deursuitvoering f750.-. Renault 5 TL f 12.940.-; tegen meerprijs: kunstleren bekleding f275.-; metaalkleur f370.-; vouw- dak f460.-; kleur zwart f395.-; zonwerend glas/gelaagde voorruit f405.- 5-deursuitvoering f 750.-. Renault 5 GTL F 14.440.-; tegen meerprijs: kunstleren bekleding f275.-; metaalkleur f370.-; vouw- dak f460.-; kleur zwart f395.-; zonwerend gl&s/gelaagde voorruit f405.-; 5-deursuitvoering f 750.-. Renault 5 Automatic f 15.360.-; te gen meerprijs: kunstleren bekle ding f275.-; metaalkleur f370.-; vouwdakf 460.-; kleur zwart f 395.-; zonwerend glas/geslaagde voorruit f 405,-. Renault 5 TS f 15.050.-; tegen meerprijs: kunstleren bekleding f275.-; metaalkleur f370.-; vouw- dak f460.-; kleur zwart f395.-; Zonwerend glas/geslaagde voorruit f405.-. Renault 5 Alpine (1979 model) f 19.950.-; tegen meerprijs: kunstle ren bekleding f275.-; metaalkleur f370.-; kleur zwart f395.-; zonwe rend glas f290.-. LPG installatie f 1.500.-. Afleverin- gskosten Renault 5 modéllen f247.-. Alle Renaults krijgen vanaf de fabriek een Tectyl-ML behande ling. nsters moeder bij het bereiden van haar Chinese Tomatensoep. Voor wie deze soep ook wil maken, hier bij het recept: Ingrediënten 1 liter sterke bouillon, 50 gram bloem, 1 dl koude melk, 3 eetlepels tomatenpuree, 1 theelepel wij azijn, 1 mespunt Conimex knoflookpoe der, 1/2 theelepel Conimex djahé, 2 eetlepels suiker, 2 eetlepels kleine stukjes ham, 2 eetlepels kleine stukjes kip- of varkensvlees (gaar), paar druppels sherry. 1/2 dl koffie melk of room, 1 eetlepel zout, 1/2 theelepel Ve-tsin. Bereiding Bouillon aan de kook brengen, mengsel maken van bloem, melk, tomatenpuree, azijn, knoflookpoe der, djahé en suiker. Dit al roerend aan de bouillon toevoegen. Het ge heel 5 minuten achtjes laten door koken. Vlees toevoegen, nog even laten doorkoken en van het vuur nemen. Koffiemelk, sherry, zout en ve-tsin toevoegen, in koppen doen en serveren. In populaire liederen is de lelie meermalen bezongen als een bloem van Koninklijke schoon heid. Het fenomeen vermageren houdt veel mensen bezig en heeft al vele pennen in beroering gebracht. „Vermageren", zegt mevrouw Lim van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding (VOVO) in Den Haag, „lijkt allergemakkelijkst. Het liefst zouden mensen een doosje met pillen voorgeschreven krijgen door de dokter of een vermage ringscrème gebruiken". Toch ligt het probleem heel wat ingewik kelder. Dik zijn hangt samen met gedrag en dat is moeilijk te wijzi gen. Zeker als met de paplepel is inge goten, dat veel eten geen kwaad kan. Toch ligt er wel degelijk een relatie tussen te dik zijn en de ge zondheid. Mensen met overgewicht krijgen makkelijker een verhoogde bloeddruk, waardoor zij meer kans lopen op hart- en vaatziekten. De voeding speelt dan ook een be langrijke rol bij het voorkomen van deze ziekten. Een teveel aan vet in de voeding, teveel suiker en zout zijn ondermeer de grote boosdoe ners. Om te voorkomen dat deze stoffen in te hoge mate worden ge bruikt, moet de voedingsgewoonte veranderen. Het beste is om daar al vroeg mee te beginnen. Bij de op voeding van kinderen, want daar begint het foute uitgangspunt al van moeders, die als ideaalbeeld voor hun baby een gezonde pap toet voor ogen hebben. Te dikke kandoren Cijfers uit een onderzoek - gefina ncierd door de Hartstichting - van twee Wageningse voedingsdes kundigen, Frits van der Haar en Daan Kromhout, laten echter zien dat drie tot zes percent van de kin deren op de kleuterschool en het basisonderwijs - in de leeftijd van vijf tot twaalf jaar - te veel weegt, zo schrijft het orgaan van de Ned. Hartstichting. Hun onderzoek speelde zich af in Hoogeveen, Har derwijk en Roermond. Zij hebben het overgewicht van kinderen ge meten aan de huidplooien. Uit die metingen bleek dat de genoemde drie tot zes percent niet alleen een beetje mollig is, maar tien percent boven hun ideaalgewicht zat. Dat verbaast mevrouw Lim niet. Kin deren worden immers vaak be loond met eten. Ze kunnen cola en andere dingen uit de ijskast halen, ze krijgen zakgeld dat vaak voor snoep wordt gebruikt. Kortom, er is geen enkele rem pièer. Daarmee is overigens niet gezegd dat deze leefwijze in alle gevallen aanlei ding geeft tot meer gewicht. Wat wel tot het grote kwaad leidt, is. dat met deze leefwijze een ge woonte wordt gevormd. Deze ge woonte zet zich in het latere leven voort. Wanneer mensen ouder worden staan vaak iedere avond de alkohol en de zoutjes op tafel waarbij dan nog vaak komt dat de mensen dan minder aan lichaams beweging doen. In de langere termijnplanning van de Nederlandse Hartstichting is reeds vastgelegd, dat er in 1980 speciale aandacht wordt geschon ken aan het thema van de „vet zucht". Natuurlijk heeft dat ook te maken met te dikke kinderen. Op het terrein van de voeding is er een uitstekende samenwerking tussen N.H.S. en Voorlichtingsbureau voor de Voeding! Ouders moeten daarom leren in zien, wat goede voedingsgewoon ten zijn. Als moeders geen boter hammen klaarmaken voor hun kinderen na schooltijd dan zit je volgens mevrouw Lim al gauw aan de kant en klaar snacks met als ge volg dat de kinderen dat heel ge woon gaan vinden. Het grote probleem is, dat mensen weinig benul hebben van voeding. Daarom is voedingsleer op de scho len belangrijk. Met organisaties op onderwijsgebied heeft het VOVO lesmaterialen samengesteld. Eén van de proefjes die in de natuur kundeles kunnen worden gedaan, houdt verband met het zichtbaar maken van aderverkalking. Zo moeten de kinderen vet langs een ruw en langs een glad plankje laten glijden. Het vet blijft makkelijker klonteren langs het ruwe plankje, dat de binnenkant van een bloed vat voorstelt. De vetophopingen die daardoor ontstaan, kunnen tot aderverkalking leiden, een ver schijnsel waarvan de meeste men sen zich moeilijk een voorstelling kunnen maken. Tussen voeding en milieu ligt vol gens mevrouw Lim een zeker ver band. Opvallend is dat veel dikke vrouwen vooral in de lagere sociale klassen zijn te vinden, maar dat dikke mannen juist in de hogere klassen worden aangetroffen. Het iaatste schrijft men o.a. toe aan de zakenlunches. Van alle eenzijdige vermageringskuren moet men bij het VOVO weinig hebben. De kri tiek daarop is, dat, hoewel deze ku ren wel enig resultaat hebben, zij op langere termijn weinig uithalen. Ook de hormoon-injecties waarbij je een aantal weken zes dagen per week een prik bij de dokter moet halen en daarnaast een dieet moet Zoals reeds gemeld zal de Flevohof een volle maand in het teken van de lelie staan (14 juli-12 augustus). De lelie, eertijds in de bloembollenwe reld een onbeduidend artikel, be leefde in de jaren zestig een renais sance, toen een aantal nieuwe zaai lingen op de markt kwam, dat zich uitsluitend bleek te lenen om in de kassen in bloei te worden getrok ken. Sindsdien is de lelie een bol gewas van steeds groter belang ge worden. De oppervlakte groeide in een betrekkelijk klein aantal jaren van nauwelijks honderd hektare tot ruim duizend hektare in 1979. Export De export van leliebollen nam volgen van 500 calorieën per dag, helpen wel tijdelijk, maar de eet gewoonten veranderen er weer niet door. Veel mensen die zo'n kuur volgen vervallen weer in hun oude ge woonten, zodra de dagelijkse be geleiding van de arts wegvalt. Van die dagelijkse controle blijkt een bijzondere stimulans uit te gaan, om mensen zich aan hun dieet te laten houden. De hormoon-injecties zijn daarbij niet eens het belangrijkste. Dat bewees een onderzoek, waarbij mensen in plaats van hormonen injecties met water kregen. Deze „hielpen" even goed. Daaruit trekt mevrouw Lim de conclusie dat het zwaartepunt op de begeleiding moet vallen. Valt die dagelijkse begeleiding weg, dan valt ook de animo in veel gevallen weg om het dieet te blijven volgen. Het gevolg daarvan is dat de men sen dan weer dik worden. Kritiek Ook het Atkins-boek van de gelijk namige Amerikaanse auteur, datin november '76 in de vertaling onder de titel dr Atkins dieetrevolutie op de Nederlandse markt verscheen, kan in mevrouw Lim's ogen weinig goed doen. Het boek heeft een op lage van meer dan honderdduizend niet gering voor de Nederlandse markt - het gaat erin als koek. At kins' theorie is erop gebaseerd, dat je vet vrij kunt Innemen als maar koolhydraatloze maaltijden wor den gebruikt. Dat betekent: geen suiker, geen brood, geen fruit, geen melk, groente en aardappelen. De bijwerking hiervan is echter on dermeer, dat het cholesterolge halte van het bloed met sprongen omhoog gaat. Mevrouw Lim kan in dit boek zo een aantal voorbeelden noemen, die op klink-klare nonsens berus ten. Atkins heeft het over een „vetmobiliserend hormoon", dat helemaal niet bestaat. Hij prijst zijn boek vooral aan vanwege de „natuurlijke" voeding, maar hij schrijft er wel bij, dat mineralen- en vitaminenpreparaten bij zijn dieet niet gemist kunnen worden. sterk toe West-Duitsland was de grootste koper. Vorig jaar gingen er 15 miljoen leliebollen naar dit land. Op de tweede plaats stond Frank rijk met veertien miljoen stuks en als derde werd Italië geklasseerd met acht miljoen stuks. Een groot deel van de vaderlandse lelie-oogst blijft echter in het binnenland en wordt door de kwekers in Aals meer, het Westland, Rynsburg enz. in bloei getrokken. Sommige lelies kunnen bijna twaalf maanden van het jaar worden aangevoerd. De vakman spreekt in dat geval van sen jaar-rond-artikel. De aantallen oloemen, die hier voor de veiling- <lokken worden gereden, zijn be paald niet kinderachtig. Vorig jaar waren dat 151.000.000 takken lelies en daarnaast nog eens 32.000.000 le liekelken. Die brachten samen een bedrag op dat bijna 72 miljoen gul den bedroeg. Nieuwe rossen De schoonheid van de lelies werd in de oudheid reeds bezongen. Ook in de bijbel. Tal van rassen zijn inder daad van een imponerende schoonheid en voornaamheid. De laatste jaren zijn tal van nieuwe le lierassen gewonnen in vormen en kleuren, die tot voor kort volslagen onbekend waren. Het zijn vooral de veredelaars uit Holland die sterk naar voren komen. De lelie kan ook uitstekend worden gebruikt voor tuinbeplanting. De bezoekers, die belangstelling voor dit onderdeel hebben, zullen op Flevohof ook aan hun trekken kunnen komen. Er zal worden gezorgd voor uitvoerige schriftelijke informatie. Flevohof is vanuit Harderwijk en Elburg met de uus bereikbaar. Koks die de keuken van het jaarbeurs-restaurant te Utrecht verzorgen, komen met een paar tips voor een naar hun ervaring heerlijke, gevarieerde maaltijd. De eerste tip betreft witlof met garna lensalade, te nuttigen als voorge recht of als lunchschotel (voor vier personen) Benodigdheden: 4 struikjes witlof, mayonaise, 2 ons garnalen, yog hurt, 2 zure bommen, melk (scheu tje), 1 zure appel, sap van 1/2 ci troen. Bereidingswijze: Maak een sausje van de mayonaise met wat yoghurt en een scheutje melk en het sap van de halve citroen. Verse peper uit de molen en een beetje suiker als het te zuur is. Meng de in kleine blokjes gesneden augurk en appel met de grof gesneden witlof samen met de garnalen voorzichtig door de saus. Gebruik 1 augurk als garnering. Een heerlijk voorgerecht, maar ook een frisse lunchschotel. Een glas droge witte wijn smaakt hierbij uit stekend. Tweede tip is: BOURGONDIS CHE STOOFPOT als hoofdschotel voor 4 personen Benodigdheden: 600 gram rund vlees (b.v. staartstukje). Het vlees moet bij het koken niet taai en dra derig worden! 600 gram wortelen, knoflook, thyrn, laurier, peterselie, glas rode wijn. Bereidingswijze: Laat het vlees door de slager in stukken snijden, i.v.m. de juiste snijrichting. Het vlees wordt in een diepe pan aan gebraden in hete olijfolie met wat boter. Zout, peper en knoflook uit de knijper, laurier en thijm toevoe gen. Doe hierbij de in plakken ge sneden wortelen, een beetje bloem om te binden, daarna glas wijn erbij en aanvullen met water, tot alles net onder staat. Een half uur laten stoven tot het vlees gaar is en dan bestrooien met perselie. Voor de liefhebbers als extra groente gestoofde prei in puree- rand: 1 kg, prei in stukken snijden; kort koken.^ Aanzetten in de pan met wat boter. Afmaken met een scheutje room en in een vuurvaste schaal met pureerand. Met ge raspte kaas in de oven gratineren. Verse Brie (buiten de ijskast hou den!) en de volle rode wijn maken dit Franse menu compleet. Eet smakelijk! In het begin zal dit dieet wel resul taten afwerpen, maar het gevolg is ook dat de stofwisseling In de war is geraakt, Je kunt er volgens me vrouw Lim door in een toestand verzeild raken waaraan niet goed behandelde patiënten met suiker ziekte lijden. Door die interne ver storingen raak je vocht kwijt en dat leidt tot afname van gewicht. Maar op een bepaald moment komt ook daaraan een eind. Waar het bU vermageren vooral om gaatis datje vet kwijtraakt. En dat is eeri lang zame, moeilijke weg. Voedingsad viezen die gepaard gaan met ge dragsveranderingen zijn de beste manier om te vermageren, is de stelling van mevrouw Lim. De ver mageringsclubs, zoals de Weight Watchers, doen goed werk. Aan de Weight Watchers verstrekt het VOVO dan ook voedingsadviezen. Nieuwe inzichten worden er ver werkt, maar wat vooral effekt sor teert is, dat de voeding in groeps verband wordt aangepakt. Eerst moet men proberen af te vallen en daarna wordt bekeken watje moet eten om een goed lichaamsgewicht te handhaven. Juist omdat dit in groepsverband gebeurt, is er so ciale controle. Bij de Weight Wat chers heeft altijd iemand, die zelf met vermageringsproblemen te maken heeft gehad, de leiding van zo'n groep. Alles wordt in simpele taal verteld en doorgegeven. Zo worden er ook tips gegeven, als nooit met een lege maag bood schappen doen en hoe je je moet gedragen op feestjes, waar alsmaar hapjes en drank worden aangebo den. Veel mensen gaan dan juist voor de bijl, maar als je je wat handgrepen hebt eigen gemaakt, ben je beter bestand tegen zulke „aanbiedingen". De Weight Watchers baseren zich ondermeer op de gedachten van de Amerikaanse psycholoog Richard Stuart, de grondlegger van de the rapeutische behandeling bij over gewicht. Het VOVO werkt alleen met dit soort organisaties samen als aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Eis is ondermeer dat er een diëtist en een medisch adviseur aan is verbonden en dat het bureau inzage krijgt in het materiaal, dat wordt gebruikt en in de brochures die worden uitgegeven. Volgens mevrouw Lim is deze samenwer king daarom de moeite waard, om dat er zo'n grote groep mee wordt bereikt. Het VOVO wil bijv. kruis verenigingen, diëtisten en gezond heidscentra stimuleren. Bewezen is dat dikke kinderen niet altijd meer eten dan hun dunne leeftijdsgenootjes. Zo is het ook met het drinken van alkohol. De een raakt na drie glazen pils onder invloed en de ander merkt na zeven glazen nog niets. Mevrouw Lim's advies is dan ook, dat iedereen zijn eigen tax moet bepalen. De tabel len met streefgewichten kunnen daarbij een hulpstuk zijn, net als de weegschaal in de badkamer. En daarbij komt, dat veel mensen zich modisch te dik voelen, maar hele maal niet medisch dik zijn. Dat laatste is wel het geval als je tien percent boven je gemiddelde ideaalgewewicht zit. Minder vetten De Wageningse voedingskundigen Van der Haar en Kromhout doen in hun proefschrift een aantal aanbe velingen. Mensen moeten meer bruinbrood, volkorenprodukten, aardappelen, zemelen, peulvruch ten hten en sojaprodukten eten. Zij zouden minder dierlijke vetten en dierlijk eiwit, zoals melkvet en vleesvet moeten gebruiken. Ook wordt aanbevolen minder plan taardige vetten zoals kokosvet, ca caoboter en palmvet te eten en minder gewone suiker. Het VOVO vindt dat ook. Diep in ons hart, a£dus mevrouw Lim, zijn we van mening dat de mensen veel meer vegetarisch moeten eten. Dat is echter moeilijk te bereiken, om dat mensen dan heel anders moe ten gaan koken. Wel wijst zij erop, dat bet voorlichtingsbureau voor de voeding mensen altijd heeft af geraden teveel melk, kaas en vlees te gebruiken. In vlees bijvoor beeld - hoe mager ook zitten altijd dierlijke vetten. Maar het is een moeilijke bood schap voor mensen, die nu net toe komen aan elke dag vlees op hun bord. Toch roepen we al jren, aldus mevrouw Lim, dat mensen meer groente, volkorenprodukten en fruit moeten eten. Duidelijk is dat ook het VOVO dat in de oorlog is ontstaan, de bakens heeft verzet. De boodschap is niet langer tegen ondervoeding gericht, maar juist tegen een teveel aan voedsel. En ook die boodschap is moeilijk te brengen, want in zijn uiterste con sequentie betekent dat niets min der dan soberder leven.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11